Uistiilmtle mi LaïiiMiwliIti Hfnderd Eso m Twintlgsis Jaarpflj. F F F 1 1, I, K t 0 N. ess 3 OcIoImt. ONDERWIJZERES voor de vakken, ak. Gegadigden gelieven hare stukken ln .te zenden vóór 19 October a s. Zij, die reeds hunne stukken hebben inge zonden voor de 6e Gemeenteschool, worden, zonder tegenbeLihl, ook beschouwd als sol licitanten voor deze vacature. Aan dc HANDELSDAGSCHOOL en de HANDELSSCHOOL MET 2-JARIGEN CURSl i t ALKMAAR wordt gevraagd een LEERAAR IN DUITSCHE TAAL EN HANDELSCORRESPONDENTIE. Aantal lesuren 19—26 per weck. Jaar wedde volgens nieuwe regeling, tüe echter nog niet is goedgekeurd, 2760,tot 4640, De betrokken leeraar zal ook 4 uur per week les moeten geven aan de Handelsavond school, tegen eene belooning van 55,tot 70— per lesuur (nieuwe salarisregeling is m voorbereiding). Inlichtingen verschaft de Waarnemende Di recteur, de heer J. H. VOORT. Sollicitatiestukken in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 19 October a.s. Provinciaal Niouws UIT WINKEL. Geslaagd voor examens Vrije- en Orde- oefeningen mejuffr. T. Rezelman, alhier. UIT WARMENHUIZEN. Met „St.-Crt." 21Özijn verzonden d'e sta tuten. van. de Warmenliuizer burgerwacht. UIT SINT PANCRAS. De heef J. M. Lammers, predikant der Ned. I lcrv. Gemeente alhier, heeft het beroep naar Wijk bij Duurstede aangenomen. Het huis met koolberging en schuur, waarin stalling voor 8 koeien, benevens 1.87.10 H.A. bouwland, heeft in openbare verkooping ruim 10.000 opgebracht. UIT AKERSLOOT. Alhier is de gemeentetoren van een nieuw uurwerk voorzien. In tegenstelling van het oude, geeft het nieuwe uurwerk ook den tijd aan met het half uur en ook met het slag werk. Het geheel Is geleverd door den heer L. Spruit, horloge- eu uurwerkmaker te Alk maar en kan een groote -verbetering worden genoemd, terwijl alles keurig is afgeleverd. Tot sluiswachter te Kaerveer is benoemd de heer L. Hiemstra, thans brugwachter te Kogerpoldcr alhier. De aflevering van turf van de veenderij Noord-Holland" alhier is in vollen gang- Dagelijks liggen er schuiten te laden, d'ie de turf naar elders vervoeren. Dit is van veel belang voor den omtrek, want menige arbei der vindt hier werk. Door Chat les Garvice. Vrij naar het Engelsch 40) Ofschoon er niemand was die hem zien kon, ofschoon het half ineengestorte huis ver laten was, sober en stil, de vensters aardig glinsterden in het maanlicht, kon hij niet na laten. een schichtigen, achterdochtigen blik om zich heen te werpen. Hii ging naar den zonnewijzer, nadat hij zijn omwandeling had vernauwd en de kringen door zijn voetstap pen gemaakt, verminderd en na nog een blik om zich heen, den blik van den gierigaard, die zijn verborgen schat nadert, liep hij naar den zonnewijzer toe, maakte den steen los en nam het blikken doosje uit zijn graf. Hij voelde vochtig en koud aan en hij huiverde even toen hij het onder zijn jas verborg eu naar het kantoor bracht. Daar zette hij het trommeltje met teederheid op den lessenaar voor zich en zag het aan met een glimlach. Do inhoud van dat trommeltje vawchafte Bpr. rsg Kj cl?E IsaTite tafswd rsn de Donderdagavond vergaderde de afdeeling „Schernieer en Omstreken" van Het Witte Kruis in café Brak alhier. De opkomst was zeer gering. Nadat de voorzitter dé vergade ring had geopend las de secretaris de notu len der vorige vergadering, die onder dank zegging werden goedgekeurd. Hierna werd overgegaan tot bespreking van een ingeko men stuk. Met algemeene stemmen werd besloten tot het zenden van afgevaardigden naar de alge meene vergadering te Amsterdam en als zoo danig benoemd de heeren H. Heringa en K. Zwiep; plaatsvervanger de heer Jö. Valk. Hun werd vrij mandaat verleend. Als leden van het bestuur werden herkozen de heeren D. de Boer en J. de Witals lid van contró- le de heer J. Glijnis en als lid dei' commissie van aankoop de heer H. Heringa. Bij de rondvraag werd door den heer De Wit gesproken over het dempen-van slooten ter bevordering van de gezondheid. De voorzitter beloofde hieraan- zijn aan dacht te zullen schenken. UIT EGMON1D. üoiiicu&u Ai-euhs. NIET ZOO SOMBER. „De Loods", de millioenen-nota van min De Vries besprekend, meent dat de financieele toekomst van ons land er niet zoo somber uitziet als de Minister ons wil doen geloo- ven. Zeker, rooskleurig is de oestand niet, zegt het blad. Dat is nu eenmaal 't gevolg van de crisis met de daaraan onvermijdelijk verbonden extra uitgavn. Maar de crisisuit gaven beginnen thans aan een eind te ko men. Terwijl zij over 1914 84.105.073.6834, over 1916 256.050.340.83 over 1917 ƒ376.962.949.35, over 1918. ƒ568.284.821.22 bedroegen en over 1919 op 333.581.249 geraamd zijn, komen zij in de ontwerp-be- grooting voor 1920 nog slechts tot een geza menlijk bedrag van 47.604.900.-— toot. En vermoedelijk zal het meerdere, hetwelk dit jaar voor de crisis uoodig mocht blijken, binnen enge grenzen beperkt kunnen blijven. Ongetwijfeld hebben we een groote crisis- schuld af te lossen. Maar nu we eenmaal ze kerheid hebben, dat die schuld niet verder zal toenemen en dus ook het tot dusver ongedekte crisistekort van 1000 k 1200 millioen gulden niet verder zal aangroeien, behoeven we ons daafover nietd ruk meer te maken en kunnen we rustig op maatregelen zinnen om te zij ner tijd ook dat ongedekt tekort te kunnen ai- lossen, Urgentie, om dit te doen zooals de voorstanders van een heffing ineens ons willen wijsmaken bestaat er allerminst. In tegendeel. Zoolang de gevolgen der crisis zich nog zoo scherp laten gevoelen in den vorm van algemeene duurte, zoolang ook de verschillende belastingen een zo abnormaal hoog percentage van het Inkomen verslinden eu zoolang de behoefte aan kapitaal tpr uit breiding van bestaande en vestiging van nieuwe ondernemingen zoo nijpend is als thans, mag er niet aan gedacht worden, den belastingdruk zoo onevenredig te verzwaren en zulk een grooten hap in net kapitaal te doen, als hetzij door een verinogensaaywasbe- lasting, hetzij door een heffing ineens zou geschieden. En wat den gewonen dienst aangaat, ook te dien opzichte toont de Minister zich uoo- deloos bezorgd te maken. Hij begint met liet tekort te ramen op 53.375.103.31 Va, maar trekt daarvan al dadelijk 13.937.724 af, zijnde liet geraamd verliessaldo op iiet staats bedrijf dei' posterijen, telegrafie eu telefonie, dat immers door vethooging van de Inkom sten uit dat bedrijf zal worden gedekt. Er blijft dan over 39.437.379.3114. Bedenkt men u, dat de Minister de uit de aanhangige verhooging van de successiebe lasting te verwachten baten van 20 millioen raamt, de opbrengst van den voorgesteldcn tabaksaccijns eveneens op 20 millioen en de opbrengst van het wetsontwerp op de grond belasting, dat binnenkort bij de Tweede Ka mer in openbare behandeling zal komeij op 10 millioen, dan is hiermede dit tekort reeds ruimschoots gedekt, zooals trouwens de Mi nister zelf met zoovele woorden in de voor laatste alinea van zijn millioenennota toe geeft Nu zegt. de Minister wel, dat een belang rijke suppletoire verhooging van deze begroo ting niet zal zijn te ontgaan, omdat -met na me voor de verbetering van de bezoldiging van 't rijkspersoneel en voor verhoóging vau de pensioenen ten 'behoeve van dat personeel omvangrijke nieuwe eischen aan de schatkist zullen worden gesteld, welke »le millioenenno ta op ettelijke tientallen millioeheu raamt, maar vooreerst zijii deze suppletoire uitgaven dan toch reeds voor ruim 1 i millioen gedekt door de te verwachten opbengst der drie hier boven genoemde belastingen en bovendien kondigt de Minister ter verkrijging van de verdere benoodigde inkomsten nog de indie ning aan van nieuwe belasting-ontwerpen, waarbij „op den voorgrond zullen staan' (het zullen dus mischin niet de eenige zijn!) een belasting op de uitgaven van 'eelde, een fiscale herziening van het tarief van invoer rechten en een uitbreiding van de zegelbelas ting. Het zou heel vreemd moeten loopen, als de Minister daarmede de tekorten niet volko- men onder de knie kreeg." DE HEFFONG INEENS. In Economisch Statistische Berichten be spreekt de heer G. M. Boissevain het vriiz.- clem. voorstel inzake een heffing ineens. Ilij komt tot de conclusie, dat het yetsvoorstel- Marchant c.s. inderdaad tegemoetkomt aan de bezwaren tegen een z.g. heffing ineens. In beginsel en in hoofdtrekken acht de heer Bois sevain, die het denkbeeld van een heffing in-' eens steeds sterk heeft bestreden, het thans ingediende voorstel alleszins aannemelijk. Zooals het daar ligt, is het ook naar zijn mee ning een welgeslaagde poging, om de oude voor- en tegenstanders van zulk een heffing te verzoenen en tot samenwerking te bren- gen. Aannemende, dat een kapitaal 5 oCt. ren te afwerpt, dan komt het wetsvoorstel hier op neer, dat van het kapitaal 10 jaar lang betaald zou moeten worden een buitengewo ne belasting van ten hoogste 40 pCt. van het inkomen, welk maximum echter alleen bij buitengewoon groot kapitaalbezit zou worden geheven, terwijl het bij een kapitaalbezit van 500.000 k 1 millioen 20 k 30 pCt. zou bedragen. Zeker is het geen gering offer dat aldus van de kapitalisten zal worden ge vraagd, doch groote offers moeten ook ge bracht worden om het gewenschte doel te be reiken. De vraag is slechts, aldus de schrij ver, of geen offer gevraagd zou worden, dat meer kwaad zou doen dan goed, in het onder havige geval, of de belasting opgebracht zou kunnen worden zonder te moeten leiden tot vernietiging van particulier vermogen, zegge van nationalen rijkdom, en vooral ook, of daasdoor de ondernemers op het gebied van nijverheid en handel niet van het voor hun bedrijf onmisbare kapitaal beroofd zouden worden. Van de heffing, zooals die wordt voorgesteld, zouden deze gevolgen z.i. inder daad niet te duchten zijn, terwijl zij boven- Constance en hem een kolossaal for tuin. Nu, wat zou hij doen? Dat was 'heel een voudig. Hij moest het testament eenvoudig in de bibliotheek verbergen, in een van de vakken, die sir John Desbrook had gebruikt en dan zorgvuldig en kunstig tot de ontdek king overgaan. Dit wds misschien nog niet het gunstigste oogenblik; maar het oogen- blik, het uur zou komen. Hij leunde achterover en keek naar het doosje met een blik van ge not. Van hoeveel beteekenis was het voor hem! Bijna werktuigelijk haalde hij een bos sleu tels uit zijn zak; maar hij bedacht, dat hij het in de haast niet gesloten had. Hij deed het trommeltje open en stak er de hand in, maar hij trok die terug alsof een slang hem gebeten had, sprong op van zijn stoel en keek in het kistje met opengesperde oogen, want het ding was leeg! Een oogenbiik wilde hij het feit niet inden ken; toen stroomde het bloed, dat naar zijn hoofd was gevloeid, terug. Hij nam het trom meltje op en keek er in. Ja, het was leeg. Hij zonk terug op zijn stoel en staarde naar het plafond en trachtte zich ieder feit te herinne ren van dien nacht, toen hij het testament in het donsje had gelegd an hat verstapt ondar dien niet eenzijdig zou druMósr op de kapita listen, doch evenzeer op hen, die een min of meer belangrijk bedrijisinkomen genieten. De schrijver acht het echter niet juist ge zien, de buitengewone kapitaalsbelasting tien jaar lang te doen opbrengen in de verhou ding tot den vermogenstoestand op Mei 1919. Hij meent, dat het beter zou zijn, ze te doen afwikkelen naar gelang de vermogens toestand van jaar tot jaar verschilt. Wel zou m dat gpval de rentevergoeding worden ge derfd die thans voor termijnbetalingen wordt voorgesteld, doch dit zou desnoods kunnen worden gecompenseerd door een kleine ver hooging van het tarief De schrijver betwijfelt echter, of dat wel noodig zal zijn, daar de eventueele vermogensaanwas in de eerstvol gende 10 jaar volgens het ingediende voor stel geheel onbelast blijft. Door een wijzi ging op dit punt zou het ontwerp zich aan sluiten bij wat er goeds geweest mag zijn in het voorstel van Minister De Vries. De heer G. M. Boissevain eindigt zijn be schouwingen aldus: „De voorstellers beoogen slechts een totale buitengewone heffing van zeshonderd milli oen en tot dit bedrag beperkte ainortisatie der crisisschulden. Vermoedelijk omdat zij achten de zoogenaamde heffing ineens niet hooger te mogen opvoeren. Doch laat het voorstel gewijzigd worden op de wijze als door mij aanbevolen. Dan zou er geen enkele reden zijn waarom deze „buitengewone heffing van het kapitaal en belasting van het bedrijfsiukomen' niet zou worden vootgezet tot aan de algemeene del ging der cnsisschulden. En dit toch ls het einddoel, waarnaar gestreefd moet worden en waarvoor geen offer te zwaar geacjit moet worden, mits slechts daardoor niet meer kwaad dan goeds gesticht worde." VERVAARDIGING VAN MELK PRODUCTEN. De Min. van Landbouw heeft met intrek king zijner beschikking d.d. 25' April j.l. voor zoover betreft het verbod tot vervaardigen van melkproducten bepaald: to. Met is met ing. van 15 Oct. verboden om volle, geheel of gedeeltelijk afgeroomde melk te verwerken tot kaas. 2o,vHet is met ing. van 30 Sept. verboden om volle geheel oi 'gedeeltelijk afgeroomde of op andere wijze verwerkte melk te verwer ken tot melkpoeder, faptemelkpoeder, gecon denseerde melk, gecondenseerde taptemelk cn caseïne. 3o. Het sub lo. en 2o. gestelde verbod is niet van toepassing ten aanzien van melk verwerkt in die beschrijven welker onderncmc- rners zich overeenkomstig het bepaalde in de beschikkingen d.d. 15 Aug. j.l. en 12 Sept. j.l. schriftelijk hebben verbonden om tot 1 Mei 1920 zooveel melk ter voorziening in de binnenlandsche behoefte beschikbaar té stel len en af te leveren op de wijze en tegen prij zen als door den Min. van Landbouw zal worden bepaald. 4o. Het sub lo. en 2o. gestelde verbod is niet van toepassing ten aanzien van melk, tot welker verwerking tot kaas, resp. melkppro- ducten, door of vanwege den Min. van Land bouw, zoo noodig onder daarbij te stellen voorwaarden, toestemming is verleend. De Minister van Landbouw heeft tot de burgemeester een circulaire gericht, waarin hij mededeelt, dat ten gevolge van het strikt handhaven van het uitvoerverbod in de afge- loopen zomermaanden thans zoodanige voor raden kaas beschikbaar zijn, ook zonder dat verdere aanvulling dier voorraden plaats vindt de voorziening met kaas tot aan den aanvang van den zomer 1920 gewaarborgd kan worden geacht. Eveneens staan zeer rui me voorraden melkproducten ter voorziening in de binnen b ndsche behoefte ter beschik king. Daarentegen laat het zich aanzien, dat in verband met liét nog steeds bestaande tekort aan krachtvoeder, de minder intensieve uit oefening van het bedrijf, alsmede den relatie ve teruggang van den moikvecstapel in de volksrijkstè gedeelten hm.is de melkvopr- ziening met name in de westelijke provincies, evenals dit de laatste winters het geval was, ook nog dezen winter moeilijkheden zai on dervinden. Ten einde nu eene geregelde melkvoorzie- ning zooveel mogelijk te bevorderen, is het noodig ten aanzien van de verwerking van melk belemmerde bepalingen te stellen. Eene ontwrichting van net bedrijf vreest de minister van dezen maatregel niet; immers ook in normale tijden v/ordt in de westelijke provincies-onzes lands des winters op de boerderijen slechts weinig kaas gemaakt, en de melk hoofdzakelijk voor direct gebruik be stemd. Het thans in te voeren kaasmaakver- bod bestendigt slechts eene oude gewoonte of geeft daaraan een geringe uitbreiding. DE STAKING BIJ DE ZUID-N EDER- LANDSCHE STOOMTliAMWEG- MAATSCHARFlJ. den zonnewijzer. Hij had het er met zijn eigen handen in gelegd groote 'Hemel, met zijn eigen handenNiemand had hem ge zien, niemand zoover hij wist, had hem ver dacht, of was in dien tuin met onkruid ge weest. De wanden van de kamer schenen te draaien en op hem neer te komen. Het leege doosje trof hem als een bliksemstraal uit den hemel. Al zijn macht, al zijn sterkte lag in dat testament. En het was er niet. Waar was het? Hij ging ft den tuin en spitte onder en rondom de plek waar het gelege nhad. In zijn ontstelden geest scheen het hem moge lijk toe, dat hij het testament had begraven, buiten het doosje, onder een anderen steen. Hij werkte als een waanzinnige, maar er was geen testament te vinden. Met doodsbleek ge laat, bevende over al zijn leden, die verlamd schenen, keerde hij terug naar zijn kantoor, nam het doosje op en staarde er in met een onnoozel-ernstigen blik. Het testament! Waar was het? Wat was er mee gebeurd? wie had het weggenomen? Hij stond midden in de kamer en keek woest, hulpeloos om zich heen. Constance kon ae zijne nog wel worden, maar het geld, de rijkdom van sir John Desbrook, zou die ham ontgaan? toot RiïSsïsrE'ea, ZtenStol en Wamiakwit, pm militaire auto verroerd. „De Standaard" meldt, dat het bestuur der Prins Mauritsschool te Rijswijk (Z.-H.) reeds gebruik gemaakt heeft van het arjikel in de Staatswet-De Visser, waarbij het aan tal onderwijzers, dat uit de gemeentekas be taald' wordt, ook van 'toepassing is voor de bijzondere scholen. HET P. T. T.-PERBONKEL. EEN VERDWENEN KNAAPJE OPGESPOORD. Uit Geldermalsum werd Woensdag bericht dat door den rijksveldwachter Koning uit Buren, te Kerkavezaath was •aangehcHiden het 9-jarig jongetje, een maand geleden te Am sterdam opgelich.t Het kind zou zich hebben bevonden in gezelschap van een ongunstig uitziend persoon. Bij nader onderzoek wera vernomen, dat een vergissing in het spel was. Er werd door genoemden rijksveld wachter geen 9-jarige jongen aangehouden', maar een 13-jarige, niet uit Amsterdam maar uit Utrecht afkomstig. ACTIE SPOORWEGPERSONEEL. D Afd. Amsterdam van den Neutr. Bond van Spoorwegpersoneel hield Dinsdagavond een zeer druk bezochte buitengewone verga- gering, waar door het H. B.-lid' N. Scholte verslag werd uitgebracht van de dien dag ge houden conferentie vrfü de vertegenwoordi gers der organisaties met de Spoorwegdirec ties. Uit dit verslap bleek, dat op de verschil lende punten weinig resultaat was verkregen. De ontevredenheid kwam vooral naar voren bij bespreking van liet punt duurte toeslag over het 4e kwartaal. Gevraagd was door de organisatie een uitkeering ineens van 150 met 15 voor ieder kind, benevens een toeslag per maand van 40 pet. met een minimum van lf 50. De spoorwegdirectiea wenschten niet verder te gaan dan een'uit keering ineens van 30 dagen loon met een mi nimum van 100. Dat de stemming onder het Spoorwegpersoneel er met dit resultaat niet beter op wordt, bleek duidelijk op deze vergadering. Van .bestuurszijde werd aange maand de hoofden koel te houden. Op 25 Oc tober a.s. zal te Utrecht een Buitengewone Bondsvergadering gehouden, waar nader de aan te nemen houding onder de oogen zal worden gezien. Een motie, uitsprekende de zeer groote ontsteming onder het personeel en het H. B. opdracht gevende de gestelde eischen met kracht te blijven verdedigen werd onder daverend applaus met algemee ne stemmen aangenomen. DE LIJKVERBRANDING. „Het Huisgezin", er op wijzend, dat vol gens het voorstel der Regeer ing lijkverbran ding niet alleen mogelijk, maar ook geoor loofd zal zijn, noemt het „meer dan spijtig dat een christelijk minister van Justitie in een christelijk kabinet aan een heidensch ge bruik de wettelijke sanctie geeft". Wij geven toe, dat het compromis, door den vorigen minister buiten de wet om mei. de voorstanders der lijkverbranding getrof fen, op den duur moeilijk kon worden besten- Het zweet parelde op zijn voorhoofd. Hij trachtte te bedenken welke personen zijn tuin binnenkwamen. Maar geen enkele lichtstraal kwam van dien kant naar hem toe. Niemand zoover hij wist, kwam den tuin in behalve hij zelf. Sedert het huis niet meer gebruikt werd, kwam niemand er binnen behalve Je- kyll, en Jekyll te verdenken zou al te bespot telijk zijn. Op zulk een oogenblik verdenkt en betwij-) feit een man zijn eigen daden. Had hij zelf in een onbezonnen oogenblik, in een oogen blik dat hij iet wist wat hij deed, het testament soms uit zijn schuilplaats genomen? Hij keek al zijn papieren door, zocht in de safe, waar zijn acten in lagen en de geheimen van zoo vele families uit het graafschap. Het testa- meht was er niet. Hij ging zitten en tradi.ie zich zelf tot kalmte te dwingen. Hij riep zich het oogenblik te binnen, toen hij het testament •in het blikken doosje gelegd had en het blik ken doosje op zijn schuilplaats. Ja, hij had iedere voorzorg genomen. Hij herinnerde zich het testament in het doosje gelegd te hebben en het doosje onder den steen. Het was niet mogelijk dat iemand het hem had ziend oen. Hij zonk weer achterover in zijn stoel en oriërhte het zweet van zijn voorhoofd. De geheele zaak was een mysterie. Zonder het testament was hij eenvoudig Lycett Crayson, een dorpsnotaris. Hij kon trouwen met Con stance, maar John Desbrooks rijkdommen waren hem ontstolen. Hij sprong weer over eind, keek naar 'het blikkendoosje met zielige wanhoop en knarsetandend viel hij weer ach terover in zijn stoel. Het was een vreeselijke ramp, even vreese- lijk als onverklaarbaar. Hij begeerde Con stance, maar hij begeerde evenzeer het geld van sir John. En dit testament Terwijl hij daar zat in zijn stoel, doods bleek met de handen rusteloos rommelend tussehen de papieren op zijn schrijftafel, hoorde hij aan de glazen deur tikken. Een oogenblik kwam het geluid tevergeefs tot hem, hij was nog bezig met het verloren testament. Maar het geluid, het kloppen bleef aanhouden, en eindelijk ontwaakte hij en stond op en met de zweetdroppels op het voorhoofd en doodsbleek van angst ging hij naar de deur en deed die open. „Wie is daar?" vroeg hij. Een hand duwde de aeur open en een vrouw trad binnen. Gedurende de week van 4 OCT. TOT EN" MET 10 OCT. 1010 18 GELDIG BOOST No. 1 van. dc Rijks Suikertaart. MARGIARINEEAAETEN. Gedurende het tijdvak van 2 TOT EN MET 0 OCTOBER 1010 IB GELDIG BON No. van het 6e tijdvak der Rijka- Mai'ffarindkaarten. UITREIKING BUTKERRAARTEN' VOOR KII NDEREN BENEDEN DEN LEEFTIJD VAN' 1 J AAK. De ÖMREOTEI IR van het DTST RIBU- TIEBEDRIJF deelt mede, dat SUIKFR- RAA RT RN VOOR KINDEREN BENE DEN DEN LEEETIJD VAN 1 JAlAR a.s. MAANDAG, DINSDAG en WOENSDAG AAN HET DISTRIBUTIEBEDRIJF KUNNEN' WORDEN AFGEHAALD, van des voormi'ddags 91 u,ur, op vertoon van logitijnatienumruer en trouu/boKkje. INLEVERING SUIKERBONS. H.HL Winkeliers die nog BONS No 60 van do Suikertaart hehhofi moeten deze a.s. MAANDAG 0 OOT. INLEVEREN -aan het Distributiebedrijf en zulks ter afschrijving van hunne voorraden. De Directeur van het Distributiebedrijf, O. H. SCHNEIDERS. Aan de VIERDE GEMEENTESCHOOL te ALKMAAR (1 Joofd de heer C. J. FRANS- SEN) wordt gevraagd 'me UIT TTETÜOO. Ds. D. Eilerts de Haan, die als voorzitter v,an de afd. Heiloo van den Volksbond gis terenavond in 'het café van den heer De Rooij, de uitreiking der op de onlange ge houden Floraliatentoonstelling gewonnen prijzen leidde, sprak voor een geheel bezette zaal tentoonstelling met voldoening op 't geheel terug. Weliswaar was aliea eenvoudiger inge richt, was er minder versiering aangebracht een gevolg van ile duurte 1 maar de memcheu om wie 't voer deze eoort 3 an on- dernetuing gaat, kjmen riet om de uiterlijke franje, maar cm de gekweexte bloemen en p'anten. Opmerkenswaardig wss het, hoe dit jaar alle planten er zoo goed en Lisoh uit zagen. De jury heeft een hee; groet aantal prijzen toegekend, mulat er zqu veel inzen dingen inkwamen, die eon bekroning waard waien. Aan het bestuur was 't onder deze 't beperkt aantal kunstvoorwerpen tt verdoelen, velen bekroon en zs. «.echts een diploma uitgereikt kunnon worden. Do 'b ook hier gaat 't met om de voorwerpen. De prijzen zijn sleoht* een aanmoediging om de liefheb berij van 't kweeken der levende planten te onderhouden of op te wek'kon. Wat blijkt uit doze tentoonstelling} Dat de liefde voor planton en bloemen zoor groot ie. Het welslagen wijst er op, hoe men or alle liefde en zorg voor over hooft. En dit toont, dat de monsoh niet onverschillig ls. Iu zijn hart is een draag, die hom in staat stolt, zijn liefde te geven. De Volksbond wil die liefde voor kleur, voor 't teere en mooie opwekken, want zij leidt er toe, 't hui» te maken tot een gezellig oord, waar men graag verkeert en voor zijn doel, bestrijding van het drankmisbruik, moet de woning gezellig en goed zijn. Spr. ziet in 't kleine bloempje hier 't sym bool van.'t hoogere en botere. Spr. breng,t dunk aan alle medewerkers, hen, die administratief werkten, om de ten toonstelling mogelijk te maken, hen, die de planten opstelden; de meisjes voor den verkoop dor loten; maar vooral de inzenders. Spr. hoopte dat in volgende jaren op de- zelfdo wijze gewerkt zai worden. Daarna worden da prijzen bij groepen uit- gereilkl. Aan einde voegde Ds. Eilerts de Haan aan 't gesprokono de aanmoediging toe, om voor 't volgend jaar, wanneer er weer eens een huisvlijttentoons telling gehouden zal worden, in de komenden winteravonden allo krachten in te spannen voor huisnijverheid. Bedenken en uitvoeren, keurig uitvoeren ook, daar komt het nu op aan. Do verloting had plaats onder loiding van de hoeren J. J. Beerda, den administratieven leider van elke organisatie al» jaarlijks door de afdeeling ondernomen en A. J. O. Maas Geeateranus. Gisteravond word' bij inschrijving ver huurd de boerderij van do Diaconie der Ned. Herv. gemeente te Heiloo, op Zevenhuizen, thans bewoond door den heer F. Bakker Jr. Hoogste inschrijver was de heer J. Vet voor 2010, wien voor den tijd van jaa£ de goe deren zijn afgestaan. In het verslag over het jubileum van. den heer H. Meijer is abusief bij de opnoe ming der gomoon te vertegenwoordiging do naam Van den heer J. Kozing vergeten. De slotzin der 9e alinea behoort gelezen te worden ais aanvulling van de 7de. Uil STOMPETOREN. Tot directeur der Egmendsohe gemengde zangveireeniging „Excelsior" is benoemd de iiwr Al te Alkmaar. Donderdag heeft de Maatschappij, gehol pen door en'kele werkwilligen, één rit heen en terug laten doen op de üjn Breda—Belgi- aché grens, één rit vice-versa BredaOnden- Iboseh, en één vice-versa Willemstad;Roo sendaal. Van Donderdagmiddag af wordt de post D'e campagnes der suikexfabriekén, die aan de lijnon der Zuid-Nederlandsche stoomtram gelegen zijn, kunnen 'bij gebrek aan bieten niet aanvangen. Daarom heeft de directie aan den minister aangevraagd militairen te zonden om bij het bietenvervoer behulpzaam to zijn. Op d'e stoomtrams en ook op de paarden tram rijden marechaussees moe. De stakers houden zich rustig, wel volgden ze Donder dag per fiets de stoomtrams, doch tot moles taties kwam het nog niet. ONDERZOEK NAAR WORKER- PRIJZEN. Te Amsterdam heeft zich een commissie gevormd uit de drie middenstands-organisa ties &de Alg. Winkeliersveroeniiging, de Hanze- en de Ohr. Middenstandsvoreeni- ging), die ten doel heeft, een onderzoek in te «tellen naar de waarheid der 'beeohuldiging van het maken van woekerprijzen door den winkelstand, om vervolgens maatregelen daaromtrent te nemen. DE GEMEENTEKAS EN DE BIJZONDERE SCHOLEN. Do bonden van 1'. T'. T.-perscneel zijn bo zig, groote vergaderingen voor te bereiden naar aanleiding van het gebeurde ln de Tweede Kamer op j.l. Dinsdag. Het ligt in 'het voornomen te Amsterdam, Den Haag en Rotterdam gelijktijdig bijeen komsten to houden, waar zoo mogelijk gelijk luidende besluiten worden genomen. Zoodra de zalen gehuurdl zijn, hebben deze bijeeur komsten', waarin vérstrekkende besluiten werden gt n .'in, plaats. DE KOJL 1 VERING DOOR BEI/HÖ. Naar do Brussolscho corfoapondont v„.. de Tel. verneemt, i» de schikking tussehen Ne derland en België over do kolenleveringon van 10,000 ton per maand op het punt te worden afgesloten. Een der voornaamste voorwaarden ia, dat Nederland België ore- dieten zal verloenon tot het dubbele bedrag dor geleverde steenkolen. Deze regeling geldt tot 1 Jan. 1020, dus slechts voor drio maan den. Nadien zal eene nieuwe regeling moeten worden getroffen. i\X'nrrl' vrT'dprl

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5