DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. N 229 llomlrrd ren en twintizstr Jatfnrang. '919 MAANDAG 29 SEPTEMBER Mededoeling. Ihiitonljuidsch overzicht Buitenland Binnenland. OH nummer bestsat uit 2 bladen Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden t 2,00, franco per post 1 2,50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 20 ct. por regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N,V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. 3. Met ingang van 1 October a.s. zijn wij genoodzaakt den abonnementsprijs van de ALKMAARSCHE COURANT te bren gen op 2.per kwartaal of 15 cent per week voor onze lezers in de stad, en op 2.50 voor de post-abonnementen, ter wijl de prijs der advertentiën wordt ge bracht op 20 cent per regel. Wij vertrouwen er op, dat onze abon- né's deze kleine verhooging zullen billij ken; de meerdere uitgaven nopen ons daartoe. Wij streven er naar de ALK MAARSCHE COURANT als provinciaal dagblad zooveel mogelijk te doen beant woorden aan de eischen, die aan zulk een dagblad mogen worden gesteld. De lezers hebben de laatste maanden kunnen consta- teeren, dat wij niet schromen de noodige uitbreiding aan onze courant te geven. Het dagelijks verschijnen in 6 pagina's brengt een uitgave van duizenden guldens per jaar aan papier en arbeidsloonen met juich, welke kosten nog steeds toenemen, tengevolge van de voortdurend stijgende arbeidsloonen in de typografie. Wij meenen onze abonné's er echter nog eens op te moeten wijzen, dat de abonne mentsprijs van de Alkmaarsche Courant thans ongeveer dezelfde is, als die van de meeste provinciale dagbladen van voor den oorlog. DE DIRECTIE. Een officieele Britsche verklaring heeft ge meld, dat de conferentie inzake het dreigende spoorwegconflict er niet in geslaagd is, tot overeenstemming te geraken en de staking daarom Zaterdagavond reeds zou beginnen. Engeland staat d'us voor de oplossing van een der moeilijkste en in het dagelijksch le ven meest verwarring brengende probleem van een spoorwegstaking. Men acht het waarschijnlijk, dat de arbei ders van de Londensche tunnelspoorwegen, die ook bij de nationale vereeniging van j spoorwegpersoneel zijn aangesloten, het sta kingsvoorbeeld zullen volgen, en dat ook de motoromnibussendiensten in het geschil be trokken zullen worden. Het vereenigd verbond van machinisten en stokers heeft besloten zich eens van zin te verklaren met de nationale vereeniging van spoorwegarbeiders, en aan den leider Tho mas medegedeeld dat het bereid is, zoo noo dig te staken. Van arbeiderszijde is medegedeeld, dat de staking nationaal zal zijn en zich op alle Britsche spoorwegen zal doen gelden. Thomas heeft de verklaring afgelegd, dat het hem zeer teleurstelt, dat cie pogingen om tot een vergelijk te komen mislukt zijn, wat zeker niet han het bestuur der nationale ver eeniging is te wijten. Lloyd George, aldus Thomas, fcchtte het onmogelijk om toe te ge ven, dat alle volwassenen een standaardloon zouden krijgen naar de basis die reeds voor het locomotiefpersoneel is vastgesteld. Zoo bleef er niets anders dan de staking over. De leider sprak ten slotte de hoop uit, dat de le den der vereeniging voor oogen zouden hou den dat wanorde en oproer hun zaak niet ten goede zouden komen en dat er geen schade aan eigendommen van anderen mag worden toegebracht. De regeering' blijkt evenwel niet van plan zich tot lijdelijk toezien te bepalen. Wat de voedselvoorziening betreft heeft de regeering alle1 maatregelen getroffen om te zorgen voor een voldoend levensmiddelenver- voer door gebruik te maken van de transport middelen over de straatwegen De regeering heeft op het misdadige van de spoorwegstaking gewezen nu het land na de uitputting van den oorlog juist weer be zig is, zijn aandeel in de industrie en in den algemeenen wereldhandel te hernemen. De spoorwegmannen, aldus de regceringa- vn klaring, zijn te'overhaast te werk gegaan. Zij vreezen, dat hun loonen beneden het hui dige' tarief gebracht zullen worden, maar zij hebben een vasten waarborg, dat de tegen woordige loonen minstens tot 31 December gehandhaafd zullen worden en op het huidi ge peil zullen blijven tot er een verandering in ae kosten van levensonderhoud zal plaats hebben. De regeering zal thans krachtige maatregelen nemen en deze staking tegen de gemeenschap met alle rgiddelen, die de ge meenschap heeft, bestrijden. Vrijwilligers worden opgeroepen om het werk te doen, al wordt dit al weer belemmerd door de onwillige houding van taxikoetsiers en chauffeurs, die niet als onderkruipers dienst willen doen. Het ministerie van oorlog heeft aangekon digd1, dat van nu af aan geen ontslag uit den dienst meer verleend wordt en de demobilisa tie wordt stopgezet. De regcering zal zoo noodig van de gewapende macht zoowel der gemeenten als uie van het rijk gebruik maken en de spoorwegen zullen door troepen be waakt worden. De minister van arbeid heeft gezegd, dat de regeering zoo krachtig moegelijk zal optreden om den staat voor een ramp te bewaren. F.r is opnieuw een kraclitige raatsocnee- ring van koten, gas en levensmiddelen inge steld. Uver liet algemeen is in het gehcele rijk het werk reeüs neergelegd en zijn verscheiden volle treinen naar hot Noorden in de Lon densche stations opgehouden. Her ministerie van. levensmiddelen heeft ree.ds een schema gereed om de onmisbare levensmiddelen aan te voeren en zullen alle middelen van vervoer zullen gertquircerd worden. Daar het leven der natie op het spel staat, aarzelt men niet om van de militaire macht gebruik te maken. De regcering heeft voor gesteld, het Hyde Park voor het publiek te sluiten en als auto-park en centrum voor de distributie van melk en andere levensmidde len in Londen te gebruiken. Gisteravond zouden ongeveer 1000 motor lorries en 25000 vrijwillige chauffeurs be schikbaar zijn. Het ziet er dus wel naar uit of de regee ring ditmaal van geen toegeven wil weten. Zij houdt voor alles het beiang der gemeen- acüap in het oog en vindt voor een groot deel de pers achter zich, Alle ochtendbladen veroordeelen het over haast optreden en de onvaderlandslievende houding van de leiders der .spoorwegarbei ders en bladen als de Morning Post spreken de verwachting uit, dat het publiek liever volharden zal dan zwichten voor de onbe schaamde afperangspogiug waarachter de mannen staan wier bedrijf revolutie is. Volgens een verklaring van den minister van aroeid gingen de spoorwegarbeiders met den door de regeering voorgeslagen nieuwen loohsumdaard 100 pet. vooruit, vergeleken bij voor den oorlog. Ieder volwassen arbeider zou een blijvend minimum loon krijgen van 40 shilling, onaf hankelijk van de rijzing of daling der prijzen van eerste levensbehoeften. Vóór den oorlog was dat 18 a 20 shilling. De kosten van hetgeen de regeering toege zegd heeft zouden bl milliocn per jaar be dragen en de vereeniging zou nog 14 milli- oen pond meer verlangen. Deze kosten zouden alleen door een- ver hooging der vrachtprijzen voor reizigers en goederen gevonden kunnen worden en dus up den gewonen burger komen te drukken. Daarvoor voelt ook het publiek niet veel en daar het over het algemeen niet van het dringeüd noodzakelijke der arberderseischen overtuigd is, schijnt de regeering bij haar in grijpen wel op krachtigen steun van de zijde der bevolking te kunnen rekenen. De Itaiiaansche Kamer heeft onder groote belangstelling het vredesverdrag behandeld. De munster van buitenlandsche zaken 1 it- toni heeft een overzicht van den algemeenen toestand gegeven en den moeilijken arbeid der vredesconferentie uiteengezet. Men had het in Italië ai spoedig niet op Wilson begrepen wiens theorie en stellingen niet met de Itaiiaansche aanspraken overeen waren te brengen. Zoo kwam men, aldus Tittoni, ter confe rentie te Parijs bijeen, waar Wilson arbiter was. Wij weigerden zijn uitspraak ie aan vaarden, maar deze weigering was puur for meel, waut inderdaad waren wij niet bij machte ons er aan te onttrekken. Wilson was arbiter, niet alleen uit hoofde van het feit, dat de Anierikaansche interventie den laatsten stoot tot de overwinning gegeven had, maar ook uit hoofde van 't feit, dat Europa de pro ductie- en levcnsmiddelencrisis slechts te bo ven komen kon met de hulp van Amerika. Frankrijk en Engeland wilden niet met Wil son in conflict komen en de Itaiiaansche de legatie stelde dan ook een vergelijk in de Adriatische kwestie voor. Tittoni gaf vervolgens een overzicht van de ter oonterentie besproken voorstellen wel ke de Italianen niet bevredigden. Zij voldeden niet aan het nationaal gevoel der Italianen maar zij zouden Italië niet te onderschatten waarborgen geven voor zijn positie en mees terschap over de Adriatische Zee. Ook andere lauden, zeidc Tittoni, hadden hun aspiraties niet verwezenlijkt gezien. Na het bekende conflict Werden de argu menten van de Italianen te Parijs beter begre pen en geapprecieerd. .Tittoni besprak vervolgens de kolenvoor- ziening en noemde de betrekkingen mot de Geallieerden getuigend van gevoelens van groote solidariteit. De eenheid met de Gealli eerden, zoo meende hij, moet de grondslag der politiek blijvep. Italië zal 180.000 Duitschers tellen, maar de vertegenwoordigers der minderheden zul len alle rechten der wetgeving genieten en hun afgevaardigden zullen hartelijk in het parlement worden ontvangen. Italië stelt er prijs op goede betrekkingen met de kleine staten te onderhouden. Tittoni', die aan het slot van zijn rede de koloniale kwestie besprak, uitte tevens de hoop, dat de democratische evolutie in Duitschland het Pruisische militarisme zou doen verdwijnen en dat Hongarije en Bulga rije weer vredelievende landen worden. Wat Oostenrijk betreft, thans, nu de Alpen tot grens zijn, aldus de Itaiiaansche minister van Buitenlandsche Zaken, kunnen wij hartelijke betrekkingen aanknoopen. VROUWELIJKE HOTEL-POLITIE. Verscheidene gerants van hotels te Londen hebben vrouwelijke hotel agenten aanrresteld, die tot taak hebben er voor te waken, dat er niets uit de hotels door het personeel of be zoekers wordt ontvreemd. In een der hotete dragen deze vrouwelijke hotel-agenten uni formen. DE ONGESTELDHEID VAN PRESIDENT WILSON. In Senaatskringea maakt men zidh onge rust over de ongesteldheid van den president Men vermoedt, dat deze het gevolg is van zijn zwaren strijd voor het vredesverdrag. De re publikeinen beginnen in te zien, dat hun op positie tegen het verdrag een boemerang zou kunnen blijken, en zich tegen hen zelf zal richten. Volgens het bulletin der geneesheeren heeft de president een rustigen nacht doorgebracht. Zijn toestand ie nagenoeg onveranderd. NIEUWE BELGISCHE POSTZEGELS De Belgische minister van post-telegraaf en ijzerwegen, heeft naar de „Nieuwe Gazet" meldt, besloten een nieuwen postzegel, met teekeuingen der ruïnen van Dendermonde, in omloop te brengen. De postzegels van 10 cen tiemen, met de beeltenis van den Koning met den stormhelm, zijn sedert lang gedrukt, doch er zijn cr nog maar weinig uitgegeven. Wel dra zullen zij in groote hoeveelheden in de postbureeien voorhanden zijn EEN MASKER VAN CLEMENCEAU. Volgens 'éclair heeft een jonge Ameri- kaaujchv bevldhouwtr- ester een afgietsel ge maakt van dea kep van den heer Qemenceau. De Tijger heeft zich aan deze onaangename behandeling onderworpen, omdat Wilton een verzameling maakt van de maskers dergeuen, die 28 Juni te Versailles den vrede toeken den, SIC TRANSIT GLORIA MUNDI. Het Londensche paleis van den Hertog vag Devonshire is voor een bedrag van een mil- lioen pond verkocht aan een Amerikaansche maatschappij, die er :n hotel in denkt te exploiteeren. Het fraaie huis, een der mooi ste v 'n Piccadilly, wt rd in 1736 door den dorden hertog van Devonshire gebouwd. Doch voar d n klank van het Amerikaansche geld, zwijgen familie-tradities. EEN KOSTBARE VONDST. Onlangs is te Buma (Engelsch Indië) een buitengewoon fraaie robijn gevonden, waar schijnlijk een unicum. De steen vertegenwoor digt een reusachtige waarde. Reeds werd 90000 voor dit juweel geboden, doch dit bod bleek nog te laag te zijn. VERGIFTIGING IXbOR BITTERE AMANDELEN. In le „Dc dsche Mecüzinischc Wochen- schrift" deelt Dr. Blumenthal een merkwaar dig geval mede van vergiftiging door bittere amandelen. Een koopman van circa 38 jaar klaagde over duizeligheid en sterke hart kloppingen. Het gezicht was vuurrood en de adem rook sterk naar blauwzuur, de pols was onregelmatig. Het bleek, dat de man bij het bemonsteren van verschillende waren, een 12 a 15 bittere amandelen had opgegeten. Met behulp van een maagspoeling was hij den volgenden dag vrijwel genezen. De hoe veelheid amandelen bleek 0.025 gram blauw zuur te bevatten (0.05 gram is docdelijk). DE OORSPRONKELIJKE. BLAUW BAARD. In onzen jeugd hebben wij gegriezeld bij het aanhooren van Perrault's bekend sprook je „Blauwbaard", dat uit een paedagogisch oogpunt voor de jeugd nu niet zoo erg aan bevelenswaardig is. Devy „Blauwbaar^" heeft echter werkelijk bestaan. Hij heette Gil les de Laval, Baron van Rais, en was-een afstammeling der Bretonsche hertogen. Hij onderscheidde zich in den Honderdjarigen oorlog ten tijde van Jeanne D'Arc. De Laval was echter ook een groot verkwister en bo vendien een alchemist, die meende uit het bloed van vrouwen en kinderen goud te kun nen maken. Meer dan 1500 vrouwen en kin deren moet deze man vermoord hebben, waaronder zijn zeven echtgenooteu. Op 25 October 1440 vond de Laval, van hekserij be schuldigd, op een brandstapel den dood. VAN ULANENKAPITEIN TOT PRIESTER. Prins Alban zu Löwenstcin (Wertheim- Freudenberg), uit de protestantsclui linie van het huis Löwenstein, gedurende den oorlog kapitein der U lanen in het Oosten, is daar tot de katholieke kerk overgegaan en thans in Beieren bij de Franciscaners ingedeeld, ora tot priester te worden opgeleid. WEENSOHE KINDEKEN" NAAK NEDERLAND. Volgons dte dagbladen to Weenen bevindt ziich daar sedert ©enigen tijd1 een Nederland- sc'he ■comimiwiaio, die zich op die hoogte stelt van do hier heersehende ellende onder de kinderen. De commissie trad' in overleg met toonaangevende 'kringen om ook gedurende den winter een gastvrije opname va kinde ren in Nederland mogelijk te maken. De bladen'leggen er eenstemmig d'e na druk op, dat de commissie overtuigd1 kan zijn van -den dlank van de Weensche bevol king en speciaal van de kinderen, wier ver blijf in Nedterlamd onvergetelijk zal blijven. NEDERLANDERS IN RUSLAND. Nlaar aanleiding van -het bericht, dat eeni- ge Nederlanders!, indertijd in Moskou gevan gen genotmeü, in Finland waren aangekomen, doelde mevrouw Schim van der Loeff te Lei den, echtgenoote van den Nederlandschen predikant te Petrrograd, aan het ïïbl. mede, dat zij hieromtrent van haar man geen be richt had' ontvangen. HANDEL ENGELAND F.N NEDERLAND. Reuter seinde uit Londen d.d. 25 dezer: In het heden gepubliceerde witboek wordt voortgegaan met het opnoemen der voor waarden, waaronder de handel geoorloofd is met bepaalde landen en wordt de toestand aangegeven waarin de handel door het op heffen der blokkade geraakt is. Voor den uitvoer naar Nederland zijn niet langer certificaten benoodigd. Exportver gunningen zijn nog slechts noodig voor goe deren die voorkomen op de lijsten A en B. van artikelen waarvan de uitvoer verboden is. KORTE BERICHTEN. President Wilson zou de ontruiming van Fiume door de Itaiiaansche troepen eischen. Het Amerikaansche comité voor de on afhankelijkheid van Armenië heeft bij de vre desconferentie geprotesteerd tegen het optre den der Turken tegen de Armeniërs. Gompers is verschenen voor de Se- naats-commissie, die een onderzoek instelt naar de oorzaken van de staking der metaal bewerkers. Hij schoof de verantwoordelijkheid voor den huidigen toestand op de Steel Com pany. De zitting is tot Woensdag verdaagd. Dan zal rechter Gary gehoord worden. De „Petit Parisien" verneemt, dat Ser vië bereid zou zijn den vrede van St. Ger main te enderteekenen. Waarschijnlijk, zegt het blad, is het gebeurde te Fiume niét vresmd aan dit besluit. De zeeliedenstaMng te Hamburg is aan het afnemen, hetgeen men kan afleiden uit het vertrek van verscheidene stoomschepen in het Zweedsdie leger wordt de eerste oefenin, -stijd waarschijnlijk teruggebracht tot vier maanden. Lord Bertie, de voormalige Britsche ge zant te Parijs, is overleden. -De Belgische leening van 50 wordt tijdens bezoek van koning Albert in Amerika uitgegeven. In Luxemburg wordt bet referendum over de toekomst van dit land gehouden. De staking te Bremen blijft siationair. Voor de afscheiding van het Rijnland van Pruisen wordt opnieuw, thans door een onafhankelijk socialist, propaganda ge maakt. y - Tot en met 5 October vaart eiken dag een stoomschip van Harwich naar Rotterdam met Duitsche krijgsgevangenen. Wilson heeft op advies van zijn genees heer zijn campagne moeten afbreken. De leider van de staking in de Ameri ca. usche staalindustrie Fifzpatrick heeft ar bitrage aangeboden met den president als be middelaar, maar Gary heeft geweigerd. - Men verwacht, dat Maandag te Pitts burg de staking onaer het personeel van de "ietnlehem Steel Company zal worden uitge roepen. - In Italië dreigt een algemeene werksta king. Over den terugkeer der in het buiten land geïnterneerde Turksche krijgsgevange nen moet overeenstemming zijn bereikt tus- schen Turkije en de geallieerden. - In de Tsjechische stad Lundenburg werden in den nacht 1 n den 26sten op den 27sten September op de huizen der Duit schers en Joden groote doodskoppen getee- kend. Naar verluidt wilden de Tsjechen een Bartholimeusnacht op touw zetten. - Volgens berichten uit Zwitserland zal een Yougo-Slavjsche delegatie naar Amerika vertrekken om propaganda te maken voor een Yougo-Slavisch Fiume. Deze zou door Ame rikaansche bankiers, welke in Yougo-Slavi- sche handelsondernemingen zijn geïnteres seerd, worden ondersteund. - Te Metz heeft een door duizenden be zochte vergadering van burgers plaats ge had, welke haar wantrouwen uitsprak tegen den Opper burgemeester Brevol en wiens on middellijk aftreden -werd geëischt. Indien dit niet gebeurt zijn ernstige onlusten te Metz niet te voorkomen. Brevol staat bekend als Fransch-gezind. E>e Amerikaansche marinestrijdkrach ten, welke te Trogir, aan de Dalmatische kust zijn geland, welke setad werd aangevallen door d'Annunzlo'a opstandelingen, hebben gehandeld volgens opdracht van den Opper sten Raad te Parijs. Etienne Poulet, de Fransche aviateur, welke naar, Australië zal vliegen, zal den len October de reis aanvangen en hoopt 9 Oct. Karachie te bereiken. „La Feuille" te Genève publiceert een onderhoud van haar hoofdredacteur Jean Dobrit met den Duitschen minister van Bui tenlandsche Zaken Mïiller. De minister van Zuitenlandsche Zaken verklaarde, dat zijn zwaarste zorg was de wederopbouw van het door den oorlog ineengestorte Duitschland en verder de wederopbouw van Noord-Frank rijk. De minister verwachtte, dat door dit werk de Franschen een geheel andere mee ning zullen koesteren over het Duitsche volk. De minister verwachtte veel van de instelling van het bedrijfsradensysteem in de Duitsche industrie, hetwelk geen politieke doeleinden beoogt, doch slechts de medezeggenschap, waar de arbeiders recht op hebben. De te genwoordige arbeidsschuwheid en het ge brek aan grondstoffen achtte de minister een voorbijgaand gevolg van den oorlog. De Vossische Zeitung meldt uit Génèye: De Nouvelle de Lyon meldt, dat zich gisferen avond in de Fransche Kamer een gerucht ver spreid heeft, dat Caillaux vermoord zou zijn. Bij de politie werden inlichtingen gevraagd, die hst gerucht 's nachts nog niet had tegen gesproken. Te Londen en in de provincie gebruikt men thans honderdduizenden van alle soorten vehicles, die zich ook gedeeltelijk met het transport van levensmiddelen bezig houden. Meer dan 250.000 mannen en vrouwen heb ben zich vrijwillig aangemeld om dienst te deen als bestuurder of eenig ander werk te verrichten. De Allgemeine Zeitung meldt: Naar verluidt bevindt zich de vroegere Hongaar- sche communistische volkscommissaris Boehm te Weenen op vrijen voeten. Ook an dere communistische leiders zouden vrij rond- loopen. Met Bela Kuhn zou vanuit Weenen een regelmatige koeriersdienst zijn ingericht. De fabrikanten van de Avro-vliegmachi- nes hebben Sir Eric Geddes medegedeeld, dat, ingeval van een spoorwegstaking, zij al hun vliegtuigen ter zijner beschikking.stellen. LOTING MILITIE!. Het bomt db minister vara foinnenliamdlsdhe zaken minder wensohelijb voor, dait een ge meenteveldwachter, afgescheiden van de vnaaig, of deze al dan niet als gemeente ambtenaar is te beschoariven, wordt aange wezen, om ingevolge jart. 64, tweede lid, der inilitiewet bij dte loting tegenwoordig te zijn. De minister acht bet beter, datbovenbe doelde aanwijzing zich beperkte in de eerste plaats tot den secretaris en den ontvanger, en voorts tot de "ambtenaren ter secretarie, die met adtoin'iistnatieven arbeid zijn belast en een zekere positie innemen. VERBLIJF BUITENSLANDS LAND- STORMPLICHTIGEN. De Minister van Oorlog 'heeft onder de aandacht igdbraaht, dat ïandstormplichtigen, aan wie een bewijs modél VI, als bedbeld! in i^aigraaf 29 der Landatormïnstrmetie!, is uit gereikt noch van 'den Minister van Oorlog of van Marine toestemming behoeven, om zich naar 'het buitenland te begaven, zoolang zij- niet wedisr in werkelijken dienst zijn ge roepen!. DE TRACTATEN VAN 1839. Zaterdagmorgen heeft in het gebouw der Tweede Kamer de commissie uit de Tweede Kamer voor de buitenlandsche aangelegen- leden vergaderd met den minister van bui tenlandsche zaken. Man mag veronderstellen, zegt het Hbl., dat de besprekingen liepen over de onderhan delingen te Parijs betreffende de herziening der tractaten van 1839. NEDERLAND, EN BELGIë. Volgens de Etoile Beige bonden 'die Ned'er- landlscbe gedelegeerden niet vóór 2 October bun onderzoeb beëindigen omtrent de ver schillende punten, welke maar aanleiding van de Nederlamdlsoh-Belgisiche krwestie aan. de ordie zijn gékoonen. Daarom hadden zij. uit stel gevraagd!, omdat zij .voorstellen in zake de economische kwesties willen doen. Op 0 October zuililem db onderhandtelingen worden hervat. TEGEMOhi LAMING AAN RIJKS AMBTENAREN. Ingediend zijn thans de door de regeering toegezegde wetsontwerpen ter verkrijging van de noodige gelden tot uitkeering voor ééns aan de rijksambtenaren van eene tege moetkoming in den achterstand, waarin zij in geldelijk opzicht zijn komen te verkeeren als gevolg van den langen duur van de bui tengewone omstandigheden. De uitkeering zal plaats hebben zooveel mogelijk op of omstreeks 1 October 1919 en berekend worden over de op dien datum of voor ambtenaren die 1 Januari 1919 in vasten dienst waren en vóór of op I Octo ber van dat jaar den dienst niet op eigen ver zoek (tenzij wegens het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd) hebben verlaten op den datum van het ontslag geldende, in geld vastgestelde traktementen, zonder bijberekening van vaste of andere toelagen Allé sedert 1 Juli 1919 in vaste dienst zijn de Rijksambtenaren gehuwd", of ongehuwd, die een totaallnkomcn (berekend volgens de Rijksiukomstcnbela&ting) hebben van minder dan 10000 ontvangen een maand aalaria, voor zooveel zij een tractemeut (op 1 Octo ber 1919) genieten tot 2400 bruto. Genieten zij een tractcment van méér dan 2400 dan ontvangen zij over het meerdere een halve maand salaris. De geheele aldus berekende uitkeering zal niet minder mogen bedragen dan HX). Dat minimum zal echter niet gel den voor de ongchuwden, in wier huisves ting en voeding door het Rijk wordt voor zien en voor de ongehuwden, die op 1 Octo ber 1919 eten leeftijd van 20 jaren nog niet hebben bereikt. Er bestaat toch geen aanlei ding ten opzichte van deze categorieën een minimumuitkeering te waarborgen. Zij voor wie de in Rijksdienst vervulde be trekking als eene nevenbetrekking moet wor den beschouwd, komen voor de uitkeering niet in aanmerking. Bij de berekening van eene uitkeering blij ven kortingen voor pensiotn en fondsen bui ten beschouwing. De regeling is mede van toepassing op tij delijk personeel en op personeel in zijdeling- schen dienst, mits de belanghebbenden vol doen aan de voorwaarde, dat zij gedurende de drie aan genoemden datum V. 1 Oc. '19 voorafgaande maanden in dienst waren( dus vanaf 1 Juli 1919 en dat zij in dit tijdvak 400 of meer diensturen vervuld hebben. De kos ten van den maatregel wordt geraamd op een bedrag van ten naastebij 12.500.000, welke som ten laste van den crisisdienst gebracht zal worden. ALRMAABSCHE

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1