Directeur* Leeraar in N ederlandsch, Binnenland. ('1' Ahm de Ko-cgere xLo-iidei'ssciro'oi (met 2-ja- ragen cuxaus), die Handels dag school (met 3- j jarigen cursus,) en die Handelsavondschool (tmet 4-jairigon cursus) wotrdtt igevtnwfed1 een op een .j'aarweddie. behoudens goedkeuring van den hEinitrter, van 4140.tot 6060 vpog 'de beide eerstgenoemde scholen en van 800 voor die Bandieüisavondlscbooil, en aan de Hooigere Handelsschool en aan dte Handelsdagschoel een losgeraakt en gevallen, met het gevolg, dat de motor defect geraakte en zeker geheel stuk geslagen zou zijn, als de koene vlieger niet onmiddellijk handelend was opgetreden, Oogenblikkelijk werd de motor stopgezet en van een hoogte van 3000 Meter zonder on~ felukken gedaald in het N.-H. Kanaal, nabij et fort Spijkerboor. Door de fojt-bezetting werd de noodige hulp verleend en voor be waking van net watervliegtuig gezorgd. Spoedig werd ook technische hulp gevraagd van uit de Mok. Hierop is Woensdagmidda, de Italiaansche vlieg-officier Umberto Ma< dalena met een watervliegtuig gekomen. Dicht bij de plaats waar hij zou dalen is de staart van zijn toestel waarschijnlijk met een draad in aanraking gekomen, waardoor de machine zoodanig beschadigd werd, dat da len op het water niet meer mogelijk was. De vlieger heeft toen het kunststuk moeten ver richten om met zijn watervliegtuig een nood landing te land te doen, wat te West-Graft- dijk uitstekend gelukte. Toen waren er dus twee pechvogels in de buurt van Spijkerboor, welke natuurlijk veel bekijks hadden. Luitenant Maddalena is weer naar de Mok vertrokken cm den volgenden morgen met twee mecaniciens in een ander watervliegtuig terug te komen. Zonder moei te werd nu in het kanaal geland. Donderdag heeft de Italiaan uit dankbaar heid eenige tochtjes gemaakt met de perso nen, die aan de vliegers hunne diensten had den aangeboden, zooals de kapitein-directeur van het lort Spijkerboor, de heer Vening, arts te Beemster, die zijn auto voor de avia- teurs beschikbaar had gesteld ,en de echtge- noote van den dokter Ook Vrijdag zijn er eenige rondvluchten met passagiers gedaan en Zaterdag zou de pastoor van De Rijp den luchtdoop ontvangen: En naar aanleiding van deze sympathieke daden zijn de Italianen bij den heer Vening aan een feestmaaltijd ge noodigd in zijn woning te Beemster. Door liet gdieele huis kon men de Italiaansche kleuren vinden, ook het menu was zooveel mogelijk Italiaansch. Op tafel prijkte ook een groote vliegmachine van banket, even eens in de Italiaansche kleuren. Aan tafel werd wederzijds getoast in de Hollandsche, Engelsche, Italiaansche en Fransche taal. De vliegers, die ook den oorlog in de lucht hadden meegemaakt, vertelden van hunne groote avonturen en werden in hunne leven dige gesprekken aandachtig gevolgd De vlie ger Maddalena vloog 's avonds weer naar de Mok terug en luitenant Guamieri bleef op hei fort overnachten waar hij eenige dagen de gast zal zijn van kapitein Loeffen, totdat de toestellen weer onder zijn leiding her steld zijn. De mecano's rijn hieraan al druk bezig. UIT GHDOEIP. Naar wij vernemen ligt bij den heer Lee ring een adres tor teelkening met het doel voor 'de buitenwijken een tweede postbestel ling ingevoerd te krijgen. Eir werd reeds flink op geteekend, en igeen wonder, de thans bestajan.de ééndaagtsche bestelling voldoet lang niet meer aan dó heb fte deir i, j den. Dat een ieder dit begTjjp:.. en dit aldres stoune. Stiid ii i uws INBRAAK. Toen gisternacht de heer en mevrouw Hols- muller, Emmastraat alhier, om 2 uur van de festiviteiten - van Kracht en Vlugheid thuis kwamen, ontdekten zij dat in de salon een kistje uit het buffet op tafel stond Dadelijk begrepen zij dat er iets niet in orde was en tegelijkertijd hoorden zij een man zich door een deur verwijderen, die in zijn pet verschil lende voorwerpen tegen zich aandrukte. De man wist het huis uit te komen en werd daarna tevergeefs een eind weegs door den heer H. achtervolgd. De heer H. mist aan tafelzilver een bedrag van 600 en 100 aan geld. De politie heeft nog geen aanwijzingen OP HET VIERTAL. Ds. Kloosterman alhier fcotmt voor op heft viertal voor predikant bij dó Herv. Gemeente te Groningen. DE LANDBOUWFEESTEN. De tentoonstelling vanwege de afdeeling Alkmaar der Hollandsche Maatschappij van Landbouw, die elk jaar zooveel belangstel ling trekt zoowel wat inzending als bezoe kers betreft, belooft dezen keer al bijzonder te zullen worden. In elke afdeeling zijn veel inzendingen, maar vooral van schapen, var kens, pluimvee en konijnen. Daar voor scha pen en varkens alleen gecontroleerd fokvee gevraagd wordt, is te begrijpen, dat vooi kenners veel zal zijn te zien. De heer F, Jón'gejans alhier stelt beschik baar 1 bronzen medaille voor het mooiste Lo- tharinger komijn» 1 bronzen medaille voor het mooiste Blauwe Weoner konijn en 1 verguld zilveren medaille voor ijet mooiste paar sier- duiVen. Deze medailles zijn door iedóren inzender' te winnen. NEDERLANDSCHE NATUURHISTORISCHE VEREENIGING. Gisteren hield de afdeeling Alkmaar haar eerste excursie na de vacantie. Het terrein van Haar naspeuringen was de duinen bij Castri- He' buitengewoon mooie stille weer i -takte de wandeling in de lommerrijke duin vlakte tot één genot, en na de zomerrust was de lust tot zoeken en de belangstelling om te leeren kennen, frisch en krachtig En kan 't groen in September al dor en schromptüg zijn, verwaaid ca afgevreten, nu was 't opmerkelijk om te zien, hoe de vele regens van Augustus en liet stille warme weer van September alle buomen. en heesters hun iiiochheid en sappigheid hadden doen behvuücu. En waar in uen zomer het hout getooiu wordt dooi het Lissche etgroen (de jonge spruiten, üie na dc lentesprutten ver schijnen;, nu zag men zelfs ^en derde frisch groeisel aan het einde der takken. En daar naast toch ook al de herfstpradit van t land schap, de oranjebessen van de duindoorns, de doffe roode bessen van de Meidoorns en schitterende roode trossen van de Geldersche roos, en wat niet het minste was: de massa's blauw-dauwige bramen. Naast al het gewone dat de hooge duinen en de lage valleien ver- toonen, zag men vele minder algemeene ver schijningen: een teere geel-roze bremraap, die op bitterkruid parasiteert, zeepkruid met roze welriekende bloemen, wilde asperge bloeiend en met vruchten, wespen-orchidee, de zeldzame vrid-gentiaan, het onvolprezen pamassia, Succisa pratensis de blauwe knoop). En echter de duinvallei met al haar wisselende tinten van frissche loofboschjes en donker dennegroen, bruine helmpluimen en 'grijs rendiermos stonden de massieve eze- duinen met hun prachtig golvende lijn tegen de grijze lucht. DE 32ste NATIONALE KOLFWEDSTRIJD. HET FEEST VAN „KRACHT EN VLUGHEID". De bekende Alkmaarsche Tumclub, opge richt in September 1874, bestond thans 45 jaar en zij heeft dit negende lustrum op waardige wijze gevierd en ons de overtui ging geschonken, dat zij met moed en ver trouwen haar gouden jubileum tegemoet gaat. De officieele herdenking had Zaterdag avond plaats op den eereavond in de Harmo nie. De groote zaal zag er keurig uit. De heer Teerink had voor een prachtige bloemen versiering gezorgd, manden in 't midden en vazen met bloemen aan de kanten, groenver- siering bij 't toon eel De nieuwe portières voor de deuren der foyer werkten ten zeerste mee om het goede aspect te verhoogen. Om streeks half negen waren de verschillende of ficieele personen, juryleden en vertegenwoor digers aanwezig De burgemeester en de heer Mann, één der oprichters, waren tot hun spijt verhinderd. De publieke belangstel ling viel ons niet mee. Het scherm rees en de geheele vereeniging stond en zat geschaard om de groene tafel. De praeses, de heer W. Pels, sprak een kort welkomstwoord, waarna de feestrede werd uitgesproken door den heer Joh C. L. Wijdeman, vice-voorzitter der vereeniging en voorzitter van de feestcommissie. Het rtcht om te jubileeren werd door sprèker ten dui delijkste aangetoond, de personen die ten al len tijde het welzijn van Kracht en Vlugheid hadden behartigd, werden herdacht en voor zoover aanwezig o. a. de heeren Bossert en Van Dijk, persoonlijk dank gebracht, het voorwoord uit het programma werd aange vuld. Herdacht werd de krachtige steun die Mevr. de Wed. H. W. Holsmuller had ver leend' voor het stand komen der dames-afdee- ling, die nu 15 jaar bestaat, De heeren W. Teerink en J. J. Poll jubileerden eveneens. De eerste was thans 25 jaar lid en bestuurs man, de directeur J. J. Poll voerde 5 jaar de directie. Als bew ijs-Van erkentelijkheid werd hem door den heer Wijdeman een lauwer krans aangeboden. De heer Van Eeckeren kwam daarna Kracht en Vlugheid gelukwenschen namens het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond en liet gewest Noord-Holland, waarop de heer Stavenutter hetzelfde deed namens den Turn bond Alkmaar en Omstreken. Ook een an dere Alkmaarsche vereeniging kwam de jubi- leerende vereeniging huldigen, n 1. die Kon. Rederijkerskamer „Bilderdijk", bij monde van haren voorzitter, den heer G. Cloeck, die te vens een fraaie bloemenmand aanbood. Nadat de heer Pels allen had bedankt voor de sympathiebetuigingen, werd met de af werking van het programma begonnen. De dames van Kracht en Vlugheid begon nen met eenige uitstekende brug-oefeningen. Later oogstten zij een luid applaus met de keurig uitgevoerde waaierdans, een nummer dat schitterend slaagde en waarvoor direc teur en executanten een woord van lof toe komt. Zeer in den smaak viel ook het geïm proviseerde Wiener Dameskapel, die een aardige potpourrie ten gehoore bracht. Ver schillende heeren waren op handige wijze veranderd in lieftallige dames De fluitist kweet zich kranig van zijn taak. Aan 't slot bood de heer J. Holsmuller de directrice een bouquet aan. Verder werd de avond gevuld met den per- soneelen wedstrijd le graad. Acht deelnemers hadden ingeschreven, waaronder geen tur ners van bijzondere kwaliteiten, uitgezon derd dan de heer J. Fehenke, maar deze kon juist dooi et-a ongeval 's middags opgeloo- pen, niet utikomen. Ook de heer Admiraal ontbrak. De zes overblijvenden voerden nu de voorgeschreven oefeningen aan paard, brug en rek uit. Maar 't gepresteerde is ons zeer tegengevallen. Niet één der oefeningen werd geheel correct uitgevoerd. De oefenin gen waren moeilijk, dat is waar, maar een werkelijke eerste graad turner had ze toch tr* hun recht doen komen Het groote ver- scnil bleek duidelijk toen de heer Poll aan 't rek ter opluistering Meewerkte. Dat was in alle opzichten af, 't Applaus was verdiend. Na een mooie slotgroep op 't tooneel, werd de zaal ontruimd en begon het bal. De turnsters en turners ook uit andere plaatsen lieten zich niet onbetuigd. Zaterdagmiddag en Zondag werden op het Sportterrein de nationale gymnastiek- en athletiek-wedstrijden afgewerkt. Kracht en Vlugheid zal ook nu wel weer ondervonden hebben, dat het eene heele toer is het iedereen naar den zin te maken. De ju ry en de verschillende commissies hebben een zware taak te verrichten gehad. Wat de gymnastiekuummers betreft ging 't meestal goed, maar bij de athletiek bleek 't nog al eens lastig dat het N. G. V. en de N. A. U. verschillende regels toepassen. Zoo b.v. bij 't polssitokhoogspringen. 't Was niet alleen te doen om over de lat te springen, maar ook 't neerkomen moest correct zijn Vallen of met de handen den grond aanraken, maakte den sprong ongeldig. Ook was de stok voor de ecrite athletiekers te kort. De publieke be langstelling is voor dergelijke wedstrijden nog niet groot. Men doet echter ook niet veèl moeite om bij de toeschouwers de atten tie levendig te houden. Men wist niet, wie er liepen of sprongen, men hoorde niets van de tijden van de hoogte of verte der sprongen e.' d Dit had telkens per megafoon moeten worden bekend gemaald. „De Sport" bevatte onlangs een zeer levenswaardig artikel over het wekken der belangstèlling bij athletiek- wedstrijden. Mlssclitea Bat met verschillende wenken daarin vervat een volgende maal re kening kan woren gehouen. Belangrijke rel sultaten werden niet bereikt, al is b.v. de prestatie van Amstel's G. V. astafette 5 X 100 M. op deze zware baan in 63.9 sec. niet slecht. Zij liep echter de 4 X 100 M. in Am sterdam in 47 sec Stapel uit Enkhuizen was in den persoonlijken driekamp in de drie on derdeden nummer één. Een mooi resultaat uit ruim 50 deelnemers. Wat de gymnastiek betreft was de perso- nede wedstrijd 2e graad veel beter dan die der le graad. Wij zagen vele deelnemers hun natuurlijk gemakkelijke oefeningen zeer correct uitvoeren. Ook viel het ons op, hoe een aantal reeds bejaarde turners nog met de grootste ambitie meededen en dikwijls lang de slechtste niet waren. In de afdeeling Stokoefeningen dames (5- tallen) was de concurrentie heel zwaar, wat wej hieruit kan blijken, dat b.v. „Hygiëa" uit Alkmaar de oefeningen» zeer goed uitvoer de, maar toch bij de juiy niet voor een prijs kwam. Het vijftal dames van in aanmerki Amstel's G. verwierf schitterend den eere- pnjs. „Nuttig en Aangenaam" uit Punnerend had bepaald pech. Keurig hadden de dames de le öefening uitgevoerd. Maar bij de twee de raakten zij ineens op onbegrijpelijke wijze in de war en de directrice moest ophouden. Jammer. Ze. hadden een goede kans gemaakt. De vrije oefeningen heeren waren goed, maar bepaald ies heel moois hebben wij niet gezien, wat ook blijkt uit de behaalde pun ten. - Voor de Cinema Americain werden van de turnfeesten op het terrein verschillende mo menten opgenomen, die weldra vertoond zullen worden. Wij laten hieronder de uitslagen der ver schillende wedstrijden volgen: I Stokoefeningen dames: 19 deelneem sters. Eereprijs Amstel's G. V., Amsterdam, met 95X punt; le prijs „Kracht en Vlug heid", Amsterdam, met 84 punten; 2e prijs „Tumlust", Alkmaar, met 79 punten; 3e prijs „Hygiëa", Krommenie, met 72 3^ punt. II. Vrije oefeningen heeren: 25 deelnemers. Eereprijs Tumlust", Alkmaar, met 78 pun ten; le prijs „Kracht en Vlugheid", Amster dam, na loting met tweede prijs „Hercules", Beemster, beiden met 76U punt; 3e prijs „de Halier", Alkmaar, met 73 punten. III. Estafettenloop heeren. 5 X 100 M 20 deelnemers. Eereprijs: Amstel's G. V.", Amsterdam, in 63.9 s.ec.; le prijs „Victoria", Zaandam, in 651/5 sec.; 2e prijs „Jahn", Edam, in 661/5 se.3e prijs „Spartacus", Am sterdam, in 66% sec. IV Estafettenloop, dames, 5 X 80 M„ 14 deelneemsters. Eereprijs „Olympia", Zaan dam, in 65 sec.le prijs „Nuttig en Aange naam", Punnerend", in 65% sec.; 2e prijs .Amstel's G. V„ Amsterdam', in 66% sec., na loting met „Hygiëa", Alkmaar, dat denzelf de ntijd maakte. V Driekamp Vereenigingen. Pols-vèr- springen, hoogspringen en hindemisbaan. De rangnummers in elke afdeeling werden opgeteld, 't Minste aantal punten was hier dus evenals bij VI nummer één. Eereprijs: ,F. L. Jahn". Édam, met 10 punten; le prijs „Olympia", Zaandam, met 11 punten; 2e pr. „de" Halter", Alkmaar, met 13 punten. VI. Driekamp Personeel. Polshoog-, vèrspringen en 100 M. hardloopen Ruim 50 deelnemers. Eereprijs: P Stapel, van „V. en KEnkhuizcn, 3 punten; le prijs B. Dekker, van „Jahn", Edam, 8 punten; 2e prijs S Dek ker, van ..Olympia", Zaandam, 11 punten; 3e prijs A Stins, van „de Halter", Alkmaar, met 13 punten; 4c eprijs J. Heinis, van „de Halter", Alkmaar, met 20 punten. VII. Personeele wedstrijd le graad. 6 deel nemers. le prijs: K. Kooij, van „Kracht en Vlugheid" te Utrecht, voordien van „de Hal ter" te Alkmaar, met 19 punten; 2e prijs: J. Heinis,.van „de Halter" te Alkmaar, met 17s/i punt rij' 80 deelnemers: Eereprijs F. Budding, van „Tumlust" teAlkmaar, met 255/. jïunt; le prijs F Nol, van „Tumlust" te Alkmaar, met 25 k punt, na loting met H. Schooneveldt, van „Simson", Amsterdam, die ook 25 punt en had en nu den tweeden prijs kreeg; 3e prijs J .Content, van „Spartacus" te Amster dam, met 2414 punt; 4e prijs J. Termaat, van „Tumlust" te Alkmaar, mei 24 punten; 5e prijs K .Boot, van „Hercules" te Oudkarspel, met 23% punt. De verschillende prijzen werden na afloop der wedstrijden op het terrein door den heer Wijdeman uitgereikt. Mooi op tijd was het feest van „Kracht en Vlugheid", dat zoo prachtig door 't weer begunstigd werd, af geloopen. 7% pt VIII. Personeele wedstrijd 2e graad Pl.m. STATEN-GENERAAL. Zaterdag is op de gewone wijze de zitting der Staten-Generaal gesloten in een vergade ring van beide Kamers. Minister Ruys de Beerenbrouck hield namens de Koningin de sluitingsrede, waarin hij o.m. zeide: „Gewichtige wetelij'ke voorzieningen zijn geheel of gedeeltelijk tot stand gekomen. Dat overeenstemming is verkregen over maatrege len die het lager onderwijs in zijne verschil lende geledingen ten goede kunnen komen strekt tot groote voldoening." NEDERLAND EN BELGIë. De nadere mededeeling van den Belgischen minister Hijmans in zake de geheime nota zal niet beantwoord worden. 5 If 11 in l'( X i i't aantal lesuren 8 IL H. S. en 18 H. D. SI, op een jaarwedde van 690, henevens 110 170 per wakelijiksch lesuur, naar geöiamig Van diensttijd' volgen» salarisver ordening. Stulkken (adres op zegel) in te zend'en aan het Gemeentebestuur vóór 20 SEPTEM BER a.s. Zondagmiddag werd in de kolfbaan van ho» tel „De Nachtegaal" de door do kolfclub „Recht Door'" alhier, uitgeschreven 32sto Na» tionale KolfwedstriJd geopend. De belangstelling was bijzonder groot, zoo» als wij reeds berichtten werden er zeer veel medailles beschikbaar gesteld. De kunstvoor» werpen die'tevens als prijzen te winnen waren, waren al bijzonder begeerenswaardig. De voorzitter %an „Recht Door" de heer P. Hoek wees er in zijn welkomswoord op, dat het feest plaats had, ter gelegenheid van het 40»jarig bestaan, dat het vorig jaar gevierd had moeten worden, doch toen werd uitge* steld wegens de tijdsomstandigheden. Thans was den oorlog voorbij en de tijd weer daar om de wedstrijden te laten door» gaan. Spr. sprak een bijzonder woord van welkom tot het hoofdbestuur, over wiens tegenwoor» digheid hij zich ten zeerste verheugde. Hij herdacht oo'k zijn medebestuursleden en de leden van de feestcommissie en bracht hun dank voor de hulp, die zij hem bij de regeling hadden geschonken. Spr. sprak'hierna woorden Van dank tot de» genen die medailles hadden geschonken. Bijzondere dank bracht spr. aan de Konink» lijke Familie voor de geschonken medailles. Op zijn verzoek werd een saluut aan het Ko» ninklijke Huis gebracht. Bijzonder aangenaam was het spr. voorts, dat hetGemeentebestuur een verguld zilveren medaille had geschonken. Spr. zag daarin het bewijs, dat de kolfclub „Recht Door" als ge» vestigde vereeniging in Alkmaar erkend werd en alszoodanig een waardige plaats inneemt. Dank bracht spr. ook aan „Alcmaria", ver» eeniging tot bevordering van (het Vreemdelin genverkeer voor dó geschonken medaille. Voorts dankte spr. Dr. van Balen Blanken Voor het schenken van een medaille, spr. hul» digde hem als de man, die niet alleen de kolf» club een goed hart toedraagt, maar ook de lé» den van den Nederlandschen Kolfbond. Spr. uitte den wensch, dat Dr. van Balen Blanken nog lang gespaard mag blijven voor degenen, die hem lief hebben en voor de kolfers, die hem achting en vriendschap toedragen. Nog dankte spr. verder allen, die voor den wedstrijd een onderscheiding hadden geschon» ken. Spr. uitte den wensch, dat al de leden, waarvan hij de meesten kende en de anderen hoopte te leeren kennen, aangename dagen zouden doorbrengen. Spr. hoopte niet, dat zij waren gekomen om een prijs te winnen, want die daarvoor naar een wedstrijd gaat wordt teleurgesteld. Zeer aangenaam zou spr. het vinden, wan» aeer de leden, bij het eindigen van den wed» strijd, de overwinnaar joviaal de hand zou» den drukken om hen te feliciteeren met het behaalde succes, dit zal de oude vriendscnaps» banden versterken. Spr. hoopte dat dit het wachtwoord zou wezen, van den Ned. Kolif- bond. Verder wenschte hij allen aangename da» gen toe. Hij eindigde meï den wensch dat al» len wanneer de tijd van vertrek is a.tngebro» ken, met de aangenaamste herinneringen zul» len vertrekken en deze zullen bewaren. Ap» plaus. De voorzitter van den Ned. Kolfbond Dr. G. C. van Balèn Blanken te Spanbroek die hierop het woord voor de opening bekwam, begon met te zeggen, dat hetgeen hij zou zeg» gen een weerklank zou zijn van hetgeen de heer Hoek gezegd had, men kon van hem geen openingswoord Verwachten, aangezien de wedstrijd reeds des morgens was begonnen. Spreker herinnerde aan de donkere dagen van den oorlog en hoopte, dat thans met den vrede weer geregelde wedstrijden mogelijk zouden zijn. Spr. deed uitkomen, dat er rede» nen waren om zeer dankbaar to zijn, dat de vrede gekomen was. Spr. sprak daarop woor» den ter nagedachtenis van degenen, die in de afgeloopen 2 jaar aan den bond waren ontval» len en sprak er zijn verheugenis over uit, dat de club in Alkmaar zooveel nieuwelingen had gekregen. Spr. noemde, dit een bewijs, dat er nog leven in de kolfsportzat. Hierop bleef spr. eenige oogenblikken stil» staan bij het 40»jarig feest, dat verleden jaar gevierd had moeten worden. Dat zooveel hoofdbestuursleden tegenwoor» dig waren verheugde spr. in het bijzonder. Op zijn voorstel werd besloten aan de niet»aan\ve» zige hoofdbestuursleden de heeren K. Valen» tijn en Dr. P. de Boer telegrammen van sym» pathie tc zenden. Een bijzonder woord van welkom sprak spr. tot gebrs. Vincent, oude kolfers, die eeni» ge wedstrijden niet hadden bijgewoond, maar nu weer tegenwoordig waren. Over het herstel van den heer D, Elgger» 'n bekend kolver die na een groote operatie ge» ruimen tijd tusschen hoop en vrees had ge» leefd, sprak spr. zijn vreugde uit. De oude heer Harp, de eenige oprichter van „Recht Door" die nog in leVen was, werd door spr. ook herdacht. Aan het gemeentebestuur van Alkmaar bracht spr. dank voor de belangstelling ge» toond bij het schenken van de medaille. Ook aan Alcmaria bracht spr. dank. nen bijzonder woord van dank bracht spr. aan de vorstelijke familie. Spr. verklaarde nog tot degenen te behoo» ren, die zich dankbaar gestemd gevoelen, dat Nederland nog ccn vorstenhuis bezit. Op zijn verzoek zongen de aanwezigen staande het oude Wilhelmus, om wijding te geven aan den eersten wedstrijd ns den oorlog. Tot 12 uur werd er hierna met bijzonder veel animo gespeeld, vooral des middags werd de wedstrijd door voel publiek bezocht. De stand van de 1c serie is „Onder Ons" te Krommenie 117 punten, „Ons Genoegen" te Noord»Scharwoude 116 punten, „mik Wis" te Koog aan de Zaan 122 punten, „T.O.G.I.D.A." te Krommenie 124 punten, „Utrecht" te Utrecht 87 punten, „Op Maat" te Zuid»Schar< woude 104 punten, „Twaalf zij ons Doel" te Krommenie 139 punten, „Zaanstreek" te Koog aan de Zaan 130 punten, „Recht Door" te Alkmaar 129 punten. De Engelsche „Times" drukte de meest be» zwarende gedeelten der Ned. protestnota af en nam een schrijven op van den bekenden pro»geallieerden teekenaar Louis Ramaekers (zelf een Limburger), die opkomt tegen het Belgische streven tot naasting van zijn ge» west. Het Hbl. spreekt er zijne verwondering over uit, dat de Belgische pers het geheele exposé van de heeren Seghers en Orts in de commis» sie van Veertien heeft gepubliceerd, terwijl de Nederlandsche regeering van de uiteenzetting harer gedelegeerden slechts korte mededeelin» gen gaf. Het Hbl. schrijft: Is do publicatie van Belgische zijde eene in» discretie die dan van zeer groven aard zoude zijn dan zal men van onze zijde met kracht daartegen moeten opkomen. Wij voor ons zouden er niets op tegen hebben, zoo de onderhandelingen betreffende de Neder» landsch»Belgische kwestie onder het volle licht der openbaarheid werden gevoerd; wij heb» ben niets te vejbergen, kunnen open en recht door zee gaan, omdat ons standpunt even eer» lijk is als krachtig. Meent de commissie even» wel, dat de besprekingen op de oude diploma» tieke manier moeten worden gevoerd, dat zij dan ook hare maatregelen neme om indiscre» ties van eene zijde te voorkomen. In ieder ge» val, nu het Belgische exposé volledig is ge» publiceerd, heeft het Nederlandsche volk er recht op ook het antwoord, dat de Neder» landsche gedelegeerden erop hebben gegeven, volledig te kennen; onze positie kan er bo« vendien slechts door winnen. De Belgische publicatie stelt ons intusschen in staat een oordeel over de Belgische poli» tiek te vormen. Wij kunnen niet anders zeg» gen, dan dat die politiek vol is van dubbelzin» nigheden, werkt met valsche en overdreven voorstellingen van allerlei aard en heenstuurt op veranderingen, op economisch en militair gebied, die voor Nederland geheel onaanne» melijk zijn. Waarbij nog komt, dat zij blijk geeft van eene hooghartigheid, een alleen let» ten op eigen belangen, onverschilligheid van do goede verstandhoudingen tusschen de bei» de volken, als men, gezien het verleden, niet had kunnen verwachten. De dubbelzinnigheid springt voortdurend in het oog. Terwijl de Belgische regeering en ha» re delegatie eenerzijds verklaren zich te hou» den aan de resolutie van 4 Juni, waarbij ter» ritoriale veranderingen en internationale ser» vituten werden uitgesloten, is het betoog, zoo» wel ten» aanzien van Zeeuwsch»Vlaanderen en de Schelde als ten aanzien van Limburg, dui» delijk erop ingericht de gevolgtrekking te wekken, dat deze gebieden aan België behoo» ren te worden afgestaan, ook al wordt dezo gevolgtrekking zelve niet met zoovele woor» den gemaakt. Ten aanzien van de internatio» nale servituten is men nog kieskeurig: men eischt talrijke en zeer ernstige servituten ten koste van ons land en verklaart met een naïef gezicht, dat het geen servituten zijn. Ook de valsche en overdreven voorstellin» gen liggen voo het grijpen. Op historisch ge» bied doet men het voorkomen, aisof Zeeuwsch Vlaanderen en Limburg tot België zouden hebben behoord en noodgedwongen aan Ne» derland zouden zijn afgestaan, en alsof m 1830/39 aan België de garantie der neutraü» teit zoude zijn verleend als compensatie voor den afstand van gebied, dat eigenlijk tot Bel» gië zoude behooren. Ieder Nederlander weet, wat daarvan is, weet, dat van Limburg slechts een zeer klein deel en van Zeeuwsch»Vlaande» ren nooit iets tot de Oostenrijksche Neder» landen heeft behoord, weet ook, dat België in 1839 als vergoeding voor dat kleine deel van Limburg een deel van Luexmburg heeft ont» vangen en dat de mogendheden steeds heb» ben geweigerd Limburg en Zeeuwsch»Vlaan» deren bij België te voegen, niet omdat Belgie met de neutraliteitsgarantie tevreden kon zijn, maar omdat zij geen inbreuk wilden maken op de oude welgevestigde rechten van Noord» Nederland. Valsch en overdreven zijn ook de voorstel» lingen betreffende de economische nadeelen, die het regiem van 1839 aan België zou hebben met zich gebracht. De grove beschuldigingen, welke in het bijzonder ten aanzien van het Schelderegiem tot de Nederlandsche regeering worden gericht, als zoude deze door passieve en actieve sabotage, steunende op hare sou» vereiniteitsrechten, de ontwikkeling van do Belgische welvaart hebben tegengewerkt, ver» dienen zelfs niet, dat men er aandacht aan wijdt. Genoeg is het te verklaren, dat dezo beschuldigingen, waarover men vroeger nooit iets heeft vernomen, pas, tot ieders verras» sing, sinds den wapenstilstand zijn aan het licht gekomen met het kennelijk doel stem» ming tegen ons te maken. Voegt men nog daaraan toe, dat Antwerpen -onder het re» giem van 1839 tot ongekenden bloei is geko» men en vóór den oorlog zich in eene steeds aangroeiende internationale scheepvaart mocht verheugen, dan heeft men genoeg ge» zegd om de verwerpelijke pleitmethode van den heer Seghers te wraken. Geweldig hindert voorts in het betoog van de beide Belgische gedelegeerden, dat er nim» mer van iets dan van het Belgische belang sprake is, als sprak het van zelf, dat Neder» land zijne belangen zonder tegenspraak daar» aan ondergeschikt haddo te maken; geen oogenblik vragen de beide heeren zich af, of de Nederlandsche souvereinitcit, de eer en de waardigheid van ons volk, zijne welverkregen rechten, zijne economische en militaire belan» gen, toelaten, dat het aan de Belgische eischen voldoet. O neen, wanneer zij hebben aange» toond, of meenen te hebben aangetoond, dat bepaalde veranderingen in de tractaten van 1839 de economische of militaire belangen van België kunnen dienen, dan is daarmede de zaak voor hen afgedaan en eischen zij van Nederland, dat het in deze veranderingen zal toestemmen en van de mogendheden, dat- zij haren invloed zoo niet meer zullen ge» bruiken om Nederland daartoe te bewegen. Dat hunne houding bij het Nederlandsche volk noodzakelijk wrok moet wekken, nood» zakelijk de goede verstandhoudingen tusschen beide volken moet verstoren, zij bekommeren er zich niet in het minst om; zij vragen niet om concessies van Nederland, neen, op, hoo» gen toon stellen zij hun eischen als aan Bel» gië toekomende rechten en rekenen erop, met behulp der mogendheden, voldoening te ver» krijgen; wat er dan verdet in het gemoed van het Nederlandsche volk zal omgaan, laat hen koud. In verband met de te Parijs hangende on» derhandelingen tusschen Nederland en Bel» gië, is de „Limb. Koerier" gemachtigd mcue te deelen, dat mr. Kan, secretaris»generaal in algemeenen dienst, gisteren te Maastricht aan verschillende personen de meest stellige verze» kering heeft gegeven, dat van eenige annex» atie van grondgebied in Limburg of Zeeland of van het vestigen van vreemde souvereiui» teitsrechten, in welken »vorm ook, absoluut geen sprake is, noch in de toekomst zal zijn. AFSCHEID MINTS TER-RE S IDE NT VAN VOIiLE!NHOlTE!N,. In aanwezigheid van al de Nedexlandsche consulaire agenten wer'd' gistermiddag in Ho tel Méttropoie te BtusisoI, aan den miniater- resid'ent Van Vollenheven d'oo-r dó in België gevestigde Nederlanders huilde 'gebracht wo- gens de uitnemende diensten, -door hem tij'- denis den oorlog aan de Ndd^rlandsche kolo nie bewezen. Ais vertegenwoordiger der oudste vereeni ging sprak de heer Hugo Andriesse,. presi dent der Nederlandsche Vereeniging van Weldadigheid te Btru'ssel, weilike rede luid en lang werd toegejuicht, waaróp aan den mi nister een rijlk geschenik, uit zilveren tafel- stu'kiken bestaande, werd overhandiigcll In zijn antwoord spriaik 'dó heer Van Vollen hoven er zijn vreugde over uit dat de banden tijdens -den oorlóg under al dó ledbn der Ne-

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2