Stadsnieuws. Marktberichten. Ie. is zij in strijd met he; natuurlijk vw- ioop van den wereldhandel, waarin de prij zen uitsluitend geregeld worden door vraag en aanbod; 2e. berokkent zij den bonafide-handel en daarmede indirect den fiscus, groote verlie zen; de dure kaas droogt in, met het resul taat, dat circa 13 pet. van de waarde verloren gaat, pkaitaleu aan kaas liggen emteidos en loopen bovendien gevaar te bederventen slotte kan er niet geprofiteerd worden van de hooge prijzen op de wereldmarkt, waarmede bij den inkoop rekening is gehouden. Resul taat :groot verlies aang eld en geevaar voor algemeen bankroet in den zashandel; 3e. komt elke belemmering van den iegen handel uitsluitend ten goede aan de handela ren van andere landen, omdat die dan op de wereldmarkt een lastig concurrent minder zouden hebben en bovendien onze oude h."1- delsrelateis zouden weten machtig te wor den, wat ten slotte den ondergang van den vaderlandschen kaashandel met het buiten land ten gevolge zou hebben, terwijl allerwe- te onze kaas voor goed zou worden ver rongen. Ter voorkoming van al deze schadelijke gevolgen werd, namens alle aanwezigen, aan Zijne Excellentie Verzocht: le. den uitvoer van kaas haar het buiten land binnen den kortst mogelijken tijd toe te staan, behalve voor die hoeveelheden, welke benoodigd zijn voor binnenlandsch verbruik en voor de vergunning tot uitvoer zoodanig recht te heffen, dat dit toereikend is voor de betaling van den toeslag op de melk voor binnenlandsche consumpiie, zoomede tot be strijding der uit deze regeling voortvloeien de administratiekosten; 2e. de voorziening in de behoefte aan goedkoope melk en goedkoope kaas voor de eigen bevolking te verzekeren op den hiervo- ren aangewezen voet. De heer de Jongh vervolgde dan: Ongetwijfeld zal die regeling eenige moei lijkheden in hebben, doch deze zullen, met de groote ondervinding in de laatste jaren opgedaan, zeer zeker zijn te overwinnen. Door den aangegeven weg in te slaan, zou de Regeering de belangen der bevolking kun nen behartigen zonder dat aan die der kaas marktgemeenten, der kaasproducenten en der kaashandelaars groote en onherstelbare schade wordt toegebracht, welke zij het ook tegen den wensch der Regeering on vermijdelijk moet voortvloeien uit een ver dere handhaving van het onbeperkt uitvoer verbod van kaas. De Minister antwoordde, dat een' middel tot het doen dalen der marktprijzen onge- tw feld zou zijn, het uitvaardigen van een verbod tot het maken van kaas. Dan zou men ook zeker zijn, dat genoeg melk voor de consumptie beschikbaar bleef, maar mede zou het noodzakelijk gevolg zijn, dat geen kaas markten meer gehouden konden worden. Van verschillende zijden en in het bijzon der van die der producenten werd geant woord, dat de melkvoorziening geen onrust behoefde te baren, omdat de producenten zich contractueel willen verbinden, zooveel melk voor de regeering beschikbaar te stel len, als deze verlangde en tegen door haar vast te stellen prijzen. Ook werd betoogd, dat een verbod tot kaasmaken, verondersteld althans, dat het in de uiterste noodzakelijkheid moest worden uitgevoerd, slechts een tijdelijke maatregel zou behoeven te zijn. Kaashandelaren en producenten verklaar den ten volle te willen medewerken aan de uitvoering der regeling, gelijk die door den heer de jongh was uiteengezet. De heer dr. Lovink mérkte op, dat de Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland in een vroeger stadium overleg had willen ple gen met de vereeniging van kaashandelaren. Dit overleg is echter tengevolge der hooge eischen van den kaashandel afgestuit. De heer Grondsma weerlegde dit. De vereen, van kaashandelaren had zich bereid ver klaard, met genoemden Bond te willen samen werken, als werkelijk de combinatie der fa brieken noodzakelijk was. Maar als voor waarde tot die samenwerking stelde ze voor, om daaraan alle handelaren te doen deel nemen en niet slechts enkele bevoorrechten. Als winst werd behaald, zo 50 pet. komen aan de producenten en 50 pet. aan den han del. Dit voorstel van een eisch was geen sprake werd door den Bond' verworpen. Deze beval aan de fabrieken een drietal fir ma's als leider aan. Een van hen was de fir ma H'. Schotter de Vries te Hoorn. Afkeuring werÖ' uitgesproken over den heer Sch. de Vries, die, hoewel lid van het bestuur der vereen., van kaashandelaren, gedurende de onderhandelingen tusschen Bond en ver eeniging, zelfstandig overging tot de vorming van een1 afzetcombinatie West-Friesland, waarbij 11 fabrieken zich aansloten. Door den Minister werd gewezen op de speculatiezucht van den handel, die maar steeds tegen Tioogere prijzen kaas is blijven koopen, zonder te weten, welke voorwaarden later verbonden zouden worden aan het toe staan van export. Deze zou, volgens herhaal de waarschuwingen van Z.Excellentie, niet worden verleend, zoolang de kaasprijs zoo hoog bleef. De voorwaarden tot uitvoer zou den wel zoodanig kunnen zijn, dat de prijzen dermate gedrukt werden, dat de handel niet zooveel winst zou maken als gehoopt werd. Naar het oordeel van den Minister is de handel ten volle gewaarschuwd en worden verliezen geleden, dan is dit voor eigen ver antwoording. Ook werd er van regeeringszij- de op gewezen, dat verschillende firma's be reid zijn mede te werken tot 'de vorming van afzetcomb'naties. Door den heer Keg werd namens den han del opgemerkt, dat het juist een gevolg der energie van de handelaren is, dat zulke hoo ge prijzen werden besteed. De relaties in het buitenland moesten behouden blijven, terwijl voorraden moesten worden opgeslagen, om dl reeds ontvangen orders te kunnen uitvoe ren, zoo spoedig de grenzen opengesteld zou den zijn. Ook werd gezegd, dat contractueel feitelijk slechts één aïzetcombinatie is gevormd, n.l. die van den heer Schotter de Vries. Bekend is dat de fabrieken zich niet in groepen willen vereenigen en dat zij, die het reeds dedeen, zich zoo mogelijk gaarne van het contract zouden willen losmaken, nu zij weten, dat de groepsvorming geen wensch of eisch is van den Minister. Zijn Excellentie beaamde, dat dit werkelijk niet door hem als eisch is gesteld, om tot ex port te komen. Uiboerig ward oog stilgestaan Dij de kaasvorming van het binnenland. De handel verklaarde zich bereid alle voorwaar den, door de regeering te stellen, te aanvaar den., als maar export ordt toegestaan. Een af doende regeling zal bij die medewerking ze ker te treffen zijn. De regeering zal hiervan te meer overtuigd zijn, als ze zich herinnert, hoe ook vroeger handel en producenten met haar hebben samengewerkt. Door den- heer Grondsma werd nog be toogd, dat het aanbeveling zou hebben ver diend, wanneer vroeger door den minister wa re gezegr, te zullen zorgen, dat bij evantu- eelen uitvoer geen winst te maken zou zijn, als du kaas een bepaalden prijs te boven' ging. Wake dit geschiedt, dan eerst zou gezegd kunnen worden, dat de handel volledig ge waarschuwd was. Maar dan zouden de prij zen ook nooit zóó zijn opgeloopen. Een vraag van den Minister; of het mark ten van kaas niet uit den tijd is, werd ten stelligste ontkennend beantwoord. In het bij zonder door de vertegenwoordigers der pro ducenten, die de vrije markt kozen boven de afzetcombinaties, omdat zij niet he risico van den handel willen dragen, terwijl va nde zijde der gemeentebesturen werd gewezen op den toenemendéu bloei der markten, hetgeen met verschillende gegevens werd gestaafd. De Minister was overtuigd van het groote belang der conferentie, die, volgens Zijne Excellentie, ongetwijfeld veel nieuwe ge zichtspunten heft geopend. Men had evenwel te.vertrouwen op den goeden wil der regee ring, die zeker te rade zal gaan met de com missie van advies voor de zuivelaangelegen- heden. Naar aanleiding van dit laatste werd met klem door den burgemeester van Hoorn ge vraagd voor deze bijzonereen belangrijke aangelegenheid, in die commissie ook te doen verègenwoordigen den handel en de producenten uit Noord-Holland. Het advies zou daardoor ongetwijfell aan waarde win nen. De heer de Jongh wees er oók nog op, dat de 'voorgestelde regeling aan het Rijk niets zou kosten omdat de uitgaven voor admini stratie en toeslag op de consumptiemelk ge dekt kunnen worden door een te heffen ex- portrecht Ten slotte drong de heer Grondsma er met kracht bij den Minister op aan, dat zoo. spoedig mogelijk kenbaar gemaakt zouden worden de voorwaarden, waaronder export zou kunnen worden toegestaan, omdat daar mede zou worden bereikt, dat de prijzen op de markt meer op een gezonden basis zou den komen te berusten. UIT WARMENHUIZEN. Met St.Ct. 190 zijn verzonden de statuten van: R.-K. Geitenfokver. „St. Paschalis," al hier. VEREENIGING VOOR KINDER VOEDING. Gisteravond had in de bovenzaal van „café Central" de 5de algemeene vergadering plaats van bovengenoemde vereeniging. De heer Verkerk opende met een kort woord de vergadering. Er was slechts één ingekomen stuk, n.l. een schrijven van den Raad, als antwoord op een desbetreffend verzoek, dat een subsidie van 9500 foor schoolvoeding was toegestaan. De voorzitter deelde mede dat een dankbetui ging aan den Raad toegezonden was. Vervolgens las de secretaris, de heer Kooy, het verslag voor van het afgeloopen jaar. Dit jaar was van veel beteekenis geweekt, daar de voeding bijna het geheele jaar was doorgegaan, Een eigen bedrijf was in 't werk gesteld, toen de Centrale keuken opgéheven werd, 1 April 1919. Gebruik werd gemaakt van de kokerij van het ziekenhuis, terwijl de kok der centrale keuken de leiding had. De voeding had eerst plaats in het Militair Te huis, doch werd later gehouden in de oude ambachtsschool, toen het Militair Tehuis op geheven werd, als gevolg van de demobilisa tie. De schoolvoeding was eer toe- dan afge nomen. Totaal werden verstrekt 51654 por- tie's van. 1 L. uit de centrale keuken en 11067 portie's uit eigen keuken. Dank werd gebracht aan de dames en heeren, die bijstand verleend hadden en aan het vaste personeel. Toen de gelden van de vereeniging ver bruikt waren, werd een schaalcollccte gehou den, die 715.62 opbracht. Dank werd ge bracht aan hen, die hun diensten bij de collec te bewezen hadden,w.o. de padvinders. De gemeenteraad had een subsidie verleend van 9500. Al deze inkomsten waren echter niet voldoende, daardoor het gebruiken van een eigen keuken! de portie's mplaats van op 12 ct. op 23 ct. kwamen. Een uitvoering van de vereeniging Pacivolo en de Amsterdamschè City-folies gaf een saldo van 58.67 ten bate van kindervoeding. Op bet congres van ver- eenigingen voor kindervoeding te Utrecht was de Alkmaarsche vereeniging vertegenwoor digd geweest. Aan 't slot van bet jaarverslag werd de hoop uitgesproken, öat in' de toe komst gerekend kan worden op de medewer king van velen en in 't bijzonder weer van den gemeenteraad. De beer Kooy vroeg of 't niet mogelijk zou zijn, dat het jaarverslag gedrukt zou worden, daar hem door de Centrale vereeniging om een afschrift gevraagd was. Bovendien zou den leden dan een gedrukt exemplaar toe gezonden kunnen worden. De voorzitter merkte als bezwaar op de slechte financiën van de vereeniging maar zeide, dat geïnformeerd zou kunnen worden naar de kosten, zoodat in de volgende verga dering een besluit genomen zou kunnen worden. De heer Thomsen stelde voor het jaarver slag uit de kranten over te nemen en dat den leden der Centrale vereeniging toe te zenden. De voorzitter achtte een dergelijk verslag niet voldoende voor dat doel. Ten slotte gaf de vergadering mandaat tot informatieën. Daarop las de penningmeester de balans voor van 't afgeloopen jaar. De ontvangsten bedroegen 13682.41, w.o. 317.50 ge deeltelijke contributie, 709.47% opbrengst schoolcollecte in September 1918, 83.85 van het comité op 28 November, 58.67 van de uitvoering van Pacivolo, 82.79 -en 11016.50 aan gemeente-subsidie (een half jaar '18 5/8 1919.) De uitgaven bedroegen 13194.3014 en dus was er een batig saldo van 488.1014 De heeren Frankenberg en Elzas zullen de bescheiden van den' penningmeester nazien op een door hen te bepalen tijd. De heer Kooy wilde dat deze twee heeren ook het volgend jaar de kascommissie zouden vormen, hetgeen werd goedgekeurd. De voorzitter dankte den heer Andriesma voor het beheer der gelden. Aan de orde was daarop de verkiezing van bestuursleden. Aan de beurt van aftreding waren mevr. RingersWolzak en de secreta ris, maar deze stelden zich herkiesbaar. Bei den werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter deelde mede, dat het plan was om 1 Oct. weer te beginnen met kinder voeding, voor hen, die dat noodig hebben. Den burgemeester zou verzocht worden voor de inschrijving a.s. Maandag en Dinsdag van 79 uur zitting te mogen houden in een der lokalen van het Stadhuis. In de klassen zul len de onderwijzers en onderwijzeressen be kend maken, dat de inschrijving geopend is. Na de inschrijving zullen de opgegeven na men gezonden worden aan mej. v. Rijn, secre taresse van de* Armenraad, ter controleering of de ingeschrevenen al of niet aan de voe ding kunnen deelnemen. Dit ter nakoming van een belofte aan den Gemeenteraad. In het afgeloopen jaar was het lijntje niet zoo strak aangehaald, dcoh nu zullen alleen zij in aanmerking komen, die voeding noodig heb ben. Aan de ouders van de kinderen zal ge vraagd worden hoeveel zij1 willen bijdragen. De voorzitter stelde verder voor een twee tal commissie's tot bijstand te benoemen, hoofdzakelijk voor den inkoop van grondstof fen en overigens voor het dagelijksch toezicht op de keuken. Daar er niet voldoende borden, lepels en vorken zijn, stelde de voorzitter voor, op aan raden van mevr. RingerWolzak, een be roep te doen op den voorraad van de Alk- maarders, die misschien nog wel eenige voor werpen over hebben en willen afstaart. Een moeilijke kwestie is die van het voe dingslokaal. Verleden jaar gebruikte men de oude ambachtsschool, doch die is thans in ge bruik bij de leeszaal. Al^ dit permanent is, is de vereeniging haar voedingslokaal kwijt. De beer Thomsen kon mededeelen, dat het lokaal voor vast de andere bestemming heeft. Aan B. en W., was het echter niet ontgaan dat de kindervoeding in 't gedrang zou komen en daarom1 was het oog gevestigd op de smidse van de oude ambachtsschool. De voorzitter stelde dit zeer op prijs, maar vond dat het in orde brengen van het nieuwe lokaal buiten kosten van Kindervoeding moet geschieden, daar zij de inrichting van het vroegere lokaal bekostigd heeft. De heer Frankenberg vroeg nu of het niet wenschelijk zou zijn dat hun, die geen bor den enz. ter beschikking hadden, geld ge vraagd zou worden. De voorzitter achtte dit niet wenschelijk daar later een schaafcollecte gehouden zal moeten worden om het tekort aan te zuiveren. De heer Thomsen merkte op, dat het vorige jaar de Centrale keuken ook kookte voor St. Vincentius, het Piusgesticht en het Weeshuis. Zou de keuken van kindervoeding nu niet iets dergelijks kunnen doen? Het budget zou dan zeer verlicht worden. De voorzitter zou een uitnoodiging willen zenden aan die corporaties, om de "zaak te 1 bsspreken. Dit werd goedgekeurd. Bij de rondvraag vroeg de heer Kooy of het toezicht van twee dames 's middags bij 't eten wel voldoende was. Er was een goed toe zicht noodig en verleden jaar was dit onvol doende. Hij stelde voor een beroep te doen op de onderwijzers en onderwijzeressen der openbare scholen, die zich toch zoo weinig om kindervoeding bekommeren, om I dag per week een half uur of drie kwartier na,school tijd bij het eten toe te zien. De voorzitter zeide, dat hetzelfde een vorig jaar aan alle onderwijzeressen en onderwij zers gevraagd was, doch met een zeer pover resultaat. De vraag zal echter nogmaals ge daan worden. De heer Ejzas vroeg vervolgens of de voe ding niet het geheele jaar kon plaats hebben. De voorzitter deelde mede, dat het bestuur niets liever wenschte, doch dat de financiën het niet toelieten. Indien de centrale keuken was blijven bestaan, had dit wel kunnen ge schieden. De portie's waren na opheffing in eens van 12 ct. op 23 ct. gekomen. Vervolgens maakte de heer Elzas den secre taris een compliment voor zijn ijver, betoond bij bet toezicht iederen middag op de kinder voeding. De voorzitter verheugde zich, dat dit com pliment uit den boezem1 der vergadering kwam, maar merkte op, dat de penningmees ter hetzelfde presteerde bij het toezicht in de bijzondere scholen. Ook deze werd daarvoor dank gebracht. ('JfMrtAnfi'd Nionv1. DIPHTHERITIS. De O. L. S. te Heerewaarden is wegens het heerschen van diphteheritis gesloten. LEKKE WONINGEN. De in 1911 door de Bouwvereeniging te Heerenveen gestichte woningen lekken zóó erg, dat er verbetering moet komen door ver bouwing. Daarvoor is per woning 600 ge moeid, of een totaal van 12.600. De ge meenteraad zal dit bedrag als Rijksvoorschot vragen. VOSSEN. De wildstand in de bosschen bij Uddel en Vierhouten ondervindt ernstige schade van een groot aantal vossen. Wanneer er niet ve le vossen weggeschoten worden, aldus ver klaarde een der jachtopzieners van de ko ninklijke houtvesterij, dan zullen er volgend jaar zoo goed ala geen hazen en konijnen over zijn. Niet alleen wordt menig kippenhok door de dieren geplunderd, doch de vossen doen zelfs aanvallen op ree- en hertenkalveren. HOOFDEN GEMEENTEBEPLANTIN GEN. De vereeniging van deskundige hoofden van gemeentebeplantingen hield Woensdag in .café Brinkman te Haarlem, onder voorzitter schap van den heer P. Westbroek, directeur der plantsoenen te Den Haag, hare alge meene jaarvergadering. De druk bezochte vergadering hield zich hoofdzakelijk bezig met het vraagstuk om trent de invoering bij da plantsoendiensten van de gemiddelde of absolute 45-urige werkweek. Uit de discussies bleek, dat de gemiddU- de 45-urige werkweek met een tweeploegeu stelsel voor de zomermaanden voor den di der plantsoenen het meest aan te bevelen h'. Na de vergadering werd onder leiding van den directeur van den dienst van den Hout en de plantsoenen een leerrijke excursie ge maakt naar het arboretum en de kweekerijen der gemeente Haarlem. HEIDEBRAND. Te Tilburg heeft een heidebrand gewoed. Eenige hectaren, toehehoorende aan de Hei- de-Maatschappij, werden vernield. POLITIE-PERSONEEL. Namens de afdeeling Amsterdam van den Algemeenen Bond van Politiepersoneel in Nederland is een uitvoerig adres gericht tot B. en W. betreffende de definitieve indeeling van de politie in een der voor ambtenaren vastgestelde loongroepen. EEN PENNING. De Utrechtsche firma Begeer maakt sinds jaar en dag medailles, waarop een kunstma tig patina liet relief moet versterken. Mecha nische reproductie van een gipsplaket, dom in 't metaal geperst, dan met een sausje be streken, en de medaille is klaar. Niets van de pleizierige scherpte van oude munten en penningen, van het kunstig, met middelen der plastiek, verhoogd relief, niets vaq, de zekere vormgeving dier gedegen stempelsnij ders, die het metaal korven zoo vast en overwinnend als het in zijn vastheid en weerstand eischt. Een nieuw product dezer makelij werd be reikt in den vorm van een herinneringspen ning voor het Vaderlandsch-Historisch Volksfeest te Arnhem. Metaal is geen koeke- deeg. En de heer Wienecke, die dezen beelte- naar van een met provinciewapens behangen boom in den Hollandschen Tuin ontwierp, had wel pittiger kunnen werken. E>e provin- cienamen, gegraveerd, zijn b.v. niet te lezen. Beter geslaagd is de voorzijde met Vondel's vers: „De liefde tot zijn land is ieder aange boren". Maar of de opschriften en de bloem- en bladmotiefjes die ze begeleiden, zonder het goochelend sausje, in klaar me taal, het éven duidelijk zouden doen, valt te betwijfelen. Men maakt het zich met de techniek al te gemakkelijk. Dit is niet te verzwijgen, bij alle waardeering voor het smakelijk werk van knappe modelleurs als Wienecke, Begeer en anderen, die voor de fabriek stempels lever den. (Handelsblad). DE UITKEERING INEENS. Door de heeren Diepenhorst, Ophorst en Douwes, leden van den Amsterdamschen ge meenteraad, is op de voordracht tot het ge ven van een duurtebijslag aan de gemeente werklieden in de hoofdstad het amendement ingediend dat zij üe. een som van 200 ineens, zullen ontvangen v ,;uli 1919 een bijslag van één gulden per wees >rmeerderd met een gulden per kind en per week. EEN VERKEERD RAADSLIDMAAT SCHAPIDEE. De Vroede Vaderen der Friesche gemeente Haskerland hebben in een dezer dagen ge houden Raadsvergadering met 7 tegen 3 I stemmen het voorstel van B. en W. verworpen om het a.s. najaar de kennis te Joure te laten doorgaan Een dér tegenstanders, de hen- Bakker legde tev oren de verklaring af, dat, hoewel hij een tegenstander van dè kermis was, toch onder protest vóór het voorstel zou stemmen, omdat hij dienaangaande een „bin dend mandaat" had. Naar aanleiding van die omtrent het Raadslidmaatschap gehuldigde avereditsche idee kreeg de bedoelde vroede vader van twee zijner collega's te hooren, dat een Raadslid zich niet mocht „binden", of voor figurant spelen, maar voor zijn eigen opinie uitkomen moest. Bovendien gaf de voorzitter hem te verstaan, dat, wanneer hij als Raadslid niet naar eigen overtuiging stemde en handelde, bij in conflict met zijn belofte en de wet ko men zou. De zooevenbedoelde op zijn „bin dende maadaats"-verklaring uitgeoefende critiek had tot gevolg, dat de heer Bakker, in plaats van „voor" tegen het laten doorgaan der Jourster kermis stemde. DE EERSTE BALKENLADING. Gisteren is met hei stoomschip „Woens- drecht" voor het eerst na vijf jaren weder een lading balkn van Nrva in Zaandam aange komen. Toevallig was dit stoomschip ook het eer ste schip, dat na het uitbreken van den oorlog eene lading kwam innemen in Nerva. LAND» EN TUINBOUW.TENTOON» STELLING TE 's.HERTOGENBOSCH, 421ste STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 4 Sept. Vierde klas 3e lijst. Prijzen van 65. 463 650 830 1117 1281 1392 1539 1739 1766 2234 2329 2400 2818 2869 3110 3224 3312 3553 3559 3600 4645 4714 4957 4973 5189 5304 5366 5610 6133 6357 6807 7060 7374 7413 7583 7767 8096 8158 8320 8408 8500 8561 8616 8931 9434 9490 9491 9976 10086 10342 10381 10466 10485 10492 10649 11201 11392 12268 12290 12296 12314 12369 13085 13109 13536 13606 13807 14329 14385 14404- 14673 14690 15072 15272 15795 i ^63 16945 1.6999 17049 17277 17462 17678 17819 18109 18268 18406 18498 18547 18833 18891 19191 19813 19924 20447 20676 21035 21440 21542 21552 21707 4e klasse 2e lijst: 21535 m. z. 21533. SCHAGEN, 4 Sept. 1919. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 2 Paarden 500 k 700, 5 veulens 200 a 250, 16 stieren 250 a 1100. 61 gelde- koeien (mag.) 400 a 650, 65 iclem (vette) 450 ie» jialfkoeien 400 a 700, 66 pinken 130 k 340, 26 nuchtere kalve ren 36 a 75, 106 schapen (magere) 40 .a 70, 368 idem (vette) 60 a 97.50, 200 lammeren 30 a 50, 15 bokken en geiten 6 a 20, 28 varkens (mag.) 63 a 95, 11 idem (vette) p. K.G. 1.70 a 2.20, 45 biggen 32 a 51, 50 konijnen 0.50 a 1.50, 212 kippen 2.50 a 6. 158' K.G. boter 2.90 a 3 per kilogram. 4701 Kipeieren 14 a 15.50, 270 Eend eieren ƒ15. ZWAAG, 4 Sept. 1919. Veiling Bangert en Omstreken. Prijzen waren heden: Druiven 5060 ct., perziken 1315 ct., peren 220 ct., appelen 3'25 ct., pruimen 530 ct., tomaten 1014 ct., nooten 15—20 ct., vijgen 216 ct., snijboonen 28 ct., slaboonen 47 ct., uien 27 ct. NOOHDSCHARWOUDE, 4 Sept. Aardappelen: Schotsche muizen 6 6.50, Schoolmeesters 8 a 9.10, Eigen heimers 5 k f 6, Blauwe 6.50 a 7.80, Graafjes 8 k 9, Drielingen 1.50 k 4, Roode kool 4 a 5, Uitschot 2 k f 3, Gele kool 4.50 5.90, Witta kool 0.80 k 1.20, Sperciëboonen 5 k 6, Grove Uien 8 k 8.50, Drielingen 8 k 9, Nep 13 a 14, Peen 1.30 k 1.60, Kroten f 2 k f 2.80, alles per 100 K.G. Bloemkool 16 h 17 per 100 stuks. VENHUIZEN, 4 September, Veiling de Zuiderkogge. Roode kool 3.50 k f 3.90, Peren 5 k 26.10, Appelen 3.90 k 22.10, Druiven 58, alles per 100 K.G. WARMENHUIZEN, 4 September 1919. AardappelenSchoolmeesters 5.70, Eigen heimers 4.20 k 5.90, Blauwe aardappelen 7.80, Bieten 1.80, Uien 7.20 a 7.90. Gele Nep 10.50 k f 11.50, Roode kool 3.70 a 4.20, Gele kool 3.90 k 4.30, al les per 100 K.G. UIT NOORD»SCHARWQUDE. De Raad dezer gemeente vergaderde Dins» dag. voltallig. De voorzitter heette allen van harte welkom, in het bijzonder de drie nieuwe leden. Daarna werd door allen de eed afgelegd. Als wethouders werden gekozen de heeren J. Ootjers en A. Barton, de eerste mpt 6 st., de tweede met 5 stemmen. Beiden aanvaardden hunne benoeming en de voorzitte hoopte met de nieuwbenoemden op pleizierige wijze te mogen samenwerken. Van den heer J. J. van Duin kwam een dankbetuiging in voor zijn. benoeming als klokkenist. *'J De begrootingen yan de lichtbedrijven wer» den goedgekeurd op de bedragen zooals die reeds in het raadsverslag van Oudkarspel zijn vermeld. Ook de voorgestelde wijziging in. het huishoudelijk reglement werd goedgekeurd. Da voorzitter deelde mede dat na onder» zoek gebleken is, dat het beter is om de lan» taarn bij de Roskambrug achteruit te plaat» sen, waardoor deze op het water schijnt. Als leden van de gascommissie werden ge» kozen de heeren J. Ootjers en J. H. Keizer. De heer Ootjers met 6 st., de heer Keizer met 4 stemmen. .Als plaatsvervangers werden gekozen de heeren P. Zut en A. Barten. De gomeentebegraoting zal bij de leden cir» culeeren. Dc lieer Ootjers dankte voor het vertrou» wen ïV, hem gesteld en hoopte dat het hem r« gelijk gemaakt' wordt ia goede harmonie .net den Raad doch vooral met den voorzitter te werken. Laten we openlijk tegenover elkan» der staan, wat mijn verhouding tot u betreft, mijnheer de voorzitter, hoop ik in elk opzicht dat de gemeentezaken .openlijk met elkaar worden besproken. Ik hoop mijnheer de voor» zitter dat u me goed begrijpt en dat ik in elk geval alle medewerking van u mag verwach» ten. De heer Ootjers wees verder op de gebrek» kige verlichting op het Westerpad. Besloten werd aan de gascommissie voor te stellen liier» in zoo goed mogelijk te voorzien. Hierna legde de heer Keizer een verklarinn af, waarin hij te kennen gaf al zijn invloed aan te zullen wenden, zoo mogelijk in samenwerking met de andere leden van den Raad, een andc» ren weg uit te gaan djsrn den tot heden gevolg» de van schipperen en plooien. Er zijn feiten te over die pleiteh voor een andere koers wel» ke moet worden uitgestuurd. De trcTfrige toe» stand, die zich heeft geopenbaard in het le» vensmiddelenbedrijf, in den aanvang aan uwe zorgen toevertrouwd, thans, zooals is geble» ken, in onbetrouwbare handen, hebben in de gemeente een pijnlijken indruk gewekt en daarom zal ik voor zoover mogelijk medewer' ken hol volle vertrouwen bij de burgerij te doen terugkeeren. Moge daarbij, mijnheer de voorzitter, een vriendschappelijke .geest ons leiden. De heer A. de Geu9 merkte op dat gezien hetgeen zich in het afgeloopen jaar heeft af» gespeeld, stevige samenwerking ten zeerste ge» wenscht is. Ik hoop steeds in goede harmonie mijn beste krachten aan de gemeente te kun» nen geven. De heer Duijvis hoopte dat door eengge» zind samenwerken de gemeente in welvaart en bloei mag toenemen. De voorzitter hoopte op aller medewerking te mogen rekenen en sloot hierna de vergade» ring. („Tijd."). Ook 's»Iiertogenbosch, de hoofdstad van de bloeiende streek der Meierij, krijgt haar land» en tuinbouwtentoonstelling. De voorbereidingen zijn in vollen gang voor dezee expositie, die gehouden wordt op 7, 8, 9, 10 en 11 Sept. a.s. Permanent zullen tentoongesteld worden land» en tuinboiw», alsmede zuivelproducten, pluimvee, konijnen en landbouwwerktuigen. Er zijn belangrijke inzendingen paarden, vee, pluimgedierte en konijnen en zeer be» langrijk zijn die van landbouwwerktuigen, land» en tuinbouw» en zuivelproducten. De burgemeester van 's»Hertogenbosch, Mr. F. J. van Lanscbot, zal de tentoonstelling waarvan de Commissaris der Koningin in de provincie Noord»Brabant, Mr. A. E. J, Baron Van Voorst tot Voorst beschermheer is of» ficieel openen Aan .uuusieiimg zijn verschillende feestelijkheden verbonden. Zoo beeft Zondag 7 en Dinsdag 9 Septem» ber een coneours hippique plaats. Maandag 8 September worden vliegdemon» straties gehouden; dien dag zijn er tevens mi» litaire feesten. Dinsdag 9 September is er Paardententoon» stelling en zooals reeds gezegd concours hip» pique. Woensdag 10 September is speciaal gewijd aan een vee»tentoonstelling. Des avonds wordt een groot' schitterend vuurwerk afge» stoken. Groote volks» en athletiekfcesten vinden Donderdag 11 Sept. plaats. Eiken dag worden groote concerten gege» ven; er is dan ook bal»champêtre en kermesse d'été, betgeen de feestelijkheid niet weinig zal verhoogen. De tentoonstellingsterreinen wordcn feeste» lijk verlicht.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6