BimienlancC 1^"mêlkpeijs. (ïemengcï Nieuws. Luchtvaart. Telegrammen van heden. atWij^s '«rri m 3£«wc. Ziet niafe van dm geheelen opbouw, v.vr tevertfteak vanaf de eerste schooldagen. Van dat werk, dat door de commissie van toezicht zoo van nabij ga degeslagen wordt, zien wij alleen het resul taat. wfi wetsa echter tt!' de jgiedfdedtacea van. particulieren, JeersTCü sa 'serlingen. noe zij; u liefhebben x rchtec, a's censch, colle ga en chzf; Wij hsbfctea ew dag a's v«sd«ag, waar nee, bijex kimt <aa u tc eeren en te huldigen de'hand te schudden en zijn leed wezen te betuigen over uw vertrek, niet noo- dig cm te weten welk een man, leeraar en directeur wij voor ons hebben. Wij zien u vertrekken met leedwezen en met' trots. Met trots omdat wij weten, dat het u goed zal gaan en ook in uw nieuwe functie het han delsonderwijs hoog zult houden en zult too- nen dat Alkmaar een goede keus deed met den heer Versteege te benoemen. Spr. behoefde den heer Versteege geen liefde voor zijn werk, energie en kunde te wenschen. Het eenige dat hij hem wenschte was gezondheid en dageliiksch geluk om met opgewektheid en blijmoedigheid zijn taak te kunnen vervullen die hij had aanvaard. (Applaus). De heer Pels had niet het woord gevraagd om iets te zeggen in zijn kwaliteit als lid van de commissie van toezicht, maar als vader van een der vele leerlingen en als lid van de Aikmaarschen Handeldrijvenden en In- dustrieelen Middenstand. Toen wij .10 jaren geleden waagden een poging te doen deze school te verkrijgen, ver kreeg dat pogen in de eerste plaats de mede werking van net gemeentebestuur en van den inspecteur van bet Mulo-onderwijs, waar door de poging onmiddellijk slaagde en op de beste manier ten uitvoer werd gebracht. Wij kregen toen een directeur waarvan wij wisten dat het een humaan directeur was, een mensch in den echten zin van het woord. In die 20 jaar had spreker uit de voor hem meest autenrieke bron gehoord hoe de direc teur in de school meeleeft in alles en met al len en voornamelijk met het wel en wee van de leerlingen .en ouders van leerlingen. Meermalen hoorde spr. dat de jongens den directeur een aardige man vonden, zij konden zoo met hem opschieten, omdat hij voor hen was een vaderlijke vriend, daarom betuigden zij hem in alle omstandigheden hun sym- patnie en geniet hij die ook nog steeds van allen, die. reeds lang de school verlaten heb ben. Spr. wist, dat .hij sprak namens alle ouders van de kinderen, die de school hebben bezocht en mede namens alle leden van de Alkmaar- sche Handeldrijvende en Industrieele Mid denstand, die in de oprichting van de schooi zagen de vervulling van een hunner wen schen, waaneer hij de heer Versteege harte lijk dank betuigde voor alle moeite aan het onderwijs en de leiding van de kinderen ge geven. v Spr. bracht nog zijn persoonlijke dank voor het door zijn kinderen genoten onder-' wijs, spr. was er van overtuigd, dat de heer V. netgeen hij hun van zijn bekwaamheid had gegeven, dubbel en dwars in hun sympathie vergoed zou vinden. Spr. wenschte dat het den heer Versteege ia zijn verdere leven ook goed zou gaan en hoopte, dat hij in den Haag evenveel succes zou behalen als in Alkmaar, opdat ook de nieuw op te richten school in Den Haag tot oloei zal komen. Het ga u en uw gezin steeds goed. (Ap plaus) De heer Voort sprak hierop namens de leei aren. Spr. zeide dat de leeraren van alle 3 onderwijsinrichtingen gemeend hadden van net oogenblik, waarop zij hun directeur voor het laatst in hun midden haddën, gebruik te wocteu maken om hun hoogachting en dank baarheid die zij voor hem gevoelen te uiten. Gaarne hadden zij hem op de plaats die hij 1U jaar heeft ingenomen behouden Nu de beslissing is gevallen wenschen zij die echter te eerbiedigen en wenschen zij hem in de eerste plaats geluk met de onderscheiding er den wensch aan toevoegende, dat het hem in zijne nieuwe woonplaats y,c1 moge gaan. Naast het gevoel van weemoed over het neengaan, was er ook een toon van oprechte dankbaarheid voor al hetgeen u in uw betrek king voor ons geweest zijt. Gij hebt u tot taak gesteld'allen te trachten te begrijpen. Wij hebben in u gehad een welwillend, rechtvaar dig en strikt eerlijk chef, die steeds waar het eenigszins mogelijk was rekening hield met de persoonlijke belangen van anderen. Onder uw bestuur nam de school steeds in bloei toe, zoodat ze thans wel gerekend mag worden tot één varvde grootste in haai* soort De leerlingen zullen u nooit vergeten. Gij hebt getracht hen te begrijpen, hen op te voe den en beter te maken. Wij willen niet alleen afscheid nemen met een handdruk en een hartelijk woord, maar waren unaniem van meening dat wij u een tastbaar bewijs van onze hoogachting moes ten geven. Spr. bood de heer Versteege hierop namens de leeraren aan een Friesche stoeltjesklok en een door den heer Hendriks vervaardigde penteekening, voorstellende het. Waaggebouw van Alkmaar. Spr. eindigde met den wensch, dat het den heer Versteege en de zijnen in zijn nieuwe woonplaats goed mocht gaan. (Applaus.) Mej. Oly, een van de leerlingen, voerde hierop namens de leerlingen het woord. Zij begon met te zeggen, dat het heengaan van den directeur dagen lang door de leer lingen was besproken en ook door hen als een groot verlies voor de Handelsschool werd beschouwd. Het was haar niet mogelijk de gevoelens van de leerlingen weer tc geven. Zien de leerlingen overal tegen den direc teur op ca gaan zij steeds met angst naar zijn kamer, bij ons is het iets anders geweest wij weaselïen u daarom onzen dank te bren gen. voor'de opoffering, die u zich om hun nentwege getrooste. Wij zijn dankbaar voor hetgeen u ons hebt doen begrijpen. Wij ge voelden, toen wij hoorden dat u ons ging ver laten, dat wij iets in ons leven moesten losla ten. Gij hebt ons geleerd, eerlijk en oprecht on ze meening te zeggen", ik wil daarvan thans gebruik maken door u uit naam van alle leerlingen en oud-leerlingen hartelijk te dan- ken. Gij hebt gezegd „ik heb de kiem gelegd voor goed onderwijs en miin opvolger kan op dit laken voortborduren Wij hopen, dat u in uw nieuwe standplaats dezelfde waar- cüsermg als fcij ons rooogt ondervinden Wij willen onzen dank uitspreken en u niet laten gaan, zonder u een bewijs te hebben medege geven Thans willen wii u de rust nog niet gunnen maar wij bieden u een zetel aan, op* da* gii 'die, a.ls uw rusttijd is gekomen, kurif gebr-dkee kun* denken aan uw Alkmear- sct-e leerlingen Me* weinige woorden bebhea wij gepoogd te zeggen, hoe hoog wij u schatten, wat wij gezegd hebben komt voort ub een dankbaar kinderhart en gij weet het een kinderhart kan niet veinzen. Wij moeten u missen en moeten nu verder voort. In het leven zijn oogenblikken waar men bij stilstaat. Bij uw vertrek hebben wij u willen zeggen hoe dankbaar wij zijn voor uw optreden. Uw naam staat met gulden letters in onze harten geschreven, verget ons niet, wij zullen u niet vergeten. (Applaus.) De heer de Jager, voorzitter van de Han- delsschoolvereeniging „Pacrivoio", oordeelde het een grooie eer aangewezen te zijn om bij het vertrek van den directeur naar den Haag eenige woorden van waardeering en dank na mens de vereeniging te mogen spreken. De vereeniging was den heer Versteege in de eerste plaa*s dank verschuldigd als be schermheer, steeds stond hij de vereeniging met raad en daad bij, nimmer klopte zij bij u te vergeefs aan. Toen wij hoorden van uw weggaan, hebben wij uw besluit kunnen billijken en begrijpen. In den Haag wacht u een nieuwe taak, wij hopen dat het u daar goed zal gaan en u daar die waardeering zult ondervinden, die hier u ten deel viel. Namens de vereeniging bood spreker een keurig kussen aan, om dit bij de mooie fau teuil van de leerlingen te gebruiken. (Ap plaus). De heer Versteege, die zeer aangedaan was, bekwam hierop het woord. Met een meerma len gebroken stem zeide spr. dat eindelijk dan' het oogenblik gekomen was, waarop de cou ranten vermeldden, dat de directeur van de Handelsschool afscheid nam van leeraren en leerlingen. Dat zijn dan simpele woorden, maar voor den vertrekkende van bijzondere beteekenis. Spr. wilde eerlijk erkennen, dat hij er te gen heeft oupgzien, als tegen bergen, maar hij moest er over heen. Mijnheer de wethouder van onderwijs voorz. van de commissie van toezicht en al le sprekers, hartelijk dank voor de welwillen de woorden mij toegesproken en den steun dien ik allerwege mocht ondervinden. Die groote welwillendheid maakt het mij nu ook gemakkelijk enkele woorden te spreken tot mijne collega's en tot mijn leerlingen. (De heer Versteege werd hier een oogenblik door zijn aandoeningen overmand. Tal van leer lingen zaten te snikken. Ook vele anderen hadden het moeielijk.) Spr. vervolgde „het werk hier verricht is het werk van ons allen, wij hebben gezamen lijk ohze taak opgevat en als hier iets tot stand, is gekomen, dat de moeite waard is, dan kunnen wij dat ais ons gezamenlijk werk beschouwen". Spr. betuigde zijn dank voor de groote welwillendheid, waarmede men hem tegemoet getreden was en verklaarde de 10 jaar die hij te Alkmaar had gewerkt in het kort eens even de revue te willen laten passeeren, Hij dacht daarbij in de allereerste plaats aan zijn vriend Jimmink, 10 jaar hebben wij hier sa men gewerkt en gestreefd, ik heb uw werk altijd ten zeerste gewaardeerd (zoowel de hr. Versteege als de heer Jimmink werden door aandoeningen overmand.) Ik hoop van harte Jimmink, zoo vervolgde de directeur, dat gij uw verdere werkzaamhe den met liefde moogt vervullen aan deze in richting van onderwijs en dat onze vriend- schan van lange duur moge zijn. Mej. Eijbergen, met mij het langst aan de ze inrichting van onderwijs verbonden, ook uw werk werd door mij steads ten hoogste ge- waardéerd, uw taak was lang niet altijd even gemakkelijk, ik dank er u ten zeerste voor en hoop dat er steeds met de hartelijke blijmoe digheid op terug zult zien. Ook u mej. v. d. Linde, die het ons in de leeraarskamer steeds zoo aangenaam wist te maken, mijne dank, dank ook den heer Kaas en mej. Wittop^Koning, die wegens ziekte niet tegenwoordig kan zijn. Voorts aan alle docenten mijn hartelijken dank voor de tege moetkomingen/mij betoond in al die jaren. Ik zal dezen dag niet vergeten en het stof felijk blijk van waardeering van uw kant wil ik gaarne aanvaarden, ik hoop dat het u in uw verdere leven met de uwen wel moge gaan. Ik wil niet eindigen alvorens ik tot mijn leerlingen een enkel woord heb gesproken. Ook jelui dank ik van harte voor de heerlij ke woorden, die gij tot mij gesproken hebt, ik zal ze niet vergeten. Ik hoop dat gij allen zult opgroeien tot menschen die hun plicht weten te doen in de maatschappij, dat gij steeds uw plicht indachtig zult zijn en tot eer zult strek ken van deze inrichting van onderwijs. Ik dank u nogmaals, ook voor het stoffelijk blijk van waardeering en hoop van harte, dat het ook u allen goed moge gaan. Nogmaals mijn dank voor de vele blijken van vriendschap die ik van jelui allen hebt mogen ondervinden Ik wil eindigen met den wensch, dat de Alkmaarsche school nog steeds moge groeien en bloeien. (Langdurig applaus.) De heer Voort voor de sluiting het woord nemende, deelde nog mede verzuimd te heb ben mede te deelen, dat de inspecteur van het M. O. verhinderd was tegenwoordig te zijn. dig le zijn. Spr. constateerde dat de plechtigheid ge tuigd had van de hechte banden gelegd tus- schen den heer Versteege de autoriteiten, leeraren en leerlingen van deze inrichting van onderwijs. Spr. geloofde dat het een goed uur was ge1 weest, dat men niet licht zal vergeten. Spr. dankte allen voor hunne tegenwoordig heid en noodigde'dc autoriteiten uit om met de leeraren nog een oogenblik in de leeraars kamer te vertoeven. Om 7 uur nam de heer Versteege in het zelfde lokaal, de z.g. balzaal, afscheid van de leerlingen der Handelsavondschool. Bij zijn binnenkomen juichten de leerlingen hun directeur toe. De heer Voort hield wederom een kleine inleiding en verleende daarop het woord aan den jongeheer Kayer, die namens de leerlin gen de volgende toespraak hield: Geachte neer Versteege! Het zij mij bij deze varjruad u namens alle lerüngen der Handelsavondschool u een woord van afscheid toe te spreken. Na bijna 4 jaar van gezellig samenwerken, deed het ons zeer Veel leed te-evrnemen, dat u ons zoo spoedig gaat verlaten Voorwaar mijnheer Verteege, de dankbaarheid der leerlingen van de le tot de hoooste *da$«e, hij zij groot o! klein, valt niet order woorden te brengen. Niemand uwer lerlingen kan ook maar half beseffen hoeveel hij verliest in het heengaan van u, den directeur en vriend van alle leer lingen. wie was het die de leerlingen bij het be treden der Handelsavondschool bemoedigend toesprak, en bij het heengaan een ieder wees op den ernst van zijn studie voor 't verdere leven? Nogmaals mijnheer Versteege ont vang namens alle leerlingen onzen innigen en welgemeenden dank voor het gezellig sa menwerken gedurende zooveel jaren. Wij hadden besloten het bij deze dankbe tuiging niet te laten, de keuze een voorwerp te vinden waardig genoeg onze dankbaarheid te vertolken was moeielijk. Na eenige vruchtelooze pogingen is liet ons eindelijk gelukt twee geschenken te vin den. Een vulpenhouder, die u hoogst waar schijnlijk in uw practijK Wel kunt gebruiken en een ets, die zoo wij hopen niet alleen de herinnering aan de leerlingen van de Han delsavondschool levendig zal doen blijven, doch ook aan de stad, waarin u uw beste krachten hebt gewijd aan de leerlingen der Handelsschool. Ik eindig met de hoop uit te spreken dat het u in uw verder leven goed mag gaan en dat de leerlingen van de school, waaraan u in het vervolg les zult geven, uw goede hoe danigheden evenzeer op prijs zullen stellen, als de leerlingen der" Handelsavondschool dit deden. (Applaus.) Mej. Gretha v. d. Molen overhandigde daarop deu directeur met een kleine toe spraak een bouquet.. De heer Versteege hielcl een speech waar in hij zijn erkentelijkheid uitte voor de harte lijke woorden tot hem gesproken. Na een slotwoord van den heer Voort was ook deze plechtigheid geëindigd. MOLTMAKER CONTRA „ONS BLAD". Hedenmiddag eischte de officier van justi tie tegen den heer Leo Speelt, hoofdredacteur van „Ons Blad", wegens opzettelijke belee- diging van den heer Molünakcr, voorzitter van de Nederlandsche 'Vereeniging van Spoor- en Tramwegpersoneel, 8 dagen ge vangenisstraf. Wij geven van deze zitting morgen ver slag; Naar het Haagsdi Corr. Bureau van be voegde zijde verneemt, ligt het in. de bedoe ling van de regeering om van den 5en Octo ber a.s. af de winterregeling voor de melk- voorziening in het binnenland in werking te doen treden. Uit deze regeling blijkt, dat de maximum prijs voor losse volle melk voor den a.s win ter evenals dit den vorigen winter het ge val was is vastgesteld op 20 cent per liter, bij den verbruiker aan huis bezorgd. Dit stemt overeen met een prijs aan den veehouder te betalen van 16 cent af boerderij of 17 lA cent geleverd franco aan de melkin richting of slijterij ter keuze van den veehou der-leverancier, In meerdere groote gemeenten zal aan mdkinricBtingen een bijslag worden uitge keerd op voorwaarden door het Zuivelkan- toor vaat te stellen. VOLKSONDERWIJS. In de avondzitting stelde het hoofdbestuur voor om in de aideelingen een actie op touw te zetten voor het zooveel mogelijk overal in richten van voorbereidend onderwijs. Prof. Eerdmans meende dat, nu er een wetsontwerp zal komen, het beter is af te wachten wat er in dat ontwerp zal staan. De afdeeling Zwolle adviseerde daarom tegen om titans aan te pakken want nu reeds zijn e gemeenteraden^ die subsidies gaan ge ven aan dergelijke bijzondere scholen. De heer Klaas de Vries wilde niet wachten op het .vete-ontwerp, omdat men in Den Haag zelfs nog niet weet of het rijk dan wei de ge meente den steun zal moeten ver leen en. Ten slotte werd het voorstel aangenomen. De afdeeling Brouwershaven stelde voor om bij de regeering aan te dringen, dat leer lingen wan ambachtscholen, wier ouders on- of minvermogend zijn, niet alleen kosteloos tot die scholen kunnen worden toegelaten, maar ook dat aan die leerlingen een toelage van .rijkswege kan worden verstrekt. Den Haag meende dat gesproken moet worden van nijveheidsscholen, opdat niet al leen de jongens, doch ook de meisjes er onder zullen vallen. Leeuwarden betoogde, dat het voorstel al leen moet slaan op de kinderen, die voldoen de lager onderwijs genoten hebben. Het bes te zou zijn het voorstel heelemaal niet aan te nemen. Het voorstel werd aangenomen. Het hoofdbestuur stelde voor 3000 be-' schikbaar te stellen tot het voeren van een actie ter doordringing van de wenschen van Volksonderwijs in betrekking to de door de regeering ingediende wet voor het algemeen ontwikkelend lager onderwijs. Ook dit voorstel werd aangenomen. Bij de rondvraag werd voorgesteld, om de Vereeniging V,olkenbond'en Vreoe" te steu nen. De voorzitter deelde mede, cat 't hoofd bestuur zal overwegen, om tot die vereeniging toe te treden. Zondagmorgen werd de algemeene .verga dering van Volksonderwijs voortgezet. De voorzitter stelde aan de orde de behan deling van het wetsontwerp voor het alge meen vormend lager onderwijs. Het hoofdbestuur stelde voor, uit te spreken dat „Volksonderwijs" in haar komende actie zoo krachtig mogelijk zich zal richten op de handhaving en versterking der openbare (overheids) school en alleen daar, waar deze niet voldoende functionneert, steun verleenen zal aan de oprichting van bijzondere scholen voor algemeen vormend lager (openbaar on derwijs). Het voorstel werd na eenig debat met alge meene stemmen aangenomen. Voorgesteld werd om de regeering te ver zoeken, den leerplichtigen leeftijd ten aanzien van het algemeen vormend lager onderwijs uit te strekken tot het 14de levensjaar, tenzij zij een andere inrichting van onderwijs be zoeken. De heer Priester uit Leeuwarden diende een amendement in om het vervolgonderwijs aan. de vakscholen heter te doen zijn. De voorstellen werden aangenomen, Vorgesteld werd hij regeer fng en volksver tegenwoordiging aan te dringen om bij be handeling van net ontwerp de salarieering der onderwijzers opnieuw in ernstige overwe ging te nemen, en de onlangs tot stand ge komen regeling te dien aanzien te verbetereu. Na toelichting door den voorzitter en eenig debat werd het voorstel aangenomen. Vervolgens werd een motie van het hoofd bestuur behandeld, waarin de wenschen tot verbetering van het wetsontwerp waren opge nomen, en waarover uitvoerige besprekingen werden gevoerd. Door tal van afgevaardig den werden wenschen geuit op allerlei gebied. Ten slotte werd de motie aangenomen. Op voorstel van prof. Eerdmans zal het hoofdbestuur zich tot de regeering weenden met verzoek het godsdienstonderwijs zoo min mogelijk storend op het leerplan te doen werken. KONINKLIJK BEZOEK AAN GRONINGEN. Gistermiddag arriveerden ongeveer half- twee de koningin en prins Hendrik met ge volg te Groningen, 't was voor t eerst sinds 5 jaar dat de koningin daar kwam. Met den trein reden mee de inspecteur van tractie Van Zanten en de inspecteur Van den Hoegen. Op het perron waren tal van autori teiten aanwezig. Bij aankomst bood een kleinzoontje van den vroegerea commissaris mr. C. C. Geert- sema H. M. bloeroen aan. Voor den uitgang van het station stonden de vischvrouwen in twee rijen om; de traditioneele hulde te bren gen. Zij stonden daar met een grooten boog versierd met oranjebloemen, waarboven een kroon, waaraan een vergulde haring. Onder luid gejuich liep de koningin onder den boog door. Zij onderhield zich minzaam met enke le vischvrouwen. Buiten stond een groote menigte, die H. M. en prins Hendrik luide toejuichte. Het ko ninklijk echtpaar begaf zich daarop naar de woning van den commissaris der koningin. Te ruim twee uur brachten de vorstelijke personen een bezoek aan het stadspark, waar zij werden voorgesteld aan verschillende hee- ren. Op het terrein was een klein gebouwtje op geslagen, waarin de bekroonde ontwerpen van het paviljoen zijn opgehangen, die door H M. in ooganschouw werden genomen. De heer Catz deed eenige mededeelingen over het steuncomité. Vervolgens bracht het koninklijk echtpaar een bezoek aan de volkstuintjes. Ten stadhuize gebruikte de hooge gasten vervolgens de thee. Bij het binnentreden bood het jongste zoontje van den burgemeester de koningin bloemen aan.. MONUMENT WILLEM SAAL. Voor het monument, op te richten ter nage dachtenis van Willem Saai, bij leven direc teur van de gemengde Zangvereeniging Ja cob Kwast te Wognum. zijn negen ontwerpen ingezonden. Het comité heefft voor uitvoering gekozen: motto „Zang". De vervaardiger is de heer P. Puijpe, beeldhouwer te Apeldoorn. DE HOUDING VAN HET CHRIST. RIJKSPERSONEEL. Onder leiding van het Comité tot Actie en VoorltehitSing uit de er'hist. 'arbeidersbewe ging, vergaderde Zaterdagavond in' ihet Ge bouw'van de St.-Jozefsgezellerrvereenlging te Amsterdam!, 't jehrdist. personeel in rijks diensten. Ver tegen w o or di gd waren de R.-K. en Prol. Ghr. Ronden van Post- en Telegraaf personeel, rij'ka werklieden en ambtenaren en de organisaties van spoor- en' tramwegperso neel» Mede was vertegenwoordigd de heer P. J. J. Hanzevoet, lid' van de Tweede Kamer. De heer P. J. H. Heemskerk, van» den R.- K. Rond van personeel in openbare bedrijven, besprak de agitatie die.door d!e moderne en syndicalistische organisaties in het leven was geroepen. Men legt het daar toe op eon sta king, zei spr., maar wij willen toonen dat we ze hebben doorzien. Daarna zet de spreker uiteen, wat d ox dit ministerie gedaan is en wat het doen wil voor werklieden en ambte naren. Daarom is voor ons geen reden aan deze stakinggymnastiek mee te doen, meende spr. - De heer J. Paiddinlg, van den Prot. C'hrist. Rond van' Spüor- en Tramwegpersoneel, be cijferde dat door deze regeering veel gedaan is om den nood in de gezinnen van het rijks personeel te lenilgen, meer, zelf® dan 'oor spronkelijk door den heer Ter Laan was ge vraagd. Ver dhr 'betoogde hij, dat de eiisch der moderne bonden niet is1 in het belang van het personeel voor wien de door die regeering voorgestelde refgeling meer profijtelijk is. VerschlilUende sprekers voerden nog het woord. De heer Haazevoet zette db houding uiteen der rechterzijde 'bij het voorBtel-Ter Laan en besprak hij de motie van den minister van financiën. Hij dronr aan op het stellen van vertrouwen in1 de regeering. Ten slotte werd' de volgende motie aange nomen De vergadering van R.-K. en Prot. Christ, ambtenaren en werklieden in Rijks- en Spoorwegdienst «predkt haar vertrouwen uit in de regeering, drinjgt er ernstig hij haar op aan, de (belangen voor bet personeel in rijks dienst niet uit het oog te verliezen, verzoekt die Ohr. en R.-K. Kamorledten, de wenschen van bedoeld personeel te steunen en te verdedigen; verklaart trouw te blijven aan hun organi satie en woneoht geen andere leiding te vol gen dan die van zijn eigen bestuiur, en gaat over tot db orde van dien dag. DE UITKEERING AAN RIJKS PERSONEEL. Retreffende de uitlkeering ineens; die begin October aan de vaste en tijdelijke rijksbe ambten zal worden gedaan, meldt men', dat de regeering een wijziging heeft gebracht in het aanvanikeiijk plan. Z,ij, die van rijkswege buisvesting en voe ding genieten, ontvangen niet de minimum- ui'ikeering van 100, rear- «Cbdhtb aen maand «alaris. Ditzelfde is het geval met alle onge huwde rijiksbemibten die 1 October a.s. den leeftijd van 20 jaren neg niet hebben bereikt, ook dozen krijgen geen 100, maar slechts het 'bedrag, dit zij in een maand verdienen. De voorzitter van de Centrale, van Vereeni- gingen van personeel in Rijksdienst verbond aan den miister een telegram namen® 40 be sturen van organisaties van, rijksambtenaren met verzoek, om deze leeftijdsgrens van 20 ja ren te verlagen tot 18 jaar, ERNSTIG MOTOR-ONGELUK.' Tusschen Belfeld en Tegelen is Zondag een motorrijwiel, waarop de sergeant Janssen, uit Roermond, met zijspanwagen tegen iemand uit Tegelen aangereden. Het rijwiel sloeg om en Janssen werd door den motor gedood. De aangeredene, die, doordat hij dronken was, het ongeluk veroorzaakte, werd ernstig gekwetst opgenomen. De heer V., uit Roermond, die in het zijspanwagentje zat, werd licht gewond. KORTE BERICHTEN. Da 20-jarige Zoon van den heer T. uit Hussum, die Zaterdagmiddag onder Weesp dp jacht waS, heeft 'door onbekende oorzaak een vod schot hagel dloor het hoofd' gekregen en was onmiddellijk dood. Tusschen Acht eni "Wlintelre (N.-R.) heeft een hevige bosebbrand gewoed, waar door veel boisch is vernieldl. De diaconie van de herv. gemeente te Haarlem heeft naimens N. N. ontvangen 5000 teni behoeve der diaeonie-armenen 5000 ter versterking van het fonds ten be hoeve van het diaoonie-h'uiis. De E'ngelsiche ingenieurs; die op het oogenblik een rondreis maiken door ons land, bezotabtem Zaterdag te Zoutkamp die instel lingen van 'laagspannings-netten voor de prov. Groningen en gingen daarop verder langs het Reitdiep ten einde de werken van Electra te bezichtigen. Vandaar reed' men per auto naar den Westpolder ter 'bezichtiging van de boerdbrij van dr. R. J. Mansibolt. Men meldt ons uit Londen, dat de mi nister Van 1 Js'selsteyn Zaterdagnamiddag de Scheepvaarttentoonstelling te Londen bezocht heeft. EEN' FOKKER IN ZEE GEDAALD. Gisternamiddag is een. Fokker-vliegmachi ne (3941), bestuurd door den vliegenier A. Pargerter, wijl de secretaris van den heer Fokker als passagier er in aanwezig was, ten gevolge van een defect aan den motor, in zee gedaald, dicht aan het strand te Schevenin- gen. Beide inzittenden konden zichzelf red den. Zij waren op weg van Ockenburgh naar Amsterdam. Het vliegtoestel, dat gedeeltelijk vernield is, werd naar de garage van den heer Fokker gebracht. HET VLIEGFEEST OP OCKENBURGH. 't Was gisteren de laatste dag van het vliegfeest op Ockenburgh, een weldadigheids- dag ten bate van het onderofficierssanatorium „Ons Belang". In de morgenuren namen de vliegers, die gedurende drie dagen het Haagsche publiek door hun stoutmoedige vluchten in verruk king hadden gebracht, afscheid. Het eerste vertrok Smith met de groote Avro, eenigen tijd later gevolgd door Brown en Shanks, eveneens ieder in een Avro. De vierde besturd door luit. Hinchcliffe, zal nog eenige dagen op Ockenburgh moeten blijven, om hersteld te worden. Wellicht ook, dat hij morgen weer zal kunnen vertrekken. Te elf uur is Sido men een van de Fokkers naar Amsterdam verdokken, terwijl Parger, de andere Fokker-piloot, eerst tegen drie uur naar Amsterdam terugkeerde. Tezelfdcr tijd ging luit. Versteegh weer naar Soesterberg terug, terwijl ten slotte, als laatste van allen, de Italiaan, .Eerrain, in zijn kleine S. V. A., omstreeks 4 uur opsteeg en direct koers zette naar Brussel. TWEEDE KAMEMR. DEN HAAG, 30 Sept. Onder de aan wezige leden was ook de heer mr. H. van Groenendael. De eheer Wijnkoop vroeg een interpella tie te mogen richten tot den minister van oorlog inzake net voortduren van den staat van beleg in het Rijk. Aan de orde was vervolgens, de interpel- latie-Helsdingen inzake de salarissen van ambtenaren en rijkswerklieden. Ten aan zien van de ambtenaren vroeg spreker lo. welke maatregelen de regeering ter voorziening in den oogenblikkelijken nood denkt te nemen; 2o. of zij bereid is een nieuwe salansregeling van telegraaf- en telefoonpersoneel met 1 Juli 1919 te doen ingaan; 3o. zoo niet, om welke oorzaken; 4o. Is de regeering dan bereid de ambtena ren schadeloos te stellen door latere in voering? Ten aanzien van de rijkswerklie den vroeg spreker: lo. is de regeering be reid een toeslag ineens te geven van 250 aan de rijkswerklieden; 2o. ingediende of nog. in te dienen loonvoorstellen door hoofd- en looncommissies onmiddellijk in te voeren met terugwerkende kracht tot 1 Juli 1918, mits direct uitbetaling van den achterstand en zonder korting van de extra toeslagen; 3o. zoo ruim mogelijke toepas sing van de duurtetoeslagregeling 1919; 4o.'de uiteenioopende lootten te vervangen door een gelijkluidende loonregeling, EEN DEMONSTRATIE. DEN HAAG, 30 Sept. Gcruimen, tijd vóór den aanvang der i'wecde Kamer-ver gadering had een menigte postmannen post gevat op het Binnenhof, dat echter tegen het tijdstip dat de Kamervergadering aanving, door de politie ontruimd werd, waarna de betoogers zich op het Buiten hof verzamelden, om daar den uitslag van de interpellatie-Helsdingen af te wach.ten. Wegens de ontruiming van het Binnenhof werden protest-telegrammen gezonden aan den minister van justitie en den burge meester. d'ANNUNZIO EN DE REVOLUTIE. PARIJS, 30 Sept. Volgens de „Figaro"

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2