S liiisrlt tint Oil BiolldslOllciiCiilllita; AlKinaai FEUILLETON. lid mm] tinfl iHi r vrintigstfi Jaafgatfg. Uiii8<< n 30 September. stélt ibesehifltba'ar «p de boo» van die mini- muan-razitsoenlkaart voor brandstoffen (iwitte kaart) BRUINKOOLBRIKETTEN (Duitschs iloffen), EIERKOLEN' en STUKKOLEN. ANTHRACIET kan slechte beateld Wér den iofp tie bong 2a, 2b, 3a en 5b. Teven» brengt rij onder de aaadaidht dat LOS'ÖE DON!» NIET GELDlfJ ZIJN', met welke omstandigheid men bij het afhalen of doen afhalen rekening meet 'honden. J. 1L JACOBSEt Dliirectemr, i'roviiiciiiai JNieuws. UIT WARMENHUIZEN. De raad vergaderde gistermorgen om half tien. i Besloten werd het verzoek van de bouw- en womngvereeniging om een post van 77,69 aan de vereeniging te schenken om het be drag te storten in 'het fonds voor onderhoud en herstel, in te willigen. Het verzoek van den vrachtrijder J. Dek ker inzake het ontsteken van een lantaarn tegenover zijn woning werd in handen van B. e W. gesteld. Besloten werd om aan het rijk een adres te richten houdende het verzoek aan mej. de Graaf vergoeding te geven voor handwerk- onderwijs buiten de schooluren. Het adres van de burgerwc it waarin 200 subsidie gevraagd wordt, zai bij de begrooting behan deld worden. De dankbetuiging van den ex-gemeente werkman voor de verleende toeslag op zijn pensioen werd voor kennisgeving aangeno men. Dito eenige kennisgevingen van Ged. Sta ten betreffende goedkeuringen van ieeningen en het kon. besluit waarbij voor de woning- bouwvereeniging 93200 voorschot wordt verleend, de gemeenterekening werd voorloo- pig vastgesteld op een ontvangst van 12825,705 en 114358,72 uitgaaf, batig saldo 4469.985. De rekening van het le- vensmiddelenbedrijf werd vastgesteld met een nadeelig saldo groot 8237,375. De rekening van het gasbedrijf werd vast gesteld op een bedrag groot 112354.11, ba tig saldo 1185,61. Op voorstel van B. en W. werd besloten de bouwverordening aan te vullen met eeni ge artikelen, waarbij de eigenaars van wegen die voor het publiek openstaan verplicht wor den, deze met zand op te hoogen te bestraten en goed te onderhouden, ook zullen zij voor voldoende afwatering hebben zorg te dra gen. Bovendien is iedere eigenaar verplicht te dulden, al datgene dat ter beoordeeling van B. en W. nuPig en noodig is ten behoeve van het aanbrengen en het onderhouden van de in de verordening genoemde werken. Ook zijn zij verplicht lantaarns te herstel len en helder brandende te hebben op de uren waarin de gemeentelijke straatverlich ting ontstoken is. Het bouwen anders dan aan straten of we gen die de gemeente in eigendom toebehoo' ren is verboden. Wegen die aan genoemde eisclien voldoen zullen van den eigenaar door de gemeente worden overgenomen, mits zij geheel kosteloos vrij van polderlasten aan de femeente worden overgedragen en vooraf be- oorlijik geplaveid, gerioleerd en in behoorlij ke staat zijn gebracht ter beoordeeling van den raad. Terwijl de raad aan de overname nog bepaalde voorwaarden kan verbinden, ten opzichte van de kosten van het onderhoud dier wegen gedurende de le jaren voor reke ning van den vroegeren eigenaar. De raad stelde voorts de regeling vast inzake de wijze van uitbetalen der jaarwedden van het on derwijzend personeel overeenkomstig de arti kels 7 tot en met 12 der verordening. Beslo ten werd de huurwaarde der woningen van de schoolhoofden te Schoorldam en Warmen- huizes op 150.— 's jaars te stellen. Batóoten werd dB gemeenWbegnwCng «n die van de gasfabriek ter visie te leggen. Voorts werd besloten een leening van 23000 aan te gaan voor de uitbreiding van de gasfabriek, tegen een rente van hoogstens 6 pCt af te lossen in 23 jaar, te beginnen in 1921. Aan de nieuwsjaarscominissie zal tot dek king van hoogere uitgaven 50 worden uit betaald. Aan de schoolcommissie te Krabbendam 15. Op voorstel van B. en W. werd besloten aan het bestuur van de Gereformeerde Schoolvereeniging te Krabbendam een vergoe ding van 14X24.50 te verleenen, voor het gebruik maken der kinderen van het onder wijs op de school, hoewel zij niet tot het kerk genootschap behooren, de heeren H. E. Dij ken en C. v. d. Kolk werden tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim te Schoorldam benoemd. In plaats van den heer Kraakman, werd de heer J. Swan Hz., tot ambtenaar van de burgerlijken stand geko zen. Tot hoofd van het herhalingsonderwijs te Warmenhuizen werd de heer R. C. Knij- nenbrug, tot onderwijzer de heer L. H. Ne- lissen en tot onderwijzeres mej de Moei be noemd, de heeren Slot, Gutter en Kraakman werden tot leden van da commissie belast met het nazien van de rekening gekozen. De heeren Gutker en Nannes werden tot leden van de gascommissie gekozen. Bij de rondvraag oordeelde de heer Slot het onge- wenscht, dat B. en W. over bouwplannen de adviezen van de Provinciale Schoonheids commissie inwinnen. Spr. vreest, dat het bouwen daardoor niet bevorderd zal worden en dat de heern het er op zullen aansturen, dat het maken van plan nen zooveel mogelijk door architecten ge schiedt. De waarde van de architechten oor deelde spr. problematisch, de heeren breken elkander onderling a! heel sterk af. Spr. gaf B. en W. in overweging zelfstandig te oor- deelen. De voorzitter zeide, dat B. en W. slechts de verordening uitvoeren, waarbij bepaald is, dat woningen aan eischen van welstand moe ten voldoen. Zeer veel gemeenten sloten zich bij de adviescommissie aan en het was zeer toe te juichen dat dit geschiedde. B. en W. vragen het oordeel van de com missie, omdat zij zich zelve niet bevoegd achten. De commissie geeft voor menschen met kleine beurzen gratis advies dat zij die het betalen kunnen goed doen een architect te nemen is sprekers meening. Als een kind ziek is haalt men geen veearts. Een timmerman kan als timmerman zeer bekwaam zijn, bouwkundige is hij niet. Nu kan de gemeente voorkomen dat sma- kelooze dingen worden neergezet. De heer Gutker had de rapporten gelezen en ziCh over de daarin voorkomende bewoor dingen geërgerd, spr. had daardoor geen hooge dunk van de heeren gekregen. Fatsoen lijke mannen laten zich daarvan niets uit. Na eenige bespreking over dit punt sloot de voorzitter de vergadering. UIT HARE'NÜAESPEL. De raadl vergaderde Maandagmiddag vol tallig. De voorzitter1 deelde mede met het Pro-v. eleetrischibedlrijf een boapréking te hebben ge had inzalke de aanaH/uiting van Waarland. Daartegen zo/u vrij zeker igeen bezwaar be staan en aanwLuitinig zou 'kunnen geschieden vanuit Oud'karapel of vanaf den kabel langs de 'lijn. Nadere besprekingen oiver dit punt met de heeren Memelink zullen apoediig worden ge houden. Ingekomen wals een dankbetuiging van den gemeente-veldwachter voor de verhooging van salaris. Ook was ingekomen het rapport van den gemeenteopziehter waarin medegedeeld' werd dat 'de aanbouw aan de school te Waarland overeenkomstig het bestek voltooid is. Besloten werd den tweeden termijn van de inschrijvingssom uit te betalen, waardoor nu nog gedurende 3 maanden 10 pet. onbetaald blijft. De kas van den gemeenteontvanger ia Op 13 Sept. nagezien en in1 orde bevonden. In .kas was 6180.70. De voorzitter deelde hierna mede dat voor u iplkeuxmeeater een oproeping geplaatst is v;j, het onlangs vastgesteld salaris groot J 1300—1800. Daarop zijn geen sollicitaties ingekomen, waarom in een gecombineerde vergadering Door Chailes Garvice. Vrij naar het Engelse! 38) Hij ging iederen dag naar zijn kantoor en deed daar zijn zaken af; soms liep hij door den met onkruid begroeiden tuin achter het huis, het kiezelpad over met zijn handen op zijn rug en de oogen nu en dan zijdelings ge vestigd op den ouden zonnewijzer, waaron der hij het testament verborgen had, dat aan Constance en hem een groot fortuin zou verschaffen. Hij beschouwde het, zooals een man een verborgen schat zou beschouwen, dien hij op een gegeven oogenblik zou kunnen opgraven, en hij staalde de plek aan als een gierigaard zijn zorgvuldig verborgen schat. Welk een verrassing zou het wezen, voor heel het graafschap, als hij met Oonstance Desbrook trouwde en het testament „ont dekt" werd en wijd en zijd verkondigdi zou worden, dat zij de erfg« ame was van sir JohnHij zou dan de plaats bekleeden in het graafschap, waarop hij aanspraak maakte; hij zou niet alleen zijn mr. Lycett Crayson, de notaris, mhar de echtgenoot van sir John's dochter. Hij zou zelf een groot huis bouwed, Erecies op de grens van het landgoed Des- rook Park hij had een hypotheek op een stuk grond, dat juist geschikt zou wezen; hij zou lid van het parlement worden, hij zou mild bijdragen aan de kas der partijen, hij zou een ridderschap verkrijgen, misschien wel baron worden sir Lycett en lady Cray- son. Dat klonk goed. Met Constance's geld en zijn eigen hersenen kon hij gemakkelijk de eerste man van de plaats worden. Constan ts was uitstsksad gasohilfi; ëLw 'taan aan te geven op alle terreinen, op maatschappelijk gebied en in de groote wereld, en ze zouden dus de eersten van het graafschap worden. Het was een heerlijke droom. Lycett Cray- sons hart begon er luide van te kloppen. Hij kon het best volhouden, geduldig de verkwis ting op het kasteel aan te zien en sir Ralph geld voor te schieten. De toekomst behoorde hem toe, de roemrijke, de rooskleurige toe komst. Vroolijk en opgewekt werkte hij voort in zijn kantoor, grenzende aan de bouwval len van zijn huis. Hij moest afwachtenalles gelukt denm an, die weet af te wachten, zoo sprak hij zich zelf toe. Intusschen zette Constance, om wie hij zijn net weefde, haar leven van zelfverloochening en zelfopoffering voort. Zij was den volgen den dag Becky Thorpe weer een bezoek gaan brengen. Becky was wat beter dien morgen zonder twijfel had de gedachte, dat haar huishuur betaald was, een zwaren last van haar hart afgenomen zij zat op en was bezig een tooneelcostuum te repareeren. Zij begroette Copstance schuw maar dankbaar. „Ge ziet, wat u voor mij gedaan hebt. Ik ben een heel ander mensoh voor mijn ge voel. O, ik ben zoovéél beter vandaag. Ik zal heel gauw weer uit mogen gaan en hersteld zijn." „Dat doet mij erg veel pleizier," zei Con stance; „maar u moet niet al te veel vragen. U is nog ziek en heel zwak. Ik heb wat con sommé en een flesch port voor meegebracht. Neen, bedank mij maar niet, het komt van het Huis." Zij trok een stoel bij het vuur en zag Becky glimlachend aan, een glimlach, dien niet alleen Lycett Crayson en sir Ralph, maar de meeste menschen onweerstaanbaar vonden. „Ik kom alleen een praatje maken. Vertel mij eens wat van u zelf." Becky's gezicht betrok. ,Er is niets te vertellen," zei ze. „Niets dat voor uw ooren geschikt is. Ik ben al de moei te, die u zich voor mij geeft en al uw \wian- vsn B, «n B. Mffta te «ra nftww» osmw- pi-nig te plaateen met 250 h/ooger «alalia behouden» goedkeuring van de raden. Hoewel het noodig ie een gediplomeerd keurmeester te hebben, maar we met 1 Dot. niet iUlaar kunnen 'komen en een tijdelijk ge diplomeerde niet te krijgen ia, werd een ter goeder naam en faam bekend etaand slager benoemd om dezen duunet tijdelijk waar te nemen. t Als hij afwijkingen constateert zal hij den 'keurmeester De Boer in den arm hebben te nemen. Het is etoehts een noodmaatregel, omdat een tijdelijk gediplomeerde niet te krijgen ia. Een tweetal adressen met verzoek om »a- la.risvéï'büoging voor de verloskundige en een verzoek van den opzichter der begraaf plaat» om een nieuw "■oh uurtje zuilen bjj de begroeting beh&ndél'd wonden» Door den minister ia 210 aan die gemeen te terugbetaald voor de sohuda die die ge meente leed bij de naiwchaiiing v an vkesoh- bomboekje®. De koeten 60 voor de stempels blijven voor rekening van die gemeente. Van Gedep. Staten kwam bericht in dat ze kennis hebben genomen vsn de herziene politieverordening. Van het Prov. Eli«c.-%edirijf kwam biet ver zonk ia, of de Gemeente bij eveatuwte aan sluiting asn het net bereid wm de kosten, groot 210, die gemaakt rijn doordat 84 pa len vsn 8 Heter zijn geplaatet inp'liaats van 82 palen van, 7 Meters asn het bedrijf terug tie betalen. B. en W. meenden dat dit een zanik was tusaohen die telephouie en het elee.-bedrijf en stélde daarom voor afwijzend op het verzoek te ibem/chitóken. De raad besloot aldus. Bij monde vsn den heer Dekker wer d mee gedeeld, dat de commissie dé gemeantelande- rijen in goeds orde bevonden heeft. Een aifeker was er, 'die te wensohen overliet. De commis sie ontving den dank de» voorzitters voor de moeite. 'De voorzitter deelde mede dat de drie kachels voor de séhool te Dirkühorn af zijn en daarvoor nieuwe zullen moeten komen. B. en W. kregen machtiging deze zaak naar hun beste weten uit te voeren. De kos ten zullen ongeveer 225 zijn. De gemeeatebegnooting word aangeboden met een ontvangst en uitgaaf groot 621'02.34 en een post onvoorzien groot 1447.27 Yt en de begroeting voor het bur gerlijk armbestuur met oen ontvangst en uitgaaf groot Z 7628 met een post onvoorzien groot 28. De voorzitter had de stille hoop gekoes terd dat de H. 'O', wat veriaagtd kon worden. Er zal echter nog 23606 noodig zijn. Aan die orde kwam die vaststelling van de verordening betreffende uitbetaling en rege ling van de salarissen voor het onderwijzend personeel. De heer Francis zag gaarne dst ook na Overlijden het salaris nog eenigea tijd werd uitbetaald. De voorzitter vreesde dat dit niet gaan za'li, wel kan volgen® dé toéiic'htingi, 8 weken extra 'loon ais bijdrage worden uitbetaald, detoh dit moet dan door de gemeente worden ibetaaldl Dit 'kan echter ook 'bij voorkomende gevallen geregeld worden waarom de heer Francis er geen voorstel van maakt De conceptverordening werd goedgekeurd. Hierna deeldé de voorzitter medé dat de nieuwe wet voor de gemeente een strop ie. Wé moeten jaarlijks 'uit de gemeentekas betalen het verschil tiusachen het uitgekeerde salaris en hetgeen daarvoor door het Rijk vergoed werd. 1918 werd daarvoor al» leid draad genomen. Dit zal dé gemeente jaarlijks 4700 koeten. In verhand met de nieuwe wet werd de huurwaarde van de woningen voor de hoof den van «cholen verlaagd, voor Dirkehorn van 306 op 200, voor Waarland! en erlkbuurt van 250 op 225. Voor het geven van herhalingsomderwij» werden 'aangewezen de» hoofden van scholen. De kohieren schoolgeld 3e fcw. werden vastgesteld voor Dirkshom op 161.25, voor Kerkbuurt op 170.80 en voor Waarland op 169.85. De heer Francis deed hierna enkele vragen en opmerkingen naar aanleiding van het rap port van de gasfabriék té Warmenhuizen. Deze vragen, die in hoofdzaak inhielden de uitlkeering groot 627.15 aan deze gemeente en de 1900 die aan dé gemeente Warmen huizen werden uitgekeerd!, werden door den voorzitter naar genoegen' 'beantwoord/, waar door voorstelen achterwege bleven. «lelijkheid niet waard." „Daar ben ik nog zoo zeker niet van. Er ia geen muschje dat op aarde valt. Maar dat weet u allemaal wel. En u ia lang geen muachje, u ia een vrouw van karakter en zelf vertrouwen U zal spoedig weer beter zijn heel spoedig hoop ik en dan zal u een be tere meening hebben over u zelf." Becky zag haar dankbaar aan. „Als dat zoo is, dan heb ik bet aan u te danken. U is een soort mensch, dat iemand hoop geeft; en u hebt mij meer goed gedaan, dan al de dokters met hun medicijnen mij zouden doen. Ik heb een gevoel of u verdriet gehad hebt en dat u daardoor zooveel sympathie voor mij hebt." Constance strekte haar handen uit naar het vuur en glimlachte. Het was een droevig lachje. „O ja, ik heb veel verdriet gehad 1" zei ze „Wie heeft dat niet?" „Vertel het mij", zei Becky als een plotse linge ingeving. „Misschien kan ik u helpen. Ach neen, dat is natuurlijk dwaas!" Constance keek peinzend in het vuur. „Ik zou het u wel willen vertellen, zei ze, „en toch „Doe het iet als u het liever niet doet." Constance haalde diep adem. „O, het is niet zoo'n groot verdriet," zei ze, „het is niets bij het uwe te vergelijken. Wil ik er wat kolen bij doen? Ik heb een hal ve ton besteld. Wees daar niet boos om. Ge- hebt warmte noodig. Ja, ik zal het u ver tellen, Ik ben de dochter van een landedel man, een baron. Ik denk niet dat ge hem ooit hebt hooren noemen, toch was hij wel be kend in zijn tijd. Hij heeft mij achtergelaten zonder eenig fortuin en onder voogdij van den man aan wien hij al zijn bezittingen had vermaakt." Zij zweeg een ogenblik en staarde in het vuur. Het was haar zelf zoo veemd en onverklaarbaar, deze begeerte amh tae te vacfcuomwan aan am meisje dat Da KMr Da Yirïw wanatdfta «sotóTS no® enkele vragen te doen en die heer Bakker wee» er op dat 't aanplakbord in den ö'loot- Ujaardipotider geheel verdwenen ie. Nadat besloten werd daarvoor een nieuwe te plaateen, werd' die vergadering geeXoten. UIT OUDKARSPEL. Ter gelegenheid) van dé kermi» werd hij den 'heer Fl Kuilman ringsteken op fietsen gehouden waarvoor 47 liefhebbers waren. De uitslag was als volgt: le prijs J. Kra mer), rijder K. Boot; 2e pr. K. Hemke rijder O. v. Dort, 8« prijs 8. Bruin rijder dezelfde; 4e prij» K. Heanlke rijdier G.. van Dort, 5e pr. O. Boot rijder K. Boot. Dé prijzen bestonden uit contanten. UIT HENSBROEK. De raad dezer gemeente heeft besloten de jaarwedde van den burgemeester overeen komstig het ontwerp van Ged. St. te brengen op 1100 en als secretaris op 850, en die van den ontvanger op 700. Van de Gezondheidscommissie te Hoorn was ingekomen de rekening over 1918: ont vangsten 1866,93id, uitgaven 1055,78)4, batig saldo 811,15, benevens van dezelfde commissie begrooting 1920, sluitende met een ontvangst en uitgaaf van 2005.09, waar bij gerekend werd op een gemeentelijke bij drage van 2 ct. voor eiken inwoner. De Gemeenterekening wees aan over 1918 een ontvangst van 14714,7714 en een uit gaaf van 15244,98%, nadeelig saldo 530 ruim op advies van de commissie van onder zoek werd ze aldus vastgesteld. Eveneens werden goedgekeurd: rekening Burg. Armbestuur: batig saldo 566 ruim en balans, winst- en verliesrekening G. E. B. nadeelig saldo 15,87)4 buiten de post 1577 voor de straatverlichting. UIT WIERINOERWAARD. De heer P. Peper (Unie Liberaal), die we gens bedanken van eten heer Jb. Bakker tot Raadslid werd verkozen heeft zich deze ver kiezing laten welgevallen, zoodat de Raad nu voltallig is. UIT BERGEN. Het personeel der lichting 1918, dienst doende bij het bewakingsdetachement alhier hetwelk op 1 Oct. a.s. In het genot van onbe paald verlof wordt gesteld, wordt gedeeltelijk afgelost door personeel van het 21e Reg. In fanterie uit Hoorn en den Helder. '«rrnèngd Ah©uvi&. HET JUBILEUM WILLY MULLENS. De firma Alberts frères, dat is Willy Mul lens, de alom bekende „Roi des bioscopes" heeft Zaterdagavond in het Gebouw voor K. en W. te 's-Gravenhage gejubileerd. Hij had daartoe alle redenen, twintig jaar geleden werd in Breda de grondslag gelegd voor de ze firma, welke thans in ons land op bios coopgebied niet laleen den toon aangeeft, maar door publiek en vakman als de pionier beschouwd wordt voor de enorme vlucht, wel ke thans het bioscoopbedrijf in Nederland genomen heeft. Twintig jaar geleden begon de firma met dezen Franschen naam. maar van ras-echte Hollanders haar bedrijf in een kermistent. Willy Mullens heeft gisteravond gejubi leerd op een wijze, die zelfs zijn stoutste ver wachtingen moet hebben overtroffen. Een tot in den nok gevuld gebouw is er getuige van geweest. Men heeft hem thans in 't volle licht, staande op het in een ware bloemenhof her schapen tooneel, kunnen toejuichen, en men heeft kunnen zien hoe populair hij is, niet alleen bij 't publiek, maar ook bij eigen vak- menschen. Na een kort bioscoop-program, waarin Mullens eens een serie oude koeien uit de sloot heeft gehaald, en een aantal oude eigen opnamen op het doek gebracht, kwam na de pauze hèt moment van den avond, een mo ment 't is helaas een contradictio m ter minis dat zeker een paar uur duurde. Nadat het echtpaar Mullens door oud-mi nister Lely op het podium was geleid, waar eere- en huldigingscounté zich hadden opge steld, trad de voorzitter van het laatste, de heer dr. L. A. Rademaker, naar voren, die de verdiensten en dat bleken er veie te zijn van den jubilaris schetste in een toe spraak, die uit den aard der zaak wel lang moest worden. Hij bood Mullens een door Anton van Wely vervaardigd portret aan, dat den jubilaris in een houding geeft, zooals we hem zo vele avonden zagen staan, naast zijn piano, wachtende op het oogenblik, dat haar bijna vreemd was; misschien kwam het omdat zij haar vriendschap geschonken had. „Ik" ik werd verliefd op hem, maar ik vond ontdekte iets in zijn verleden dat mijn huwelijk met sir Ralph onmogelijk maakte." De naam ontviel haar onwillekeu- ng. het Becky, in haar stoel geleund, zag mooie gezichtje vol sympathie aan. „Wij scheidden van elkander," ging Oon stance voort, „en en dat is alles. Het is een heel gering verdriet vergeleken bij het uwe. Doet uw been u vandaag wat min der pijn? Ik denk dat u betere hulp moest hebben, dat u een specialiteit moest raadple gen. Ik ken er een, hij is dokter aan het St. Georgéhospitaal. Hij is heel bekwaam voor gevallen zooals het flwe. Ik weet zeker, dat hij bij u zal willen komen als ik het hem vraag, ik zal hem schrijven als u het goed vindt. „Neen, neen", zei Becky. „Ik weet wat dat beteekent. Dan betaalt u de onkosten. Geef mij zijn naam en adres op, dan vraag ik aan den dokter, die bij mij komt, of hij wil schrijven." „Heel goed", zei Constance. „Wat is u trotsch! Hebt u een blaadje papier voor mij? Neen, neen, ik zal bet wel krijgen. Staat u liever niet op: Waar is het?" Becky zei waar ze het kon vinden en Con stance schreef een kort briefje aan een be roemd geneesheer. Zij onderteekende het zonder er bij te denken met haar eigen naam en gaf het toegevouwen aan Becky. „Als u dit aan den dokter meegeeft, dan zal hij het verzenden." Becky bedankte haar en legde het toege vouwen briefje op de tafel naast zich. Con stance bleef zoo lang als ze kon en praatte vroolijk met haar patiënten toen zij opstond om heen te gaan, hield Becky haar onder een of ander voorwendsel nog terug. „Hat ia nat ée zem weg gaat, auater don 't weer afjn Beurt aca afijn. Mr. R. bette» ooer, voorzitter van de staatscommissie tegen het bioscoopgevaar, noemde Muiena niet al leen een Haagsche, doch ook een Neder- landsehe figuur en overhandigde hem een ah bum met de handteekeningen van vele en be kende Nederlanders, o.a. van de ministers van Binnenlandsche Zaken en van Onder wijs. Toen kwam de heer Henri ter Hall, namens den Bond van directeuren, een pianola aan bieden. „Tijd om zelf nog piano te spelen heb je niet/ z ide hij, „daarom hebben wij er maar een gekocht die T zelf doet." De stroom van sprekers en cadeaux begon toen eerst recht; namens het Gebouw voor K, en W. bood dr. Meihuizen den jubilaris een prachtige oud-Hollandsche staande klok aan, en vergat daarbij den ouden regen, bliksem en stormmaker van Mullens niet, die naar voren werd geroepen en een fraaien krans in ontvangst te nemen had: Andrée de Jong, do secretaris van het comité, voerde inzonder heid tot mevrouw Mullens 't woord, bracht haar hulde voor den steun, haar echtgenoot steeds bereid, en prees haar, omdat zij, on danks allen arbeid, ook haar huiselijke plich ten nooit vergat; hij bod haar voor elk der kinderen van het jubileereude echtpaar een gouden munt aan, waarop gegraveerd 'was de herinnering aan een van vaders schoonste dagen; Eduard Verkade herinnerde aan de vijandschap tusschen tooneel en bioscoop, die echter door de opvatingen, welke Mullens over de bioscoop heeft, moet veranderen in vriendschap; ook hij bood een krans. Toen volgde één groote stroom van bloemstukken, van kransen en cadeaux, te veel om op te noe men. Mullens was bewogen, vooral ook toen de bekende paradijsdichter, de heer Boelens, namens het paradijs, een huldigingsgedicht voorals uit den hooge, dat met donderend ap plaus werd ontvangen. Willy Mullens dankte allen die tot het wel slagen van dit jubileum hadden bijgedragen; hij begon met net paradijs dat zooals hij eerlijk en terecht opmerkte den grondslag heeft gelegd "or heel het bioscoopwezen in ons landdez bezoekers waren het, die het eerst zijn bleken te waardeeren, en dus ook 't meest recht op zijn dankbaarheid hadden. Doch ook de vele andere trouwe bezoekers vergat hij niet; getroffen door zoovele bewij zen van sympathie, dankte hij ook heü. Eerst tegen twaalven was de huldiging af- geloopen. Ten gevolge van de staking bij de fa. Nourry en v. d. Lande te Deventer kwam Vrijdag te Lochem geen bloem aan, zoodat de bakkers geen wittebrood konden leveren. Te Enschede ■werden ten. nadeele van den heer Havedbordt 80.006 sigaretten ver duisterd» De politie beeft ïn veriband1 daar mede twee personen aangehouden. Het on derzoek wordt voortgezet. In het jaar 1907 kocht de heer S. de Yriee bij het' dorp Echten (Fr.) 10' bunder af gegraven polderland voor 2200. Hij verbe terde allengs den 'bodem en imaalkte ex een boerderij' van, dliö 'hij verkocht voor nui/m 32.006. TRAM'STAKIN'G OPGEHEVEN. In de Zondag te Avereest gehouden verga dering van het personeel der Dedemsvaarsche Stoomtram-Maatschappij is besloten, de sta king op te neffen op de volgende voorwaar den: 1De nog uit te betalen bedragen van den duurtetoeslag, met inbegip van het beaag voor Augustus, zullen worden uitbetaald. 2. Uiterlijk 4 Oct. 1919 wordt aan ieder van het personeel van 18 jaar en ouder, een bedrag van 100 per hoofd uitgekeerd. 3. Ingaande 1 Januari 1920 of zooveel eer der, als de door den minister van waterstaat aan 'de maatschappij opgeheven loonregeling zal worden doorgevoerd, wordt door de di- reotie een niewe loonregeling ingevoerd, ge baseerd op een grondloom van 19.25 per week, waarbij binnen de grenzen van het maximum komen eventueel periodieke vehoo- ggingen als de betrokken en dienstjaren heb ben. Aan deze regeling wordt terugwerkende kracht verfeend vanaf 1 Juli 1919. De loonen der ambtenaren worden in on geveer gelijke verhouding verhoogd' als die van de beambten en werklieden. 4. Uitbetaling van den huidigen duurte toeslag wordt bestendigd, totdat de nieuwe loonregeling in werking treedt. 5. Het personeel beneden den 18-jarigen leeftijd ontvangt een uitkeering ineens van 25. 6. Rancune-maatregelen worden niet toe gepast stance, alsu de kamer uitgaat," zei ze. „U maakt het leven nog de moeite^ waard. Als u wist wat uw bezoeken voor ïnij geweest zijn." Constance zag haar heel vriendelijk aan. „Het is heerlijk te weten, dat men van eenig nut is op de wereld", zei ze. „Denk er vooral aan den dokter te vragen dit briefje te verzenden. U zal gauw weer heelemaal beter zijn en ik zal het genoegen hebben u te komen zien optreden in uw café- chantant." Becky lachte ongeloovig. „U zou voor niets ter wereld naar een ca- fé-chantant willen gaan." „O ja zeker wel. Om u te zien. Waarom niet? Wat voor kwaad is er in een café-chan- tant? Wij hebben allen nu en dan een amu- sementje noodig, rijken zoowel als armenen ik ben geen onverdraagzame ijveraarster. Ja, ik zal gaan en u zien dansen en hooren zin gen. En nu zeg ik u goeden dag. Morgen kan ik niet bij u komen, want dan heb ik heel veel te doen; maar overmorgen of den dag daarna." Zij stak de hand uit en trok Becky naar zich toe om haar een kus te geven. Becky verzette zich evenals ze dat den vorigen keer gedaan had; maar Constance was sterk en Becky was zwak en Constance kuste haar. Toen Constance weg was, bleef Becky eeni ge minuten lang staren in het vuur. Die reine kus was als 't ware een zegen voor haar geweest en de arme Becky gloeide er van. Toen herinnerde zij zich het briefje, dat Constance geschreven had, en werktuigelijk nam zij het op van de tafel. Zij las het, maar haar gedachten waren er niet bij, totdat zij de onderteekening zag; toen schrikte zij en het bloed stroomde haar naar 't gezicht. Constance Desbrook. Constance Des brook. fWfrrdt vrrvnlgd) ?s»

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5