DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. No. 228 Honderd een en tvrintieste Jaargang. 1919 ZATERDAG 27 SEPTEMBER Het dienstbodeuvraagstuk* 'BuïtflTïlnTidpcïi overzicht. Mededeeling. Firma Herms. de Raat Buitenland. 00 nummsr bestaat uit 4 bladen LbonnementsDrils bil vooruitbetaling por 3 maanden I 2,00, franco per post f 2,50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 20 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Abonnementsprijs Qrjeven frj)nc0 N V Boe^ 9n Handelsdrukkerlf v/h. Harms. Coster A Zoon. Voordam C 9, Telef. 3. In dezen tijd van organisatie van alge- meene loonsverhooging door gezamenlijk optreden van gelijksooriige werknemers, iieb- ben ook de dienstboden ue teekenen des tijds niet onopgemerkt gelaten. Ook zij hebben bemerkt, dat het leven duurder clan vroeger is, dat de koopkracht van het geld is verminderd en dat dus hun loon moot verhoogd worden wanneer zij op denzelfden voet willen blijven leven als zij het tot dusverre gewoon waren. Dat is alles beel begrijpelijk. Niemand zal willen beweren, dat een dienstbode, die voor eigen kleeding en schoeisel moet zorgen, met de nadeel ige gevolgen van de algemeene prijs stijging ondervindt en het spreekt vanzelf, dat, waar de loonen van alle categorieën '•werknemers werden verhoogd, de dienstbo den niet vergeten mogen worden. Maar wij leven niet alleen in den tijd der algemetne loonsverhooging, wij leven ook in den tijd dat de wereld Ln het teekrn der 'democratie staat. Wij leven in den tijd, dat in alle landen van Europa groote groepen ontevredenen reikhalzend uitzien naar net oogenblik, dat de dictatuur van het proletariaat een feit zal zijn. Er is in breede kringen der werknemers een zekere onrust waar te nemen, een onrust uit revolutionnaire propaganda geboren, een drang naar lotsverbetering, een steed3 ster ker wordend besef, dat alle mcnscheii gelijke levensrechten hebben, dat het verschil tus schen werknemers en werkgevers voortdu rend kleiner moet worden en dat daarom de arbeider steeds grooter rechten op een mensenwaard ige behandeling kan laten gel den. Voor zoover sociale wetten den werkgever niet reeds tot het treffen van verschillende maatregelen hebben gedwongen, dragen de vakbonden er wel zorg voor, dat met de wenschen en behoeften hunner leden vol doende rekening wordt gehouden. Steeds beter wordt in arbeiderskringen het belang van goede organisatie begrepen, steeds sterker wordt de macht van het ver bonden proletariaat en* steeds grooter daar door de concessies, die zij ten eigen behoeve weten te veroveren. (Jok de dienstbode is werkneemster. En waar de ijiannen door organisatie, door gezamenlijk optreden zulke goede resultaten behaaideu, is ook in dienstbodenkringen het besef levendig geworden, dat men zich in vakbonden aaneen sluiten moet. De oude getrouwe, het familie-erfstuk uit de keuken, die voor haar meesteresse door het vuur ging, zij is een figuur uit het verle den geworden. De moderne dienstbode heeft moderne be grippen, zij kleedt zich modem, zij is im> dein in haar opvattingen, zij is lid van haar vakvereeniging en in die vakvereeniging luis tert zij naar de meeste moderne theorieën over de verheffing van het proletariaat, dat uit zijn boeien bevrijd moet worden. De dienstmeisjes en vooral die in de grootere steden schijneh voor dergelijke theorieën bijzonder vatbaar te zijn en het ge volg daaivan is dan ook, dat de dienstboden zeer snel de verschillende phasen van het verlangen naar lotsverbetering doorloopen hebben en op het oogenblik reeds naast den eisch om hooger loon een verlanglijstje op gesteld hebben, waaraan in de meeste gezin nen nu eenmaal onmogelijk voldaan zal kun nen worden. a Voor ons ligt een program van eischen, zooals dat is opgesteld door de Haagsche Dienstboden- en Werkvrouwenvereeniging „Vast in beleid, sterk in den strijd". En dat wij dit program geenszins als een unicum moeten beschouwen, dat wij er op kunnen rekenen soortgelijke eischen spoedig in tal van andere steden gesteld te zien, daar van zijn wij ten volle overtuigd na de krach tige propaganda tot aaneensluiting en sa menwerking die in verscheidene plaatsen thans onder dienstboden en werkvrouwen ge voerd wordt Laten wij thans de eischen van deze zich aaneensluitende vrouwelijke werkneemsters eens nader bezien. Diit zij meer loon dan vroeger vragen begrijpelijk en billijk, maar er moet natuurlijk een grens ziin en wanneer voor den gepres- teerden arbeid ceii te liooge bezoldiging ge- eischt wordt, zal het directe gevolg daaivan zijn, dat zeer vele huisvrouwen hun dienst boden noodgedwongen laten vertrekken. Een werkgever kan het hooger loon dat zijn knechten eischen, op zijn klanten verlui len, maar een huisvrouw die aan een bepaald budget gebonden is, gevoelt dat tegen iedere hoogere uitgave voor de huishouding geen nieuwe bronnen van inkomsten zijn «aan te wiizen. Naast den vollenkost en inwoning wore voor een keukenmeid 400, een tweede meis je 350 en een derde meisje 250 per jaar geiëischt. Een werkvrouw moet met 12 per week of 2 per dag worden bezoldigd en tweemaal per jaar moet een Godspenning van 10 pet. van het loon worden gegeven. Dit is de berekening voor normale werk uren. Voor overwerk wordt extra betaalc en wel.'savonds na de dagtaak 30 cent per uur, na tien uur 50 cent per uur en Zondags aa beëindiging der dagtaak, 75 cent per uur Voor waschgeld wordt 50 per jaar be rekend en bovendien moet de dienstbode veertien dagen vacantie hebben met behoud van loon en kostgeld, dat op 12 per week bepaald wordt. Een program met dergelijke eischen spreekt voor zichzelf en wij behoeven er weinig meer aan toe te voegen. Worden deze eischen streng doorgevoerd, dan is het houden van een of meer dienstbo; den een luxe, die men zich slechts in zeer ge goede kringen zal kunnen permitteren. Maar wij mogen niet over 't hoofd zien, dat er daarnaast zoo heel veei gezinnen zijn, waar men de dienstbode niet uit luxe houdt» waar vele kleine kinderen het werk voor de vrouw des huizes te zwaar maken, of waar de huisvrouw zwak en ziekelijk is en men vreemde hulp nu eenmaal niet kan ontberen. Hieronder zijn gezinnen van onderwijzers en leeraren, van ambtenaren, van midden standers die geen oorlogswinst gemaakt heb ben, en van zoo vele anderen, uir iedere maand voor hun huishouding slechts een be paald bedrag beschikbaar kunnen stellen. Worden de eischen der moderne dienstbo den doorgevoerd, dan zal men het in al die gezinnen voortaan zonder vreemde hulp moe ten doen. dan zal de vrouw des huizes in ve- gevallen voor een te zware taak gesteld winden en de nadedige gevolgen daarvan zullen niet lang op zirh laten wachten. Of de vrouw gaat in het nakomen van ha re huiselijke plkhten lichamelijk ten onder, öf zij verwaarloost deze, d.oet de woning on gezellig en ongcdelelijk gorden, bevordert de uithuizigheid van den man en daardoor de tweedracht in het gezin. Naast het optreden der mannelijke werkge vers is aan het dienstbodenvraagstuk nog te weinig aandacht geschonken. Maar menige huisvrouw heeft daaronder reeds zoo geleden en er haar leven zoo door verbitterd gezien als patroons door willekeu rig optreden van hun werklieden nog zelden ondervonden hebben. Het is begrijpelijk, dat de dienstboden hooger loon vragen, maar het is onverdedig baar als zij haar eischen zoo hoog stellen, dat zij de inwilliging daarvan in de meeste gezinnen eenvoudig onmogelijk maken. .Bekijken wij de eischen der Haagsche dienstboden nader, dan blijkt, dat deze naast loonsverhooging ook een bijzondere behan deling en verzorging verlangen. Den eersten Zondag moeten de meisjes den geheelen dag vrij zijn, den tweeden Zondag na één uur en zoo vervolgens om de beurt. Drie vrije avonden worden per week verlangd van half acht tot half twaalf. Op den dag tusschen acht uur vóór- en vier uur 's namid dags moeten de meisjes twee- uren rusten. Zij verlangen een vrije en frissche slaapka mer en zitkamertje, betaling van het ziekm- fondsgeld, royale behandeling en verschaf fing van versterkende middelen bij ziekte Tweemaal per jaar moeten huishoudschor- ten en pantoffels verstrekt worden, de werk tijd van een dagmeisje of werkvrouw mag hoogstens negen uur bedragen en na twintig jarige dienstvervulling of op vijftigjarigen leeftijd maakt een dienstbode aanspraak op een pensioen van 5 per week. Wij kunnen ons voorstellen, dat dit eischen zijn, die elke dienstbode graag verwezenlijkt zal zien, maar wij vragen ons toch ook af of de in vergadering bijeen gekomen dienstbo den zich wel terdege rekenschap hebben gegeven van de bijzondere plaats die zij in ieder huisgezin innemen. Tot nu toe was in- vele gezinnen de dienst bode huisgenoote en deelde zij in het ge zinsleven. Zij verlichtte het werk van de vrouw des huizes en deze droeg er zorg voor, dat haar hulp een goede en degelijke behandeling genoot. Wij weten wel, dat er uitzonderingen zijn, dat er te veel eischende huisvrouwen en te opofferende dienstboden zijn, maar wij wil len hier de meest voorkomende en meest nor male toestanden onder het oog zien. Thans zal voor de gezinnen, waar men het ondanks de hooge kosten nu eenmaal niet zonder dienstbode kan, het meisje in de keu ken niets anders meer dan een zuivere ar beidskracht zijn, wier diensten men van te voren nauwkeurig geprijsd weet. Zet het meisje 's avonds na tien uur in een half uurtje een kopje thee, dan kost dat 25 cent en Zondags 37 'A cent. De huisvrouw kan op de klok kijken en uitrekenen hoeveel ieder huishoudelijk werkje haar kosten zal. De dienstbode eischt haar veertien vacan- tie-dagen met behoud van loon en extra-kost geld, 's middags trekt zij zich in haar vrije zit- en slaapkamer terug en neemt twee uur rust. De vrouw des huizes heeft er geen tijd voor en doet inmiddels het werk, dat andera niet klaar komt. Driemaal per week mogen man cu vrouw of een van beiden tot half twaalf opblijven, tot het de dienstbode belieft thuis te komen. Waar blijft die dienstbode tot half twaalf? Is het, vooral in de groote steden, in veler belang om 's avonds zoo laat naar vrije ver kiezing uit huis te mogen blijven? Men mag zich na het kennis nemen van een dergelijk program van eischen ten slotte af vragen wie er nu eigenlijk de wetten stellen de en wie er de gehoorzamende is, mevrouw of de dienstbode. En bovendien mag er wel eens op gewezen worden, dat in dit gehcele arbeidsprogram van de dienstboden- en werkvrouwenvereeni ging met geen enkel woord van de verplich tingen der dienstbaren wordt gesproken. Men komt met nadruk op voor de rechten, maar ziet de plichten geheel over het hoofd. Slechts terloops wordt over een vakschool voor jonge meisjes gesproken, waarvoor de oudiers vergoeding zouden moeten ontvan gen, maar niemand onder de leiders en leid sters van het dienstpersoneel schijnt te besef fen, dat wie eischen stelt, ook aan bepaalde verplichtingen van bekwaamheid, eerlijkheid en degelijkheid zal moeten voldoen. De dienstbode stelt haar eischen, maar de vrouw des huizes heeft niets te verlangen. Zij heeft niet te eischen, maar slechts te ge hoorzamen en de wetten der dienstboden- en werkvrouwenvereeniging te onderschrijven. En zoo zal dan in werkelijkheid tot stand komen, wat thans nog slechts in theorie door veler hoofden speelt. Bij het dienstboden- vraagstuk zal niet alleen het verschil tusschen werkgeefster en werkneemster voortdurend kleiner worden, maar zal het vrij spoedig zoo ver komen, dat de werkneemster de wet ten stelt en de werkgeefster haar gehoorza me dienaresse zal worden Tenzij, zooals ook in den strijd tusschen mannelijke werknemers en werkgevers te constateeren is, de inwilliging van te hooge en onvervulbare eischen der arbeiders door een gezamer'ijk optreden der werkgevers on mogelijk wordt gemaakt De werkman en de patroon kunnen elkaar nu eenmaal» nog niet missen, zij zullen reke ning met elkanders bestaan moeten houden en wanneer de vereenigde arbeiders te hooge eischen stellen, treden ook de patroons geza menlijk op en stellen htm eischen tegenover die der anderen. Zoo komt. men. tót wederzijdsche conces- sies en wordt te groote machtsverschuiving naar ééne zijde voorkomen. Het ligt in de lijn der komende gebeurte nissen, dat tegenover het gezamenlijk optre dend verbonden dienstpersoneel een even eens gezamenlijk optredend verbond van huisvrouwen zal verrijzen. Tegenover de eischen der dienstboden zul len die der raevroutreo gesteld worden en in die laatste eischen zullen niet alleen de rechten maar ook de plichten der dienstba ren zoo nauwkeurig mogelijk omschreven worden. Tegenover den eisch van goed loon en een bijzondere behandeling zal ongetwijfeld die van bekwaamheid, eerlijkheid^ netheid en ac curatesse gesteld worden. En zal men van dienstbódenzijde velen mevrouwen smadelijk verwijten, dat zij niet ten volle aan alle gestelde eischen voldöen kunnen, van de zijde der huisvrouwen zal men niet nalaten er eveneens op te wijzen, dat het begrip dienstbode zeer ruim is en dat er een groote afstand is tusschen een ge diplomeerde en alleszins voor haar werk be kwame hulp in de huishouding en een vlas harig daghitje, dat juist uit de schoolban ken gestapt is en ternauwernood behoorlijk om een boodschap kan gestuurd worden. Gelukkig heeft men ingezien, dat voor meisjes van 16 tot 18 jaar loon naar be kwaamheid gegeven moet worden. T^aat men nu erkennen, dat ook boven den 18-jarigen leeftijd vele dienstmeisjes niet voor haar werk geschikt zijn en dat daarom ook voor haar geen vaste regelen getroffen kunnen worden. Zet de dienstbodenvereeniging, die reeds ruet de moderne en christelijke vakvereeni- gingen wil samenwerken, hare eischen onver zwakt door, dan is het dringend noodzake lijk, dat zoo spoedig mogelijk een krachtige bond van Nederiandsche huisvrouwen tot stand komt, die door haar afdeelingen m ver scheidene plaatsen, door gemeenschappelijke regelen in het geven van getuigschriften en in het verstrekken van -informaties aan al te ongemotiveerde eischen der georganiseerde dienstboden en werkvrouwen paal en perk stelt. De dienstboden treden wat hun recht is gezamenlijk op ter behartiging van ge meenschappelijke belangen. Op de huisvrouwen rust thans de pilch zich eveneens te organisecrcn, om er voor zorg te dragen, dat de eischen der dienstbo den niet buiten de grenzen van- redelijkheid en rechtvaardigheid zullen gaan. Italië is het land van de dramatische ge beurtenissen, het is het land van het in wei nige oogenblikken in extase te brengen volk, wanneer het gaat om de verwezenlijking van geliefde nationale denkbeelden. Italië is evenmin als zijn bondgenooten te vreden over de verdeeling van den buit, maar terwijl het Fransche en Engelsche volk begrijpt, dat men rekening met de omstan digheden moet houden, vraagt men zich Italië tevergeefs af waarom men, nu de over winning toch een feit is, niet de hand op de meest begeerde stukken van den buit mag leggen. Vooral naar Fiume is het verlangen der nationalisten uitgegaan en toen de Opperste Raad beslist had, dat Italië op deze haven plaats op de Dalmatische kust vooreerst nog niet behoefde te rekenen, is de dichter d'An- nunzio opgestaan en heeft met een .schoon gebaar bezit van de stad genomen. De nationalisten juichen en velen zijn dsn dichter ter hulp gesneld. Tevergeefs tracht de Italiaansche regeering hen tot rede te brengen. De troepen treden niet streng ge noeg tegen hun muitende broeders op en de blokkade waarmee men d'Annunzio tot rede trachtte te brengen, ia vrijwel een misluk king. De Italiaansche regeering krijgt de noodi- ge waarschuwingen uit Parijs en houdt een kroonraad. Maar» inmiddels wordt d'Annunzio's voor beeld gevolgd en is een nieuwe comedie der nationalisten op touw gezet. Volgens een bericht uit Spalato heeft een Italiaansche afdeeling bij Tagar de demarca tielijn overschreden en is met gepantserde auto's de havenstad Trau binnengerukt, na den tegenstand van een twaalftal Zuid-Slavi sche soldaten gebroken te hebben. Over deze gebeurtenis lezen wij nog de volgende interessante bijzonderheden: Om twee uur 's nachts rukten de muiters de stad binnen, bezetten de openbare gebou wen en namen de notabele ingezetenen ge vangen. Blijkbaar wisten de Italianen te Trau reeds eenige dagen wat er gebeuren zou en een bekend Italiaansche notabele vormde uit zijn landgenooten onmiddellijk üa den over val der stad1 een nationale garde en dwong de hoofden van openbare diensten hun func ties aan hem over te dragen. De nieuwe dic tator benoemde een prefect en wekte de be volking tot gehoorzaamheid op. De Italianen bezetten alle toegangswegen plaatsten machinegeweren op 't stadsplein en aan de zeekust. Inmiddels rukten de ZuidSlavische troe pen op. Zij namen de Italiaansche oproerlin gen gevangen. Onder groote geestdrift ten 2000 Zuid-Slavische vrijwilligers met Servische troepen naar Trau op, om de stad te bevrijden. Een Amerikaansch oorlogsschip naderde eveneens de kust en de bevolking van Trau wapende zich om zelf met de indringers af te rekenen De leider der Italiaansche expeditie, zekere Torte, werd gevangen genomen, benevens eenige soldaten. Tweehonderd gewapende Amerikaansche marine soldaten laadden met machinegewe ren. Zij namen de gevangenen en een gepant serde auto van de bevolking over en leverde de muiters uit aan den bevelhebber van een Italiaansch wachtschip. Nadat de Amerikanen de stad aan de Zuid- Slaven terug gegeven hadden, scheepten zij zich weer in. Het Amerikaansche oorlogs schip blijft eenige dagen in de haven liggen en heeft vérstrekkende opdrachten voor het geval de Italianen hun aanval mochten her- Talen. De Zuid-Slaven hebben de Italianen tot vor bij Trau vervolgd en zetten hun actie voort. De Amerikanen blijven waakzaam, want in het bezettingsgebied zijn verdachte oewegingen van Italiaansche troepen in het tezit van pantserauto's, gesignaleerd. Ook zijn troepenconcentrat' op de demarcatie lijn bij Cigno waargenomen. De bevolking van Dalmafië verkeert in grooten angst voor aanvallen, daar alles er op wijst dat de Italianen een conflict met de Zuid-Slaven willen uitlokken door Dalmatië te bezetten. Waarschijnlijk is de zoo jammerlijk mis lukte expeditie naar Trau ook in overleg met d'Annunzio geschied. Maar de Zuid-S laven beginnen, vooral nu het incident te Trau voor de Italianen zoo jammerlijk mislukt is, eveneens op te treden Zij hebben de Ehtente dringend verzocht tus schen beide te komen, daar zij anders d'An nunzio zelf zullen verdrijven. Dee Tribuna wijst er op, dat de verhou ding van Italië tot de Zuid-Slaven en tot de geheele Entente ernstig in gevAar komt en de Epoca wil Nitti een goed voorwendsel ge ven om heen te gaan. Een groepje nienschen, zegt de Secoio, mag niet de toekomst van ons land in ge vaar brengen, al zijn deze nienschen nog zoo roemrijk. De waanzin van het chauvinisme zal voor lalië nieuwe uren van angst en misschien den ondergang brengen. De Kroonraad begon Donderdag onder voorzitterschap van den koning. Alle uitge- noodigden waren aanwezig met uitzonde ring van Sonnino en Turati. Sonnino, die den Kroonraad niet constitutioneel vindt, liet zich als ziek verontschuldigen. Ook de nestor van de Kamer bleef om dezelfde reden weg. Des middags werd een tweede vergade ring gehouden, die tot half zeven duurde. Over den loop der vergadering is nog niets bekend. Volgens de laatste berichten kan men het ontslag van het kabinet-Nitti elk oogenblik verwachten. De invloed van d'An nunzio wordt steeds grooter. Met uitzonde ring van de socialisten staat zoowat het ge heele volk achter hem. De meer bezadigden in Italië begrijpen, dat er een radicale schoonmaak zal moeten gehouden worden. Blijft Italië zich onder den invloed van mannen als d'Annunzio aan dolle avonturen wagen, dan kan een botsing met dé Entente niet uitblijven. De houding der Amerikaansche marine officieren in de Adriatische Zee wijst er wel op, dat Amerika althans niet van plan is zich door Italië de wet te laten stellen. Met ingang van i October a.s. zijn wij genoodzaakt den abonnementsprijs van de ALKMAARSCHE COURANT te bren gen op 2.per kwartaal o! 15 cent per week voor onze lezers in de stad, en op 2.50 voor de post-abonnementen, ter wijl de prijs der advertentie» wordt ge bracht op 20 cent per regel. Wij vertrouwen er op, dat onze abon- né's deze kleine verhooging zullen billij ken; de meerdere uitgaven nopen ons daartoe. Wij streven er naar de ALK MAARSCHE COURANT als provinciaal dagblad zooveel mogelijk te doen beant woorden aan de eischen, die aan znlk een dagblad mogen worden gesteld. De lezers hebben de laatste maanden kunnen consta- teeren, dat wij niet schromen de noodige uitbreiding aan onze courant te geven. Het dagelijks verschijnen in 6 pagina's brengt een uitgave van duizelden guldens per jaar aan papier en arbeidsloonen met zich, welke kosten nog steeds toenemen, tengevolge van de voortdurend stijgende arbeidsloonen in de typografie. Wij meenen onze abonné's er echter nog eenf op te moeten wijzen, dat de abonne mentsprijs van de Alkmaarsche Courant thans ongeveer dezelfde is, als die van de n leste provinciale dagbladen van voor oen oorlog. DE DIRECTIE. ONDER HET ONTLEEDMES. ZIET DE ETALAGE I ZIET DE ETALAGEI ENORME SORTEERING WATERDICHT HEEREN-, DAMES- EN KINDERSCHOENWERK. JONGENS- EN MEISJESSCHOOLLAARZEN. HOOGSTRAAT 6. TELEFOON 491. Uit Lugano wordt gemeld, dat te Rome een nota van Wilson aangekomen is, waarin de ontruiming van Fiume categorisch gevor derd wordt. De generaals Fabricci en Etna werden reeds van hun posten ontheven. SPITSBERGEN. De Raad van Vijf hield Donderdagmorgen onder voorzitterschap van André Tardieu (daar Piohon verhinderd was) een zitting in net paleis Bourbon. Het rapport van de com missie voor Spitsbergen is goedgekeurd. De archipel is onder Noorsche souvereiniteit ge steld, onder enkele reserven met betrekking tot de rechten door vreemdelingen verkregen en tot de exploitatie der mijnen Ned. Tel. Ag. HUWELIJKEN IN HET BEZETTE GEBIED. De berichten betreffende huwelijken tus schen Duitsche meisjes en Engelsche solda ten van het Rijnleger zijn door den bevelvoe renden generaal van het Rijnleger tegenge sproken. Volgens verklaringen van verlof gangers zegt de „Times" moeten er evenwel zonder weten van de Engelsche leger- autoriteiten in alle stilte een aantal huwelij ken zijn gesloten. BRAND IN EEN AMERIKAANSCH KAMP. Een hevige brand is Zondagmorgen tegen 5 uur uitgebroken in het Amerikaansche kamp te Miramas, waar zich voorraden bevinden, tot een waarde van honderd millioen, welke onlangs door de Fransche regeering zijn aangekocht. De brand nam groote afmetingen aan, of schoon brandweerwagens uit Marseille wa ren aangérukt. Eerst in den namiddag kon 't vuur worden gelocaliseerd. De nabijgelegen kruittoren bleef behouden. De totale schade bedraagt 5 millioen, waarvan 2 millioen aan levensmiddelen. KORTE BERICHTEN. De Parijsche perscommissie protesteerde tegen de vervolging van de Matin. Clemenceau hield in de Kamer een rede, waarin hij de bekrachtiging van het vredes verdrag bepleitte. De in het proces-Rosa Luxemburg en Liebknecht bekend geworden luitenant Vo gel bevindt zich te Montevideo. De Opperste Raad overweegt een „vreed zame blokkade" van het bolsjewistische Rus land. De Italianen, die de Yougo-Slaven in Dalmatië hebben aangevallen, worden thans in bedwang gehouden door Amerikaansche marinestrijdkrachten welke door een torpedo- vernieler zijn geland. Een te Parijs uit Weenen ontvangen te- ALRMAARSCHE 10 9

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1