DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Alkmaarsche lo. 203 1919 VRIJDAG 29 AUGUSTUS. Dit nummer bestaat uit 2 bladen, Honderd een en twintigste Jaargang Deze Coiiraut wordt eiken avond, bohalve op Zon* en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs b|j vooruitbetaling per 8 maanden voor Alkmaar f 1.65, franco door hot go* hoolo ligk f 1.90. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Per regel f 0.15. Bij groote contracten rabat. Rroote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N#Y. Boek* en Handelsdrukkerij v/h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. Hnitonlandsch overzicht. béëéëïïm Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën: Beleefd verzoek aan onze adverteerders om hunne medewerking. In verband1 met het invoeren van den vrijen Zaterdagmiddag, verzoeken we beleefd adver tentiën voor het nummer van Zaterdag zoo mbgeiijk Vrijdagavond, uiterlijk Zater dagmorgen 9 uur in to zenden; indien de toevloed van advertentiën op Zaterdag te groot ia kunnen we voor opname van deze advertentie» niet Instaan. Do «dvertanüfa in de rubriok „Vraag en Aanbod" moeten uiterlijk Vrijdagmiddag 4 uur wordtin ingezonden. Voor advertentiën die later mochten inkomen kunnen we de plaatsing niet garandeeren. DE DIRECTIE. uit spoed van lief politieke Hij heeft begrepen, dat zij kansen verkeken waren. Niet aldus minister-president Frlcdrich. Hij ziet geen kans door dc halsstarrige hou- ding der sociaal-democraten den ministerie hi elkaar te zetten, dat een getrouwe afspie- van de kracht der verschillende poli tieke groepen en partijen geeft en probeert nu de Entente met een ersatz-ministerie tevre den te stelten. Hij "doet trouwens alsof hij zich van de wenken van etc groote Parlische hecren niets aantrekt en heeft een verklarinj waarin hij het voornemen der afgelegd, ntente-mis- >ga j siea om zich met blnncnlandschc Hongaar* sche kwesties te bemoeien, afwijst. I thans wenscht op zijn post te blijven. Toch schijnen de Entente-missies vol macht te hebben, zoo noodlg een militaire dictatuur van de l atente la Boedapest te vestigen, over welker uitvoering dc te Boeda- Pcst aanwezige generaals het evenwel niet eens blijken te zijn. Dat minister-president Friedrich tegen over de Entente-besluiten min of meer uitda gend optreedt komt doordat de Roemeniërs, die in Hongarije nog steeds een groote mili taire macht bezitten, de regeering Friedrich steun verlecnen. Om zijn optreden den schijn van instem ming van het volk te geven, heeft Friedrich eenige demonstraties op touw gezet. .Men is daarbij, evenwel zoo dom geweest niet alleen voor een ministerie Friedrich, maai ook nog Vobr aartshertog Jozef te de- monstreeren. In zijn toespraken heeft Friedrich een anti- sernietische gezindheid aan den dag gelegd en daarmede staan zeker ook wel verschillen de berichten over Jodenvervolgingen in ver band. Wellicht slaagt Friedrich er nog in eenige der afgescheiden socialisten, die op socialis- tisch-natisnalistischen grondslag staan, aan zijn ministerie toe te voegen. Tot nu toe toont de Entente zich tegen over de Hongaarsche gebeurtenissen vrijwel machteloos, wat er nu juist niet toe meewerkt haar aanzien in Oost-Europa te vergrooten. Ondanks de vele bezwaren, die Ameri kaansche senatoren tegen het vredesverdrag hebben ingebracht en ondanks de recalcitrante houding van de commissie voor de buiten- landsche aangelegenheden, schijnt het toch, dat de Senaat ten slotte de aanneming van het vredesverdrag niet in gevaar wil bren- gen. Naar senator Hitchcock aan president Wil son verzekerde, zouden er naast de democra tische senatoren nog een twaalftal republi- keinsche zijn, die te zamen een meerderheid voor de ratificatie van het vredesverdrag zouden vormen. Buitenland. VERWARMING VA1ST GEMEENTE- WE GEL T„ Netfkölln heeft men voor de som van 2 A millioen maT'k een installatie aangelegd, waardoor de stodelijke openbare gebouw on van 6ón centtaai punt van verwarming en ten deele ook van warm water worden, voorzien. Do afgewerkte stoom van de turbo-dynamo in de eleotrisehe .centrale wordt met verscben stoom bij een temperatuur van 120 graden do'oé een leidingnet geperst. In de te verwar men gebouwen mengt deze zich met het in de verwarmingstoestellen cinouleerende water. deze wijze worden ongeveer 13 stedelijke jouwen, die tot 2 A kdlotnetar van de cen trale inrichting verwijderd liggen, verwarmd. Er zullen ook eenige nieuw gebouwde huur woningen bij deze installatie worden aange sloten, LUDENDORFF OVER DEN KROON PRINS. In zijn Krlcgscrinnerungcn zegt Luden- dorff: Bijzonder gaarne denk ik terug aan mijne betrekkingen met het hoofdkwartier van den Duitschen kroonprins. De kroonprins vertoonde veel aanleg voor de militaire car rière en stelde verstandige, zakelijke vragen. Hij hield van den soldaat en had veel zorg voor den troep. Hij was niet voor den oorlog, maar sprak voor den vrede. Dat blijft juist, ■■f bei ook, wanneer anderen het tegendeel beweren. Do kroonprins heeft hot steeds betreurd, dat hij voor zijn beroep als toekomstig keizer zoo weinig was voorbereid en heeft zich nlle tno- yiinlko moeite gegeven,*Öii in te halen. Hij zelcfe eens tegen mij. aat hij er slechter aan toe was dan een geschoold' werkman. Hij heeft over deze kwestie een memorandum uitge werkt, dat hij "zijn.keizerlijken vader en den rijkskanselier overhandigde. DE KOLENLEVERINO AAN DE ENTENTE. De verklaringen van Duitschland over de onmogelijkheid om de door het vredesver drag geëischte hoeveelheid kolen aan Fran krijk té leveren, zijn niet zonder uitwerking ebleven. Volgens het vredesverdrag kan steenkolen verlangen. Van Duitache zijde zijn intusschen 12 millioen ton aangeboden. rankrijk de levering van 40 millioen ton Men is het voorloopig eens geworden over 20 millioen ton. Zoo spoedig de Duitache kolenproduotie een vastgestelde minimum overschrijdt, zal daarvan een zeker percenta ge aan Frankrijk moeten worden afgestaan, als bijslag op de 20 millioen ton. De Entente heeft ztch van haar kant verplicht om tot vermeerdering van de Duitsche kolenproduc- tie zekere verlichtingen toe te staan. Hiertoe behoort ook een nog vast te stellen hoeveel heid van levensmiddelen ten behoeve van de bevolking in de mijnwerkersdistricten. Ver der zal aan de Duitsche regcering worden toegestaa nom binnen de zóne van 50 K.M., waar Duitschland geen militaire garnizoe nen mag lubben, gedurende een termijn van drie maanden na de ratificatie van den vrede, gewapende macht op de been te houden, be staande uit 20 bataljons, 10 escadrons, bat terijen artillerie ctr bescherming en tot hand having der orde. Tot dc thans vastgestelde hoeveelheid van 20 millioen kolen, welke Duitschland moet leveren, is het slechts in staat onder voor waarde. dat het kan beschikken over de ko- lcnproouctle in Opper-Silezië. Bij de binnenkort te verwachten beperking van de levering van licht en kracht worden in de eerste plaats de transportondernemin gen en dc gasfabrieken getroffen. Voor de le vering van clcctrisch licht en elcctrlsche kracht zijn minder steenkolen noodig dan voor gas. PRESIDENT WILSON EN DE SPOORWEOMANNEN. De hoofdbesturen van de organisaties der arbeiders in de fabrieken en werkplaatsen van de spoorwegen hebben de voorstellen van president Wilson verworpen. Deze ar beiders hadden met staking gedreigd indien hun geen aanzienlijke loonsverhooging werd toegestaan. Bij deze beweging zijn circa 500,000 man betrokken, die nu onverwijld moeten stemmen over de vraag of zij de voorstellen van president Wilson willen aan vaarden als een grondslag voor een verge lijk of niet. De algemeene opvatting is, dat de spoor wegmannen ten volle bij hun eischen zullen blijven. Hines (hun vakbondleider) dringt aan op onverwijlde actie. Hij heeft aan het bureel voor de loonen in het spoorwegbedrijf ver zocht om onderhandelingen te voeren ten einde-te komen tot verbetering van ongelijk heden in de betalingen. WONINGNOOD BIJ DE DIEREN. In het Markgr. Tageblatt wordt een aar dig staaltje van woningnood bij de dieren medegedeeld. Te Maulburg bevindt zich op de kerktoren een ooievaarsnest, waarin een echtpaar met 4 jongen huist. Nu de jongene halfvolwassen zijn, is het nest veel te klein geworden. En nu wordt om de beurt één van het viertal gedurende den nacht inge kwartierd in een nabijgelegen hooge den. 's Morgens forens weer in net oude kwartier, waar hij met druk vleugelgeklepper begroet wordt. De familie brengt verder den dag ge zamenlijk door. ECHTSCHEIDINGEN IN VERBAND MET DEN LEEFTIJD. In Zwitserland heeft men onlangs een in teressante statistiek gepubliceerd, die den in vloed weergeeft, welke het leeftijdsverschil der echtgenooten uitoefent op het huwelijk. Het kleinste aantal scheidingen heeft plaats (131 op 100.000 huwelijken) als de man 2 h 10 jaar ouder is dan de vrouw. Is de echtge noot echter meer dan 10 jaar ouder, dan stijgt dit getal tot 180, zijn man en vrouw even oud, dan bedraagt het aantal scheidin gen 190 per 100.000. Het noodlottigst is het echter als de man jonger is dan de vrouw, dan telt men 226 scheidingen. Het oude rijmpje: ,,Oelijk van jaren, geeft de beste pa ren'schijnt dus niet juist te zijn. Wij zou den zoo zeggen, dat de bovenstaande cijfers logisch zijn- DE SPIN ALS AVIATRICE, Een merkwaardige eigenschap van een be paald soort spinnen werd reeds in 1670 door Martin Lister ontdekt. Deze insecten vervaar digen een soort vliegmachine. Zij klauteren daartoe op een vooruitstekende punt, plaatsen zich in de windrichting, heffen het achterdeel van hun lichaam in de hoogte en vervaard! ;cu draden, die zij aan hun pootcn bevestigen. Is het weefsel stevig is, gaat de spin op den urg liggen en laat zich door den wind voort bewegen. Deze vliegmachine is ook bestuur baar: door de draden korter of langer te ma ken Btuurt de spin zich door de lucht tot op aanzienlijke hoogte. BELASTING OP HET BADI Te Turijn heeft men een nieuwe belasting uitgevonden, die de reinheid der bevolking niet ten goede zal komen. Men heeft name- richtingen. Do volksbadeu zijn natuurlijk csloten (zij zijn waarschijnlijk stadseigen- om en gratis); ook de particuliere badka mers in dc paleizen en woningen der aristo craten zijn vrij, zoodat de middenstand, die de particuliere badinrichtingen bezoekt de du pe wordt. De belasting bedraagt meer dan 40 pCt. En dat in een stad waar de speel- clubs vrij van alle belasting zijnl Baders van Turijn, vereenigt UI ELLEN KEY ALS ONDERKRUIPSTER. Een Zweedsch blad verhaalt de volgende anecdote omtrent de beroemde schrijfster van De Eeuw van het Kind": Ellen Key wil de het Museum te Jonkuping bezoeken, doch het was nog gesloten. Zij dwaalde wat door do omringende tuinen en zag, dat de gras velden en bloemen zeer verwaarloosd wa ren het onkruid woekerde er welig. Een en ander was een gevolg van een staking onder do tuinlieden. Ellen Key begon onmiddellijk het onkruid uit te trekken, toen plotseling een werkman op haar afkwam en woedend zeide: ,',Hicr is staking, hier mag volstrekt niet ge wied worden 1" ^EIGENAARDIG VERKREGEN RIJK DOM. Onlangs is in de Vereenigde Staten een negerin overleden, een zekere Mrs. Walker, die een vermogen van 3% millioen dollars naliet. Zij was haar carrière begonnen als eenvoudige waschvrouw. Haar fortuin dankte zij echter aan een door haar gevonden mid del om kroeshaar sluik te maken. De negers beschouwen hun wollige haardos als een toe ken hunner voormalige slavernij en betalen gaarne een flink bedrag om van dit euvel be vrijd te worden. EEN LAT1JNSCH TIJDSCHRIFT. Twee geleerde Franschen, Andreas Lam bert en ueorgius Aubault hebben te Parijs een Latijnsch tijdschrift uitgegeven, dat zich speciaal met de Latijnsche taal, kunst en let terkunde zal bezighouden, met terzijdestel ling van alle politieke oogmerken. Het eerste nummer maakt een uitstekenden indruk; het is op prachtig papier gedrukt en fraai geïl lustreerd. Hoewel van de meeste bijdragen een Fransche vertaling is gegeven blijft het tijd schrift echter moeilijke lectuur. DE ROOS ALS GENEESMIDDEL. Er bestaat een geneeskracht door middel van onze reukorganen, waarop bij ons nog weinig de aandacht is gevestigd. De Ooster lingen zijn op dit gebied verder dan wij, daar kent men de geneeskracht van aromatische ge wassen beter. Vooral de fakirs werken gaar ne met parfums. Ook in Europa werden ge durende de Middel-eeuwen wierook en myrrhe als geneesmiddel gebruikt. Men schreef hun geneeskracht echter toe aan het geloof. De goede werking van kamfer en eau de cologne bij hoofdpijn en onpasselijkheid is alge meen bekend. Echter heeft ook de roos genees kracht. De- zoete geur der rozen werkt zenuw- bedarend. Overwerkte menschen en slachtof fers van hoofdpijn doen goed hun neus te dompelen in een bouquet rozen. Het middel is eenvoudig enaangenaam. O EBOO RT EN- ACHTE RU ITO ANO EN KINDERSTERFTE TE PARIJS. Van officieele zijde is onlangs een bericht gepubliceerd over den gezondheidstoestand der kinderen in het Seine-departement, en meer speciaal te Parijs. Dit verslag deelt ont zettende cijfers mee. Bedroeg het aantal ge boorten in de Fransche hoofdstad in 1911 nog 73.599, in 1918 was dit gedaald tot 47.480. Niet minder dan 7 pCt. van het to tale aantal jonggeborenen werd te vondeling gelegd (in 1911 5pCt.) en van deze ongeluk kige schepseltjes stierf er 40 pet. (in 1911 10 pCt.) Deze sterfte moet voorname lijk toegeschreven worden aan het gebrek aan minnen. In 1911 beschikte het vondelin gengesticht over 1363 minnen, in 1918 wa ren er slechts 65 beschikbaar. HET VREDESVERDRAO IN DEN SENAAT. In een telegTam uit Parijs aan de New- York Times wordt gezegd, dat het vredesver drag in den Franschen senaat waarschijnlijk veel minder moeilijkheden zal ondovmdea dan in Amerika, maar dat de Fransche se naat waarschijnlijk geen haast zal maken met de behandeling- om eerst te zien, wat Ame rika zal doen. daar. als Amerika weigert "het verdrag zonder radicale wijzigingen te rati- ficeeren, dit waarschijnlijk niet zonder in vloed zal blijven op de houding van Franschen senaat. DE WANKELE VOLKENBOND. O n dor' don titel! „Het Nederlandsch-Bd- gisoh piocoa duurt voort'', schrijft naar aan de „NL R. Ot". geseind wordt, de „Echo de Paris": Do N oderlandseh-B elgiache ruzie verdoolt reeds do ooren van den pao geboren volkenbond. Gedurende twee eeuwen heeft zij bij elke groote Eraropoescho regoling, aan de diplomaten do grootste moeite gekost, mot ongelukkig resultaat. De huidige omstandig heden herinneron zoor aan hetgeen in den zo mer van 1881 voor viol. De volkenbond, in zijn fluper-souveroinitoit, verklaart, dat om al die 'kwalon. te genozon, geen terrifcorialo wijzigin gen boheevon aangebracht te worden. België ondervindt Mor den terugslag van do meer aOgomeono beslissing in zake do Bijnlinie. Maar de volkenbond is1 zoo wankel, dat over al düzo 'kwesties het laatste woord zeker nog niet, gezegd is. Laat ons niot vergoten, dat België weldra 10 millioen inwoners zal bobben, dat wil' zeg gen eon millioon soldaten en dat een (krach tig Franikrijk etounon meet op een krachtig Belgische verdediging. EEN TMPERIALTSTIROH PLAN. Do Brussólsehe „Standaard" schrijft, dat do onderhandolinigoh Parijs tusschen Ne- derlandscho en Belgische gedelegeerden tot nu toe gevoerd zijn in oen atmosfeer van dub belzinnigheid1, welke niet vcordoclig is voor oen goede oplossing. Wij kunnon ons van het gevoel! niet ont- doon, zegt het blad, dat deze dubbelzinnig heid niot ongewild is geweest, van -ons depar tement van Dultonlaïidsche Zaken maar dat geheel de zonderlinge pro-cedirur om het zacht te noemen welke van den aanvang gevolgd is gowordon, berekend was door een paar am'btonaron, die in buitenlandsche za ken do lakens- uitdoolun in -overlog met eon paar ministers, waarvan de namen van zelfs op do lippen wellen. Men herleze daarover wat wij sedert lang hebben geschreven. In onze onderhandelingen met Nederland zijn dè drijvende krachten zuivefe annexionisten en een breuk met Nederland is hun ten slot te liever dan een halve bevrediging van hun dr-oomen. Al de doOkjos, met welke zij: san hun inzichten een onschuldig uitzicht trach ten te geven, zijn eenvoudig middeltjes tot be dreig, welko zelfs een deel -onzer -ministers moet trachten te misleiden over de ware doel einden "van onze onderhandelaars, en deze doeleinden reiken verder dan de eenvoudige beveiliging van België, zij maken deel uit van een igroojl imperialistisch plan, waarvan Frankrijk de -drager en waarbij België de mee- looper is. En dat is de oorzaak van -al het ongenoe gen, van al de vernederingen welke België roeds hij deze Nederlandsch-Belgische onder handelingen beleefd heeft Het is te hopen dat de wijsheid der verhon den mogendheden -ons heen zal helpen over het do-ode punt, waar -de Nederlandsch-Belgi sche onderhandelingen nu zoo jammerlijk zijn aangekomen. KORTE BERICHTEN. Het Belgische gezantschap te Rome meldt: De vertegenwoordiger heeft uit Brus sel het volgende bericht gekregen: Het Bel gische gouvernement heeft besloten zijn lega tie bij het Quirinaal terug te roepen. Graaf d'Ursel zal tot nieuw ambassadeur benoemd worden. Het Oekrainisch persbureau deelt het volgende mede: Volgens de laatste berichten uit Kamenetz Podoosk heeft Generaal Petl- joera met de Roemenen en Polen een vetdrag gesloten. De grenzen der Oekraine zullen voor iedereen open staan, die bereid is op de- moeratiachen grondslag xnede lsjewiki te voraisa. een gesloten front tegen de Bolsje De Ttaliaansche troepen hebben Weenen verlaten en zijn door Entente üoepen vervan gen. Door de HongaaaWis ariiie teeegea zijn in West Hongarije veraeWdsalpe po- roms aangericht. HGts&gt.tsa 235a op eestachtige wijze vemoxró. Het conrauoJsiksh dar Volte* weer is door de regoxisg oaShomnn. De Amerikaansche staalcorporatie Ks'gert de vakvereerUgingen te erkennen. In den staat Carouna (Ver. Staten) L ben onlusten plaats gehad bij de staking .ia de katoenfabrieken. Da Esten, die naar Ostrof opmarcheer den zijn door sterkere bolsjewistische strijd krachten op Isborsk teruggeworpen. De ver binding tusschen de Esten en de troepen van het Noordelijke Russische corps bij Pleskof is verbroken. De Sedan-dag mag in Pruisen officieel niet gevierd worden. Van uit het zuiden optrekkend hebben vereenigde Oekrainsche troepen de Djitep/ bij Kief bereikt en staan dicht bij de stad. Het station Bajarka, vijftien kilomeier van Kief, is door Oekrainische troepen bezet, Over heel Hongarije is de verscherpte staat van beleg afgekondigd. De Fransche verkiezingen zullen ver moedelijk 26 October of 9 November plaats hebben. Te Berenski werd en Britschc aonitor door een munitie-ontploffing vernield. De eischen van de Amerikaansche ar beiders der staalfabrieken worden overwogen ïe Washington. De staaltrust wil niet onder handelen. Friedrich heeft een nieuw kabiaei ge vormd. Carranza heeft het Congres bijeenge roepen om de olie-kwestie te regelen. De burgemeester van Weenen heeft een troosteloos beeld opgehangen over de vooruit zichten van den komenden winter en ver klaard, dat Weenen onmogelijk zich zelf hel pen kan en een katastrofe nabij is. De deputatie van den Libanon te Parijs heeft een toekennen van dit mandaat aan Frankrijk bepleit. Blijkens statistische mededeelingen zal na afloop van alle volksstemmingen de be volking van Duitschland in het gunstigste geval nog 60 millioen, in het ongunstigste ge val nog slechts 57 millioen zielen bedragen. In de Britsch-Belgische koloniale over eenkomst, worden België de gebieden Ruan da en Urandi in Oost-Afrika toegewezen. Het definitief verdrag met Oostenrijk zal morgén aan Renner ovtrhandigd wor den. Beieren en Italië onderhandelen over de levering van levensmiddelen. Het telefoon- en telegraafverkeer, met Boedapest is onder.strengen censuur gesteld, zoodat het niet mogelijk is betrouwbare be richten te ontvangen. In goed ingelichte kringen te Weenen is men van meening, dat minister Friedrich door Fransche militaire kringen gesteund wordt. Een deputatie van rijksambtenaren heeft bij de autoriteiten te Weenen mededeeling ge daan, dat de kassen leeg zijn en de bankin stellingen geen crediet meer willen verleenen. Tengevolge hiervan moeten de uitbetalingen tot later verschoven worden. In verband met het door het Neder- landsch Telegraaf Agentschap verspreide be richt. dat vijf Amerikaansche infanterieregl- memen bevel hebben gekregen naar Opper- Silezië te gaan om daar politiediensten te verrichten, verneemt de Deutsche Alg. Ztg. van militaire zijde in Oper-Silezië, dat een dusdanige zending niet waarschijnlijk is. Tengevolge van den koiennood is van •de Berlijnsche grootbedrijven heden het be drijf der firma Ludwig Loewe Aktien Gesel- schafte met 2800 arbeiders stopgezet. Er is nog slechts een kolenvoorraad voor drie da gen. welke bewaard .wordt voor de volgende week Alsdan worden nieuwe kolenaanvoeren verwacht. De Oppersten Raad onderzocht h-c a de bepalingen van het verdrag met Oosten rijk. Men denkt dat morgen een nota n Staatskanselier Renner zal worden gezond 1. Maarschalk Foch zal binnenkort fam bezoek brengenaan de Ver. Staten. ALRHAARSCHE COURANT i. 1. KISS .aJaüii'oiJ

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1