m 1 huwelijk ontbonden worden Van déze ont binding kómt echter niets: de schijn wordt werkelijkheid. Behalve M aiMay. voldoen ook de heeren goed in deze speelrilm, wat anders van de Duiteche filmacteurs niet altijd gezegd ken worden. Een trdrfilm van Cahrlie Chaplin, en een aardig avontuur van Ham ec Bud, die als heertjes het er eens een dagje van nemen, zijn vroolijke bijnummers. De muziek begeleidde verdienstelijk gister avond. UITBREIDING ZAAK. Heden namen wij de uitbreiding van de autogarage van de Firma Jac. Met, aan den Achterweg alhier, in oogenschouw en wij kunnen verklaren, dat de zaak van de firma éen van de meest moderne op dit gebied in Noord-Holland is geworden. fn 1913 richtte de firma, die reeds een uit stekende naam had, in de rijtuigfabricage (ue rijtuig'fabriek van de firma te Heer- rlügowaard is er eene van enorme omvang) haar -autogarage op en ook in deze branche kan de firma gezegd worden „zij zag, kwam en overwon." Reeds in 1917 was de firma genoodzaakt uitbreiding aan haar autozaak (e geven en heden kwam de tweede uitbreiding volgens plannen van den heer L. CS. Oudt, uitgevoerd door den heer P. Oudt, tot stand. De firma kan met voldoening op de be reikte resultaten terugzien. Ze zijn het resul taat van hard werken en wij kunnen reeds nu verklaren, dat de energie van de firmanten nog groot is. Ze heeft nog meerdere plannen. Dit is mogelijk, omdat de zoons van den heer Jac. Met mannen zijn die hart voor de zaak'hébben én zich tot doel hebben gesteld het door hun vader tot stand gebrachte werk de grootst mogelijke uitbreiding te geven. wanneer men in oogenschouw neemt hetgeen de firma reeds wist te bereiken, dan komt men in bewondering voor hetgeen door hard werken op zakengebied in enkele jaren ook in ons land tot stand gebracht kan wor den. Menig Alkmaarder vermoedt in de verste verte niet aan de zoo buiten het winkelgedeel te gelegen Achterweg, een dergelijk bedrijf. De garage heeft thans een oppervlakte van 19 X 14 M. en biedt plaats voor een 18 auto's. s Achter de garage bevindt zich een ruime werkplaats' van 6% X M2 oppervlakte mar Detonnen waschplaats. Naast de garage heeft men eenige werk plaatsen waar de firma, volgens teekeningen van werkelijke grootte, de carosseriën bouwt. Wij zagen er een van op stapel gezette chassis voor een 8'/20 P.K. Bens. Onder de vele in de garage aanwezige auto's is ook een pas uit Amerika aangeko men, Willy Knight of kleplooze Overland. Een auto van het laatste type en plaatsbte- dende voor 7 personen. De gang van dezen wagen is geruischloos. De auto is voorzien van een bijzondere veer- mrichting, waardoor een rit met deze auto. wij konden dit persoonlijk constateeren, etot een waar egnot wordt. Na een rit met deze auto verwondert men er zich over dat er nog niet meer auto's loo- pen. De heer Met vertelde ons, dat hij, de vo rige week, iemand die zeer veel haast had, met dezq wagen in 1.35 uur naar den Haag had gebracht, waaruit wel blijkt, dat met deze wagen ook een behoorlijke snelheid gemaakt kan worden en tevens geconstateerd kon wor den, dat de vliegmachine voor het nationaal verkeer nog niet noodig is. Dl wagen is een zelfstanter en voorzien van electriseh ikhi waardoor men in den wagen zittende, de motor aan kan zetten. Wij' twijfelen er niet aan of de firma toe nemend succes in haar zaak zal kunnen blij ven ondervinden. Alkmaar als centrum van Noord-Holland, dat steeds meer beteekenis krijgt, door de centralisatie van provinciale besturen en cor poraties, is zeker een gemeente waar deze zaken, vooral-nu men den tv'1 ;euioct gaai, dai ze hun vleugelen wc- %iijk kunnen uitslaan, 'zullen groeien en bloeien. Vermelden wij nog dat de heer Leupe het stucadoorwerk maakte, de heer Koster het schilderwerk verrichtte en dat de heeren Ke- lato en Indrie (Alkmaar, Amsterdam) voor de granietvloer zorg droegen. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 6 September. Medegedeeld door het Kon'. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bildt. Geldig tot den avond van 7 Sept. In het gebied van de waarneming is de hoogste stand van den barometer 768.9 te Swinemüune. Laagste stand van den barometer 763 4 te Vlissingen. VERWACHTING Zwakke tot matige wiadi tót zuidelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, waarschijn lijk droog weer, zelfde temperatuur. u i| Ai (Ml Ws AANRANDING. Een 13-jarige jongen uit Oud-Gastel (N.-B.), die 30 moest wegbrengen, is aan gerand door twee mannen als soldaat ge kleed, die hem met de revolver op de borst dwongen htm het geld te geven. De zaak is in handen der marechaussees. Tot nog toe van de daders geen spoor. EEN DREIGBRIEF AAN WETHOUDER WlBAUT. DE KROONPRINSES IN NEDER LAND. In een salonrijtuig, aangehecht aan den D-üein, arriveerde gisteravond ruim 7 uur te Oldenzaal de Duitsche ex-kroonprinses met haar twee jongste zoons en gevolg, bestaan de uit hofaame Fraulein Sybilla von Ts- chirschky nd Bogendorff, Witwe, Else Krey, Fraulein Helene Peter Leibjager, Max Ac- kermann, Frhr. von Müller, adjudant van den ex-kroonprins. Tef begroeting waren op het station «aan wezig mr. J. B. Kan, secretaris-generaal, en N. X. Th. M. Vos de Wael, burgemeester van Oldenzaal. Hedenochtend vertrekken zij om 6.50 naar Amsterdam, alwaar zij, na aankomst om 10 32,'per gereedliggende salonboot naar Wieringen gebracht zullen worden. EEN EIGENAARDIGE STAKING. Onlangs werd door een aantal ouders van leerlingen der openb. lagere school aan de Meckleaburglaan te Utrecht een adres tot den gemeenteraad gericht, waarin zij bezwa ren operden in verband met een voorstel van B. en W. tegen „verplaatsing" hunner kinde ren naar de school Abstederdijk-Minkade. Intusschen is bij Raadsbesluit deze school aangewezen voor zoogenaamde C. school en dus moesten, wij! de Mecklenburgsche school niet alle leerlingen kon heibergen de teekenzaal had ander» ingericht moeten worden tot twee klasse-lokalen, waar de Raad niet aan wilde een aantal leerlingen naar de Abstederdijk, zeer tegen den zin der ou ders. Evenwel, de kinderen, die voor 't eerst als leerling dei o. 1. school werden ingeschre ven, werden onmidderiij-k verwezen naar die school (althans gedeeltelijk) en hun ouders konden dus moeilijk het zwaarwichtig argu ment van „eens verkregen rechten" te berde brengen. Anders was dit echter met de ou ders van kinderen, die eens de Mecklenburg sche school bezochten. Zij hielden hun kin deren thuis, met het gevolg, dat de onder wijzeres der 2e klasse Dinsdag maar 1 leer ling zag opdagen. Intusschen is nien benieuwd of de ouders der stakende kinderen, o beter de stakende ouders der kinderen zich eerlang voor den kantonrechter zullen hebben te verantwoor den terzaite van Iwt niet zorgen dat het hun zorg toevartroumie leerplichtige kind gere geld de school bezoekt. DE STAKING IN DE AMSTERDAM SCHE HAVEN. In verband met het telegram in ons no. van gisteren nog het volgende: Sedert eenigen tijd reeds heerseht een wat opgewond-en stemming onder de lossf arbei ders in de haven. De havenarbeidersreserve geeft een aantal kaarten uit ^an losse arbei ders, welke in de haven kunnen arbeiden, als er werk bèschikbaar is. Zoodra het werk afge- loopen is, worden deze arbeiders uit den aard der zaak weer ontslagen. Zij staan dus in een geheele andere verhouding tot de werkgevers dan de vaste arbeiders. De losse arbeiders eischen nu dezelfde rechten als de vaste ar beiders, verlangen steunuitkeering bij werke loosheid en duurteuitkeering. Het bestuur der ha ven res erve wil van in williging dezer eischen niets weten. De los se arbeiders, de z.g. arbeiders uit den tweeden en derden ban, hebben nu het werk neerge legd en doen proeite de vaste bareiders, z.g. arbeiders uit den eersten ban m hun actie te betrekken. De staking der losse havenarbeiders is be gonnen bij ae Stoomvaart Mij. Oceaan. Bij verschillende andere ondernemingen zijn daarna ook de losse arbeiders van het werk geloopen. Naar schatting staken er ongeveer 500 man. Een zeventig werkwillige, losse havenarbei ders, werkzaam bij de Oceaanmaatschappij aan de Javakade, werden gisternacht 2 uur, toén zij' huiswaarts zouden keeren aan de Handelskade opgewacht door een 150 stakers. Hoewel politie aanwezig was, werden de werkwilligen op 't Mariniersplein toch lastig gevallen. Nadat een charge met den gummi stok was uitgevoerd, keerde de kalmte terug. STAKING VAN 21 JULI. In de gistermiddag te Amsterdam gehou den raadszitting stelde de heer Wesseling voor, de voorgestelde strafbepalingen voor de gemeentewerklieden, die aan de staking op 21 Juli deelnamen, aan het oordeel van een scheidsgerecht te onderwerpen. B. en W. verklaarden zich daartoe bereid. EEN ERNSTIGE TRAMBOTSING. Gisteravond is de tram uit de Hoeksche waard, die omstreeks 6 uur te Rotterdam moet aankomen, aan den Groenhillendijk in bot sing gekomen met de tram, die heen en weer rijdt tusschen Rotterdam en Tuindorp. De locomotief van de tram uit de Hoek- schewaard drong in een persoonrijtuig van de andere tram Er zij nverscheidene gewonden. De machinist van de tram naar Tuindorp heet een arm gebroken. De beide stokers zijn zwaar gewond en de conducteur Kolberg is in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Roterdam vervoerd Er zijn totaal 13 ge wonden. Omtrent de oorzaak van het ongeluk ver nemen wij, dat de tram naar Tuindorp door het kruispunt gereden is. De beide trams ontmoetten elkaar daardoor op enkel spoor en aangezien enkele huizen het uitzicht belem merden werd de hosting onvermijdelijk. EEN BEZOEK VAN DE KONINGIN? A.N.E.T.A. heeft de aandacht der Indische pers gevestigd op de woorden in de redevoe ring van den gouverneur-generaal, die giste ren zeide:„Ik meen, dat de hartewensch van een ontelbare schare in Indië zou vervuld worden, indien de Koningin ook in Indië per soonlijk de betuigingen van verknochtheid in otvagst kon komen nemen." A.N.E.T.A. wekt de Indische pers op, alhaesie te beuigen aan den wensch van den lahdvoogd, ten einde een uitgebreide beweging te organiseeren en te propageeren, dat Indië telegrafisch een adres zal richten tot de Koningin, met de dringende bede aan H. M. Indië te bezoeken ter aan haling van de banden tusschen het moeder land en de koloniën. ONDER DEN TREIN GEVALLEN. Een 60-jarige dame uit Utrecht, mevr. de wed. W., was gisteravond op bezoek te Bilt- hoven. Omstreeks 10 uur zou zij met den trein terugkeeren. Ze stapte in een coupé, doch, naar men zegt, wilde zij een oogenblik later in een andere coupé overstappen. De trein zette zich juist in beweging. De dame kwam te vallen tusschen het perron en den trein met het noodlottig gevolg, dat zij onmid dellijk gedood werd. EEN FÓRMALITEITENKWESTIE OP DE SCHELDE. De bladen naken melding van een inci dent, dat zich zou hebben voorgedaan op de Schelde, waar- een Nederlandsche toipedo- boot den toegang tot de Schelde weigerde aan een Italiaansch oorlogsschip, aangezien het schip geene vergunning had van den Ne- derlandschen minister van Marine. Na vrij levendige discussie stemde de Nederlandsche commandant er in toe, dat de kruiser zijn weg vervolgde, indien de Italiaansche comman dant hem toestemming daartoe vroeg. De Itaiiaanschle commandant gaf aan dit ver zoek gevolg, waarna de kruiser doorvoer. NEDERLAND EN BELGIë. Havas seint uit Brussel: De correspondent van de Libre Belgique in Den Haag zegt, dat de Nederlandsche regee ring kennis schijnt gehad te hebben van de onderwerpen, die behandeld zouden worden op de eerste zitting van de voltallige com missie van 14 op Zaterdag of Maandag, daar de Nederl andsche gedelegeerden Vrij dagavond naar Parijs terugkeeren Het is meer dan waarschijnlijk, dat men voor het einde van de volgende week tof overeenstemming zal geraken. België zou het besluit van 4 Juli van den Raad van Vijf volkomen eerbiedigen en zich tevreden stellen met zekere economische con cessies. Overdracht van grondgebied zou er niet plaast vinden: evenmin zal inbreuk ge maakt worden op de souvereine rechten van den Nederlandschen Staat. BRAND TE ROTTERE)AM. Gisteren tegen den middag, is te Rotter dam brand'uitgebroken in het groote gebouw van het katoenveem in de Keilestraat bij de Maas. Vermoedelijk was de brand ontstaan door het overspringen van een vonk van de electrische transportkar. De arbeiders zagen hoe de vonken Van de eene katoenbaai tiaar de andere oversprongen, zoodal: spoedig alles in'een vurgloea stond in de 300 balen die hier tot een „klamp" waren opgehoopt. Er werd spoedig metv eel brandblusmidde- len gewerkt. Geweldige watermassa's werden op de brandende katoen gestort. Men wilde daarbij de balen zoo- nat maken, dat het wa ter tot het inwendige doordrong, anders kon van werkelijke blussching van vuur in ka toen geen sprake zijn. De af deeling, waarin de brand ontstond, was van de vier andere afdeelingen met een brandmuur en twee branddeuren gescheiden. Gistermiddag ten 3 uur was men den brand meester, doch geruimen tijd moest er nog water gegeven worden. De schade ïs groot. Het geheel is door de hh. R. Mees en Zonen op Rotterdarnsche en Amsterdamsche beurspolis verzekerd. Het verzekerde bedrag per afdeeling bedraagt vol gens de N. R. Ct. ongeveer 2.700.000. Provinciaal Nieuws UIT BERGEN. Bergen's Harmonie geeft Zondag 7 Sep tember a.s. 's avonds 7)4 uur, in de Buiten- societeit een uitvoering. UIT W ARMENHUIZEN. Gistermorgen genoten de kinderen van de openbare lagere school alhier iets bijzonders. De heer F. Bakkerus uit Amsterdam had zijn toestel geplaatst in het gymnastiekgebouw en konden de kinderen (de 4 hoogste klas sen) bij 12 tegelijk ieder een verschillende plaat bezichtigen van de aardrijkskundige totografiën, door telkens op te schuiven, kon elk kind op de rei af de 12 platen bezien. Mooie voorstellingen uit eigen land en uit den vreemde. Aangenaam en nuttig vooral voor de kinderen van de hoogste klassen. UIT SCHAGEN. Door de politie is alhier aangehouden een 17-jarig meisje, uit Leiden, dat de ouderlijke woning was ontloopen. Voor de Rij kslandbouwwinterschool alhier hebben zich 23 nieuwe leerlingen aan een. 2e klas zal met 24 leerlingen beginnen. UIT OUDE NIEDORP. In den afgeloopen nacht zijn bij P. W. te Zijdewind 6 kippen met een haan en eenige kleedingstukken uit een boet ontvreemd. UIT HOOGWOUD. De Raad dezer gemeente heeft tot ambte naar van den burgerlijken stand benoemd de heer C. Schilder, wethouder. UIT AKERSLOOT. Wegens herstel van gezondheid heeft de secretaris dezer gemeente zich voor een maand naar elders begeven. Door baldadige handen zijn in den nacht van 3 op 4 September j.l. de araden van de motor der dorschmachine van den heer K. van Castricum, staande op het erf van W. Veldt, stukgeknipt. Na een kort oponthoud kon de motor weer werken. UIT RUSTENBURG. Donderdag 4 Sept. vergaderde de afdee ling Ursem der Hollandsche Maatschappij van Landbouw onder presidium van den heer J. Buis, Na de opening en de lezing der notulen begon men aan den beschrijvingsbrief voor de algemeene vergadering te Gorinchem. Der traditie getrouw besloot men geen af gevaardigde naar Zuid-Holland te zenden, te meer daar de agenda geen belangrijke quaestiën bevatte. Op een verzoek om een eventueel op te richten landbouwcursus te Ursem finantieel te steunen, werd; zoo noodig, gunstig be schikt. De missive van den Raad van Arbeid bracht de tongen in beweging. Uit de dis- cussiën bleek, dat bijna alle leden bij de Landbouw-Onderlinge aangesloten waren, welke vereeniging op hechte grondslagen be rustte. Uit het verslag van den heer S. de Jongh bleek, dat de Kringbesturen zich meer actief toonen, dank zij ae aansporing van het Hoofdbestuur. Tot bestuursleden werden gekozen de hee ren G. Borst en G. Fransen, beiden te Oter- leek. Daarna volgde het sluitingswoord. UIT BROEK OP LANQENDIJK. De Dinsdag gehouden zitting van den raad was voltallig. Na gebed werd door alle leden t.n. A. Glas, J. Kostelijk, C. Slot, C. Ooijevaar, A. Vlug en J. Bakker Dz., de gebruikelijke eed afgelegd. Als wethouders werden herbenoemd de heeren J. Kostelijk en A. Glas elk met 5 stemmen. Beiden namen de benoeming aan en werden door den voorzitter gefeliciteerd. Als leden van de gascommissie werden her kozen de heeren Kostelijk en Glas en als pi. v. v. de heeren C. Slot en R. Slot. De begrooting voor het gasbedrijf en dien voor het electriseh bedrijf werden baden goed gekeurd. Aan den heer W. de Groot werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hulp keurmeester zulks met ingang van 1 October. Hierna kwam ter sprake het benoemen van een vaste leerkracht aan de O. L. school, waarvoor mej. Wisse die reeds bijna 2 jaar als tijdelijk werkzaam is nogal wordt be geerd. Getracht zal worden, om op de kortst mo gelijke wijze haar benoemd te krijgen. De wijziging in het huishoudelijk regle ment vand e gasfabriek, waarvan nu ook in de raad o.a. van Oudkarspel reeds melding gemaakt, werd goedgekeurd. Voorzitter deed hierna mededeeling van de veranderde dienstregeling voor het Broeker Spoor éje, waardoor men op gemakkelijker ma nier uit en thuis kan komen. Verder kwam ter tafel de teekening van het uitbreidingsplan van de toevoerlijn, waaraan volgens de voorzitter nog wel enkele gebre ken kleven. Als de lijn ten westen van de be staande lijn komt, ontstaat daardoor een doodloopend gedeelte water, dat veel moeie- lijkheden met zich zal brengen. De raad stemde hier volkomen mee in. Besloten werd dan ook tezamen met de L.angedijker Groente- Centrale te trachten de bezwaren zoo goed mogelijk uit den weg te krijgen opdat deze uitbreiding inderdaad een verhetering zal worden Hierna sluiting. Luchtyaart. voor DE E. L. T. A. Een buitengewoon groot aantal aviateur^ had ingeschreven vor de handicap-rondvlucht, die gisteren vanaf de Elta gehouden werd. Wij vermeldden reeds de namen der inschrij vers en die der machines. Zooals bekend is, loopt dit parcours van de Elta over de graansilo „de Vrede" naar Nöordwijk aan Zee, vandaar naar Schevenin- gen, waar tweemaal rond de pier gecirkeld moeten worden en vervolgens langs de kust naar Hoek van Holland; vandaar over Wou- densteijn, Utrecht en Soesterberg weer naar het Elta-terrein terug. Totaal afstand 220 K.M. Om twaalf uur had de start plaats de meer-mötorige toestellen. De Farman was het eerst terug en werd gevolgd door de Vickers, die het geheele par cours op zeer geringe hoogte had afgelegd en bij Schiedam de Kangaroo passeerde. Daarna kwam deze Kangaroo én een stuk later de andere Blackburn. Terwijl de laatste machines gestart wor den, komen de snelste toestellen reeds terug. Eerst komt Gathergood (als No. 10 gestrart) in volle vaart over de lijn van aankomst stormen,eenige minuten later zien we de an dere Airco-vlieger, Castle (las No. 3 ge start). De totaal-uitslag kan nog niet worden vastgesteld, aangezien de rapporten van en kele controleurs nog niet zijn binnengeko men. Slechts de namen van prijswinners in enkele rubrieken kunnen gepubliceerd worden. Zij volgen hieronder: Passagiersprijs. Kenworthy (Blackburn). S/ielste een-persoonstoestel: De Havilland (Gathergood). Tijd 54 min. 52 sec. Snelste twee-pet soonstoestel: De Havilland (Saint). 1 uur 4 min. 17 2/5 sec. -Best geplaatste Spijker-leertoestellenle pr. It. Smit Crans, 2e pr. It Koppen, 3s pr. serg. Schelling. De wedstrijden hadden een uitstekend ver loop; vooral het starten, een moeilijk punt bij een wedstrijd als deze, verliep zeer vlot. De jury beleefde eenige minder prettige momenten, toen een paar niet aan den wed strijd deelnemende toestellen opstijgingen gingen verrichten en met hun zware motoren zóó weinig beleefd in de onmiddellijke nabij heid der jurytafel begonnen te draaien, dat alle papieren en zelf de glazen wegwoeien en een storm van zand en gruis de commissie bestoof. Het ware o.i. toe te juichen geweest, indien het opstijgen van toestellen, die niet aan den wedstrijd deelnamen, gedurende den middag was verboden geworden. Verder was ernstig te laken de wijze, waarop met het zeer talrijke publiek wordt omgesprongen. Dat de bezoekers op een dag als deze extra entrée betalen, achten wij zeer billijk; maar dan zorge de wedstrijd-gevende commissie, dat deze duizenden bezoekers de races be hoorlijk kunnen volgen door middel van pro gramma's of een nummerbord 'Nu zat een groot aantal menschen, dat belangstelling toonde in de aviatiek, te kijken naar het op stijgen en eerkomen der machines, zonder dat het iets wist omtrent namen, nummers of tij den. Overigens een woord van hulde voor de wij ze, waarop deze wedstrijden waren geregeld.. BURGERLIJKE STAND VAN ALKMAAR. GEBOREN: 5 Sept. Gerben, z. van Gerben Hollander en Maria Kroonenburg Am t<tuuiiin' lit) Heu'S JNoordhollaiidscli Landbouwcródiüt 4% BR55P O i II - UiPl Hon.* IJ Mij-. E ia 4 (Ml ttll ll! <i I ii gezond mi Stukken) (Buiten vrcntwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) DE STATIONSWEG. Mijnheer de Redacteur. Mag ik voor het volgende een plaatsje in uw veel gelezen blad verzoeken? Hoewel de bewoners van de perceelen aan den Stationsweg dankbaar zijn voor de aan dien weg aangebrachte verbeteringen, ver wekt het toch hunne bevreemding, dat er ln het geheel niet gedacht schijnt te worden aan een straatverlichting. I in/g A lOSi/j Van do volgende, per post gebonden be» drukte briefkaart gaf men aan „Het Volk" af» schrift voordat zij den geadresseerde nog be» reikte: Aan WIBAUT, Wethouder te Amsterdam. Volksverdommer, Daar de justitie in gebreke blijft om jou gc» meene opruier naar behooren te straffen, heeft de arbeidersvereeniging „Algemeen Belang" besloten jou, op jou manier, naar de andere -wereld te zenden. Door bet lot is een lid aangewezen om dien sluipmoord te volbrengen. Honderden heb jij broodeloos en ongelukkig gemaakt, niet in het belang der arbeiders, maar om ten hunnen koote de groote heer te spelen en een lekker, lui leven te leiden. Al de zoogenaamde onge» lukken op schepen en elders zijn voor jou re» kening. Het moet uit zijn met jou spekuleeren op de domheid! der arbeiders. HET KOMITEE DER ZELFBEWUSTE ARBEIDERS. LOOS ALARM. Havas seim uit Etussci; De „Soir" schrijft, dat een Belg op den Rijn zijn vaartuig ontdekt had, dat België na den wapenstilstand verlaten had, en dat de Ne» derlanders door de Nederlandsche wateren naar Duitschland heten passeeien. De Belg wilde het vaartuig naar Antwerpen terugbren» gen, maar het werd in beslag genomen door Nederlandsche soldaten, die het opbrachten naar Hansweért, waar het aan de Duitsche eigenaars werd teruggegeven. Het blad voegt hieraan toe, dat de Belgische Regeering aan de Nederlandsche liet weten, dat, wanneer het vaartuig niet binnen 48 uur teruggegeven werd, represailles zouden wor» den toegepast in dezen zin, dat op alle Ne» derlandsche schepen zoowel in Duitschland als in de Belgische wateren aanwezig, beslag zou worden gelegd. Waarschijnlijk hebben wij hier te doen met een opgewarmd verhaal. Den 12en Augustus plaatsten wij het volgend berichtje: Een gevaarlijke lading. Volgens een bericht uit Schore is gister onder deze gem. door een deurwaatder uit Middelburg een groote ijzeren sleepkraan, ge» laden met 2 millioen scherpe patronen, door Duitschland aan België uit te leveren, aan den ketting gelegd wegens niet nakomen van de huurovereenkomst tusschen den eigenaar en den huurder van het vaartuig. Het transport stond onder toezicht van Nederlandsche en Engelsche militairen. En drie dagen later meldden wij: De gevaarlijke lading. De sleepkaan met 2 millioen "Duitsche patro nen, welke Maandag onder Schore aan de ket» ting is gelegd, is thans vrij gelaten en naar Antwerpen vertrokken. Onder welke gemeente Hansweert ligt. Het vermoeden, dat het hier een opgewarmd verhaal geldt, wordt bevestigd door een Ha» vas»Reuter»telegram dat later ontvangen werd en dat, eveneens uit Brussel afkomstig als volgt luidt: Wij vernemen uit bevoegde bron, dat het bericht als zou embargo gelegd zijn op alle Nederlandsche schepen welke zich in de Bel» gische wateren en in het bezette Duitsche ge» bied bevinden onjuist is. Bij informatie te bevoegder plaatse hier te lande werd medegedeeld dat zich enkele we» ken geleden inderdaad eenige-moeilijkheid met een Belgisch schip heeft voorgedaan. De zaak beteekent echter niets- en van eenig 'embargo is geen sprake. De Belgische regpering heeft in Den Haag alleen maar eenige inlichtingen ge vraagd. Hbld. va< 5 S-npternt) r i9l&. Opgave van i Vimbel koeiE '4%W 94»/» 4 334 3 214 5 5 sl'AATSLEENINGEN. NEDERLAND. pCt Oblig. N.W.'S. v. 1000 1918 5 OElig. N.W.'S. van 500/1000 1917 dito van f 1000 Oblig. dito dito dito eert. dito Ned. Ind. 1915 f 1000 dito 1916 f 1000 BUITENLAND OOSTENRIJK. Bel.Vi;ije Kronenr. Jan.Juli RUSLAND. OM. 1906 frs. -2500—5000 Iwangarod Dom.br. ®R. 625 maolai S.pw. 100 Geconsgi 1880 ®R 625 Rothschild (can so Is) GR 625 - »£0QR625 6e 'Emissie: 1894. GR 625 T Ba Funding Ln. 1898 20/100 Provinciale en Gemeentel. Leeningen. Amsterdam 1915 Rotterdam 1915 Bank» en Gredlet.Ijistellingen. Amsterdamsche Bank idsche Bank 0» v. A- Bankver. Aand. Spoorwegen. Jpoprw. Obl. ..4.;pl, v. Staatssp. Obl. Mij. t. Expl. v. Sfaatssp. Obl Premieleeningen. NEDERLAND. A'dam Stad 1874 f 100) BELGÏE. Antwerpen 1887 Prolongatie 86W/J 87 8 'S;4 33U/W 70 69% öltyje 61 S/g -2 lij 96 I 94Vl» 16% iie> 1Ê Spw. le serie 19Q4 N ederla Rottere 52 Li, 97 94»/« 16% 5 30% 307/, 24% 22 i/a 4 30Mte 31 4 24 30%, 24%, 4 24 4 24%, 23 4 44a„ 5 86 5 93% 5 95% EU 199% 2023, 203 151 151 5 96% 96% 5 951/, 95 84% 351/2 3 105%». - 2-H pCt. 68»Ar 4 -Atohis. Top. S. Fé ©i v. g. A Denv R. Grande Spw. G. V. A. Erie Spw- Mil- Gewona Aand. Kans. City South. Railw. ffiy. g. a. dito Pref. A. Missouri Kans. Tex. O. v. A. Mexican 2e Pref. A. Southern Pao. Comp, South. Rlw. Vot. Tr. Gew. A. Unton Pac. Railr. Cv. G. g. A. Anaconda Copper G. v. A. Am. Gar d" Foundry Co. C-. V. A» Amer. Hide Leather Comp. Unit. Stat. Steel Corp. C. g. A. Int. Mere. Marine Cy. afg. A. Int. Mere. Marine afg. pr. A. Gee. Holl. IJetr. Cert. V. A, Kon. Ned. Mij. t. e^ v. Petri hn A. Orion Petrol. Mij. A Steaua Romana Petr. Mlji As Compania Mercantil Argentina A. Cult. Mij. der Vorstenlanden A id. id. id. Winstaand. Handelsv. Amsterdam Aand. Ned. Handel Mij. C. v. A. Nederl, Ind. Handelsbk. Aand. Amsterd. Rubber Cult. Mi£ Aand Nederl. Rubber Holl. Amerika Lijn A. id. Gem. Eigendom A. Holl. Stoomb. Mij. Aand. Java China Japan Lijn A. Kon. Hoil. Lloyd. Aand. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Aand. Idem Nieuwe Aand. Kon. Paketvaart Mij. A. Ned. Scheepv. Unie Aand. Rótterd. Lloyd A. Stoomv. Mij. Nederland A. A'dam Deli Comp. Aand. DelbMaatschappij Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Deli Aand. Senembah Tabak«Mij. Aand. Insulinde Oliefabrifiken Mededeelingen van Zaterdag 6 Sept. Oliewaarden en Culturen vaster gestemd. Scheepvaarten verdeeld. Tabakken voor Deli Maatschappij en Senembah zeer willig. Ame» rika stil. Vu.'igé ers 99U/)j 11 2D/IS 22% B3I3/U 2713/hs 13916/u 140 159% 159 143 137 1141/18 63%, 171 338% 778% 100 175% 335 281 f276.— 560»/, 224»/, 280 2393/, 115 4641/, 442 228 345 212% 2611/, 248 2567^ 306% 3191-, 352 2251/9 642% 270 333 575 2727/, 11% 21% '223h 53% 13% 11 273 144 63% 171 340 782 100 175 334 284 f275. 556 224 278 243i/s 117 460 440 347 215 1261% 248 252 306 320 '353 677 263 ,340 611 269

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2