a aki; het wooed. Provinciaal Nieuws. ©emengd Nieaws. Stadsnieuws. Tolctrrammeii van heden. HINDERWET BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR krengen ter algemcene ken nis: lo. dat zij onder voorwaarden vergunning gekten verleend san H. VELLEMAN, koopman aldaar, tot het oprichten van een Lompen bergplaats in het perceel CROQT NIEUWLAND, Wijk D, No. 2o. dat heden op de gemeente-secretarie ter visie .is gelegd hef aan. hen ingediende verzoek met bijlagen van JAC. MET, fa brikant, wonende te Heerhugowaard, om vergunning tot het oprichten van een benzine-bewaarplaats achter het perceel ACHTERWEG, Wijk C, No. 21. Bezwaren tegen de sub 2o. genoemde op richting kunnen worden ingediend ten raad- huize dezer gemeente, mondeling op DON- DERDAQi 2 OCTOBER e.k., 's voormiddags te ELF UUR en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemelden dag kan de verzoeker en hij:, die bezwaren heeft ingebracht, op de secretarie dezer ge meente van de terzake ingekomen schrifturen kennis nemen. Alkmaar, den 18 September 1010. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. L. VAN DER VEGT, lo.-secretaris. Rcds, Si Maarten; G Nannes, Warmenhui- zen District 5: P. Saal, Spoorstraat, Alkmaar; J Bruyn, Zd. en Nd. Schermer; D. de Boer Dz., Stompetoren; District 6: B. Biesheuvel Az., Houtrakpol- der; G. IJff Gz., Assendelft; M. Mulder .Heiloo; District 7: T. Hazekamp, Haarlemmer meer; L. van Reeuwijk, Haarlemmermeer; M. C. Verkuyl, Haarlemmermeer; District 8: H. W. Kuhn, Naarden; T. v. d. Bout, Aalsmeer; R. Pool, Nieuwer-Am- stel; District 0C. Uitentuis, Broek in Water land; C. Lakeman, Purmerend; J. Zeelte, Monnikendam District 10: A. J. Waiboer, Grootpolder, WipkelM. Ruiter Jz., Berkhout; W. Clay, Berkhout; District 11: K Kool Az., LutjebroekK. Water, Wester BlokkerP. van Diepen, West woud District 12: B. Koolhaas, Twisk; P. Har- tog Jbz., Hoogwoud; J. Visser Jzn., Sijbe- karspel. KAASUITVOER. De Min. van Landbouw heeft, in aanslui ting aan zijne beschikking van 12 Sept. j.L, met betrekking tot het verleenen van vergun ningen tot uitvoer van kaas een regeling be kend gemaakt, waaraan wij ontleenen: Het Zuivelkantoor dient eiken Donderdag voormiddag bij de commissie van advies voor zuivelaangelegenheden een voorstel in betref fende de in de daaropvolgende week aan den uitvoer van kaas te verbinden verplichtingen. De kaascontrolestations onder Kijkstoezicht dienen éénmaal in de vier weken aan de com missie van advies voor zuivelaangelegenheden eene opgave in, voor elke der verschillende kaassoorten afzonderlijk, betreffende de kaas productie in de afgeloopen periode van de aangeslotenen bij! hun station. De commissie van advies voor zuivelaan gelegenheden brengt lederen Donderdag aan den Minister van Landbouw, ten aanzien van de verschillende kaassoorten een beredeneerd advies uit omtrent de zoo noodig aan den uit voer te verbinden verplichtingen tot opleg ging van kaas voor het binnenland in de vol gende week. De Minister van Landbouw stelt zoo noo- aig, voor elke soort kaas de hoeveelheid vast, welke tegenover eene bepaalde uit te voeren hoeveelheid kaas als zichtbare hoeveelheid door de betrokken exporteurs in hunne pak huizen moet worden opgelegd. De Minister verstrekt aan de N. U. M. cer tificaten1 voor den uitvoer der na voldoening aan de verplichting tot oplegging voor bin- nenlandscb verbruik ten r'tvoer toegelaten kaas. De N. U. verleent aan de bij het zuivelkan toor ingeschreven kaasexporteurs vergunnin gen tot uitvoer van een geldigheidsduur van 30 dagen, welke consenten niet voor over dracht vatbaar zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij resolutie van den minister van kolo niën is mej. J. J. M. Verlaak, te Castricum, ter beschikking gesteld van den gouverneur- generaal, om te worden benoemd tot onder wijzeres 2e klasse. Bij koninklijk besluit is benoemd tot kantonrechter plaatsvervanger in het kanton den Helder, met ingang van 20 September, de heer E. G. de Wijs, hoofdofficier van ad ministratie 2e klasse bij de Kon. Marine te den Helder; en de heer M. A. Verkerk, ont vanger der registratie en domeinen te den Helder. Bij kon. besluit is benoemd tot voorzit ter der Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoordige zitting, mr. D. Fock, lid dier Kamer. Bij kon. besluit zijn toegelaten1 als ver eeniging, uitsluitend ter verbetering der volkshuisvesting werkzaam, de woningbouw- vereeniging „Anna Paulowna" te Anna- Paulowna. - Bij kon. besluit zijn voorschotten toe gekend tot de daarbij vermelde maximum aan de gemeenten: Heerhugowaard 85.480, voor de vereeniging „Heerhugowaard's Be lang", ten behoeve van den aankoop van grond en den bouw van 18 woningen: Ven huizen 57,400 voor de Vereeniging „Have" 1 ten behoeve van den bouw van 12 wonin gen; Warmenhuizen 93,200 voor de ver inniging „Warmenhuizen ten behoeve van den aankoop van grond en den bouw van 16 woningen. UIT HOORN. Bij de gemeente-begrooting voor het jaar 1Q10 werd voor de herstelling van een ge deelte walmuur aan de Oude Doelenkade al hier, ter lengte van 52 M., een crediet Ver leend van 7783,65. Bij de samenstelling van de daartoe betrekkelijke begrooting is de gemeente-architect uitgegaan van het oor spronkelijk bestek, volgens hetwelk in1 1884 daar ter plaatse de bestaande steenen wal muur, lang 80 M., is gesloopt en vervangen door een bazaltmuur ter lengte van 227 M. Bij de uitvoering van vorenbedoeld her stellingswerk is echter den architect gebleken, dat de ondergrondsche samenstelling van den bazaltmuur belangrijk afwijkt van het geen vo!gens het bestek van 1884 aldaar had moeten zijn aangetroffen, hetgeen niet alleen een vertraging in het herstellingswerk ver oorzaakt, maar tevens een nieuw crediet noodzakelijk maakt Thans'zullen 178 palen van 11 M. lengte moeten worden ingeheid in pkats van 90 palen van 6 M. en 110 M. sükhout moeten worden aangebraent, welke hoeveelheid vol gens het bestek van 1884 aanwezig had moe ten zijn. k Bovendien moet de gestorte beton worden verwijderd en al de aanwezige oude schoei- ingpalen, welke volgens het oorspronkelijk bestek verwijderd hadden moeten zijn, tot een getal van 160 alsnog worden getrokken, waardoor de grond ongeveer 0.50 M. dieper moet worden ontgraven en de damwand op meerdere diepte moet worden gestut. Deze meerdere werkzaamheden en leveran- tiën zullen een extra uitgaaf vorderen van 9256, waarbij gerekend is, dat de thans aan wezige 90 palen van 6 M. lengte door den aannemer voor 700 van de hand worden gedaan. Aangezien het gevaar van een breuk in den aangebrachten damwand vanaf heden voor risico van de gemeente is, werd gisteravond een spoedeischende raadsvergadering gehou den, waarin B. en W. voorstelden het aan vankelijk toegestaan crediet te everhoogen tot rond 17050. Bij de discussies werd er op gewezen, dat men hier voor een niet te ontloopen noodza kelijkheid staat, hoewel bekend is, dat in 1916 reeds in overweging is gegeven verbe tering aan te breflgen. Toen had net werk ze ker goedkooper uitgevoerd kunnen worden. Het voorstel werd aangenomen. De sergeant H. Souer, van het 21ste regiment infanterie alhier, is met paspoort uit den militairen dienst ontslagen. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De bouwvereeniging „de Volkswoning", welke gedurende den oorlog niets van zich kon laten hooren, vergaderde Dinsdagavond, om andermaal middelen te beramen ten einde tot den bouw van een zeker aantal volkswo ningen te komen. Twee raadsleden, de heeren C de Jong en P. Zeeman, hadden aan de uit- noodiging tegenwoordig te zijn gevolg gege ven. De vergadering was flink bezocht en men besloot spoedig nog eene ledenvergadering te houden en zich dan tot den gemeenteraad te wenden met verzoek sanctie te verleenen om borg te willen rijn voor de rijkssubsidie. Adhaesiebetuigingen. zullen aangevraagd worden. UIT URSEM. Ziekenhulp, eene vereeniging in 1881 op gericht, welke zich ten doel heeft gesteld, volgens Art. 2 van haar reglement, zieken en zwakken kosteloos aan verplegingsartike- len te helpen, hield deze week haar jaarver gadering. Hoewel deze instelling in het jaar 1918 zich vele geldelijke offers getroostte, om arm en rijk, aan allerlei verplegmgsma- tenaal +e helpen, was deze vergadering slecht bezocht, hetgeen de secretaris betreur de. Waar de penningmeester op een vrij groot nadeelig salo moest wijzen, hetgeen een ge volg was van het voldoen aan alle aanvra gen, hoopt men thans, dat alle ingezetenen zich aanmeldch als lid dezer vereeniging. Als magazijnmeester werd benoemd de heer K. Mienis, aan wiens goede zorgen thans alle artikelen toevertrouwd rijn. De heer S. 'Laan,'de voorziter, een der op richters dezer nuttige instelling, stelde voor het salaris van den bode, n.l. P. Saai, te ver- hoogen, welk bedrag luttel is in vergelijking van de moeiten welke hij er zich voor geeft De secretaris werd opnieuw verkozen die z'ch vleide, dat de raad der gemeente Ursem zich op de hoogte zou stellen, van welken omvang de arbeid van „Ziekenhulp" gewor den is. Daarna zei de pracaes de aanwezigen dank voor hunne tegenwoordigheid. Tot onderwijzeres aan de openbare lagere school No. 1 te Hoorn is benoemd-mej. N. Bruin, alhier. UIT BROEK OP LANGEDITK. Door notaris Van der Veen, uit Alkmaar, werd Dinsdagavond alhier verkocht het ca fé „de Witte Zwaan", eigenaar N. de Waard. Koopers werden C. Kostelijk en C. Balder voor 9150. UIT ZIJDEWIND. De kennis alhier had dit jaar weer een druk bezoek. Verschillende vermakelijkheden en kramen waren aanwezig. Maandagmiddag werd een harddraverij gehouden, waaraan 7 paarden deelnamen. De 1ste prijs werd gewonnen door het paard van den heer A. J. de Sonnaville, de 2e prijs door dat van den heer Jb. de Wit, en de 3e prijs door het paard van den heer A. Poot. De prijzen bestonden uit 20, 75 en i0.. Maandagavond werd' in het café van den heer C. Jong een openbare uitvoering gegeven, voor een propvolle zaal, door de tooneelvereeniging „St. Michael", van Anna Paulowna Opgevoerd werd „Uitgeboet", een drama in 3 bedrijven. Dit stuk werd heel goed opgevoerd. Het spel viel zeer in den smaak bij het publiek, dit bewees wel het daverend applaus en de diepste stilte die in de zaal heerschte tijdens de uitvoering.. UTT CALLANTSOOO. Bij de nieuw 'ingediende staatsbegrooting werdxo. a. subsidie uitgetrokken voor de Ne- derl Herv Kerk en toren te Callantsoog. HET OUD-KAMERLID VAN BEST Mr. dr. van Best), oud-lid van de Tweede Kiaimer der Staten Generaal, maakt een uit voerige toelichting hekend, van zijn verzoek aan de heeren mr. Diesselhuys, mr. Van Veen, Vkn der Voert van Zijlp1, om hun onder zode in zijn zaak niet verder voort te zetten. Het ie niet omdat hjj' verder onderzoek schroomde. „Hetgeen ik erkende door mijn verzoek zegt hij, was alleen, dat ik het betreur, dat in Juni 1916, toen ik op mij nam geen andere belangen te behartigen* dan die mij door re geering en N. O. T. werden opgedragen, niet zoo voorzichtig geweest b«n ook uit elk in- terairc van mijn kantoer terug te treden, odk al staat het vast, dat ik daai toe niet varplicht was. Hs ontken echter ten stelligste, dat ik ooit hetzij in bedoeling, hetzij inderdaad van mijne officieele positie misbruik maakte- Die het tegendeel hiervan beweren wil, dat hij zijne beschuldiging trachtte te bewijses, ik wacht hem rustig af, Het spijt mij, dat ik in Juni den heeren verzocht heb het onderzoek niet wört te zet ten; ik erken het, dat was fout; i® ze nog te herstellen, dan doe ik dat gaarne, ik deelde dat ook den heeren mede. Echter gelieve men te bedenken, dat zoo wel de heeren als ik meenden, dat het pu bliek zich voor 'mijn zaak niet meer interes seerde, dat was, meen ik, ook de reden, waarom eerst op verzoek iets werd gepubli ceerd; diat daarenboven het motief waarom ik in 1918 een eere-raad trachtte samen te stellen, n.l. het zwijgen der E.-K. Kamerfrac tie, aanmerkelijk aan beteekenis had verlo. cn, sinds de voorzitter der R.-K. Kiezersvereeni- ging t© Eindhoven officieel had medegedeeld dat de voorzitter der Ii.-K. Kamerfractie had verzekerd, dat mijne-eer ongerept was; dat ten laagste na de rafmatting van tien maan den wachten op een uitspraak (September 1918Juli 1919) er heel wat bekoring ligt ook in een onbevredigend slot, vooral als men reeds eenmaal een langdurig onderzoék heeft doorgemaakt". DE ZAAK Mr. Dr. J. VAN BEST. De heeren Dr esselhuys, Van Veen en Van der Voort van Zijp hebben den volgenden brief aan den heer mx. dr. J. van Beet te Eindhoven gezonden: Naar aanleiding van uw schrijven van 16 September j.L en in verband met de mededee- lingen en beschouwingen door u aan de pers bekend gemaakt in welke beschouwingen Intusschen naar onze meening eenige onjuist heden voorkomen hebben wij de eer u te berichten, dat naar wij u reeds vroeger te ken nen gaven een volledig onderzoek naar aan leiding van uw optreden als regeringscom missaris en voorzitter der commissie tot be hartiging der belangen van Nederlanders in België door ons niet kan worden ingesteld. Daartoe zou iimmers een verhoor moeten plaats vinden van de zeer véle personen, met wie u in die kwaliteiten heeft gehandeld, en reeds bij een eerste poging om gegevens te erlangen over transactie, die ons in deze van belang voorkwamen, 'kregen wij den indruk, dat zonder verschijningsdwang en een beëe- diging van getuigen niet het verwachte in zicht in de zaak kon worden verkregen. Al leen een onderzoek door de commissie, be doeld in de Orisisenquêtewet 1918, zou te dien aanzien zékerheid kunnen verschaffen. Waar u niottSmin in het bovenaangehaald schrijven er op aandringt, dat wij uw verzoek van 6 Juli j.l. om ons onderzoek niet verder voort te zetten, als vervallen zullen (beschou wen; meenen wij daaruit te mogen afleiden, dat u er prik; op zoudt stellen, dat onze be vinding werd' openbaar gemaakt ten aanzien van de reeds thans aan ons ter kennis geko men feiten; met name ten aanzien der over eenkomsten in Juni 1915 gesloten. Indien u deze publicatie verlangt, verklaren wij- ons daartoe bereid na alsnog de door u op te geven getuigen te hebben gehoord en ge- looven wij, dat bij- voldoende medewerking der getuigen onze publicatie binnen enkele wéken zou kunnen verschijnen.. Wij: zien alsdan uw opgave vóór 25 Sept. tegemoet. VERPLEGINGSKOSTEN., Bij kon. besluit is bepaald, dat wanneer een officier op rijkskosten in eene ziekenin- richtir.;; wordt verpleegd, van de jaarwedde een bedrag wordt gekort, bedragende per dag: voor officieren in werkelijkcn dienst: voor een opperofficier 5, voor een kolonel 3, voor een luitenant kolonel of majoor 2, voor een kapitein 1,50 en voor oen luitenantt 1, voor officieren op non-activi teit het twee-derde van deze sommen. Voor militairen beneden den rang van officier, wier bezoldiging per jaar is bepaald, doch alleen wanneer de voeding van rijkswege ge schiedt. het bedrag van de vergoeding we gens gemis van levensmiddelen. Dit besluit treedt in werking vanaf 1 Juli 1919. Gedurende den tijd, dat het leger op voet van oorlog verkeerde, werden deze inhoudin gen niet toegepast. KINDERHUWELIJKEN. De lezers van het „Tijdschrift voor Straf» recht" herinneren zich misschien nog wel een opstel over kinderhuwelijken in Indie. Was het niet van prof. Wilkens? Maar kinaerhuwelij» ken te Jeruzalem. Zeker. Gisteren kreeg me» vrouw Zilvefsmit bezoek van de tante van een van de meisjes. Of zij vooral wou zorgen, dat het meisje niet werd uitgehuwelijkt. Het meis» je nu is negen jaar. De toegedachte bruidegom is elf. Zij zijn Jemenieten. Er zijn twee partij» en in de familie. Eén vóór, één tegen. De tante is tegen. Zij vraagt dus mevrouw Zilversmit de voorstanders, van wie zij haar een lijst ge» ven zal, niet meer bij het meisje op bezoeJc te laten. Maar vooal moet mevrouw Zilversmit opletten, dat de voorstanders het meisje geen lekkers geven. Zeer zeker zullen zij een too» vermiddel in het lekkers doen. Het meisje zal daarvan eten. Zonder dat zij zelf weet waar» door, zal zij dan een afkeer krijgen van het weeshuis. Zij zal vragen naar huis te mogen. En zij zal trouwen met den bruidegom van elf jaren. Is zij niet nog wat jong? Ja, zij is nog wel wat jong. Mevrouw Zil» versmit zal haar straks aanwijzen, wanneer do meisjes allemaal in de hal zijn. Is zij dat? Een klein meisje. Donkere oogen. Zij speelt heel graag met de pop. De bruidegom misschien ook. Samen twintig jaar. Neen, als ik tante was, dan was ik er ook tegen. Dus, voorzichtig met bezoek. Voorzichtig met lekkers. ,DE HONIGPRIJS. Op de algemeene vergadering van den Gel- derschen Ring van af deelingen der Neder- landsche Bijenteeltverecniging is het oordeel uitgesproken, dat de honigprijs ongeveer met dien van boter gelijk behoorde te staan. Een minimumprijs van 1.50 per K.G. zoowel voor honig in flacons als voor raathonig zou gehandhaafd moeten worden FRUIT. In verband met de regeling vervat in cir culaire 9a van de N. U. M., waarbij met in gang van 15 dezer geen consenten1 worden afgegeven voor den uitvoer van verseh fruit, gedekt door veilingsverklaringen ouder dan 8 dagen, heeft de te Tiel gezetelde Ned. Ver eeniging van Fruitexporteurs den Minister van Landbouw en de N. U. M. telegrafisch verzocht deze regeling tea spoedigste in te trekken, of te wijzigen, daar het met het oog op het slechte vervoer en de verpakking on mogelijk is in dezen tijd het fruit voor export te verladen. DE GEMEENTE EMMEN. De secretaris-generaal in algemeenen dienst mr. J. B. Kan, heet te Assdn vertoofd voor besprekingen met het College van Gede puteerde Staten1 van Drente en een deputatie uit hot gemeentebestuur van Emmen, betref fende de maatregelen ter voorziening in den nood dier gemeente. KORTE BERICHTEN. Te Vlaardingen is binnengekomen de logger „VL. 196 „Johanna", die in één nacht 700 kantjes haring had gevangen. De aan voeren waren buitengewoon, zoodat aldaar 48 schepen op één dag 1200 last haring aan brachten. Te Middelburg is *n ongeveer 50-jarig metselaar, tengevolge van het breken van een touw, getroffen door een neervallenden stei gerpaal en aan de gevolgen overleden. In het geval Van den messeasteker te Vlissingen, die op 31 Augustus j.l. twee meis jes verwondde, waarvan een intusschen is overleden, is nog geen licht; de dader van deze laaghartige aanvallen, is nog onbekend. Het tweede meisje, dat in het gasthuis ver pleegd werd, kon naar de ouderlijke woning -terugkeereit. Te Tiel wordt op 24 en 25 September als. een klompenbeurs gehouden, de eerste al daar. Onder de verschillendè geschonken me dailles is o.a. een bronzen van de koningin (voor den inzender van de mooiste en groot ste klomp). De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft gisteren den Middenstands- raad geïnstalleerd. De directeur van het Rijksbureau voor de distributie van graan en meel maakt be kend, dat als wittebroodkaart voor het 110de tijdvak, hetwelk loopt van 1927 September zal dienen de Rijksbmodkaart in blauwe kleur op rooden ondergrond. - De gemeenteraad van Velsen besloot gisteravond op voorstel van den heer Brink tot het instellen eener commissie van 5 leden, die zal onderzoeken welke maatregelen kun nen worden genomen ter bestrijding van de duurte. In die commissie werden benoejnd de heeren Brink, Nletscher, Sluiters, Van der Steen en Dalmeyer. Aan haar werd een cre diet van 100 verleend. Het gistermorgen voor den Waterjveg gezonken visschersvaartuig is de IJmuiden 448. De uit 2 man bestaande bestaande be manning is door de sleepboot „Pernis" gefed en te Hoek van Holland geland. De men- schen hadden zich op een paar vischkisten drijvende kunnen houden De wachtmeester der marechaussee "Van Oosten., die destijds bij den aanslag door den Klus Zotof te Deventer levensgevaarlijk- ge troffen werd, ia volkomen hersteld uit het ziekenhuis ontslagen. Onder Jutphaas doen zich verschillen de gevallen van typhus voor. De oorzaak der ziekte is vermoedelijk besmet drinkwater. De heer A. Kramer te St. Maartensbrug is te Haarlem geslaagd voor het examen hoofdacte. De rechtlbanik te Amsterdam veroordeel de den 'koopman, die in een perceel aan de Ceintuurbaan te Amsterdam een bezoeker van 1600 beroofd bad, .tot een gevangenis straf voor den tijd van één jaar, overeenkom stig den eisoh. Tijdens de behandeling eener strooperij- zaa'k voor het kantongerecht te Tiel, werd een 23-jarige getuige, verdacht van meineed, gevangen genomen. Te Middelburg is een 22-jarig rijwiel- herstller, die een puistje aan zijn neus had opengekrabt, aan bloedvergiftiging overle den. Maandagavond geraakte een kind van schipper Parijs van een motorboot nabij de Mallegatsluis te Gouda te water. De vader sprong het kind na, kon hét gi'ijpeen en overeiken aan inmiddels toegeschoten hulp, doch verdween zelf in de diepte. Bedankt voor de Ned. Herv. Kerk voor IJzendijke, F. L. Castelein te Groo't-Scher mer. Bij K.B. is het verbod van uitvoer van sponsen tijdelijk opgeheven. (St. Ct.) De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft gisteren den Middenstands- raad geïnstalleerd. Geslaagd voor voorloopig diploma voor machinist de heer J. J. Klein te den Helder. PIET CONCOURS-HIPPIjUE. Ook dit jaar was er buitengewoon veel belangstelling voor het concours-hippique. De verhooging van de wegen in den Eer- gerhout werkte er toe mede, dat het publiek een en ander beter kon volgen. Het rondrijden van de karretjes blijft voor de buitenmenschen, waarschijnlijk omdat zij verstand van paarden hebben en daardoor het meer of minder mooie van het draven kunnen beoorde len, steeds een attractie. Wij. standsmenschen zageu gaarne wat" meer afwisseling en kunnen dat voortdurend rondrijden niet zoo lang bewonderen, al vinden wij ook de mooi opgetuigde fiere landbouwpaarden wel het bewonderen waard. De uitslag van het concours-hippique bracht het resultaat dat de le prijs werd toe gekend aan den heer J. J. Stroomer te Ou- dorp, de 2e prijs aan den lieer F. S. Hagen te Beverwijk, de 3e prijs aan den heer J. Mul der te Heiloo en ae 4e prijs aan den heer P. Blom te Oudorp. Hierop volgde het ringsteken, waarbij vooral de dames groote vaardigheid toon den, zoodat de kamp nog al veel tijd vorder de. Om kwart over vijf was ten slotte beslist, dat de le prijs toekwam aan den heer M. Witkamp te Jisp met mej. G. Brouwer te Wijde-Wormer; de 2e prijs veroverde de heer P. Koelemeij te Wester-Blokker en diens echt- genoote; winner van den 3en prijs was_ de heer A. Jonker te Egmondermeer en mej. N. Govers te Heiloo; de 4e prijs werd toegekend aan den heer A. Mulder te Heiloo en mej. N. Dunnebier te Heiloo, terwijl de winner van den 5en prijs was de heer A. C. Smït !e Heiloo en mej. A. Stuijt te 't Zand. De prijs voor het schoonste geheel werd toegekend aan den heer P. Blom te Oudorp met mej. B. Blom, aldaar. De prijsuitdeeling had in het lokaal van den heer W. Mooij aan de Koorstraat plaats. De heer W. van Vuure herdacht als voor zitter van de feestcommissie wijlen den heer Lutterot, die zooveel jaren de taak, die hij thans had te vervullen, op zulk een uitstc kende wijze had vervuld. f Spr. bracht verder achtereenvolgens dank aan het bestuur, de jury, de politie en de muziek. Een speciaal woord van dank richtte spreker tot de Vereenigde Zangers, daarbij de verdienste van de heeren Ohlen, Keuter en den directeur, den heer Brands, huldigende. Hierop reikte spr. de prijzen aan de ver schillende winnaars uit daarbij ieder met eer toepasselijk woord toesprekende. Wij verzuimden gisteren m óns verslag een woord van hulde te brengen aan den ar tist, die de étalage van de maatschappij „Zaadhandd, aan het Luttik-Oudorp, zoo bijzonder aantrekkelijk wist te maken. Deze man weet, wat njet zaden te bereiken valt en wat een bekwaam schilder met het penseel tot stand weet te brengen. Nog vermelden wij, 'dat de heer Jan Ver beek Az. met zijn inzending „Blauwe Weener Konijnen" drie eervolle veermeldingen be haalde Deze jonge fokker mocht voor de in richting van zijn bijzonder goed ingerichte hokken voor een 50-tal raskonijnen reeds den 'of van het bestuur ontvangen. De firma Gebr. Stins van wier stand wij gister melding maakten, wonen niet te Sint- Pancras. maar te Broek op Langendiik. De itvoerng van de Vereenigde Zangers, afgewisseld door Volkszang, trok honder den belangstellenden, die wisten te waardee- ren hetgeen deze uitnemende vereeniging ge heel belangeloos ten beste gaf. Het vuurwerk slaagde uitstekend. Duizen den hadden zich aan de Kanaal- en Noorder kade opgesteld. Door het gemis aan wind, bl'eef de rook wel wat hinderlijk op één olaats hangen. De vuurpijlen deden het bij- ader goed en werden zelfs in Warmenhui- <™>zien De groóïe v'iep-machine in kléu- ren met draaiende schroef werd ten zeerste hfvnnderd Het slotnummer „Hulde aan' den T andbouw" met een vuurfront van circa 40 Meter was schitterend1. De sterren en knal- Na afloop vereenigde de enorme menigte effecten waren buitengewoon goed. 7'ch ter bijwoning van het concert op het Hofplein. Het Stedelijk Muziekkorps speelde zeer populaire muziek, die door het publiek werd medegezongen Het publiek vermaakte zich ten slotte zoozeer, .dat velen onder de toonen van de muziek op het Hofplein een dansje maakten. Ook dit jaar kan het Landbouwfeest uitste kend geslaagd genoemd worden. GESLAAGD. Voor het voorloopig diploma van het Ma chinistenexamen slaagde te 's-Gravenhage onze stadgenoot H. A. Berding. NED. EOLFBOND. De Ned Kolf bond ontving1 op bet aan H. M. de Koningin gezonden 'telegram van buide het volgende telegrafische antwoord: Hare Majesteit de Koningin draagt mij op hoogstderzelven dank te betuigen voor in uw telegram neergelegde buide. Quarles, dienstdoend Adjudant. PTJTK SLACHTVEE. De heeren Vian der Oord1 en Luiting héb ben aangekocht ieder een koe, die op de Land bouwtentoonstelling alhier een eerste prijs behaalde. FEMINA. Eén der successtukken van het vorige sei zoen, n.l. ,,Femina" het geestige blijspel van Mr. van Rossum en Dr. Soesman, zal mor genavond in de Harmonie door het Hofstad Tooneel worden- opgevoerd. TWEEDE KAMER. 's-GRAVEN'HAGE, 18 Sept. Heden nam de 2e Kamer de wijzigingsvoorstellen van de Invaliditeitswet en de verplichte Ouder- domsverzekering ongewijzigd aan. Minister Aalberse werd geluk gewenscht. UITLEVERING VAN' DEN EX-KEIZER. PARIJS, 17 Sept. Ebr wordt 'gemeld, dat de Opperste Oorlogsraad der Geallieerden- thans besloten heeft onmiddellijk dé moedi ge stappen te -doen om de uitlevering van den ex-keizer te verkrijgen en hem naar En geland voor het proces over te "brengen. Men beweert, dat Holland binnen zeer kor ten tijd het officieele verzoék om uitleve- vering zal ontvangen. Van andere zijde zegt men echter, dat, waar Holland ongetwijfeld bezwaren tegen de uitlevering zal maken, de Geallieerden waarschijnlijk van de uitlevering zullen af zien. DE KWESTIE FIUME OPGELOST? BERLIJN, 18 Sept. De „Deutsche Alg. Ztg." meldt uit Parijs: In de Fiume-kwestie is tusschen de ge allieerden thans volkomen overeenstem ming bereikt. De stad komt aan Italië, ter wij iSussak aan Jougo-Slavië wordt toe gewezen, wel'k land een uitweg naai; zee krijgt. Men wacht slechts nog op ht ant woord van president Wilson. AFTREDEN VAN NITTI BERN, 17 Sept. De Parijsche bladen melden het aanstaand aftreden van den Italiaanschen minister Nitti. Hij zou opge volgd worden door Tritoni. „Popoio d'Italia"' meldt dat de mimister- president zich alleen onder geleide van de militaire macht vertoond. PATRIOTTISCHE BETOOGINO. BERLIJN, 18 Sept. Naar de „F'. T. N.B uit Saarbrueken vernemen, had. aldaar Zondag een massa-vergadering van arbei ders plaats voor het Duitschdo-m. Na af loop van de vergadering sloten .zich 30.000 werklieden aaneen tot net houden van een optocht met muziek. Er werden vaderland- sche liederen gezongen. De Fransche autoriteiten hébben niet in gegrepen. NOG EEN VREDESAANBOD DER SOVJETS. KOPENHAGEN, 17 Sept. - Volgens em

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2