Provinnaai Ni on WH iii'iiifd Nieuws. Rechtszaken. Marktberichten. UIT BERGEN. Gister vergaderde de oude Raad voor het laatst. Afwezig de heer Gorter met ken nisgeving. Ingevolge een correspondentie met zuster Eggers, werd besloten om haar ook des zo mers een pension te waarborgen, haar salaris met 100 te verhoogen. Dit wordt nu 1250, met 4 jaarlijksche verhoogingeu van 50 en 25 voor een rijwiel. Voor kennisgeving werd aangenomen de bekende circulaire van de Ned. Automobiel club, waarin deze zich bereid verklaart om in het wegnemen van gevaarlijke bochten voor het verkeer hoogstens de helft bij te dra gen. Dito de mededeeling dat de bijdrage voor den woningbouw van dfe R. K. Bouwvereeiii- ging „Goed Wonen" is vastgesteld op 1 2000 voor den grond eu 79200 voor den bouw en de jaarlijksche bijdrage op 118,31, die ophoudt als de huurwaarde voldoende is gestegen en een bijdrage voor de annuïteits- leening van 1444,60%. Deze moet ieder jaar opnieuw verleend worden. Dito het kon. besluit, inhoudende de goed keuring op het heffen van tolgelden tot 1 Januari 1925. De voorzitter deelde mede, dat den vol genden dag een bespreking met den tolgaar der zal plaats hebben. Aan den nieuwen raad zal de onderhandsche verpachting wor den voorgesteld. Het verzoek van Dr. Blok, om als genees heer belast met de doodscliouw en de vacc;- natie te worden aangesteld, werd aangehou den, daar de voorzitter mededeelde, dat de opvolger van Dr. van Pelt ook dit verzoek zal doen. Van de afd. van den Ned. R. K. LandL en Tuinbouwarbeidersbond was een schrijven ingekomen, waarin aan de toezegging herin nerd werd, om voortaan voor de gemeente uit te voeren grondwerken aan te besteden. Dit v/as wederom niet geschied, waarom ver zocht werd de toezegging gestand te doen. Van den gemeente-architect was hierop de toelichting ingekomen, dat dit grondwerk om den aard van dat werk niet was aanbe steed, aangezien het overleggen van den eiec- trischen kabel en het ombuigen van waterlei dingbuizen daarmede gepaard ging. Dit werk was daarom in daggeld gemaakt door werkeloozen. Hierop werd het achrijven voor kennisge ving aangenomen. Dit geschiedde ook met het verzoek van de Federatie Schagen van de vereenigiag tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken, waarbij verzocht werd den verkoop van al cohol op 31 Augustus en 1 September te ver bieden. Van de heeren Stekelenbos en Kuit waard te Bergen aan Zee was een schrijven ingeko men, waarbij gevraagd werd of de raad er nog iets aan aoen kon, dat zij voor Bergen aan Zee als brandstoffenhandielaren erkend werden. Aanvankelijk had de voorzitter van de brandstoffencommissie hun dit toegezegd. Zij hadden daarvoor reeds een bergplaats ge bouwd. Later werd hun echter erkenning ge weigerd, omdat de brandstoffenhandelaren in Bergen er tegen waren. De heer Bamaart betreurde dit. Er was gebrek aan bergruimte en bovendien kunnen transportkosten bespaard worden, aangezien men dan eenige waggons kolen airect naar Bergen aan Zee kon doorzenden. B. en W. zullen inlichtingen aan de brand stoffencommissie vragen. Op verzoek van de Vereeniging van Pol ders en Oningepolderde Landen onder Ber gen werd besloten den Loudelsweg, den Kruisweg en den Russenweg vanaf de Bree- laan tot het Russische monument en de Eeu wige Laan vanaf de ronde kom tot de Franschman in onderhoud door de gemeente over te nemen. De voorzitter bracht als voorzitter van de polders dank voor de jaarlijksche onder houdskosten van de Schermersloot. Spr. deel de mede, dat de polder de tolgelden had ver dubbeld. Een schip van 3 ton of minder is van 10 op 20 cent gebracht. Een van meer dan 3 ton van 30 op 60 cent. Een iaar-abon- nement van 3 ton en minder van J 2,50 op 5. Van meer dan 3 ton van 10 op 20. De liggelden waren voor minder dan 3 ton op 10 cent per dag, daarboven op 20 cent per dag gebracht. De polder zal verder aankoopen een stukje rond van den heer D. Zwaan a 1 per vier- nte Meter, om een hoek uit de vaart weg te nemen en had gaarne, dat de raad de uit gave daarvoor als onderhoudskosten wilde aanmerken. De raad had tegen een en ander geen be zwaar. De salaris-verordening voor het onder wijzend personeel was teruggekomen, omdat ze van rechtswege geheel vervalt. Verzocht werd om de wet en de verorde ning als grondslag te doen dienen voor een nieuwe verordening. Van de salarisregeling voor den burge meester, den secretaris en den ontvanger werd mededeeling gedaan, alsmede van het daarbij gevoegde aares van de afdeeling Noord-Holland van den Ned. Bond van Ge meente-Ambtenaren, waarbij verzocht werd om de gemeente in de 6e in plaats van in de 5e klasse te plaatsen. De beslissing zal aan den nieuwen raad gelaten worden. Bij monde van den heer Bamaart adviseer de de commissie, belast met het nazien van de rekening, tot voorloopige vaststelling. Hiertoe werd besloten. Het kohier voor 1919 werd mede vastge steld Op voorstel van B. erf W. werd besloten het verhoudingscijfer op 4 pet. te stellen, waardoor de laagste op 4 pet. en de hoogste op 7 pet. gesteld warden, wat verminderd wordt met ongeveer 1 en 3 pet. van het vo rig jaar. Het primitief kohier bedraagt daar door 67537,08. Het primitief kohier van de hondenbelasting bedraagt 422,90. Tot het bouwen van een doodgraverswo ning, een wachtlokaal annex bergplaats en het plaatsen van een toegangshek bij de nieuwe begraafplaats werd met algemeene stemmen besloten. Het werk zal worden aan besteed. De raad besloot voorts om 'n derde amb tenaar in dienst van de gemeente aan te stel len. De tijdelijke ambtenaar, de heer Baltus, ward els zocdfcsig Eaugesteid. Bij de rondvraag werd op voorstel van den heer Baltus besloten het Zakedijkje, voor het gedeelte langs de woningen van „Roomsche Actie", te beharden. De heer Apeldoorn betoogde de wensche- lijkheid orrt bij voorkomende werkeloosheid de uitdieping van de Bergervaart ter hand te nemen. De voorzlter zegde overweging toe. De voorzitter sprak hierop een woord van afscheid tot wethouder Zwaan, die 19 jaar als raadslid en 14 jaar als wethouder zijn beste krachten aan de gemeente had gewijd. Het speet spreker, dat de heer Zwaan moest heengaan. Spr. dankte hem voor de aange name samenwerking. Ook aan den heer Gor ter, die 2K jaar raadslid geweest was, wijd de spreker woorden van waardeering. Spr. betreurde diens heengaan, daar hij steeds een ijverig raadslid was geweest en sprak den wensch uit, dat in den nieuwen raad dezelfde samenwerking mogelijk was. Op het verzoek van den heer J. Zwaan, om restitutie van 5 maanden schoolgeld we gens ziekte van zijn dochtertje, werd afwij zend beschikt. De voorzitter zeidc nog, dat 15 September een nieuwe dienstregeling zal worden inge voerd voor de tram. De heer Smits doet po gingen om de tram van 10.15 ingelascht te krijgen. Namens den raad zullen B. en W. deze pogingen ook doen. De raad ging hierop in comité. UIT HOOEN. Van ambtenaarszijde worden alhier pogin gen aangewend om te komen tot een ver- brui'ksvereenigilf'g, met het doel zoodoende te bewerken, dat de prijzen van verschillende artikelen zullen dalen. 't Ligt in de bedoeling, otn, wanneer de vereeniging eenmaal is gesticht, ook aan particulieren gelegenheid tot toetreden te ge ven. In het Witte-Ernis-geboTiw werden gis terenavond de resultaten nagegaan, behaald met de uitzending van Hoornsche kinderen naar buiten. De uitkomsten met de 18 kin deren bereikt waren schitterend. Et waren er, die in een tijdsverloop van 6 wéken 13 pond waren aangekomen, terwijl bij êéin zelfs werd waargenomen, dat bet ki'nd in dien tijd 13 c.M. was gegroeid. Alllen waren vol lof over de verpleging, die ze in Echt (Limburg)' of in Oudewatar hadden ondervonden. UIT OBDiAM. De St. öt. no, 187 bevat afdrukken van do statuten van de burgerwacht, alhier. UIT ©OHAGEN In'St. Ot. n'o. 187 zijn opgenomen de sta tuten van de afd. van het Boude Kruis te Behagen, UIT SCHEBMERHORNi Olp de voordracht voor benoeming als on derwijzer aan de Openb. Lag. School alhier, zijn geplaatst de heeren: S. Daum te Bneék, W. Swier te Enfchnizen en W. van de Kapelle te Kwadijk- UIT PUIMEItE!NID. Heden werd alhier gehouden een interna tionale harddraverij met handicap. Prijzen 250., 100, 60 en 25. 9 Paarden namen deel. 1ste prijs „Auto", bruine 'hengst, eigenaar J. W. H. Gerlings te Purmerend, berijder B. ten Hagen j 2de prijs „Vitsse", bruine ruin, eigenaar N. Sehemner'horn te Alkmaar, berijder B. ten Hagen. 3de prijs „Olaurel Hal", bruine bengst, eigenaar J. Smit te Spanbroek, berijder J. Janssen. 4de prijs „Alexander", witte schimmel, eigenaar K. Hoék te Hem, berijder de eigenaar. LOUIS BOTHA OVERLEDEN. Van Louis Botha, wiens overlijden wij in een deel onzer vorige oplaag meldden, dcelen wij thans hier nog den levensloop mee. Hij werd 27 September 1862 geboren in den Oranje-Vrijstaat. Hij was de tweede zoon van een welgesteld schapenboer en hij begon zijn loopbaan dan ook als veehoeder bij zijn vader. Hij genoot slechts primitief on derwijs, doch leerde het ontbrekende later zelf bij en bracht het zoover dat hij goed Hollandsch en Engelsch sprak en schreef. Op nog betrekkelijk jeugdigen leeftijd huw de Botha met een aoenter van den wetsagent Emmett, die, naar inen zegt, van Iersche af komst was. Na 1884 vestigde hij zich in het district Vrijheid, waar hij toonde een open oog te hebben voor den modernen vooruit gang door de wijze, waarop hij zijne plaats Waterval tot een modelhoeve wist te ma ken. In 1896 werd Botha naar den Eersten Volksraad afgevaardigd, van welk lichaam hij lid bleef totdat het door de inlijving der Zuid-Afrikaansche republiek bij de Engelsche koloniën werd opgeheven. Hij onderscheidde zich door zijn welbe spraaktheid en helder inzicht in zaken en be hoorde tot de voornaamste woordvoerders der zoogenaamde progressieve partij. B het uitbreken^van den oorlog in 1899 trok Botha als gewoon burger te velde, doch tooi generaal Lucas Meijer met ziekteverlof naar Pretoria terug moest, werd Botha als zijn plaatsvervanger aangewezen met den ti tel van plaatsvervangend vechtgeneraal. Spoedig wist hij zich zeer populair te maken en het algemeen vertrouwen te winnen, zoo dat hij, toen generaal Joubert door een val van zijn paara eenigen tijd rust moest ne men, optrad als waarnemend commandant- enereaal. In die functie werd hem door chalk Burger de verdediging der Todaga- stellingen opgedragen. Na korten tijd was zijn naam wereldbekend als die van den man, welke een einde maakte aan het opperbevel hebberschap van generaal Buller. en Roberts, den veldmaarschalk van het Engelsche leger, dwong, met een nieuw legerkorps naar Zuid- Af ri ka te komen. Botha's grootste dagen als veldheer vallen in de periode tusschen 15 December 1899 en het eenigen tijd daarna gevolgde ontzet van Ladysmith. Na den dood van Joubert werd hij tot commandant-generaal aangesteld en hij trad nu in de regeering der Zuid-Alri- kaansche republiek, zoodat hij eén groot deel van zijn tijd en zijn werkkracht aan admini stratieve aangelegenheden moest wijden. Een van zijn meest verdienstelijke eigen- esfcappea al-a azaasisndaste-gsnexael was zij a beslistheid in het tekeer gaan van misbnii- .kén. Personen, die bewezen, voor hun taak ongeschikt te zijn, wilde hij niet handhaven in hunne betrekkingen uit vriendschap of om politieke redenen, zoo zette hij eens vier ge neraals op eenmaal af. Later, bij de onderhandelingen met Kit chener in 1901 en daarna bij de overgave van Pretoria heeft men Botha wankelmoedigheid verweten. Zijne vrienden hebben die verwij ten steeds met groote warmte weerlegd. Dat Botha na den oorlog de sympathie van sommigen wel eenigszins verloren heeft, valt niet te ontkennen en herhaalde malen is hij om zijn houding na den oorlog evenzeer als tijdens de onderhandelingen, welke later tot den vrede geleid hebben, meer of minder heftig aangevallen. Botha heeft getracht zijn dbel te bereiken, in de eerste plaats door zijn volk sterk te maken door welvaart en goede instellingen. In zijn systeem paste ook eene groote loyauiteiet tegenover de Engelsche regeering, wat trouwens ook geheel in zijn karakter ligt. Hij heeft de politiek van rijn land in ruime banen geleid. Méér dan eenmaal heeft hij in redevoerin gen zijne beweegredenen kenbaar gemaakt Hij heeft zich beroepen op de onderteekenin van het verdrag met Engeland, opgeleg door de weigering der Europeesche mogend heden om hulp te verkenen en hij meent aan dit verdrag gebonden te zijn, zoolang Enge land het met verbreekt. Er heerschte een goede verstandhouding tusschen Botha en ae Engelsche regeering. In den loop van 1915 zijn er herhaaldelijk te legrammen van gelukwensch gewisseld. In Juli 1915 werd hij te Kaapstad gehuldigd door het gemeentebestuur, bij welke gelegen heid hem een eeredegen werd aangeboden, waarin de woorden gegraveerd zijn: „Trek mij voor God en uw koning, gerechtigheid en waarheid". Toen de Boerenoorlog uitbrak, deed hij als Transvaler en krijgsman rijn plicht. Toen echter het pleit beslist was. toen de werkelijk heid van den oorlog alle illusies van een on afhankelijk volksbestaan aan de Zuid-Afri kaansche republieken ontnomen »vhad, heeft Botha ingezien, dat hij rijn land beter kon dienen door het te reorganiseeren en aan te passen aan de nieuwe omstandigheden dan door een machteloos verzet te blijven predi ken, dat ten slotte niets dan ellende en na- deelen aan rijn land zou hebben bezorgd. Het doel van rijn Engelsche reis was de middelen tot een systematischen en doeltref- fenden wederopbouw van de republieken bin nen het Engelsch koloniaal verbond. Reeds toen ging Botha's gedachte verder. Hij wilde door loyaal overleg met de Engelsche regee ring en door het wekken van vertrouwen in het Zuid-Afrikaansche volk, de mogelijkheid van een zelfbestuur voor het vereenigde Zuid- Afrika voorbereiden. Toen in 1907 rijn streven bekroond werd en het zelfbestuur voor Transvaal werd erkend', droeg Lord Selboume aan Louis Botha op, een ministerie te vormen. Van 1907 tot 1910 bleef hij eerste minister van Transvaal en in 1911 n'a het tot stand ko men van de Zuid-Afrikaansche Unie, werd hij eerste minister van een nieuwe machtige dominion. Zijn partij, die der nationalisten, beschikte in het eerste Union House of Assembly reeds over een aanzienlijke meerderheid. Toch had het eerste ininisterie-Botha niet de gewensch- te kracht tof handelen, omdat de innerlijke eenheid ontbrak. Mannen als Hertzog, nog vol van de oude raqcunes, konden moeilijk samenwerken met Botha, en een conflict werd onvermijdelijk. Botha vroeg aan Hertzog om ontslag te nemen. Deze weigerde. Daarna nam Botha zelf Ontslag en met hem het geheele kabinet. De gouverneur-general Lord Gladstone ac cepteerde het ontslag en droeg Botha onmid dellijk op, een nieuw ministerie te vormen, waarvan Hertzog geen deel uitmaakte. Nadat deze politieke moeilijkheden over wonnen waren, kwam de eerste minister voor groote economische problemen te staan. Zijn stoere energie werkte in het kamp van zijn tegenstanders heftige verontwaardiging. En men beschuldigde hem van onwettige han delingen. Botha wist zich echter te dekken door de „indemnity act" te doen aannemen, waarbij alle maatregelen van den eersten minister achteraf door het parlement werden goedge keurd. Toen brak de oorlog uit. Botha bleef ook in dezen moeilijken tijd trouw aan de Unie, die als een deel van het groote Engelsche Rijk, zich niet aan zoo be langrijke wereldgebeurtenissen kon onttrek ken. VtERHOÖGENlG TABLET TELEFOON GESPREKKEN MET DUITSCHLAND, Met ingang van 1 September 1919 is de prijs van een gewoon enkelvoudig gesprek in 'het Nederlandsch-Durtsch telefoonver keer nader vastgesteld ais volgt: lo. in het verkeer met de Duitsehe plaat sen, waarop het tarief van 0,30 van toe passing is, op 0,50; 2o. in bet verkeer met de Dhritscbe plaat sen, waarop bet tarief van 0,60 van toe passing i s, op 1,10; 3o. in bet verkeer met de Duitsebe plaat sen, waarop bet tarief van 0,90 van toe passing is; o p 1,70; 4o. in bet verkeer met de Duitsebe plaat sen, waarop bet tarief van 1,20 van 'toe passing is, op 2,30; 6o. in bet verkeer met de Duitsebe plaat sen, waarop bet tarief van 1,50 van toe passing'is, op 2,90. LUDENDORFF OVERLEDEN, De Indische bladen maken melding van het overlijden op den 18en Juni j.l. van den oud-Indisch militair Ludendorff. Het „Soer. Hbld." voegt er aan toe, dat gebleken is, dat deze een broeder was van maarschalk Luden dorff. De Duitsche ingeschrevenen verzamel den gelden, waarvoor een grafsteen gekocht is. DE ONAFHANKELIJKER Tijdens de tentoonstelling die de vereeni ging De Onafhankelijken in het Sted. Mu seum te Amsterdam houdt, zal er een cyclus van 10 concerten en 1 muzikale voordracht avond worden gegeven. Uitgevoerd zullen wordten werken van: Dirk Schafer, Julius Röntgen, Elisabeth Kuij- pear, A. Diepenbrock, D. Oebrstadt, Sein Drosten, Hsarü Zagwijo, W. Pijper, G Dop per, Jan Ingenhovexi, Brandts Buys, Henk Anuriessen, D. Reineman, J. Kersbergen. Wouter Zürcher, Von Brucken Fock, J. N. Hooymeyer, Hans Franco Mendes, Marius Kerrebijn, Carel Smulders, Phons Dusch, mevrouw Mesritz van Velthuijzen Henriëtte Bosman, Elisabeth van de Velde, Rosy Wert- heim, Henriëtte van Lennep. Medewerkenden rijn o.m.Noordewier Reddingius, Menagé—Challa, A. Kubbinga, Zegers de Beijl, Lize Ohms, Suze Luger, Minnie van Velsen, Mia Peltenburg en de heer Anton Sistermans, zang. Mejuffrouw Esther Booleman, voordracht. A. Schmuller, H. Rijnbergen, F. Helmann, A. Petronio, viool. Betsy Schrik, viool en alt. Olga Walcotte, harp. Marix Loevensohn, cel lo. S. Blazer, contrabas. W. Brohm, klari net. G. Blanchard, hobo. Het Concertgebouw Sextet: Evert Comelis, piano; Nic. Kla«en, fluit -G. Blanchard, ho bo; P. Swager, klarinet; H. Tak, waldhoorn; J. S. Groene, fagot. De avonden zijn op 6, 10 13, 17, 20, 24 en 27 September en 1, 8 en 11 October 1919 ONSCHULDIG VEROORDEELD. Men herinnert zich de rechtzaak tegen een machinist, beschuldigd van diefstal met ge weldpleging in het huis van de actrice mevr. De Vriendt-Sorel op de Nieuwe Achtergracht te Amsterdam. De Amsterdamsche rechtbank veroordeelde uem destijds, doch dezer dagen werd hij weer op vrije voeten gesteld, nadat hij vier maanden onschuldig gezeten had. Gebleken is, dat een andere man, die reeds bekend heeft, de daad gepleegd had. De zaak tegen dezen persoon zal nu' 20 September voor de Amsterdamsche rechtbank dienen. De machinist zal nu als getuige optreden. DE DIAMANTINDUSTRIE. De heer Henri Polak zet in het „Week blad van den A. N. D. B." zijn beschouwin gen voort over de plannen van de Z.-Afri- kaansche regeering tot stichting van een di amantindustrie in Z.-Afrika. De heer Polak komt tot de volgende con clusies: „1. de mogelijkheid, dat er eene diamant- bewerkings-nijverheid in Zuid-Afrika geves tigd wordt, ia aanwezig; „2. hare levenskansen rijn niet schitterend, doch zouden kunstmatig verhoogd kunnen worden; „3. hetgeen in deze zaak het meest te duch ten valt, is: de waarschijnlijkheid, dat be langrijke hoeveelheden ruw diamant aan de Europeesche en de Amerikaansche nijverheid onttrokken zullen worden, hetgeen, gezien de toch reeds ingekrompen productie der dia mant-mijnen, zeer bedenkelijk is; „4. voor gewone industrieels en commerd- eele concurrentie behoeft weinig of geen vrees gekoesterd te worden". „Hiermede, zoo vervolgt dan de heer Polak, is vrijwd alles gezegd, wat er van de zaak te zeggen valt. Wij moeten verder den loop der dingen rustig afwachten, 'zonder overdreven vrees, doch ook zonder de oogen te sluiten voor de feiten, ten einde wei-over wogen stappen te kunnen doen, als het oogenblik van optreden gekomen is. Het zal de taak van werkgevers en weri lieden beiden zijn, om alle krachten in te spannen tot behoud eener krachtige diamant nijverheid te Amsterdam. Dat zal, naar wij gelooven, zeer wel moge lijk wezen. En intusschen zou het toch wel gewenscht zijn, dat onze regeering in Indië nu eens ernstig werk ging maken van hetgeen er even tueel in Borneo te doen is. Minister Pleyte maakte er zich af met het voorlezen van een artikeltje in eene encyclopaedic, aan welks waarde in de Indische pers ernstig getwijfeld werd. Zou minister Idenburg niet wellicht een stapje verder willen gaan? SPOORLIJN HOORN—ENKHUIZEN. Het blijkt hoe langer hoe meer, dat het ver keer op de spoorlijn HoornEnkhuizen on voldoende is, vooral voor het goederenver voer. Plannen bestaan daarom om vooreerst het rangeerterrein te BovenkarspelGroote broek aanmerkelijk uit te breiden, en dubbel spoor aan te leggen over de geheeje lijn tus schen beide stederf. HET VAK- INTERNATIONAAL VERBOND. Naar wij vernemen heeft het nieuWe bureau van het Internationaal Vakverbond dezer da gen besprekingen gehad met den Engelschen minister Barnes over de houding door het te Amsterdam gehouden internationaal con gres aangeüomen tegenover de door het vre desverdrag voorgeschreven arbeidersconferen tie te Washington. Men herinnert zich, dat het congres een resolutie aannam waarvan de strekking was, dat men niet aan de con ferentie te Washington zou deelnemen, in dien niet vertegenwoordigers uit alle landen werden toegelaten en incnen ten aanzien van de wijze van vertegenwoordiging geen ver andering in de oorspronkelijke plannen werd gebracht. Het is gebleken, dat sommige re geeringen het met de strekking van deze re solutie niet zoo heel erg eens waren, en. de uitnoodiging van minister Barnes zal dan ook wel de bedoeling hebben gehad om te trach ten tot overeenstemming te komen. Zijn wij wel ingelicht, dan heeft de herr Appleton, voorzitter van het Bureau, niettegenstaande de Amerikaansche delegatie (bij monde van den heer Gompers) op 't congres tegen de resolutie gestemd, zich geheel op 't door het congres ingenomen standpunt geplaatst, evenals alle andere leden van het Bureau Men is dan ook niet tot overeenstemming kunnen komen. Tenslotte is besloten, dat mi nister Barnes nog eens schriftelijk rijn stand punt aan het Bureau zal uiteenzetten, waar na dit laatste weder over de kwestie zal be raadslagen. Wij kregen dèn indruk dat men niet geheel pessimistisch is ten aanzien van de mogelijk heid op een bevredigende oplossing en dat men ten deze wel iets verwacht van een gelei delijke behandeling ™elke allicht mogelijk zal worden nu het vred; -«.j in de mees te landen nog steeds niet geratificeerd is, zoo dat de conferentie te Washington, die aan vankelijk op October bepaald was, wei uitge steld zal moeten worden. (Tel.) KORTE BERICHTEN. In den nacht van 25 op 26 Aug. rijn uit een weide te Rijswijk (Z.-rl.) twee paar den ontvreemd. De dieren en de geleider zijn op de Zwolsche paardenmarkt aangehouden. Db t>M«lelder ra van ouirtfcade Rotterdam gekocht te hebben te In „Vraag en Aanbod" komt een adver tentie voor, waarin een smid te Oosterland, Wieringen, velerlei te koop aanbiedt, o.a.: „Enkele prima Hoefijzers, gemaakt door den ex-Kroonprins van Duitechland." De Ned. Bond van Barbiers- en Kap persbedienden heeft zich bij het Ned. V. V. aangesloten. Een te snel rijdende tram heeft te Ha;*- lem op de kruising Groote Markt—Barteljo- risstraat (een gevaarlijk punt) een auto aan-' gereden en verbrijzeld. Twee der inzittenden (de heer Wels uit Rotterdam en mej. Brou wer uit Amsterdam) werden weggeslingerd en gewond,^eertsgenoemde zelfs vrij ernstig. Tot predikant hij de herv. gemgente te IJzendijke is beroepen ds. T. L. Castelein te Groot-Schermer. De Zaandamsche politie heeft bij vier handelaren te zamen in bezit genomen 20.000 kalkeieren. Onder St.-Jansteen is iemand uit Hulst, vader van drie kinderen, bij het zwem men verdronken. De eischen der koetsiers te den Haag zijn door de stalhouders ingewilligd. De sta king is nu opgeheven. Gistermhidag is te Leeuwarden een vuurwerkfabriekije van de firma Schuurmans afgebrand.. Voor eenige duizenden guldens aan vuurwerk is verloren gegaan. Oorzaak vermoedelijk zelfontbranding De kantoren van de betaalmeesters in de verschillende arrondissementen zullen 1 Sep tember, na twaalf uur des middags gesloten zijn. Het Koninklijk Paleis aan' het Noord einde te 's-Gravenhage, zal van 1 Sept. af voor publieke bezichtiging gesloten zijn. De N. V Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie te Boekelo is begonnen met het winnen van zout De plaatselijke inkomstenbelasting te Amsterdam wordt weer met 20 pet. verhoogd. De helft daarvan is noodig voor de voorge stelde uitkeering van 100 In eens aan de gemeentewerklieden. In een weide van den heer Van Heek te Boekelo hebben onverlaten een koe zóó gesne den, dat het dier moest worden afgemaakt. De dad. ..^.„and. DIEFSTAL. Bij oen oud-lid Van do Eerste Kamer wo nende-op de NI Heerengraoht te Amsterdam was gedurende een tweetal jai-en als huis knecht in ibetréklkinig J. O. L. In Maart Van dit jaar maakte deze rich meester van den hrandkastsleutel, die geborgen was in een Hade van een schrijfbureau. Hij haalde daaruit aan bankbiljetten een waarde van ongeveer 150ft, Voor dit feit stond L. gister terecht voor de Amsterdamsche rechtbank. Uit het ge tuigenverhoor bleek, dat bekl. voor een deèl van het geld' sieraden had gekocht voor rijn meisje. Het O. M. wees er in rijn requisitor op dat het de eerste maal, is dat deze man in aanra king komt met de justitie en dat dit de schuld is van een vrouw, met wie hij omgang had, en voor wie hij verschillende sieraden kocht. Spr. meende dat toch een gevoelige straf moet geëiséhi worden en vroeg 6 maan den gevangenisstraf. BOVENKARSPEL. (De Tuinbouw). 28 Aug. Heden besteedde men voor Bloemkool lste soort 18 a 26, 2e soort 10 h 15, 3e soort f 3 k f 4,50. Blauwe aardappelen 3.50. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groenteveiling), 28 Aug. 1919. In.de he den gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool le soort (per 100 st.) 16.70 k f 26.10, 2e soort f 1 n 7.20. Roode kooi ï.yo a j -*.30. Gele kool 4..10 5.80, per 100 K.O. Wortelen 1.20 a 1.50 per 100 K.G. Aardappelen: Schotsclie 5.50 a 7.50, Schoolmeesters 5.20 a 8.40, Blauwe ƒ8.50 k f 9,10, Eigenheimers 6 k f 6.40, drielin gen 2.30 a 3.90, kleine 2 k 2.10, al les per 100 K.G. Slaboonen 9 k f 9.80 per 100 K.G. Aanvoer: 2750 st. bloemkool, 142000 K.G. roode kool, 25425 K.G. gele kool, 18875 K.G. wortelen, 24100 K.G. groote aardappelen, 1025 K.G. drielingen. NOORDSCHARWOUDE, 28 Aug. Aarr'"p>*»i->n '--hotsche muizen f 6 k f 7, Schoolmeesters 6.40 k f 8, Eigenhei mers 5.60 a 6.90, Blauwe 8 k f 9, Graafjes 8.20 a 9, Drielingen 2.20» k f 3.10, Roode kool 3.20 a 4, kleinere 1.60 a 1.90, gele kool 4 a 5, kleinere 2 k 3.10, witte 1 a 1.30, spercieboonen 8' k f 10, Nep f k f 9, peen 1.70 k 2.20 per 100 K.G. Bloemkool 14 a 17 per 100 stuks. VENHUIZEN, 28 Augustus. Veiling de Zuiderkogge. Peren 6 20 34.30, appelen 2.30 k f 11.20, pruimen 20, druiven 70, roode kool 3 a 3.10-, rabarber 0.20, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 28 Augustus 1919. Vroege aardappelen 10.30 k 10.70, Eigenheimers 5.60 k f 6.30, blauwe aard appelen 7.90 k 8.80, Drielingen /2 10b 2.80, kriel 1.30, roode kool 3.10 k f 4.10, gele kool 3.20 k f 4.20, witte kool 1.10, alles per 100 K.G. ZWAAG, 28 Augustus. Prijzen waren heden' Bessen 1827 ct., druiven 3555 ot., per ziken 1520 ct., peren 3—25 ct., appelen 3—20 ct., pruimen 15—35 ct., uien 7, to maten 11—13 ct., nooten 15—25 ct. SCHAGENi, 28 Augustus 1919. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 8 Paarden 350 k f 700, 3 veulens 200 k f 300, 30 stieren 200 h f 700. 71 gelde- koeien (mag.) 400 k f 650, 53 idem (vette) 500 k f 900. 15 kalfkoeien 400 k f 700, 70 pinken 150 k f 360, 45 nuchtere kalve ren 40' k 80, 29 schapen (magere) 40 k 70, 529 idem (vette) 60 105, 275 lammeren 25 k f 40, 10 bokken en geiten 6 k f 25, '7 varkens (mag.) 75 90, 20 idem (vette) per K.G. 2 k 2.24, 56 biggen 42 54, 108 konijnen 0.50 k 2, 141 kippen 1 k f 3, 20 eenden 0.75 k f 3, 307 K.G. boter 2.80 'k f 3, 4909 st. kipeieren 14 k f 15.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6