Punt 8 werd conform het voorstel vast gesteld. REDUCTIE OP DEN PRIJS VAN BRANDSTOFEEN. De heer van Veen hadi het ten zeerste verwonderd, dat het verzoek een dergelijk voorstel bracht. Spr. had een redelijker voor stel verwacht. Het beschikbaarstellen van de Heilooêrturf is verwonderlijk, de vereeniging kan turf die 25 pCt. beter is krijgen voor 7 per 1000 en B. en W. willen de mindere turf geven als tegemoetkoming voor 6. Mevrouw Westerhof stelde namens de fractie voor om de kosten aan de inwilliging verbonden te dekken door een nieuwe crisis- ieening van 10 jaar, de kosten zijn dan 2250 pear jaar. De elleade in de gezinnen moet het zwaar ste wegen. Spr. ging het antwoord van B. en W. na en vroeg of nu de regeering hard is of de ge meentelijke overheid ook hard moet zijn. Spr. doet een dringend beroep tegemoet te komen aan de gevolgen van 5 jaren bar- baarschheid. Spr. gaf de verzekering, dat ook in tal van andere plaatsen dergelijke voorstellen zijn ingediend. Men moet de spanning niet ver meerderen. De arbeider kan geen 3.65 voor de anthraciet betalen. De Heilooër turf wil men geven voor 3 per 1000, omdat ze an ders onverkocht blijven. Voor dien prijs kan men nog beter anthraciet koopen. De rijken hebben hun anthraciet en de arbeiders mis ten het geld om ze reeds te betrekken. Spr. wekte op om allereerst voor het voorstel van de fractie overeenkomstig het verzoek van den Bestuurdersbond te stemmen. Als vrouw deedze een ernstig beroep daartoe. De Voorzitter zeide, dat B. en W. zich voorstellen den prijs van 3 voor de turf op 2 te brengen. De heer Cloeck was het er mede eens, dat men beter anthraciet voor den vollen prijs kan koopen dan turf voor ƒ3. 2 is ook te hoog. Spr. verzocht B. en W. om het voorstel terug te nemen, opdat B. en W. met nieuwe voorstellen komen. Als men reductie wd geven, dan moet dit ook een reductie zijn. Mr. Leesberg; betoogde, dat men de zaak moest nemen in de gemeente waar men is. Andere gemeenten zijn gevraagd, maar al deden die dit allemaal, dan hield dat niet in, dat ook Alkmaar het moest doen. Bij de be grooting is op een toeslag niet gerekend. Men moet ook de middelen aanwijzen en met een crisisleening is men niet klaar. Spr. is er voor, dat ieder vecht voor loonsverhooging, maar is tegen een massabedeeling. De heer Westerhof oordeelde dit een beleediging. De Voorzifter verzocht stilte. De heer Leesberg betoogde, dat zij, die niet rond kunnen komen, naar de Armbe sturen moeten. Men verzwakt zijn eigen standpunt bij looneischen als men deze wen- schen doet. Spr. gaf toe, dat de brandstoffen duur zijn, maar ook de loonen zijn belangrijk vooruit gegaan. De Hoofdelijke Omslag zal het vierdubbele van 1916 worden en B. en W. meenen daarom, dat in deze richting gere geerd moet worden. De turf kost de gemeen te na een toeslag van hef Rijk van 2,50, .Is- ai?* Ibató, aaasr ca kan ze heel goed stoken. 1000 turven voor 4 kan men verwerpen, maar is zeker niét duur. Spr. is er tegen het voorstel terug te nemen. De heer van'tVeer zeide, dat hef afwij zende voorstel zijn fracte bittér teleurgesteld! had. Spr. had een milder hart verwacht van de nieuw gekozen wethouders. Spr. had de strooibiljetten voor zich, waarop Mr. Lees berg was gekozen Daarop stond, dat de be langen van de arbeiders hem ter harte gin- f en. Dit gold ook voor den heer Ringers pr. vroeg of dit geen teleurstelling moet zijn voor de R.-K. en de Christelijk-Hlstorische arbeiders. Men mag zich niet op hetgeen de regeering doet, beroepen. Die doet vaak rare dingen. De heer Westernonog ju. Jat het per jaar 5227,50 zal kosten. Er vóór stemden de heeren Veen, Oskam, Westerhof en van 't Veer en mevr Wester hof. Vóór het voorstel van den R. K. Volksbond om 75 cent reductie te verleenen aan niet- aangeslagenen en hen die tot de 5e VWo zijn aangeslagen en van de 5e tot de 10e van 50 cent reductie, verkreeg de stemmen van de heeren Van Veen, Bosman (R.-K Oskam, Cloeck, Westerhof, Kcijsper, Bak, Van 't Veer, Veen en mevr Westerhof. EEDHGTEE OP DEN ERUS VAN HET GAS. de heer W'Mtefeo» Vsns te dte -sfgadertag, waarin de reductie werd afgeschaft, aanviel. Spr. was er tegen, omdat er eerst reductie op de brandstof moest zyn. Deze is er nu en op grond daarvan zal hij voor het voorstel van B. en W. stemmen. Ook op de gronden door mevrouw Aukes ontwikkeld. Mr. Leesberg constateerde, dat men hier weer de cirkelgang heeft. Het vorig jaar wilde men voor werkverschaffing zooveel mogelijk turf steken. Als men nu zegt dat de turf voor 2 te beroerd is, dan noemt spr. dat geen betoogen. Spr kent het interview' niet met den heer de Lange, maar houdt vol dat de oogenblikkelijke financieele toestand van Alkmaar zuinig is. Op de turf zal de ge meente een 7000 verliezen. Weigert men ze, dan is spr, overtuigd, dat men ze nog wel tegen hooger prijs kwijt kan worden. De heer Bosman (R.-K.) had den R.-K. Volksbond ook gevraagd waarom ze geen bedragen had genoemd. De Voorzitter gevoelde evenveel vor de arbeiders als de heer van 't Veer, maar hij gevoelde anders. Z. i. was de Staat verplicht voor zijn arbeiders goed te zorgen. Het is in strijd met spr.'s opvatting om de perspomp te gebruiken om ae zakken van den een leeg te pompen ten voordeele van den ander. Alleen als de Staat dreigt onder te gaan, dan alleen mag men massabedeeling toepassen. De arbeiders moeten door vakor ganisatie hun loonen zien verhoogd te krij gen. Moet er gesteund worden, aan dient eerst jiet Armbestuur en daarna de kerk dit te doen. Dit mag ouderwetsch zijn, maar sluit niet in, dat spr. geen warm hart heeft. De heer G o v e r s zal tegen stemmen om dat zeer velen boven de 10de klasse grooter moeilijkheden hebben dan velen daar bene den. Het voorstel van mevrouw Westerhof c.a. I en den Bestuurdersbond n.l. om 1 reductie aan niet-aangeslagenen en voor hen beneden de 15e klasse, kwam in stemming. B. en W. stellen den Raadi voor te beslui ten: A. Burgemeester en Wethouders te bemach tigen over te gaan tot de aanstelling van een gediplomeerd boekhouder bij den dienst der gemeente-werken, voorshands voor een proeftijd tot I Januari 1921,, op eene jaarwedde als hij de aanhangi ge salarisherziening voor den klerk boekhouder bij de gem. lichthedriiven zal worden bepaald. Genoemd college een crediet te verleenen van omstreeks 250, tot het inwinnen B. fa staat !s ssfne wsriraastóedea te fasrvattes, dan kan hem wederom voor ten hoogste een jaar een verlof worden verleend, met dien verstande echter, dat van de jaarwedde van den onderwijzer, aan wien verlof wordt toe gestaan, tot een bedrag gelijk aan de helft van zijne jaarwedde wordt ingehouden, het geen ten behoeve van zijne plaatsvervanging als salaris door de gemeente moet worden betaald. Art. 4. Aan een gehuwde onderwijzeres wordt ingevah van zwangerschap, verlof verleend ingaande dirie maanden vóór het tijdstip, waarop hare bevalling kan worden tegemoet gezien, en eindigende twee maanden daarna, met behoud van de helft der jaarwedde. Blijkt zij na het verstrijken van dezen tea> mijn nog niet in staat te zijn hare werkzaam heden te hervatten, dan is art. 3 van toepas sing. Art. 5. Aan gehuwde onderwijzers en aan onge huwde, voor zoover deze laatsten kostwinner zijn voor anderen, die ter vervulling hunner militaire plichten worden opgeroepen, wordt, tijdens hun verblijf onder de wapenen 75 pet. van de hun toegelegde jaarwedde uitgekeerd. Aan de overige ongehuwden wordt in bo venbedoeld geval 25 pet. van de hun toege legde jaarwedde uitgekeerd. Art. 6. Wordt aan een onderwijzer buiten de ge vallen, bedoeld in de artikelen 2, 3, 4 en 5, een verlof verleend voor langer dan 14 da gen, dan wordt van de jaarwedde ingehou den hetgeen ten behoeve van zijne plaatsver vanging als salaris door de gemeente moet worden uitbetaald. Art. 7. Waar in deze verordening wordt gespro ken van onderwijzers daar zijn ook onderwij zeressen! bedoeld, jjenzij uitdrukkelijk anders is bepaald. Art. 8. Deze verordening wordt geacht its zijn in werking getreden op 1 October 1919. De Voorzitter zeide, dat B. en W. te gen het amendement van de onderwijzers geen bezwaar hebben. Spr. gaf de Soc -Dem. fractie in overweging haar amendementen in te trekken, nu de onderwijzers tevreden zijn. Mevrouw Aukes meende, dat ook ge vraagd was door de onderwijzers 6 weken na overlijden te veranderen in drie maanden. Den Voorzitter was dat niet bekend. Mevr. Aukes had het van het Ned. On derwijzersgenootschap ter visie zien liggen. De Voorzitter zeiae, uat de kwestie niets dan een formeele is. De regeling is nu van het rijk. Alleen met het oog op de goede orde wordt de verordening voorgesteld. De discussies moet men maar later houden. De verordening moet eigenlijk vóór 1 Oc tober worden vastgesteld. Spr. had tegen wijziging van art. 1, om 5 weken na overlijden in 3 maanden te veran deren, geen bezwaar. B. en W. stellen den Raad voor de volgen de Verordening tot heffing van extra-opeen- ten op de dividend- en tantièmbelasting vast te stelten, 1 Art, I. Boven de in art. 1 dec wet van 26 juli reau. van de vïïïnfctag S?to^^ der dividend^ en landsche gemeenten, inzake de inrich ting van de boekhouding ten kantore van den Directeur der gemeente-werken. Coüform besloten. GARANDEEREN VAN AFLOSSING EN RENTE EENER LEENING VOOR HUISHOUD- EN INDUSTRIESCHOOL. B. en W. stellen den Raad voor te beslui ten: aan het bestuur der Alkmaarsche Huis houd- en Industrieschool, naar aanleiding van zijn adres d.d. 23 Sept. 1.1. te berichten, dat de gemeente Alkmaar, tot het tijdstip waarop, na aanneming van het betreffende wetsontwerp, de toegezegde Rijksbijdrage zal zijn verleend, de geheele rente en aflos sing garandeert van eene door dat bestuur aan te gane geldleening. groot 20.000, te sluiten bij de Rijkspostspaarbank. Aangenomen. VERORDENING, REGELENDE DE WIJZE VAN UITBETALING DER JAARWEDDEN VAN DE ONDER WIJZERS BIJ HET LAGER ONDER WIJS, ALSMEDE DE INHOUDING VAN JAARWEDDE BIJ VERLOF TOT AFWEZIGHEID. B en W. stellen den Raad voor te beslui ten onder intrekking van de Verordening op genomen in Gemeenteblad No. 621, vast te stellen de navolgende VERORDENING, regelende de wijze van uitbetaling der jaarwedden van de on derwijzers bij het openbaar lager onder wijs, alsmede de inhouding van jaarwedde bi), verlof tot afwezigheid. Art. 1. De jaarwedden der onderwijzers worden in twaalf termijnen, maandelijks uitbetaald. In geval van overlijden' worden de jaar wedden uitbetaald tot het einde van de maand, waarin het overlijden heeft plaats ge had; voor zooveel kostwinners aangaat, zal deze uitbetaling echter nog zes weken na het overlijden plaats vinden. Art. 2. Aan onderwijzers, aan -Sn overeenkomstig het advies van een door Burgemeester en Wethouders aan te wijzen geneesheer een verlof wegens ziekte wordt toegestaan, wordt dit verlof met behoud der jaarwedde niet langer verleend dan gedurende zes achter eenvolgende maanden. Art. 3, Blijkt na het verstrijken van de zes maan den, in art. 2 genoemd, uit een rapport van den geneesheer, dat d« onderwijzer nog niet tantièmebelasiirg egens uitdeeling en sala rissen over het bock j? te. dat op of na 31 De cember 1918 eindigt 18 opcenten' geheven. Da heffing geschiedt slechts voor de helft, voor zoover de belasting wordt geheven ter zake van het in artikel 10, lid 1, b, der wet op de Dividend- en Tantièmebelasting 1917. bedoelde bedrag van ondernemingen die eigen kantoren of ander eigen vaste inrich tingen ten behoeve van hun bedrijf in de ko- loiën of bezittingen van het Rijk buiten Eu ropa of in het buitenland bezigen en voor een vierde, voor zoover zij ter zake van het bovenbedoeld bedrag wordt geheven van on- dernem bon bedrijf of, is er sprake van meer bedrijten, hun hoofdbedrijf, uitslui tend uitoefenen in die koloniën of bezittingen of in het buitenland. Art. 2. Deze verordening treedt in werking 1 Ja nuari 1920. Zij vervalt met 1 Januari van het jaar, volgende op het belastingjaar der plaatselij ke belasting naar het inkomen, waarin het percentage, dat van het hoogste inkomen ia geheven, minder dan 4 bedraagt. YAST'S TELLING VAN HET EERSTE Hierop werd overgegaan tot het benoemen van een tijdelijken wethouder. De heeren Govers en v. d. Bosch vormden het stembureau. Gekozen werd de heer Mr. W. C. Bosman, met 9 stemmen. Op den heer Cloeck werden 2 stemmen, op den heer Govers 1 stem uitgebracht, terwijl 5 stemmen blanco waren. Mr. Bosman verklaarde zich bereid de functie tijdelijk te aanvaarden en had daar voor de felicitatie in ontvangst te nemen, waarna de Raad voor het volgende punt in comité ging. T®g®a de opSafihj afmsi®- Sv»«-9o Wo» Y nog 7 terhof, mevi. Westerhof, v, 't Veer, Oskam eo Veen. De enderen stemden voor. De heer Westerhof wees er op, dat het slechts de persoonlijke meening van den voorzitter was, dat er wel wat op het pensi» oen by kon, de een krygt 3.— en de andere 9 in de weck en dit is voor een dame van 56 jaar absoluut onvoldoende. Mej. Lobach is formeel 12 jaar knechte, maar werkte inderdaad daar 37 jaar, omdat zy daarvoor steeds haar moeder hielp. Om haar 157 pensioen per jaar «te geven gaat niet aan. Spr. wees er oip dat de wet ook spreekt van buitengewone gevallen die toe laten het pensioen bij afzonderlijke weet te regelen. Spr. wilde in dit geval van het artikel ge bruik maken. Namens de fractie voor mej. Lobacht 37 dienstjaren te laten geldien. Zij krijgt dan 483 pensioen. Voor mej. Buis wil de fractie een pensioen van 875 dat is een daad van recht tegen over deze menschen. Volgens de wet is dat mogelijk. De voorzitter had het betreffende wetsartikel ook gelezen. B. en W. konden zich nog niet de Kroon wenden, omdat nag niet vaststaat waarop de dames recht hebben. De minister can financiën maakt uit wat de menschen zullen krijgen. Het is rationeeler af te wachten en zoo noodig op een adres van de dames een gun stige beschikking te nemen. B. en W. zullen zich met hart toonen, maar ook bewijzen dat zy een koel hoofd heb ben. De beer Westerhof begreep niet dat er gezegd werd dat men niet weet hoeveel d© dames als pensioen krijgen. De voorzitter wees er op dat dit in verband staat met de vast te stellen salaris sen die terugwerkende kracht van 1918 zul len hebben. Het deed de heer Westerhof genoegen dat de dames daarvan ook nog zullen profi- teeren. De fractie zal nu ook afwachten. De voorzitter wees er nog op dat door B. en W. de zaak wel onder de oogen gezien zal worden. De punten van B. en W. werden hierop aangen men, met de stemmen van do heeren Oskam, Westerhof, v. 't Veer, Veen en mevr. Wester hof tegen. B. en W. stellen na een uitvoerige tnaii- veering, die wij morgen plaatsen, den Raad voor, als antwoord op het adres van den Ned. R. K. Volksbond, waarbij een toeslag op de brandstoffen verzocht werd voor hen die in een Hoofdelijken omslag niet of in de 10de klasse en daaronder1 zijn aangeslagen, ite be richten, dat de raad van oordeel is, dat de crisismaatregelen zooveel doenlijk behooren te worden beperkt, dat dientengevolge geen toeslag langer verleend kan worden op de door de brandstoffencommissia te verstrek ken eenheden gedurende den winter 1919/'20, doch dat aan personen niet aangeslagen dan wel aangeslagen in de 10e of een lagere klas se van den hoofdelijken omalag, dienst 1919, kunnen worden verstrekt voorhands 500 stuks van de door de gemeente geproduceerde tur ven^ tegen een prijs van S afgehaald aan de ziekenbarak aan dien Weeterweg. Juist omdat de rogeering nu niets doet moet men toeslag geven. Spr. gaf aan hoeveel de arbeiders nu meer voor de brandstoffen moeten betalen onge veer 1.15 per eenheid. Met die turf stookt men zich arm en ze geeft zeker geen voldoende warmte. Spr. is ook niet voor roe'kelooze uitgaven, maar wat het zwaarste moet wegen meet het zwaarste gelden. Spr. is voor de toekomst van Alikmnm- niet pessimistisch en was daarmede in gezelschap van den heer de Lange de financieele specia list van Alkmaar, volgens het interview wat ons Noorderkwartier met hem had. Mr. Leesberig gaf z. i. blijk geen ver stand te hebben van de nooden der arbeiders en drong er op aan het adres van de S. D. A. P. in te willigen. De heer Bosman (R.-K.> zeide dat zijn fractie niet gunstig stond tegenover de ver zoeken van de S. D. A. P. Zij hadden het wel aan den R. K. Volksbond! kunnen overlaten. Met den heer v. 't Veer was spr. het eens dat Mr. Leesberg onjuist was dat de toestand gunstiger voor de arbeiders was. Spr. gaf in overweging 't verzoek van den R. K. Volksbond in te willigen. Mr Leesberg betoogde dat de levens omstandigheden even duur waren als in 1918, maar de loonen waren sindsdien belangrijk verbeterd. Men 'kon dit apr. niet tegen spre ken. De heer 01 o e c fc was in beginsel voor re ductie, maar was het met Mr. Leesberg eens, dat in verhouding tot 1918 de toestand ver beterd was maar deze vergat den gxóoten ach terstand en daarom heeft de gunstiger toe stand geen invloed gehad. Steeds verdienden de arbeiders zooveel dat zij in den winter in den nood zaten. Spr. ,is er voor dezen winter een reductie te geven en die B. en W. voorstellen is aan fluiting. Dat op de begxootinig van het distributie bedrijf niets voorkomt voor de reductie op de brandstoffen had men niet moeten' naar vo ren brengen daarop staan ook wel posten, die men niet behoeft uit te geven. Mr. Leesberg betoogde dat B. en W. geen toeslag willen. Het turfvoorstel is niets anders dan een poging om de turf op te rui men en 1000 turven voor 4 is zeker niet tte diuur. De heer Bak zeide dat in da brandstof- fencommissde de heer v. 't Veer meermalen een krachtig pleidooi voor de kwaliteit van de Heilooêrturf hield. De heer v. 't Veer begreep den heer Bak niet. Spr. had niets tegen de kwaliteit der Heb looërturf maar met turf voor dien pry's stookt men zich arm. De heer Westerhof oordeelde dat de R. K. arbeiders maar moeten uitmaken hoe lang zy hem nog kunnen handhaven. Gedurende de 5 jaren barbarentyd profis teerde Mr. Leesberg ook van de massasbedees ling. De gemeenschap moest wel optreden. Voor de arbeiders zal het wat langer moeten duren. Spr. en de zynen hadden geen adres ge* zonden uit concurrentie, maar de R. K. Volksbond had geen bedrag' genoemd en daarom had spr. en de zynen een bedrag ge» steld, met het gevolg dat de R. K. Volksbond met een tweede voorstel kwamen. Wanneer het voorstel van de Bestuurders» bond valt, zal spr. en de zynen stemmen voor dat van den R. K. Volksbond. Spr. beriep zich inzake den financieelen toe» stand ook op de uitspraken van den heer de Lange. Men kan deze uitgaaf niet in een jaar dekken, maar een leening van 10 jaar brengt een uitgaaf van 5257 per jaar en dit kan op een begrooting van een millioen niet van invloed zyn. Spr. laakte het in Ms. Leesberg dat hy de Alkmaarsche arbeiders onverkoopbare turf wil leveren. B. en W. zegigen in bijlage 155: In uwe vergadering van 9 September li. (No. ld), werd om bericht en raad in onze handen gesteld een voorstel van de leden tTvver Vergadering, de heeren J. 'Westerhof, K. van 'tfc Year, G* Vaan on ïMiavroirw ÉT. Westerhof-EoopaL om tot het volgend© te besluiten: „Bij een gasprys van 16 eta par M». gas, geleverd over den gewonen meter, en van ■15J41 ets. over den muntgasmeter, wordt aan die ingezetenen die niet in den hoofdelyiken omslag zyn aangeslagen of die zijn aangeslagen in de 1ste klasse, een reductie op den gasprys ver leend van 5% ets. per M'.; die aangeslagen zijn in den -hoofdelijken omslag in de: 2e en 3e klasse wordt 3% ets. per M®. re ductie verleend', 4e en 5e klasse wordt 1 Ys ets. per M®. reductie verleend. Bij een gasprijs van 12 ets. per M®. gas, geleverd over den gewonen meter, en van 1214 ets. over den muntmeter, wordt aan de ingezetenen die niet in den hoofdelijken omslag zyn De heer Bosman, R, K., zal ook tegen stemmen, hoewel ook hy de gasprijsregeling verkeerd vindt. Hy verzoekt B. en W. om met een nieuwe en wel een progressieve regeling te komen. Het leveren aan gegoeden beneden den kostenden prijs veroordeelde spr. Hy vroeg de toezegging voor een progressieve re» geling met 1920. De voorzitter kon zich daarover niet uitlaten. Mevr. Aukes betoogde dat hier de gas» prijs normaal was en oordeelde dat die door iedereen betaald kon worden. Do heer Oskam wees er op, dat aan de gaskwestie een voorgeschiedenis zit. S[pr. bracht die in herinnering en zeide dat 'de arbeidende 'klasse te Alkmaar door het raadsbesluit sterk was getroffen omdat het ook zeer onrechtvaardig was. Met den heer Verkerk vertrouwde spr. er op dat men het geven aan de rijken en het nemen van de armen zou herstellen. Voor den oorlog was de prijs- 0 ct., nu is hy 12 ct., dus verdubbeld. Een normale prijs is dat niet. Mr. Leesberg herinnerde er aan dat het voorstel böteekent dat bijna de geheele stad reductie krijgt. Gezien het besluit om op het gas geen winst te nemen wil epr. niet an ders dan het voorstel van B. en W. aanvaar den. Bij een volgende begrooting wil spr. wel bespreken een progressieve - aangeslagen of die zijn aangeslagen in de den gasprys De bourgeois in Alkmaar heeft de goede an» thraciet reeds in huis. Wanneer men de nood van de arbeiders wil zien, dan ziet men dat de prysstijging 130 pet is. lste klasse, een reductie op verleend van 234: ets. per M®. Alles met terugwerkende kracht tot Juni 1919, terwijl de reductie uitsluitend geldt tot de maxima welke golden .voor dezelfde maanden van het vorige jaar." Daaraan vo-ldoende, hebben wij d'e eer U te berichten, dat wij een onderzoek hebben doen istellen naar de gasprijzen in andere gemeenten. Uit onderstaand overzicht zal U blijken, dat een gasprys van 12 cent per M®. over den gewonen meter en van 12 >2 cent over den muntmeter, zooals in deze gemeente be staat, lager en in d'e meeste gevallen zelfs belangrijk lager is dan in de gemeenten in dat overzicht genoemd, met uitzondering van Yelsen. 'Opgemerkt worde hierby, dat slechts in de gemeenten Middelburg, Deventer, Zaandam, Leeuwarden en Haarlem (in welke gemeen ten da gasprys echter niet onbelangrijk hoo ger is d'an te Alkmaar) in meerdere of min dere mate nog raductiö op don, gaspry s wor dt gegeven en dat in <le gemeenten iZutphen, Yelsen, Helder, Gouda, Amersfoort, Hoorn en Amsterdam zoo danige reductie niet of niet meer bestaat. Na een overzicht van da prijzen la 'Hebben gegeven lezen wij' verder: Ons College is overigens van meening, dat «P '0 raadsbesluit van 31 Juli' 11., tot regeling van den tegenwoordigen gasprijs, niet moet worden teruggekomen. Immers iis het, met het oog op de benarde financieel© omstan digheden der gemeente, dringend noodig, dat zoo spoedig mogelijk tot normale ver houdingen worde teruggekeerd^ in plaats van tot maatregelen, dia alleen gedurende de oorlogsgebeurtenissen waren te billijken. Het verleenen van reductie op den gasprijs en daaraan fee te kennen terugwerkende kracht zou alleen reeds over d'e maanden Juni en Juli LL van de gemeentekas een offer vergen van 6302.78^ bij; een minimum-gasprij s van IQ cent an van A 8556.SQ bij een mini mumprijs van 12 cent. 'Wij hebben de »er Uwe® vergadering In overweging te geven het voorstel van da le den, de heeren J. Westerhof, E. van 1 Yeer, G. Veen en Mevr. J. Westerhof-Eo opal, in zake een te verleenen reductie op den gas prijs, niet aan te nemen. Mevrouw Aukes wees er op dat Alkmaar en Yelzen gas leveren tegen den kostenden prijs, waarom zij meende, dat geen reductie verleend moest worden. Men moet zoo spoedig mogelijk naar nor male tijden terug. Voor artikelen die abnormaal duur zijn wil spr. reductie. Vandaar dat ze was voor reductie op brandstof. Met het verleenen van reductie op gas be voordeelt men de gasverbruikem De heer W esterhof ging na dat vroe ger de Vfijz.-Dem. voor den toeslag ^stemden. Het verwonderd^ spr. dat zij er nu tegen zijn. Er is nu z. i. nog meer reden voop. De prijs dien nu het gas kost is nu beneden den kostenden prijs. Door de booge prijzen van da bijproducten is het mogelijk. De gegoeden betalen nu beneden den kos tenden prijs. Het was een vloekend schan daal toen men de vorige maal den prijs voor de gegoeden beneden den kostenden prijs verlaagde terwijl men dien voor de arbeiders verhoogde. Het speet spr. dat mevrouw Aukes dat niet gevoelde. S'pr. weet dat men op- den duur geen toe slagen kan blijven .geven, doch door daling van de gasprijzen zullen ze moeten vervallen. Spr. herinnerde er nog aan hoe de heer Verkerk destijds in de Alkmaarsche Cou rant voorrekende dat mevrouw Aukes wel voor zou moetefi stemmen en beweerde dat de nieuwe raad het wel zou aannemen. Spr. wees er op dat het gas in Alkmaar steeds goed'kooper was dan elders. Dat men de reductie wegnam om de gegoeden minder te laten betalen, bleef spr, in sterke bewoordin» gen veroordeelen. Hy herinnerde er voorts aan dat men een progressieven prys, door de zynen voorge» steld, niet wilde. De heer Cloeck was er toen tegen omdat de progressie ophield by inko» mens van 2000. Spr. is nieuwsgierig naar de argumenten van den heer Cloeck, maar meent, dat deze wel voor het voorstel moet zyn, evenals de anderen die er toen voor» stemden. Met 10 tegen 8 stemmen werd toen het be» sluit genomen. Spr. berekende de kosten aan het voorstel verbonden. Het ging om kleine sommen. Voor de gemeente zal het f 1125 voor de komende maanden zyn. De heer Cloeck herinnerde er aan dat over de gasprys m te voeren. ..De heer W es terhof betoogde notg dat zyn cijfers steunen op gegevens van den ge meente-ontvanger, die inzake de genen beter op de hoogte is dan de gas- directour. Hij en Mr. Leesberg geraakten cy'fers nog in dispuut. Spr. poogde ook den heer Cloeck nog tot een andere meening te brengen. Men ontneemt den armen 9 reductie op 't gas en geeft hen op de brandstoffen 7.50. Als dat Vrijz.-Dem. wijheid is, dan geeft spr die cadeau. De v 0 r z i 11 e r verzocht spr. dè politiek er buiten te laten en zicli te bekorten, anders zou een avondzittdng nood'ig zijn. Dit 'had zijn bezwaren omdat er dan corarm ssie-vergade- ring was voor de salarissen. De heer W esterhof zou kort zijn, maar profeteerde, dat wanneer B. en W. met een progressieve regeling komen, dit weder be vestigde^ dat de Soc.-Dem. in tweede instante gelijk krijgen op naam van een' ander. De heer Oskam betreurde het dat de R. E. arbeiders zich terug trekken. Zij moeten dit maar verantwoordten. De heer Bosman zeide n.l. dat hij zelf ook niet tevreden1 is over dë gasprijsregeling. Z. i. zijn1 zij, zoolang ziji geen' toezegging hebben van B. en W. verplicht voor het voorstel te stemmen. Het voorstel van B. en W. werd' hierop aangenomen met 5 stemmen tegen n.l. die van mevrouw Westerhof en de heeren Wes f terhof, v. Veer, Veen en Oskam. UITBREIDING PERSONEEL VAN DEN DIENST DER GEMEENTE WERKEN. De heer v. 't Veer betoogde dat het ge» meenschapsbelang medebracht, dat in art. 4 bepaald werd dat in dat geval vol salaris zou uitbetaald worden. Mr. Leesberg zeide, dat als men de po» sitie van de gehuwde onderwyzeres gaat be» spreken, men een ander debat krij'gt. Spr. wil dit nu liever niet voeren. Zy stellen het nu voor omdat dit in de oude verordening ook stond. Het moest 1 October voor elkander zyn. Punt 13 werd hierop in zyn geheel aange» nomen. EXTRA-OPCENTENL DIVIDEND-EN TANTIèMEBELASTING. van een advïeo van liet- wtl, 1918 (Staatsblad no. 502) bedoelde opcen- Alsvoren. INDEELINGSPLAN TERREIN OUDE GASFABRI-EK. Mr. Leesberg stelde aanhouding voor. Dit op verzoek van deskundigen. Hiertoe werd besloten. SUPPLETOIR KOHIER VAN DENi HOOFDELIJKEN OMSLAG, DIENST11919. B. en W. bieden den raad hel eerste sup pletoir kohier van den hoofdely'ken omslag, dienst 1919, zooals dit ingevolge art. 17 der verordening op het heffen dier: belasting door hen is opgemaakt. Het suppletoir wijst een totaal opbrengst aan van 83861.20, en B. en W. stellen den Raad voor het op dit bedrag vast te stellen.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 8