DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Koffie en Thee. No. 210 Honderd een en twintigste Jaargang 1919 ZATERDAG 6 SEPTEMBER. BuiümlauMlHdl overzicht. Buitenland. Stadsnieuws. ACHTERDAM 27|28. Binnenland. Oil nummer besteel uil 3 bieden. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 1,65, franco per post I 1,90. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 15 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. 3. De Duitsche regeering heeft dan nu geant woord op dm bekenden eisch van de En tente, en zulks geheel in den zin van het door ons gisteren medegedeelde, naar aan leiding van hetgeen versehillende Duitsche bladen daaromtrent meldden. De rijksregee- ring vei k laai t, dat het voorschrift van art. 61 Zinsnede 2 van de grónd wd zoolang zonder kracht blijft en dat in het bijzonder de toela ting van de vertegenwoordigers van Duitsch- Qostenrijk tot den rijksraad zoolang niet kan plants hebben als de raad van den volken bond volgens art. 80 van het vredesverdrag cm wijziging van de staatsrechtelijke ver houdingen van Diiitsch-Oostenrijk mot goed keurt. Hoewel vim oordeel, dat de kwestie hier- mm tot bevrediging der geassocieerde cn geallieerde rem ringen is opgelost, voegt de Duitsclie regeering er nog een .principiccle opfli' i king aan toe Zij gaf n.l. volgens hare meerling geen aanleiding, het verlangen tot opheldering van de vermeende tegenstrijdig heden tnsschen dc Duitsche grondwet cn het vredesverdrag in zulk een krassen vorm op i- stellen, ais dit geschiedde in de nota van d< geallieerde cn geassocieerde regeeringen. Indien deze regeei i tl gen voor het geval van d weigering van haar clsch met uitbreiding van de bezetting dreigen eit zich hierop be roepen op art. 429 van het vredesverdrag, dan moei er op worden gewezen, dat het vre desverdlag geheel afgezien ervan, dat de geallieerde cn geassocieerde rcgceringen het 'lot dusver niet ratificeerden en daarom haar aanspraken van rechtstandpunt uit - in het geheel niet daarop kunnen basccrcn, voor zulk een maatregel geen steun biedt. Art. 429 voorziet weliswaar onder zekere omstandigheden ln een langeren duur, maar niet in plaatselijke uitbreiding der bezetting. De Duitsche. regeering kan daarom in een be dreiging met dergelijke maatregelen slechts een diep betreurenswaardige daad van ge weld zien. De leider van de Duitsche delegatie te Parijs, die Donderdagavond naar Berlijn vertrok, naar men meent in verband met den eisch der geallieerden inzake art. 61 der Duitsche grondwet, heeft vóór zijn vertrek aan den Oppersten Raad een nota doen toeko men betreffende de vernieling van de vloot, welke te Scapa Flow was geïnterneerd. In deze nota vei klaart de rijkaregeering, dat ad miraal Von Reuter heeft gehandeld op order van de militaire en burgerlijke autoriteiten Wel een merkwaardige mcdedeeling, die zeker niemand verwacht had, omdat alge meen verondersteld werd, dat door von Reu ter geheel op eigen initiatief was gehandeld. De Opperste Raad heeft nu besloten direct nog geen ultimatum ie zenden aan Roemenië, maar cent nog eens te pogen de Roemeen- iche regeering op een zachtere wijze tot on derwerping aan zijn wil te brengen. Naar aanleiding van hef betoog der Roeineensche delegatie, dat de nota van 23 Aug. niet in Boekarest is aangekomen, zal deze nog maals worden aangeboden, waarbij dan een nieuwe nota zal gevoegd worden, die wel geen ultlmktum zal zijn, maar toch een ern stige waarschuwing aan de Rocmeeüsche re giering zal Inhouden. Men zal nu echter niét meer draadloos seinen, maar den ten opzichte van Boekarest zekerder weg kiezen van persoonlijk bezoek. Sir George Clark, de secrmrls van Balfour, is met ae zending belast en hij zal Maandag zijn reis aanvan gen. De overweging, dat Roemenië in het Oos ten de eenlge staat is, die een bolwerk blijkt tegen het bolsjewisme, zal Wei den doorslag gegeven hebben bij deze zachte behandeling van de ongehoorzame, regeering. En daarom waarschijnlijk zoekt men, met name de Ma- tin, reeds een verontschuldiging voor Roetne- nië's optredea in Hongarije. Het blad vindt het nog niet zoo# heel erg, immers Roemenië is zelf bij deu oorlog ook leeggehaald. Maar daarbij wordt vergeten, dat er thans een wapenstilstand heet te bestaan. Bovendien zal men graag Roemenië als Yriend willen behouden- met het oog op den vrede met Oostenrijk, en men weet wij wezen er gisteren reeds op dat de regee ring van koning Ferdinand bezwaar maakt om dezen te tctkenen. Servië heeft zich in dezen op hetzelfde standpunt gesteld als Roemenië en meent ook dat de in het vredesverdrag opgelegde ver plichting om dj israëlictcn dezelfde-rechten als de andere Imigers te verieenen, een in- menging in de binnenlandsche aangelegen heden ia. De Servische delegatie te Parijs vi rklaart dat de Amerikanen toch ook hun Monroe.leit willtn behouden en geen inmen ging daarbij dulden. J)e Amerikanen schijnen zoo langzamer hand al genoeg van het vredeswerk te krij gen en hebben bèloten om terstond na het tcekenen van liet verdrag door Oostenrijk (hol/ij dan mèt of zonder de beide Balkan- dalen) vacantia te hémen. Zij kunnen dan op hun gemak kennis jemen van hetgeen Wilson oyei de AmertkaWgche delegatie en haar werk ter vredesconferentie zegt op zijn pas begonnen rondreis) Hij heeft daarbij nog al hoog opgegeven van 't herstelde onrecht cn van liet nauwkeurlf afbakenen van de gren zen der- verschiilcuie tassen. Daann tie zal ulel leder het eens zijn en de OoAtcnriJksclie staalkanselier Renner heeft ii ook al hiertcget opgemerkt, dat dit met 't oog op dc afscheiding van Marburg en Gmünden in geen geval juist is. Waar in het vredesverdrag gezegd werd, dat men Oosten rijk wil redden van algeheeien ondergang, vergeleek hij dit stuk met een molensteen, om den hals gedaan van iemand dien men wil redden. Het bericht over revolutie in Montenegro gisteren door ons onder de telegrammen in een deel onzer oplaag gemeld wordt tegengesproken door hef Italiaansdie tele- graafagentschap Stefani. Men mag hopen, dat dit bericht waarheie zal zijn, maar een vast vertrouwen op een blijvende rust op den Balkan za! men wel: niei; mogen koesteren. Daarvoor is dat gebied reeds te lang al een wespennest geweest MET BOLSJEWISME TE BOEDAPEST, Do correspondent van het „Journal" te Boedapest geeft uitvoerige beschryving van het wanbeheer der bolsjewiki in de Hongaar- schc hoofdstad. Hoewel hun regime aldaar slechts vier maanden duurde, zijn zij er in dezen korten tijd volkomen in geslaagd de stad, die gedu rende den oorlog weinig of niets geleden had, te verwoeste nen de bevolking uit te hon geren. De toestand is weliswaar niet zoo tra gisch als te Petrograd, waar men in de stra ten struikelt over de lijken der van uitput ting neergevallen voorbijgangers; men kan er editor van overtuigd zijn, dat, indien het communisme eenige maanden langer had ge duurd, Boedapest, evenals Petrograd en Mos kou, in een doodemstad zou zijn veranderd. Men is dan ook dolblij, aan het bolsjewisti- sdxe spook ontsnapt-te zijn, en volgt de maatregelen, genomen tegen het weder op treden der benden van Beta Kun, met veel meer aandacht, dan de onderhandelingen, welke thans betreffende het lot van het land gevoerd worden. Overal wordt jacht gemaakt op bolsjewistische leiders. Velen hunner zijn reeds in verzekerde bewaring en dagelijks vinden er nog arrestaties plaats. Reeds aan de grens bemerkt men, welke uiterst strenge voorzorgsmaatregelen er ge troffen zijn. De uit Oostenrijk komende reizi gers moeten te voet het Hongaarsche grond gebied Betreden; hun bagage wordt nauw keurig onderzocht; hunne papieren worden zorgvuldig gecontroleerd, en diegenen, die ook maar eeuigsziua verdacht zijn, worden medeoogealoos naaf het Westen terugge stuurd. Men weet maar al te goed, dat de Wccnsche communisten, die zich dank zij de hulp hunner geestverwanten te Boedapest hebben kunnen organiseeren, thans met laatstgenoemden in contact probeeren te ko men. Talrijke koeriers, van enorme sommen gelds voorzien, hebben opdracht, Hongarije' binnen te dringe nh,oofdzakelijk met het doel, de Roemeensche troepen om te koopen. De genonien voorzorgen zijn dus alleszins ge rechtvaardigd ca zoowel op de (land- als op de spoorwegen nemen vrijwillige afdeeliu- gen een werkzaam aandeel in de bescherming der grens. Hun ijver wordt slechts geëven aard door den haat, welken de boeren tegen de bolsjewisten koesteren. De berichtgever van het „Journal" is in de gelegenheid geweest, zich liiervan te overtui gen, toen hij zich in denzelfden trein bevond als Scerny, commandant van het beruchte „bataillon der kinderen van Lenin," die met ecu twintigtal zijner kornuiten is gevat toen zij op liet punt stonden, de wijk naar Oosten rijk te nemen. Met Szamulev is Scerny een van de bolsje wistenleiders, dfie het hartgrondigst worden verfoeid. Gedurende zijn vervoer per tein was het dan ook herhaalde malen noodig, hem tegen de woede der volksmenigte te bescher men. Hoewel van niet zulk een grooten omvang, deed de bolsjewistische terreur in Hongarije, in gruwelijkheid volstrekt niet voor de Rus sische onder. De ongeloofelijkste wreedheden zijn er gepleegd, waaromtrent het thans in gestelde onderzoek binnenkort wel meer licht zal verspreiden. Men zou het in de stad niet meer aan zien, dat zij het tooneel eener dergelijke nacht merrie is geweest. Oppervlakkig beschouwd gaat het leven zijn gewonen gang. Doch aan het nijpend gebrek aan Meeding en voedsel bemerkt men, hoe ernstig het economische le ven is ontwricht. De socialisatie van den handel en de indus trie heeft hier dezelfde noodlottige gevolgen gehad als in Rusland: stilstaande fabrieken en ledige magazijnen. Vier maanden bolsje wisme hebben tot grooter ellende geleid, dan vijf jaren oorlog. VREEMDELINGENVERKEER IN BEIEREN. Beieren zal weldra voor het vreemdelin genverkeer worden gesloten. Deze maatregel is door den levcnsmidddentoestand noodza kelijk geworden en zal op dezelfde wijze als het vorige jaar geschieden. Van 15 September af wordt het aantal bedden, voor vreemde lingen bestemd, op 30 pet. cn van 1 October af op 10 pet. vastgesteld. Ten slotte wordt van 15 September af het verblijf op drie da gen beperkt. SCHADELOOSSTELLINO VOOR DEN EX-KEIZER. Een vertegenwoordiger van de „Politisch- larlementarlsche Na ch rich ten" heeft gelegen- ïeid gehad met den Pruis, mlninater van Fi nanciën, Südekum, over de kwestie der scha deloosstelling aan het voormalige koninklijke huis te spreken. Definitieve besluiten in zake deze kwestie zijn nog niet genomen. Het vermogen, dat m het bezit van het vroegere koninklijke huis was, laat zich' volgens de bevindingen van een speciale commissie in drie groepen verdeden; ontegenzeggelijk par ticulier vermogen van den koning of zijn fa milie-leden, vermogen, dat ongetwijfeld aan den Staat behoort (b.v. de kasteden in de nieuwe provincies) cn vermogen, dat het on derwerp van geschik uitmaakt. Het was volgens den- minister onzinnig van een voorstel aan de Landsvergadering tot be taling van een schadevergoeding van 170 millioen te spreken. Op een verdere vraag yerklaarde de minis ter, dat de vroegere koninklijke familie naar zijn weten geen kapitalen in het buitenland had belegd. Bij zijn vlucht naar het buiten land had de koning .n het geheel 650.000 mark bij zich gchau. In ieder geval was hem van den 8sten tot den 18den November, dus vóór de inbeslagneming van zijn vermogen, geen pfennig toegestuurd. De mininster hoop te te zijner tijd een regeling zonder bekrom penheid en rancune te kunnen vaststellen, die geen aanleiding tot gerechtvaardigde critiek zou geven. DE UITEENZETTING VAN DEN BELOISCHEN OEDELEOEERDE ORTS. Van officieusc zijde wordt thans in de pers een aanvang gemaakt met de publicatie van het exposé, dat de Belgische gedelegeerde Orts voor de Parijsche cnoferentie heeft ge houden na dat van Sogers. Hieruit blijkt, dat Onts voor de Parijsche conferentie heeft ge- ting voornamelijk heeft getracht het Belgisch karakter van Limburg en Luxemburg aan te toonen. Vóór 1830 zeide hij; werd bij de vertegenwoordiging in de Staten-Qeneraai Limburg steeds als een Belgische provincie beschouwd en zijne Kamerleden als Belgi sche volksvertegenwoordigers. Orts herinner de er tevens aan dat Limburg aan de revolu tie van 1830 meedeed. Het stuk gaat dan letterlijk voort: „Na uitvoerig te hebben gewezen op de nauwe be trekkingen, die tusschen België en Limburg bleven bestaan, zoowei op commencieel ge bied als op dat der gedachte, verklaarde Orts „Het is juist, dat een gedeelte der Belgische openbare meening er naar streeft om Limburg bij het Belgische vaderland te zien terugkeeren, doel moet er zich wel rekenschap van geven, dat Limburg geen vreemd land voor België is en de Limburger geen vreemdeling. Deze Belgen verdienen niet liet verwijt, dat zij toegeven aan imperi alistische en egoïstische gevoelens. Geen volk eerbiedigt meer het recht en de vrijheid van anderen als het Belgische". Met deze woorden eindigde Orts het eerste gedeelte van zijn uiteenzetting. KORTE BERICHTEN, Bij het Berlijnsche bureau voor de orga nisatie van den wederopbouw van België en frankrijk hebben zich thans in hel geheel 400.000 arbeiders, 7000 ingenieurs en tech nici pu nog een groot aantal kunstenaars voor het werk in België n Frankrijk opgegeven. Uit Boedapest wordt gemeld dat de Roe menen 300 communistnleiders o.a. den vroe- geren president der radenrepubliek Garbay cn de colkscommissaris Küniyi, naai' de Do- broedsja hebben gevoerd, waai' zij dwangar beid zullen moeten verrichten. Volgns officieuze persberichten is er een vergeefsche aanslag op den nieuwen Japan- schen gouverneur van Korea, gepleegd. De Amerikaansche Senaat heeft met al- gemeene. stemmen goedgekeurd aan de ver leen ing van den permanenten rang van gene raal aan Pershing, als belooning voor zijn diensten als bevelhebber van het Amerikaan sche expeditie-leger. Uit Hamburg wordt bericht, dat Wag ner, redacteur van het onafhankelijk-sociaal- democratisch blad „Das Volk", wegens arti kelen tegen de Noske-troepen tot drie weken gevangenisstraf is veroordeeld. Volgens een draadloos bericht aan het N. T. A. uit Lyon vernemen de Parijsche bla den, dat bet Roemeensche leger een groole overwinning heeft behaald op de Bolsjewiki. Uieuw-Zeeland heeft, als eerste der Brit- sche dominions het vredesverdrag met Duitschland geratificeerd. Alle dominions moeten het ratificeeren alvorens de Koning de ratificatie door Groot-Britannië bekrach tigt. Volgens een bericht van de „Freiheit" zou de wegens poging tot dodslag op Lieb- cnecht tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeel de Ruuge uit de militaire gevangenis verdwe nen zijn. Hij zou door cavaleristen in een auto weggebracht zijn. De Tsjechische ambtenaar Mescek, die een kwart millioen kronen verduisterd en bij iet hazardspel'verloren heeft, heeft de mi nisters van landbouw cn posterijen als mede plichtigen gehad. Zoltan Szamuely, broeder van den be- ruchten Hongaarschen volkscommissaris, die eenige dagen geleden in een kleine badplaats aan de Platteuzee gearresteerd werd, is dood in zijn cel gevonden. Hij bad zich aan zijn iretel opgehangen. Naar aanleiding van de berichten over de incidenten to Fiume, heeft Mr. Nitti een ang onderhoud met Generaal Graziolo, Mi nister van Oorlog gehad. Men hecht groote waarde aan deze conferentie. Het drievoudig verbond der Engclsche arbeiders heeft de beslissing omtrent directe actie tot de volgende week uitgesteld. Hoover, do Amerikaansche vocdsclrege- laar, is naar Londen en de Ver. Staten ver trokken. Clemenceau heeft hem vóór zijn ver' trek voor zijn eminente diensten bedankt. Ejtkar heeft een Russische onderzeeboot een Engelsch schip tot zinken gebracht. Het grootste "deel van de bemanning is gered. Sir Robert Borden heeft in het Cana- deesche parlement voorgesteld het vredesver drag te ratificeeren. Hij bracht warme hulde aan de diensten, bewezen door Lloyd George Balfour en Botha. De Litauera wierpen de bolsjewiki vrij wel overal over de Dwina. De Oekrajienera kwamen ten N. van Kief vooruit. Naar de Weensche bladen melden is de staking op de „Ostbahn" de „Aspangbahn" afgeloopen. Er werden geen bijzondere toc-- zeggingen gedaan. Veeleer mislukte de sta king doordat de provincie do afwijzende hou ding aannam. Duitschland wenscht 148 millioen mark in goud uit te voerenter betaling van ont vangen levensmiddelen. Tusschen de Fransdie bezettingsauto riteiten en arbeidersvertegenwoordigers heeft een nieuwe conferentie plaats gehad, waarin dc gebeurtenissen te Ludwighaven zijn be sproken. Alle gearresteerde postbeambten zijn tnans door de Franschen vrijgelaten^ waar door de aangekondigde algemeene staking is vermeden. De sneltrein van Bordeaux naar Cette en een trein, komende uit Parijs, zijn des nachta te St. Jory bij Toulouse met elkaar kt botsing gekomen tot nu toe zijn 9 dooden en 30 gewonden geteld. Tegen Quien, den verrader van miss Cavell, is de doodstraf geëischt. Oeneraal Mangm heeft in het het door hem bezette gebied verboden, dat de Duitsche beambten volgens de nieuwe grondwet wor den beëedigd. Door de stakingen in den Elzaa zijn verschillende kaligroeven onder wafer ge- loopen. Bij de behandeling van het vredesver drag in de Fransche Kamer heeft Franklin Bouillon gezegd te zullen tegenstemmen. De geallieerden (Engeland) hebben op geen en kel punt toegegeven en Frankrijk wel. De Britten dringen er op aan, dat Ame rika 200 duizend soldaten naar Armenië zendt. Minister-president Franz Heinrich heeft in Hongarije een coalitiekabinet ge vormd, waarin alle partijen vertegenwoor digd zijn. De Amerikaansche Senaatscommissie voor de buitenlandsche betrekkingen heeft vier reserves aangenomen op het vredesver drag. De Britsche generaal Gough, die in Estland vertoeft, heeft een nieuw offensief tegen Petrograd aangekondigd. In verschillende districten van Opper- Silezië hebben de mijnwerkera het werk her vat Reeds is een Fransche afdeeling ge vormd, Engelsche en Amerikaansche zullen volgen. Het doel is orde en rust te handha ven. Erics, directeur der Friesche Coöper Zuivel Exportvereeniging Leeuwarden; G. riobel, secretaris van den Bond van Zuivelfabrieken in Noord-Holland, ta Lutjewinkel; A. H. Zwart, voorzitter van den Ned. Coöper. Zui- velvorkoop-Centrale te Borailo; A. Lank- hurst, directeur van een1 zuivelfabriek te Heeg; A. Ruyter, secretaris van den- R.-K. Diocesanen Land- en Tuinbouwbond te Lei den W. C. J. H. Castens, bestuurslid van de Melkhygiënische Vereeniging te Arnhem; A. N. Vaandrager, voorzitter van den Bond van Melkveehouders in Zuid-Holland, te Rotterdam. HET ZUIVELKANTOOR. Door den minister van landbouw zijn de navolgende personen aangewezen om, inge volge zijne beschikking dato 15 Augustus j.l., deel uit te maken van het ZuivelkantoorD. Reitsma, voorzitterH. v. d. Bosch, secreta ris; als leden: J. r. Houtinga, bestuurslid van de Vereeniging van Zuivelfabrikanten in Nederland, te Leeuwarden; J. Noordam, voorzitter der Melkhygiënische Vereeniging te Rotterdam; A. Wijnen, voorzitter van den Bond van Kaasproducenten te Gouda; K. BENOEMING POSTDIRECTEUR. Benoemd! tot directeur van het postkantoor alhier de heer J. J. C. de la Sabloniere van Eelde, thans idem te Dieren. ZONDAG-SLUITING APOTHEKEN. Zondag 7 September is guiper C; po- theek van den heer B. H. J vet1, dronkenoord 121. De andere apotheken zijn dsai dag' geslo ten. E>e sluiting geschiedt van Zaterdagavond 12 uur tot Zondagavond 12 uut Dc apotheek die den Zondagsdienst heeft, is gedurende de geheels daaropvolgende week geopend. De andere apotheken zijn, be halve Zondags en op feestdagen, ode gesto ten op werkdagen va a cavoacs tl -tv. r tol den, volgenden morgen 8 var. RECTIFICATIE. In ons blad van gisteravond is abusievelijk yrnHd onder „Sport", dat de seriewedstrij den zijn uitgeschreven door „Go-Haed", wat echter moet zijn door A. F. C. I. HOVYD KRAUSS-ADEMA. Naar wij vernemen is de concertreis van mevrouw fiovyd Krauss-Adema naar Ned.- Indië uitgesteld. Zij zal eerst 29 November met de „Grotius" vertrekken. LANDBOUWTENTOONSTELLING. De Alkrn. Konijnenfokkersclub looft in elke klas konijnen een eereprijs uit van 1, alleen te winnen door bare leden en met eer ste prijs bekroonde dieren. Uitgeloofd door N. N. 1 voor mooiste Vlaamsche reus, idem mooiste Tankonijn, idem mooiste konijn Middenras, idem mqpi- ste Voedster met jongen, idem mooiste nest Jongen. Deze prijzen zijn te winnen ook door niet-leden. NATIONALE WEDSTRIJDEN IN GYMNASTIEK cn ATHLETIEK. TER VIERING VAN HET 45-J.VR'O BE STAAN VAM DE fURNCLUB „KRACHT EN VLUGHEID." Zooals we reeds eerder meldden, zal het 45-jarig bestaan van de gymnastiekverecni- g™ „Kracht en Vlugheid'rop 13 en 14 Sep tember. e.k. op feestelijke wijze worden her dacht. De verschillende commissie^ k bben niet stil gezeten. Op 13 en 14 Sept. nu zullen groote Natio nale gymnast-i- eu rtheliek-wedstrijden ge houden worden. Wij zeggen groote wedstrij den en werkelijk het belooven groote wedstrij den te worden. Er is een groote deelname. Ruim 50 vereenigingen, zoowel dames- als heeren-vereenigingen, uit alle deelen des lands hebben zich opgegven om aan deze wedstrij den deel te nemen. Tal van prijzen (pl.m. 40) zijn voor deze wedstrijden uitgeloofd. Aan de stokoefeningen voor dames zullen 18 vereenigingen en aan de vrijeoefeningen voor heeren zullen 22 vereenigingen deelne- me, teneinde hun krachten met elkaar te me ten. In de le graad personeel zullen 8 en in de 2e graad personeel 89 turners elkaar de prijzen betwisten. Voor den driekamp personeel (Polshoog springen, vèrspringen en 100 M. snelloop) hebben 59 turners ingeschreven, terwijl aan den driekamp vereenigingen (polsvèrspringen, hoogspringen en 100 M. hindernisbaan) 19 vereenigingen deelnemen. In de estafetteloop voor dames zullen 14 en in de estafetteloop voor heeren 22 vereenigin gen uitkomen. We mogen dus gerust zeggen, dat de deel name schitterend is, niet alleen wat de kwan titeit, maar ook wat de kwaliteit betreft. De beste en bekendste vereenigingen uit het land zullen hier meekampen. Zaterdagavond 13 September heeft de eere avond plaats, waarop o.m. de deelnemers voor de le graad personeel (brug) paard en rek) zullen kampen. Na afloop zal er een groot bal plaats hebben. De jury bestaat uit de volgende heerenJ. I I. Luiting f Amsterdam), J. M. Scheffer (Amsterdam), J. v. d. Linden (Amsterdam), G. H. Suiherlam Rooyaards (Amsterdam), J. Hop (Haarlem) en J. J. Poll (Wormerveer.) Liefhebbers op het gebied van Gymnastiek en Athletiek zullen dus kunnen genieten van deze spannende wedstrijden. CINEMA AMERICAIN. Mia May is cn blijft nog steeds een zeer gewaardeerde filmactrice, en dat zij die waar- deering verdient, bewees zij in „Schijnhuwe lijk", een May-film in vier acten. Als Vera van Bergen heeft zij gelegenheid zich in ver schillende karakters te laten zien. Om van de voogdij, die de gehate stiefmoede: -a diens broeder op haar uitoefenen, vrij te no men, gaat zij een schijnhuwelijk aan met den heer van Leeuwen, bankdirecteur, haar vriend cn weldoener. Als haar verloofde, Eduard Bouwman, die naar het buitenland gegaan is, om fortuin te maken, terugkeert, zal het ALKMAARSCHE COURANT. NEDERLAND EN BELGIë. Een speciale correspondent, door het „Joura nal des Débats" naar Den Haag gezonden, schreef in dat groote en bezadigde Fransche blad over Limburg en ZeeuwschaVlaanderen: „Onze naburen zouden moeilijk kunnen bea weren, dat deze gewesten hun ontrukt wera den; trouwens, heeft art. 6 van het Belgischa Hollandsch verdrag van 1839 niet bepaald, dat beide natiën, elk van haar kant voor immer afzag van alle aanspraak op de steden, strca ken, vlekken en plaatsen, gelegen binnen di grenzen van de bezittingen van de andere party? In sommige Belgische kringen worden deze gouwen desniettemin nog immer geëischt, ondanks den toch zoo klaren wil van de cona fcrentie. Een annexionnistische campagne, wordt onder den dekmantel van referendum in België doorgedreven. Een hoogleeraar van do Gcntscho Hoogcschool, de heer de Vis< seller, zegt in een publicatie, dat op het ge< bied van internationale dienstbaarheden, de souveroinlteit van den staat onschendbaar is, maar dat de uitoefening van deze souvcrcinia teit beperkingen in zich besluit. Dit alles is onduldbuar en deze streken zoua den niet kunnen afgescheurd worden, zonder inbreuk to maken op ong nationaal grondge/ bied cn den wil van haar inwoners to ver» krachten."

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1