Distributie Tan LeTensinlddelen Gedurende de week van 30 AUGUSTUS tot en met 5 SEPTEMBER 1919 zal verkrijg baar worden gesteld op Bon No. 56 van ae SUlKERKAART350 Gram SUIKER. M ARG ARINEKAARTEN Gedurenue net tijdvak van 31 AUGUSTUS 1919 tot en met 7 SEPTEMBER is geldig Bon N6. 2 van het 5e tijdvak der Rijks Mar- garinekaarten. m De Waam. Directeur van het Distributie bedrijf, C. H. SCHNEIDERS. BROODKAARTEN. De Waam. Directeur van het Distributie bedrijf deelt mede, dat WITTEBROOD UIT SLUITEND VERKRIJGBAAR WORDT GESTELD OP DE ZWART GEKLEURDE BROODKAARTEN waarop geen tijdvak is vermeld EN WELKE GELDIG ZIJN VAN i SEPTEMBER TOT EN MET 9 SEPTEM BER 1919. ROGGEBROOD en BRUINBROOD wordt verstrekt op de gewone Roggebrood- en Bruinbroodkaarten. De Waam. Directeur van het Distributies bedrijf, C. H. SCHNEIDERS. GEVONDEN VOORWERPEN. Uitsluitend te bevragen aan het Bureau van Politie, alleen1 op werkdagen van 9 tot l uur. Een rozenkrans, 2 koevoeten, 3 portemon- uaies met inhoud, 2 dameshorloges 2 koralen beursjes, 1 mantel, 1 lot, 2 kindertaschjes, 3 broches, 1 handschoen, 1 schooltasch, 2 schoenen 1 wandelstok, 1 paar dameshand schoenen, 1 hond, 1 hemd 1 portefeuille met ansichtkaarten, 1 waterpas, 1 hondenhals band, 1 manchetknoop, 2 kinderschoentjes, 1 halsketting, 1 zakmes, 1 ketting, 1 ring met sleutels, 1 landbouwlot, 2 armbanden 1 redi- :ak cule, konijntje, 1 postzak, 2 ringen, 1 kompas leu- van een horlogeketting, 1 taschje, 1 huiss: tel, 1 haarborstel, 1 kinderzakje, 1 band van een kinderwagen en een sjaal. Alkmaar, 28 Augustus 1919. De Commissaris van Politie W. TH. VAN GRIETHUIJSEN. Er zal een Amerikaansche brigade naar Opper Silezië worden gezonden teneinde conflicten te vermijden tusschen Duitschers en Polen. Binnenland. ONZE BOTERVOORZIEN1NG. „De vrees voor levensmiddelenschaarsc.il- tealdus lezen wij in de „Economiscb-Sta- Het Mad b ere/kent don verder, dat op 23 Augustus behalve 'do toen reeds voor uitvoer vrijgegeven hoeveelheden, nog aanwezig was bijna 3,000,000 E.G. boter. „Door den mini-ster is nu in uitzicht ge steld een export van 25 net, der productie van 23 Juni/0 Juli en vSa 20 pet, der pro ductie -over de periode C -Juli/17 Augustus, o-nder beding, dat 'de pjroduicinten acne hoe veelheid gelijk aan 2/3' van de hoeveelheid, waarvoor -certificaat tot uitvoer wordt ge geven1, opslaan in koelhuizen. Tegenover een export van 1,713,620 K.G. staat -dan een hier mede verbonden win teir op-slag van 1,142,414 K.G., d.i. in totaal 2^56,034 E.G. of ea. 150,000 E.G. minder dan op 23 Augustus aan wezig was. Bedenkt men nu, dat het weken diuurt, eer de thans voor uitvoer vrijgegeven boter in het buitenland is geplaatst, in welke weken steeds een, 400,000 E.G. meer wordt' geprodu ceerd dan verbruikt, dan zal, naar we ver trouwen, niemand hier van een onvoorzichti ge uitvoer-pclitiek durven spréken, vooral niet, indien hij' tevens in aanmerking neemt, dat de minister, zooals hij trouwens ook reeds op 12 Juli gedaan heeft, ten allen tijde de verleende consenten kan intrekken. „Dat er nog ongelukken zouden kunnen gebeuren, wanneer de periode van verminder de productie komt, is zoo goed als zéker even eens uitgesloten. Ook in de winterweken overtreft n.L steeds de productie het ver bruik; dit wordt wederom in een tabel aange toond. „Al zóu dus wat onaannemelijk is, nu de boter zooveel duurder ia dan in 1916 hét verbruik stijgen tot dat der overeenkomstige wéék van 1916 (toen- hiad het publiek minder dan thans boter ingelegd); dan nóg zou de productie het verbruik overtreffen: immers zelfs de kleine productie in elk der winter weken van 1918 was nog grooter dan het ver bruik in de overeenkomstige week van 1916; hoeveel te meer zal zulks -dan dit jaar het ge val zijn, nu we een zooveel grooter productie dan in 1918 mogen verwachten. Met aan zékerheid grenzende waarschijn lijkheid 'kan dan ook gezegd worden, diat de reserve van 2,000,000 E.G. fcoelhuisboter, die, de Regeering bezig is te vormen, niet voor binnenJéndsch verbruik noodig zal zijn1". DE KOLENNOOD. In de „Economisch-Stati9che Berichten" publiceert prof. Ir. P. de Vooys een artikel over den kolennood, dat hij aanvangt met de tegenstelling tusschen de gunstige kolenpo- sitie van het voorjaar en de berichten dei- laatste weken, die het publiek zijn komen op schikken. Dat de kolenvoorziening m ons land op dit oogenblik echter zoo gunstig af steekt bij die van het grootste deel van Euro- par is volgens prof. De Vooys te danken aan de gevolgde-conservatieve kolenpolitiek. locü tistische Berichten, van de hand van den heer L. Bückmann, „zit er bij het publiek nog i m - - versch in, elk gerucht is in staat, zijn even I - tijdelijke gunstige toestand geen re- wicht te verstoren. „Een motief voor het „ontstaan van eene nieuwe paniek,'' zegt het blad, zou gevormd kunnen worden door het feit, dat de grenzen voor den.boteruitvoer weer geopend zijn, wat bij menigeen de vrees zou kunnen wekken, dat, er voor gebruik bier te lande niet genoeg boter zal overblijven. Het publiek hettt over net geheel bitter weinig besef van cijfers en wanneer zelfs een uitvoer van 300,000 K.ü. botei in staat is het gemoed van een Kamer- 'id te verontrusten, behoeft men niet te vra gen, hoe het groote publiek, tenzij het nauw keurig wordt ingelicht omtrent de beteekenis, zal reageeren op de mededeeling, dat er de oei de laatste weken gelegenheid is gegeven tot net uitvoeren van een ën een kwart inilli- oeu K.G. boter aan achterstallige consenten, terwiji de deze week in uitzicht gestelde con- sénteu een hoeveelheid van een millioen ze venhonderdduizend kilogram vertegenwoordi gen. „Onze boterpositie is zoo gezond als ooit. Het blad toont aan, aan de hand van gege vens van vroeger jaren, dat voor eventueel tekort aan boter geen vrees bestaat en dat wij er met onze boterproductie veel beter voor staan dan verleden jaar, wordt aangetoond uit een cijiertabel, die week voor week aan geeft, hoeveel boter de laatste vier jaar ten onzent is vervaardigd. „Uit dat overzicht van de boterproductie in de jaren 1916191719181919 halen wij enkele data en cijfers aan: „De boterproductie bedroeg de 14e week: April 1916: 1,215,313; deze week 1917: 1,000,650; deze week 1918: 537,726; in 1919: 546,638. De 18e week, Mei, waren deze cijfers res pectievelijkn,843,104; 1,093,076; 864,649; 811,653. De 22e week, Juni, bedroegen zij: 1,634,624; 1,514,712; 1,248,016; 1,306,339; 27e week Juli: 1,423,258; 1,286,049%; 1,093,381; 1,234,679; de 31e week Aug.: 1,401,702; 1,248,294; 1,019,579; 1,183,593; de33eweek Augustus: 1,386,417, 1,191,596; 1,008,662; 1,124,743. „Elk der cijfers geeft een hoogere produc tie aan voor 1919, vergeleken met 1918; slechts Mei vormt een uitzondering, die hier uit te verklaren is, dat in 1918 met zijn gun stig voorjaar het vee eerder de weide inging dan dit jaar, toen de stalperiode abnormaal lang duurde. De vergelijking met 1918 valt Jen zijn om de toekomst der kolenvoorziening licht in te zien. voor 1919 nog zooveel te gunstiger uit, in dien men in aanmerking neemt, dat in 1918 met het oog op de vetscnaarschte de vervaar- oiging van kaas met boog vetgehalte zoo veel mogelijk werd tegengegaan, terwijl dit jaar geen bepalingen daaromtrent zijn ge troffen ook behoeven thans de fabrieken van gecondenseerde melk geen vetarme producten te maken. Indien de een of andere omstandig heid het noodig maakte, zouden we dus in staat zijn onze productie aan boter nog ver dei op te voeren Terwijl we, blijkens boven staande cijfers, cr op rekenen mogen tot Oc tober een productie van meer dan 1,000,000 K.G. te behouden, zouden we, wanneer de productie door allerlei regeeringsmaatrege- ien zooveei mogelijk werd verhoogd, zelfs nog in een deel van October de productie op ca. 1,000,000 K.G. per week kunnen brengen." Dan volgt een overzicht van het binnen- landsch verbruik in dezelfde jaren; wij citee- ren oo'k uit dezen staat: 14e week April: 390.463, 418.991, 416.875, 387.732; de 18e week Mei: 472.095,. 4341755, 672.661, 560.162; de 2ze week Juni: 543.088, 544.343%, 796.483, 586.440; de 27e week Juli: 708.813, 660.387, 642.389, 807.312; de 31e week Aug.: 735.911, 933.977%, 401.022, 796.967; de 32e weök Aug.: 722.553, 802.083, 433.134, 030.501. De schrijver wijst dan op de berichten uit het buitenland, waaruit een reusachtig we- reidtekort blijkt. Hij geeft dan cijfefs ten be- tooge, dat aan de kolenbehoefte in de verste verte niet kan worden voldaan door den ex port. Hij wijst er op dat Duitschland niet bij machte is de noodige kolen te leveren en En geland niet, en vestigt ook de aandacht op de scheepsruimte-bezwaren om kolen uit Amerika te krijgen. Komende tot de conclusies van de kolen- positie voor ons land, constateert prof. De Vooys, dat, ondanks de gunstige voorjaars- uitzicht blijft, die tot kolennood kan naderen. De hoofdlijnen voor het beieidf vervolgt hij dan, volgen vrijwel logisch uit den toestand, waarvan de verdere ontwikkeling aldoor nauwkeurig vervolgd dient te worden. Allereerst is het dan van groot belang, dat de eigen Nederlandsche kolenproductie niet alleen op peil blijft, doch zooveel moge lijk wordt verhoogd. De cijfers van dit jaar zijn niet geheel be vredigend. De eerste helft van 1919 blijft toch plm. 50.000 ton ten achter bij de produc- over denzelfden tijd in iyi8. Hierbij zij echter geconstateerd, dat alleen 'reeds de maand Juli een belangrijk herstel brengt, doordat de productie, vergeleken bij diezelfde maand van 1918, 40.270 ton gestegen is. Het tekort schijnt dus al bijna ingehaald te zijn. Bovendien bestond er in de eerste helft van 1918 een buitengewone prikkel tot productie wegens het ontbreken van eiken aanvoer in dien tijd. Toch blijft er nog iets onbevredigends. Van alle Limburgsche mijnen zijn er nog twee in ontwikkeling, dat wil zeggen, dat de techni sche inrichting op een grootere dan de tegen woordige productie berekend is, nl. de beide staatsmijnen Emma en Henarik. Door de ver dere ontwikkeling dezer mijnen moet zonder grootere inspanning der arbeiders de produc tie omhooggaan. Zoo leverde de mijn Hen drik in de eerste helft van 1919 zeker 60.000 ton meer dan in dezelfde periode van 1918 en toch komt dit in het eindcijfer der totale productie niet tot uiting. M. a.w. wil dit zeg gen, dat bij de andere mijnen de productie met datzelfde cijfer terugliep. Er is daarom alle reden, dat aan de Lim burgsche productie de volle aandacht blijft geschonken. Van den aanleg van nieuwe mij nen wil ik thans niet spreken, daar dit een nog ver reikende kolenpolitiek betreft dan hier aan de orde. Wel zij nog vermeld, dat bruinkolen en turf volstrekt niet als reserve-brandstoffen uitge schakeld kunnen zijn, ook al moge er ni deze maanden eenige malaise zijn waar te ne men. Wat de aanvoeren betreft, blijft de ver schepingskwestie der Amerikaansche kolen steeds zóó" bezwaarlijk, dat de Engelsche en Duitsche leveranciers zekei niet uit het oog verloren mogen worden. OORLOGSWINSTBELASTING. Bij Nota van Wijziging heeft de Minister van nFinanciën met betrekking tot het wets ontwerp tot wijziging der wet op de oorlogs- winstbelasting 1916 voorgesteld, om na art. 37 in te voegen een niuew artikel 37 bis lui dende: De belasting over het jaar, waartoe de eer ste Augustus 1918 behoort, wordt, indien de in artikel 36 bedoelde verplichting niet is na gekomen, met honderd ten honderd verhoogd. Ter toelichting zegt de minister dat de vrees nier ongerechtvaardigd is, dat, nu de oorlogswinstbelasting over 1918 voor het laatst zal worden geheven velen de in artikel 36 der wet voorgeschreven aanmelding zullen verzuimen, in dc veronderstelling dat de ont dekking daarvan minder gemakkelijk zal val len. Het verdient z. i. daarom aanbeveling de zulken niet alleen door de strafbepaling van artikel 84, maar ook door de mogelijkheid van dubbele belasting te brengen tot het nakomen van hetgeen de wet hun voorschrijft. Dergelijke verdubbe'ing is, zegt de Minis ter, in de wet verschillende malen als sanctie op de verplichtingen van deg belastingplich tige gesteld. overcompleet onder de hooge re ONDEROFFICIEREN. Op de vragen van den heer Wijk (ingezon den 30 Juli 1.1.) heeft minister Alting von Geusau, d.d. 26 Augustus, geantwoord: Ter opheffing van, hét bestaande overcom pleet in de hoogere onderoficiersrangen ben ik voornemens het instructief en administra tief kader der korpsen den dienst, onder toe kenning van pensioen, te doen veriaten drie maanden na het bereiken van den 56-jarigen leeftijd, althans voor zoover net niet te voren in sedentaire betrekkingen is kunnen worden geplaatst. Deze maatregel zal echter, in ver band met de voorgenomen herziening der mi litaire pensioenwetten, niet worden toegepast vóór 1 April 1920. Het aanvullen van vacatures in de hoogere rangen zal geschieden door van elke 3 vaca tures er twee te doen bezetten door overcom- I plete functionarissen en één te doen vervul- j ten door bevordering van een 'onderofficier van lageren rang NEDERLAND EN BELGIë. Havas-Reuter seint uit Brussel: In het overzicht dat de Belgische gedele geerde Segers van de Schelde-kwestie gege ven heeft voor de Commissie van Veertien, be gon hij met te zeggen, dat België vrijheid verlangt ten aanzien van zijn verbindingen met de zee en dat dit probleem in de eerste plaats de vrijheid van'de Schelde meebrengt. Hij bracht in herinnering, dat toen over het verdrag van 1839 onderhandeld werd, de Belgische onderhandelaars in het parlement te Brussel van meening waren, dat zij voor België niet alleen het mede-eigendom maar ook een aandeel in de souvereiniieit verkregen hadden over den geheelen loop der rivier. De Nederlanders, die zich aan de theorie van een uitlegging volgens de letter hielden hebben het integendeel doen voorkomen alsoi üe geheele souvereiniteit bij hen berustte. In verband daarmede is 't rechtsstandpunt voor België als voigt saam te vatten: Wat betouning en verlichting betreft hangt alles af van den goeden wil van Nederland, want dit land heeft in werkelijkheid het recht van veto. België acht dit recht van veto ontoe laatbaar. Segers ontwikkelde vier argumenten, die volgens hem onfeilbaar tot de uitvoering van het Belgische programma- leiden. De Schelde doet geen diensi voor Nederland, maar voornamelijk voor Antwerpen. Belgie heeft niet meer rechten op het Nederlandsche deel der Schelde, waar het al zijn belangen heeft, dan Nederland op het Belgische deel, waarbij het in het geheel geen belang heeft. Daama liet hij uitkomen, welke hinderpa len Nederland aan de werken tot onderhoud en verbetering der rivier in den weg gelegd had. Hij deed opmerken, dat de door Neder land doorgedreven organisatie van den loods- dienst aan België, Antwerpen tarieven op legt, welke driemaal hooger zijn dan die voor Rotterdam. De spreker hield staande dat Nederland ook geen enkel belang had om de vrije vaart op de Schelde 4e handhaven, want zij is de meest directe concurrent van Antwerpen. In de derde plaats onderwierp de vertegen woordiger van België aan de commissie, het argument dat het tractaat van 1839 geen re kening houdt met de toenemende ontwikkeling van den scheepsbouw en dat men voortdurend de toegangen tot de havens moest wijzigen. Daarom spreken de Belgen ook van transfor- matiewerken, de 'Nederlanders van onder houdswerken. Het laatste argument is dit, dat tengevolge van de vijandelijke houding der Belgen te gen de Duitschers dezen niet hetzelfde belang hebben bij de vrijheid van de Antwerpsche haven, die concurrent wordt van de Duit sche lijnen welke reeds bestaan of nog geves tigd worden te Rotterdam Ook door wan trouwen tegenover Duitschland, dat dwang kan uitoefenen op Neet'1'! and, vragen wij grendels op onze deur. Als slotsom vroeg dé vertegenwoordiger van België uit naam van zijn land de beheer- sching van de Schelde. iem ciiL* i! V i ril w BELANGRIJKE AANHOUDING. Het is aan de Haagsche politie gelukt een partij van diefstal afkomstige .effecten, ter waarde van 40 000 gulden, op te sporen. Deze effecten werden gevonden tijdens een huiszoeking bij' zekeren" P. M., in ae Swam- merdamstraat, die bij de politie geen onbe kende is. M.Verd in arrest gesteld. EEN ONTPLOFFING. Te Gorinchem is gisteren met donderend geraas de heet-wateroven in de biscuitfabriek van de firma W. Schultink en Co., door ont ploffing uit elkaar gesprongen. Op groote af standen werden stukken ijzer, steenen en bus sen weggeslingerd. Er ontstond ook een be gin van brand dat echter door het personeel van de fabriek werd gebluscht. Men denkt aan ontplofbare stoffen in de steenkolen waar mede de oven gestookt werd. OPLICHTER AANGEHOUDEN. De 25-jarige boekhouder A W., wonende te Rotterdam, huurde bij iemand in De Wet straat en bij een ander aan de Steynstraat te Dordrecht een kamer. Vervolgens belde hij twee goudsmeden op en verzocht hij een« col lectie gouden verlovingsringen op zich te zen den bij R.. zijn adres Steynstraat, en aan S., dat van de De Wetstraat opgevend. R. liet 18 ringen brengen en afgeven. S. bracht ze persoonlijk naar het adres aan de De jVet- straat, waar hij hoorde, dat de kamer een paar uren geleden gehuurd was en de bewo ner afwezig. Een en ander kwam hem ver dacht voor. Hij deed aangifte' bij de politie, die W. aan een verhoor onderwierp, waarbij bleek, dat hij het doosje met de 18 ringen van R. in den zak had en in Delft ook in denzelf den geest oplichting gepleegd heeft. Hij is in verzekerde bewaring gesteld en de ringen zijn in beslag genomen. Gelukkig voor R., die ze anders vermoedelijk kwijt geweest was. UIT DE METAALNIJVERHEID. In het geschil tusschen den Metaalbond en de vakorganisaties betreffende het loon voor de werklieden der Koninklijke Mij. de Schel de te Vlissingen heeft de commissie swfi arbi trage met algeme.ene stemmen beslist, dat Vlissingen, thans in de derde loonklasse op genomen, in de tweede gemeenteklasse zal werden geplaatst. Hierdoor gaan de loonen belangrijk naar boven. RECHTSTOESTAND VAN GEMEENTE PERSONEEL. De raad der gemeente Tilburg heeft de ont werpverordeningen, regelende den rechtstoe stand van de ambtenaren en werklieden en een algemeene salaris-- en loonregeling voor het geheele personeel in dienst der gemeente nagenoeg ongewijzigd aangenomen. Beide zeer belangrijke verordeningen zijn samen gesteld in overleg met de hoofden van tak ken van dienst en de verschillende organisa ties van ambtenaren en werklieden. TOCH TOEGELATEN. Ged. Staten dezer provincie hebben beslo ten, niet in te gaan op het verzoek van het raadslid van Schoten, den heer Schutte, om niet goed te keuren het besluit van den Raad dier gemeente, om den heer Blom toe te la ten als lid van den Raad. NEDERLANDS OH LANDTrriSHOUD KUNDIG CONGRES. O'p het 71e Ned. Landhui'sho-ud'k. Congres op 1113 Sépt. 1019 te Breda te houden zul len de volgende vraagip anten worden inge leid1: a. "Wel'k is het land-huishoudkundig belang van een toenemende 'bewoging tot bevorde ring van ontginning? Inleider de heer H. Dil- ling te Arnhem. 'b. Op welke wijze kan het coöperatieve bankwezen een werkzaam aandeel nemen in de ontwikkeling van den landbouw? Inleider ■de heer Tj. Kupemis te Leeuwarden. e. De taak van het grondbezit tegenover het Nlederlandsehe volk van een wetenschap pelijk en landibouwpractisch standpunt be zien. Inleider de heer R. M. Veerman te Mar sum. d. Op welke wijze 'bunnen weinig ontwik kelde boerenzo-ons in het -bezit Van élemen taire theoretische vakkennis komen Inleider de heer Vilh. öarst'ens te O-o-sterbeek. e. De paardenfokkerij in het licht der toe komst; Inleider de heer J. H. W. Th. Rei mers te W'ageninigen. DE OOjjGST. Men schrijft van de 'Oostelijke zandgron den: Het Twentsche -broo-dkoren. is van de ak kers verdwenen. De naakte stoppelvelden wij zen -op de komst van den naderenden herftê. De rogge zit opgetast in schuren, op zolders en aan mijten. E!n- de boer is wel tevreden -over de resultaten van dit deel van zijn be drijf. Alleen betreuren velen het, dat ze wat èl te haastig hun koren nog niet voldoen de droog hebheni binnengehaald uit vrees, dat de -grillige weersgesteldheid hun parten zou spelen. Maar het geldt in dit opzicht ook hierwie het laatst lacht, lacht 'het best. E"n to-ch pleit ook hier heel veel voor een vroe- geren oogst. We kien het thans weer aan de vele -roggevelden, die reeds met mooi jong spurrie- en 'kno-llengroen, toekomstig herfst- voeder voog het vee, prijken. Wat later werd gezaaid, heeft zoodanig van de droogte te lij den gehad, dat de resultaten wel niet -gunstig zullen zijn. De oogst van haver en -gerst is peg in vollen gang en -ook hierover 'kan de zandboer tevreden zijn; d'e resultaten zijn niet ongunstig. Het loof der aardappelen 'begint reeds over al een gele tint te vertoonen en wijst daardoor op een spoedige'rijpheid der knollen. Van de aardappelziekte is nog weinig te bes-peu-ren. Blijft de weersgesteldheid nogal -droog, dan is een zeer goede -aardappel-oogst te verwachten. De knol-lèn zijn van zeer góéde substantie,en meer dan middelmatige grootte. De hakvruch- ten, die leden onder de dro-o-gte, zijn door den regen der laatste -dagen heel wat fleuriger geworden 6n geven daardoor h-oop op een mid delmatige opbrengst. De ooftboomen, die op vale plaatsen prijk ten met een -overvloed van vruchten, hebben do-or den storm van Woensdag heel wat gele den: ovei l lag -de grond als bezaaid met on rijpe appels, peren, enz. Toch blijft er hoop op een jgoed -ooftjaar. WONINGTOESTAND TE ZANDVOORD De volgende motie werd in een vergadering aangenomen. De protestvërgadering gehouden op Woens dag 27 Augustus 191-9 in „Ons Huis", te Zandvoort, gehoord hebbende de uiteenzet ting der bestaande arbeiderswoning-noodtoe standen te Zandvoort door de beide heer en G. Posthumus Meijes en J. Bramson, geeft hier bij den raad van Zandvoort haar veront waardiging te kennen en dringt er bij hem op aan onmiddellijk over te gaan tot aanne ming van het ingediende voorstel der drie raadsleden, betreffende de aanschaffing van noodwoningen EEN PATRONAAT IN DE STUDEN TENWERELD. Om tegemoet te komen aan het bezwaar van vele nieuw aankomenden, dat zij geheel on voorbereid en oningelicht in den groentijd treden, heeft het Delitsch Studentencorps een patronaat ingesteld. Het patronaat is eene instelling waarin ieder noviet zijn patroon heeft. De patroon licht zijn cliënt in omtrent allerlei zaken, en staat hem den geheelen groentijd met raad en daad hij. Met het patronaat is e'en dubbel voo'ieel te behalen le. Een senllere en meerdere bekendheid met gewoonten en gebruiken 2e. een omgang; met een oudere die door ervaring op 't gebied van de studie en het stu dentenleven den groen menig goeden raad kan geven. Het recht van patroon wordt slechts toege kend aan studenten die meer dan twee studie jaren voltooid hebben Mocht de groep onder vrienden of kennis sen geen patroon kunnen vinden, dan zal de Senaat van het D. S. C. een patroon voorloo- pig toewijzen. DE 24-UURSSTAKING. Woensdagavond vergaderde in „Salvatori" de afdeeling' Amsterdam van den modernen Gemeentewerkliedenbond, De vergadering was om 8 uur uitgeschreven en reeds om 7 uuf liep de groote zaal vol. Bij de opening was de zaal tot in alle hoeken bezet, terwijl ook dé beide gaanderijen geheel gevuld wa ren, zoodat honderden zich met een staan plaats moesten tevreden stellen. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen-: „De zeer druk bezochte ledenvergadering van de afdeeling Amsterdam van den Neder- landschen Bond van Wehklieden in Openbare Diensten en Bedrijven., gehouden op Woens dag 27 Augustus in gebouw „Salvatori", verklaart nadrukkelijk de door de Federatie in hare Maandagavond gehouden vergade ring geproclameerde staking op dit oogenblik zeer ongemotiveerd en veroordeelt haar als ontactisch; is van meening, dat door deze staking de reactie is opgewekt en de mogelijkheid tot doorvoering van onze wenschen te bemoei lijkt; besluit vertrbuwen te stellen in eigen lei ding en deze leiding in alles te zullen volgen besluit verdér de eischen, gesteld in de le denvergadering van 22 Juli j.l. te handhaven welke zijn vervat in ons adres aan den Raad. van 30' Juli 1919 en inhoudende een mini mumloon van 30 per week op den grond slag van premievrij-pensioen en -een bedrag ineens van 200. WAT TE DOEN TEOEN DE DUURTE? De Limb. Koerier schrijft: Algemeen wordt geklaagd over de ontzet tende duurte. Men benoemt commissie^ tot opsporing van de oorzaken enz. béu der oorzaken, en niet de minste, kan worden opgediept uit de ter inzage liggende kohieren van den hoofdelijken omslag van Maastricht. Daar ziet men. een fabrikant van een voe dingsmiddel aangeslagen naar een inkomen van rond hondduizend gulden, een kruide nier 50.000, sigarenwinkeliers voor ƒ10.000 12.000; handelaars in stóffen en man tels voor 12.000—15.000 en 30.000, één zelfs voor 58.000, diverse kruideniers, handelaars in knoopjes en boordjes uit één straat voor 10.000— 15.000, drogisten voor 10.000 en 15.000; slagers voor 7000 enz., enz., een greep in de ruimte. Al deze inkomsten spruiten louter voort uit een ongewettigd overvragen van het pu bliek. Een der middelen tot bestrijding van de ongehoorde en afkeurenswaardige prijsopdrij ving bestaat in een krachtige opbloeiende coöperatie van al de uitgezogenen. Een coöperatie, die niet zoozeer ten doel heeft de uitkeering van hooge percenten aan hare le den, als wel de winstmarges tot het normale terug te brengen. Zeker,, er zijn oorzaken van duurte schui lende in de algemeene wereldtekorten op elk gebied, maar de bijkomstige oorzaken, n.l. de woekerzucht van den tusschenhandelaar, kan en moet worden bestreden, tot allen prijs en met alle kracht. MISLUKTE BOONENTEELT. Na eenige opmerkingen van de zijde der raadsleden en na toelichting van den voorzit ter werd door den gemeenteraad van Leiden goedgekeurd de exploitatierekening van de 'gemeentelijke -bruine boonenteelt over 1918, welke teelt mede onder invloed van- de slechte w-eersgesteldhei-a- vrijwel op een mislukking is uitgeloo-pen. De ongeveer 100 H.A. grond hebben, ondanks de van het Rijk ontvangen scheurpremie tot een bedrag van 27.766 een nadeelig saldo opgeleverd van 78.824. Aan de cultuurcommissie, die mei de uit voering is belast geworden werd dank be tuigd voor hare bemoeiingen. DE SCHIPPERS ACTIE. Ofschoon op de Rijksbeurs te Groningen ladingen in overvloed zijn, melden de schip pers zich niet aan. Óp het bevrachtingsbu reau van den Schippcrsbon-d, zijn drie sche pen bevracht. De turfmarkt naar Groningen is druk. Gisteren is er op de schippersbeurs te Amsterdam weer niet gemijnd. In de kelders onder de beurszaal was 'n politiemacht aan wezig, om eventueele relletjes te'voorkomen. Als protest tegen deze maatregelen verlieten de schippers het beurslokaal. De schippers waren van meening, dat onder streng politie toezicht geen beurs kon worden gehouden en dat de bewaking eerder relletjes zou uitlok ken, dan voorkomen. In schipperskringen is men van meening, dat de regeering spoedig met een nieuwe, voor de schippers bevredi gende regeling voor den dag zal komen. Zou een dergelijke regéling uitblijven, dan is het niet onmogelijk, dat de havenarbeiders zich met de schippers solidair zullen verkla ren en zullen weigeren z.g. kantoorschepen te iaden en te lossen. Gister is te Rotterdam het scheepje „Suc ces'' van schipper Kunst gerequixeerd! -o-m olienoten naax Friesland te brengen. Onder toezi'cht van -de rivieirpo-litie werd het vaar tuig naar -de Feijen-oordkade gehraoht. Et de den zich -geen moeilijkheden voor. .Mariniers -bleven het s-cheepje bewaken. Sédert er toestemming is gegeven tot be vrachting zonder regeerings'bemiddeling, zijn pl.m. 60 ladingen aangenomen. De Kamerleden Van der Molen, Schouten en Haasevoet hebben Woensdag te Rotterdam, op verzoék van den minister geconfereerd met de besturen der drie 'sichipp-ers-organisa- ties. In deze conferentie zijn de eischen dar schippers gef- or muieer Deze eischen zullen -door -den heer Schouten aan den Minister worden vó-orgelegd. „Het V-oTk" verneemt, dat de conferentie van de hoofdbesturen dër schiippersorganisa- tï'es met den minister tot resultaat heeft ge had, dat de minister zich bereid verklaarde de in d-e vakbonden georganiseerde schippers op eigen beurtlijs't te laten bevrachten. Aan de ongeorganiseerde schippers moet dan het recht gelaten worden om, -d'e vrachten desge- wonscht lager a'f te mijnen -dan zij -d-o-or de géorganiseer-den wolrden aangenomen. HET BARAKKENKAMP TE HARDERWIJK. Het antwoord van den minister van Oorlog op de vragen van het Kamerlid Van Kol in zake de aan het interneeringsdepoi te Har derwijk te geven bestemming en betreffende het aldaar gevoerd administratief beheer, luidt aldus: „H-et barakkenkamp van het voormalig in- terneeringsdepot te Harderwijk, zal, althans voorloopig, gebezigd moeten worden voor het onderbrengen van de te Bergen en Oldebroek verblijf houdende vreemdelingen, aangezien

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2