AmstflI(A'dam) Alcm. Victrix 1 Provinciaal Nieuws. ZONDAG a.s. Telegrammen van heden. Ingezonden Stukken. Stadsnieuws. 0*™HEFF!N<9 BAKKERSNACKT A rbetd BURGEMEESTER oT WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algeraeene ken nis, dat zij bij hm bwluit var. 2 October j.l. can hti Eötuur óat Ccc« Veftaii^ng „Ces Bslang", ingevolge ail. sub b Her Verof- Vi doting w net tegengaan van den nachtar beid! in feronuiteld'Cfijsh', «ccr den tijd' van één week vergunning hefcbsn verleend' tot de uitoefening van zijn bedrijf gedurende den nacht in de bakerij van den heer W. O. E. Valk aan de Tuinstraat, ingaande Zondag avond 5 October a.s. en eindigende Zater dagavond 11 October d.a.v„ in verband waarmede aan het,Bestuur der Vereeniging voornoemd ontheffing is verleend) van het bepaalde in art. 2 .dier Verordening, worden de bij deze tegelijkertijd aan den heer Valk ontheffing voor dezelfde tijdruimte verleend van het verbod, bedoeld bij art. 5 sub a dier Verordening. Burgemeester eb Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAAR, 3 October 1919. grossiers in de eerste plaats ondoenlijk is de zorg op zich te nemen voor de verrekening van het prijsverschil op de bons, die door de winkeliers zullen worden ingeleverd, met het daaraan verbonden risico van het instaan zoowel voor aantal als echtheid der bons, alsmede voor het verloren raken ervan. In de tweede plaats zou deze regeling van de grossiers vorderen, dat zij gedwongen worden voor elke 100 balen suiker, die zij per week omzetten, 06.000 renteloos vast te ïeggen boven en behalve het gewone bedrijfs kapitaal, dat zij voor hun suikeromzetten noodig hebben, hetgeen voor de financieele positie van velen hunner een onoverkomelijk bezwaar oplevert. In de derde en zeker niet de minst gewich tige plaats is het bedrag van 1.25 per 100 K hun toegestaan als het verschil tusschen hun inkoop- en verkoopprijs, zelfs geheel on voldoende om de meest noodzakelijke kosten te dekken, omdat in de eerste gevallen enkel aan vracht en sleeploon reeds meer dan 1 2j moet worden uitgegeven. De vergadering besloot om te trachten in overleg met den Ned. Grossiensbond en den Ned. Suikerbond den minister kenbaar te maken,'bij welke regeling de grossiers weder om hun medewerking aan de suikerdisriöu- tieregeling zouden kunnen verleenen SUIKER. De Nederi. Rruideniersbond heeft den mi nister van Landbouw in overweging gegeven het risico bij den verkoop van suiker (het voorschot) at te wentelen op den verbruiker, die dan den winkelier den wereldprijs zou hebben te betalen en na afloop van het. gel dende tijdperk de bonnen zou moeten kunnen verzilveren op plaatsen, nader door het rijk aan te wijzen. INDUSTRIESUIKER. De Noordelijke Vereeniging van Likeur stokers, Limonade- en Vruchtenwijnfabrikan ten heeft den Minister van Landbouw, den voorzitter van den Ministerraad en den se cretaris der Staatscommissie inzake de duur te een telegram gezonden waarin er met klem op aangedrongen wordt, de noteering van den industriesuikerprijs niet te verhoo- gen. KAAS. De Vereeniging van winkeliers in levens middelen „Onze Kracht" te Rotterdam, heeft in een tdegram aan den minister van land bouw geprotesteerd tegen de gestelde winst marge bij den verkoop van kaas. Daarbij is, zoo schrijft zij, geen onderscheid gemaakt lusschen jonge en oude kaas en geen reke ning gehouden met indrogen, inwegen, ver pakking, verkruimeling, enz, BEGRAVEN LIJKEN EN LIJKVER BRANDING. Ingediend is een wetsontwerp tot aanvul ling en- wijziging van de wet tot vaststel ling van bepalingen betrekkelijk het begraven van lijken enz. In de eerste plaats strekt dit ontwerp om te voorzien in de leemte welke thans bestaat nu niemand! aansprakelijk is voor de naleving der verplichting tot het begraven van een overleden persoon. De voorgestelde bepaling noemt verschillende nabestaanden op (voor zoover ter plaatse aanwezig) de niet geschei den echtgenoot, de meerderjarige bloed- of aanverwanten tot den derden graad, ingeslo- den, de meerderjarige erfgenamen en de exe cuteurs-testamentair die alleen aansprakelijk gsteld kunnen worden. Aan het Openbaar Ministerie blijve 'overgelaten, de beantwoor ding van de vraag wie in 'een concreet geval zal zijn te vervolgen, omdat dit van geheel feitelijke, niet vooraf te omschrijven omstan digheden zal moeten afhangen'. Verder wordt voorgesteld te bepalen, dat, indien de overledene dit bij uitersten wil of bij akte als omschreven in art. 982 B. W. heeft bepaald, zijn lijk kan worden verbrand en dat de wijze van verbranding enz. wordt geregeld bij algemeenen maatregel van be stuur. De regeering meent dat de wet de moge lijkheid dient te scheppen om het aantal tijk- ovens desgewenscht tot de bestaande te be perken en dat alleen dan de lijkverbranding mogelijk behoort te zijn, indien de overledene cp een leeftijd die eenigen waarborg geeft voor een onbevangen oordeel, deze beschik king over zijn stoffelijk overschot met zoovele woorden heeft getroffen. Het voorstel 3luit initusschen allenains uit het beginsel der lijkverbranding. Eene verplichting om te doen verbranden kan op de nagelaten betrekkingen niet wor den gelegd. In de eerste plaats kunnen zij daartegen gemoedsbezwaren hebben en ten tweeden kunnen practische moeilijkheden de verwezenlijking van den wil van den overle dene beletten. Aangeteekend wordt dat als uit andere dan particuliere fondsen de kosten voor de bestelling van het stoffelijk overschot moeten worden bestreden, van verbranding geen sprake kan zijn. De algemeene maatre- gel van bestuur, welke wordt voorgeschreven, zal o.m. de voorschriften behelzen aan welke de lijkoven, het columbarium enz. moeten vol doen, voorts de nadere bepalingen die zijn in acht te nemen uit justiéel oogpunt, terwijl ook gelegenheid wordt gelaten om alleen de reeds bestaande crematie-inrichting te erken nen .Eindelijk zullen ook voorschriften ge troffen kunnen worden die beschikking over de overblijfselen na verbranding regelt. bakkersacttf Ook te Leiden dreigt een ennflid: tusschen de bakkempairoons en gezellen. De gezellen hebben gevraagd het loon vcor een volwas sen wer0?raoh.t te brengen van 24 op 30 en dra met 6 per week te verhoogen en de andere gezellen naar rato een yerhooging toe te kennen. De patterns hebben besloten een loonsver- hooging voor volwassen gezellen van 2 toe te kennen en de werkweek te brengen van 63 op 55 uur Vermoed wordt, dat de gezellen dit niet zullen aanvaarden. Men meldt ons uit AmsterdamIn den stand der stalking is heden geen verandering gekomen. In de Broodfabriek „Ceres", „Tijdgeest", „Assimptio", „Renout", „Ons Beginsel", en de „Broodfabriek" op de Vijze- gracht wordt nog gewerkt, terwijl in de klei ne bakkerijen door de patroons zelve bet brood bereid wordt. Be stakers van den „Modernen" ba'k'kers- gezellenbond hebben hedenmorgen in „Hand werkers Vriendenkring" en „Casimo" verga derd. Daar zijn door den' Bondsvoorzitter, den heer Hillehregt, mededeelingen gedaan over 'het verloop der conferentie met de pa troons-vertegenwoordigers, terwijl de voorzit ter der afdCeling Amsterdam, de heer Goed- hardt, den. stand' dar actie heeft uiteengezet^ waarbij hij er diet nadruk op gewezen heeft, dat da stakende bakkers niet van plan zijn den strijd np te heffen zoolang de. patroons geen toenadering toonen. De door de werkgevers voorgestelde con- oeptaxbeids-overeenkomst is van de hand ge wezen. De werknemers hebben nogmaals voorgesteld het loon te 'brengen op 82 per week en den arbeidsduur tot 1 Januari 1920 vast te stellen op 52 uur per wéék. Voorts hebben zij de in bet concept voorkomende bepaling tot de instelling van een arbitrage commissie niet aanvaard. De patroons hebben volgen® onze zegs- mannen dez nieuwe voorstellen niet meer in bespreking gebracht. Daarom is dan ook in dè hedenmorgen ge houden stakers verga deringen van bestuurs zijde geadviseerd, den strijd voort te zetten. Er zullen posten worden uitgezet, om de werkwilligen aslnog te bewegen zich biji de stakers aan te sluiten. Door de Christ, en R. K. arbeider® wordt in een aantal 'bedrijven gewerkt, terwijl in de kleine bakkerijen, waar de patroons zelf medewerken, nog brood' 'bereid wordt. In de stad staan de mensehen geduldig in rijen voor de winkels te wachten, totdat zij aan de beurt zijn brood te ontvangen. Het gemeentebestuur van Amsterdam be richt, dat, ter voorziening in het te kort aan voedsel, als gevolg van de staking der bak kersgezellen, op de voor brood bestemde bons der broodkaarten, bloem en meel ver krijgbaar zal worden gesteld. En dat wel op eiken' bon een hoeveelheid bloem of meel ge-, lijk aan 3/4 van de op den bon uitgedrukte hoeveelheid. Zoo zal b.v. op een bon van 200 gram 150 gram bloem of meel worden ver strekt. DUURTETOESLAG SPOORWEG PERSONEEL. De Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel bericht ons dat door de directie der spoorwe gen alsnog is bepaald, dat boven de op 30 Sept. j.l. toegezegde 30 dagen bezoldiging, nog voor ieder kind beneden dte 16-jaar 20 zal worden uitgekeerd. DE TOEKOMST DER HOHENZOLLERNS. Men seint ons van WieringenDe voorma lige Duitsdie Kroonprins is hedenmorgen, 3 October, des voormiadags te 8 uur, per post boot naar de van Ewijck-sluis vertrokken en zal verder per auto voor een kort bezoek aan zijn ouders op het slot te Amerongen, naar Amerongen reizen. Naar wij uit regeeringskringen vernemen, is dit eerste wederzien tusschen vader en zoon bewekstelligd, om dringende kwesties aangaande hun bezittingen welke den Kroon prins bij de tegenwoordige verwarring van den binnenlandschen po litteken toestand in Duitschland in het belang van de toekomst zijner kinderen, aan het hart gaan, op te lossen. De Kroonprins is vergezeld van den secre taris-generaal van binneittandscjje zaken, mr J. B. Kan, den burgemeester van Wieringen, den heer Peereboom en Majoor von Kum- mer. De reis zal ongeveer 10 dagen duren. SCHIPPERSACTÏE Naar „Het Volk" verneemt is in een in Den Haag gehouden vergadering van pa troons in het binnenscheepvaartbedrijf beslo ten de eischen der stakers in te willigen. DIEFSTAL IN DE DELFTSCHE STUDENTENSOCIËTEIT Te Delft is de recherche een belangrijken diefstal van tafelzilver gepleegd ten na- deele van de Studenten-Societeit „Phoenix" op het spoor gekomen. Een vijftal aan die sociëteit verbonden werkvrouwen is in ver band hiermede gearresteerd. Bij huiszoeking werden eenige honderden gestolen voorwer pen gevonden en in beslag genomen. MINISTER DE VISSER TE NIJMEGEN. Het voorgenomen bezoek van den Minister van Onderwijs aan de Heilige Land-stich ting en aan het Museum Kam heeft plaats gehad. Bezocht werd nog o.m. het Bijbelsche openluchtmuseum. DE MINISTER VAN KOLONIëN. Omtrent het bericht dat de minister van koloniën den wensch zou te kennen gegeven hebben om gezondheidsredenen af te treden, vernamen we ter zeer bevoegder plaatse, dat op dit oogenblik van een voornemen tot af treden van den minister niets bekend is. De heer Idenburg gevoelt zich heel wel, en in elk geval zou een eventueel aftreden, indien zijn gezondheidstoestand dit noodzakelijk zou maken, eerst onder de oogen worden ge zien na het verstrijken van het hem verleenr de verlof tot herstel van gezondheid van drie maanden, waarvan thans eerst anderhalve maand verstreken zijn. KOORDDANSERESSEN IN LANGE ROKKEN. De burgemeester van Sas van Gent, de heer Hoefnagels, die daar al zóóveel heeft trachten te hervormen dat hij met zijn wet houders en een groot deel van den Raad en de gemeentenaren overhoop ligt, gaf dezer dagen weer een mooi staaltje van hetgeen Mf wü, schrijft het Hb1, Het circus Libot vroeg aldaar voorstellingen te geven. De bur gemeester achtte het echteia naar de corres pondent yan dit blad tc Terneuzen meldt, zijn pücht, te verbieden dat de drie daaraan verbonden jonge dames zouden optreden en toen hij dat eindelijk toestond, was het op voorwaarde dat de meisje? hun nummers op het strak gespannen koord zcuden uitvoeren niet in hun gewone tricotkleeding, doch in stemmige lange rokken gekleed En dat in Sas van Gent, waar men nu juist niet zoo puriteinsch gezind is. DE DRANK. Zekere J. S. te Helmond, kwam volgens gewoonte dronken thuis. Zijn 24-jarige zoon trachtte herhaaldelijk zijn vader te bewegen zich naar bed te begeven, waaraan hij echter geen gevolg gaf. In plaats daarvan bracht hij zijn zoon 'n messteek in den buik toe. In zorgwekkenden toestand werd de zoon naar het gasthuis vervoerd, terwijl de vader gister morgen gevankelijk naar Roermond werd ge transporteerd. TEN GEVOLGE VAN SCHRIK GESTORVEN, Te Roggel (L.) eischte bij den landbouwer M. D. de stiefvader een aldaar verblijvend' pleegkind; op. Deze wilde het kind niet af staan, wat een woordenwisseling tengevolge had, waarbij de stiefvader het mes trok. Eeg daarbij aanwezige schoonzuster schrok daar door zoodanig, dat zij krankzinnig werd en den volgenden dag overleed. KORTE BERICHTEN. De gemeenteraad van Ruurlo (Geld.) heeft zijn burgemeester voor den tijd van twee jaar, behoudens koninklijke goedkeu ring, vergunning verleend in Lpehern te wo nen, omdat in Ruurlo geen woning voor hem te vinden is. De voomalige Oud-Katholieke kerk in de Breesaapstraat te IJmuiden zal geheel tot schouwburg-concertzaal worden verbouwd. Men denkt binnen vier maanden met het werk gereed te zijn. De Neder landsche Uitvoer-Maatschap pij deelt mede, dat het bericht als zoude voor uitvoer van Engeische haring door haai' geen consenten wöraen verleend, onjuist is. Door de N. U. M. worden wel degelijk consenten voor uitvoer van Engeische haring' verstrekt. De slagers te Beemstar en Purmerend hebben de vleeschprijzen mei 20 cent per pond verlaagd. Als een bijzonderheid mag zeker wel vermeld worden, dat te Oostzaan Woensdag nog rijpe aardbeien geplukt zijn van den kouden grond. Voor de op 4, 8 en 6 October a,s. to Tiel te 'houden fruittentoonstellin g hébben de ko ningin en de (bonigin-imoeder, ieder een zil veren medaille en prins Hendrik een groote bronzen medaille beschikbaar gesteld. Volgens de B. Z. am Mittag zal Duitsch land het komende halfjaar 140.000 ton petro leum aan Nederland leveren. De Labour-fractie verzoekt de onmid dellijke bijeenkomst van het Parlement. d'Annunzio heeft verklaard in oorlog te zijn met Joego-Slavië. De Belgische minister-president legde een optimistische verklaring af inzake den financieelen toestand. De gezondheidstoestand van Wilson gaat vooruit. De besprekingen over het valuta-vraag stuk zijn in de Duitsche Nationale Vergade ring voortgezet. Bones heeft de buitenlandsche toestand van Tsjecho-Slowakiie besproken. Te Omaha en Mongoaiery is weer het lynchen van negers begonnen. De koning en de koningin van Spanje zullen op 23 October voor 48 uur te Parijs komen. UIT OUDE NIEDORP. Woensdag werd de nieuwe R. K. school te 'i Veld in de gemeente N.-Niedorp geopend. Hierdoor weid de openbare lagere schooi te Zijdewind in deze gemeente geheel ontvolkt. Gêen enkel kind bleef over. Deze schol zal dan ook wel door den Raad worden opgeheven. HEILOO. September. Geboren: Anna, d. v. J. Zoon en N. Liefting, Gertudis Maria. d. v. Th. Rozing en G. Kuyper. Cornelia, d. v. A. Bloten en C. Bakkum. Gerardus Jacobus, z. v. Jac. Pepping en A. M. Haaker. Geertrui- da Maria, d. v. A. Sengers en A. Heynis. Hendrik, z. v. H. Dijkstra en G. Raggers. Cornelis, z. v. G. Heyne en G. Zonneveld. Cornelia, d. v. M. Wesel en A. Sijs. Ondertrouwd: N. Wortel en C. v. d. Molen. - S. Tap en A. v. Eeteu. Getrouwd: J. Grisnight en J. D. Kui per. N. Wortel en C. v. d. Molen. Overleden: A. Kossen, wed. v. W: Wessel, oud 79 jaren. le Rangterrein 30 ct 2e 15 ct. plus 5 pCt. stedelijke belasting DE EX-KROONPRINS. DEN HAAG, 3 October. De gewezen Duitsche Kroonprins vertrok heden van Wieringen om een familiebezoek van eeni ge dagen te brengen aan zijn ouders te Amerongen. Als vertegenwoordiger der regeering begeleidde ae secretaris-gene raal in algemeenen dienst, Mr. J. B. Kan, den ex-Kroonprins naar het kasteel van graaf Bentink. In tegenstelling met daaromtrent ver spreide geruchten vernemen wij voort uit goede bron, dat de gewezen Kroonprins hoogstwaarschijnlijk ook den komenden winter op Wieringen zal doorbrengen. TREINONGELUK. AMSTERDAM, 3 Oct. Hedenmorgen is de trein, die 9.45 naar Utrecht vertrekt op een stootblok geloopen. Door den vrij he-' vigen schok liepen enkele passagiers schrammen en lichte verwondingen op. De schade bepaalt zich in hoofdzaak tot het stootblok en enkele ruiten, die ge sprongen zijn. MET GROOT VERLOF. DEN HAAG, 3 October. (Officieel). Behoudens onvoorziene omstandigheden zullen op 1 November 1919 in het genot van groot verlof worden gesteld de dienst plichtigen van de lichting 1919, die in het tijdvak van 5 tot 9 Augustus 1918 zijn in gelijfd bij de regimenten infanterie (hieron der begrepen de grenadiers en jagers) en bij de compagnieën wielrijders. DE SCHELDE-KWESTIE. BRUSSEL, 3 October. De Parijsche correspondent van de „Libre Belgique" vernam van een hoog overheidspersoon, dat de oplossing in de Belgisch-Neder- landsche onderhandelingen is bereikt. Uit militair oogpunt hebben de milli- taire deskundigen net eenparig advies uit gebracht, dat in belang van België zelf het status quo wat het gebruik der Schelde in oorlogstijd aangaat, zal blijven gehand haafd. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins dat de Redactie er mede instemt.) AAN HET NEDERLANDSCHE VULK1 Wij vragen uw aandacht voor „tiet üroote Rian" van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies. Voor de verwezenlijking daarvan zal den ko menden winter veler werkkracht en aller steun noodig zijn. Het Centraal Genootschap is, hoe vreemd het klinke door grooten bloei in nood geko men. Het aantal kinderen, voor wie een tij delijk verblijf buiten onmisbaar is, om hen te versterken en te genezen, is ook m ons land door de omstandigheden buitengewoon toe genomen. De groeiende belangstelling van Kijk, Provincie en Gemeente, waardoor de verpleegkosten gemakkelijker verkregen wor den, maakte uitbreiding van het aantal ver- pleegdagen mogelijk. Bij dezen stand van zaken vreezen wij dan ook, reeds het volgend jaar voor de noodza kelijkheid te staan, wegens plaatsgebrek een 800- a 1000-tal kinderen te moeten afwijzen, tenzij nog tijdig voorziening getroffen kan woraen. In de eerste plaats stellen wij ons voor, nog dezen winter twee van onze koloniehuizen, n.l. het „Emma-Kinderhuist' te Wijk aan Zee en het „Huis Heels urn" te Heelsum met een zeker aantal plaatsen uit te breiden. Voldoende ruimte zal dit echter niet ge ven, en bovendien heeft de ervaring ons ge leerd, dat, willen wij het steeds groeiend aantal candidaat-verpieegden allen opnemen, het niet alleen wenschelijk, maar ook nood zakelijk zal zijn, dat het Centraal Genoot schap binnen een paar jaren, naast onze reeds bestaande koloniehuizen, beschikking hebbe over twee groote koloniehuizen aan zee; een koloniehuis in een boschstreekeen herstellingsoord voor langdurig verblijf van bijzonder zwakke kinderen. Wanneer reeds opgenomen kinderen of le den van het personeel in onze huizen ziek worden, moeten zij in afzonderlijke lokalen kunnen worden ondergebracht; daarvoor heb ben wij noodig een drietal ziekenhuisjes. Eindelijk maakt de invoering van den achturigeu werkdag voor ons personeel, waar toe wij het volgend jaar wenschen over te gaan, noodig aanbouw aan de bestaande ko loniehuizen voor huisvesting van het perso neel. Ongetwijfeld een breed opgezet plan, maar de uitvoering van dit „Groote Plan" is drin gend noodzakelijk, vooral nu in de oorlogs jaren het percentage zwakke kinderen ook in ons land zoozeer is toegenomen. Reeds in 1913 en 1914 werd er een aan zienlijke som door het „Hoefijzerverbond" bij een gebracht voor het bouwen van een huis voor langdurig verblijf van zwakke kinde ren te Nunspeet. Een terrein was reeds aangekocht, de bouwplannen waren gereed, maar de gelden, die door het Hoefijzerver bond aan ons Bestuur werden afgedragen, zijn thans geheel onvoldoende om,ook maar dat eene huis te bouwen. Behalve de beschikbare en toegezegde gel den en de terreinen te Nunspeet en Hooge- veen, die reeds in het bezit van het Genoot schap zijn, is voor de uitvoering van ons plan nog een som benoodigd van achthonderd duizend gulden. Dit bedrag wordt gevraagd van het Ne der landsche Volk voor het Neder landsche kind. Een ontzaglijke actie zal gevoerd moeten worden, om deze reusachtige som zo moge lijk reeds dezen winter bijeen te brengen. Wij veinzen ons de moeilijkheden niet. Wij zijn echter overtuigd, dat wij zullen slagen. Deze overtuiging ontleenen wij aan de drin gende noodzakelijkheid ter wille van de volksgezondheid. Een werkplan is in voorbereiding en zal spoedig worden bekend gemaakt. De Commissie voor' Propaganda bestaat uit: Th. M. Ketelaar, penningmeester; A. C. Bos, administrateur en J. J. Peck, geneeskun dig inspecteur van het Centraal Genoot schap. Sympathiebetuigingen en aanbiedingen van werkkracht van vereenigingen en perso nen worden gaarne ingewacht bij den Admi nistrateur van het Centraal Genootschap: A. C. Bos te Egmond aan Zee. Intusschen zijn reeds nu geldzendingen aan het adres van den penningmeester Th. M. K e t el a a r, Joh. V er hulststraat 9, Amster dam, welkom. (Post-chèque- en Girodienst No. 16038). Het Bestuur van hèt Centraal Genootschap: Dr. A. SCHUCKINK KOOL, Directeur van den Gemeentelijken Geneeskundigen Dienst te Utrecht, Voorzitter. Dr. J. J. PIGEAUD, Directeur van den Ge meentelijken Schoolartsendienst te 's-Gra- venhage, Onder-voorzitter. Mr. A. VAN DER ELST, Ambtenaar bij het Openbaar Ministerie te Leiden, Secretaris. Th. M. KETELAAR, LM van de 2e Kamer der Staten-Generaal en lid van Gedepu teerde Staten van Noord-Holland, Penning meester. M.. BEECKMAN-GEVERS te Zandvoort, lid van het Dagelijksch Bestuur. M. B01SSEVAIN-PIJNAPPEL, lid der Provinciale Staten van Noord-holland, Amsterdam. M. VAN DEN BRAND, Onderwijzer, Arn hem. H. EGTER VAN WISSEKERKE-HART- MAN, Brielle. JO PECK, Oud-Directrice van het Kolonie- huis „Zwartendijk", Amsterdam. Dr. S. SIMONS, Arts, Amsterdam. D. M. SWART, Chef de Bureau Neder- landsche Spoorwegen, Hilversum. A. J. C. TAM, Leeraar H. B. S. en H. H. S., Harlingen. DE KAASMARKT. De aanvoer bedroeg heden een 70.000 K.G. Zooals men weet heeft de minister eindelijk een regeling voor den uitvoer, bekend ge maakt, waarbij de handel voor de Edammer 40 plus niet meer dan 68.50 per 50 K.G. mag betalen. Wij krijgen zoo langzamerhand voor de kaas de toestanden van 1915—1916 terug. Dit blijkt ook uit de mededeelingen, die het bestuur der Vereeniging van Kaashandela ren in Noord-Holland omtrent de inlichtin gen die het Zuivelkantoor haar verschafte, aan haar leden bekend maakte. Ze zijn de volgende: Het staat aan een ieder vrij zich als expor teur te laten inschrijven. Alleen van de op 30 Augustus aanwezige kaas zal 60 pCt. voor uitvoer bestemd zijn. De 40 pGt. die niet mag worden uitge voerd is bestemd voor Wintervoorraad en mag niet worden verkocht dan op aanwij zing en toestemming van het Zuivelkantoor. De kaas na 30 Augustus gekocht is alleen en uitsluitend bestemd voor binhenlandsch gebruik. Uit punt vier blijkt dat de vragen, omtrent aanspraak van export voor den producent en het eventueel meer besteden dan de maximum prijs op de markt, vervallen. Het concentrecht (de heffing van 70 cent per Ko.) kan wekelijks herzien worden. Er komt een claim regeling binnen enkele dagen, doch is die claim niet verhandelbaar zonder de kaas. Waarschijnlijk zal er eenige vergoeding ge geven worden voor de op'egging van de Wintervoorraad. Deze vergoeding zal dan gevonden worden in het uitvoerrecht. Vaste toezeging is er niet. Ook zal in overweging genomen worden, het niet franco leveren en het mogen bereke nen van de emballage. Er zal vermoedelijk een datum gesteld worden waarop de respectievelijk vrijgegeven percentages uitgevoerd moeten zijn, anders vervalt het recht van uitvoer op dat gedeelte wat op dien datum nog niet is uitgevoerd. Het komt ons voor dat er voor den produ cent geen nadeel uit voort'zal vloeien wat betreft de melkleveranties, waarom het be stuur actief hoopt te blijven inzake het te rugvorderen der eventueel meer betaalde uitvoerrechten 7 cent de K.G.) De melk zal wel uitsluitend door Noord en Zuid-Holland geleverd moeten worden, wardoor er vermoedelijk weinig kaas in de komende winter aangevoerd zal worden. Men verwacht op het Zuivelkantoor dat de volgende week ae eerste consenten uitge reikt zullen worden. De Hoomsche Courant berichtte gisteren', dat alle na 30 Augustus 1919 gemaakte kaas voor de Binnenlandsche consumptie bestemd blijft. Het blad vernam dit uit voor haar be trouwbare bron en concludeert daaruit, dat- de combinaties van fabrieken en producen ten, die zich na 1 'Augustus vormden, niet eens in de gelegenheid gesteld worden te ex porteeren. Wij kunnen deze,bewering moeielijk geloo- ven Het wil er hij ons niet in, dat de minis ter dieter, die aanvankelijk de oplossing ge zocht heeft in de combinaties, nu zoo zal handelen. „De Maasbode" berichtte, dat de regeering 700000 KG. kaas en boter naar België zal exporteeren. Het bestuur van de Vereeniging van Kaas handelaren in Noord-Holland vond hierin reeds aanleiding om wanneer het bericht waarheid bevatte, den minister te verzoeken in de gelegenheid gesteld te worden, hieraan eventueel mede te leveren, opdat een schande lijke bevoorrechting als bij de leverantie aan Italië plaats had, zich thans niet herhaalt. REDUCTIE OP DEN PRIJS VAN BRAND'S TOEEEN. B. en W. stellen na een uitvoerige mati- veering, die wij morgen plaatsen, den Raad voor, als antwoord op het adres van den Ned. R. EL Volksbond, waarbij een toeslag op de brandstoffen verdocht werd voor 'hen die in een Hoofdelijken omslag niet of in de 10de 'klasse en daaronder zijn aangeslagen, te be richten, d'at de raad van oordeel ia;, dat de 'crisismaatregelen zooveel doenlijk 'béhooren te worden beperkt, dat dientengevolge geer. toeslag langer verleend kan worden op de door de brandstoffencommissie te verstrek ken eenheden gedurende den winter 1919/'20, doch dat aan personen niet aangeslagen dan wel aangeslagen in de 10e of een lagere 'klas se van den hoofdelijken omslag, dienst 1919, kunnen worden veris trékt voorhands 500 stuks van de door de gemeente geproduceerde tur ven, tegen een prijs van 3 afgehaald aan de ziekenbarak aan dén Westerweg. VASTSTETJJNO VAN HET EERSTE SUPPLETOIR KOHIER VAN' DEN HOIOEtDEiLIJKEN OlMSDAG, DIENST 1919. B. en W. bieden den raad, het eerste sup pletoir kohier van den hoofdelijken omslag, dienst 1919, zooals dit. ingevolge art. 17 der verordening op het heffen dier belasting door hen is opgemaakt. Het suppletoir wijst ©en totaal opbrengst aan van 33861.20, en B. en W. stellen den Raad voor 'het op dit bedrag vast te stellen. REDUCTIE OP DEN PRIJS VAN HET GAS. B. en W. 'hebben, in verband met hat voor stel van de Sioc. Bern. raadsfractie, om een reductie van 234 ct. per 10 op het gas toe

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2