Ds Bi.tndstoflcnc«iiiiiilssip. Alkmaar F E IJ l L L E T 0 N. Honderd Eeo en Twiatigste Jaarg^iïg. PinHiiag 7 October. Stadsnieuws (Vemen^! iNieuua, deelt mede, dat alle.inlichtingen de brand- sioffenvoorziening, de Gemeente Alkmaar be treffend, uitsluitend worden gegeven aan haar kantoor W A AGP LEI N No. 1. J. H. JACOBSE, Directeur. AFSTEKEN VAN VUURWERK. Burgemeester en Wethouders van ALK MAAR brengen ter algemeene kennis dat op WOENSDAG 8 OCTOBER a.s. tijdens de uitvoering op het Waagplein des avonds tus- schen 7 en 10 UUR en in de omgeving van het W a g p 1 e i n GEEN VUURWERK nu worden afgestoken. Alkmaar, 7 October 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. ALKMAARSCHE VEREENIGING VOOR DEN HANDELDRIJVENDEN EN INDUSTRIEELEN MIDDENSTAND. In café „Central" vergaderde gisteravond de Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand. De vergadering was zeer druk bezocht en daarvoor was dan ook alle reden. De agenda bevatte n.l. de volgende pun ten: lo. Bespreking Coii^omenten-Vereen ging. 2o. Behandeling der motie voorgesteld in de vergadering van 25 Sept. j.l., welke aldus luidt De leden der Alkmaarsche Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrr eelen. Middenstand in vergadering bijeen gelezen het aan eenige winkeliers hier ter stede gericht verzoek van de Alkmaar sche Algemeene Verbruiks-Vereeniging, om aan hare leden bij hunne inkoopen, een zekere korting toe te staan, onder belofte, dat hun zaak dan alleen aangewezen is, de door hun gevoerde artikelen aan de le den van genoemde verbruiksvereeniging te leveren; besluiten op deze voorstellen niet lin te gaan en deze motie ter kennis van genoem de Vereeniging te brengen; en gaan over tot de orde van den dag. De heer W. van Vuure heette allen welkom en verheugde zich over de opkomst, die hij aan de urgentie van de agenda toeschreef. Spr. herinnerde er aan, hoe dp vorige ver gadering besloot om de motie na deze verga dering van kracht te doen wezen. Spr. hoopte, dat ook in het vervolg de op komst grooter mocht zijn. Thans kwam weer uit, dat het vereenigings- leven ook voor de Middenstanders van nut is. Spr. veronderstelde bekendheid van de motie van 25 September, die bovendien nog in haar geheel werd voorgelezen. De heer L. Trijbetz verzocht de pers te ver zoeken geen namen te noemen opdat ieder vrijer in zijn spreken was. Spr. wilde in dé motie ook de woorden „om genoodigden" inlasschen. De heer Bossert verzocht eerst voorlezing van de, notulen, dan konden ook de toen af wezigen kennis nemen van het toen verham deelde; dit zou de besprekingen bekorten. Aan het verzoek werd voldaan. De Voorzitter verzocht hierop de pers, om dat meerdere leden het voorstel van den heer Trijbetz ondersteunden, om geen namen van sprekers in het verslag te noemen. De heer Houwing was daartegen omdat men een eerlijke zaak bestreed en verzocht stemming. Deze had tot resultaat dat de meerderheid zich voor het noemen van namen verklaarde. Een lid gevoelde zich daardoor genood zaakt hetgeen hij wilde zeggen voor zich te houden. Een langdurige bespreking volgde hierover. De heer Mak stelde tenslotte voor dat de genen die hun naam niet genoemd wilden hebben, dit aan de pens zouden verzoeken. Eenigen deden dit verzoek. Een ander lid vroeg waarom de pers de vorige maal niet en nu wel was uitgenoo- digd. De Voorzitter zeide, dat men town het nut er niet van had ingezien. Het was gebruikelijk de pers uit te noodi- gen en daarom was de pers nu wel uitgenoo- dl Lte heer Pander vroeg hoe de vereeniging dacht te handelen met de leden die zich niet aan het besluit houden. Velen hadden reeds contracten met de consumenten-vereeniging gesloten en er zijn er zelfs die aan de be stuurstafel zitten; wat geeft het dan of men zich al er tegen uitspreekt. Spr. vond het dan beter, dat men ter ver gadering zegt dat men er wel voor is. De Voorzitter oordeelde het het beste, dat iedere groep zich onderling bindt, door een overeenkomst. De heer Pander meende dat men als leden van de Winkeliersvereeniging moest beslui ten. Spr. wilde weten welke middelen men wil aanwenden om te bereiken dat de min derheid zich bij de meerderheid neerleg,. In ieder geval wilde spr. dat zij die voor een overeenkomst met de consumentenvereeni- ging zijn, zich ter vergadering uitspreken. Het aoor den heer Pander gediskwalificeer de bestuurslid zeide, dat de manufacturiers weten wat ze aan hem hebben, hij was er wel voor om het te doen. De heer Pander wilde alleen dat degenen die er zoo over denken zich verklaren. Het betrokken bestuurslid zeide, dat hij dit in de vergadering van manufacturiers ge daan had. Het eerste lid zeide in beginsel aangeno men te hebben een overeenkomst aan te gaan. De heer Termaat. lid der finna Meijer, Na op de vergadering van 27 September de bespreking van den Heer Cloeck te hebben gehoord kreeg spr. berouw en betreurde hij het, dat de actie niet 4 weken eerder was op gezet. Bij spr. stond het toen vast, dat hij zich als verkooper zou terug trekken. Hij wachtte tot deze vergadering. Voor de vergadering stuurde hij een schrij ven dat hij er voor bedankt. De heer Temaat lid van de firma Meijer zeide dat de manufacturiers unaniem met uitzondering van het betrokken bestuurslid besloten voor de motie te stemmen. Dit met 12 tegen lstem. De Voorzitter herinnerde aan het ingezon den stukje van den heer v. Drunen, waarin o. m. beweerd werd, dat tot geen enkele leve rancier gezegd was, dat hij in zijn branche de eenige leverancier voor de leden zou ziju. Spr. had een officiéél schrijven, waaruit bleek, dat men wel degelijk ieder dien men aanzocht de toezegging deed, dat hij in de branche alleenverkooper zou zijn. Verschillende personen uit de vergadering verklaarden dat men bij hen hetzelfde had ezegd en concludeerden dat ze bij iedereen us liegen. De heer Jb. Cloeck oordeelde dat men wel tot stemming kon overgaan. Tegen hen die het toch doen, kon spr. zeg gen, dat deze hun andere afnemers te veel laten betalen. Spr. wees op een artikel in het Midden standsorgaan van 3 October, waarin in dat verband wordt opgemerkt, dat onder de win keliers het geven van korting aan consumen- tenvereenigingen in zwang komt; dat is ver keerd, zoo staat er, prijs en kwaliteit moeten ook zonder drang van verbruiksbonden steeds zoo laag mogelijk gesteld worden. Wat er van de winstmarge af kan moet geschieden om de prijzen lager te stellen, kan er 10 pCt. af dan moet dit, maar niet voor bepaalde groepen, dat is fout. Wanneer men denkt, aldus spr., dqor het geven van korting zijn zaak te vergrooten, doe het dan, maar een ieder die geen lid is zal zeggen: „ik ga daar niet heen, want ik betaal daar 10 pCt. te veel. Men moet in zijn eigen welbegrepen be lang voor de motie stemmen, anders werkt men niet mede om den prijs zoo laag moge lijk te houden, maar maakt men hem voor het Nederlandsche publiek 10 pet. te hoog. (Ap plaus.) De Voorzitter wilde ook nog op een be- De freer de Raat zou dwangmaatregelen sterk afkeuren, maar er ia een dwangmaat regel de winkeliers ziju ook verbruikers en behoeven niet te vergeten, dat de winkeliers die de korting geven 10 pCt. te duur zijn voor de anderen. De motie kwam hierop in stemming en werd aangenomen met 39 tegen één stem en één stem bianko. De heer Kuiper deed mededeeling van een vergadering van schoenwinkeliers die had den besloten voor te stemmen, maar bezig waren met elkander een contract aan te gaan om elkander te verplichten de overeenkomst na te komen. De Voorzitter verheugde zich hierover. Spr. feliciteerde de vergadering met het genomen besluit. Het voordeel kan niet uit blijven. Het publiek ziet, dat de winkeliers er voor passen met twee maten te meten, het ziet, dat ieder bij ons evenveel korting krijgt. Spr. hoopte, dat meerderen zullen volgen, die zich aan de motie houden, De heer Bossert deelde mede, dat de dames Aghina, Alkmaarsch Warenhuis en de heer Roos zich ook tegen het geven van de. kor-* ting verklaarden. De heer de Raat was daar tegen, Spr. meende dat de-vrije concurrentie moest blij ven en was overtuigd dat zij niet goedkooper kunnen leveren. Een lid gaf in overweging om nu niet mcf-r aan landbouwvereenigiugen, Kerstmis- vereenigingen en anderen Korting te geven Spr. had de vorige week zelfs een vrachtrijder gehad die 10 pCt. korting eischte. De voorzitter oordeelde, dat door het besluit alle kortingen waren vervallen. De heer de Raat meende, dat men zich bij de hoofdzaak moest houden, meu kan het een andere een vólgende maal bespreken. De heer Houwing wilde de leden er op wij zen om niet te koopen bij de winkeliers die toch de korting geven en deze bestrijden met hun inkoopen. De heer Veldhuis was daar tegen. Spr. meende dat men de enkeling moest vrij laten. Spr. was overtuigd, dat degenen die een kor ting verleenen dwalen, maar wilde een ieder gebruik laten maken van zijn goed recht, ook de consumenten organisaties moet men vrij laten. De heer Schillinger -zag gaarne, dat twee zijner collega's die wel korting verleenen, door het bestuur bezocht werden. Spr. is er voor, dat men geen korting geeft, maar zoo goedkoop mogelijk aan allen verkoopt. Zijn vak telt 175 collega's en spr. wilde daarom eerst van hen een uitspraak afwachten. De Voorzitter oordeelde, dat de heer Schel- linger niet bianko had mogen stemmen, men moest rekening met zich zelf houden en niet afwachten wat anderen deden. Spr. sloot hierop met een woord van dank ook aan de pers de vergadering. Wij vernamen, dat nog eenige winkeliers die een overeenkomst waren aangegaan, zich als verkooper hebben teruggetrokken. Door Chailes Garvice. Vrij naar het Engelsch. 43) i. Hij was als waanzinnig; de zweetdroppels stonden op zijn witte voorhoofd; zijn oogen puilden uit hun kassen, hij bewoog kramp achtig de handen. Het was een afschuwelijk spel van het Noodlot, dat deze onbeduidende vrouw zich plaatste tusschen hem en zijn wcnschen, dat zij in staat zou wezen hem van Constance te scheiden, hem te berooven van den rijkdom dien hij reeds als de zijne beschouwde Een duivel ontwaakte in hem, een duivel, die hem deed beven en trillen en hem toch vervulde met de wreedheid van een woesteling. B-cckv wierp een wanhopi'gen blik om zich heen als om hulp te zoeken; dan, met de eene hand tegefl haar borst geklemd, liep zij' naar de glazen deur. .1 aat mij voorbij!" hijgde zij. „Ik geef je het testament niet! Het geld behoort haar toe cn zij zal het hebben!' Zij stond nu vlak bij hem en stak een zwak ke hand uit om hem tegen te houden. Die be weging maakte Lycett krankzinnig Hij zag haar reeds regelrecht naar Constance toe gaan hoorde zich reeds beschuldigen, het testament openbaar maken; zijn hartewensch, zijn eerzucht, zijn begeerte naar rijkdom ge dwarsboomd, vernietigd door deze ellendige vrouw. Hij sprong naar haar toe, zijn tengere han den grepen haar bij de keel. Zij wilde gillen, om hulp roepen, maar zijn ijzeren greep deed haar stikken. Ze worstelden een oogenblik samentoen stortte zij aansklaj» inaan «n viel Kwaar wijzen. Men heeft geen bewijs, dat de korting die /raagd wordt voor het lid der vereeniging Spr. oordeelde het ook beter om zoo mo gelijk de prijken voor allen te verlagen. op haar knieën aan zijn voeten. Hij liet een weinig los; nog slingerde zij heen en weer, met de handen tegen haar hart gedrukt, toen zij neer in haar volle lengte. Lycett deinsde achterover en stond boven haar, zwaar adem halende, zijn bleek gelaat verrokken, zijn oogen glinsterend als die van een waanzinnige. Hij zag een oogenblik op haar neertoen ging hij naar een stoel bij de tafel en viel er in neder, wischte zich het zweet van zijn voorhoofd en trachtte zich zelf tot kalmte te dwingen. Zij was flauw gevallen hij was te ruw tegen haar ge weest zij was flauw gevallen z\\ was bewusteloos. Het zou nu zijn het testament te krijgen. Hij had ieder ge baar van haar nagegaan, had haar de hand naar haar boezem zien brengen. Zonder twij fel was het testament tusschen haar kleeren verborgen. Een oogenblik daarna stond hij op en na derde haar stilletjes. Ze lag languit op den grond, met uitgestrekte armen; een doods bleek gezicht en dichte oogen. Hij naderde voorzichtig, maakte haar blouse los en zocht het testament; weldra kwam zijn hand in aanraking met een toegevouwen papier. Hét was het testamenf! Hij lachte een onwel luidende lach. Alles wel beschouwd, was het lot hem gunstig. Hij had het testament in handen Hij had het haar afgenomen. Nu zou zij zijn voorwaarden moeten aannemen, zij was machteloos. Hij: keek naar het testa ment als een verliefd man en vergat de vrouw bijkans, die daar op den grond lag. Eensklaps herinnerde hij zich haar, hiji ging naar haar toe en zag haar aan met een zegevierend glimlachje. „Zij is flauwgevallen", zei hi| in zich zelf „Als ze bij komt, zal ik haar mijn voorwaar den stellen. Zij zal, nu ik het testament in handen heb, wel naar rede luisteren." Er stond een karaf water op tafel, hij nam die in de hand en schonk wat water op het B. K. BOM) VAIN" BAKKEBS. Zondag hield bovengenoemde Bond een 'druikbezochte vergadering in het. Qildehuia te Amsterdam onder leiding van den heer J. O. Evers. Met algemeene stemmen werd de volgende motie aangenomen: „De vergadering van B. K. Bakkersgezel len, in vergadering bijeen op Zondag 5 Oct._ 19i0, ter bespreking van den stand der sta king, gehoord de mededeelingen over ge pleegde molestaties in den loop der week, besluit trots alles eenparig het advies van het Bondsbestuur te blijven volgen en niet aan de staking del te nemen." EERSTE NEDEL. COöP. KUNSTMESTFABRIEK. De Coöperatieve Vereeniging „Eerste Ne derlandsche Coöperatieve Kunstmestfabriek", ;evestigd te Vlaardingen, werd bij, acte den J5 Mei 1917 opgericht door de Noord- Nederlandsche Coöperatieve Kunstmestfa briek te Zuidhom en de Zeeuwsche Coöpe ratieve Kunstmestfabriek te Goes, met het doel het voor hare leden beschikbaar stellen van superphosphaat en ammoniak-super- phosphaat door het stichten en het drijven eeuer fabriek tot het procedeeren dezer kunst meststoffen. Door de aangesloten coöperaties zijn on der hare leden geplaatst ruim 43000 aandee- len, elk groot 99 1 wettelijke aanspra kelijkheid, waarop de eerste storting van 15 heeft plaats gevonden. Voor eik aan deel zijn de Telen verplicht jaarlijks 1000 K.G. super- of ammonik-superphosphaat van de Vereeniging te betrekken, tenzij zij' het Be stuur machtigen het niet afgenomen kwan tum voor hunne rekening te verkoopen. De tijdsomstandigheden waren tot nu toe met het oog op het benoodigde materiaal niet gunstig om tot het bouwen eener groote fabriek over te gaan. Eenigen tijdi geleden was het bestuur echter in de gelegenheid te Vlaardingen-Ambt een voor ons bij uitstek geschikt terrein aan te koopen, hetwelk gele gen is aan den Hollandschen Waterweg. Nu te verwachten is, dat de toevoer van materi aal en grondstoffen weer geregelder kan plaats vinden, besloot men tot het bouwen dier fabriek over te gaan en zijn de noodige stappen daartoe gedaan. Reeds Is een begin gemaakt met de terreinwerkzaamheden, ter wijl de machines en trausportinrichtingen zijn gekocht benevens alle constructiewerk voor de gebouwen. Geheel afgewerkt zal een en ander ruim 2 millioen gulden kosten. In overleg met de Algemeene Vergadering van leden is besloten een obligatieleening uit te geven tot een bedrag van 2.000.000, zoodat hiermede tezamen met het gestorte bedrag op de aandeelen opk voor een groot gedeelte m de noodige liedrijfsmiddelen is voorzien. Voor de eventueele verdere finan ciering van hot bedrijf wordt voorzien door "Het geplaatste aandeelcnkapitaal van ruim 4.300.000 geeft aan de Vereeniging groote soliditeit en waar een coöperatie als deze verzekerd1 is van voldoende winst om daaruit geregeld af te schrijven en te reserveoren, heeft het bestuur gemeend die rente niet hoo- ger dan 5 pel te moeten stellen met een koers van uitgifte van 98 pet. Teneinde de rechten van obligatiehouders zooveel mogelijk te waarborgen is in de sta tuien bepaald, dat hierin geen wijzigingen mown worden aangebracht door welke de rechten van obligatiehouders worden ver minderd. Bovendien heeft de Bank-Associa- tie zich bereid verklaard als Trustee te fun- geeren, als zoodanig de belangen der obliga tiehouders te behartigen en toe te zien op de richtige nakoming der verplichtingen door de Vereeniging. De leening ia verdeeld ln obligati&i aan toonder, elk groot 1000, genumgjerd 1 tot en met 2000. Desgewenscht kunnen de oblir gatiën gesplitst worden in stukken van 500, geletterd A en B en in stukken' van 250, geletterd a, b, c, d. De obligatiën zijn voorzien van een talon en halfjaarlijksche coupons, vervallende 1 Januari en 1 Juli van elk jaar. De eerste coupon vervalt 1 Juli 1920. De aflossing vindt plaats in hoogstens 22 jaar na dezen door uitloting a pari, telken jare van minstens 75.000, betaalbaar op 1 Juli van elk jaar. De uitloting heeft plaats minstens drie maanden vóór ae betaalbaar stelling, terwijl de nummers der door de uit loting aangewezen obligatiën zullen worden bekend gemaakt door advertentie in een of meer veelgelezen dagbladen. De eerste aflos sing vindt plaats op I Juli 1922. De rente der aflosbaar gestelde obligatiën is slechts verschuldigd tot den dag der betaal baarstelling. Het bedrag der aflosbare obli gatiën, dat niet binnen 50 jaar en der ver vallen coupons, dat niet binnen 5 jaar na den verschijndag in ontvangst is genomen, is niet meer vorderbaar en komt ten voordeele van de Vereeniging. Bij overteekening van het beschikbare be drag zullen in de eerste plaats Inschrijvingen worden toegewezen aan lien die voorkeur lebben gevraagd. Verder zal pondsponds ge- wijze worden toegewezen met dien verstan de, dat niemand kleinere coupures ontvangt dan waarvoor hij heeft ingeschreven. De gelden kunnen bij de kantoren van in- krijving worden gestort van 1 November prijzen, humtre klanten te BefionSen. Naar Bot schijnt met succes. Althans, in eene vergade ring van de patroons-vereeniging is. na eene uiteenzetting van de heeren P. Haak, ambte naar van den rijksvoorlichtingsdienst en M. v. d. Berg, Rijksmiddenstandsadvieseur van het Noorden en Oosten des lands, besloten eene centrale scboenmakerswerkplaats op te richten, voorzien van de nieuwste, meest ge- perfectronneerde machines. Op die manier zal getracht worden, door voordeeliger ex ploitatie de prijzen van schoenreparatie te verlagen. witte gelaat. „Kom, meisje, kom weer bij, doe je best, Becky", zei hij aanmoedigend; „ik ben wal hardhandig geweest, maar laat dat geen kwaad bloed tusschen ons zetten. Je begrijpt toch wel, dat je mij de baas niet kunt wezen, dat kan je toch wel verwachten. Sta op en luister naar rede." Zij, bewoog zich niet. Hij lichtte haar hoofd op, bevochtigde haar voorhoofd met zijn natten zakdoek. Werktuigelijk, zonder eenig vermoeden van de waarheid, stak hij zijn hand in haar blouse en voelde aan haar hart. Het stond doodstil. Hij hief haar een weinig op, maakte haar gezicht nog eens net, greep koortsachtig naar haar hand. Die druk werd niet beant woord. Plotseling sloop een vaag gevoel van afschuwelijke vrees in zijn hart een vrees, te akelig, te afschuwelijk om uit te houden, Hij tuimelde achteruit en stond te rillen en te beven over zijn geheele lichaam; toen boog hij zich weer over haar heen en trachtte haar bij te brengen; maar alles tevergeefs. Plotseling, met een verschrikkelijken on, articuleerden kreet, deinsde hij terug, was dood ze was doodl Hij deinsde zoover achteruit, dat hij tegen den muur terecht kwamdaar bleef hij onbe wegelijk en slap staan, met een gezicht zoo wit als dat van de doode, met uitpuilende oogen. Dood Becky was doodl Dan had hi; haar gedood hij was een moordenaarEn toch had hij haar alleen aangegrepen bij de keel gevat. Ja, dat was hethij had haar geworgdHij had een vrouw vermoordHij, Lycett Crayson, de geachte advocaat en nota ris, verloofd met Constance Desbrook; hi; voor wiens voeten de wereld open lag, een jongeman, in de kracht van den mannelijken leeftijd, hij was een moordenaar! Hij kwlr de kamer rond en trachtte zich schrijving a.s. af onder vergoeding van 5 pet. rente van lien dag der storting tot 1 januari 1920 De laatste dag der storting ra 31 Ltecember 1919. EEN CENTRALE SCHOENMAKERIJ. Uit Apeldoorn meldt men Onlangs hebben wij melding gemaakt van het feit, dat, om den hoogen schoenreparatie- prijzen te ontkomen, de verbruikers zich aan eensloten om gezamelijk elders, waar de prij zen lager zijn, hun schoeisel te laten reparee- ren, of wel, gezamelijk een schoenmaker te werk stelden, wien alleen het reparatieloon werd uitbetaald, terwijl het leer door de ver bruikers zelf werd geleverd. Begrijpelijker wijze hebben de schoenma kers-patroons naar aanleiding daarvan maat regelen beraamd om, door het verlagen der VERLEDEN JAAR. Op een goeden dag gelastte Minister Pos- thuma om alle voertuigen te inspecteeren, of er ook verboden waar werd vervoerd, en zie in een gemeente in Overijssel werd een haan in beslag genomen. Ziezoo nu had de burgemeester de haan, maar wat moest er nu mee gebeuren? 't Bes te was, het maar aan de hooge heeren in Den Haag te vragen. Zulks geschiedde en na enkele dagen kwam het volgende telegrafische antwoord: „De burgemeester wordt gemachtigd1 om taxateurs te benoemen om de waarde van den haan te schatten. Vleesch van den haan moet onder de gemeentenaren gedistribueerd wor den, maar tevens moet het gewicht van het vleesch aan Den Haag worden opgegeven, opdat dit in mindering kan worden gebracht van het aan de gemeente te verstrekken vleeschrantsoen". ACTIE VAN ZEELIEDEN. Op de Zaterdagavond gehouden huishou delijke vergadering van de zeeliedenvereeni- ging „Eendracht", die zeer druk bezocht was, is met algemeene stemmen een motie aangenomen, waarin de vergadering, naar aanleiding van dc besprekingen in dén Loon- raad, waarbij o.a. de toezegging werd ge daan, dat de gages der zeelieden boven de functie van onbevaren tremmer zouden ver hoogd worden, berekend van 1 Juli 1919 af, met 15 per maand,'uitspreekt dat zij deze toezegging mat tn overeenstemming ach t met de beloften die in de Loonraad-vergaö.-ring in Januari van dit jaar werden gedaan. Vol gens die beloften immers zou van 1 Juli af, minstens 2ó per maand aan de zeelieden moet worden toegekend. Zij is tevens van oordeel, dat ook ae onbevaren personen deze verhooging van loon moeten deelachtig wor den. Ln verband hiermede spreekt zij alsnog den wensch uit, dat het loon van alle categorieën met 26 per maand zal woden verhoogd, en dit temeer, daar de gages der Nederlandsche zeelieden nog steeds ver ten achter staan bij die hunner collega's van andere nationaliteit. GESNAPT. Een Zaandammer had de gewoonte om wanneer hij afwezig was, den huissleutel op een verborgen alleen aan de huisgenooten bekende plaats te leggen. Met deze omstandigheid was echter ook een buurvrouw op de hoogte gekomen, die van deze wetenschap gebruik maakte om als zij wist, dat niemand thuis was, naar binnen te gaan, om naar geld te zoeken De heer des huizes die telkens geld miste, begreep niet waar dit bleef, doch besloot zich op een goeden dag op zolder te verbergen op een tijd; waarop hij en de huisgenooten ge woon waren naar de kerk te gaan. Het duurde niet lang of hij hoordé iemand ln zijn woning en de kasten open maken. Ongemerkt wist hij buiten te komen en de dievegge in te sluiten waarna hij' de politie warschuwde. De buurvrouw werd alzoo op heeterdaad betrapt en bekende reeds meer dan 100 gul den op die wijze ontvreemd te hebben. DE VLEESCHPRIJZEN. Te Purmerend; waar de vkeschprijzen sterk verlaagd zijn, is thans het rundvleesch verkrijgbaar voor 1.10 en het schapen- vleesch voor 0.80 per pond. INTREEREDE Dr. B. FADDEGON TE AMSTERDAM. Dr. B. Faddegon, benoemd tot buitenge woon hoogleeraar aan de Universiteit te Am sterdam, aanvaardde gistermiddag zijn ambt met het uitspreken van een rede: „Het sprook je van den verliefden grammaticus in ver band met de vragen der taalwetenschap". HOOIBUREAUX OPGEHEVEN. De Min, v. Landbouw heeft met 3 Oot. in getrokken de beschikking vani 29 Mei 1918, voor zoover deze betrekking heeft op de ia- zelf te overtuigen, dat het een droom was, een afschuwelijke nachtmerrie. Maar de schrikwekkende gedaante, die daar zoo ake lig stil lag uitgestrekt, weigerde hem de troost. Zij was dood, en hij had haar ge dood! Groote hemel, wat zou hij doen? Hij wist best wat hhij doen moest. Hij moest hulp gaan vragen, menschen bij zich roepen, hun zeggen, dat die vrouw een toe val had gehad. Hij sloop naderbij. Er waren afdruksels van zijn vragers aan haar hals sprekende merkteekens voldoende om hiem aan de galg te brengen. Maar daar lag zij. Indien hij geen men schen kon roepen als getuigen van haar dood, dan moest hij het lijk verbergen. Maar boe? Hij keerde weer terug naar zijn stoel en bleef ineengedoken zitten, de Geest des Doods waarde om hem heen en vervulde de stille kamer. Het zweet was opgedroogd op zijn voorhhoofd; hij Was ijskoud; maar hij was niet langer in onzekerheid. Zelfbehoud is de eerste Natuurwet. Vóór alle andere din gen moest hij zich zelf redden. Hij moest zijn misdaad voor de wereld verborgen houden. Maar hoe? Zijn schrander hoofd werkte vlug. Schrik had plaats gemaakt voor zijn aangeboren listigheid. Hij dacht ernstig na. Iedere klei nigheid van haar bezoek kwam hem duidelijk voor den geest. Zij had gezegd dat niemand haar van het station had zien komen, dat niemand haar het huis had zien binnentre den. Er was niemand in huis behalve hij het buis lag verlaten en eenzaam; er kwam niemand. Hij kon haar best verbergen hij moest haar verbergenOp ieder ander oogen blik, in een oogenblik, minder vervuld van den angst door die onbeweglijke gedaante in geboezemd, zou Lycett Crayson de dwaas heid, de krankzinnigheid van zijn redenee ring hebben ingezien. Maar hu was waan zinnig, hij was zijn euanwichl kwijt so gaf toe aan zijn angst, aan den natuurlijken drang, zich te vrijwaren voor da gevolgen van die verschrikkelijke daad. Hij stak een kaars op en boog zich over het meisje heen. Ze was dood daar was geen twijfel aan en hij moest het lijk verbergen. Hij dacht een oogenblik na. Er was oude kel der onder het huis, die in jaren niet gebruikt werd; hij kon het lijk zoolang in den kelder leggen, totdat hij het naar een veiliger schuil plaats kon overbrengen. Met den kandelaar in zijn hand deed hij de kelderdeur open en ging de trap af. Een ra+, verschrikt door zijn komst, vloog door de halfduistere ruimte. Tegen den muur stond een spade, die vroeger gebruikt werd om ko en te scheppen; maar de kelder werd al in aren niet meer gebruikt voor brandstoffen en lij was leeg op enkele kapotte kisten na. Hij groef een gat in den vochtigen grond. Aan dergelijk werk was hij niet gewend, zijn hart klopte er luid van en net bloed stroomde door zijn verstijfde aderen. Wat had hij nu_ eigen lij kite vreezen? Hij kon het huis precies zoo laten als het was; niemand zou deze plek ont dekken. Hij werkte voort, met koortsachtigen spoed en groef een gat van drie voet diepte; toen ging hij naar boven en langzaam, hui verend, rillend bij iedere nvoetstap, nam hij het levenlooze lichaam in zijn armen, het half dragende, half trekkende, naar den kel der en legde het neder in zijn graf. Daarna maakte hij het gat dichth, sleepte een paar kisten naar de plek en ging langzaam naar boven. Toen zonk hij in zijn stoel neer en bedek te zich het gelaat met de hand. Maar af schuwelijk visioen! ofschoon hij het lijk weggebracht had, het scheen daar nog op den vloer te liggen, in de stille kamer scheen haar stem nog te weerklinken. Lycett greep zijn hoed en kreeg een kleur van kwaadheid. (Wordt vervolgd). f* BS© '•19 KnTYlnprQPrpHiP't'

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5