DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. „BARON ROTSCHILD" 1 fl r( Xe. 230 IIOTi'TrrJ m hi- fwinr.-st Jr.;. tfung. 1919 DINSDAG 30 SEPTEMBER. ï?n iIoniandscli o verzicht. Buitenland Stadsnieuws Fa. P. BLAAUW Zn., &ii nummer bfsr«at ul! 2 b'^den bonnnmantsprl]s bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2,00, franco.per post 1 2,50 Bewijsnummer» 5 ct. Advertentieprijs 20 et. per regel, groot ere letter» naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herm». Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. 3. De spoorwegstaking blijft in Engeland natuurlijk de volle belangstelling trekken. Over liet algemeen hebben de stakers niet op sympathie van de zijde van liet publiek te rekenen. Niet dat men hun eischen onbillijk vindt, maar men acht ze voorbarig, daar eerst na Nieuwjaar een andere salarisschaal in toepassing komt en er vóórdien nog gele genheid genoeg is door onderling overleg tot een aFlen bevredigend resultaat te komen. De regeering blijft het standpunt innemen, dat de gcheele actie door eenige oproerige elementen op touw gezet is. Lloyd Oeorge zegt zich geen staking te kunnen herinneren, die zoo lichtvaardig en met zoo'n minach ting voor het openbaar belang begonnen is en de stakingsleider Thomas verklaart weer, dat de wijze waarop aan het bevel om te sta ken gevolg is gegeven, aantoont, hoe verbit terd net gros der spoorwegbeambten over de jegens hen gepleegde onrechtvaardigheid is. De regeering is, naar Lloyd Oeorge er op gewezen heeft, van plan om de staking mot alle haar ten dienste staande ihiddelen te be strijden en verwacht, dat de natie haar bij het in stand houden der orde steun zal verke nen. Zooals bekend, zijn de spoorwegmannen vrboncjcn met de transportarbeiders en de mijnwerkers. Er bestaat gevaar dat de trans portarbeiders een sympathiestaking op touw zullen zetten, maar de houding der mijnwer kers wijst er nog niet op, dat ook deze aan de actie zullen deelnemen. Waarschijnlijk zal dit ook niet gebeuren wanneer de regeering de troepen slechts voor bewaking en niet voor treinvervoer bezigt. De pers blijft partij kiezen tegen de sta kers, die daardoor ook niet op de sympathie van liet publick behoeven te rekenen. De Daily News dringt op het bijeenroepen van het parlement en de Times verwacht, dat de massa der gematigde beambten, die niet geraadpleegd zijn, nun invloed zullen laten gelden als zij vernemen, dat de regeering on verzettelijk is. De staking is algemeen en natuurlijk een vrecselijk ongemak voor duizenden die naar hun werk moeten. Het ministerie van transportwezen zal al haar best doen om het stelsel van vervoer met auto's langs' de groote wegen te volmaken. Zelfs de vrachtauto's van particulieren wor den gerequireerd en de regeering beschikt thans reeds over een buitengewoon groot aantal automobielen. Natuurlijk ondervindt ook de verbinding met het buitenland den last der staking. Alle verschepingen van steenkolen uit Cardiff naar het buitenland worden gestaakt en het doel is alle steenkool voor het gebruik in En geland te bewaren. De Handley Page-maatschappij zal haar dienst verdubbelen en de Engelsche post naar Nederland zal met passagiers door de bekende vliegtuigen worden overgebracht De regeering heeft het publiek verzocht haar te steunen door zuinig te zijn met petroleum', lient, kolen en, levensmiddelen en roept te vens vrijwillige motorbestuurders op. Talrijke leden van het spoorwegpersoneel, die de staking afkeuren, zijn weer aan het werk gegaan, zoodat hier en daar weer een gemeentedienst kan worden ingevoerd'. Maar in Zuiü-Wales schijnt de toestand ernstig te zijn en moesten door de spoorweg staking vele bedrijven stop gezet worden. Zooals wij reeds mededeelden, is de pers van oordeel, dat de staking, doordat zij niet de sympathie van het publiek heeft, tot mis lukking gedoemd is. Over het algemeen neemt het publiek de staking zeer gemoedelijk op en bieden talrijke vrijwilligers de regeering hun diensten aan. De president van de mijnwerkersfederatie heeft gezegd te hopen, dat de crisis verloo- pen zal zonder dat het noodzakelijk zal zijn, verdere industrieën in de staking te betrek ken. Dit wijst er wel op, dat men ook in arbei derskringen begint te beseffen, dat de krach tige en onverzettelijke houding der regee ring Tand en volk voor de onberekenbare gevolgen van een langdurige spoorwegsta king zal bewaren. Het is begrijpelijk, dat Titton's mededee- lingrri tot heel wat besprekingen aanleiding gegeven hebben. liet kwam tot een heftigen strijd tusschen de annexionlsten en de officieel socialisten. De gcneele Kamer nam bij acclamatie staande een motie Ochcsano aan, waarin vastgesteld werd, dat Fiume Itallaansch is. Het tweede deel der motie, dat vertrouwen uitdrukt in de regeerin, gtot verwezenlijking van den wensch van Italië, werd met 208 stemmen vóór, 148 stemmen tegen en 10 blanco's aangenomen, wat met de onthou dingen op een meerderheid voor het kabine: van slechts 20 leden wijst. Er loopen dan ook reeds geruchten, dat het kabinet Nitti gevallen is, dat de Kamer za* worden ontbonden en dat binnen 3 weken .nieuwe verkiezingen zullen uitgeschreven worden. Van een schikking tusschen Zuid-Slaven en Italianen, waarbij Italië Fiume tegen an dere concessies zou krijgen, is nog niets be kend. Volgens een Stefani-bericht is te Rome een nota van Wilson ontvangen, dat van groote hartelijkheid tegen Italië zou getuigen en waarin gezegd wordt, dat mits de beginselen van Wilson worden gevrijwaard, wijzigin gen ia dc uitvoering vau Wilson'» plan in overweging kan genomen worden. Ook de Amerikaansche president schijnt te begrijpen, dat het bij den tegenwoordigen stand van zaken verstandig is, een beetje wa ter bij den wijn te gieten Graaf Berchtold heeft zich tegenover den correspondent van de Vossische Ztg. te Bern verdedigd tegenover de door hem in het boek van dr. Gooss geuitte beschuldigingen inza ke het uitbreken van den wereldoorlog. Zijn verdediging maakt niet den indruk van kracht en overtuiging en hij had waar schijnlijk verstandiger gedaan, zich maar niet verder over deze beschuldigingen uit te aten. Meer en meer blijkt, dat hij er naar ge streefd heeft vrienden en vijandeu voor feiten te plaatsen, die niet meer ongedaan konden worden gemaakt De Britsche pers veroordeelt het optreden van Berchtold ten krachtigste, al meent b.Y. de Westminster Gazette, dat Duitecnland's schuld er niet door verzacht woiLL Een groot deel der Duitsche troepen, blijkbaar ook door d'Annunzio's voorbeeld bezield, weigert het Russische Oostzeegebied te verlaten. De Entente heeft öuitschland een drin- ?ende nota gezonden met het gevolg, dat de hiiteche regeering besloten heeft d"n onwil- ligen troepenafdeelingen salaris en voed&T te onthouden. Wat in den regel wel tot algeheele ont nuchtering van al te geestdriftige muitelingen leidt. BOTSINGEN TUSSCHEN ENGEL SCHE EN ROEMMEENSCHE TROE PEN? Volgens de bladen hebben te Boedapest de eerste botsingen plaats gèvonden tusschen Engelsche en Roemeensche troepen. In Ofe- nerburg verscheen een Roemeensche militai re patrouille, welke alle telefoontoestellen zou demonteeren en in beslag nemen. De En gelsche soldaten ontvingen nen en verhin derden hen met gevelde bajonettten tot in be slagneming over te gaan. Een protest van het Roemeensche commando bij de Enientemis- sie bleef onbeantwoord. Op het hoofdteïe- graafkantoor te Boepaest werden van de 80 Rughes-apparaten 72 door de Roemenen in beslag genomen. Het telegraafkantoor is bui ten machte het verkeer te hervatten ■KENDE DUITSCHLAND HET ULTIMATUM AAN SERVIë? Teneinde de vraag of Duitschland het ul timatum van Servië kende,, verder op te hel deren, neeft een redacteur van het Berliner Tageblatt met machtiging van het Weensch ministerie van buitcnlandsche zaken de ori- gineele documenten nagezocht. Hij schrijft over het resultaat van zijn onderzoek o. a.: De Oostenrijk-Hongaarsche gezant te Ber lijn, Szoekyenyi, heeft op 20 Juli per koerier de nota ontvangen met instructie haar 24 juli ter kennis van de Duitsche regeering te brengen. Szoegeyenvi heeft toen 21 Juli des avonds aan graaf Berchtold getelegrafeerd, dat hij het voor beslist noodzakelijk hield den inhoud van de nota onmiddellijk streng ver trouwelijk ter kennis van de Duitsche regee ring te brengen. Bercntold autwoorde 22 Juli 's middags één uur telegrafisch, dat de nota reeds op 21 Juli streng vertrouwelijk aan von Tschirsky (Duitsch gezant te Wee- nen) medegedeeld was. In het roodboek be vindt zich echter een tweede telegram van Berchtold uit Ischl aan den sectie-chef van het ministerie van buitcnlandsche zaken, ba ron Machio, en waarin hij dezen opdraagt de riota eerst op 22 Juli 's morgens vroeg aan den Duitschen gezant ter hand te stel len. Heeft von Tchersky de nota 21 Juli reeds ontvangen of heeft Berchtold Szoegye- nyi opzettelijk om den tuin geleid? Een. dui delijk antwoord is uit de stukken niet op te stellen Men moet dus de openbaarmaking van de Duitsche officieele stukken afwachten Vast staat intuaschen, dat von Tschirsky liet Duitsche ministerie van buitcnlandsche za ken niet door een telegram, maar door een koerier verwittigde. Het is niet aan te nemen, dat von Tschrisky door deze langzame wijze van overbrengen Berchtold heeft willen bij staan in een plan om door de late kennisge ving elk verzet van Duiischland te verhinde ren. Toch moet de kwestie van de mededee- ling door von Tschirsky aan dc Duitsche re geering nog nader onderzocht. Over het feit, dat zoowel de rijkskanselier als von Jagow de nota aan Servië op 22 Tul' reeds kende, is twijfel nauwelijks mogelijk. AFSTAND S VERWARMING. Te Berlin-Neukölm aai van uit de stada- el oo tr ic ite i tew erkenoen 13-tal gemeente- gebouwen zoowel van warmte, als van warm water worden voorzien. Het warme water zal war dien verkregen door den a.fgewerkten stoom van de tuirbogeneriatoren en bovendien door versc'hen stoom uit een speoiiaai daar voor te boiuwen iketelhlui®. De ketel® zullen worden gestookt met oo'kesigruis. De tempe ratuur van bet warme water zal 120 gr. be dragen en zal door pompen door de lange leidingen worden geperst. De buizen zullen in betonkokere worden gelegd door de stra ten. Men zal op deze manier 15 miill'ioen K Cal, iwarmte ddatrdlbueeren. Zo-oals gezegd zuEen ongeveer 13 stedelijke gebouwen wor den aangesloten, waarvan de verste op onge veer 2.5 K.M. afstand ligt. Tevens zal al nieuwigheid op dit gebied eenige stedelijke huurwoningblokken aan deze installatie wor den aanigMÏoteBi. -De bouiwk^sten bedragen 2,5 miilllaoen mark. MINISTER MüLLER. Er i8, naar men weet, sprake van, dat de tegenwoordige minister van buitenlandsche zaken, Müller, zal heengaan en dat dr. Da- vid hem zal opvolgen. De Bcrl. Zeitung am Mittag is heelemaal niet over Mtiller te spre ken. Het feit, dat hij een bdaaf man is, kan voor net Duitsche rijk niet voldoende zijn, meent het blad. Op het ministerie van bui ten landsche zaken hoopen zich de stukken op. Wekenlang duurt liet, voor noodige za ten zijn afgedaan. En daarbij komt, dat men van nota's en belangrijke besluiten van het ministerie eerst langs den omweg over het buitenland in Duitschland kennis krijgt. Het )lad herinnert bijv. aan de geheimzinnig heid, die ten aanzien van de Duitsche troepen in de Russische Oosttzeelanden wordt, be tracht. DE VERDRAGEN VAN 1839. Onze berichtgever te Londen seint d.d. 28 Sept.: De Observer verneemt van een correspon- den, dat de onderhandelingen tusschen Ne derland, België en de groote mogendheden te Parijs zich ntwikkelen in een geest, die een vredelievende oplossing eiken dag waar schijnlijker maakt. Een oplossing in de eco nomische geschillen kan eiken dag verwacht worden als e«n resultaat van de vezoeninga- gezinde houding van Nederland, dat zich oereid verklaarde elke regeling in overwe ging te hamen, die Nederland zijn souvereine rechten over de Schelde, de Maas en het ka naal GeM—Ter neuzen waarborgt. De militaire kwestie is wellicht minder makkelijk op te lossen daar de Belgen volhou den, dat de Neder lands c he souvereiniteit over Limburg België'® positie, in geval van een nieuwen Duitschen aanval bedreigt. De Belgische eischen zijn van verre strek- icing; men kan niet verwachten dat zij dezelf de bereidwilligheid bijj Nederland zullen vin den. Toch verneemt he blai uit zeer goede bron, dat ook op dit moeilijk punt de kansen op een spoedige oplossing zeer gunstig zijn. Het feit dat Nederland lid van den Vol kenbond wordt, zal van veel invloed zijn op het tot stand komen een er schikking. NEDERLAND J5N BELGIS. ïitavaa seint, uit Brussel, d&4 dé L-toile Bei- go n-u zélf eicfasiffit, dat het uitstel d'er onder handelingen tusschen Nederland en België geschied b niet op verzoek vm de Nedér- la.idache, maar van de Beglische delegatie. KORTE BERICHTEN. De staking der havenarbeiders te Ko penhagen is geëindigd. Het referendum in Luxemburg hadi zon der incidenten plaats. Uit Ctekrajina worden nieuwe bolsjewis- tiscne bewegingen gemeld. Een officieel Engelsch bericht deelt me de, dat de Britsche marine 254 oorlogssche pen in den oorlog verloren heeft. - Minister-president Friedrich van Hon garije heeft verklaard de witte terreur met kracht te zullen tegengaan. Het onderzoek van den moord op Tizza is begonnen. De Raad van Vijf vergaderde Maandag morgen onder voorzitterschap van Pichon m hield zich bezig met de beslissingen van de commissie betreffende de verdeeling onder de geallieerden van de Duitsche vliegtuigen en bestuurbare ballons. Tot nu toe werd van Duitsche zijde een 3-daagsche en 1-daagsche inspectiereis onder nomen naar Noord-Frankrijk voor den we deropbouw van Noord-Frankrijk. Geduren de de 3-daagsche eris werden de Fransche mijnaistrictten geïnspecteerd, terwijl op de andere reis het gebied van Arras tot Ryssel werd bezoent. De Duitschers verkregen van de Fransche autoriteiten alle inlichtingen, welke op die kwestie betrekking hadden. De bezoekers erkenden, dat het wederopbou- wingswerk van zeer uitgtbreiden omvang zal zijn en gevreesd wordt dat zich techni sche moeilijkheden zullen voordoen. In Welhelmshafen is de eerste Duitsche stoomboot uit Egeland garriveerd met 600 krijgsgevangenen. Een telegram uit Konstantinopel meldt, dat Engelsche soldaten, die de wacht hieldèn bij een vernielde brug bij Eskisbehr, bescho ten werden door roovers. waarschijnlijk Tur ken. De Engelschen beantwoordden het vuur, met net resultaat, dat de bandieten vlucht ten H BADHUIS WITTE KRUIS. Ia de week van 22 tot 27 September zijn in het bad'huis van het Witte Krui® genomen 85 'kuipbaden, 100 regenbadon le klas, 145 X0' genhaden 2e 'klas, te zamen 336 baden. TUINBOUWOURSUS. In den tuiniboniwcuieus, gegeven dtoor dé afd. Alkmaar van den R- K. Land- en Tuin bouwbond (zie de advertentie in dit nummer) gaven zich reeds op 16 leerlingen voor den landbouweurs'UB, 13 voor den tuinbouwcur eus en voor den "boekhaud-cureus. Wij behoeven zéker voor dSeze lessen geen aanbeveling te schrijven. EEN VEREEREND BEZOEK. Naar wij vernemen bezocht op de tentoon stelling te Stockholm de vorige week Woens dag, tijdens de Nederlandsche week, de Kroonprinses, de Kroonprins en de Minister van Buitcnlandsche Zaken van Noorwegen, met verschillende andere autoriteiten de stand van de N.V. Cacao- en Chocoladefabriek „Alcmaria", die naar wij reeds berichtten, daar zulk een schitterend figuur maakt. Het hooge gezelschap gebruikte een kop cacao en bevond de kwaliteit voortreffelijk. Het gezel schap had bovendien een langdurig onder houd met den wakkeren directeur den heer Visser, die in het buitenland de Nederland sche naam op zulk een uitstekende wijze hoog houdt. De stand ia een succes en mag zich voort durend in een bijzonder druk bezoek verheu gen. 8 OCTOBER. Het bestuur van de Ontzetvereeniging ont ving van 3 Octobervereeniging te Leiden een uitnoodiging oin de feesten aldaar op 3 October, ter herdenking van Leiden's ontzet, bij te wonen. Aan deze uitnoodiging zal door een deel van het bestuur worden voldaan buiten be zwaar van de kas der Ontzetvereeniging. Het lijkt ons wel goed gezien, dat men de Leidsche feesten gaat bijwonen, omdat men zich dan er van kan overtuigen, dat aan die festiviteiten in werkelijkheid de heele beyol- king deelneemt. De groote historische op tocht, die Leidenls heele geschiedenis van af de stichting door de Romeinen zal weerge ven, bevat groepen uit alle deelen der bevol- dng. Alle. mogelijke vereenigingen (werk lieden, studenten, gymnasten, tuiniers, bloe misten, kantoor-, winkel-, en handelsbedien den, padvinders enz.) waaronder katholieke zoowel als christelijke, zullen groepen vor men. Deze algemeene medewerking is voor het bestuur onzer Ontzetvereeniging om van te watertanden. We hopen, dat ook voor den hier te houden optornt nat allerlei kringen medewerking zal worden verleend. Het he rin is wel moed gevend. Het bestuur heeft thans, nog vóór de eigenlijke inschrij ving is geopend, reeds zes opgaven ontvan gen. GEZINSVERPLEGING CLASSIS ALKMAAR. Vrijdagavond vergaderde te Alkmaar het hoofdbestuur van de Vereeniging voor Ge zinsverpleging in de classis Alkmaar onder voorzitterschap van ds. Eilerts de Haan. De neiging tot afscheiding begint in de vereeniging door te werken aldus lezen wij in het Kb ld. Thans had weer de kring Wie- ringerwaard bericht gestuurd, dat men daar zelfstandig het werk voort zou zetten. Van de negen kringen met tien zusters zijn er nu nog vijf met zes zusters aangesloten. Met het oog op de. uitgevallen kring II Heer-Hugo- waard—Schermer; k~ing III Langedijk; cring IV Schagen en St. Maarten; kring V Zijpe e o. De vereeniging worstelt nog voortdurend met een tekort: aan zusters; op dit oogenblik zijn drie kringen vacant. De begrooting voor 1920 sluit met een nadeelig saldo van 061.56 y». Onder de uitgaven is opgenomen een som van bijna 500 voor eyentueele pen sioenverzekering der zusters. Die verzekering kan echter waarscnijnlijk dit jaar nog niet tot stand! komen, zoodat het nadeelig saldo met dat bedrag kan wordrverminderd. De bloe metjesdagen, die in de verschillende dorpen der kringen gewoonlijk gehouden worden, zullen allicht de rest van het nadeelig saldo aanvullen. De voorzitter en de secretaris, dis. Eilerts de Haan en ds. Oterdoom, werden herkozen, terwijl voor het penningmeesterschap, va cant door het aftreden van dr. Bleeker, werd aangewezen de secretaris, die zich bereid ver klaarde beide undies waar te nemen. BRANDSTOFEEN. Heden had een delegatie uit de S. D. A. P., A. B. B. en Soc -Dem. Vrouwenclub een on derhoud met den burgemeester om zijn in vloed wel te willen aanwenden dat de bons la en lb der brandstof!enkaart langer dan tot 1 October zouden gelden, daar wegens geld gebrek dé arbeiders geen brandstoffen tegen de buitensporig hooge prijzen van thans kun nen koopen. Als gevolg van dit onderhoud had bedoelde delegatie even later een onder houd met den heer Jacobse, directeur van de brandstoffencommi8sie. Deze verklaarde er momenteel niets aan te kunaen doen, maar zijn best te zullen doen dé in de bladen ver melde Amsterdamscne regeling te mogen in voeren, die vanaf heden den houders van mi- nimum-rantsoenkaarten, die niet een eenheid tegelijk kunnen betrekken, bon no. 1. mits deze zich aan de kaart bevindt, in te wisselen tegen 4 speciale bons, elk recht gevende op 1/4 eenheid, tegen een vierde van een een heidsprijs, terwijl deze regeling de geheele maand October nog geldt. AFSCHEID VERSTEEGE. De heer Versteege, directeur van de Han delsdagschool, deKoogere Handelsschool en de Handelsavondschool, nam gistermiddag in de zaal van de oude Ambachtsschool, tij dens de mobilisatie bij de militairen in ge bruik, welke zaal men gepoogd had door groen een eenigszins feestelijk aanzien te ge ven, afscheid van zijn leeraren en leerlingen, bijna 200 in getal De plechtigheid werd bijgewoond door het dagelijksch bestuur van de gemeente, verte genwoordigd door Mr. Sluis en Mr. Lees berg, de gecommitteerden voor het afnemen van het eind-examen 5-jarigen cursus, de commissie van Toezicht op het M. O. en den rector van net Gymnasium. De heer v. d. Voordt, onderdirecteur, be- on met te zeggen, dat voor goed het oogen- lik wak aangebroken waarop de heer Ver- Hei merk van deze week Is Hoogfljne Sumatra Langestraat. - Ritsevoort. steege afscheid nam van z'n tegenwoordigen werkkring. Zoowel de leeraren als de leer lingen' hadden gemeend, dat dit niet onopge merkt mocht geschieden. Zij wilden getuigen van hun hoogaching en dankbaarheid die hen vervult jegens hem die hen thans gaat verlaten. Dat de vertegenwoordigers van het ge meentebestuur (net om gezondheidsredenen verhinderd zijn van den burgemeester bes- treurde spreker zeer) de leden van de com- missie van toezicht op het M. O met de hee- ren gecommitteerden van het laatste eiud- examen en den rector van het Gymnasium de korte plechtigheid met hun tegenwoordig heid hebben willen vereeren, wordt door de leeraren op hoogen prijs gesteld. Spr. uitte den wensch, dat ook de laatste uren er toe zullen bijdragen dat men elkan der niet gauw zou vergeten en gaf hierna 't woord aan Mr. Sluis, wethouder van onder wijs, die begon met in aansluiting van den vori'gen spreker er op te wijzen, dat de bur gemeester om gezondheidsredenen niet in staat was de plechtigheid bij te wonen. Spr. had de verzekering van den burgemeester, Oc. -A hem ten zeerste speet, omdat hij veel hoogachting en waardeering heeft voor den persoon van den directeur. Spr. noemde het een aangename taak als representant van het gemeentebestuur de plechtigheid bij te wo nen. De taak was bok uiterst moeilijk, omdat spreker den directeur persoonlijk niet kende. Spr. was toch voor zijn taak niet terug ge deinsd. omdat hij van alle kanten had verno men, dat de scheidende directeur zoo bij uit stek geschikt was voor de op zijn schouders gelegde taak. Hij heeft het Handelsonderwijs tot een hoogte opgevoerd, die hem allen lof doet ver werven. Daarbij komt dat hij in zijn omgang met het college, de leeraren en de leerlingen capaciteiten neeit getoond, die doen er kennen, dat alle hulde in alle opzichten te recht op naar plaats is. Over het werk en den persoon van den directeur zou spr. niet spre ken'. Met genoegen had spr. vernomen, dat de heer Versteege nog de noodige lust heeft om in zijn nieuwen werkkring een school geheel op te zetten. Spr dankte den heer Versteege voor al het geen hij in het belang van het Alkmaarsche andelsonderwijs had verricht. God zegene uw persoon, uw gezin en' uw werk. (Applaus). Het woord was hierna aan Dr. Noorduijn, voorzitter van de commissie van toezicht op het Mulo-ondt 'te. Spr. gaf den heer "versteege de verzekering, d!at de commissie zich verheugde over den goeden gang die in het Handelsonderwijs te Alkmaar te constateeren viel. De commissie verheugde zich er ook over, dat de heer Ver steege de door hem begeerde betrekking had gekregen, maar vond het toch pijnlijk hem te moeten missen. Spr. dacht zich den tijd terug toen de school voor 10 jaar begon en consta teerde, dat de school tot grooten bloei was gekomen. Voor dit succes komt in de eerste plaats' den heer Versteege dank toe. Naast zijn groote eigenschappen als mensch en pae- dagoog, is het zijn verdienste, dat hij gewerkt heeft zoolang het dag was. Daardoor bracht hij de school op zulk een hoog peil als men niet had mogen verwachten. Daardoor ont stond er tusschen leeraren en leerlingen een warme vriendschapsband. Toen spr. den heer Versteege vóór eenigen tijd geluk wenschte met zijn benoeming, zeide hij, dat de taak van de commissie een sinecure was geweest, omdat er nooit verschil van mee ning was geweest. Wanneer hij wcnschcn te kennen gat, dan waren die.altijd billijk, zijn adviezen waren steeds in het belang van het onderwijs en de commissie had niets anders te doen dan de wenschen en adviezen aan den Raad over te brengen. Spreker gaf den heer Versteege de verzeke ring, dat de commissie, ook al is hij weg, niet gauw zal vergeten den gezelllgcn tijd, samen doorgebracht. Namens de commissie hoopte spreker, dat het den heer Versteege lang zal goed gaan, dat hij zal vinden wat hij zoekt en zich nog bijzonder veel jaren kan wijden aan de belan gen van het Handelsonderwijs, .dat hem zoo na aan het hart ligt. (Applaus). Mr. Cohen Stuart speet het als plaatsver vanger van Dr. Bakker, den permanenten voorz. van de gecommitterden, die* door uit- stedighid verhinderd was, het woord te moe ten voeren. Spr. wees er op, dat de wijze waarop de commissie de eer heeft den heer Versteege in zijn werk te ontmoeten, een bijL zondere is. De commissie toch woont ééns in het jaar een paar dagen de eind-examens bij en geeft daarover mede haar oordeel. Het moge waar zijn, dat men aan de vruchten den bbom kent, spr. geloofde toch in een gezel schap van paedagogen niet de vraag te moe ten stellen of men aan examenvruenten den boom wel' leert kennen. De commissie ziet alleen het resultaat, maar niet den arbeid zelf. Ziet niet hoe u de leerlingen ontving, wat gij hebt moeten arbeiden en zwoegen om ze zoover te brengen, weet niet wat gij ze hebt ALKMAARSGHI

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1