Honderd Eon bo Twintigste Jaargang. Dinndatr 9 September. Stadsnieuws, F E U I L L E T O ■II UITREIKING BROODKAARTEN. De Dlrccëttir van hei Distributiebedrijf decll aan belanghebbenden mede, dat zij, die verzuimd hebben hun BROODKAAR- 'IEN nf te hal 1, deze alsnog kunnen halen on WOENSDAG 10 SEPTEMBER a.s., des namiddags van TWEE TOT VIER UUR, aan de school aan de NIEUWESLOOT, hoofd de heer A. Wijn. De Directeur voornoemd, C, H. SCHNEIDERS. BROODKAARTEN. D< Directeur van het Distributiebedrijf dn II mede, dal WITTEBROOD UITSLUÏ- i ND VERKRIJGBAAR WORDT OE- I I D OP DE BRUIN OEKLEUr ^E BROODKAARTEN waarop geen tijdvak V(1 nu id'cn WELKE GELDIG ZIJN van 10 'ii Ml'l'R tot en mei 18 SEPTEMBER. ROGGEBROOD en BRUINBROOD wordt verstrekt op de gewone Roggebrood^ cn Bru inbroodka- rteu. De Directeur voornoemd, C. I E SCHNEIDERS l.OEN DE OPHEFFING VAN DE STEUNCOMITé'S, In de Harmonie werd gisteravond een pro- i /-adering gehouden! tegen de opheffing van de steuncomité'». pc vergadering was belegd door den Oen- t ral en Bond van Transportarbeiders en de Federatie van Transportarbeiders. Als sprekers voerden het woordi de heer en Posthumus en1 Dammen. I v zaal was geheel bezet. Dc lieei* D. Plevier opende de vergadering met een woord van welkom tot de talrijke aan wezigen en de sprekers. Spreki i fa innerde er aan hoe het volk de la;it«te jaren door de toestanden, die achter ons Hggen, op de steuncomité's waren aange wezen. Men will hen nu aan de Armbesturen over leveren en dit moet de arbeidende klasse voorkomen. De i' Dammen zelde dat men bijeen was om krachtig te protesteéren tegen de Ned. Re giering, en tegen de bezittende klasse, die foor du reg.eering vertegenwoordigd wordt. Wij willen niet meer terug naar de onge breidelde uitbuiting cu de ongekend lange arbeidsdagen. In' Aug. 1914 ging men er toe over 't Kon. Nat. Steuncomité .enten, dat schriel in ■ijn uitkcerlngeu was, welke uitkeeringen door de agitatie van de arbeidende klasse verhoogd werden. De regeering, de bezittende en de arbeiden de klasse hadden naam één hoop, n.l. ge spaard blijven voor de menschheid onteerenr tie bloedbaden. Daarom werden de beurzen eenigszins ge opend. Het proletariaat bleef gelukkig trouw aan de organisatie om de melodie der Intematio- le weer in te zetten om te komen tot vrede en welvaart voor geheel de menschheid. Men i nu bez'g het transport proletariaat aan de armbesturen over te leveren. Spr. deed i gkomen dat dc arbeidersorgani saties daarvoor passen. Voor dc beslissing der Tw. Kamer worden in een 20-tal plaatsen protestvergaderingen belegd om te protesteeren tegen de vernede ring die men hen nu weer wil aandoen. Wij staan voor oen goede werkeloozen-re- geling. Aan de voorgestelde hebben de transport arbeiders niets, omdat het technisch en ad ministratief ondoenlijk is, deze in vte voeren. liet stelsel, door minister Van IJsselsteijn gewild, eischt dat de arbeiders hun conti ibu- tie's verhoogen en opvoeren tot 1 Dan zal net meeste geld opgeofferd moeten word' n! van de werkloozenkas en worden de organ isatle's als strijdvercenigingen gebro ken. Een zeeman, die, na een jaar gevaren te hebben, een 14 dagen bij zijn gezin wil blij ven, heet? vrijwillig werkeloos en wordt naar het Steuncomité, het verbeterde armbestuur, verwezen. Spr. deed uitkomen1 dat zelfs de minister in- Door Charles Garvice. Vrij naar het Engelsch. „Wij zullen spoedig trouwen," zei hij. „Waarom niet? Er is niemand die iets over ons te zeggen heeft. Jij en ik zijn pupil en voogd. Hemel en aarde! wat ben ik glukkig! Stijg te paard, lieve. Ik zal naast je loopen. Ik ben de gelukkigste man dien God ooit ge schapen heeft. Jij hebt mo lief. Ik kan het haast niet geloovcn. Het schijnt mij een droom te wezen. Maar ik heb liet al dien tijd geweten. Toen je mij kwam vertellen, dat Cla rence ie gevraagd had zijn vrouw te worden, voeld ik mij als een beer met een zeer hoofd, als een man wiens kuis op geluk hem opeens ontglipt. Eu nu zal je dc mijne worden! Het precies een droomI De mijne! O hemel 1 liet la te goed om waar te zijn te goed voor 'n man als ik! Buig je voorover, lieveling, en geef mij nog een kus, anders denk ik, dat ik gedroomd heb!" Zij boog zich voorover uit haar zadel en kuste hem precies op zijn lippen. Hij lachte; de lach van en man, bedwelmd van vreugde; toen vatte hij den teugel van het paard en leidde haar weg. -» Toen zij vertrokken waren stond Lycett Crayson van zijn bed van varens en keek tien na. Hij zag doodsbleek, zijn hart tikte negen tien maal op de twaalf. Niet alleen was Constance voor hem verlo- i en, maar het geld, het goede geld, dat blij Ralph had voorgeschoten. wel, dat zou hij waarschijnlijk wel terug krijgen. Maar ziet, dat tai van menschen zullen overblijven, die eteun behoeven en toch gaat men door met het verzenden' van circulaires waarin op opheffing van de steuncomité's wordt aange drongen. Wif hebben de S. C. aanvaard als een nood maatregel. Hoe eerder wij er af zijn hoe beter, maar den werkers moet men arbeid of be staanszekerheid yerschaffen. De arbeiders, vooral de transportarbeiders, in de groote steden, zijn er beu van om nog langer tnat hen te laten sollén. De i'. "f de gansche boel aan den dijk, dam f dat het in de allereerste plaats gaat m t Nu worat er gert»^_--c wil de oorlogs- schulden betalen. De Ned. arbeidersklasse zal met man en macht er tegen1 vechten om te beletten dat de poging gelukt om dit ook weer op hen te ve>- nalen. We hebben den duren plicht te propu- geeren voor een goede ewrlreloozen-verzeke- ring. De 5 cent per week, dié dr organisaties door de arbeiders willen laten bijdragen oor deelt de minister te weinig. Daarvan kan li ij-de verzekeringskosten ni> bestrijden, maar'de arbeiders kunnen het niet magen dat alles op hen verhaald wordt. Wanneer de Ncd. Regeering een absoluut afwijzende houding blijft aannemen, dm zullen w« den strijd hebben te aauvaarden en moeten handelen, zooals de molle die zal worden voorgesteld, aangeeft. (Applaus.) Dc heer Posthumus stelde voorop dat zijn organisatie principieel was tegen premiebe taling door de arbeiders voor werkeloosheid,' omdat het kapitalisme verantwoordelijk is er voor te zorgen heeft, dat de arbeiders, werke loos zijnde, minstens kunnen leven zoöala zij/ dat kunnen als zij werken. 7.ij vend. mlenV steeds vóór en nü den oorlog i dat zij hun prolclaricrsbestaan kunnen rekken, zon der ooit verder te komen. Wij vragen premie- vrije verzekering. Andere organisaties betalen echter reeds de premle'a voor werkeloosheid en' dit be draagt voor 'enkele klassen reeds 29' et. per week voor 40 Vagen uitkeering l 2.70. Spr. ging de oprichting van de Steunco'mi- tê's na en deed uitkomen, dat de arbeiders God wlllgn danken als ze die niet, meer noo dig hebben. Deminister stel t een werkeloosheldsverze- kerlngsnoodwet voor, waaraan voor de haven en transportarbeiders een geheele geschiede nis iit. Bij een losse transportarbeider is het een onmogelijkheid1 zich tegen werkheloosheid te verzekeren De daarvoor te betalen premie kan door hem niet opgebracht worden. Van een kikker kan men geen1 veeren pluk ken en daarmede is al voldoende het fiasco van het betalen voor die verzekering door de transportarbeiders voldoende aangetoond. 40 dagen uitbetaling is bovendien onvol doende, waarom al 90 dagen wordt voorge steld met een uitbetaling van 4 per dag. De minister wil echter ook dat die trans portarbeiders, voor wie het krachtens hun werk niet mogelijk was te betalen, toch beta len. De organisatle's zonden een adres waarin daartegen werd opgekomen en het verzoek wordt gedaan, goede Werkeloosheidverze kering, met passeering van de armbesturen, ook voor de transportarbeiders ln het leven te roepen. Spr. deed uitvoerig mededeeling van den inhoud van dit tot de Tw. Kamer gerichte adres. Spr. oordeelde dat alles gedaan was om de regeering duidelijk ite maken dat de transport arbeiders geen premie kunnen beialen. Spr. verklaarde nog dat de beer Foltner, directeur van die verzekering, ook met zijn handen ln het haar zit om de arbeiders in het transportbedrijf, niet tot hongeropstand 4e brengen. Overwogen werd in een conferentie om voor hen de premie zeer laag te stellen. De premiebetaling voor hen wil men om het principe van de betaalde verzekering niet los laten. Na de conferentie had spr. den indruk, dat in de wet iets goeds voor de transportarbei ders zou komen. In' een volgende conferentie met den minis ter, waarin wij er op wezen, dat het niet op ging van de armste der armen te vorderen, maar dat dit de plicht van den Staat was, zei- de de minister: wanneer wij van de trans portarbeiders eens vijf cent premie vroegen. Uit practische overwegingen deden wij wa ter bij' den wijn. Constance I Hij voelde zich ellendig, het was of hij flauw zou vallen. Dadelijk, een echte advocaat als hij was, begon hij zich zelf af te vragen of hij niet iets kon doen om hen te scheiden, om het huwelijk te beletten. Wij leven bepaald in een zeer lastigen tijd. Eenige jaren geleden een eeuw bij voor beeld zou Lycett Crayson den een of an deren schavuit hebben omgekocht om sir Ralph een dolk in den rug te steken, hij had hem kunnen oplichten en hem naar een van Zijn Majesteits kolonies in West-Indië zen den, hij kon hem laten gevangen nemen on der een valsche beschuldiging van moord. Maar al die gemakkelijke manieren om van een mededinger af te komen zijn uit den tijd en wij hebben dringend behoefte er iets voor in de plaats te krijgen. Neen, Lycett Crayson zag geen kans de geliefden te schelden. Het testament zou hem van hoegenaamd geen nut zijn. want liet kon hun nauturlijk mets ter wereld schcleu of het geld van Ralph was of van haar. Hij, Lycett Crayson, had een leelijke rol gespeeld, hij had het testament gestolen en achterge houden en alles zonder eenig resultaat: de vrouw die hij liefhad ging trouwen met een anderen man en hij mocht er bij staan en toe zien zonder cr iets aan te kunnen doen. Eindelijk stond hij op met gebogen hoofd en zenuwachtige bewegelijke lippen en liep 't park door. Daar zag 'hij iets wits op den grond liggen. Het was een couvert, half ver treden door het paard. Het r-u -"nol dik ra pier, met een gouden kroont,, schtu op het couvert. Er zat 'n kort briefje in. Ly i! •nou het met onverschilligheid te lezen cn zonder eenig nieuwsgierigheid, totdat hij de eerste re gels gelezen had. Maar toen begon zijn ge zicht, zijn geheele manier van doen te veran deren. De brief luidde als volgt: „Lieveling van mij Ik kan je niet laten vertrekken zonder je Zeer kort daarna kwam er een ambtenaar op de kantoren en deze verklaarde dat de pre mie vara 5 cent alleen zou gelden voor nen die altijd werkten, maar voor hen die hoeder risico opleverden wilde hij, 15 tot 30 ct. per week werkten in den zin der wet niet als een ken, werd bepaald, dat die 2 dagen in een week werkten in de zin der wét niet als eene werkeioozc beschouwd kon worden. Spr. noemde dit de spuigaten uitloopen, Het is ze ker niet de schuld der arbeiders als zij werke loos worden. Zij zijn voor de treurige maat schappelijke toestanden niet verantwoordelijk. De organisatie'» waren daarom genood zaakt een krachtige actie in het leven te roe pen. 1 Wij willen1 zooveel invloed op den Haag uitoefenen dat men gaat begrijpen dat het on mogelijke gevraagd wordt. Dat zij uit een ander vaalje moet tappen wil er rust onder de transportarbeiders in Nederland gehouden' worden. Spr. besprak hierop' de Opheffing van de Steuncomité's en deed uitkomen, hoe vernede rend' in Amsterdam aan de arbeiders steun werd uitgekeerd. Men stuurde tenslotte al de bedeelden naar de haven, waar ze voor een paar dagen, hoogstens 3 weken, arbeid kregen, Toen ze daarna weer werkeloos werden, werdén zij naar het armbestuur Verwezen. Een actie tegen de havenpatroons, die aan de minne houding van het steuncomité had den medegewerkt, verliep. Een zoodanig verzet is noodig d»t niet ge- sehoomd' mag worden het werk stop 'ten, tot in den Haag begrepen wordt, wat de transportarbeiders noodig hebben De lesse arbeiders, dikwijls kringetje spuwers genoemd, zijn vaak de nul «- menschen. Spr. deed uitkomen hoe lieden in 20 plaat sen vergaderd' werd en dezelfde motie gesteld. Ook bij' tijden van werkeloosheid moeten wij hebben een bestaan waarmede wij tevre den kunnen zijn. (Aplaus.) De voorzitter verzoekt de heer Dammen de volgende motie voor te lezen: De vergadering van transportarbeiders te Alkmaar, uitgeschreven door den Centralen Bond' van Transportarbeiders en de Ncd. Feder. van Transportarbeiders, gehoord de plannen der Regiering tot op heffing der Steuncomité's én verwijzing van niet tegen werkloosheid verzekerde werklooze arbeiders naar instellingen van armenzorg; van oordeel dat verzekering tegen werk loosheid' der transportarbeiders, volgens re- geerings-ontwerp, onuitvoerbaar is; dat de crisis in handel en transport «nog geenszins geweken is en nog altijd duizenden transportarbeiders door ernstige werkloosheid worden getroffen; dat verwijzing der valide arbeiders naar de vernederende en schamele armenzorg niet kan worden aanvaard; Protesteert tegen deze daad van wanbe leid der Regeering en geeft den besturen der organisaties opdracht eventueel door middel van demonstratieve stakingen in liet trans portbedrijf van Nederland, krachtige uiting aan het protest te geven. De voorzitter vroeg wie tegen was. Geen stem ging op, waarop onder applaus alge- meene aanneming geconstateerd werd. Spr. drong er op aan om met grooten ernst allen den rug onder de actie te zetten en zoo noodig, op net eerste sein den arbeid neer te leggen. Met een woord van dank voor de groote op komst sloot spr. tenslotte de vergadering. DE BIOSCOPEN. De heeren Du Crocj, Weber en Switters hebben aan den raad der gemeente alB bios coop-exploitanten het volgende adres gezon den: Geven eerbiedig te kennen: dat verzoekers sedert jaren bioscoopvoorstel lingen hebben gegeven, zonder dat de politie aanleiding vond tot verbodsbepalingen over tc Saan, waaruit mag worden afgeleid, dat e films, die worden vertoond, kannen en mo- gen worden gezien dat dit laatste niet denkbeeldig is, blijkt duidelijk uit het verslag der handeliageu van Uwen Raad 1917 Bijlage No. 13, waarin onder meer staat: „Met bet doen van voorstellen werd destijds „voorhauds een afwachtende houding aange komen, eerst omdat voor het nut van liet „aanleggen van beperkende bepalingen niet „bij alle leden der Commissie even warm. werd „gevoeld, enz., enz. Maar bovendien omdat „niet gebleken was dat behandeling van dit „onderwerp gelet op, de bevolking dezer een woordje tot afscheid te schrijven. Zeg gen dat ik je zal missen zou niets beduiden, want dat weet je o ja ,dat weet jel ik ben zoo gelukkig geweest toen je bij mij was, ik behoefde slechts deuren te tellen voor dat ik je zou weerzien in plaats van weken en maanden. Ralph, wanneer je heengaat, neem je den zonneschijn mee en mijn leven zal koud worden en vreugdeloos. Jij bent mijn zon. O kom tot mij en schijn op mij en ver warm mij zoodat ik spoedig wederkeer tot het leven. De uwe. Agnes." Lycett bleef stokstijf staan met het briefje in de hand. Onwillekeurig stak hij het in zijn zak om het te verbergen. Deze brief was ge adresseerd aan sir Ralph Desbrookhij kwam van een vrouw die hem liefhad, van wie hij paa had afscheid genomen. En sir Ralph, met dit vurige, hartstochtelijke briefje in zijn zak, had zijn hartstochtelijke liefde verklaard aan Constance. Lycett's bleek gelaat keurde, hij hijgiie. Geen middel om hen te schelden? En dit dan i Hij liep vlug naar huis. Het zwset stond in dikke druppels op zijn voorhoofd toen hij het huis achter de nooga muron binnentrad en naar zijn bureau ging. Hij deed de deur op slot, alsof hij een misdaad ging verrichten, hij nam een „Court Guide" (Register van den Adel) van de plank, legde den brief naast zich op tafel eil begon met koortsachtige haast de bladen van boek om te slaan. Lr was eeu kroontje op liet papier en met die aanwijzing behoefde hij niet lang te zoeken. De kroon was die van den Earl (hertog of graaf) van Castlebridge en de voornaam van de gravin van Castlebridge, zijn vrouw, was Agnes. Lycett zonk achterover in zijn stoel en staarde wel zeker vijf minuten naar den muur tegenover hem, Toen schelde bij en toen Je- kyll binnenkwam zei hij „gemeente mat hare gemengde opvattingen „ten opzichte van deze materia'— bijzonder „urgent moeat worden geacht. „intussdien ia gebleken, dat die afwachten de houding hare goede zijde heeft gehad. „Immers, andera ware allichf de weg bewan deld, ingeslagen door de gemeenten Den „Haag en Rotterdam en gevolgd door ver skillende andere geiüeentcn, die eene ver ordening in het leven riepen waarbij aan „eene door Burgemeester en Wethouders te „benoemen Commissie de beslissing werd ge- „laten, welke vertooningen als voor kinderen „geschikt konden worden toegelaten. Bij „arrest van den Hoogen Raad Van 29 Mei „191 is aan de Haagsche en daarmede aan „alle andere verordeningen, In welke een der- „gelijk bepaling was neergelegd, verbindende „kracht ontzegd. Ons hoogste rechtscollege „toch overwoog, dat de beslissing, of een „vertooning al of niet toelaatbaar moet wor- „den geacht, biet toekomt aan B. en W. noch „mag worden gedelegeerd aan een door dit „college te benoemen Commissie, maar krach tens art. i 88 der Oemeentewet uitsluitend „toekomt aan den Burgemeester." Nadat,ook door Uwen Raad de verordening in bovengeuoetneien zin.werd aangevuld, stel dé de burgemeester - zeer tereent niet de keuring in handen van een zoogenaamde keurings-commissie maar in handen van zijnen Commissaris van Politie, in verband met art. 188 der Gemeentewet. De keuring der films had dan ook troüw dea Vrijdags-avonds plaats en sedert al dien tijd is slechts één film voor eene vertooning ongeschikt bevonden voor kinderen en wel de bekende film „Reinheid." Dat de Burgemeester ten slotte de keuring ln het geheel niet meer noodig achtte, blijkt uit de omstandigheid, dat sedert een half jaar in het geheel geen keuring plaats vond op eens de Burgemeester, met instemming van Uwen Raad weer zeer scherpe maatrege len nam door de controle in handen te geven van een aantal particuliere personen keu ringscommissie genoemd, terwijl deze Commissie niet alléén de keuring wensclit ie doen .voor jeugdige personen, maar voor alle personen. Dat de verzoekers meenen, dat waar de Hooge Raad zegt „dat de beslissing of een vertooning al of niet toelaatbaar moet worden geacht, niet toekomt aan B. en W. noch mag worden gedelegeerd aaü eeu door dit College te benoemen Commissie maar krachtens ar tikel 188 der Oemeentewet uitsluitend toe komt aan den Burgemeester ook de Bur gemeester zijn macht niet mag delegécren aan een door Z.E.A. te benoemen commissie. „Dat, wanneer de Burgemeester hiertegen „aanvoert, dat' de Keurings-Commlssie ook „geen beslissing kau nemen of de films al of „niet vertoond mogen worden, doch dit Iuder- „daad in handen blijft van Z. E. A.- dan moeten do verzoekers daartegen aanvoeren, „dat de Burgemeester dan tooi opnieuw de „films zelf moet keuren, wanneer de bioscoop- houders zich bij de opinio van de Commissie „niet willen neerleggen en dat dan toch de „geheele Commissie niets anders is als een „wassen neus, waarvan de verzoekers echter „enorm veel last e nschade hebben. „Dat hieruit voldoende blijkt dat bovenbe doelde personen niets anders doen dan uit voering geven aan een verzoek van den „Burgemeester en dat dpor de verzoekers, aan „dczi, personen derhalve geen gratis toegang „kan worden verleend zal hierna duidelijk „worden aangetoond. „Dat tóch do commissieleden ten alen tijde „do bevoegdheid hebben do voorstellingen bij „te wonen nota béne ter controlecriug „bij voorbaat worden do verzoekers reeds als „minderwaardige individuen gekwalificeerd. „Waar 'deze controlee.ring ten allen tijde, „volgens een eigen schrijven dezer commis- „sie, niet meer of minder bedoelt, dan zich te „overtuigen of eventueel niet goedgekeurde „films ook werkelijk niet worden gegeven. „Welk een bezwarend servituut de Burge- „meester daarmede op onze theaters legt, „blijkt al hieruit dat zij lüü zitplaatsen per „week aan die personen moeten afstaan. „Dat de verzoekers immers in den regel 4 „voorstellingen des Zondags e nde overige „dagen één avondvoorstelling geven der halve te zamen 10 voorstellingen, en daar de „commissie bestaat uit 10 personen, die, zoo- „als de Burgemeester- zegt, ten allen tijde de „voorstellingen kunnen bijwonen, kunnen de „verzoekers verwaclitch, dat zij 100 zitplaat sen aan deze personen moeten afstaan, die „absoluut geen beslissing kunnen nemen of „een film al of niet mag worden vertoond. „Ik moet met den avond trein naar Lon den, Jekyll, gewichtige bezigheden. Wil je wat voor mij inpakken ala je blief?" HOOFDSTUK XIII. Ralph en Constance spraken niet veel op weg naar huis. Zij waren als 't ware over stelpt door het plotselinge van hun groote vreugde. Ralph zelf was inderdaad half ver blind, want hij was totaal onvoorbereid op hetgeen er met hem gebeurd was; hij was vast overtuigd geweest, dat Constance hem eerder haatte dan iets andersen telkens keek hij tot haar op, half vragend, alsof hij nog twijfelde aan de werkelijkheid van zijn ge luk; en telkens als hij baar oogen zocht, ont moette hij ze met een glimlachje van twijfel en tochi met die heerlijke tc dorheid in hun uitdrukking. Zij twijfelde ook aan de echtheid van haar gewaarwordingen, ofschoon haar lippen, haar wangen nog Ju. IG< n van zijn kussen. Zij traden liet huig binnen on gingen werk tuigelijk ala 't ware naar de bibliotheek: zij viel op een stoel neer en hij zat op den rand van de tafel en keek haar maar steeds aan alsof hij bang was, dat zij verdwijnen zou. dat de geheele gescld lente zou weggevaagd worden ala het vage beeld van een droom. Eindelijk zei hij met eeu lange ademha ling' „Welnu, ik geloof dat het werkelijkheid is; maar het ia verduiveld moeilijk het te ge- looveu." Hij stak zijn hand uit en raakte de mouw aan van haar kleed, alsof hij zich wil de overtuigen van de echtheid door liaai' aan te raken. „Weet je zeker dat je mij geen poets speelt om mij te straffen voor al mijn hardheid te- geuovr.je?" „Ik geloof dat ik het 'heel zeker meen." zei Constauo- glimlach» d en de oogen op de zij ne gevestigd niet litei oieuweu gloed van toe- „Dal hst vawrodsens wil v<vrrk>v- fo-i „niet de bedoeling van Uwen Raad is, dat „deze laat cu schade op huune bedrijven zat „worden „Dat de bedoeling van Uwen niet kan zijn „dat de verzoekers, als hooge belasting beta lers, die door de uitoefening van hunne be- „drijven, groote sornmön in de Gemeentekas „storten, zoodanig door den Burgemeester „worden gedupeerd, dat zij hunne bedrijven „niet anders dan onder moeilijke omstandig- „heden kunnen voortzetten. „Dat de'verzoekers, Uwen Raad opmerk zaam maken op eeu missive van Uwen Ge beente-Controleur, d.d. 11 Juli 1919 aan da „verzoekers gericht, waarin deze o.m. schrijit Zie art. 188 Uern. Wet. „ln verband met de inwerking getreden „nieuwe verordening op de openbare vermake lijkheden, meen ik het volgende onder Uwe „aandacht te moeten brengen enz. Niemand mag toegelaten worden, dén „voorzien van een gestempeld toegangsbewijs, „met'uitzondering van hen, die ambtshalve „toegang hebben. „De verzoekers handelen derhalve in fla- grauteu strijd met Uwe nieuwe verordening wanneer zij do bedoelde commissieleden zon de- entreekam ten toeg ui tot hun tin verleunen, daar toch deze personen absoluut geen Ambtenaren zijn in den zin der wet en geen en kei Ambt noch bij Uwe Gemeente uocli bij het Rtjk bekleeden. Dat de verzoekers ten slotte meenen, dat het de bedoeling van Uwen Raad niet is, da', de Burgemeester de censuur op de bioscoop theaters uitstrekt tot volwassen en gehuwde personen, hetgeen in geen enkele plaats iu Nederland is Vastgesteld, want dan zoudt Gij U zelf en dé geheele Burgerij beleedlgèn. Immers, aeht Gij U zelf en de gehuwde mm nen #n vrouwen dezer gemeente toch niet zul ke zwakkelingen, dat Gij vóór om üiealet binnen te treden, e st voorlichting noodig hebt van personen, die intellectueel niet bo ven U staan. Redenen waarom de verzoekers zich wenden tot UEdel Achtparen. met het eerbiedig vc zoek, dat bet UEdel Achtbaren moge t ho; u het daarheen te leiden, dat de keuring der films in handen blijft van den Burgemeester als hoofd der Politie of van hem, die Z.E A. als zoodanig ambtshalve vervangt en in ieticr géval te bepalen dat de keuring ntet zal ge schieden voor alle personen doch alléén voor kinderen beneden den lG-jarigen leeftijd. INOEKOMEN PERSONEN. W. Kruijswijk, N.LL, Drebbelstraat' 13, Hftienkarspei. slager. A. Kuiistra, N.H., bclielplioek 8, den Haag, dienstbode. K. W. M. Lm ting, R.C.. üeesterwèg 1, Heer len, kok. - W. Knaap, N.H., KennemerstraaT weg 17, Amersfoort, kinderjuffrouw. G. A. Blikslager, N.H., Trompstraat G. Am sterdam, gezelschapsjuffrouw. P. H. A-. vau der Hart, R.C., Huigbrouwerstraat 5, Leiden, vleeschhouwer. II. P. Jonker, R.C.. Vogelenzang 13, Helder. C. M. Preijér. E.L., Luttik-Oudorp 66, den Haag, f. de Jager, R.C., Lindenlaan 91, Breuke- len-Nijeurode, behanger. C. A. van de Pol, R.C., St. Jacobstraat 9, Haarlem, dienst bode. A. W. van der Meij, R.C., V vertje 23, Boskoop, onderwijzeres. P. F. M. Scheefhals, R.C., Nieuwesloot 49, Waalwijk, kellner. M. Schutter, N.H., Verdronkeu- oot'd 45, Haarlem, huishoudster. M. LI. Schneiders, R.C.. Mieut 9, Amsterdam. R. Bruinsma, N.H./R.C., keet Stationsweg, l.emsterland, timmerman. S. B. BoersuM, N.H., Oudegracht 201Nieuwolde, schoen maker. A. B. Rammelkamp, R.C., St. Aniia- straat 26, Oudenboech, onderwijzer. P. J. Groeneweg, R.C., St. Annastraat 26, Ou denbosch, onderwijzer. O. Zwanenburg, R.Cy Eendraclitstraal i6. I Iaarleiinneriiede en Spaarnwoude. Wed. Reidel, N.l 1., Oü- degracht 118, Haarlem. J. van Keulen, N.H., Schoutenstraa't 24, Amersoort, ii u- menUan. E. C. Snoep, N.H., Doelen d ;i 28, Bloemeudaal, delpfom. verpleegster. P. A. C. F. da Tliesta Jacobs, de Bok, R.C., St. Annastraat 20, Laren, ouderwijzer. M. Uuuins-Wiits, R.C., Eikelenbergstraat 54, Haarlem. O. Maathuis, R.C., Oed. Baau- sloot 21 Oudorp, pakhuisknecht. M, Noom. R.C., Langesfraat 39, Amsterdam, pakhuisknecht. H. T. Stockmann, R.C., Langestraat 39, Bolsward, banketbakker, B, Ringenitr, N.H., Kennemerstraatweg 115, Wijhe, juffrouw van gezelschap. O, M. Dekker-venVcrloo, Helclcrsche Weg 1. Texel, huishoudster.' M. Lak, O.K., öudegraclit 93a, Zaandam. W. Scnermerhom, D.O Limmerhock 8, Haarlem, kantoorbediende B. Moolenburgh, N.H., Schllpkoek 17, derhid en vrouwelijke hartstocht. „Het schijnt zoo vreemd, niet waar? Zoo lang je liler g~ weest bent, vanmorgen nog, altijd kibbelden wij en vochten als een hond en een kat; en nu „Een paar tortelduiven zou een beter woord voor ons zijn," zei hij. „Wat een dwaas ben ik geweest! Ik had moeten weten wat mij be zielde. Maar verduiveld! wie kan dan ook zonder één dak met je wonen zolder verliefd op je te worden. Waar lach je om?" „Om zulk een compliment van sir Ralph Desbrook," zei ze met kalme vreugde. „O ja, dat weet ik wel!" zei hij. „Maar 11 ben veranderd. Je zult zien wat een nette jon gen ik kan wezen als ik wil." „Neen, doe dat niet," zei ze ernstig. „Ver ander niet. Ik heb je lief zooals je bent." „Nu dan. ik beloof je, dat ik je niet slaan zal I" zei hij. Zij trok de schouders op. „je kunt doen wat je wilt. ik heb liever, dat jij ma slaat dan dat een ander Natuurlijk kuste hij haar, „Verduiveld, wat zal die arme ClnreuM verbaasd en teleurgesteld zijn!" peinsde hij. Zij glimlachte, onbewust wreed, zooalu ijle re vrouw Ja tegenover den man dien zij niet wil hebbeu. ..En iedereen zal aardig verbaasd zijn deuk ik, ging hij voort. Hij dacht aan de buren; zijn bdwustzijn of zijn gedachten bepaalden zlcli voor liet oogen- 1)1 ik tot hel kleine kringetje, clat zich gevormd had onmiddellijk rondom zijn geliefde. „Dat denk ik ook. Maar wat kan ons dat schelen? Het zou geen groot compliment zijn. Waarom zouden ze zoo verbaasd zijn. Ik ben niet zoo vreeselljk leeljjk of zoo vreesdijk oud," Wordt vervolgd Atank tarnt 2)

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5