Bi iinen land. IVIefrramnien van h^den. Brifscfw comr.poTidenfen in Sflezië we len van Duitsche g'rwvclen daar té vertellen. De Roemeniërs bereiden een offensief te gen de bolsfewiki voor. Volgens de „Sun" zou besloten zijn tot intsr'erUe der V. S. in Mexico. Odessa ia docr het Russische vrijwilli gersleger bezet. !n (h Echo de Paris geel Pertinax den raad, cm, indien de Senaat te Washington het Vredesverdrag mocht verwerpen, daaruit de clausule te verwijderen betreffende het opperbestuur van den Volkenbond, en den Volkenbond zoodanig te reorganiseeren, dat de Ver. Staten de nieuwe overeenkomst kun nen aanvaarden. De Temps bepleit een entente met Enge land en Amerika, zonder Voorafgaande goed keuring van den Volkenbond. Henderson heeft onthullingen gedaan omtrent een Engelsch gezantschap in Rus land in 1917. De opperste geallieerde raad is in zijn opvattingen verdeeld over Oostenrijk. Een deel wil waarborgen dat het zich niet bij Duitschland zal aansluiten. De Matin" meldt uit Boedapest, dat de verscherpte staat van beleg over geheel Hon garije is afgekondigd, waar volgens het blad volkomen anarchie heerscht. De vervolging tegen verkoopers van alcoholhoudende dranken te Washington is begonnen. Er zijn 13 arrestaties gedaan, 50 personen werden gewaarschuwd. -- Het Roemeensche persbureau deelt me de, dat aan de Roemeensche grens een door Lenin afgezonden Bolsjewistische delegatie aangekomen is, die aan de Roemeensche re geering een verzoek om vrede van de Mos- cousche regeering moet overhandigen. De „Hamburger Handelskamer" heeft toegestaan, dat vrouwen de Beurs kunnen be zoeken. NEDERLAND EN BELGIë. Woensdag heeft de commissie van veertien opnieuw vergaderd zonder de Belgische en Nederlandsche gedelegeerden. Er werd geen enkel besluit genomen. Men gelooft echter, dat de belanghebbende partijen voor een nieuwe zitting zullen worden bijeengeroepen. De „Action prangaise" meent te weten dat de Fransche regeering er in het bijzonder bij oe Belgische gedelegeerden op heeft aange drongen, dat deze Parijs niet verlaten, zooals zij van plan waren na het antwoord der Ne derlanders te doen. Anderzijds zegt het „Petit Journal" dat men verwacht dat er'een gunstige oplossing voor de beide betrokken landen nzal worden gevonden. De minister van landbouw heeft bepaald, dat voor de 28ste broodkaartperiode als wit- tebroodkaarten, aanvullingskaarten voor wit tebrood en dagbroodkaarten zullen gelden; vor het 109de tijdvak de bruin gekleurde, voor het 110de tijdvak de blauw gekleurde; voor het lilde tijdvak de oranje gekleurde, en voor het H2de tijdvak de grijs gekleurde kaarten. x 1 i iVx r m l' 1 ii\x DE ONDEROFFICIEREN. De tijdelijke voorzitter van den raad van ministers ontving in audiëntie een deputatie van de Nationale Chr. Onderofficierenver- eeniging, den R.-K. Bond van Onderofficie ren St. Martinus en de Vereeniging van leden, behoorende tot het Wapen der Kon. Mare- chaussée beneden den rang van officier. De Minister deelde mee, in antwoord op hetgeen de deputatie opmerkte omtrent den nood die in het onderofficieren-korps bestaat, dat reeds van den Raad van State is terug ontvangen een suppletoire ontwerp-begroo- ting, waarbij de noodige gelden worden aan gevraagd om, gerekend met 1 Juni 1919, de salarissen der onderofficieren te verhoogen. De aanvangswedde voor den rang van serge ant zal gebracht worden op 1000, terwijl het eindsalaris voor adjudants-onderofficer 2400 zal beloopen. De indiening bij de Tweede Kamer is binnen enkele dagen te wachten. Voor het geheele wapen der marechaussée beneden den rang van officier is in hetzelfde ontwerp een afzonderlijke regeling getroffen, waarbij meer in het bijzonder voor dit wa pen een belangrijke verbetering wordt voorge steld. Afgezien van 't bovenstaande, is aan de onderofficieren en aan de bovenbedoelde leden van het wapen der marechaussée, evenals aan de burgerlijke ambtenaren, over October e.k. een maand extra-salaris toegedacht, terwijl met ingang van P Januari 1920 een geheel nieuwe regeling zal tot stand komen. De deputatie gaf nog enkele wenken welke de Minister beloofde in overweging te zullen nemen, met name 't verzoek om over de defi nitieve regeling tijdig het oordeel der ver schillende organisaties in te winnen en den wensch cm een voorschot te verleenen ,op het geen de nieuwe regeling beoogt. De afdeelingen Arnhem, Ede en Nijmegen van de Onderofficiersvereeniging „Ons Be lang" hebben in een protestvergadering te Arnhem een motie aangenomen, waarin de toezeggingen der regeeriug onvoldoende wor den genoemd en besloten wordt, geen enkel middel onbeproefd te laten om te hereiken, dat vóór den a.s. winter ten minste een uitkeering van 600 ineens wordt verkregen. HET BESTUUR VAN HET N. V. V. m de plaats van de heeren Oudegeest en Fimmen, die in verband met hun benoeming aan het Internationaal Vakbureau aftreden als bestuurdeis van het N. V. V. zullen hoogstwaarschijnlijk worden benoemd de hee ren Stenhuis eu Brautigam. De laatste is thans voorzitter van den Centralen Bond van Transportarbeiders. Voor een eventueele be noeming tot Kamerlid zou de heer Brautigam dan niet in aanmerking komen. Op hem volgt op de lijst der S. D. A. P. de heer Schlosser, propagandist dier partij in Zuid-Holland. Over de vacatures in het N. V. V. zal in de vergadering van 13 September worden be slist. DB 8-URENDAO FN R.-K. FEEST DAGEN. Naar gemeld wordt, hebben, met het oog op den 8-urigen arbeidsdag de Katholieke werkgevers in de metaalnijverheid en bij de Nederiandsche bisschoppen op aangedrongen, een algemeene ontheffing te verleenen van het verbod tot het verrichten van industrieelen arbeid op de R. K feestdagen. DE SCHIPPERSACTIE TE ROT TERDAM. Ook gistermiddag is het niet naar wesnch gegaan op de schippersbeurs te Rotterlam. De voorzitter van den A. S. B. hield een lange rede, om de schippers te overtuigen van het noodzakelijke van „ordelijk mijnen", het mijnsysteem moest thans aan de practijk getoetst worden. Wederom bevonden zich de Kamerledien J. Schouten en J. v. d. Molen ondfer de aan wezigen. Toen een twaalftal agenten verscheen, ont stond aan alle kanten rumoer en klonken luidruchtige protesten en nadat de schippers beloofd hadden ook rustig te blijven, irnlien er geen politie aanwezig was, liet men de agenten weer inrukken. Men noemde toen de vracht en den prijs en liet elk in den kring komen, die de vracht, een partij olienóten voor Friesland, wilde vervoeren. Het mijnen geschiedde echter wederom zoo volmaakt in koer', dajt de beursmeester weer niet wist aan wien toe te wijzen. De besturen der organisatie vonden toen, dat „de proef" lang genoeg geduurd had. De heer De Vries, voorzitter A. S. B., zeide het niet langer op zijn verantwoording te nemen, de proef voort te zetten. Hij bedankte de schipers voor hunne bereidwilligheid en gaf als zijn meening te kennen, dat het nu wel voldoende bewezen is, dat het regeerings- systeem onuitvoerbaar is. Met applaus gaven de schippers hun in stemming hiermede te kennen, waarna 'zij zich kalm verwijderden. De heer Deckers is echter van meening, dat men niet heeft be wezen, dat het mijnsysteem niet is door te voeren. Hij wijt de verwarring aan den on wil der schippers. De heeren Schouten en Van der Molen hebben hunne houding nog niet bepaald:. Op de schippersbeurs werden strooibiljet ten verspreid, onderteekend door de voor- loopige commissie", waarin de schippers worden aangespoord voet bij stuk te houden en zich „niet af te laten leiden". Verder deelt het biljet mede, dat de schippers „binnen kort worden opgeroepen voor een groote al gemeene vergadering voor hun zaak in sa menwerking met de havenarbeiders". De schipperscombinatie te Wolvega heeft een bevrachtingsbureau geopend, waar voor een handel gelegenheid bestaat scheepsruim- te te bekomen. Er wordt reeds druk gebruik van gemahkt. Gisteren hadden de besturen der schippers- organisaties de Algemeene Schippers^ bond, de Algemeene Rijnschippersbond en de R. K. Bond een audiëntie bij den minister van landbouw, ten einde een bespreking te houden over een mogelijke oplossing van het conflict. Aan de conferentie namen ook deel de Kamerleden Schouten en Van der Molen en. de heer Deckers, inspecteur der binnen scheepvaart. Gistermorgen is op de schippersbeurs te Rotterdam bekend gemaakt, dat voorloopig geen schepen bevracht zullen worden op het regeeringssysteem. Men mag bevrachten, zooals men wil met inachtneming van art. 1 lift. 2 der binnenscheepvaartwet. Deze bepa ling geldt om te voorkomen, dat de schip pers weer een eigen beurs zullen oprichten. Het besluit blijft van kracht tot de minister zijn houding heeft bepaald ten opzichte van den nieuwen toestand, ontstaan door het mislukken der proeven met het mijnsysteem. Aan de Rijksschippersbeuri te Dordrecht is Dinsdag voor het eerst op de aangeboden vrachten gemijnd. Alles verliep in de beste orde; er werden, verscheidene schepen be vracht. EN NEDERLAND ZWIJGT! De Msb. schrijft: Onder dezen titel merkte dezer dagen een onzer medewerkers op, dat Nederland zouder eenigen twijfel ook rechten op Moresnet of Altenberg zou kunnen doen gelden. Een inzender, de heer H. P. Schaap, vestigt naar aanleiding hiervan de aandacht op een andere kwestie nl. die van Baerle-Hertog. „Is het wel, zoo schrijft hij, algemeen be kend, dat er in onze provincie Noord-Brabant een enclave ligt, of liever: een complex van kleine enclaves tezamen Baerle-Hertog vor mende, en dat deze nog maar altijd onopge loste grens-kwestie onzen autoriteiten voort- durenden last bezorgt? Men vrage de Neder landsche plaatselijke autoriteiten van Baerle Nassau er maar eens op na, hoe onverkwikke lijk de toestand daqr is! En nu is mijn vraag dezeIs het thans niet plicht voor ons land, te spreken op de confe rentie te Parijs over Baerle-Hertog, nu Bel gië zonder dat wij er in gekend zijn, Mores- ner heeft gekregen? Wij zitten1 nu toch met de heeren Belgen aan één groene' tafel en mogen nu waarlijk onze desiderata óók eindelijk wel eens te ber de brengen. Bovendien is de heele kwestie ge- makelijk genoeg op te lossen, doordat wij b.v. een lap heide die wij aan gene zijde van de grens no& hebben liggen (ik meen de Moeren geheeten) aan België schenken (inplaats van Limburg!!) Wij inoeten niet steeds zwiigen!" EEN NIEUW SYSTEEM VOOR ZIEKENBARAKKEN. Te Deventer wordt dezer dagen een nieuw gebouw voor lijders aan besmettelijke zielden in gebruik genomen. Het is gebouwd door arïhitect Posthumus-Meyes te Amsterdam, volgens een geheel nieuw, door den zieken huis-directeur, dr. Fesevur, alhier, uitgedacht stelsel, een zg. harmonica-systeem, dat een tusschenvorm is tusschen het stelsel van vol komen isolatie en den paviljoensbouw. 't Gebouw bestaat uit drie, onderling verbon den afdeelingen, die naarmate de een of an dere besmettelijke ziekte overheerschend is, door het bijtrekken van ziekenzalen uit een minder sterk bezette afdeeling naar behoefte vergroot kunnen worden, terwijl een z.g. sluisgang met isolatiedeuren er voor zorgt, dat het gevaar voor onderlinge besmetting voorkonïen wordt. BELASTINGBETALERS. Behalve te Wolvega zijn cok in andere plaatsen in de gemeente Weststellingwerf, n.l. te Blesse, Oldehohpade, Scherpenzeel en Noordwolde, vergaderingen van opposante belastingbetalers gehouden. De beweging gaat in hoofdzaak uit van de communisten. EEN GOEDE VANGST. Te Groningen is na een langdurig onder zoek de hand gelegd op de personen, die in den nacht van 1 op 2 Augustus een spiegel ruit ingedrukt hebben in den winkel van Die- drich aan het Hooge der A. en daar een tien tal paren schoenen hebben weggenomen. Het zijn twee oude bekenden van de politie, van wie bovendien gebleken is, dat zij ook schul dig zijn aan verschillende andere inbraken. Voorts is nog een medeplichtige aangehou den. KERKELIJKE FEESTDAGEN. Bij ministeriëele beschikking is bepaald, dat onder kerkelijke feestdagen worden ver staan le. Algemeene voor alle militairen gelden de: Nieuwjaarsdag, Goeden Vrijdag, 2de Paaschdag, Hemelvaartsdag, 2de Pinkster dag, le en 2de Kerstdag. 2e. Bijzondere voor Roomsch-Katholieke militairen: Driekoningen, H. Sacramentsdag, Maria Hemelvaart en Allerheiligen. Voorts zal op de volgende dagen vrij van dierist tot 10 uur v.m. gegeven worden teneinde in de gelegenheid te zijn de H. Mis bij te wonen: feestdag van den H. lozef, feestdag van de H. H. Petrus en Paulus, feestdag van Maria Onbevlekte ontvangenis. m 3e. Bijzondere voor de Oud-Kamolieke militairen: Driekoningen, Witte Donderdag, Sacramentsdag, H. H. Apostelen Petrus en Paulus, Maria Hemelvaart en Allerheiligen. 4e. Bijzondere voor de Israëlietischs mili tairen: het Paaschfeest (de twee eerste en de twee laatste dagen), het Wekenfeest (twee dagen), hei Nieuwjaarsfeest( twee dagen), de Verzoendag, het Loofhuttenfeest (twee dagen), het onmiddellijk op het Loofhutten feest volgende Slotfeest (2 dagen), de tweede dag, ook Vreugdedag der Wet genaamd. Wanneer op één der algemeene feestdagen diensten moesten worden- gecommandeerd, moeten voor die diensten in de eerste plaats bestemd worden zij, voor wie die dag, in ver band met hun Godsdienst, geen bepaalde feestdag is. DE ARBltRAGE IN HET TYPO- ORAFEN-CONFLICT. De stakende typografen te Amsterdam hebben gisteren allen het werk hervat, behal ve bij de B. I. A., waar de finna enkelen der stakers niet wenscht terug te nemen. Hierme de nam het 12 man sterke personeel geen ge noegen, zoodat hier de staking vortduurt. De ze drukkerij is bij geen van de Patroonsbon den aangesloten'. NED. BOND VAN BOEKBINDERS PATROONS. Te Hilversum is de jaarvergadering ge houden van bovengenoemden bond. Uit het jaarverslag bleek, dat het bonds- bureau als centraal punt van het bondsleven van groot belang is. Noodig worden geacht vakontwikkelingr bedrijfsorganisatie en admi nistratie van de goede kostprijsberekening, waardoor het mogelijk is de goede en minder goede werken en arbeidskrachten te contro leeren ten algemeenen'nutte. Mr. J. O. Steneker, de nieuwbenoemde raadsman van den Bond, hield een rede over de sociale toestanden van thans en de midde len tot verbetering daarvan. Aangenomen werd de volgende motie, waarin o. a. gezegd wordt: De Ned Bond van Boekbinderspatroons, overtuigd van de noodzakelijkheid dat, wil onze natie niet in een het productievermogen vernietigenden s.trijd tusschen de marktwaar de van mensch en materiaal ten onder gaan, de overheid zich onverwijld heeft te zetten aan de oplossing van het vraagstuk eener doelbewuste prijspolitiek, wenscht er met den aandrang1, evenredig aan den ernst van het oogenblik, bij de regeering op aan te dringen, dat zij ten. spoedigste bij de Kamer een ontwerp prijszettingsv/et i.'diene, waar door het mogelijk wordt dat de eerste levens behoeften in voldoende hoeveelheden tegen normaalprijzen ter beschikking van de Neder landsche bevolking worden gesteld, verzoekt aan het hoofd van het betrokken departe ment, voorzitter, secretaris en raadsman van den Bond in een audiëntie te ontvangen, op dat zij in de gelegenheid worden gesteld mondeling uitvoeriger hun denkbeelden (er zake aan Z.Exc. te ontvouwen. De rekening en verantwoording sloot met een bedrag van 9551. De begrooting voor 1920 werd vastge steld op 14.661. Tot bestuursleden werden herkozen de hee ren H. Albracht te Groningen en L. C. C. M. de Bruijn te Rozendaal. Nog werd de volgende motie aangenomen De Ned. Bond van Boekbinderspatroons, kennis genomen hebbende van het conflict in de typografie, waarbij de bestaande collec tieve arbeidsovereenkomst dpor een der par tijen eigenmachtig verbroken is, gezien -het feit dat een dergelijke overeenkomst haar to tale waarde "verliest indien deze niet op wet telijke regeling is gebaseerd, wendt zich tot den minister van arbeid met het verzoek ten spoedigste te willen overgaan tot het indie nen van een dergelijk wetsontwerp. INTERNATIONALE VAKARBEI- dersconfeRentie, In den loop van September zal te Amster dam een internationale conferentie van boek binders worden gehouden. Wellicht zal deze conferentie worden uitgebreid over meer graphische bedrijven. Een internationale conferentie van gemeen tewerklieden, welke in de hoofdstad gehou den zou worden op 25 September, is eenige weken uitgesteld. ACTIE VAN R.-K. AMBTENAREN. De afdeelingen 's-Gravenhage van de Alg. R. K. Ambtenaren-Vereeniging en den Ned. R. K. Bond van Overheidspersoneel hebben in een buitengewone gecombineerde vergade ring een motie aangenomen, waarin o.m. ge zegd wordt spreken als hun oordeel uft, dat aan den noodtoestand door de gemeente 's-Grayenha- ge slechts kan worden tegemoetgekomen door voor den winter een uitkeering ineens te doen aan alle ambtenaren, beambten en werklieden van 200 en 20 voor elk kind beneden den leeftijd van 18 jaar, met dien verstande, dat salaris en uitkeering het bedrag van 6000 per jaar niet te boven gaan; m afwachting van een nadere loonsherziening een voorloo- pige loonsverhooging van .750 per week, voor werklieden en beambten en 350 voor de ambtenaren per jaar noodzakelijk is; dat bij de loonsherziening rekening zal wor den gehouden met de zorg voor het groote ge zin; dat de Alg. Ned. Christ. Ambtenarenbond, de Ned. Christ. Bond van Personeel in Pu- bliken pienst, beide afdeeling 's-Gravenhage, alsmede de R. K. Politievereeniging „Sint Michaël te 's-Gravenhage, na voorafgaand overleg, vole instemming betuigen met de ver langens, neergelegd in déze moti. OESTERS. De Kerkvoogden der Ned. Herv. Gemeente te Ameide hebben het predikant-tractement gebracht op 3000 met vrije pastorie en vrijdom van belasting te Hazerswoude op 3000 met vrije pastorie en vrijdom van be lasting te Workurn op 3000 met vrije pastorieën en vrijdom van belasting te Enschedé op 4000 met vrije pastorieën te Scheveningen op 4500 met vrije pasto rieën. De Kerkeraad der Geref. Kerk te Kam pen op 3000 met vrije postoxieën, vrije be lasting en 100 kindergeld voor ieder kind tot den vollen leeftijd van 18 jaren. y SCHIP IN NOOD. Tijdens stormweer is een Engelsche gouver- nementslichter op drift geraakt en bevindt zich vijf mijl van West-Schouweil in nood. De reddingsbooten van Hoek v. Holland, Burg- sluis en Vhssingen zijn zeewaarts gestoomd, alsook het loodsvaartuig Coertsen. De opva renden zijn waarschijnlijk gered. Te Vlissingen is binnengebracht een En gelsche lichter, waarop zich zes man bevin den. Hiervan zijn er vier van twee andere lichters, waarvan er een is gestrand bij Goe- ree, terwijl: de andere vermist wordt. JOURNALISTIEK EN ARBEIDSDUUR. ONVEILIGE WEGEN. Eenige dagen geleden werd te Bennekom een wielrijdende dame uit Wageningen door straatjongens van haar rijwiel geworpen. Dinsdagmiddag werd de bestuurder van een automobiel, terwijl hij met zijn wagen door Bennekom reed, op steenworpen^ onthaald Een steen trof hem tegen de borst. Toen hij daarop afstapte, om den dader onder handen te nemen, kwamen plotseling eenige personen met klompen toeloopeo en kon hij een pak slaag toekrijgen. DE ZAAK NETELENBOS. De vereeniging „Oranjedag" te Delft had een fancy-fair georganiseerd, om de leege kas te vullen voor het vieren van Koningin's verjaardag. Het feest was goed geslaagd en er zou een flink batig saldo moeten zijn. Het is nu echter gebleken, dat twee leden van de commissie een aanzienlijk deel van de behaalde winst hebben verduisterd. De zaak wordt streng onderzocht en voor de betrok ken twee commissieleden is bet een kwaad ding, dat de commissaris van politie lid is van het bestuur van „Oranjedag". DOODGEREDEN. De om zijn woest rijden bekende varkens- slager M. J. Burlings, reeds gistermiddag in de Stationstraat te Maastricht met zijn mo torfiets tegen een met twee paarden bespan nen rijtuig, en kwam zoo ongelukkig met zijn hoofd tegen een disselboom terecht, dat eenige oogenblikken later de dood intrad. De man reed te hard, keek om en week tenslotte verkeerd uit, zoodat de koetsier van het rij tuig geen schuld heeft. BAGAGE-TARIEVEN PER SPOOR. De Krijgsraad te Arnhem veroordeelde den onderofficier R. te Arnhem, wegens dief stal van militaire goederen tot 3 maanden gevangenisstraf. Er is door de schippersstaking groote achterstand in het turfvei"voer, n.l. 6000 a 7000 vrachten. Er zijn thans echter zooveel schepen vrij,'dat het niet onmogelijk is, dat nog vóór den winter al de turf uit het veen kan worden weggehaald, Te Bolsward geraakte het tienjarig zoontje van den heer G. tusschen twee wa gens bekneld. Het kind is na eenige oogen blikken overleden. Bij het gebruikelijk „kamerschieten" bij gelegenheid der feestelijke ontvangst der te Amsterdam toet een eerepr's bekroonde fan fare, %erd iemand te Schmnen (L.) zoo ern stig in een been getroffen, dmt hij dit lichaams deel zal moeten missen. Een 32-jarige weduwe uit Kapelle. die kortgeleden door de rechtbark te Middelburg veroordeeld werd, is thans weder aangehou- uen door de politie te Middelburg, verdacht van verduistering van een rijwiel aldaar en van een te Vlissingen. Er dreigt te Amsterdam een staking van taxi-chauffeurs. tadGiii'iiws. VOOR DE ONTVLUCHTE DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN. Heden kwam aan ons bureau icn behoeve van de ontvluchte Puitsche krijgsgevangenen die in grooten getale te Middelburg aanko men en waarvoor het Christelijk Militaire Tehuis te Middelburg aller steun verzoekt, om de ongelukkigen het allemoodigste te verschaffen, in van: R. te Alkmaar, 5; K. te Bergen 5; N.N. te Alkmaar 20; N. M. te Alkmaar 30; N. te Alkmaar 5; N. N. te Alkmaar 1. Totaal met onze vorige opgave 141. Hun, die nog iets kunnen geven, verzoeken wij dit alsnog te doen. De kermisweek mag geen aanleiding zijn, dat men datgene, wat men aan deze onge lukkigen verplicht is, nalaat. In Middelburg kan men dit onmogelijk al leen voor elkander brengen De menschen krijgen daar een verzorging van twee dagen en dit is ook het minste wat men kan doen. BENOEMD. De kerman "J. W., die in de fabriek „Ken- nemerland" hedenmorgen een gebroken riem wilde grijpen, werd om de as geslingerd. Dokter Formijne verleende de eerste hulp. De gewonde werd naar het stadsziekenhuis overgebracht, waar de arm geamputeerd is. DE WETHOUDERSVERKIEZING Gisteren heeft de geheele nieuwe raad een vóórvergadering in net stadhuis gehouden, ten einde tot overeenstemming te komen in zake de wethoudersbenoemingen en de be noemingen in commissies. Naar wij vernemen is men niet tot een re sultaat gekomen, zoodat de benoemingen Dinsdag a.s. ook voor de raadsleden verras singen zullen zijn. Staatsraad Struyoken is met de Nederland sche delegatie te Parijs Maandag hier te lan de teruggekeerd. Jhx. de Miaxees van S win de ren komt later, via Londen hierheen. De dele gatie blijft denkelijk een dag of tien hier. DE WITTEBROODKAARTEN. Te Gorinehem is gisterochtend aan de rijksschippersbeurs ordelijk gemijnd. Het mee- rendeel der daar vertoevende schippers zijn het actievoeren en nog meer de werkeloos heid moede. Het is zoo goed als zeker, dat Duitschland gedurende de aanstaande oestercampagne die 1 Sept. begint, geen Zeeuw,sche oesters zal fcoopen. Duitsche belanghebbenden bij den oesterhandel hebben dit verzekerd. Door den lagen 'koers der marken zouden de oesters op 500 Mark per 1000 komen, TRAKTEMENTSVERHOOOINGEN. Het traktement van den predikant bij de Geref. Kerk te Workurn is op 3500 gebracht met vrije pastorie. Door de redaoteüren van de plaatselijke bladen en de correspondenten der groote bla den te Hilversum is tot den raad het volgen de adres gericht: Ondergeteekenden, redacteuren en corres pondenten van den achter hun. naam vermel de bladen verzoeken Uw college beleefd eeni ge beperking te willen brenigen in, den duur Uwer vergaderingen, door als regel niet lan- ger dan 3 uur achtereen te beraadsla gen. Bij1 het algemeene streven naar verkorting van arbeidstijd zal bet niet mogelijk zijn, voor de in de journalistiek geëmployeerden iets te bereiken, tenzij ooileges als het Uwe, vereenigingen e. d. daaraan hunne medewer king verleenen. Eln waar het vaststaat, dat •ook de journalisten eenige aanspraak mogen maken op niet te overmatigen arbeidsduur, vertrouwen zij, dat Uw ooilege door een rati- oneele regeling van den duur -Uwer bijeen komsten daartoe bet zijne zal willen bijdra gen. BRANDSTICHTER GEARRESTEERD. Dinsdagmiddag fnelddo zich bij dj politie te Halfweg een zwerver aan, die mtfledeelde oe.Haarlemïnermeer een stroosickeli' te hebben in brand gestoken. Het bleek, dat bet was de "4-jarigeh zwer ver H. St., die in den morgen van, 26 dezer niet een strooschelf, doch een schelf kostbare tarwe van den landbouwer H. P. had in brand gestoken. Hij werd met sommige personen, die hem in de nabijheid van dien schelf had-, den gezien, geconfronteerd en herkend. De verdachte heeft bekend het misdrijf moedwillig te hebben bedxevenj hij was in de meening naar bij zeide t— dat bet een strooschelf was, die toebehoorde aan den rij ken boer, wiens woning in de nabijheid der schelf stond. EEN VEEL BELOVEND MEISJE. Een 16-jarige dienstbode te Weesp, werk zaam aan 't hotel „Het Rechthuis" te Muider- berg,'verliet eenige dagen geleden onver wacht haar dienst. Toen ze op het punt stond, met de stoomtram te vertrekken, viel het deü hotelhouder op dat het meisje bijzonder veel bagage bij zich had. Het kwam hem verdacht voor en daarom verzocht hij haar den koffer en de pakken eens te openen. Toen zij weiger de, .werd de politie gehaald, die heel wat voor den dag bracht: een gouden armband-horlo ge, dat aan een logé van 't hotel toebehoorde, kousen, schoenen en ondergoed van een der dochters van den hotelhouder, boeken, wijn, sigaren, chocolade en veel meer. Ook was het meisje in het bezit van dertig gulden, die zij bekende gestolen te hebben. De politie verge zelde het meisje naar de ouderlijke woning. De classis Middelburg der Geref. Gemeen te heeft -zich met algemeene stemmen veree- nigd met bet rapport in zake ds. Netelenbos uitgebracht door de daartoe benoemde com missie. Het rapport, dat tbans.nog niet wordt gepubliceerd, za,l aan den kerkeraad te Mid delburg worden toegezonden. - VERDUISTERING In het gebouw Waterloo te Amsterdam heeft Zondalg een landelijke bijeenkomst P'laats gehad, bijeengeroepen door den Markt- bond Nieuw Leven te Amsterdam, waarbij vertegenwoordigd wtrren „Mercurius" Am sterdam, Nieuw-Leven, Amsterdam, de Rot- terd. Marktlkooplieden'bond „Ons Belang", Utrecht, Ehsch. Marlkthandelareni Almelo, Koopliedenbond „Recht door Vrede", den Haag, waarin met a'lgemeene stemmen be sloten werd een verzoekschrift bij de spoor wegdirectie in te dienen, strekkende tot ver laging der bagagetarieven en de vrachtcollies te mogen verhoogen van 30 tot 50 kilo. Tevens werd bet besluit genomen de vol gende vergadering te bonden te Utrecht tot oprichting van een Centralen Ncderl. «kond. KORTE BERICHTEN. BESTRIJDING SPARTACISTEN. BERLUN, 28 Aug. Naar men ver neemt is de Rljksregeering voornemens met alle middelen de verdere werkzaamheid van den Berlijnschen Onaf hankelij ken C'oimmuuistiscben Vbllzugsrat te verhinde ren. Zij is vastbesloten energiek op te tre den tegen elke agitatie van dezen raad. Er wotrden te Berlijn weder dingen voor bereid, waarvan de 'draagwijdte niet te overzien is. DE DUITSCHE SCHEEPVAART. BERLIJN, 28 Aug. De „Deutsche All- gem, Ztg." meldt uit Bremen.: In de buitengewone algemeene vergade ring der Emdener Reederei Aktien Gesell- scbaft in Eimden werd besloten- dejj zetel naar Hamburg te verleggen. Oip een vraag deelde de voorzitter mede, dat de „Atlantic Reederei" een filiaal der „Elmdener Reederei" is. Het bestuur over weegt maatregelen, in samenwerking met andere reederijen tegen de concurrentie. GENERAAL BOTHA t PRETORIA, 28 Augustus. Generaal Bo tha is hedenmorgen overleden. Mej. dir. G. Coops alhier is benoemd' tot tijdelijk 'leerares in geschiedenis en Neder- landsc'h.aan de H. B. S. te Apeldoorn. EEN ONGELUK.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2