DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. Honderd een en twintigste Jaargang. 1319 DONDERDAG 18 SEPTEMBER. Bnitenlandscli overzicht. Buitenland. Binnenland. B\i nummer bestaat uit 2 bladen. Abonnementsprijs b„ ,OOrU,,b.t.„ne -r^mnsnnen je* tren 00 Piaa!8rU'm,e' Met een enkel woord hebben wij al eens gewezen op mededeelingen, door den Ameri kaan Bullitt gedaan over zijne zending, ge- ruimen tijd geleden naar Rusland, om met de sovjetregeering zoo mogelijk onderhandeling Sen te openen over wapenstilstand. Deze ullitt was cheef van den Inlichtingendienst van de Amerikaansche vredesmissie te Parijs en kreeg bovengenoemde opdracht, nadat van het plan-Prinkipo was afgezien. Zooals men weet, had president Wilson in dit voor jaar de geallieerden weten te bewegen het Russische vraagstuk op 'te lossen door alle in Rusland strijdende partijen tot eene confe rentie op het eiland Prinldpo uit te noodi- gen. Hoewel hij eerst verschillende bezwa ren opperde, stemde ook Clemenceau in dit plan toe, hetgeen hem evenwel niet verhin derde de uitvoering ervan in het geheim te gen de werken door steun te belooven aan den Russischcn generaal Denikin, zoo deze zich tegen de conferentie zou verzetten. De kort daarop gepleegde aanslag op het leven van Clemenceau maakte dezen zoo populair, dat Lloyd, George het toen maar beter vond van het plan af te zien. In het geheim (alleen Engeland en Ameri ka wisten van) werd toen Bullitt uitgezon den. Hij had succes en kwam terug met een voorstel" van Leuin tot net tsluiten van een wapenstilstand. Do Amerikaansche kolonel House en generaal Smuts voelden daar zeer véél voor, "maar Lloyd Qeorge, vreezende de oppositie van den minister Churchill en de Northcliffe-pers, v/enschte fiiet op Lenin's voorstel in te gaan. Omdat pees. Wilson zich tegen openbaarmaking van Bullita' rapport verklaarde met 'it oog op het feit, dat voor het plan niet veel meer werd gevoeld in ver band met de successen van admiraal Koltsjak, van wien men verwachtte dat hij spoedig in Moskou zou zijn. werd het heele rapport in den doofpot gestopt. Lloyd George deelde toen in het Engelsche parlement mede, dat er geen stappen tot toenadering waren ge daan door de sovjetregeering. Hij zei zulks, omdat hij had bespeurd, dat de Northcliffe- pers en Churcnill hem met een conservatieve meerderheid ten val zouden pogen te bren gen, zoo het Russische voorstel in overwe ging werd genomen. Bovenstaande bijzonderheden, thans door Bullitt „onthuld", trekken natuurlijk zeer de aandacht in Amerika zoowel als in Engeland. Wilson's tegenstanders hebben al verklaard ze tegen den president te zullen gebruiken, al heeft Lansing ze dan ook als een „weefsel van leugens" gekwalificeerd. In elk geval kan men gerust aannemen, dat de geallieerden jegens Rusland eeii andere politiek hebben gevoerd dan zij zeiden te willen volgen. Door hun streven naar over eenstemming met de bolsjewiki en het aan den anderen kant steunen van de bestrijders van dezen (de regeeringen van Engeland en Frankrijk gaven immers kort geleden nog toe dat zij Koltsjak steunden met wapenen en vooraden) is in Rusland thans een toestand ontstaan, die vrijwel niet te ontwarren schijnt. Een bolsjewistische delegatie heeft zilh tot generaal Petioera gewend en hem voorge steld vrede te sluiten op den grondslag van de onafhankelijkheid der Oekraine. Piatoko, het hoofd der delegatie, oud-commissaris van binnenlandsrhe zaken, verklaarde, dat de re geering te Moskou besloten heeft vijede te sluiten met alle nationale regeeringen, ten- 1 einde aan alle contra-revoluties van Russi sche generaals voorgoed een einde te maken. Piatoko stelde voor de Onafhankelijkheid van de Oekraine te erkennen en diplomatieke be trekkingen met de regeering van Petjloerea aan te knoopen. Van hun kant eischen de bolsjewiki de neutraliteit van de Oekraine in den strijd tegen Denikin en Koltsjak. Petjloera heeft den ministerraad bijeenge roepen en deze heeft besloten het aanbod van de bolsjewiki af te slaan. In het vakvereenigingshuis te Berlijn neb ben de vertegenwoordigers van de Duitsche vakvereenigingen beraadslaagd over de vraag of de Duitschers aan de arbeidersconferentie te Washington zullen deelnemen. In overeen stemming met het te Amsterdam genomen besluit hebben zij beslist, dat de Duitsche arbeiders slechts dan aan de conferentie zul len deelnemen, als zij, evenals de arbeiders organisaties van andere landen, daartoe wor den uitgenoodigd. De Duitsche arbeiders zijn er niet mee tevreden, dat zij eenvoudig toege laten zullen worden, zelfs niet als hun zou worden toegestaan mee te stemmen. Naar verluidt zullen de Oostenrijksche arbeiders dezelfde houding aannemen als de Duitsche. De Scandinavische en Zwitsersche organisa ties zullen eveneens slechts aan de conferee tie deelnemen, als de Duitsche en Oostenrijk- scne organisaties worden uitgenoodigd. DE GEBEURTENISSEN IN IERLAND. Unt een telegram aan de Manchester Gu ardian blijkt, dat er bij den inval in 't Sinn Fein-hoofakwartier in Dublin zeer gewicir tige papieren in beslag genomen zijn, o. a. een rapport over het bezoek van de Ameri kaansche gedelegeerden aan Ierland, een co pie van de sen riftelijke, beëedigde verklarin gen van de „slachtoffers der Britsche wreed heden in Ierland", bizonderhedeu betreffen de het wegvoeren van kinderen in Tipperary, en alle correspondentie aangaande liet aan- kuoopen van handelsrelaties tusschen Ierland en Amerika. Voorts nog een aantal documen ten in verband met de uitgifte der Ieische iccpiisr» De bezetting van het gebouw van de Dail F.irann door de Britsche troepen heet slechts aanleiding tot korte schermutselingen gege ven. Een paar jeugdige, geestdriftige Siun Feiners hoopten een algeineene opstandige bovcging te kunnen uitlokken, docli zij wer den aanstonds in hechtenis genomen, en niet iar.g nadat de troepen met de omsingeling van het gebeouw een aanvang nail den ge maakt, woei de Star and Stripes reeds uit een der hoogste vensters. DE DUITSCHE TROEPEN IN DE OOSTZEELANDEN. De Vorwarts brengt Bensationeele verkla ringen, welke zij uit betrouwbare bron over den' toestand in tie Oostzcelanden heeft ver kregen. De Duitsche troepen onder generaal Von der Goltz weigeren nog steeds de re geering te gehoorzamen. Toen de berichtge ver 10 September de oostelijke streta. ver liet, kwamen eiken dag een groot aantal offi cieren en manschappen van de recruteerings- bureaux te Berlijn. Ais*regel waren zij in het bezit van valsche papieren en staken de grens over niettegenstaande de schildwachten. Overal in bet Oosten zijn er meer soldaten dan te eeniger tijd gedurende den oorlog. De officieren verhelen hun p'.aji niet, dat ze pro clamaties zullen uitvaardigen met een opwek king om tegen de democ-Te op voor den kei zer te vechten. Zij verklaren, dat sij gemakke lijk in staat zullen zijn, als vie tijd is, de regeering te yerpletteren. Von der Coifz doet een poging om de regeeriag te v "aden door een paar regimenten te ontbinden. Als regel worden de soldaten naar 'Coltsjaks front gezonden. De Vorwftrts zegt, dat het leger van Von der Goltz dagelijks san Duiischland 800.000 mark kost. De geldzen ding uit Berlijn is natuurlijk opgehouden toen de troepen weigerden terug te keeren, maar, vraagt net blad, waar komen dan nu die enorme bcdrageu vandaan? CAILLAUX VOOR HET HOOG GERECHTSHOF. De instructie-commissie uit den Franschen Senaat, onder voorzitterscnap van senator Peres, heeft besloten Josepn Cafllaux, oud- voorzitter van den ministerraad, voor het Hoog Gerechtshof te dagen, dat gevormd worüt door den Senaat. Dit besluit steunt op de artikelen 77 eni 79' van de Code penal be treffende misdrijven tegen de buitenlaiidsche veiügheid van den staat en artikel 205 van het'militaire strafwetboek betreffende ver standhouding met den vijand. De hardnekkir ge geruchten, dat de beschuldiging van ver standhouding met den vijand niet gehand haafd zou worden, zijn hiermede dus abso luut tegengesproken. Zooals men weet staat in Frankrijk op dit misdrijf de doodstraf. Cailiaux heat reeds twintig maanden in preventieve hechtenis in de Santé-gcvangènis doorgebracht en bevind! zich thans onder strenge bewaking in een sanatorium te Neuilly. De instructie-commissie heeft definitief de niet-ontvankelijkheid van de beschuldigin» f en tegen de senatoren Loustalot en Comby ekraentigd. Deze waren tegelijk met Cail iaux in staat van- beschuldiging gesteld. DE VREDESONDERHANDELINGEN MET RUSLAND. De Estische gezant te Helsingfora beeft aan de Finsche bladen meegedeeld, dat de vrede nog niet gesloten is tusschen de Rus sische sjovjetregeering en de drie Oostzee landen. Estland wil de vredesvoorwaarden van sjovjet-Rusland weten, voor het ernstig over de kwestie gaat praten, bv. of Rusland geneigd zou zijn de onafhankelijkheid te er kennen en waarborgen geven voor de eer biediging er van. Niets is nog bekend over den aard van het bolsjewistische vredesaan bod. De Esten zijn vermoeid, zegt de ge zant, na verscheiden jaren aan den oorlog te hebben deelgenomen. Het leger is echter steeds gereed om met alle middelen de onaf hankelijkheid van Estland te verdedigen en het vreest de communisten niet. Alle Esten wantrouwen de N. W. Russische regeering. Estlands deelneming aan den strijd tegen de bolsjewiki zou meer hebben uitgewerkt, in dien de Geallieerden en Wit-Russen Estlands onafhankelijkheid hadden erkend. Generaal Mannerheim, die de Finsche ge zant te Parijs zal zijn, heeft voor hij Fin land verliet, een rede gehouden, waarin hij het volk ernstig op het hart drukte den strijd tegen de bolsjewiki vol te houden en zich in een groote nationale partij aaneen te slui ten. SNELFOTOGRAFEE VOOS NIEUWSBLADEN. Do 'kunstredacteur van het Parijscho blad „Le Matin", die -oip het -oo-genblik te Londen vertoeft, had het verlangen te kennen gegeven te weten in hoeveel tijd de „Daily Mail" een fotografie kon nemen en een -cliché maken voor de reproductie. Er werd hem een tijd ge noemd, maar deze kwam hem zoo belachelijk k-ort voor, dat hij weigerde aan zulk -snel wer ken te gelooven. De proef zou -dus geleverd worden. Te 2 uur 40 werd de redacteur gefoto grafeerd, te 2 uur 54 werd hem een proef ter hand gea-teld en te 3 u-ur 14 waren de clichés, waarnaar de reproducties worden igamaakt, reeds gereed:. De geheele bewerking had dus slechts 34 min. geduur 1. BESCHAVING. Zondagmiddag zouden er stierengevechten te Bayonne plaats hebben. Maar de stieren, die uit Spanje moesten komen, kwamen niet Eindelijk, om zes uur, kon het spel beginnen. Er waren echter slechts drie stieren, om te worden gedood, in plaats van zes, zooals was aangekondigd. Vandaar een geweldige woe de onder het publiek dat de arena in brand stak. Er vielen geen persoonlijke ongelukken vöor, maar de schade is aanzienlijk. RASSENHAAT. Eenige weken geleden bracht prins Addis Abbeda van Abyssinië een officieel bezoek aan de Ver. Staten. Tijdens zijn verblijf in New-York noodigde de consul van Perzië, die persoonlijk bevriend is met den prins, de zen tot een1 middagmaal in zijn club uit. Groot was echter de ontsteltenis van den gastheer toen zijn gast de toegang tot de club werd geweigerd, daar een artikel van het reglemeut de aanwezigheid van „gekleur de personen" verbiedt. DE BELGISCHE GEZANT. Havas seint uit Brus^il: Volgens d? „Nation Beige" heeft baron Carton de Wiart, Belgisch gezant in Neder- lan, verzocht te worden teruggeroepen. DE DICHTER-VEROVERAAR. De bladen bevatten nog allerlei berichten over de laatste fantasie van d'Annunzio. Al3 eens Garibaldi, trok d'Annunzio op aan het hoofd van 1000 man. Onderweg sloten zich de troepen bij hem aan, die generaal Pitta- laga had uitgezonden om hem den. vw te versperren. Daartoe behoorden sttomtroe- peu, mitrailleurs, gepantserde auto's een ar tillerie. Dicht bij de stad ontmoette d'Annun zio generaal Pittaluga zelf. Ha wederzijdsche koele begroeting verweten beidq mannen el kaar de hand gaven en te zamen den kreet; belangen. Toen de generaal verklaarde een verder oprukken van d'Annunzio te moeten beletten, antwoordde de dichter, cat hij dan als eerste offer wilde vallen. Waarop zij el kaar de nand gaven en te zamen den kreett: „Leve Italiaansch Fiume" aanhieven. Pitta luga liep daarop ruim baan maken en d'An nunzio trok in triomf de stad binnen, te mid den van een regen van bloemen, terwijl van alle kanten de Fiumeesche schoouen toe stroomden om den bevrijder te omhelzen. Na redevoeringen van Ürossitsch, Vio en den door d'Annunzio benoemden nieuwen com mandant Repetto werden alle openbare ge bouwen bezet. Generaal Budaglio, aan wien is opgedra gen de voormalige orde van zaken te Fiume te herstellen, is. naar het Berliner Tageblait meldt, een goed vrieffd van d'Anuunzio. d'Annunzio wordt bij zijn onderneming geholpen 'door den dramadichter Sent Benelli. Gauvain, van het Journal des Debate, die overigens in den laatsten tijd volstrekt niet vriendelijk is voor de Italianen in het alge-" meen, is nu allerminst voor d'Annunzio. Het zou beter geweest zijn, zoo meent Bau- vain, dat de Italiaansche dichter op een zij ner vliegtuigen boven de Middellandschce Zee ware verongelukt. Dan zou hij ten min ste een mooi symbool geweest zijn, zegt Gauvain. KORTE BERICHTEN. De radio-telephonische verbinding tus schen Corsica en ae kust ia een groot succes geweest. Deze afstand bedraagt 170 K.M. In de gemeente tc Karlsdorf bij Pres- jurg is Zondag na een duizendjarige onder breking weer een mis volgens de oud-Slavi sche liturgie gecelebreerd. De Latijnsche taal wordt bij de kerkelijke plechtigheden niet meer gebruikt. Do inschrijvingen op de Australische vredesleening ziin totdusver onbevredigend uitgevallen en de regeering dreigt nu met een gedwongen leeniug. Het jachtgebied van den gewezen Duitschen Kroonprins te Vorarlberg is thans voor 21,500 kronen gepacht door een gewe zen smokkelaar, zekere Frei, uit Drepoldsau, die in den oorlog rijk geworden is en toen hij wegens smokkelen vervolgd werd, naar Vorarlberg uitweek. Het „Hamburger Fremdenblatt" ver neemt uit Helsingfors, dat de Zweedsche con sul te Riga den 9den September op zijn bu reau door revolverschoten is gedood. Het aanwezige geld, ten bedrage van kr. 200.000, is gestolen. Een otiweder, gepaard met storm en hagel, heeft aan de wijnbergen in den om trek van Boppard een schade aangericht, welke wordt geraamd op 150.000 Mk. Veldmaarschalk Allenby is heden te Londen aangekomen. Aan het station werd hem een plechtige ontvangst bereid, - terwijl hem gedurende zijn rit door de straten geest driftige ovaties werden gebracht. De Duitsche regeering onderhandelt met Litauen om Axelrod en ook Radek naar Rusland terug te sturen. De Duitsche gijse- laars, die voor de beide communisten gevan gen gehouden worden, zullen dan ook vri; worden gelaten. Gemeld wordt, dat aan de Nederland sche stations weder goderen voor vervoer per spoor naar Elzas-Lotharingen aangenomen. Er is dus blijkbaar een gunstiger wending in den toestand gekomen. Aan de arbeidsconferentie te Washing ton zullen de Zwitsersche arbeiders volgens een besluit van het hoofdbestuur van den vakvereeuigingsbond a'leen dan deelnemen, wanneer aan alle landen uitnoodiginuen wor den gezonden. Tusschen Londen en Ceylon zijn op ge heimzinige wijze diamenten ter waarde van 65.000 verdwenen. De Engelsche koning heeft een procla matie uitgevaardigd, waarin hij de werkge vers opwekt om zooveel mogelijk in den oor- Jog ongeschikt geworden manschappen in dienst te nemen. De minister van arbeid heeft nu eon plan ontworpen, volgens hetwelk ieder werkgever er op zijn minst 5 pet. aan zal nemen.. Generaal Allenby is te Londen aange komen onder enorme belangstelling. Maandagavond is de bekende Berlijn- sche componist Prof. Dr. Luefer na een lang durig lijden in den ouderdom van 76 jaar gestorven. Naar de „Frankfurter Zeitung" vei- neemt, is de regeering-Zöller in Birkenfeld Zaterdag reeds weer door de oude regeering vevangen, die de uitgeweken beambten on middellijk heeft teruggeroepen, Frausche militaire autoriteiten der stad Zweibrucken hebben een boete van 20.000 mark opgelegd, omdat degeen, die op 1 Sept. een krans heeft neergelegd aan het Bismarck monument, zich niet vrijwillig heeft aange meld. Het herhaaldelijk verboden onafhanke lijke communistische orgaan „Republik" te Berlijn is in liquidatie. Mc. Cumber heeft het rapport opge steld van de minderheid der commissie voor BuitenL Zaken Daarin wordt het rapport der meerderheid aangevallen en het vredes verdrag verdedigd met slechts een enkele in terpretatieve reserve betrelfeode de stem der Engeisehea Naar Reuter uit Peking seint, ia er eea decreet uitgevaardigd, waarbij ds staat van oorlog tusschen China en Dmtschlmd l wordt opgeheven. Zooala men wed heelt China bet vredes verdrag niet willen ondertekenen wegens de bepalingen over Sjantoeng, Uit Parij8che conféraatiekringen «es- ncemt het Oekrajiensche Persbureau, dat de Raad van Vier het Poolsche voorstel heeft afgewezen om Oost-Oaücië bij ekn Poolschen staai in te lijven. De Belgische regeering heeft zich in beginsel vereenigd met de terugzending der Duitsche krijgsgevangenen uit België. Er zullen onderhandelingen in Keulen" beginnen om de terugzending zooveel mogelijk te be spoedigen. De Amerikaansche soldaten blijven nog in Siberië - Een overstrooming in Texas bij Cor pus Christie heeft duizenden slachtoffers ge maakt. Er is weinig kans op het vprleenea van rechtsingang tegen Douwes Dekker, terzake van de Soïosche opruiing, omdat het be wijsmateriaal zwak is, meldt het Socr. Hbl. Scheidemann heeft Noske aangevallen over het handhaven van reactionaire offi cieren. De Uowa Reforma meldt uit War schau de aankomst van een Engelsche ma- riu commissie, die de Poolsche marine zal organiseeren. Op het Fransche vakvereeniglngscon- gres zal allereerst het rapport over de be stuursdaden worden behandeld. Lloyd George is vanavond uit Parijs te Londen teruggekeerd. De Ver. Staten willen van Japan den datum weten, dat het Kiaro Tsjau aan Chi na terug zal geven. De Zuid-Slaven maken nog volstrekt geen aanstalten om Radkersburg (dat aan Oostenrijk is toegewezen) te ontruimen. Zij trekken troepen samen ai hebben de brug over de Mur en de toegangswegen tot de stad gesloten. Alle DuitscVrs worden uit Ober-Radkersburg gezet. De bevolking ziet reikhalzend uit naar een bezetting door En- entetroepen. TIWEE'D® KAMEH STAATSTOEZICHT OP DE _V OLMSGHZGNDHEID. In rijn Memorie van Antwoord op het Vooxloopig verslag nopens het weteontwerB tot regeling van het staatstoezicht op. de volkgezondheid zegt de Minister van Arbeid onder dankzegging voor, den hem gebrachten lof, dat do ontvangst, die ihet wetsontwerp heeft gevonden, goeden moed geeft, dat het zal gelukken de noodige reorganisatie van het staatstoezicht op de volksgezondheid in de naaste toekomst tot «tand te brengen. De kans schijnt zeer groot dat voor het staatstoezicht op de volksgezondheid een taak zal zijn weggelegd bij een reorganisatie van de ziekenverzorging. De voorgestelde regeling ia evenwel zoo lenig, dat zij zich aan vrijwel iedere nieuwe organisatie zal kunnen aanpas, een, De minister kan niet instemmen met de meening van andere iedpn, dat de dienst der drankhootrijding behoort bij het Dep. v. Bia- nenL Zaken en dat het administratief karak ter gehandhaafd moet worden. Zal de drank bestrijding ten volle tot haar recht 'kamén, dan meet zij als sociaal hygiënisch werk, niet als administratief werk beschouwd worden. SUPPLETOIRS BEGPOO;T>TNIG .VAN AHEELD 19m v Ingediend is eea wetsontwerp tot aan vulling en verhocging van de Aibeidsbcgroo* ting 1919, waardoor hst riadcjifei yoihoogd (WS&dS imet 18,796C3AG„ Vsrhoagity? vaa vsoscRSUsuds fesjgMoti&g®» artikelen houden verbsad met uitbreiding van jparwj-naed of verhooging ma Êrhktemeatea sa to.^en. Verder werden vriLa ©esten uitgetrokken roe- steur, sa subsidies vees sociale cbalsia» DE MÏLLIOENEN-NOTA, Ui* de gebruikelijke nota van den minis ter van financiën overgelegd, ter begeleiding van de stukken betófeoda de oatwerg- Staatsbegrooting de volgends cijfers geno men zijn (overschot tekort Dienstjaar Totaal 1915 in Gewoon Buitengewoon Crisisdienst millioenen -15,548,214 - 12.55,180 - 212,889.548 -241 1916 20,276,373 - 20,188,795 1917 (voorl.) 4-34,340,514 - 28,547,291 1 91 8 (voorl). -10,644,875 - 65,434,930 222,640,401 222.1& 157,247,327. 451 u,uii.o/a - ucy*o*,y.w - 354,314,192 -430 j Wat bet loopende dienstjaar 1919 betreft zegt de minister, dat het te veracwhten zou zijn dat het oorspronkelijk geraamde tekort van 40,390,639 uit hoide van suppletoire aanvragen ten minste tot rond 90,000.000 zou stijgen. Moch echter de opbrengst der Rijksmiddelen in de laatste vijf maanden in gelijke evenredigheid de raming overschrij den, dan zou dp ontvangst in het geheele jaar 1919 omstrec 7,000.000 meer bedragen dan aanvankelijk weid verwacht. Hierbij is geen rekening gehouden met de omstandigheid, dat verschillende, in den loop van dit jaar tot stana gebrachte belasting! verhoogingen haar invloed nog niet of slechts ten deele deden gevoelen. De Minis ter meent te mogen vertrouwen, dat het te- tort belangrijk beneden het daarvoor oor spronkelijk geraamde bedrag zal blijven. Voor het dienstjaar 1920 wordt het te kort geraamd op 176.822.496 (gewone dienst 53.375,103, buitengewone dienst 75.842,493, Crisisdienst 47.604.900.) REGEERINGSKATOEN. De minister van landbouw heeft tot de bur gemeester een circulaire gericht, waarin hij mededeelt, dat de duurte der onderkleeren hem aanleiding heeft gegeven tot een onder zoek in zake prijzen der grondstoffen. Dit onderzoek heeft aangetoond, dat het mogelijk zou zijn, desnoods door middel van inbezitneming, thans gebleekte katoen (breed te circa 84 c.M.) of ongebleekte katoen (breedte circa 88 c.M.) van zeer goede kwa liteit aan te koopen en ter beschikking van de burgemeesters te stellen tegen ten hoog ste 0.50 per 0.69 M. (oude el:) Gaarne zal hij spoedig van hen vernemen of de gemeentebesturen van zijn bemidde ling gebruik wenschen te maken om over eene bepaalde hoeveelheid dezer goederen de beschikking te krijgen, teneinde deze in de gemeenten te plaatsen. De minister deelt nog mede, dat voor een hemd van een vol wassen persoon ongeveer 4 X 0 69 M. stof benoodigd is. SCHATTINGSDISTRICTEN NOORD HOLLAND. De Minister van Landbouw heeft bepaald, dat de provincie Noord-Holland verdeeld zal zijn in 12 schattingsdistricten, waarvan de grenzen door den directeur van het Produc tiekantoor in die provincie worden vastge steld. Voor elk schattingsdistrict worden aange wezen als schaters de hierna te noemen le den yan gemeentelijke landbouw-commissiën District 1B. C. Lap, TexelA. de Heer, Callantsoog; J. J. Verfaille, den Helder; District 2: Jb. Jimmink, Barsingerhom K. A. .Kaan, WieringerwaardJb. Bakker Jr., Wieringerwaaid: District 3: A. Brak te ZijpeC. Smit, Bur- gerbrug, Zijpe; H. Kaan, Sporstraat, Alk maar; District 4: C. Raap, Harenkarspel; J. Staten Generaal. EERSTE KAMER. De dezen zomer gekozen en herkozen leden werden in de zitting van gisteren toegelaten en beëedigd De v oo r z i 11 e r herinnerde aan de werk zaamheid der niet-herkozen leden van Holten tot Echten en Westerdijk Hij aanvaardde het voorzitterschap met een beroep op de mede werking van de leden bij het gewichtige werk dat wacht en wenschte dat Gods zegen op den arbeid der Kamer moge rusten. Besloten werd de Troonrede te beantwoor den met een adres van antwoord Daarna werden de afdeelingen getrokken, die onmiddellijk vergaderden ter verkiezing van de voorzitters en ondervoorzitters eni een commissie van redactie voor het adres van antwoord. De vergadering werd geschorst tot half-drie. Na heropening werd medegedeeld, dat tot voorzitters der afdeelingen waren gekozen de heeren Van Swaay, De waal Malefijt, Van den Berg, Van der Does de Wilebois en Reekers en tot leden der commissie van redac tie voor het adres van antwoord de heeren Van Wassenaar van Catwijk, Van Lamsweer- de, Van der Hoeven, De Vos van Steenwijk en Verheijen. Herkozen als lid der huishoudelijke commissie de heeren Reekers en Kraus. Herkozen1 zijn tot leden der gemengde commissie voor de stenografie de heer Staal, van Lamsweerde en de Vos van Steenwijk. Na een schorsing van 45 minuten, omda de Landsdrukkerij het concept-adres van ant woord nog niet gereed had, werd dit naar de afdeelingen verzonden. Ten 3 uur 40 werden de beraadslagingen verdaagd tot heden II uur. AL1MAA8SCII

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1