Provinciaal Nieuws. Ingezonden Stukken. Marktberichten. «WW weriscaam srfjn boo dat de ter Io nian, niettegenstaande zijn vele werkzaamhe den en het vele, dat hij reeds voor het Witte Kruis dee dd.irect bereid was, om ook de functie van penningmeester naast zijn secre tariaat te vervullen. Namens het Hoofdbestuur zegde spr den heer Loman hartelijk dank voor het vele, dat hij voor het Witte Kruis deed. Als stoffelijk blijk van aandenken bood spr. den heer Lohman een schrijfmachine aan. Spr. herinnerde nog aan de aangename sa menwerking tusschen het Hoofdbestuur en de commissie van de Ontsmettingsinrichting en deed nog uitkomen, dat Alkmaar steeds ge noemd werd, wanneer er over afdeelingen werd gesproken, waar gewerkt werd. Met den wensch, dat Alkmaar zal leven, groeien en bloeien, eindigde spr. (Applaus). De heer Loman zeide, dat de wfjte, waarop men hem had gehuldigd, boven zijn verwachting ging. 's Morgens constateerde spr. al, op welk een sympathieke en symbo- lieke wijze de ncveninstellingen hem her dachten, maar zeker had hij niet kunnen den ken. dat een van zijn liefste wensclien: het bezitten van een schrijfmachine, vervuld zou worden. Spr. dankte hartelijk voor dat ge schenk cn hij gaf hierna een geknopt over zicht van de instelling in de afgcloopen 25 jaar. De tijden zijn wel veranderd, zeide spr. In 1803 werd er 20.000 gevraagd voor het bouwen van 4 ontsmettingsovens en nu ligt daar een plan van spr. voor een nieuwe in richting te Alkmaar, waarvan de raming een 100 000 bedraagt. Spr. herinnerde er aan, hoe in »de 25ste aïgemeene vergadering van het Witte Kruis na veel strijd tusschen Alk maar en Zaandam, met 54 tegen 39 stemmen besloten werd, om de ontsmettingsoven in Alkmaar te vestigen De inrichting kostte toen 4947,54 In 1900 werd er een woning en waschplaats bijgebouwd. Daarna werd er een inrichting aangeschaft voor het ontmett- n van gebouwen. In 1906 werd de ketel af gekeurd en door een ander vervangen. In dat jaar werd ook de tweede ontsmettings- inrichting van het Witte Kruis gesticht en deze werd in Hilversum gevestigd. Om het oedrijf in Alkmaar uit te breiden en op de hoogte van den tijd te houden, werd het Hoofdbestuur gemachtigd een nieuwe in richting te bouwen en haar daarvoor een crediet gegeven van 40.000, onder beding, dat het Rijk de helft betaalde. Alkmaar stond grond, die een waarde van 7000 vertegen woordigde, voor 90 erfpachtsrecht per jaar af. De tijdsomstandigheden verhinderden den bouw. Spr. releveerde voorts, hoe de chef- ontsmetter, de heer Bieman, de man op de rechte plaats was gebleken, wien een woord van lof niet onthouden mocht worden. Dat het bedrijf zeer belangrijk is geworden, blijkt uit de onfvangstcijfers van 1918, die 17770 hebben bedragen. Het nieuwe plan, waarvan de teekeningen tentoon gesteld werden, beval spr, ten zeer ste bij Dr. Aldershoff aan. Het groote voor deel van de daaraan verbonden waschplaats deed spr. sterk uitkomen. Deze uiteenzetting werd met applaus be loond. De burgemeester, de heer O. Ripping, bracht het bestuur, namens het College van B en W., dank voor de gegeven gelegenheid om de feestelijke bijeenkomst bij te wonen. Aan Dr. Degenaar bracht spr. dank voor de vriendelijke woorden aan spreker's adres. Dat Alkmaar steeds haar medewerking aan de instelling verleende, geschiedde uit eigen- b 'ang Wij hebben gemerkt, welk een groote zegen het voor een gemeente is, om in haar midden een inrichting te hebben als deze. Spr releveerde, hoe de heer Lohman en het personeel van de instelling altijd klaar stond om te helpen, als dit noodig was. Dit bleek nog dit voorjaar bij de bestrijding van de schurft en luizenkwaal. De medewerking, daarbij ondervonden van het Witte Kruis, is boven alle lof verheven en voor het grootste deel haii men dit te danken aan den heer l oman Als waar was, dat „In het heden ligt wat worden zal", dan durfde spr. de af daling Alkmaar van het Witte Kruis een sehoone feekomst voorspellen. Dan zullen zij, die na ons komen, met dezelfde belang stelling de maatregelen helpen bevorderen, die her Witte Kruis doen beantwoorden aan zijn sehoone doel. (Applaus). Dr. Stieler uit Hilversum verklaarde, dat ook de zusterafdeeling zich gedrongen ge voelde, haar hartelijke gelukwenschen aan de Commissie van Beheer te Alkmaar, aan te bieden, 't Is een groote verdienste van Alk maar, dat men daar evengroote resultaten be reikte als te Hilversum, waar het voor de in richting als het ware, aan geen geld ontbrak. Aan de commissie bood spr. een bloedstuk aan en aan den heer Lohman een verguld zil veren medaille. De heer Ad. Ter Cock, lid van het Hoofd bestuur en bestuurslid van het herstellings oord ..Bosch en Heide" en van het verpleeg sters-herstellingsoord „Rusthove" bood na mens deze instellingen de commissie en den heer Lohman zijn gelukwenschen aan. Spr. verheugde zich er over, dat de pers aanwezig was, omdat daardoor het volk van Nederland weer herinnerd zal worden aan het bestaan van het Witte Kruis en zijn instellingen. Spr. hoopte, dat nog menig gelukkig jaar voor de Omsmettingsoven zal zijn weggelegd. Dr. Aldershoff, inspecteur van de Volksge zondheid, bood ook het Bestuur van den oven te Alkmaar gelukwenschen aan. Spr. heeft meermalen gelegenheid gehad, het werk van het Witte Kruis te waardeeren. Door gemis aan tijd, was het hem evenwel onmogelijk, om geregeld contact met die Vereeniging te hou den. Het was hem opgevallen, dat het Witte Kruis en de inspecteur van de volksgezond heid dikwijls meer naast elkaar werkten, dan gewenscht is. In de ontsmettingsinrichting had spr. de band met het Wite Kruis gevon den en wanneer hij het verdere werk van het Witte Kruis moest- afmeten naar de prestaties van de Ontsmettingsinrichting dan kon spr. verklaren, dat het Witte Kruis van groot nut was. Al deed het Witte Kruis zelfs niets an ders dan de ontsrnettingsinrichting exploitee- reri, dan nog had het zeker alle reden van be staan. Spr. kent de oven te Hilversum en die te Alkmaar en de laatste geeft zeker geen beeld meer van een moderne inrichting. Toch zijn de resultaten daarvan, ook de financieele, uitstekend. Spr. geloofde, dat men daarvoor den heer Loman niet te veel lof kan brengen. Spr. was ambtshalve geroepen om advies te geven over de inrichting van de ontsmettings- eiennNsu, maar in. Alkmaar beteekende dat weisaig, '-fear kwpt tdj ad ter de feite, aam; de heer Lcman zorgt er el voor, dat daar de zaak goed loopt. Hij weet met zijn tijd mee te gaan. Spr. moet de zaken van wetenschap pelijk standpunt beschouwen en hij moet dik wijls inzake het ontsmetten eerder remmen dat aansporen. Een ambtgenoot van spr. zei de: In N.-llolland heerscht een hygiënische hysterie. Dit is spr. ervaring niet en zeker niet van de Alkmaarsche inrichting. Spr ervaring is, dat de heer Loman ziet, wat gebeuren en wat niet gebeuren moet. Alleen daar, waar met goeden grond resultaat verwacht kan worden, geschiedt te Alkmaar de ontsmetting. Wetenschappelijk treedt al meer naar voren, dat het overbrengen van de besmetting ge schiedt van persoon op persoon en dat niet de doode voorwerpen de baccillendragers zijn. Bij roodvonk en nekkramp staat dit reeds vast. Aan het nut van de ontsmettingsinrich ting als zoodanig doet dit niets af. Voor chronische ziekten, zooals tuberculose, blijft ze van groote waarde; Spr. deelt daarom niet de vrees, dat straks de ontsmettingsinrichtin gen zullen blijken niet meer te beantwoorden aan de nieuwe wetenschapelijke inzichten. Een nieuw veld van werkzaamheid als het dooden van luizen, enz. opent zich reeds voor deze in lichtingen en voor zoover het in spr. macht ligt zal hij krachtig meewerkai bi] het Rijk om de nieuwe inrichting te Alkmaar tot stand te doen komen. Applaus. Dr. Stieler bood den heer Loman, als voorzitter van dc commissie van „Heideileu vel" ook nog een bloemstuk aan. Dr. Degenaar bracht allen dank voor hun vriendelijke woorden en verzocht hierop aan allen om zich te begeven naar den Ontsmet tingsoven 'en' degenen, die dat niet wilden, om ie Kalf 6 op 't gemeenschappelijke diner aan wezig te zijn. We vermelden nog, dat de verguld, zilveren medaille aan de eene zijde als inscriptie het volgende bevat: N.-Hollandsche Vereen. „Witte Kruis" aan O. Lohman en aan de an dere zijde: Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Ontsmettingsinrichting te Alk maar door de Commissie van Beheer Hilver sum. Toen de aanwezigen in het wachtlokaal van de ontsmettingsinrichting aan de Ei- landswal vereenigd waren, sprak Dr, Dege naar tot den heer Bieman, chef-ontsmetter van de inrichting, namens de Commissie van Beheer woorden van dank voor zijn 25-jari- gen arbeid. De heer Loman, hoewel zelf jubilaris, hield een speech tot den heer Bieman, waar in hij er aan herinnerde, hoe deze met hart en ziel steeds den bloei van de inrichting had bevorderd en wel eens fouten uit de voeten had gemaakt, zonder dat spr. het wist. Daar door veroverde het bedrijf het vertrouwen, dat het zoo noodig heeft en thans geniet. Spr. hoopte, dat de zoon, die de voetstappen van den vader was gevolgd, gedreven door de aspiraties van zijn vader, ook zal worden de goede ontsmetter voor de inrichting, zooals zijn vader was. Spr. herinnerde er aan, hoe de heer Bieman, toen hij dezen mededeelde, dat de 8-urendag zou worden ingevoerd, zeide: „Ik slaap er 6; wat moet ik met de andere 10 uur doen, wanneer ik maar 8 uur mag werken?" Spreker zeide toen tot hem, dit niet te we ten, maar hij moest dan maar gaan visschen. Spr. oordeelde ook, dat het bedrijf door een 8-uren arbeidsdag belemmerd zal wor den. Hei was tol bloei gekomen, omdat de werkers in het bedrijf steeds gingen, wan neer het noodig was en zoo behoort het te zijn. Hetgeen de heer Bieman. zeide, leverde het bewijs, hoe hij is. Spr. bracht hem daar voor dank. Ook richtte spr. woorden van dank tot het hulppersoneel, allen familiele den van den heer Bieman en spr. hoopte, dat de goede harmonie tusschen lieu, ook in het belang van de instelling, zal blijven bestaan. Als blijk van tevredenheid over hun werk overhandigde spr aan den heer Bieman en aan ieder lid van het hulppersoneel een en veloppe met inhoud. (Applaus). De heer Thomsen overhandigde in een korte toespraak den heer Bieman het bekende d ploma, benevens een bronzen medaille, on der toezegging dat deze voor een zilveren geruild kan worden. De heer Bieman dankte voor de hem ge brachte hulde cn uitte den wensch, dat het hem gegeven mocht zijn, de krachten, die hem nog restten, aan den bloei van de in richting te kunnen geven. De genoodigden begaven zich hierna voor het gemeenschappelijk diner naar de Unie. De heer Bieman bracht den dag verder ge zellig in den familiekring door en de pers- menschen, op wier tegenwoordigheid zoo zeer prijs was gesteld, konden zidi naar huis begeven, om de lezers van het gesprokene op de hoogte te brengen. UIT BROEK OP LANGENDIJK. Vrijdagmiddag vergaderde de raad dezer gemeente. Afwezig waren de heeren: K. Ven en R. Slot. De voorzitter bracht ter kennis van den raad de missive van Ged. Staten aangaande de salarisherziening voor burgemeesters, se cretaris en ontvangers (welke herziening reeds in de Alkm. Crt. uitvoering is uiteenge zet.) Van de bevoegdheid om de regeling 1 klasse hooger te brengen, bleek de raad niets te gevoelen. Wethouder Glas stelde voor om de rege ling te aanvaarden, zooals deze door Gedep. Staten wordt voorgesteld. De heer C. Slot was het hiermede niet een. Als de raad een zoodanig besluit neemt, geeft hij daarmee tevens te kennen de be staande regeling te laag te vinden. Van dat gevoelen was spr. niet. Wethouder Kostelijk ging in zekere zin mee met het gevoelen van den heer Slot. Na de laatste verhooging kwamen de salarissen op een zoodanig peil dat men het er knap voor doen kan. Een van de titularissen er kende dat zelf. De heer Ooievaar vond het salaris van 2200 voor den burgemeester niets te hoog. De heer C. Slot zou de verschillende mee ningen aan Ged. Staten willen kenbaar maken, waartoe werd besloten. Van hoogerhand is het verzoek ingekomen de verbodsbepalingen inzake snel rijden nog niet uit te voeren, omdat in een unifonne- regeling te wachten ia. Wegwas xwïtg«rK&ap tost ïm Lew R. Slot kon de heer G Wagenaar niet als raadslid worden toegelaten. In zijn plaats is door het Ceqtraal Bureau aangewezen de heer A. Vlug. De geloofsbrieven werden na gezien en in orde bevonden. De heer Ven die deze voor hem laatste vergadering niet kon bijwonen, deed daar van in een schrijven mdeedeeling en dankte voor de gezellige samenwerking gedurende de 15 jaar van zijn raadslidmaatschap en hoopte dat de besprekingen en besluiten ook in den vervolge mogen strekken tot verdere bloei van de gemeente. De voorzitter deelde mede dat afscheids woorden tot den ouden raad niet noodig zijn, omdat er weinig verandering komt. Wel zullen de heeren J. Bakker Dz. en A. Vlug als nieuv/e leden optreden, doch het is alleen de heer Ven dien we niet meer zul len zien. Volgens de nieuwe begrippen schijnt het meer en meer een eisch te worden dat de burgemeester buiten de pretentie der kiezers blijft. Ik heb me daarom niet opnieuw be schikbaar gesteld. In verband daarmee dacht ik dat het eindelijk mijn tijd werd. De heer Kostelijk: Het heengaan van u heeft een heel ander karakter dan voor den heer Ven. Ge verstaat de raadzaal niet, doch het is een mijlpaal op uw levensweg. U is 38 jaar raadslid geweest en het is wel van belang dit even ter sprake te brengen. Ik geloof dat ik de tolk van den raad en van de geheele gemeente ben wanneer ik U dank zeg voor al hetgeen door u in die jaren gepresteerd is. De voorzitter dankte voor die woorden. Hierna werd de gemeenterekening defini tief vastgesteld op een ontvangst van 75.985.25 een uitgaaf van 73100.09, al- zoo een saldo groot 2885.12. Verder werd een begrooting ingediend, waarvan we in de volgende vergadering de cijfers zullen vernemen. Ingekomen was een adres van 20 bewoners van de laatstgebouwde groep woningen aan het Zuideinde, waarin wérd meegedeeld dat ze met-verlangen blijven uitzien naar be strating omdat de toestand onhoudbaar wordt. Verder werd gevraagd om voldoende ver lichting. De Voorzitter deelde mede, dat de openba re wegen door de gemeente zoo goed mogelijk worden verzorgd doch dat daarvan wegens Operlandsch polders en buitenland uitgeslo ten zijn omdat die niet tot de openbare we gen behooren. In dezen geest zal hun bericht worden. Aan het verzoek om verlichting zal worden tegemoet gekomen. De Voorzitter deelde hierna mede, dat B. en W. op 14 Aug. vergadering hebben ge had met den commissaris der Koningin en twee leden van Ged. Staten naar aanleiding van gevoerde correspondentie met de woning bouwvereniging in de gemeente. Iengevolge van de hooger wordende ex ploitatierekening bevalen de heeren aan de kosten voor de gemeente te brengen van j 666 op ten hoogste 1000 en de verplich ting van borgstelling te laten vervallen. De Voorzitter stelde voor om overeenkom stig dit advies te besluiten. De heer C. Slot meende dat het beter was om eerst de' veranderde exploitatierekening af te wachten waar we toch niet meer hebben bij te dragen dan 1/3 van de verhoogde kos ten. Deze meening vond ingang en bij acclama tie werd 'n besluit in dien zin genomen. Van Geestmerambacbt was bericht ingekomen dat ze niet genegen zijn de helft in de kosten van bestrating van den Zuiddijk bij te dra gen. De verandering in het aflossingsbesluit voor de leening lichtbedrijven werd aan vaard. Voor de bestrating van den verbindings weg met Heerhugowaard werd een geldlee- ning aangegaan groot 5000, af tQ Lossen in 10 jaren. Van den sluiswachter A. ten Bruggecate was het verzoek ingekomen van gedurende de nachturen van 10—5 dubbel tarief te mo gen heffen, of de sluis gedurende dien tijd te mogen sluiten. De Voorzitter zei dat in de regeiing geen verandering kon worden gebracht. Het be kende voorstel van de automobielclub werd voor kennisgeving aangenomen. Van de begrafenisvereeniging „De laat- te Eer" was het verzoek ingekomen om een kleine lijkbaar met kapje te laten maken voor kinderen van omstreeks 2 jaar. Besloten werd niet aan het verzoek te vol doen, doch alleen desgewenscht een klein kapje te laten maken. Bij de rondvraag merkte de heer Kostelijk op, dat het plan bestaat den progessieve hef fing voor den H. O. in te voeren en vroeg naar het gevoelen van den raad daaromtrent. Spr. was er wel voor. De Voorzitter had het beter geacht dat de ze vraag tot de volgende vergadering was uitgesteld en gaf in overweging daarmee tot de volgende vergadering te wachten. De heer Kostelijk zei zijne vraag dan nog wel eens te zullen herhalen. UIT BERGEN. Het optreden van den heer en mevrouw Speenhoff was Zaterdagavond in de Rusten de Jager wederom een succes. De zaal was geheel gevuld. De heer Speenhoff gaf weer veel en de aanwezigen hebben opnieuw ge noten. In het lokaal van den heer Smit werd Zaterdagavond een door een comité van ou ders, van welk comité de heeren E. L. Selle- ger, F. de Heer Kloots en D. L. Beijneveld de leiding.hebben, belegde vergadering ge houden. Het comité oordeelt het wenschelijk en mogelijk, dat er in Bergen van particuliere zijde een voor kinderen uit alle standen toe gankelijke school gesticht wordt, die opleidt voor H. B. S., Gymnasium en Handelsschool en waaraan tevens M. U. L. O.-klassen ver bonden zouden worden. Als inleider zou de heer C. Apeldoorn, hoofd der Openbare M.U.L.O.-school te Zaandam, het woord voeren. De vergadering werd bijgewoond door den burgemeester, wethouder Oldenburg en den heer Baltus, lid van den raad. De heer Sellegcr opende de vergadering, stelde de opkomst op prijs, maar was genood zaakt mede te deelen, dat de «preker niet was gtfarnm m afeta rm sSt&ji tel la ten booren. Spr oordeelde het daarom ge wenscht om de vergadering uit te stellen. De vorige week waren er door eenige ou ders besprekingen gehouden om een Bijzon dere School op te richten, met het resultaat, dat deze vergadering belegd werd. Men had gehoopt, dat de aangelegenheid heden 'door een autoriteit-buitenstaander op onderwijs gebied behandeld was geworden, opdat de zaak niet alleen uitging van enkele ouders, die er veel voor gevoelen dat de school hier wordt opgericht in den vorm die zij wen- schen. Het is in aller belang, dat er een oed besluit genomen wordt en daarom wel ewenschf, dat de spr. nog eens wordt uit- genoodigd. Spr. hoopte, dat dan de aanwe zigen weer tegenwoordig zouden zijn. De heer Klomp vreesde, dat een particulie re school een standenschool zou worden. Spr was van meening, dat het daarom beter was als de school door de gemeente gesticht werd, maar wilde daarop nu niet verder in gaan. Op verzoek van „Bergens Belang" had hij telegrafisch den heer Klaas de Vries, raadslid uit Amsterdam, en bekend onder wijsman, uitgenoodigd ter vergadering het ongewenschte van bijzondere scholen tegen over den spreker uiteen te zetten. De heer de Vries had bericht, verhinderd te zijn, maar zich bereid verklaard om dit in een vergade ring van „Bergen's Belang" met vrij debat uiteen te zetten. Spr. stelde nu voor om de volgende verga dering in samenwerking met „Bergens Be lang" te beleggen. Men is dan in de gelegen heid om twee meeningen te hooren. De voorzitter vond dit uitstekend, 'Spr. was ook tegen standenscholen en deze werd dan ook niet met de bijzondere beoogt. De burgemeester, de heer J. van Reen en, zeide. dat deze zaak niet alleen den heeren, hier aanwezig, ter harte gaat, maar ook het gemeentebestuur en spreker in het bijzonder. Wij hebben gezien, dat Bergen zich zoo danig ontwikkelt, dat het m. i. noodzakelijk is, dat hier een M.U.L.O.-school wordt op gericht. De noodige besprekingenhebben daarover reeds met den districts-schoolopzie- ner plaats gehad. Het hangt slechts van een besluit van den raad af of er met den meest mogelijken spoed- van gemeentewege een M.Ü L.O.-school gesticht zal worden. Per soonlijk geef ik daaraan boven een particu liere school de voorkeur. De openbare school was zoodanig bevolkt, dat daaraan een nieuw lokaal verbonden moest worden. De raad be sprak of dit wel wenschelijk was en over woog ook om deze school op een andere plaats te bouwen, aangezien de school vlak aan de straat gelegen is, waardoor er te veel afleiding is en stoornis bij het passeeren van rijtuigen. Twee zaken zijn er dus noodig, maar het bouwen van een nieuwe school en het bouwen van een M.U.L.O.-school zal de gemeente op te hooge kosten jagen. Dit zou twee ton kosten en daarom besloot de raad, in overleg met den districts-schoolopziener, om het lokaal bij te bouwen en op den grond, daarvoor door mij aan de gemeente feschonken, de M.U.L.O.-school te bouwen, erst meende men, dat dit een z.g. kopschool moest zijn, maar deze heeft dit bezwaar, dat dan de eerste klassen van de lagere school niet ontlast worden, al is het juist, dat de kinderen in de eerste klassen hetzelfde onder wijs krijgen. Wanneer de kosten voor een ge heele M.U.L.O.-school te hoog worden, dan kan men het plan uitvoeren, dat voldoet voor de geheele toekomst en eerst 2 k 3 lokalen te bouwen. Wij zijn overtuigd, dat het ko men moet en met het schoolhoofd meent spr., dat dezen weg bewandeld moet worden. De heer De Heer Kloots zou toch gaarne willen, dat in de openbare vergadering eerst de deskundigen gehoorden worden. Het is logisch, dat het plan met den schoolopziener wordt opgemaakt, maar men leeft thans in den tijd, dal rekening gehouden moet worden met de bewoners en ait is al leen mogelijk wanneer in een openbare ver gadering door deskundigen de zaak naar vo ren wordt gébracht. Daarna kan de juiste be slissing vallen. De voorzitter verheugde zich over de door den burgemeester gegeven uiteenzetting.- Nu weet men welke mogelijkheden er voor Ber gen zijn. Het voor en het tegen van gemeen te- of bijzondere scholen wilde spreker even wel thans niet bespreken. Daarover wilde hij eerst gaarne de autoriteiten van beide zijden hooren. De debatten dienden' dus tot een volgende vergadering te worden uitgesteld en spreker hoopte, dat deze, zooals de heer Klomp had voorgesteld, gehouden zou wor den. Na eenige bespreking werd besloten deze vergadering zoo mogelijk op Maandag 1 September te houden. Hierna werd de vergadering gesloten. UIT ST. PANCRAS. Ds. J. M. Lammers heeft bedankt voor het beroep naar de Ned. Herv. Gem, te Eist. (Buiten vrantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur. Zou U zoo vriendelijk willen zijn een klein stukje in uw geacht blad te willen plaatsen? Bij voorbaat mijn dank. Nu er allerwege om loonsverhooging wordt gevraagd (en niet ten onrechte) zou ik langs dezen weg wel eens wat willen opmerken. Ik ben zoowat 16 maanden in dienst hier bij de gemeente als plantsoenwachter, een be trekking die beschouwd wordt als bijverdien ste, maar het loon wat daarvoor gegeven wordt is werkelijk te weinig tenminste in de zen tijd. Men geeft 5 voor de zes dagen en 1.50 extra loon op Zon- en feestdagen, dus waarlijk niet te veel, mijnheer. Nu verleden najaar het loon van de ge meentewerklieden werd verhoogd, hadden ook wij nog eenige hoop maar daar bleef het bij, en nu schakelt het raadsbesluit van de vorige week ons weer uit. Hoe komt dat toch Wijn zijn toch ook in dienst van de gemeen te Alkmaar! Wanneer de raad het noodig acht met het oog op de dure levensmiddelen dat de ge meentewerklieden en het politiekorps 3 per week meer loon moeten hebben, waarom aan wij als plantsoenwachters niet? Het leven is voor ons toch ook duur of zouden de geachte heeren niet om ons hebben gedacht? Dan hoop ik dat dit schrijven er toe mag leiden kon het zijn ook ons loon eenigs- zins te verhoogen. wij vragen niet de toLs f weat wfj hst?,*» geau pasjas bijdrager: maar komt ons toch w a t tegemoet. Geachte Hoofdredacteur nogmaals dank G. v. d. KUÏJT Plan tsoen wach ter. Heiloo, 23 Aug 1919. Zeer geachte heer Redacteur. Vergun mij naar aanleiding van het inge zonden stukje van „een ingezetene van Hei- oo" die eene opmerking betreffende de toe kenning van bekroningen van den etalage-" wedstrijd maakt, even op te merken, dat de inzender laat zien, niet te weten wat in No. - 'L-30 ons Pro£ramma geschreven staat. Wij toch hebben daarin vijf eerste prijzen beschikbaar gesteld, welke zooveel mogelijk in de verschillende branche's zouden worden uitgereikt, derhalve voor de drie deelnemende kruidenierswinkels één eerste prijs Dit wist ook de jury en ook wist de heer G Koning dat hij met een étalage gemaakt door een étaleur niet kon mededingen naar een der uitgeloofde prijzen. Maar dit heeft hem niet weerhouden om ons een étalage te laten zien welke ieders aandacht trok. Ook de jury kon niet andera dan voorstellen aan een étalage als deze een bekroning toe te kennen, alhoe wel zij den ter beschikking zijnden lsfen prijs aan den heer Vennink gaf, en in overleg met ons, aan den heer G. Koning een extra eer sten prijs toekende. Feitelijk hadden wij aan dezen 'n «ereprijs moeten geven, maar omdat n eereprijs bij ons vijf gulden geeft en 'n eer ste pnis twee gulden vijftig, hebben wij uit zuinigheidsoogpunt een eersten prijs voor hem beschikbaar gesteld. Zoo is de zaak, dus noch de heer Koning, noch de jury, noch wij heb ben iets gedaan wat niet billijk was, want men vergete toch niet dat de etalage-wedstrijd uitgeschreven werd om ons dorp een aange naam aanzien te geven, en ik meen dat dit ook met een dergelijke etalage als de heer Koning ons liet' zien, wel bereikt wordt. En nu ten slotte wil ik deze gelegenheid ge bruiken om een ieder ingezetene van Heiloo en iederen bezoeker van de L. E. T. T welke van meening is dat hij gerechtigd Is om op een of ander punt van ons programma op- of aanmerkingen te maken, te verzoeken zich tot ons in persoon of schriftelijk te wenden en dan geef ik de verzekering dat met alle opmerkingen zal worden rekening gehouden voor zoover dit mogelijk is. Voor de plaatsing mijn dank. Hoogachtend, J. v. OEMEREN. BOVENCARSPEL, 23 Aug. 1919. Vei- lingvereeniging „De Tuinbouw". Heden be steedde men voor: Bloemkool le soort 14 16, 2e soort 5 a 8, 3e soort 3.— 4, Roode kool 2 20 h 3.75, Witte kool 1.10 a 1.50, 5M ^auwe aafdappelen 5. PURMEREND, 23 Augustus 1919. Op de Augurkenveiling werd verhandeld Grof 0.95 1.70, basterd 1.69 h f 1.84, stek 0.51 0.58, bommen 0.26 a 0.30 per mand 6 K-G. inhoud. Handel vlug. Aanvoer 7078 manden augurken. PURMEREND, 23 Augustus 1919. Op de afslagmarkt wera verhandeld: Aardappelen ƒ1.52° h 1.625 p. zak 25 K.Q. Tuinboonen 0.31 0.33 per zak 15 K.G Slaboonen 0.9O a 0.95 per zak 15 K.G. Snijboonen I a 1.75 per zak 15 K.G. Peren 6 h 29 per 100 K.O. Appelen 5.40 18.80 per 100 K.G. Handel vlug. VENHUIZEN, 23 Augustus. Veiling de Zuiderkogge. Peren F. suiker 10.10 h 14.30, peren G- bal 5.50 h 12.50. peren Dirkjes 4.90 9.10, appelen (val) 2 9.40 per 100 WARMENHUIZEN, 23 Augustus 1919. Vroege aardappelen 5.40 h 5.90, Eigen heimers 5.90 a 6.30, blauwe aardappelen 8.40 hf 9, drielingen 3.20, kriel 1.80. Slahoonen 7.50, alles per 100 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 23 Aug. Schotsche muizen 7 20 a 8.20, School meesters 7.50 a 9, Eigenheimers 5.90 8.10, blauwe 9.10 h 10.60, Graafjes 9 h f 9.50, Drielingen 2.30 5, roode kool 3.10 h f 4, Witte kool 0.90 h f 1.80, spercieboonen 10 k 13, peen 1.40 a 1.70, kroten 3 h 4.10. per 100 K.G. Bloemkool 17 18 per 100 stuks. ZWAAG, 23 Aug. Prijzen waren heden: Roode bessen 1540 ct., perziken 10—16 ct., pruimen 8—23 ct., peren 2—25 ct.. appe len 318 ct:, slaboonen 48 ct., snijboonen 1014 ct., bloemkool 416 ct., morellen 6 tot 10 ct., tomaten 810 ct., druiven 60 ct., frambozen 3035 ct. Veilingvereniging „de Zaanstreek." ZAANDAM) 22 Aug. Andijvie 0.50—3.10 per 100 str., sla 1.00—2.50 per 100 kr., snijboonen blA 8 ct. per pond, slaboonen 3^—9 ct. per pond, postelein 820 ct. per ben, pieterselie 13 A ber 2 >23 A ct. per bos, komkommers I 3 A ct. per bos, selderie Va—2 ct. per bos, rabar ber 2A3Vz ct. per bos, komkommers I 3A tot 5Vi ct. per stuk, radijs 1 ct. per bos, bieten 5—6 ct. per bos, spinazie 18—28 ct. per ben, roode kool 7 A ct. per stuk, uien 6 A8 ct. per bos, peen 1015 ct. per bos, dirkjesperen 45 ct. per pond. PURMEREND, 22 Augustus 1919. Op de afslagmarkt werd verhandeld: Aardappelen f\.32A a 2.30 p. zak25 K.G. Tuinboonen 0.41 0.43 p. zak 15 K.G. Slaboonen 0.85 a 0.95 per zak 15 K.G. Snijboonen 1.45 a 2.45 per zak 15 K.G. Peren 5.10 a 34.40 per 100 K.G. Appelen 5 a 29 per 100 K.G. Handel vlug. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groenteveiling) 23 Aug. 1919. In de he den gehouden ve'lingen werd betaald voor: Bloemkool le soort (per 100 st.) 13 a 18, 2 soort 4.90 a 6.40. Roode kool 2.80 a 4.20. Gele kool 2.60 a 3.70. Witte kool 1.20, alles per 100 K.G. Wortelen 1.30 a 1.70 per 100 K.G. Aardappelen: Schotsche 6 a 6.50, Schoolmeesters 5.50 a 8.40, Blauwe ƒ9.80 a 11, Eigenheimers 6.20 a 7.10, driel. 2.80 a 4.10, kleine 2.10 a 2.20, alles per 100- K.G. Aanvoer 1800 st. bloemkool, 124675 K.G. roode kool, 2700 K.G. witte kool, 17700 K.G. gele kool, 19575 K.G. wortelen, 59025 K.G groote aardappelen, 1800 K.G. drielingen.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6