SIÏIflLSPÖÜR te önBr geïraa^d. 1 tiu uitlui ts koop L Complete witte STANUtiNWIËG te koop, met mandie. TE KOOP Meyr, DE JONG, Straatweg 9!» Luchtvaart. ooekaankoiidigiiig. ingezonden Stukken. Markt berichten. een mooi HUIS g*n I» 6ftnwirfe-tn 33 ^.i.'jfc» omschreven. De procedures zullen wel geruimen tijd in beslag nemen, Voor de rechtbank is door de eischende partij op 23 September jl. van eisch gediend. Over vijf weken zal de tegen partij antwoorden, tenzij er verder uitstel wordt gevraagd. Dat het in deze procedure, bij veroordee ling der H. IJ. S. M., over belangrijke bedra gen gaat, zal wel niet behoeven te worden ge zegd. Voor het comité uit de 25 slachtoffers tre den als advocaten op mr. J. de Vrieze en mr A. H. J. van den Biesen. Namens andere slachtoffers zullen precedurea gevoerd wor den door mrs. H. J. Boelen, Ooairied Par ser, C. J. Pekelharing, Adolf Perel en J. C Sikkel, allen uit Amsterdam, alsmede door mrs. M. Slingenberg uit Haarlem, jhr mr. H. van der Goes uit Nijmegen en mr. A Pit uit Utrecht. Prof. mr. F. A. Molster en mr. J. H> Worst zullen namens de H. IJ. S. M. optreden. (Handelsblad.) EEN WAARSCHUWING. De Centrale Gezondheidsraad vestigt er de aandacht op, dat ook dit jaar in den nazomer een vermeerdering van het aantal typhusge- vallen (buiktyphus; febris typhoïdea) voor komt. In het halfjaar vóór September 1919 be droeg het aantal aangegeven gevallen ge middeld pl.m. 75 per week. In de eerste drie weken van September gemiddeld pl.m. hon derd per week. In de maand September van de jaren 1912 1917 werden gemiddeld 166 gevallen aan gegeven. In de maand September van 1917 werden aangegeven 366 gevallen, in de maand September van 1918: 469 en in de eerste drie weken van Setpember 1919: 308 gevallen. De Centrale Gezondheidsraad wijst daar om op de wenschelijkheid om melk niet dan gekookt te drinken. Flesschenmelk kan slechts dan gedronken worden waneer men voldoen de zekerheid heeft dat de pasteurisatie op de juiste wijze geschiedt. Ook water kan typhus overbrengen. Wan neer men geen voldoende zekerheid heeft dat het drinkwater onschadelijk is, zal het gekookt moeten worden. De smetstof kan door de handen overge bracht worden. Groote zindelijkheid op de handen zal dus geraden zijn. Zoo mogelijk wassche men de handen vóór iederen maal tijd en na het gebruik maken van het pri vaat. Typhus verloopt soms zéér licht. Dergelijke lichte gevallen zijn toch in staat de ziekte over te brengen. Men raadplege dus tijdig den geneesheer. In het bijzonder in streken waar typhus voorkomt neme men deze maatregelen in acht. KORTE BERICHTEN. John Cope, leider eu organisator van de untsche Zuidpool expeditie, deelde gisteren middag met betrekking tot zijn voorgenomen vlucht het volgende medeHij was niet alleep van plan naar den Pool te vliegen, doch had bovendien het voornemen om de vliegmachine te gebruiken voor de zes of zeven jaar, dat hij gedurende de expeditie op het ijs zou door brengen. De machine, waarmee Cope zal op stijgen, zal van een bijzondere structuur zijn, in staat vier man en provisie voor minstens een maand te bevatten. De deskundigen stellen zich voor het vlieg tuig aan te wenden tot verlichting der taak van den bestuurder, door als uitkijk voor het schip dienst te doen, wanneer het ijsgebied bereikt is. De aviateur, die voor het schip uitvliegt, waarmee hij in draadlooze verbin ding blijft, zou in staat zijn, de ijsvrije kana len aan te wijzen, waardoor het schip zou kunnen varen. Tot de expeditie behoort als onder-commandant Ernest Joyce, die Shac- kleton op zijn beide Zuidpooi-expedities ver gezelde. Hij is thans van Sydney naar Enge land onderweg. VLIEGFEEST OP OCKENBURGH. Het beloofde gisteren gezien de gewel dige drukte van Zaterdagmiddag inder daad een volte van belang te geven op het vliegterreinviiegterrein Ockenburg bij den Haag. De organisators hadden thans gelukkig uitgebreide maatregelen getroffen, om aan de enorme drukte het hoofd te kunnen bieden. Want daaraan ontbrak de beide eerste dagen nogal het een en ander. Met de vliegerij zelf ging het in den mor gen niet vlot. Ondanks de mededeeling in het program, dat er 's morgens reeds zou worden gedemonstreerd, waarom vele toeschouwers reeds in de vroegte naar het terrein waren getogen, ging eerst omstreeks kwart na twaalf het eerste toestel, een Avro, de lucht indaar na volgden spoedig een Fokker en de kleine S. V. A. Van dat oogenblik af kwam er wat schot in. Was in den morgen alles vrij goed gere geld en stond op papier een regeling klaar, die klopte als een bus, toen het op de prak tijk aankwam bleek, hoe hopeloos ellendig de toegangswegen naar het terrein zijn en hoe slecht een regeling is te maken, om een eenigszins dragelijk verkeer mogelijk te ma ken, aldus het Maandagochtenblad. Reeds bij de heenreis bleek men de ssatregelen niet «tipt te volgenlag bet oor- fs op «rallen weg van Loosduinen naar het terrein tot vier uur geen auto's en rijtuigen toe te laten, die weer terug zouden keeren, men bleek zich er niet aan te houden, met het gevolg, dat te- fen halfdrie een opstopping ontstond, ie den bezoekers minstens een uur wachten kostte. Nog erger was het echter, toen het publiek tegen 5 uur huiswaarts keerde: toen werd het een chaos, waartegen niets meer te doen was; alleen voetgangers konden nog voetje voor voetje vooruit komen, doch voor voertuigen was de weg absoluut versperd. Langs den geheelen weg stonden troepen auto s en rijtuigen in een klit te wachten, ter wijl ze voor noch achteruit konden. Tot over maat van ramp kwam de Loosduinsche stoomtram op den Loosduinschen weg de op stopping vervolmaken, waardoor ook de wan delaars slechts met groote moeite naar Den Haag konden komen. Het duurde alles uren voor en aleer men kans heeft gezien ten slot te toch nog alles in goede banen te leiden. Ook op het terrein zelf was alle hopeloos in de war: van de duinzijde kwam men in drommen zonder toegangsbewijs op de eerste rangen, met het gevolg, dat het publiek, dat zijn goéde geld had betaald, niets te vertel len had en niet eens een fatsoenlijk plaatsje kon bemachtigen. Op het paddock bij en om de neerkomende en opstijgende machines be wogen zich vele menschen, die er niets te maken hadden en (lie, ondanks herhaalde verzoeken, ook niet waren weg te werken. Vooral de dames bleken buitengewoon nieuws gierig te zijn, maar waren daardoor tevens een gevaar, zoowel zoor zichzelf als voor de vliegers. Er werd weer heel wat gevlogen, ieder oogenblik steeg weer de een of andere machi ne op van het tiental dat zich op Ocken- burgh bevindt. De Fokkers, de Avro's en de Italiaan stegen meerdere malen op; de laat ste demonstreerde en vertoonde staaltjes van buitengewone acrobatiek op een wijze, die hem schier niemand verbetert. Tegen vieren is de parachutist Huizinga weer met Sido en Jens in een Fokker opge stegen en op ongeveer 500 meter uit het toe stel gesprongen; evenals Zaterdag kwam hij thans weer goed terecht, het valscherm werk te oogenblikkelijk na den sprong en het duurde slechts 'n enkele minuut voor de springer weer op den beganen grond stond. Ten slotte zij nog vermeld; dat de telepaat Jansini met den heer Van Riemsdijk de lucht is in geweest en dank zij de telepathie een tocht door het luchtfikn heeft gemaakt, welke Van Riemsdijk zich „dacht" en door Jansini werd opgedragen aan den bestuurder Sido. Volgens de verklaring van den heer Van Riemsdijk vlotte het experiment schitterend. Het was dus weer op vlieggebied een wel geslaagde middag; helaas dat de regeling in elk opzicht zooveel te wenschen heeft overge laten. Vandaag is het een liefdadigheidsdag, waarbij de militaire vliegers aan 't hoofd, of liever in de lucht zullen zijn. „ONS NOORDERKWARTIER IN WOORD EN BEELD". In het nummer van Donderdag 25 Septem ber zien we als hoofdartikel een verslag van de Landbouwfeesten. Verder wordt het blad gevuld door „Zuurkool etc." en „Uit vervlogen tijden". BOERENTYPEN EN HUMOR UIT DE BETUWE DOOR A. NIEBOER. j #p at*» op gtaaj», (Buiten vrantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) AMSTERDAM, 27 September 1919. De aardappelprijzen waren heden: Anna Pauiowna Zandaardappelen 4.00 6.40, Zeeuwsche Blauwen 5.506, Zeeuwsche Bouten 5.75— 6, Zeeuwsche Eigenheimers 4.80— 5.25, Zeeuwsche Eigenheimers 4.504.80. Aanvoer 6 la dingen. ZAANDAM, 26 Sept. 1919. Veilingvcr- eeniging „De Zaanstreek." Andijvie 0.50 tot 3,00 per 100 str., Peen 4 tot 9 ct. per bos, Selderie A tot 1 A ct. per bos, Pieterselie 1 tot 2 ct. per bos, gr. kool I 6 tot 934 ct. per stuk, Spinazie 58 tot 68 ct. per ben, Postelein 28 tot 32 ct. per ben, Prei 13 A ct. per bos, Bieten 3 tot 0% ct. per bos, Tomaten 10 tot 16 ct. per pond, Snijboonen 2 tot 8A ct. per pond, Slaboonen bA tot 10 A ct. per pond, Roode kool 9 ct. per stuk, Witte kool 4 tot 6 A ct. per stuk. Aardappelen (bravo's) 7 tot 8 per 100 K G., Red Star 6.80 per 100 K.G., Bor- gers 6 per 100 K.G., Appelen (zuur) 2 A tot 7 ct. per pond, Appelen (zoet) 2 tot 7 ct. per pond. BOVENKARSPEL 27 Sept. 1919. Vei- lingvereeniging „De Tuinbouw". Heden besteedde men voor: Bloemkool 1ste soort 14.50 tot 21, 2de soort 10 tot 14,75, 3de soort 4 tot 4.50, Roode kool 1.75 tot 2.10, Witte kool 0.50 tot 0.90, Gele kool 3.60 tot 4.10, Slaboonen 1.70 tot 2, Blauwe aardappelen 4.10 tot 4.20. NOORD-SCHARWOUDE, 27 September 1919. Schotsche muizen 6 tot 6.20 per 100 K.G., Eigenheimers 5.90 tot 6.70, Blauwe 7.10 tot 8.20, Graafjes 8 tot 9, Drie lingen 2.70 tot 3.50, Roode Kool 1.90 tot 2.80. Gele kool 4 tot 4.90, Witte kool 1 tot 1.40, Spercieboonen 8 tot 12, Grove Uien 6.20 tot 7.80, Drielin gen 8 tot 8.60, Nep 14 tol 15, Peen 1.80 tot 2.30, Kroten 2.W tot 2.60, Ramanas 3.70 tot 5, Bloemkool 11 tot 14 per 100 stuks. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Septem ber 1919. (Langedijker Groenteveiling). In de heden gehouden veilingen werd be taald voor: Bloemkool le soort (per 100 st.) 7.80 tot 14, 2e soort 2.80 tot 6.30, Roode Kool 1.90 tot 2.60, 2de soort 0.80 tot 1.40, Gele kool 3.70 tot 5.30, Witte kool 1 tot 1.50, alles per 100 K.U., Wor telen 1.60 tot 1.90 per 100 K.G., Blauwe 7.20 tot 7.60, Eigenheimers 5.90 tot 6.70, Bravo's 5.90 tot 6.10, Red Star 6.20 tot 6.30, alles per 100 K.G., Bieten 3.60, Gele Nep 13.60 tot 15, Drielin gen 8.20 tot 8.80, Uien 6.90 tot 7.30, 2de soort 1.50 tot 2.30, Slaboonen 7.70 tot 11.50, alles per 100 K.G. Aanvoer 9760 stuks bloemkool, 180600 K.G. roode kool, 33350 K.G. witte kool, 78400 K.G. ge le kool, 35975 K.G. wortelen, 21645 K.G. aardappelen, 5970 K.G. uien, 386 K.G. gele nep, 2000 K.G. bieten, 1700 K.G. slaboonen. PURMEREND, 27 September 1919. Af- slag-Vereeniging „Beemster, Purmerend en Omstreken." Op de Augurkenveiling werd verhandeld: Aangevoerd 2265 manden augurken. Grof 1.16 tot 1.20, basterd 1.78 tot 1.83, Stek 0.76 tot 0.81. Bommen 0.34 per mand, 6 K.G. inhoua. Zaterdag 40 ct., laatste augurkenveiling. Hau 'el vlug. WARMENHUIZEN, 27 September 1919. Eigenheimers 6.10 tot 6.20, Red Star 5.30, Bravo's 5.70, Blauwe aardappelen 7.60 tot 8.30, Uien 5.50 tot 6.70, Drielingen 5.90 tot 8.30, Gele Nep 12 tot 14, Slaboonen 6.60, Roode kool 1.80 tot 2.60, Gele Kool 3.80 tot 4.70, Wit te kool 1 tot 1.10. Alles per 100 K.G. PURMEREND, 26 September 1919. Af- slag-Vereeniging „Beemster, Purmerend en Omstreken." Op de afslagmarkf werd verhandeld: Aardappelen 1 tot 1.92 A per zak, 25 K.G., Slaboonen 1.35 tot 1.70 per zak, 15 K.G., Snijboonen 0.15 tot 0.95 per zak, 15 K.G., Bieten 12.50 tot 16.50 per 1000 stuks, Peren 2 tot 52 per 100 K.G., Appelen 4 tot 20 per 100 K.G. Handel vlug. Tot nadere aankondiging Maandags, Woensdags en Vrijdags afslagraarkt. Aanbiedingen met prijsopgave bij P. M. GROOT, Westdijk, ALK MAAR. TE KOOP~~ van de klei, tegen concurreerende prijzen. Desverkiezend ook te huis te bezorgen. W. G. J. KN1BBE, landbouwer, ©rootschermer. staande Oudegracht te A 1 k m a a r, en andere HUIZEN. Te bevragen bij Jl» MIKNES Pz-, Beëedigd Makelaar.GEESTER- WEG 4 te Alkmaar. De waterstand op het kanaal Aümelo- Ooevorden is 2300 l'aag, d'ati de turfschippers slechts met ruim 'halve vracht kunnen varen. LUCHTVAART. SAIELLHEllDSiREOORD. De vlieger Badi Lecodnte heeft met een „Spald-HerbemomB'-toeste'l een snelheid1 van 266 ILM'. bereikt' ia. Dit ia 't wereHdreoord. Hij zal dit echter moeten herhalen, onder de controle van een o-fficieelec ommiaaie. EEuST ONTMOETEN© MET E'EN AREND. De vlieger Holden had op 3000 voet hoog te een buitengewone ervaring toen hij een arend -ontmoette, die igemaikjkelijk boven de machine scheen te vliegen. Holden, die met een geweldige snelheid' vlooig, ging recht op dien volgel aan, die echter niet op zij ging. Hij ma-akte toen liever een zwenking dan de kans te bel-oopan, -dat de arend! da vleugels van de madhiue verscheurde. DE VLIEGMACHINE IN DIENST EENER POOL-EXPED1TIE. Attie Nieboer heeft ons in elk geval een vroolijk boek gegevenl En het is al heel wat, eens niet te worden beziggehouden met inge» wikkelde, doch ragfijn uitgeplozen liefdespro» blemen naar hedendaagschen trant, die onbe» vredigde menschen teekenen, onbevredigde menschen kweeken en waarvan wij den onbe» vredigden indruk pas te boven komen na een paar uur fietsen of kuieren in den frisschen herfstwind, terwijl de striemende regen ons den kop weer nuchter en helder maakt. Niets dan de goede eenvoud van den ge» zonden mensch wordt ons hier voorgezet. Wel, als wij ons even „verdiepen" in dit boek, vinden wij er soms niet èl te veel diepte in, wellicht pmdat 't er te simpel voor is^ ook merken wy dan op hoe wij geen bepaald „literair" kunstwerk onderhanden hebben, maar ook, hoe verder wij lezen en er in op gaan, hoe minder de oneffenheidjes ons hin» deren, omdat 't zoo geestig en raak is ge< schreven, zoo met liefde voor 't onderwerp is weergegeven. 't Eerste hoofdstuk, „de Pensioenganger" is een van de beste brokken uit 't werkje. Als Hanje, „ik eiges" vertelt hoe hy eenigen tijd een student in de „letters" in den kost heeft gehad om aan te sterken na 't over» matig studeeren, hoewel hij eigenlijk dich» ter is, ziet ge leeft de geheel spheer voor ons op. 't Voorzichtige van den conservatie» ven boer, die geen zin heeft den vreemden jongen met z'n „goddeloozen strooien hoed en zö'n luizebol mè haor op de kop" in huis te nemen, maar wèl graag de duiten er voor op wil strijken, is meesterlijk geteekend. Je ziét 'm. Ik kan niet nalaten ter tyipeexing een klein stukje over te nemen (nog sterk be» kort) "Ze hebben me hier naar toe gestuurd, zeit»ie, (de student) omdat ik een gelegenheid zocht oim 'hier ergens bij een boer in pension te komen, ziet»ie Hoe denk je er over? Ik spièrste 'em is tusschen de voet'l Jèazeg 'k. Wa za'k zèggenl? Ja, ja, zeit»ie, maar hoe dénk je der nu over, hebben jullie 'n kamertje vrij? Ik krabde m'n eigen is onder de pet: 'kZeg, jaaa, zeg 'k. Wa za 'k daor van zéggen?! Veeleischend ben ik niet, zeit»ie. Als ik maar flink melk kan drinken heb ik verders niet zoo veul noodig. Hjè zeg 'k, daor he'k nou nog nóóit zoo over gedocht! Tonie, wat dinkt gij der van? zeg 'k tegen de vrouw, die der ok bij was kommen staon. 'k Zeg Ja. Da he 'k ök al 'n keer ge» zeid! Ten slotte stemmen ze toe, ergeren zich op hun manier aan „d'n heer," die laat op staat, niet naar de kerk gaat en „bruine" schoenen durft dragen, en dien Hanje eigenlijk niet goed vertrouwt, omdat hij zoo vriendelijk met z'n vrouw is! Dit schetsje lijkt buitengewoon goed gelukt; trouwens, overal in 't boek vinden we fijne staaltjes van humor, 't Geeft ons den echten onvtrvalichten Betuwsohea boer, ouwerwet», („boerekejèkskes",) waarvan hij er ontelbars naar binnen kan slaan, ruw, maar goedhartig, verstandig ten slotte door z'n nuchterheid van gevoelen. Nog even wil ik de aandacht vestigen op het hoofdstuk; „de klassieke Nutslezing," waarbi. onze vrienden verzeilen bij een voordracht van Rostand's „Siewnos d'n Besserak!" De opvatting van Hanje omtrent dit mees» terwerk verschilt eenigszins met de gebruike; lijke; maar toch heb ik me afgevraagd: Heeft hij, van zijn standpunt althans, de plank zoo ver mis geslagen? Ter beantwoording van die vraag raad ik ieder aan zich eens een paar uur met .„Hanje van Mie," „de vreule van 't kesteel" en de rest op een miezerigen, kouden avond bezig to houden, als het buiten donker en guur is en ik voorspel U dat dra alle kilte en iesegrimmig» heid verdwijnen zullen. Den besten lof, dien ik Attie Nieboer geven kan! L. Raemackers en R. L. A. Schoemaker ga» ven zeer karakteristieke teekeningen, wat de aantrekkelijkheid van 't boek zeer verhoogt. N. J. CORRESPONDENTIE. Eon OIit. georganiseerde alhier. U weet toch wél, dat als de Redactie Uw naam niet kent, Uw etuk in geen gevia'l wordt opgeno men? Red. ATkm, Crt. M. de R., Mag ik voor het onderstaande een plaats in uw blad vragen? Ik zal dan ook beginnen met de gewone plichtpleging: Bij voorbaat mijn dank. Hoewel allerminst courantenschrijver zijn» de, zou ik toch gaarne een woordje zeggen tot den heer B. Heeringa als antwoord op zijn ingezonden stuk in het no. van Vrijdag. Zijn dichtmaat zal ik niet volgen, daar heb ik geen geduld voor en ik houd er niet van kreu» pelrijmen te maken. Waarde mijnheer Heeringa, reeds meerma» len heb ik ingezonden stukken van u gelezen, en ik vind het aardig als iemand in het open» baar durft te zeggen wat hem op het hart ligt. Uw ingezonden stuk van Vrijdag wil ik dan op den voet volgen, dan blijven we by het onderwerp. Het eerste deel zal ik heel kort beantwoor» den. Als volgens U het schuim der natie de Bioscoop bezoekt, dan zijn de menschen alle» maal slecht, want ook de elite komt er wel, al is in hoofdzaak de Bioscoop voor Jan Boe» zeroen, daar die op goede uitvoeringen of concerten systematisch wordt geweerd door het hoog stellen der entrée»prijzen of wel den tijd zooda.nig te verdeelen, dat hij daarvoor uit zijn werk zou moeten loopen, dus verzui» men, en dat gaat niet. Nu het tweede gedeelte. Allereerst wil ik u zeggen, dat het heelemaal niet mijn bedoeling is den heer Tjaden in bescherming te nemen. Ik ben geen geestverwant of wat ook vaD hem, maar het gaat bij mij alleen om de zaak zelve. De heer Tjaden dan wenscht op 8 October geen „Vredesfeest." Dat ben ik volkomen met den man eens. Het kan zijn, dat de een of an» dere 0.»W.er zich gedrongen gevoelt feest te vieren, voor hem, die van zijn wekelijksche in» komsten moet leven is daarvoor geen reden, om de eenvoudige reden, dat, al wordt daar te Versailles nog zooveel geteekend en ge» daan, het heelemaal geen vrede is. Zoo min uiterlijk als innerlijk. De wereldkrijg mogi een einde genomen hebben, de innerlijke strijd wordt des te erger. Kapitaal en arbeid gaan steeds vijandiger tegenover elkaar staan. Het kapitaal heeft steeds grooter zucht tot winst» maken, is daarin doodgewoon niet te verza» digen en de arbeid ziet met de stijgende loo» nen ook steeds de uitgaven omhoog gaan, steeds erger worden. Zoolang daaraan geen einde komt, kan er geen sprake zijn van vre» de en kan er dus ook geen sprake zijn van Vredesfeesten. Zooals u zegt en ik ook gelezen heb, haalt de heer Tjaden den Bijbel aan, Gods woord. U vertelt daar in het kort, dat de heer Tj. de plank mis is. Neen waarde heer, de beer Tj. sloeg volgens mij den spijker op z'n kop. Hij rukte daar heelemaal geen tekst uit z'n ver» band. U zegt: Dat had alleen maar betrekking op Juda wat de profeet Ezechiël daar zeide: n.l. dat die troon zal worden omgekeerd, om» gekeerd, omgekeerd. Uit een en ander kan ik opmaken, dat u in de H. Schrift een beetje thuis is en dan zou ik met Filippus willen zeg» gen: Verstaat gij ook hetgeen gij leest? Die tekst is wel degelijk van toepassing ook op onzen tijd en dat dit zoo is, wensch ik u te vertellen. Gij denkt, dat het mijnheer Tj. alleen te doen is om de Nederlandsche kroon te doen verdwijnen, om de Nederlandsche kroon om te gooien. Zijn ideaal, zijn principe misschien, maar ik stel mij op het standpunt dat het niet zijn ideaal is. Hij was daar zeer juist. Ook de Nederlandsche kroon zal worden omgekeerd, omgekeerd, omgekeerd. Ook anderen denkeu en zeggen zulks. Lees slechts. Op den tweeden Kerstdag van het vorige jaar woonde ik een propagandasvergadering bij van den Chr. Nat. Werkmansbond, gehou» den in „De Unie." Daar traden als sprekers op Ds. De Pree, van hier en Ds.' Oberman van Heemstede. Over het propagandistische van de preeken zal ik niet uitweiden, dat vind ik niets. Ik sta op het standpunt, dat een predi» kant wel kan zien, maar niet ondervindt, dus eigenlijk niet weet wat een werkman noodig heeft en zulk een werkmansbond niet meer is dan een ziekenpot, verder absoluut niet veel presteert in het belang van den arbeider. Toch waren de preeker., want het waren gewoon preeken, zeer leerrijk. In veel dingen was ik het met Ds. De Pree niet eens, maar de rede van Ds. Oberman heb ik met de grootste aan» dacht gevolgd, want hij sprak naar aanleiding van den bewusten tekst uit Ezechiël en bracht die prachtig over op den tegenwoordigen tijd. Onder ademlooze stilte, u zoudt een speld hebben kunnen hooren vallen op het biljart» laken (wij zaten n.l. vlak bij het biljart, de andere zaal was tjokvol, zei Ds. Oberman ongeveer het volgende: Menschen, ge moet niet denken, dat ook de Nederlandsche kroon muurvast staat, ook zij is wankel, ook die kroon zal worden omgekeerd, omgekeerd, om» gekeerd. Zoo ziet u toch, dat men geen mijnheer Tjaden behoeft te zijn om dat te verkoadi» ®s» vwkcmdRjt die meening en ik deel die meening ook. M(jn» heer Heeringa, U hadt die gezichten van de aanwezigen eens moeten zien; het was of ze het in Keulen hoorden donderen. En waarde heer, daar is niets aan te doen, dat zal de loop der tijden zyn: het kwade zal over het goede regesren, de macht van satan zal sterk wor» den, maar uit dat kwade wordt het goede ge» boren: Ds wereldvrede. Vrede zal het eerst zijn, als de wolf in de schaapskooi zal leven. Lees hiervoor de pro» feet Jesaja; maar wat daaraan vooraf gaat, dat kunt u lezen in het Nieuwe Testament in de hoeken van de vier Evangelisten. Ik ben het dan ook volkomen eens met Ds. Ober» man en den heer Tjaden, het moge zonde en jammer zyn, maar het is de geest des tijds, die door niemand gekeerd kan worden, zelfs door geen millioenen burgerwachten. Het is een geest dis overwaait, die zal dat alles doen en niets is in staat dat gebeuren te keeren. Het ware te wenschen, dat onze groote lei ders dat ook inzagen, maar z(j staren zich blind op de glimmend gepoetste wapenen en zien daardoor niet verder. Zij verwachten hun heil van de wapenen en schijnen niet in te zien, dat er nog een boven hun is, die dal alles bestuurt naar Zijn raad. Rijken en armen zullen blyven, ge hebt den koning te eeren en God te vreezen, dat is volkomen waar, hoewel we dat lang niet altijd doen en uit ons zelf ook niet kunnen, dat zult u ook wel weten. Hiermede, mijnheer Heerings, wil ik einüi» gen. Mijn doel is alleen geweest u er op te wij» zen dat de heer Ij. het niet heeft mis gehad en ook anderen die meening deelen. A. B. AT/KM AAR, 29 September 1919. Op de heden gehoudlen veemarkt waren .aangevoerd: 21 koeien eu ossen 230 tot 850, 4 vette kalveren 110 tot 300, tper Nedi. pond 2.00 tot 3.00, 20 nuehitere 'kalveren per stuk 30 tot 60, 279 vette schapen pex at. 35 tot 95,.122 vette varkens per ned'. pd. 1.60 tot 1.90. Adres bureau van dit blad, Een FLINKE TE KOOI': Bij Alkmaar een leegstaand BUR GER WOONHUIS met groote Sl.HuUK. Te bevragen Dij J. OPDAM, Vier Staten, Alkmaar. eu allen le bevragen len mij nen kuuiore. Flinke STAL met mooie BOVEN» WONING en flinke hooiberging, zes weken na koop te aanvaarden, gelegen Lindegracht by het Ritse» voort. Flink ruim PAKHUIS met BENE» DEN» en BOVENWONING, bene den en gedeeltelijk boven direct te aanvaarden, gelegen Koningsweg. Flinke ruime STAL met ERF, ge legen Sliksteeg, half October te aan vaarden en leeg. Een zoo goed als nieuw BILJART met toebehooren, met vobedigen Herberg-inventaris, en verscheidene beste veeren bedden, wegens ophef» fing der zaak. Een gewaarborgde VERGUN» NING, half October. HEERENHUIS met TUIN, Schar, loo, laatst van October leeg. HEERENHUIS, Varnebroek, ein» de October of eerder te aanvaarden, met Tuin, leeg. RENTENIERSWONING, Ver. lengde Stuartstraat, direct te aan» vaarden. RENTENIERSWONING, Station, straat, direct te aanvaarden, leeg. HEERENHUIS met TUIN, Ver» dronkenoord, direct te aanvaarden, leeg. HEERENHUIS met TUIN, Ken. nemerstraatweg b(j de Heilooërpoort, Januari 1920 te -"den, WINKELHUIS en twee WOON. HUIZEN, daaro?' onder gestand, doening der huur. Deze vier percee» len zyn voor alle groote zaken ge» schikt, prachtigste stand. RENTENIERSWONING, Metius» straat, 3800, ondez gestanddoe» ning der huur. Een zoo goed als nieuw BURGER» WOONHUIS, Wognumsche buurt, 2500, onder gestanddoening der uur. Flink BURGERWOONHUIS met veel grond, Verdronkenoord, onder gest" Uoeaujg oei huur. 4000, vrjj op naam. Twee mooie BURGERWOON. HUIZEN, Verlengde Overdiestraat, 2500 per stuk onder gestanddoe ning der huur. BOERDERIJ met twee hectaren zeer vruchtbaar weiland, zes weken na koop leeg, 18000, Alkmaar. Prachtige VILLA of LANDHUIS met groote schuren en ruim 2 H.A. eerste kwaliteit tuingrond of fijn- tuinderij, Houtvaart, Overveen, 6 weken na koop te aanvaarden, leeg, 50.000. Flink BURGERWOONHUIS met mooien voortuin en achtertuintje, onder gestanddoening der huur, gele» gen Jan Geizervaart, gem. Velsen 2500. Voorts verschillende perceelen, hier niet in vermeld. Inlichtingen iederen werkdag, niet op Zondag, postzegel voor antwoord en altijd vroegtijdig beiicht om van bespreking verzekerd te zijn. A. VAN DIEPEN,' Makelaar. Spoorstraat E 3. Tel. 574, Alkmaar. Voor koop en verkoop van huizen en landerijen steeds aanbevelend, ook voor beheer en toezicht en in» casseeren van gelden en voor taxatie en veilingen, overal te ontbieden. Veel geld beschikbaar op eerste hypotheek. ZES TUINTJES of BOUWTER. REIN, Heilooërdijk bij den Straat» weg en Alkmaar te koop. HEERENHUIS met voortuin en grooten achtertuin, Metiusstraat, Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6