DE E>TRA-UrTKEERINO. De extra uittering over A" maand Octo ber 1019 ral ook geschieden aan de Rijks ambtenaren.- jaanvedde-genieter.de militairen, niet behoc-rende tot het verlofeoersoceeL en Rijkrv.'crkliedea, die c~ 1 Januari 1910 ia raten dierst waren en vóit c' op 1 Cc'ober 1019 dcii dienst niet cp eigen verzoek (tenzij wegens h:t bereiken van den pensioenge rechtigder leeftijd cf ter zakt van langduri ger; dienst) beboer verlaten. DE OUDERDOMSRENTE. Het ligt in de bedoeling der regeering om de betaling der kostelooze ouderdomsrente voor alle 65-jarigen en ouderen, die ingevol ge art. 28 der Ouderdomswet 1919, daarop aanspraak kunnen maken, te doen ingaan op 9 December a.s. iJfinenarrt Ni'püwh. JOURNALISTEN-ACTIE. Gisteren werd te Amsterdam een buiten gewone algemeene vergadering gehouden van den Nederlandschen Journalistenkring en de Nederl. Katholieke Joumalistenvereeni- ging- De vergadering, die een huishoudelijk ka rakter droeg, had de bespreking ten doel van het salaris-voorstel der commissie, dat het resultaat is van het overleg met de afgevaar digden van de vereeniging „De Nederland sche Dagbladpers." De voorzitter der commissie, de heer D. Hans bepleitte aanneming van de thans voorgestelde regeling en noemde het amen- deeren daarvan op het oogenblik niet moge lijk. Tal van grieven tegen deze regeling wer den van de zijde der journalisten te berde ge bracht Zij vergeleken hun positie bij die van met hen op dezelfde hoogte staande rijks- en gemeente-ambtenaren en toonden de voor de journalisten nadeelige verschillen aan. Evenwel werd ingezien, dat de toestanden in d'1 journalistiek in vele gevallen nog zoo treurig zijn, dat talrijke journalisten van de thans getroffen regeling zullen profiteeren. Het voornemen om de verwachting van deze laatsten niet den bodem in te slaan en tevens het verlangen naar het begin van een collec tief contract leidde, na verwerping van een scherpe maar ontactisch geoordeelde motie van de Haagsche afdeeling tot aanneming "an de bestuursmotie welke na wijziging als luidde: De gecombineerde algemeene ledenverga dering van den Nederlandschen Joumalisten- Kring en de Nederlandsche Katholieke Jour- nalisten-Vereeniging bijeengeroepen, om een beslissing te nemen over het door een Commissie uit de vereeni ging van dagblad-directeuren „De Nederland sche Dagbladpers" en de beide journalisten- vereen igingen ontworpen voorstel inzake de vaststelling van een minimum-salaris-schaa! overwegende, dat, ook volgens de eigen erkenning van de directeuren-leden der oom missie in hun circulaire van 17 Januari 1919, eeas voor den oorlog de journalisten over liet algemeen niet behoorlijk werden beloond, en dat sindsdien de economische omstandig heden zich zeer ten ongunste hebben gewij zigd, waaitegenover de door de commissie •ntworpen en aan verscheidene bladen inge voerde tijdelijke regeling slechts een gedeel- :e!ijke tegemoetkoming was; spreekt als haar meening uit, dat de sala ris-bedragen van het thans ontworpen voor stel over het algemeen niet kunnen worden beschouwd als een voldoende belooning van ven journalistieken arbeid; erkent daarnaast, dat het voor verscheiden journalisten verbetering zal brengen en dat liet tevens moet worden bezien als een eerste poging, om den ongeordenden toestand van het cogenblik te vervangen door een vaste regeling; verklaart het voorstel aan te nemen wijst er echter nog eens uitdrukkelijk op, dat het voorstel dient te worden beschouwd als een minimum, spreekt het vertrouwen uit, dat alle directeuren, bij de invoering en toe passing van de voorgestelde Sxrpalingen ten günste der journalisten zuilen afwijken; en gaat over tot de orde van den dag. Hoewel bij de stemming in den namiddag reeds vele journalisten vertrokken waren, werd de motie met 137 stemmen vóór en één b'anco aangenomen. Donderdag zullen de dagbladdirecteuren door liet bestuur hunner vereeniging voor aanneming of verwerping gesteld worden. DE ACTIE VAN HET P.- T.- EN T.- PERSONEEL. Vrijdagnacht had te Amsterdam een huis houdelijke vergadering plaats van den mo dernen bond van P.- T.- T.-personeel en den netralen bond. Besloten werd o.a. af té wach ten wat de motie-Helsdingen uitwerkt. Mocht de uitslag onvoldoende zijn, dan zal nog maals een vergadering gehouden worden, waarin een nadere houding bepaald zal wor den. In Diligentia te Rotterdam werd Zaterdag morgen een gecombineerde huihoudelijke ver gadering gehouden van den Centralen Ne derl. Ambtenaarsbon d en van den Centralen Bond van P.- T.- en T.-personeel. De ver wachting, dat met deze vergadering het ge schil bij de posterijen etc. in een nieuw stadi um zou komen werd niet bewaarheid. Hoewel in de zaal, die geheel gevuld was, een zeer strijdlustige stemming heerschte, die zich in stormachtig applaus uitte, zoo dikwijls men het woord staken gebruikte. De voorzitter van den C. N. A. B., de heer B J. vap Stapel die de leiding der vergade ring had, deelde mede, dat de besturen der organisaties den tijd voor het uiterste strijd middel nog niet gekomen achtten. Spr. be* schouwde deze bijeenkomst als een wapen schouwing. Besluiten konden niet- genomen worden. Men wil voorloopig het resultaat af wachten van de interpellatie-Hèlsdingen, die Dinsdag in de Tweede Kamer gehouden wordt. De postmannen eischen 250 en de regeering wil door 100 te geven het per soneel zoet houden. Na Dinsdag zullen de leden wederom ter vergadering worden opgeroepen, waarbij men dan bindende besluiten kan nemen. Spr. is verheugd, waar te nemen, dat het personeel als één man achter de organisatie staat. Het staat nu wel voor ieder vast, dat de postbe ambten zich niet langer voor den gek laten houden. Men heeft het vertrouwen in de re geering verloren. De tweede spreker, de heer .Freen, voorzit ter van den Centralen Bond van P.- T.- en T.- csrsoneel, maande eveneens tot kalmte aan. Spr. is er vóór, dat de ambtenaren Dinsdag zooveel mogelijk naar Den Haag gaan om demonstratief kracht hij te zetten aan de eischen Hij hoopte, dat de leden der organi satie? vertrouwen zouden Wijven stellen m de leiding, dat men zich slechte aan het parool der besturen zou honden en geen onbezonnen stappen zou doen. Er bevinden zich name lijk onder de ambtenaren onafhankelijk ge- organiseerden, waarvan het juiste aantal ge heim wordt gehouden, doch waarvan men weet, dat zij op het punt staan er het bijltje bij neer te leggen. Nadat nog onder applaus der vergadering eenigen verklaard hadden liever vandaag dan morgen een staking te zien uitbreken en het bestuur nogmaals dringend zijn waar schuwende stem had' doen hooren ging de vergadering kalm uiteen. VOLKS ONDERWIJS De algemeene vergadering van de vereeni ging Volksonderwijs werd Zaterdagmiddag in het Gebouiw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht geopend door den heer G. A. Zelveilder, voorzitter, na een welkom v.an den voorzitter d'er afd. Utrecht, prof Fnantzen. De heer Zel-velder vermaande de vergadering tot zakelijkheid en herinnerde aan hetgeen dé vereeniging in het afgeloo- pen jaar dééd Kaar aanleiding t*b hot eadénwak n*ar de geschiktheid dear cadnidabeo. voor onder wijzer, waarbij volgens het wetsvoorstel na eenigen tijd1 Van studie Zal worden vastgesteld of dé Candida ten de moedige geschiktheid hebben, sprak de Voorzitter uitvoerig. Over de noodzakelijkheid van, onderzoek voor be- noepsgeschikthfeid in 't algemeen citeerde hij. wat dr. Boa schreef over de geschiktheid voor verschillende beroepen, waardoor de rechte man op de rechte plaats komt; en hij zei; dat ook voor leerlingen van H. B. S. en gymnasium dit onderzoek naar geschiktheid voor studie moet worden uitgebreid in het belanig Van individu en maatschappij. Het aantal leden steeg van 26700 tot 27270. Ter vergadleniing waren vertegenwoordigd 99 afdeelinigen met 230 stemmen. Het hoofdbestuur werd gemachtigd stap pen te dben in het belang van het onderwijs voor ikraimerslkinderen, opdat die evenals schipperskinderen geregeld onderwijs zullen krijgen en aan vijf vereenigiragon voor on derwijs aan schipperskinderen een Subsidie van 20 ellk te .geven. Bij de behandeling van de begroeting werd uitvoerig gesproken over de kas der vereeniging. De secretaris zei, dat hij nooit ingaat op een verzoek vau een afdleéimg om vrijgestelr te werden van con tributieafdracht aan de algemeene kas. De afdeeling Bodegraven deelde mede, dat door haar in het af.geloop-en jaar wel 3000 is uitgageven voor propaganda voor de open bare sohboL Ais pllaatis voor de volgende algemeene vergadering werd Leeuwarden aangewezen. Aan de orde was daarna puut XI: midde len te heramen dat:, ai. de vereeniging dbor haar vaste inkom sten 'haar gewone huishouding kan drijven; b. de afdeelingen niet meer' dan 40 pet. van haar oontributie-infkomstan1 ean de alge meene kas hebben af te dragen; c. de bureaukosten voor het secretariaat en het penningmeesterschap vervallen en daarvoor ni -de plaats aan de secretaris-pen ningmeester een behoorlijk salaris worde toe gekend, terwijl 'de bureaukosten dian in reke ning moeten worden.' gebracht. Bij punt O merkte de heer Klaas de Vries op, dat de arbeid voor den secretaris-pen ningmeester van de vereeniging, die, toen hij date functie aanvaardde, 2600- leden telde en thans 27.000, zoo omvangrijk is, dat men daarnaast weinig anders kon dben. Spreker had alleen daarvoor zijn lidmaatschap van dén Amsterdaimsclhen gemeenteraad, die ook veel werk vraagt, neergelegd. De heer B. Heym'ana (Utrecht) beval het voorstel van 't H. B. aan, maar betreurde het, dat da heer De Vries teveel zijn eigen persoon in het geding bracht. Dat was niet moddiig. Volksonderwijs weet wat de hear De Bries voor die Vereeniging beteekent. De heer Zelveilder onderstreepte de woor den van den heer Dé Vriea De secretaris van' de Commissie voor uit breiding van 't orgiaani, de heer S. dé Vries Szn., gaf een begrooting van dé kosten van het doen verschijnen van 't 'orgaan alls week blad en zegt, dat dlit denkbeeld moet worden opgegeven. Eiehtor een halfmaandelijkach orgaan moest er volgens hem 'komen. Eenige aanwezigen opperden hiertegen bezwaren. Het voorstel om te komen tot een half- maandel'ijkscb orgaan werd' ton slotte ver worpen. Olm 5 uur werd die verga dbrinjg geschorst tot 's avonds 8 uur. DE POSITIE VAN MINISTER DE VRIES. Naar wij uit politieke kringen vernemen, is de positie van minister De Vries thans verre van benijdenswaardig. Onder de eigen partij- genooten en ook onder de coalitiegenooten heerscht groote ontstemming over zijn beleid. Het indienen van de vermogensaanwas-belas- ting heeft echter den beker doen overloopen en algemeen verwacht men dan ook in coali tie-kringen dat deze verworpen zal worden, zoodat de minister tot aftreden genoopt zou worden. Intusschen is het initiatief-ontwerp voor de heffing-ineens van de vrijzinnig-democraten bij de Kamer ingekomen. Dit heelt in coalitie kringen vele aanhangers, in elk geval wordt bet verkozen boven de venpogensaanwas-be- lasting van minister De Vries. Het bezwaar, dat men er tegen heeft, is, dat het voorbarig is Men had gehoopt, dat een minister van Fi nanciën, die den heer De Vries zou opvolgen, een dergelijk ontwerp had kunnen indienen, zoodat het initiatief bij de regeering was ge bleven. Nu vreest men, dat minister De Vries, met zijn bekende beminnelijkheid, het initiatief voorstel een heel eind zal tegemoet komen, zoodat men hem als minister zal behouden. Dat de minister erg stoelvast is heeft hij bewezen, toen hij als wethouder van Amster dam fungeerde. (Tel.) VEREENIGING VOOR VROUWEN KIESRECHT. In de groote zaal van het Concertgebouw te Amsterdam, vierde de V. v. V. Zaterdag het feest van haar 25-jarig bestaan. Nadat en koor, onder leiding van Willem Heepe, de cantate „Levensblijheid" ten uit voer had gebracht, sprak dr. Aletta H. Ja cobs het openingswoord tot de zeer druk be zochte bijeenkomst. Met een kleine groep vrouwen aldus zei spr. o.m werd de Ver. yoer Vrouwenkies- echt voor 25 jaren op touw gezet, zonder feld', met ongeoefende krach ter Yoer een open aar optreden en met de publieke opinie vijan dig tegenover zich. Van den beginne af heeft de Ver. voor Vrouwenkiesrecht nooit om het kiesbiljet gesmeekt, wij willen het niet als een aalmoes, maar als ons toekomend recht ont vangen en voetje voor voetje hebbed wij' ter rein gewonnen, totdat eindelijk de vijand, die voor ons nooit'was de man, maar domheid, vooroordeel, angst voor het nieuwe, zich heeft moeten overgeven. Eén ding is jammer. In de gereorganiseer de vereeniging zal geen plaats zijn voor man nen-leden. Zij, die ons zoo trouw hebben bij gestaan in onzen strijd, die ons steeds tot raad en steun waren, kunnen met het nieuwe program der vereeniging niet meer als leden ondergebracht worden. Zij allen verdienen een hartelijiken dank voor hunune toewijding en werkdadigen steun. Met name mag hier zeker wel genoemd worden de heer Marchant, die niet alleen ge durende een lange reeks van jaren ons steeds zijn steun gaf, maar die ook door het in, 1918 onmiddellijk indienen bij de regeering namens zijn partij fractie van een Vrouwen- kiesrechtwet het mogelijk heeft gemaakt, dat nog in dit jaar het Vrouwenkiesrecht in het Staasblad kon worden opgenomen Daarvoor, mr. Marchant, zijn wij u bijzonder dankbaar aan den Vrouwenkiesrechtstrijd in Nederland verbonden blijven. Mejuffrouw Rosa Manus heete daarop, als presidente van het feestcomité, allen web kom, en herinnerde daarbij aan het dubbele feest, dat thans kan worden gevierd. Nadat vervolgens door mevrouw E. Coops- Broeze van Groenou en door een vierstem mig koor de „Oproep" van mevrouw van Ital- lie-van Emden gezongen was, constateerde mevrouw F. S. van Balen-Klaar het gelukkig samenvallen van de herdenking van het 25- jarig bestaan en de Ver. voor Vrouwenkies recht met het feest van jubel eu dank, nu het algemeen kiesrecht voor de vrouwen is ver kregen. Spr. riep in herinnering terug de klei ne groep van vrouwen die in 1893 bijeenkwa men om de mogelijkheid te overwegen van het stichten van een organisatie, die den strijd voor het verkrijgen van politieke rechten zou aanbinden. Zij herinnert aan de ontvangst bijhet groote publiek en noemt de namen van de da mes Rutgers-Hoitsema, Martina Kramers, Drucker, Haver en dr. Aletta Jacobs, de pio niersters. Daarna wees mej. Van da- Meer van Kuf- feler er op, dat voor eiken hervormer en baan breker twee dingen noodig zijn: de scherpte van blik om bestaande misstanden en leemten te ontdekken, maar daarbij hei geloof aan de mogelijkheid van verbetering: het idealisme, dat boven de moeilijkheden en bezwaren uit, het beloofde land bereikbaar acht. De positie der vrouw, nu en een 25 jaar geleden, het is, volgens spr., een niet te noe men verschiltoen de vrouw zonder eenige po litieke rechten, nu de vrouw vertegenwoordigd in Tweede Kamer, Provinciale Staten en Ge meenteraad, meer dan één vrouw itot wethou der gekozen, het bezit van het volledig actief kiesrecht, het is een schitterend resultaat van den moeitevollen strijd, al achten wij dien nng niet geëindigd, vóórdat onze rechten in de grondwet gewaarborgd zijn. Ook de dames W. Rutgers-Hoitsema, Mar tina G. Kramers en M. Ketelaar-van Gogh, voerden nog het woord. De feestelijke bijeenkomst begon om half drie. BRAND Vrijdagavond ontstond te Katwijk aan Zee eén felle uitslaande brand in de taanderijf de nettenbrcierij, bergplaatsen en pakhuizen van de firma Ouwehaud, roeder aldaar, die tot iaat in den nacht voortduurde. Hoewel ook nog de Leidscbe brandweer werd gere- quireerd en met de grootste stoomspuit op het terrein verscheen, ;S het geheele gebouw en complex uitgebrand. De schade loopt in de tonnen, doch zou nog veel grooter ge weest zijn, wanneer niet een aantal schepen met toebehooren op de vangst waren ge weest. Alles was verzekerd EEN GIFT. Eenige ingezetenen van Wormerveer schon ken den burgemeester een bedrag van 60.000, met het recht van vrije beschikking. Burgemeester Cluysenaer aanvaardde deze gift en verklaarde het bedrag ter hand te zul len stellen aan Pastoor Rombouts, voorzitter der vereeniging tot stichting en instandhou ding van een centraal ziekenhuis in de Zaan streek, hetwelk beheerd zal worden door de Eerwaarde zuster Franciscanessen. DE KERKELIJKE HOOFDELIJKE OM SLAG EN' DE ONWILLIGEN. Toen ter vergadering mn de Synode der Nted. Herv. Gemeente de regeling der predi- kantetractementen ter sprake kwam, heeft ds. Eiilerte de Haan (Heiloo), berekend dat van de 3.150.000, noodig om de salarieering en ipensiioBneering te dékken, matig bereikend 2.280.000 uiit den boofdelijken omslag zal moeten 'komen. Niu is dé vraag geopperd, wat gedaan moet werdén met de lidmaten, dlie de vasbgesteldè ('allicht hiooger) kerkelijke be lasting niet 'betalen. Moeten op hen tuchtmiddelen worden toe gepast Deze laatste vraag wordt door ptrof. dr. H. Bdschanau in „De Bazuin" ontkennend be antwoord. Hij schrijft o..a. Dte meest wenachelijke weg om hot geld, 'benoodigd voor dien 'dienst, bijeen te brengen, is déze: Do kerlkeraad maakt een begrooting voor de uitgaven en inkomsten; en maakt voor zich zelf een schatting wat z. i. elk lid heeft bij te dragen. Wijl de kerkeraad daar voor natuurlijk niet altoos de noodige gege vens bezit, en geen belasting 'kan opleggen, bespreekt hij met elk dor leden wat deze be- hooren te betalen. Eln indien die ledén hun roepinlg recht verstaan, zullen zij gaarne hun aandeel' in de kerkelijke tasten bijdragen. Wanneer de liefde van Christus de harten niet beweegt, en dé gehoorzaamheid van Gods Woord niet dringt, zal ook elke andere presisie niets ten goede uitwerken. Doch moet dé tucht dan niét worden toe- gepasit 'Op de on willigen Neen, de kerkeraad kan nïet cemeureeren degenen <®e nïe? zoo veel bijdragen als dé kerkeraad wel zou wen- achen. Imtne-e 'dé kerkeraad weet niét hoe groot heit inkomen is van het ld dl, en hoe veel iemand kan betalen. En zoo hij' dat -wist, bezit Jhoj riet dé dwingende maicbt om het geld te innen. VooTwerp van de tucht wordt een lid dér gemeente eerst dan, wanneer bij in leer of léven zich misgaat, en de verma ningen hardnekkig weerstaat. „Dé Heraut" 'kat zich over dien hóófde- lijken omelalg ojm. als volgt uit: 'Er zijn otp de Synode zelve ernstige be zwaren tegen dezen hoofdtelijken omslag ■aangevoerd, zoo&k dat de kohieren der Bij'ksinkottnstenlbelaisting geheim zijn en d'at zulk een hbofdéüjTken omslag velen bewegen Zou olm met de Keirlk te breken. Veel ernsti ger bezwaar is voor ons, d'at een hoofdelijke omslag, met dlwang opgelegd, Vlóékt met het 'beginsel der vrijligge liefdé, dat in de Kerk heerachen moet. Het leidt daartoe, dat dé on- willigen met dwang van den kantonrechter tot betalen moeten Worden genoopt. En het toont wel, 'hoe droef het verval is van een KeiTk, die over zooveel rijke leden beschikt en die toit zulke dwangmaatregelen dé toevlucht moet nemen. BESLAG GELEGD OP GESTRAND SCHIP. Door den Rijkswaterstaat is beslag gelegd op het vooi den Nieuwen Waterweg ge strande schip „Samoena." De bergingswerk zaamheden zijn Vrijdagavond te zes uur ge staakt. Het schip staat vol water. De inven taris is gedeeltelijk geborgen. DE MELKPRIJS. De afdeeling Zaandam van den Bond van Melkveehouders, heeft in de laatst gehouden vergadering besloten den melkprijs voor de a. s. wintermaanden te bepalen op 18 cent en wanneer van regeeringswege geen goedkoop veevoeder wordt verstrekt, dan 20 cent per li ter, alles af boerderij. Als overgang zal voor de maand October een prijs van 16 cent wor den verlangd. DE UITKEERING INEENS AAN DE RIJKSAMBTENAREN. Ingediend zijn wetsontwerpen ter verkrij ging van noodige gelden tot een uitkeering te gemoetkoming ineens aan rijksambtenaren. De uitkeering zal plaats hebben zooveel mogelijk op of omstreeks 1 October. De kos ten worden geraamd op ongeveer 12.500.000. WACHTGELD-REGELING VOOR SIGARENMAKERS OPGEHEVEN. Naar uit Eindhoven aan de Tel. gemeld wordt, zal de wachtgeldregeling in de siga- renindustrie tegen einde October worden op geheven. De overblijvende werkloozen in deze indus trie zullen uitkeering ontvangen uit de werk- loozenkas der 4 werkliedenbonden. Alsdan zou de contributie voor deze kas met 100 pet. worden verhoogd. HERHALING VAN DEN ZOMERTIJD. Het Hoofdbestuur der Maatschappij van Nijverheid heeft aan den minister van Bin- nenlandsche Zaken het verzoek gericht, die maatregelen te nemen, wlke noodig zijn om te verzekeren, dat oko in het vervolg de „zomer tijd" weer zal worden ingevoerd en dat de termijn daarvan wodt vastgesteld in overleg met de ons omringende rijken. Ter toelichting meent het hoofdbestuur te mogen constateeren, dat de „zomertijd" in nijverheidskringen volkomen aan de ver wachting heeft beantwoord. Men heeft meer van het daglicht genoten en kunstlicht be spaard. 1 Nu het normale internationale verkeer langzamerhand terug keert, zal in den voir genden zomer de toestand echter minder een voudig zijn dan in tijden, dat dit verkeer zeer onvolledig plaats haa. Bezwaren bij de bespreking van het vraag stuk in 1914 in den boezem der maatschappij geopperd', zullen zich nu wellicht kunnen voordoen. De handel vreesde toen van het in voeren van den zomertijd moeilijkheden in verband met de aansluiting aan internationa le treinen en bootlijnen en ook in verband met het telegrafisch verkeer met buitenlandsche huizen. Deze bezwaren kunnen voorkomen worden, indien d'e landen, met welke wij in auw handelsverkeer staan, den zomertijd op denzelfdn tijd invoeren en eindigen. Het komt het hoofdbestuur voor, dat de Ne derlandsche regeering, door als bemiddelaar ster op te treden, om in deze tot eenheid te ge raken, een even nuttige als dankbare taak zal kunnen vervullen en het hoofdbestuur ver trouwt dan ook, dat de minister aan deze aangelegenheid zijne aandacht zal willen schenken. VISCH ALS VOLKSVOEDSEL. De Coöperatieve Visch-afzet-Vereeuiging te IJmuiden zal heden, ten einde te bewerk stelligen, dat de vischverkoop dezen winter op de basis van de oude distributieregeling worde bevorderd, een conferentie hebben met de Vereeniging van Nederlandsche Gemeen ten te 's-Gravenhage. Verschillende vertegenwoordigers van groote gemeenten en directeuren van het dis tributiebedrijf van vele plaatsen in den lan de zullen er aan deelnemen. OUDE GRAFHEUVELS. Dr. A. E. van Giffen, inspecteur van Mu seum voor Oudheden, te Groningen, heeft een bezoek gebracht aan drie op het land goed Eelerberg, onder Hellendoorn, van de familie Vening Meinesz. ontdekte graiheu- vels. Vermoedelijk zijn net oud-Germaansciie brandheuvels, dateerend uit den tijd van plan-. 400 jaar na Christus. Er zal een nader on derzoek worden ingesteld. ELN AARDAPPELRAAPMACI1INE. Volgens het „Polytechnisch Weekblad" heeft de heer C. Dominicus te Baarn een aardappelraapmachine uitgevonden, welke zodanig is geconstrueerd, dat hij ook het werk van den trieur verricht, door de vau aarde gezuiverde knollen op een oppervlakte te werpen, die door ramen «pet vlechtwerk van verschillende maatwijdte de aardappelen naar hun verschillende grootte in daaraan hangende zakken doet vallen. Deze machine door 2 paarden voortgetrokken, heeft de ca paciteit om per dag de aardappelen van één H.A. grond te rapen met behulp van 2 a 3 man, terwijl er anders 20 a 25 man voor het rapen noodig zijn. EEN ROYAAL VOORSTEL. In de Donderdag gehouden eerste zitting van den nieuwen gemeecferaad te Leiden waarin thans 9 sociaal-democraten en een communist, dr Knuttel, hun intrede hebben gedaan stelde laatstgenoemde voor, van gemeentewege ten spoedigste duizend volks woningen, zes badhuizen en eenige hectaren fcosdh en park aan te leggen.. B. enW zullen er prae advies over uitbren gen. DROOGMAKING DHR ZTJIDERZHE. Tévens Osan met zékerhèia worden medé- igédedld diat niet eersft in 1921 maar reeds in dien loop van 1920 hét eigenlijke werk een aanvang aal nemen. De Raad' van Toezicht 'bij1 de uitvoering van de werkzaamheden tot droogmaking dor Zuidérzee i's bezig de richting af te ba kenen, waarlangs straks de spoorbaan over het eiland zal gelegd worden. Wét tot heden geschiedde, is voorberei dende arbeid DE! ZAAK-GROENENDAUL De „Bred'asche öourant" publiceert eene correspondentie tusschen d'r. Van Groenen- ael, d.d. 24 September, uiit Gaen en den journalist KeJlenaers te Breda, waarbij dé heer Van Groenedael ver zékert, dat hij geen propaganda voor het amnexionisme heeft 'gevoérd; en onkundig is gelaten van dé campagne; tegen hem igévoerd, EEUWEEST 4e REGIMENT HUZAREN. Vrijdag werd in verband met het eeuw^ feest van het 4e regiment huzaren door dit regiment een revue gehouden op de Gorsel- söhe hei. Het regiment, stond onder com mando van luitenant-kolonel Van Kinschot.; aanwezig waren de gepens, viice-iadmlirnal F. A. Bauduin, hef van het Militaire Huis der Koningin, .als vertegenwoordiger van H. M., met zijn adjudant Versluys; de divisie- oommandant, igeneraal-majioor Kist, de in specteur der cavalerie, generaail-majoor Ben- teyn; voorts tal van reünisten, genoodigden en veel publiek. De inspectie werd door een cavialerie- éharge besloten1. INBREKERSGEVANGEN. Te Heemskerk zijn Vrijdag 3 inbrekers, v.an wie een uit Amsterdam; een uil Rotter dam en een uit Beverwijk, op heeterdlaad be trapt bij een inbraak ibij die wed. S1., aan den Alkmaarisohen straatweg nabij Beverwijk. Naar verluidt zocht de Amsterdiamsche poli tie de twee eerstgenoemden al ger.uimen tijd voor nog andere inbraken. DE OPLEIDING TOT HULPONDER WIJZERES. „De Bode" schrijtt over de opleiding tot hulponderwijzer es in de voorstellen der nieuwe Onderwijswet het volgende: „Wat kan men van zulk een armzalige op leiding verwachten? -Denkt men niet onwille keurig aan de tegenwoordige gediplomeerde kindermeisjes? De opleiding voor hulponder wijzeres staat ver beneden die van de tegen woordige onderwijzeres met de gewone lagere akte. Uit welke kringen-zullen deze meisjes gerecruteerd worden? Het peil der onderwij zeres zal over de geheele linie dalen. Elk ouder, die het niet onverschillig is, welke plaats zijn kind eenmaal in de maatschappij zal innemen, zal de eenzijdige vakopleiding van hulponderwijzeres niet als levenspositie voor zijn kind wenschen. Nu al meer en meer de vrouw aanspraak maakt op maatschappe lijk werk, zal hij voor zijn dochter geen op leiding kiezen, die 't zoo goed als onmogelijk maakt om iets anders te worden of door ver dere studie zich een betere positie te kunnen veroveren. Het gehalte van de vrouwen, die in de twee laagste leerjaren zullen werken, zal dus zeer sterk naar beneden gaan. Het werk, dat nu voor 't meerendeel in handen is van flinke, pientere vrouwen, zal,- mochten de wetsvoorstellen worden aangenomen, over gaan op de zwakkere zusters. De f'inke zul len voor een dergelijk „baantje" den neus op trekken en een andere beroepskeuze- doen, waar zij volkomen gelijk aan hebben." MINISTERIEEL BEZOEK'AAN DE MAASKANALISATIE. De minister van binnenlandsche zaken, en dé minister van Waterstaat begaven zich Zaterctag naar Limburg, ten einide heden voormiddag, vergezeld van hoofdambtenaren van 's Rjjlks waterstaat, eenilge waterstaats werken langs de Maas in oogenschlouw te ne men. WEG MET DEN ARBEID. „De School men den Bijbel" leest, dat een Rijnlandsch blad van de onafhankelijke so cialisten de onverwijlde invoering van een drieuurs-schooltijdi voor onderwijzers en kin deren bepleit. Voor ae tropen is dan IV3 uur toch zeker voldoende, daar tropentijd dubbel telt. ONTHULLING GEDENKTEEKEN ALBERT HAHN. Men meldt ons uit AmsterdamGroot was de belangstelling voor de -onthulling van het gedenkteeeken van Albert Hahn, welke Zon dag plaats vond op de Oosterbegraafplaats. Te voren ,waren partijgenooten en geestver wanten in stille optocht naar het kerkhof ge trokken, waarbij door de afdeeling Water graafsmeer van de S. D. A. P. eenige vaan dels werden medegevoerd. Bij de onthulling, waarbij vele leden van het Partijbestuur en hetbestuur der afdee ling Watergraafsmeer tegenwoordig waren, werd allereerst namens de redactie van Het Volk het woord gevoerd dor den heer J. J. de Roode. Daana werd door het zangkoor De Stem des Volks een liefi ten gehoore ge bracht. Vervolgens sprak de heer W. H. Vlie gen namens het Partij-bestuur. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heeren J, F Ankersmit namens het huldi ging-comité, J. v. Zutphen, A. B. Kleerekoo- per en een vriend van den overledene, Een broer van den ontslapene bedankte voor de bewezen eer. Aan den voet van het gedenkteeken, het welk ópgericht is uit 'n driehoekige zuil, ver sierd met de figuren van een arbeider met vrouw en kind' en dat de inscriptie draagt: „De arbeiders aan de nagedachtenis van Al- bert Hahn", werd door het bestuur van de af deeling Watergraafsmeer der S. D. A. P. een krans gelegd. STAKING' OPGEHEVEN. In de Zondag te Avereest gehouden verga dering van personeel der Dedemsvaartsche stoomtram is besloten de staking op te heffen.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2