Honderd san as twintigste Jaargang. Zaterdag 4: October. v e blinden. I't in i ie mil iVieuwK (S <mi' <mi p'l Nieuws. Burgerlijke Stand. DE M.U.L.O.-SCHOOL KWESTIE. De hqer C. J. Hoksbergen heeft als raads lid naar aanleiding van de advertentie van den burgemeester ên het onderhoud, dat hij daarover met den burgemeester had, het vol gende schrijven aan ued. Staten verzonden: Een advertentie, voorkomende in de Al.lt- maarsche Courant van Woensdag 1 Octo ber 1919 en luidende: „In verband met de advertentie onder het hoofd Berger Schoolvereeniging, maakt de Burgemeester van Bergen, ter voorkoming van misverstand bekana, dat omtrent het overgaan van een Bijzondere M. U. L. Q.- School in een gemeentelijke thans nog niets vast staat." benevens een op mijn verzoek' door den Burgemeester gedane mededeeling, dat ZEd. in zake de M. U. L. O. school-kwestic Zater dag 27 September, (dus na het Raadsbe sluit) met den heer Districts-Schoolopziuier had geconfereerd, om daarna op Maandag 29 September j.l. bij het ter goedkeuring in dienen van het Raadsbesluit zijn persoonlijke meenimg aan Uw College kenbaar te ma ken, gee t mij aanleiding het volgende onder Uw aandacht te brengen In de Raadsvergadering van Dinsdag 2 September 1919 werd op voorstel van Bur gemeester en Wethouders een openbare school voor Meer Uitgebreid Lager Onder wijs gesticht. In diezelfde vergadering werd ter tafel gebracht een motie van een groep ouders van schoolgaande kinderen te Bergen (bijlage 1). De Raad van meening zijnde, dat door de stichting van een Openbare, de plannen voor de stichting en de bouw eener bijzondere M. U. L. O. school op neutralen grondslag wel zouden worden gestaakt ndm de motie voor kennisgeving aan. Al heel spoedig bleek evenwel, dat het Bestuur der bijzondere schoolvereeniging zijn plannen niet wenschte te staken, integendeel deze met ijver doorzet te, terwijl door middel van advertemtiën aan de ingezetenen van Bergen werd kennis ge geven, dat de bijzondere M. U. L. O. school reeds in de maand October 1919, voorloopig in het hulpgebouw „De oude boerderij" zou worden geopend. Het was voor Bergen een zéér moeilijk ge val; aan den eenen kant het raadsbesluit tot stichting van de openbare Mulo-school, een besluit, dat m.i. volkomen juist was, en in bet belang van het onderwijs moest worden ge acht, waardoor het recht op uitvoering had; aan den anderen kant het schoolbestuur, met haar minstens 25 leerlingen en zich beroe mende op artikel 75 tot en met 78 van het in gediende Ontwerp van Wét op het Lager On derwijs, die van toepassing zullen zijn op te stichten bijzondere scholen, tengevolge waar van bij aanneming dier Wet, de bouw en on derhoudskosten ook voor rekening van de ge meente zullen komen. Waar Bergen evenwel geen behoefte heeft aan twee Mulo-scholen op neutralen grond slag, zich noch de luxe kan veroorloven twee dergelijke scholen te bekostigen, zou het niet van een voorzichtig en wijs financieel beleid getuigen; indien niet alle pogingen werden gedaan, dit gevaar voor de gemeente te kee- ren. ■Gelukkig zag het schoolbestuur der bijzon dere Mulo-school dat gevaar ook in en door middel van een derde, werd ik tot een voor- loopige bespreking van den toestand met hun uitigenoodigd. Gedurende de conferentie bleek mij. dat het schoolbestuur, niettegenstaande zij beschikte over minstens 25 leerlingen en het Ontwerp van Wet op het Lager Onderwijs slechits in haar voordeel kon worden uitgelegd, bereid' was de kwestie in der minne te regelen. Dit werd door mij direct in een vergade ring mijner raadsfractie besproken, met het gevolg, dat in die vergadering werd besloiten; een voorstel tot regeling van het geschil bij den Raad aanhangig te maken, evenwel met dien verstande dat eerst nog inlichtingen bij den Heer Distriots-Schoolopziener, of; bij diens afwezigheid, bij hoogere autoriteiten zouden worden ingewonnen. De Districts schoolopziener was wegens examens afwezig. Besloten werd' daarom inlichtingen te ver zoeken aan den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen. Mitsdien heifik de eer bijgaand te Uwer Bediening fa overflaiRfigen: Afschrift van een op 10 September 1919 aan Zijne Excellentie, den Minister van On derwijs enz. gericht request met Memorie van Toelichting, (bijlage 2), van welk re quest en M. v. T. destijds eveneens een af schrift werd gezonden aan het Hoofdbestuur van het Nederlandse!»- Onderwijzers;." oot- schap en. van den Nedorlandschen Bond van Onderwijzers, met verzoek ook hunne mee ning kenbaar te willen maken; telegrafisch antwoord van den Minister (bij lage 3) antwoord van het hoofdbestuur Ned. Onder wijzersgenootschap (bijl. 4); antwoord' van het hoofdbestuur Bond van Ned. Onderwijzers (bijl. 5). Het resultaat van de ingewonnen inllchün- gij was voor mijne raadsfractie voldoende aanleiding, om liet op (bijlage 6) vermelde voorstel bij, den Raad in te menen en den Burgemeester te verzoeken, een Raadsverga dering op Maandag 22 September j.l. te be leggen. In de op dien datum plaais gehad hebben de raadsvergadering was het hoofdzakelijk de Burgemeester, .die togen het voorstel ageerde en ten slotte ontraadde het aan te nemen, welk advies slechts steunde op zijne meening, dat de Raad door aanneming' van het voorstel zich zwak zou loonen, terwijl de mogelijkheid bestond, dat het scuoolbestuur nog geen 25 leerlingen had. De-meerderheid: .van den Raad echter deel de dit gevoelen niet, wenschte hot zekere voor het onzekere te nemen en achtte het daarom beter een compromis te treffen, Mot voorstel werd met 4 tegen 2 stemmen! aangenomen. (Wethouder Jhr. Barnaart was wegens ziek te afwezig). in diezelfde vergadering werd een com missie, bestaande uit de heeren Swaan, Bal bus en bloksbergen benoemd, welker commis sie werd opgedragen met het schoolbestuur te onderhandelen. De commissie is met ijver aan het werk gegaan. Heel plezierig is liet niet de fouten van anderen te moeten heitel len, want wanneer de oude Raad reeds het besluit tot stichting van een openbare Mulo- school had genomen, zouden de plannen van het schoolbestuur met in het stadium van thans gekomen zijn, zou Bergen nu geen schoolkwestie te liquideeren hebben, Geheel alleen met de bedoeling het ge meentebelang te dienen en het bestaansrecht der gestichte openbare Mulo-school ite verze keren door den bouw eener bijzondere te voorkomen, werd de op bijlage 7 vermeide overeenkomst, door de Raadscommissie met het school bestuur aangegaan, ter goedkeu ring aan den Raad voorgelegd. Nadat de Burgemeester in deze vergade ring dank had gebrachtli aau de commissie voor hetgeen zij had bereikt, en onder erken ning zijnerzijds, dat in liet Wetsontwerp, als dit Wet wordt, voetangels en klemmen zitten, werd de overeenkomst mot het schoolbestuur met 5 tegen 1 stem goedgekeurd, (de Heer Bogtman was afwezig, beidé wethouders stemden voor) waardoor dus de Raad, behou dens Uwe goedkeuring verplicht is aan de gesloten overeenkomst, uitvoer», j te geven In verband nu met de in den aanvang van dit schrijven aangehaalde advertentie en het feit, dat de Burgemeester gemeend heeft zijn persoonlijke meeniug aan Uw geacht College ie moeten kenbaar maken, achtte ik het mijn plicht, U ook in kennis te moeten stellen met de zienswijze van de meerderheid van den Raad én wensch ik hierbij nog te stipuleereu, dat de Burgemeester het Raadsbesluit, be treffende de ter goedkeuring voorgelegde overeenkomst niet strijdig met de Wet of het algemeen belang heeft geacht; immers, wan neer dit het geval zou zijn geweest, zou de Burgemeester hebben gehandeld, ingevolge de derde alinea van artikel 70 der Gemeente wet. Vreemd is het daarom dat de Burge meester, zonder den Raad erin te kennen, en zonder eenige /kennisgeving van te voren te doen, gemeend heeft U persoonlijk zijn mee ning omtrent het gevallen Raadsbesluit ter kennis te moeten brengen en het wil mij dan ook voorkomen, dat de houding van deu Bur gemeester in deze aangelegenheid onjuist is. Mocht Uw geacht College het door den Raad genomen besluit niet goedkeuren dan verzoek ik U zeer beleefd wel uw meening kenbaar te willen maken in welker voege ge noemd Raadsbesluit alsnog zou moeten wor den gewijzigd om Uw goedkeuring te kunnen erlangen. Voor het geval de Districts-Schoolopziener eventueel bezwaar mocht maken tegen het Hoofd der Mulo-school, den Heer Beyneveld, heb ik de eer nog onder Uw aandacht te brengen, dat het compromis met de school vereeniging niet inhoudt, dat genoemde heer aan de gemeentelijke Mulo-school vast blijft verbonden, doch dat zijn benoeming slechts een tijdelijke is en de Raad na verloop van eenigen tijd, in overleg met den Districts schoolopziener, een ander Hoofd kan benoe men. Het Schoolbestuur was reeds aan den heer Beyneveld gebonden, zoodat, bij het tof stand komen van het compromis, de heer Beyneveld tijdelijk moest warden over geno men, of anders schadeloos worden gesteld. Voor de gemeente lijkt mij het voordeeligste den heer Beyneveld tijdelijk als hoofd te la ten fungeeren. Vertrouwende hiermede de Berger school kwestie duidelijk te hebben uiteen gezet en onder toezending van de nummers 224, 226, 228, 229 en 232 der Alkmaarsche Courant, waarin U de raadsverslagen enz. betrekking hebbende op de Berger schoolkwestie kunt vinden, hoop ik, dat Uw geacht college het genomen Raadsbesluit zal goedkeuren, of bij niet-goedkeuring een anderen weg zal willen aanwijzen, opdat de gemeente Bergen geen twee Mulo-scholen krijgt van absoluut gelij ke strekking. UIT WINKEL. Geslaagd voor de examens Vrije en Orde- oefeningen de admes G. K- Dell, H. B. Klijn, H. W. Neuteboom en E. T. Teeijken, alhier. UIT ZUIDSCHARWOUDE. De azolla. de bekende waterplant, welke de afwatering 200 zeer kan bemoeilijken, en zelfs hinderlijk voor de scheepvaart kan worden, is ook in ernstige mate in de wateren in deze streek binnengedrongen. De burgemeester heeft nu alle belanghebbenden uitgenoodigd, de wateren af te visschen, de plantjes af te steken en ze door verbranding te vernietigen BRAND. De nachtwaker der Staatsspoor, Basseleur, die Woensdagavond om kwart over elven een ronde maakte over de emplacementen aan de Hoogte Kadijk te Amsterdam, bemerkte vlam men door de ruiten van een houten' loods, aan het water gelegen. Het gedeelte, waar de nachtwaker den brand ontdekte, was in ge bruik bij de kuipersfirma Caspers en Bakker en was tot den nok gevuld met ledige vaten De rest'van het gebouw bevatte losse goede ren. De brandweer was spoedig gearriveerd, groote vlhtrimenmassa's sloegen echter reeds uit het dak. Om half twaalf stond de loods over een groot gedeelte in brand, ondanks de vijf stralen, die er op gtricht weren. Tegen twaalven edfiter verminderde het vuur in hevigheid. Nu waren de groote sta pels tonnen en fusten zichtbaar. Het dak en de wanden der loods waren grootendeels weggebrand en hier en daar vielen stukken naar omlaag. Een brandende balk trof den brandwacht Van Duinen op het hoofd. De kam van zijn helm werd hem in 't hoofd ge drukt, waardoor een vrij ernstige hoofdwon de ontstond. De man werd, na voorloopig verbonden te zijn, naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Inmiddels was de brandweer het vuur ge heel meester. Een gedeeltee der loods, waarvan de Staatsspoor eigenaresse is bleef gespaard. De oorzaak van den brand is nog onbekend De commandant der hrandwear was niet aanwezig. HET VETflWEER WAN DEN 'MIDDEN STAND. Door de Dagelijksche Besturen der drie centrale Middenstandsorganisaties in der. lande (den Middenstandsbond, den Ned. R. K. Middenstandsbond en de Chr. Vereen, van den. Handeldr. en Industr. Middenstand in Nederland), is een circu'aire gericht aan de besturen van alle in Nederland gevestigde Middenstai)dsvereenigingen, waarin met het oog op de gewekte verdenking, dat de heer- schende duurte een gevolg is van de over matige winst op de artikelen, welke door den winkelier worden afgeleverd, en in het belang van het ongerept handhaven van den goeden naam van deu georganiscerdeu Nederland- schen Middenstand, met klem wordt aange drongen op het ten spoedigste iu alle plaat sen of centra van kleine gemeenten in ona land stichten van Federatieve Middenstands- crisiscommlssiëu en Raden van Beroep voor verbruikers. De besturen vertrouwen hierdoor op den toestand van liet, oogenblik inv'oed ten goede te kunnen uitoefenen. Nimmer toch, zeggen zij, is voor den middenstand een zaak aan hangig geweest, welke zulk een gezamenliik krachtig optreden en ook zulk een onverzwakt volhouden eischt als deze. KOEDIJK. September. Ondertrouwd: Jasper Karei Beeta en Grietje Butter. Getrouwd: Wijbrand Jongsma en Heudrika Bakker. Jacobus Nicolaas Bur ger en Maria Helena Kamp. Geboren: Wilhelmina Anna, dochter van Dirk Booy en Margaretha de Graaf. Johannes, zoon van Dirk Rood en Maria Breetveld.— Agatha Geertruda, dochter van Jan Spaans en Neeltje Commandeur. Fre- drik Jacob en Alida Maria zoon en dochter van Frederik Raat en Trijntje Schoorl. Anna Maria, dochter van Jacob Kramer en Antje Brammer. Overleden: Jan Dol, oud 5 weken, Trijntje Nieuwenburg, oud 43 jaar, weduwe van Pieter Blaauw. INGEKOMEN PERSONEN. M. J. L. Hazeveld N. H., Laat 116, Ber gen. G. W. van der Kroon R.C., Dijk 3, Amsterdam, banketbakker. M. H. Langen- hoff-Gransjean R.C., Metiusstraat la, Am sterdam. P. Korver R.C., Kennemerstraat- weg 76, Egmond aan Zee, vrachtrijder. J. Smit N.H., Achterstraat 56, Hoogwoud, sla gersknecht. H. W. Holsmuller N.H., Ken- nemerstraatweg 41, Amsterdam. D. Steenman N.H., Schoutenstraat 10, Helder. A. Schager—Oorthuis N.H., Fnidsen 95, den Haag. P. J. Oolders R.C.. 2e Land- dwarsstraat 23, Heemstede, bloembollen- kweeker. L. Huizinga D.G./N.H., Kenne- merstraatweg 1, Bergen, leeraar C. S. A. K. Kuiper N.H., St. Jacebstraat 6, Bergen. K. Koster D.G., Emmastraat 75, Wierin- gerwaard. B. F. Schuijff N.H., 2e Kanaal straat 3, Haarlem. H. J. van Nuland R.C.,Lindenlaan 17, Haarlem, huishoudster. C. A. Jongkees N.H., Gashouderstraat 25, Amsterdam. L. J. Klaver G.K., Land- straa t9, Marum. J. van der Roest N.H., Veerstraat 1, de Rijp. G. Luidinga D.G., Tuinstraat 3, Helder, ambt. R. van A. J. Dane G.K., Langelaan 6, Amsterdam, reizi ger. J. Pouwels G.K., Laat 150, Amster dam, orgelmaker. J. Mekel N.H.. Wester- weg 41, Enschede. M. C. J. Kosters R.C., Laat 221, Amsterdam. S. Schouw N.H., Heul 22, Uitgeest, letterzetter. A. H. Stik ker N.H., Schoutenstraat 10, Castricum. G. A. C. Halff N.H., Tuinstraat 63, Purmer- end. P. J. van Twisk N.H., Westerweg 39, Delft. Wed. N. Duzink N.H., le Land- dwarsstraat 32, Hoorn. VERTROKKEN PERSONEN. J. J. van Vliei N.H., Noorderkade 29, M4. 1919. door NICO HOST. Nadruk verboden. Van verre leek het een idylle in den «ach ten «otmeravouid on ilk hoorde niets dan de fluitspeler dlie zijn romancea floot, en een vrouwenstem, -die meezong. X&mg bad ilk dien avomldl door de stad ge- BWiorveni, •tlroostdk/oe van gedachten mot om ore het bellen van tra'mis en het morren. van auto's iprtklkeiend en eniarVeerendL Uren 'bad i'k igeloopen, oom» in druk'ke hoofdstraten idan lang» de rivier, dlie eenzaam ati'oomde ziwart en somber. En plotseling «ouder dhit ilk 'het wist; itond ilk in 'den tuin van het oude Pirove- nieurshiuis en weird adios anders. Vaag onder scheidde i'k in den beginne, mi*sohi«a ook omdat de «dhémeir viel, de oude buisje» met groene banken; allee world nu voor one van een wijde blanke xlust, düo me kalmeerde. EU nog Ikallmer werd ilk; boen ilk achter al die ramen db meiuaohen dacht; oud van 'dagen, met rustige levensaanvaardling;,mcnsickeu die ik vroger vaak bespot had om hun onbe wogen levens, maar dlie dik nu benijdde. Het »oh een mij', 'dlat allies daar van een harmo nieus© stemming wals1, van blanke vrede, «om- der leed en pijn. Ilk wist toen nog niet dat overall; ook dülr die onrust ia, die gdbeïmizlinnige angst; angst voor later of knagende herinnering aan wat gébeurd is. Daar 'in die oude tuin met klimop en winlgerd dacht ik met'snot, dé naïviteit van oen kind wieohta onbewogen nieden, rus tig levend tluswhen Wloomen en vogels. Zoo gevoelde ik me ia dat oude Hofje aan d'e ri vierkant waar nauw het bellen van Crams en gerij van wagens doordrong. Op het grasveld onder de rozostru i!kon liagon kileer'um te drogen. lik leunde tegen id'e oude porn;) met iijroote zwengel en koperen knop, die blank iglom ^ndlanlks het dalend' duister. Voor alle huisjes stonden potten fuchsia's en geraniums, goed onderhouden met schoteltjes er onder en zonder dlorie bla deren. Boven de muur van 't Hofje, wiaarop muurbloemen bloeiden, rezen statige popu lieren, wenkend uit een andere wereld; de wereld waarin ilk leefde en dlie i'k nu verre dacht. Over dat alles viel de avond!, lang zaam en geleidelijk. Er wos oen «tille, devote «temming als in' een kerk, waar de schemer vult en heel zacht en zwak het licht door do gekleurde ven naar binnen komt en rust op het heilige altaar. Ik voélde 'het vergane leven dat hier nageurde rond d© oude banken voor de lage huisjes, in 'de oude mannen die om zichtig uit de lage deurtjes te voorschijn kwamen om te wandelen in den avond en te praten met da buurtjes over nietigheden en oude tijden. Dun plotseling hoorde ik in de verte een fluit, die een oud lied speelde, plechtig en ernstig: „Hemelhuis." Het verwonderde me niet, het kwam alia iets dat i'k onbewust verwachtte, gel'ijk de eenzame kerkganger plotseling het orgel hoort spelen met volle aoon orden. Lang ging de muziek door, heel oude wij zen, waar ik van hield om hun verleden. Ik dhcht me 'die man, hoe hij daar vredig op zijn groene baulk, zou ziten, met om hem ond'e mannen en vrouwen, die meeneuxieden in kinderlijk genot. Hier en daar werd een raam geopend, kwamen memaéhen naar buiten om te luiste ren; voor een zolderraam lag stil een een zaam kind en keek naar buiten. Dan. terwijl de avond sneller daalde, bij sommige huisjes de bloemen al binnen ge haald waren en de deuren gegrendeld, hoorde ik een vrouwenstem, die de fluitspeler bege leidde. - Het was een hooge stem), zuiver en ijl, bijna te ijl in de zware daling der rust. Maar dan, heel vreemd werd het an ders. Het was niet de stem van een oude vrouw zooals ik verwachtte in dit stil Proveniers huis, het klonk helder trillend, maar met een klank, die denken deed aan leed, aan al te hooge spanning. Ineens wist ik heit, 'hoorde ik het aan het klagende en weenende in haar stem, dat het meer was d'an begeleiden, d!at ze zong voor den fluitspeler alleen. Dan ging i'k dichterbij; bang voor mijn eigen voetstappen op het klinkerpad, bang het vreemde te verjagen. Ze zaten op een bank en toen ik een oogenblik gékéken had, hunne onzekere gebaren gezien en hun stem gehoord; die vreemd klonk in 't uitspreken van alle woorden wist ik: ze waren blind'. In zijn 'hemdismouwen zat de man op dé bank, zijn fluit in zijn handen, zijn doffe glanslooze oogen als gericht op wijde verten. Hij leek een werkman, maar zijn handen waren blank en zijn gezicht zonder groeven. Zijn kleeren waren veölgediragen maar hel der, en met goede degelijkheid' staken de rood'fluweelen pantoffels aan zijn voeten, d'ia onrustig schuifelden. Hij sprak niet en scheen in gedachte ver zonken. Dicht naast 'hem zat de jonge vrouw die gezongen had, heel anders, in fijner klee ding met scherp besneden gelaat, dat wees op meer beschaving en betere afkomst. Haar hand rustte in de zijne. Dan sprak de man, en hij1 boog zich over naar d'e jonge vrouw: „Dora, willen we het Kerstlied nog eens spelen?" Doch zij weerde af, met smartelijk ver trokken gelaat. Ten speelde hij' alleen, ter wijl ziijn vingers bevend naar de noten zoch ten. Maar hij 'kon niet meer, nu zij niet zong, Hij liet zijn fluit zakken en lang spraken zij samen. EU staande in de tuin van het Proveniers huis, hoorde ik het verhaal van hun liefde. In het blindeninstituut waren ze samen opgevoed, had'den samen gespeeld in de wit gekalkte zalen, en ze gingen naast elkaar als ze in den tuin liepen met de andere kinderen, altijd in een cirkel, als gevangenen op een binnenplaat», omdat ze toch niet zien kondén an da straat te gavoar'lijlk m Baad* toon Mélden ze vhu elkaar ÏÏMurt ohKnderlS» ken ernst. Samen hadden ze in één klasse gezeten en samen waren ze aangenomen; ze wisten niets anders van elkaar en voelden toen bijna niet het gemis van hun oogen. Dat alles bracht hij daar dien «vond in herinnering zacht en met een stem die trilde om wafgeweest was in die mooie jaren. Maar dé scheiding was gekomen, fel' en onmeedoogerud. Haar ouder© hadden 'haar 'weggenomen uit het gesticht omdat ze geen huwelijk wensehten van blimde mot blinde, hem ook werkman wisten, man van geringe afkomst. En dat ze haar leven brfiken, ver moedden zo niet. Vast drukte zij zich tegen hem aan, zich veilig voelend!_ bij' hem; en met z'ij'n be vende hdnd streek hij liefkoozend langs haar gelaat. Zwijgend blevon zo zoo zitten in de «vond, die nu sneller en sneller viel. Alles iwas stil, alleen hoorde men nu en dan het vliegen van een vleermuis boven hun hoofden, angstig cn onrustig, Dan Ikwam plotseling een pleegzuster, 'hard stappend over de steenen, zoodait het' 'klonk als heiligschennis en ging naar do ban'k waar de blinden zwijgend in eikaars armen rustten. Ze richtte Dora op en nam haar mee, rus tig als een zuster, gewoon met zieken om te gaan. Maar het andere zag zo niet, dat hier meer was dan ziekte, dat hier geleden werd en geweend was weldadig on good. Bevend stond Dora op, in doffe berusting, nu weer- alles wetend van huis, van zuster en zidbzijn. Eh langzaam verdwenen ze in het duister. Nog één koor nam dé blinde man zijn fluit, wilde spolen maar zijn mond beoi'de en zijn banden trilden. Toen stond 'hij ook op en ging «acht naar binnen. Ik verliet hot .hofje, waar u allo lichten gedoofd waren, alleen het waschgoed plekte fel-wit tegen dén donkeren grond. Uren nag Hep ik langs do eenzame straten. Ik had de Lifvfde ontmoet, die was geworden tot onafwendbare tragiek, gegroeid van zacht verlangen tot berusting, dof en smartelijk. En zoo misschien is ook hot Leven. Tot kantoorbediende 2de klasse aan. hét postkantoor alhier is benoemd mej. G. Sloo- ver alhier. Ds. J. F. Tinholt t St. Maarten c.a. is beroepen bijl de herv. kerk te Wïjdenes. UIT SCHAGEN. Dé heer O. Schut, besteller aan het post kantoor alhier, herdacht gisteren onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij voor 40 jaax bij de posterijen werd be noemd. De groote najaarsveemarkten zullen te Purmer«nd op 13 Oct., te Scha gen op 80 Oct., ta Alkmaar op 4 Nov. om te Hoera op 10 Nov, worden gsBoutikn. De hear O. Lokker, kmlbtensw «ma het postkantoor te HoéJt van Holland wordt overgeplaati naar hier. De Vakteekenschool voor ambachtslieden alhier i» met 16 leerlingen geopend. De school gaat uit van de afd. Séhagen van de voreeniging Bouwkunst en de afd. S'chagen en Omstreken van den Neder!. Smedenbond. UIT WIEHINQEHWAAEI). Donderdagavond vergaderde Het Witte Kruis onder leiding van den her O. Haring buizen. Aanwezig 18 loden. Voor het nazien der xékenimg werden ge kozen de heeren A. Schouten, <L N. J. Zee man en K. Koster Hz. Tot afgevaardigd® naar de, algemeene vergadering werd geko zen Dr. H. J. Schroder, plaatsvervangend de heer Haringbuizen. In de plaat» van dén heer P. Grin, die be dankt heeft word ,a,Is bestuurslid gekozen de heer H. Kok. Voor do algemeene vergadering kroeg de afgevaardigde vrij mandaat. Verder werd na bredevoerige bespreking besloten dat de Witte Kruisvereenigingen Wioringerwaard en Anna Paulownn. voortaan de wijkverpleging tor hand zullen manen, afgescheiden van de classis. Tot dusver ging dit vanwege Gezinsverpleging. De oontribu- ti&n blijven bestaan; wanneer de middelen tekort schieten zullen de gemontebesturen worden verzocht dit aan te vullen en wel in deze verhouding dat Anna Paulowna 8 maal zooveel zal betalen als Wieringerwaadd. Eone commissie bestaando uit 0 personen n,l. 2 uit Wioringerwaard en 4 uit Anna Paulowna moet worden gevormd. Voor deze gemeente werd naast Br. Schroder gékozen do heer D. Sleutel, socr. der veroeniging. Hieraan kan nog worden, toegevoegd dat het niet is ca zucht tot afscheiding der cl as ia, zooals iu sommige bladen word vermeld1, doch de bij drage aan de classis werd te hoog, waardoor de kring nu op andere wijze in de behoefte «al trachten te voorzien. Bij de rondvraag zeide dé 'heer Sleutel dat de vergoeding van het hoofdbestuur aan afgevaardigden onvol doende is. Besloten word dat door de vor eeniging tot een maximum van 2.60 zal worden bijbetaald. - Hierna sluiting UIT R'OOKN. Er dreigt een staking te zullen uitbreken onder het personeel van do kaakpa'khuizea to Hoorn. Geëisoht wordt een minimum-salaris van 23 per wéék, de 8-urige arbeidsdag en da vrije Zaterdagmiddag. Verder mag niet moer dan 1 jongen boven de 10 jaar op 6 volwas senen in dienst zijn. Per jaar 3 dagen verlof, bij ziekte gedurende 13 weken vol loon en ge durende de volgende 13 wéken half loon. Voor de patroons geldt bij: opzegging een termijn van 0 weken en voor het personeel 1 wéék. Voor overwerk moet 55, voor Zondags- arbeid 80 ct. per uur worden betaald. Eén en ander moet bij contract geregeld worden, dat dan loopon «al van 15 Aug. tot Juli 1020. Hot meerendeel der kaashandelaren wil het hoogere loon als toeslag gerven en ook de overige eieohen inwilligen, doch zonder dat oen an ander in een contract wordt vastge legd; UIT AKERSLOOT. Donderdagavond gaf de tooncelverecniging Nieuw Loven alhier, opgericht 15 April 191*, in het lokaal van Eijkelboom een openbare uit» voering. Opgevoerd werd „Het geweten," dramatl» schc schetit en „Mevrouw is niet huis," blij» spel, beiden in 1 bedrijf. Do opkomst was buiten verwachting bevre» digend te noemen. Daar het de lo uitvoering was die door do» ze jonge veroeniging werd opgevoerd, waarvan de meeste leden nlmrucr op hot tooneel iets ten beste hadden gegovtu kan worden gezegd al zat bij sommigen de plankenvrees er in, dat de stukjes goed ten toonvele werden go» Bracht. Met meer vrijmoedigheid, ernstige studie, en goede wilskracht, kan deze verecnigiug, waar beslist goede krachten in schuilen, de do» nateurs, kunstlievende leden en andere be< langstcllenden nog menige gezellige avond verschaffen. Een gezellig bal besloot dezen avond. HEEHHUG'OWAARD (Sept.) Geboren: Johanne*, z. van Jacob Blank en Goorttuida Smit. Adriann Ma- rijtje, d. van Gerrit Stoya en Aatje Pijper. Maria Wilhelmina, d. van (Jarel Coruoli» Schaar en Johanna Hondri'ka Maria Jvock.t. Abratn, z. van Klaas Bart ea Neeltj» Witsmeer. Anna Alida, d. van Willem Molenaar en M'nartja de Jong. Nanne, c. van Hondrilk Waldn ont Iebeltjo van dei* Veen. Cornelia Nioolaas, z. van Cornells van Langen en Alida Johanna de Winter. Maria, d. vian Siimoa Appelman en Anna Komen. Dir'k, van Johannes Nioolaas de Heer «a Antje Kort. Wilhemlus Adri- anus, vm Jan van der Stoop en Trijntje do Winter. Overleden Anthonius Beeri, 8 maan den, z. van Petrus Boers en Jacoba Mnri* de Boer. Aafje Schoon, oud 44 jaron, echtr genooto van Johannes Gij abortus van Doorn. Elurrna Bos, oud 4 maanden, d, van Aria Bos en Neeltj0 Weel. Maria Noordstnand, oud 59 jaren, weduwe van Klaas Vlugt. Levenloos aangegeven kind van Johanuö* Kruyer en Aafja de Boer. Levonl. aangeg, kind van Petrus Blootkoofd' en Jantje Tesso- laar. Ondertrouwd en Getrouwd 3 Dirk Goed en Aafje Ens. Klaas Rezêl- man van Oud'karspol en Elisabeth Ilozelman. Jacob Vlaming, weduwnaar van Oathari- na Teasel en Katharina Huiberts. HARENKARSPEL (September.) Geboren Janna Mlaria, d. van Karei Verstraten en Janna Maria de Ruijter. Neeltje, d. van Willem Diepsmeer en Jantje Rus. Adriaan, z. van Ario Plak en Aagje Stoop. Gatharina, d. van Gerardus Johan nes Boerdij'k en Oathaxina Poland. Adiria- nus Petrus, z. van Adrianus Bakker en Ga tharina Stoop. Hondrika Maria, d. van Simon Roozendaal en Aagje Stoop. Pie- ter, z. van Cornelis Starreveld en Hondrika Berghuis. Petrus, z. van Matthias Dékker en Maartje B'lankendaal. Jan, z. van Else Hleijer en Maria'Martha Séhenk. P'iot, van Riemk Schaap en Maria Oatharina Smit. Ondertrouwd Willem Ligthart en Anna Slijkerman. Gebrouwd Rien'k Schaap gescheld sa echtgenoot van Cornelia Smits en Maria Oa tharina Smit. Willem Ligthart en Anna Slijkerman. Overleden Pieter de Vries, echtge noot van Ou'kje Mantel, oud 04 jr. Frede- ri'kus Bruin, oud 2 j.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 9