Marktberichten. Wmter®<r!jk, inapedrui D. 3. - M. de Geus, O.K., Wognumschebuurt 4, Schermer- horn. J. Zwart, N.H., Fnidsen 80, Vlis- singen, stuurman. VERTROKKEN PERSONEN. J Swier, NH,. Spoorstraat 7, Schagen, banketbakker. A Preijer, E.L., Ken nemer- park 23, Haarlem. C. J. Kager, R.C., Wes- terweg 34, Hengelo, meubelmaker. S Snoeck, N.H., Nieuwpoortslaan 55, Ber lijn, mecanicien. Wed. Kramer, N.H., Luttik-Öudorp 7, Noord- en Zuid-Scharwou- de.'— J. M. Schuurman, R.C., Ritsevoort 20, Limmen. A. G. Hinke, R.C., Druivenlaan 31. Heehugowaard, onderwijzeres. A. Pep pel, R.C., Zcglis 82, Haarlem, leerling-stoker H S. M. P. W. Postma, D.O., Breedstraat 15, Dordrecht. G. Leen, O.G., Nieuw- straat 13, Helder, fietsenmaker. A. Scba- ger-Oorthuis, N.H., Fnidsen 05, den Haag. J. B. Tielrooij, Emmastraat 71, Parijs. A. A. H. Copini, R.C., Landstraat 3, Arn hem, leeraar Fransch. W. J. N. van der Molen, N.H., Spoorstraat 81, Ned.-Indië. J. H. Mühren, R.C., Geestersingel 2, Helder, machinist M. de Vries-de Groot, N.H., Middenstraat 19. Rotterdam. J. van Doorn, R.C., Uitenbosehstraat 22, Rotter-. dam. J. HL Visser, E.L.,/N.H., Kennemer- atraatweg 1, Dordrecht, loodgieter. D. Schekkerman, N.H., van Teijïingenstraat 14, Hoorn, machinezetter. J. Marces, N H„ Kennemerstraatweg 40, Zijpe. J. M. Vermeulen, N.H., Laat 109. Zuid-Scharwou- i de. G. Wubbcnhorst, H.A., Druivenlaan 3, l Amsterdam, buffetjuffrouw. Wed. J. Ver- hulst, N.H.. Druivenlaan 34, Den Haag. i P. B. Boscn, Steijnstraat 43, Zwolle, electr. 1 ambt. K. Jongejans, Kennemerstraatweg I 12, Koog a. d. Zaan, ingenieur. Wed. de Quartel N.H., Kinheimstraat 7, Rotterdam. i G. Dermer, N.H., Verdronkenoord 121, Groningen, ass. apoth. P. Jash, N.I., Stu- artstraat 14, Amsterdam, leerling-machinist H. S. M. F. C. dé Graaff, D.G./Rem., Ca- beljaustraat 10, Haarlem, werktuigkundig in- genieur. H. Jonker, N.H., Zijaain 3, Hen- i gelo, zadelmaker. A. Rietdijk, N.H., Huis- 1 vaard 8, Rockanje tuinier. D. H. en A A. van Hedel, R.C., Kennemerstraatweg 28, Ned. Oost-Indië. i DE LANDBOUW-ONGEVALLEN- VERZEKERING EN DE INVALIDITEITS- i WET. t Met het oog op het groote belang van de land en tuinbouwers bij de invoering van de Invaliditeitswet meenen wij goed te doen, de - correspondentie tusschen den redacteur van het Algemeen Land en Tuinbouwblad en t den heer Vas Dias, voorkomende in het Al- gemeen Land- en ^Tuinbouwblad, in onze i courant over te nemen. In verschillende bladen kon men den laat- aten tijd uiteenzettingen lezen over de weldra in werking tredende Invaliditeits- en Ouder- - domsverzekering, maar het viel mij steeds op, dat er nimmer op werd gewezen, dat eventueele invaliditeit, die een gevolg is van een ongeval, niet voor rekening kwam van de Invaliditeitswet. En het ligt toch voor de hand, dat zeer ve len allereerst denken aan de gevolgen van •en ongeval, wanneer over iemands invalidi teit wordt gesproken. 1 Ook in ons Bondsorgaan, d.d. 1 Augustus |.L, kwam een artikel voor van de hand van den heer Vas Dias, voorzitter van den Raad van Arbeid te Alkmaar, waarin werd duide lijk gemaakt, wat ieder van "de Invaliditeits wet weten moet, doch ook hierin vond ik niet, wat men naar mijn mcening ook vooral 1 weten moet en waarop ik hier Boven reeds I wees. -In het algemeen belang achtte ik het daar- T om zeer gewenscht, stappen te doen, om te P bereiken, dat hierop eens nadrukkelijk de aan- dacht wordt gevestigdl en schreef den voor- 'izitter van den Raad van Arbeid den volgen- 1C den brief: Leiden. 1 Augustus 1919 Den Weled. Heer Vas Dias, Voorzitter van den Raad van Arbeid, <1 Alkmaar. ij Weled. Heer! Met genoegen lazen we heden in ons Bondsorgaan uw uiteenzetting van „Wat - teder voorloopig van de Invaliditeitswet noet weten." We meenen echter goed te doen u er op te i' wijzen, dat wij uit verschillende correspon- denties aan onze Landbouw-ongevallenverze- ij icering herhaaldelijk ondervinden, dat er vooral ten plattelande nog al eenige ver- warring heerscht over het begrip „ongeval- lenverzekering" en „invaliditeitsvërzeke- ring". Vele werkgevers schijnen te meenen, dat door het in werking treden van de Invalidi- iteits- en Ouderdomsverzekering, het niet ■neer noodig is hun personeel of zich zelf te lgen bedrijfsongevallen te verzekeren. Wan- neer nu weldra iemand invalide wordt en dan denken zij blijkbaar allereerst of alleen '•aan invaliditeit ten gevolge van een ongeval dan schijnen velen te meenen, dat hij of zij i dan altijd ten laste -komt van de Invaliditeits- i m Ouderdomsverzekering. Dat is vanzelf ]ra,ie t het geval. tl Wij zouden daarop zelf wel in ons „Alge- meen Land- en Tuinbouwblad" kunnen wij- i zen, doch uw woord heeft in deze zeer zeker een veel grooter gezag en daarom zou het ions zeer aangenaam zijn indien u hierop in ions orgaan even met nadruk wilde wijzen, u Zooals u zeer zeker wel bekend is, is de _andbouwongeva llenverzekering nog niet iwettelijk geregeld, doch door onze vrijwilli- tige verzekeringen reeds bijna een tiental ja- i en aan verzekerden bij ongeval hetzelfde ge- geven, als de Ongevallenwet van 1901 geeft II aan de arbeiders in de industrie. iZooals u ook wel bekend zal zijn, heeft de ;i Minister nav Arbeid in de 2e Kamerzitting van 4 Juli j.l., reeds medegedeeld, dat een ontwerp Landbouw-Ongevallenwet het voi- eend jaar door hem gij de Kamer zal wor sen ingediend. Wij nopen, dat u zoo vriendelijk zult zijn, i.; aan ons beleefd verzoek te voldoen en zeggen ,'a bij voorbaat reeds daarvoor onzen besten dank. Inmiddels, Hoogachtend, Diocesane Landbouw-Onderlinge Directie (w. g NICO VAN OMMEN. Hierop mc&t 3» Let volgend sdoijTTQ ontvangen, hetwelk ik mede op verzoek van den heer Vas-Dias, geheel laat volgen: RAAD VAN ARBEID te ALKMAAR. Alkmaar, den 12 Aug. 1919. Aan de Directie v. d. Diocesane Landbouwonderlinge, Leiden. In verband met uw schrijven van 1 Aug. j.l., heb ik de eer u mede te deelen, dat het in het algemeen niet op mijn weg ligt, mij te mengen in zaken, betreffende eene particu liere ongevallenverzekering. Waar echter de door u te mijner kennis ge brachte meening, voorkomt uit eene verkeer de voorstelling, welke men zich van de Inva liditeitswet maakt, eene voorstelling, waar-, van later teleurstelling en daardoor voorin genomenheid tegen bovenaangehaalde wet het gevolg zou zijn, wil ik in onderhavig ge val aan uw verzoek voldoen. Intusschen stel ik er prijs op, dat uw tot mij gericht schrij ven, eveneens in de kolommen van uw blad wordt afgedrukt. De opvatting dan, die in sommige kringen heerscht, dat door het in werking treden van de Invaliditeitswet, de Ongevallenverzeke ring overbodig zou worden, is volmaakt on juist, een onjuistheid die ten sterkste aan het licht komt, wanneer ik vermeld, dat van deze regeering nog wel een wetsontwerp tot re geling van ae landbouwongevallenverzeke- ring te verwachten is. Trouwens, een al even sterk bewijs voor de onjuistheid van boven bestreden meening is, dat, terwijl nu de Invaliditeitswet in wer king zal treden, door de Regeering een wets ontwerp is ingediend tot wijziging van de bestaande Ongevallenwet 1901, waardoor de Ongevallenverzekering zal worden uitge breid tot tal van bedrijven, waarin de werk lieden tot nu toe verstoken waren van de voordeelen dier wet. Ongevallenverzekering en Invaliditeitsver zekering zullen dus naast elkander blijven bestaan. En nu zou ik hier niet zoo in het bijzon der -en nadrukkelijk de aandacht op vestigen, wanneer de verkeerde meening, dat de onge vallenverzekering overbodig zou worden, m. i. niet voortvloeide uit overdreven ver wachtingen, die men van de Invaliditeitswet heeft Wordt hierop niet gewezen, dan ik zeide het reeds in aanhef moet er vroeger of later teleurstelling volgen, wanneer zekere verwachtingen niet worden vervuld. Dit moet tot eiken prijs worden voorkomen en in het gebied van den Raad van Arbeid te Alk maar, hoop ik allerlei wanbegrip door stel selmatige voorlichting nopens rechten en plichten, te bestrijden. (Dezer dagen zal ik o. m. een schema pu- blieeeren, dat ieder belanghebbende kan fee- ren, wanneer rente wordt uitgekeerd, hoeveel die rente bedraagt, aan wie(n) ze wordt uit gekeerd en onder welke omstandigheden. Ook op de medewerking van het Algemeen Land- en Tuinbouwblad zal ik dan een be roep doen), wat bedoelt de Invaliditeitswet? Laten we de ouderdomsrente buiten be schouwing, dan is het doel aan den invali den arbeider eene rente te verzekeren. Maar nu moet daaruit niet de conclusie getrokken worden, dat, zoodra iemand niet in staat is om zijne geheele arbeidskracht aan te wen den, deze omstandigheid maar onmiddellijk uitkeering van eene Invaliditeitsrenten' ten gevolge heeft, zoodat na ieder ongeval aan spraak op deze rente zou ontstaan. Om recht op Invaliditeitsrente te hebben, moet de arbeider door ziekte of gebreken buiten staat zijn om met voor hem passenden arbeid te verdienen van hetgeen volkomen valide arbeiders van dezelfde soort en soort gelijke opleiding in hunne gemeente of in eene naburige gemeente verdienen. Zoolang de arbeider dus meer dan één derde kan' verdienen, kan hij geen aanspraak op Invaliditeisrente doen gelden. Maar, zal gezegd worden, dan voorziet de Invaliditeitswet ook niet in alle gevallen, dat Iemand geheel of gedeeltelijk ongeschikt is om te werken. Neen, dat doet de Invaliditeitswet niet, maar dit is ook niet de bedoeling van die wet. Worden nu de arbeiders, die slechts een gedeelte van hun arbeidsvermogen missen, maar nog wel in staat zijn om b.v. 2/a van het gewone loon te verdienen, in den steek gelaten? Wanneer die ongeschiktheid tot werken een gevolg is van een ongeval, dan zorgt de Ongevallenverzekering, dat de werkman eene uitkeering krijgt, welke hem het gemis aan inkomsten gedeeltelijk vergoedt. Er zijn dus ongevallen (ik zal hierop niet dieper ingaan), waarin wel de Ongevallen verzekering en niet de Invaliditeitsverzeke ring voorziet, terwijl omgekeerd het geval zich kan voordoen, dat iemand recht heeft op Invaliditeitsrente, waar de ongevallenverze kering hem in den steek zou laten. Daarom behooren Ongevallenverzekering en Invaliditeitsverzekering bij elkaar, zij vullen elkander aan. Maar zelfs deze twee samen kunnen nog niet voorzien in alle gevallen, dat de arbeider door omstandigheden buiten zijn wil gele gen, niet in staat is zijn loon te verdienen en daardoor in het onderhoud van. zich en de zijnen te voorzien. Daarom zal de Ziekteverzekering te gele gener tijd in werking treden en zullen wel licht in de toekomst nog andere wetten vol gen. De Voorzitter van den Raad vanArbeid te Alkmaar, M. J. Th. VAS-DIAS. Ik heb hieraan niets toe te voegen, omdat het antwoord van den voorzitter van den Raad van Arbeid1 wel zóó duidelijk is, dat misverstaan onmogelijk is. Ik breng daarvoor den heer Vas-Dias mijn dank en vertrouw dat misverstand of teleur stelling voor allen, die het bovenstaande ge lezen nebben, is uitgesloten. Alleen nog dit: uit bovenstaande corres pondentie blijkt o. a. ook dat de wettelijke regeling der Landbpuwongevallenverzeke- ring in voorbereiding is. Dhhrom is het uist nu van het grootste belang, dat alle and- en tuinbouwers toetreden tot onze vrij willige verzekeringen, omdat hoe grooter en sterker onzer instellingen zijn, zooveel te ze kerder op erkenning kan worden gerekend, maar oolc zooveel gemakkelijker de taak zal zijn van éten Miïifetei sc»i A.*: ïid - van w'iena medewerking wij overtuigd zijn om het daarheen te leiden, dat de uitvoering der wettelijke regeling wordt gelegd in handen van erkende Bedrijfsvereenigihgen. Een krach tige steun zou het zijn, als bestaande plaatse lijke ongevallenverzekeringetjes aansluiting zochten Bij onze grooie Provinciale of Dio cesane verzekeringen; en dan zoo spoedig mogelijk. Treden in het komende jaar alle land- en tuinbouwers vrijwillig tot onze ongevallen verzekeringen toe, dan staat voor ons de er kenning onzer instellingen vast en blijft de lan- en tuinbouwer in. Neerland bewaard voor een wettelijke regeling^ vol kostbare ambtenarij en Rijksverzekeringsbankmisère. Land- en tuinbouwers, veehouders, bloem bollenkweekers, warmoeziers, boomkweekers, akkerbouwers, enz., enz., begrijpt dus uw eigen oelang. NICO VAN OMMEN. Leiden, 21 Augustus 1919. HET COMFUOT" IN DE TYPOGItAEEN BEDRIJVEN, Deka schrijft in de Opr. Haarl. Ct. Dinsdag 1.1. is ook de nieuwe Amsterdam sehe gemeenteraad voor de eerste maal bijeen geweest. Die Raad is, zooals men weet, radi caal van wezen veranderd. De tijd toen de li beralen er de lakens uitdeelden is voorbij. De toon wordt nu aangegeven door de socialisten (dertien S. D. A P.ers, zes communisten en één revolutionair-socialist) en door zeven Ka tholieken. Voorts zijn er met de evenredige vertegenwoordiging allerlei vertegenwoordi gers van kleine partijen! in onzen Raad geko men, als: de Neutrale Partij; de Economische Bond, de Middenstandspartij enz. Van de 45 leden van den Raad zijn slechts 21 terug gekeerd. En dus zag men er Dinsdag grootendeels nieuwe gezichten. In de eerste plaats burger Wijnkoop, naar wiens heldendaden velen ver langend uitzien. En dan zijn wij nu nog zes dames, zes vrouwelijke raadsleden, rijk, t.w. mevr. AsserThorbecke (Vrij-liberaal), me; Crielaers Roomsch-Katholiek),mevr. Thie (Vrijz, Democraat), mevr. Ttlanus en mevr, Pothuis (bd'Ien 3. D A. ea mevr Van Zeim (Communiste). De burgemeester, hoffe- .ijk man als hij is, heeft de eerste vrouwelijke gemeenteraadsleden van de hoofdstad' extra welkom geheeten'. Hij zeide van haar te ver wachten den veredelenden invloed op de de batten, „waarvan zij het geheim bezitten." Wij helpen het hem wenschen, evenals wij met hem hopen dat er een geest van samen werking en onderlinge verdraagzaamheid tus schen de leden van den nieuwen raad zal'zijn, Maar heel zeker zijn wij daarvan niet. De heer Wijnkoop heeft al reeds in de eer ste yergadering een soort van oorlogsverkla ring uitgesproken. Aan de tot standkoming, de aanneming van het voorstel van den bur gemeester, om een zesden wethouder te benoe men, wenschten hij en zijné geestverwanten niet mee te doen. Zij willen niets te maken hebben inet al die politieke overeenkomsten, al dat politieke gekonkel. En 'ook aan de wet houdersverkiezingen die daarna volgden heb ben zij geen deel genomen. Zij'willen in geen enkel opzicht mede-verantwoordelijk zijn voor den gang van zaken in onze gemeente, zoo lang onze kapitalistische maatschappij be staat, eri zoolang niet de Arbeidersraden be oalen wie in het gemeentebestuur zitten. Dat is de toekomst waarnaar zij' reikhalzen. Men vraagt zich af hoe zij die houding rijmen met lunne belofte aan het begin van de "vergade ring agelegd: de belofte (jat zij de Grondwet en de wetten des Rijks zullen eerbiedigen en alles zullen doer, wat den bloei van Amster dam kan bevorderen. Wat het resultaat van de wethoudersverkie zing geweest is weet men reeds. Gekozen zijn de heeren Wibaut en de Miranda (soc. dem.) Abrahams (Vrijz. Dem.), den Hertog (Unie- lib.), de Vlugt Anti-rev.) en Wierdels (Ka- holiek)'. Dat zijn dan de candidaten van het zoogenaamde democratische bloc. Het zal 'ons intusschen benieuwen of het aan dit bloc ge- ukken zal eene vruchtbare politiek te voeren en bijeen1 te blijven. Want men moet niet ge ring denken over de moeilijkheden die vooral de communisten aan het college van B. en W. in den weg zullen leggen. Om te beginnen vermeldt de agenda van Donderdag het is Woensdagavond als wij dit Schrijven al twee heel gevaarlijke on derwerpen. In de eerste plaats de kwestie van de uitkeering in eens aan de gemeentewerk- ieden, d.w.z*. uitkeering in eens en (óf) loons- verhooging. B. en W. meenden aanvankelijk niet verder te moeten gaan dan tot een uit keering van 100 in eens. Maar als alle voorteekenen niet bedriegen, zullen1 zij daar aan niet kunnen vasthouden. De agenda ver meldt al em voorstel van den sociaal-demo craat Pothuis, houdende amendementen op iet voorstel van B. en W. en daarnaast een motie van hetzelfde raadslid, waarbij B. en W. worden' uitgenoodigd een voorstel tot her ziening der loonen voor gemeentewerklieden in te dienen ter behandeling hij de Gemeente- begrooting. Dan is er een voorstel van de Katholieke raadsfractie om het bedrag van de uitkeering in eens aan gemeentearbeiders te bepalen op 300, den kindertoeslag op 50 per kind, te beginnen bij het derde. En eindelijk is er een voorstel van de Communistische raadsfracü- om het bedrag van de uitkeering in eens t bepalen op 200, maar daarnaast 't mi i- mumsalaris van den gemeente-werkman te ue- palen op 30.50. Wie dat alles betalen nr of lieverhoe dat alles betaald moet worden, zeggen de heeren er niet bij. En dat is ioch noodig. Want alle hulpbronnen van de ge meente zijn thans uitgeput. Alleen reeds voor de 100 uitkeering in eens, die B. en W. oorspronkelijk toedachten, moest het vemenigvuldigingscijfer van de Gemeentelijke Inkomstenbelasting voor het loopende jaar worden verhoogd van 1.1 op 1.3. Er zijn er die nu al voorspellen, dat dit op een' catastrophe voor Amsterdam moet uit kopendat er spoedig een exodus van de meergegoeden naar andere gemeenten gaat beginnen. De tweede question brülante van de agenda van Donderdag 1.1. was het adres van ae Fe deratie van personeel in openbaren dienst en van het Plaatselijk Arbeidssecretariaat, om het daarheen te leiden, dat de beslissing van B. en W. inzake het straffen' van' gemeente werklieden, die op 21 Juli hebben gestaakt, ongedaan worde gemaakt. Het geldt hier de zoogenaamde internationale solidariteitssta- king van een deel van het gemeentepersoneel, waarvoor de stakers zijn gestraft met drie dagen schorsing en inhouding van loon. Tn- middels is in Augustus'al reeds de tweede staking gevolgd om aan de looneischen kracht bij te zetten. Hiervoor zijn de stakers gestraft met schorsmg voor den tijd van zes dagen en wederom inhouding van loon. Dat de Com munistische raadsfractie het hierbij niet zal laten, spreekt wel van zelf. En welke houding zal de sociaal-democratische innemen? ZIJN VROUW VERMOORD. Zondagavond heeft zekere V., een gepas- porteeid Indisch militair, zijn vrouw met een scheermes zoodanig in den hals gesneden, dat zij is doodgebloed. De man wilde zich ver drinken, doch hij bedacht zich, kwam weer aan wal en is toen gearresteerd. V. was eerst kortgeleden met deze vrouw gehuwd. Oneenig- heid over de opvoeding der kinderen uit zijn eerste huwelijk schijnt hem tot deze daad te hebben gebracht. OOSTERSCH FEEST TE LAREN. De Larensche schilders en eenige aldaar wonende musici hebben het plan opgevat op Zaterdag 13 September a.s. een groot Oos- tersch feest op de terreinen van Hotel Ham- dorff te Laren te geven. EEN ZIEKTE IN DE GERST. Op eenige landerijen onder Nieuwer- Amstel komt de strepenziekte onder de gerst voor. Ter bestrijding der ziekte wordt de gerst door de landbouwers gedrenkt in een oplos sing kopervitriool, hetgeen veel resultaat heeft, doch toch geen afdoend middel schijnt te zijn. De schade, die deze ziekte veroorzaakt, is langrijk. VIER HUIZEN AFGEBRAND. In het gehuclu -.r ^er, nabij Heerlen, is door onbekende oorzaak K den afgeloopen nacht een. blok van vier hmi-en, bewoond door zes gezinnen, in de asch gelegd. Niets was verzekerd. De brand vond zoo schielijk plaats, dat de menschen in nachtgewaad moesten vluchten. EEN DRIFTIG KELLNER. Zondagavond kreeg een kellner, die ge werkt had aan het café ,,'t Nieuw Kalfje", aan den Amsteldijk te Nieuwer-Amstel, woorden met zijn patroon, omdat deze hem zijn loon terugvroeg, hetwelk bon abusievelijk twee- maai was uitbetaald. De kellner ontstak hierover in zulk een woede, dat hij zijn patroon te lijf ging en hem geducht toetakelde met de vuisten, ter wijl hij daarna een taartschep greep en daar mede de vrouw van den eigenaar der zaak een 10 c.M. lange en 1 c.M. breede snij- wond boven het linkeroog toebracht Onmid dellijk moest geneeskundige hulp worden in geroepen. De kellner werd gearresteerd. BOLSJEWISME IN INDIc De ambtenaren voor Chineesche zaken H. Mouw en A. D. A. de Kat Angelino zijn te Medan aangekomen in verband met efen on derzoek omtrent bolsjewisme bij Chineezen aldaar. Er is een huiszoeking gedaau bij den redacteur van een Chineesch blad, met het resultaat, dat verdachte stukken werden ge vonden en de redacteur werd gearresteerd HUURPRIJZEN EN WONING- ONDERHOUD. De Gezondheidscommissie te Alphen a. d. Rijn heeft aan de besturen der onder haar ressorteeren de gemeenten bericht, dat het bij verschillende woninginspectics de aandacht heeft getrokken,, dat de woningen in het al gemeen door de eigenaren slecht worden on derhouden en dat zelfs in vele gevallen eigen lijk van onderhoud geep sprake is. Dit is veel al een gevolg van de hooge prijzen der mate rialen en de stijging der arbeidsloonen. In dien de eigenaren de kosten gedeeltelijk door een matige verhooging van de huurprijzen konden dekken, zouden in vele gevallen de noodige maatregelen genomen worden. De commissie geeft in overweging om te bevorderen dat een matige huurprijsverhoo- ging door de huurcommissies worde toege staan aan die eigenaren, welke bereid zijn hunne woningen in een behoorlijken staat te brengen. Het bestedigen van de bestaande woningtoestanden is, volges haar, zeer zeker in strijd met de meest eenvoudige eischen der volkshygiëne. RUPSENPLAAG. Een onzer correspondenten in den Achter hoek schrijft ons: Terwijl men dit voorjaar in den Achterhoek veel hinder ondervond van de rupsen, speciaal in do vruchtboomen, en me nigeen ^..cgui ilink wapende, bespeurt men thans met grooten schrik, dat er weder een „rupsenplaag" op komst is. De koolzaadvelden zijn bedekt èf nog met vele eitjes of luizen öf met de groene rups. Speciaal de witte kooi en de boerenkool heb- be nerg te lijden. Zelfs ~"»v ze aan op de groote bladen vap de knolrapen. KORTE BERICHTEN. Op hiet drietal voor predikant bij de herv. gemeente te Uitgeest zijn geplaatst: ds. B. H. Gust te Veenwouden, ds L. A. F. Red- dingius te Pingjum en ds M. Rosbergen te Kixnswerd. Er is 5 jaar gevangenisstraf geëischt te gen H. L. B. te Groenlo, die in Juli zekeren Reinders aldaar met een mes mishandelde, zoodat de dood er op volgde. Te Nieuwer-Amstel kwam een automo biel in botsing met een bierwagen. De auto werd vemielü, en de bierwagen licht bescha digd. De koetsier viel van den bok en be kwam ernstige kneuzingen. Het kerkbestuur te Venhuizen, heeft pu bliek aanbesteed, het bouwen eener R.-K. Jongensschool. Aannemers werden, voor 57200, de heeren J. Besseling en J. Homan, aldaar. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING ALKMAAR, 8 September 1919. In de heden! gehouden veilingen werd betaald voor Bloemkool le soort (per 100 st.) 13.50 h 19.90, 2e soort 4 8. Roode kool 3 a 5.40, per 100 K.G. Wortelen per 100 bos 5.10 a 6.80. Rabarber per 100 bos 3.60 5.20. Uien per 100 V '0 h f 8.30 Slaboonen p. 100 K.G, 8.60 a 29.90. Andijvie per 100 s i 1 a 2.50. Kropsla per 100 stuks 2.40 3.80. Komkommers per 100 stuks 5.8© h 12. Pieterselie per 100 bos 1.20 h 1.80. Postelein per ben 0.15 h 0.35. Snijboonen per 100 K.G. 10.20 a 16. Spinazie per 100 K.G. 10.80 a 12.40. Selderie per .100 bos 0.60 a 1.30. Tomaten per K.O. 0.06 a 0.13. Apelen per K.G. 0.06 a 0.22. Peren per K.G. 0.04 a 0.28. Pruimen per K.G. 0.40 a 0.54. BOVENKAPFUFL „de Tuinbouw" 8 Sept. li. ,.u' nesteede men voor: Bloemkool I j 10 a 15.50, II 6 5 9, III 4 a 6, Roode kool 3.20 a 3.60 Witte 0.60 a 0.90, Slaboonen 2 a 2.35, Bieten 19, Blauwe aardappelen 4.80. VENHUIZEN, 8 September. Veiling de Zuiderkogge. Aardappelen: Blauwe 3.75 a 4.25 per 50 K.G., Peren 4.50 a 24.90, Appelen 3.70 k 14, Druiven 58 per 100 K.G. ZWAAG, 8 September. Veiling Bangert en Omstreken. Druiven 4050 ct„ perziken 1013 ct., peren 2—15 ct., appelen 320 ct., pruimen 525 ct., tomaten 912 ct„ nooten 1418 ct., vijgen1 215 ct., snijboonen 2—6 ct., sla boonen 46 ct., uien 2—4 ct. NOORDSCHARWOUDE, 8 Sept. Aardappelen:.Schotsche muizen 5.50 k 6.10, Schoolmeesters 6 k 7, Eigenhei- .mers 4.80 k 5.60, Blauwe 6.80 a 7.80, Drielingen 3 k 3.40, Roode kool 3.80 a 4.50, Uitschot 1.70 a 2, Gele kool 3.20 k 4, Witte 1.40 k 1.60, Grove Uien 8 a 8.80, Drielingen 9 a 9.20, Peen 14 a 15.60, Kroten 1.30 k 1.50 alles per 100 K G. Veilingsvereen'ging „de Zaanstreek." Peen &—12.X ct. per bos, andijvie 40—300 ct. per 100 str., selderie Vi—4 ct. per bos, pieterselie 1 5 ct. per bos, slaboonen 7 9K ct. per pond, snijboonen éVs—10 ct. per pond, sla 1.40'—ƒ2.60 per 100 krop, roode kool' 4 A9 A ct. per stuk, gele kool 5%10 ct. per stuk, groene kool 49 A ct. per stuk, tomaten 12—13ya ct. per pond, postelein 40—58 ct. per ben, spinazie 42—54 ct. per ben, komkommers I 815 H ct. per stuk, uien 5 A ct. per pond, augurken 7V2—19 ct. per pond, zoete appelen 6A10 ct. per pond, zure appelen 6—10 ct. per pond jutteperen 12^—13 ct. per pond, diamantperen 8V2— 9 ct. per pond, stoofperen 5 A6 A ct. p. p. j 11 lit r tiL'tl PU V - Naar V. D. verneemt' ils de eenige we'ken golcdten samengestelde arbitrage-commissie, bestaande uit leden van 'de worlkgevors en werknemers-oiriganisaties in het typoigrafenbe- drijf, welke commissie tot taak had, een on- lerzoek in te stellen naar de klachten, zoowel van werkgevers- als van werknemerszijde ge uit over de naleveing van het collectief con tract, en naar de wenschelijkheid v'an ver- hoolging der loionen, heden met haar werk zaamheid .gereed gekomen. De uitspraak der commissie aal heden worden békend1 'ge maakt. D# commissie' heeft haar besluit met alget- meene stemmen genomen, waaruit 'blijkt, dat algéheele overeenstemming is. bereikt. WETHOUDER WIBAUT NAAR AMERIKA. De Amsterdamsehe wethouder Wibaut is voornemens, voor eenige tijd naar Amerika te gaan om persoonlijke aangelegenheden. HEIT PANOPTICUM VERDWIJNT. Eén sthkje Amsterdamsehe aantrekkelijk heid, speciaal voor den buitenman, gaat ver dwijnen. Spoedig reeds. Aks de vrooüj'ke Sep tembermaand is uitgevierd on Amsterdam de jkarlijksohe, eigenlijk nog sléchts bij overleve ring bestaande, Ikormismaand achter don rug heoft, worden uit de ruimten boven het Cen traal Theater de waspoppen weggeruimd, dé koninklijke en keizerlijke ex-staatshoofden, zoogoed als roodkapje met 'hlaar wolf en der Keilormeister Rudimann uit Scheffels Elke- hard; ladi de marteltuigen uit de gruwelkamer, de spiegels uit 'den doolhof, tot zelfs de hij- gend-sluimerende „dame aux camélilas" toe, 'die altijd weer de sitill'e verbazing van groeten als kinderen wékte, zullen, prime October tot „het verleden behooren" en in de voormalige show rooms zullen employés van dé(, naastaan gelegen Amsterdamsehe Bank, pennen en co- pieeren. Eén stiulkje Amsterdamsehe aantrekkelijk heid verdwijnt daardoor. Want meer dan 37 jaren heeft 't wassenbeeldenspel aooal® 't Pa nopticum in den mond van vélen werd' ge noemd, bezoekers getrokken. En niet zoo wei nig. Eir waren jaren, dat meer dan 80.000 stads- en landlgenoo'ten en anderen, kwa men kijken naar de sierlijk gedoste poppen en andere bezienswaardigheden. Het was in navolging van het bekende Pa- rij'sche Mhisée Grövih en van een dergelijke instelling in Londen? die drommen bezoekers trokken, dat een consortium van Amsterdam sehe financiers en dergélij'k winstinaJkend zaakje oprichtten; 18 Juli van het jaar 1882 werd op da plek, waar voordien de bekende zomertuin van Roetemeier bezoékers trok, het Nederlandseh Panopticum geopend De was senbeelden en andere raritoiten werden boven geïnstalleerd, beneden kwam het café-restau rant, dat goede dagen heeft beleefd1: want de attractie van het Panopticum-café bestond voornamelijk in het strijkje, het zangnummer tje, do voordracht, -die een of moor keeren "tij dens de avonduren, werd uitgevoerd. Later, toen strijkjes, zang- en voordraohtnummers in bijna alle grootere en veie kleinere café's wa ren te hoeren^ verminderde de trek naar het Panopticum-café zeer snel. Exploitanten maakten er in dé 'dagen van de eerste bios coop-woede een Kientop van. Maar de Panop ticum-bioscoop wilde óók al niet en dé zaal werd nog eens omgebouwd, en ditmaal 'kwam het Centraal-Theater voor den dag, dat wel rendeert. Intusschen groeide boven, in museumzalen en showrooms de bevolking. Er bon geen Boe renoorlog werdén uitgevochten, of Joe Cham berlain werd .gekneed' op d'e wasatteliérs, die op de allerbovenste zolders waren ingericht, en ook oom Paul verscheen, onder den boegen hoed, in de heeldengalarij. Na den Atjeh-oor- log ikwam Karél van der Heijden in het gelid staan, en hij léék sprekend. Zoo1 werdén allé belangrijke, gruwelijke en 'blijde gebeurtenis sen bijgehouden en -de groote heeren, die het laatst werden aangeschoven, waren maar schalk Joffre en Hindenburg, general Feld- marscball Al die 'huidige en ex-gekroonde hoofden, al die pracht en praal en glorie gaat nu ond'er den 'hamer.... Woensdag, Donderdag en Vrij dag, 1, 2 en 3 October, wor dt de geheele in ventaris van het Panopticum geveild. Waar zullen ze heengaan, de folterwerktui- gen, de staatslieden, de dwaaltuinen en dool hoven (BDbl.)' DE AMSTERDAMSCHE RAAD.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6