inip.ïsnns siiiitair: kleedlng jTëï etrnimiiieii vaii heden. Stadsnieuws Marktberichten. Provinciuul .Nieuws. goselsdiap van eeaige p^toam, tot welk ge zelschap ook een zekere Dsmen behoorde. Bda^hebfcenden worden er voor zooveel I St<^ï\°d -^VÏeztcSt>°P b? noodirr z*2 aas bartered dat de ^Wering h4c— er nS w4" tA kleine vo,r 51 vS- meer en Damon {wist ovcx den omgang met het meisje. In dezen twist mengden zich ook de an.de.en van het gezelschap en het was weldra een fonneele ruzie. Venneer trok een revolver en loste eemige schoten, waarbij nie mand werd getroffen. Dit wapen werd hem afgenomen. Bij deze ruzie kreeg V. een messteek in den arm en een in de borst. Na hevig bloeden ge- vas-tgeste.d i>p Dinsdq? 7 October vyx de hsPm A tot E, Woensdag 5 October w 7. tot I, Donderdag Oetober K tot P, Vrijdag !0 October „Q tot Ven Zaterdag 11 October W tot Z. De inlevering moet geschieden in de Ca dettenschool en betreft alle landstorm- plichtigen. voor onze „verdediging" werden uitgegeven I duremde enkele minuten overleed"hijde slag- deze zijn terecht gekomen. En waar ze zullen blijven ook! Er is immers geen denken aan om massieve werken op te ruimen! Toch is het nog de vraag, of men het niet probeeren zal. Er is ongetwijfeld grof geld aan te verdienen en daarom is het lang niet uitgesloten, dat de een of andere geldwolf „Oorlog" weet te bewegen om hem aan het opruimen te zetten. Er is dan meteen weer een weg gevonden om nieuwe tonnen gouds te „besteden", misschien wel onder het mom van werkverschaffing. DE NEDERLANDSCHE WEEK TE STOCKHOLM. De Nederlandsche tentoonstelling is op een grooter succes uitgeloopen dan men oor spronkelijk had' durven hopen. Dit welsla gen is voor een niet gering deel te danken aan de welwillendheid der Zweedsche pers, die de belangstelling van het Zweedsche pu bliek heeft weten op te wekken. Een talrijk publiek was dagelijks op de tentoonstelling aanwezig; ruim 1100 beta lende bezoekers werden gedurende de acht dagen der tentoonstelling geteld. Het totaal bedrag, dat aan entréegelden werd ontvan gen, is afgedragen aan het Zweedsche comi té van „Bameus Dag". Vele exposanten hebben goede orders opge nomen, anderen weer hebben vertegenwoordi gers in Scandinavië gunnen aanstellen en zco is voor den Nederlandschen handel me nig nieuw débouché in de landen geopend en menige oudue relatie, welke gedurende de oorlogsjaren was afgebroken, weer aange knoopt. Minder reden tot tevredenheid dan de ex posanten nebben de andere deelnemers, te we ien de neeren mr. Treub, prof. Kielstra en de ingenieur Begeman. Deze heeren die, zooals men weet, gedurende de Nederlandsche week lezingen hebben gehouden in de „Salie des conférences", welke zaal ongeveer 500 men sdien kon bevatten, hebben ieder niet meer dan tien hoogste 30 man als toehoorders ge had. Deze geringe opkomst moet geweten worden aan de zeer slechte reclame, door het comité de Nederlandsche week hiervoor ge maakt, en- door het te laat zenden van invita ties voor deze lezingen. De dezen heeren be reide deceptie had zij hun kunnen en moeten besparen! Wat betreft de verschillende feestelijkheden en uitstapjes, georganiseerd door de Zweden, deze liepen alle prachtig van stapel. De Zwe den zijn beleefd1 en gastvrij en weten hoe te recipieeren. Zoowel het openingsbanket, op 22 September, aangeboden door dé Zweden, als het sluitingsdiner gegeven door de Hol landers, waren beide onberispelijk in orde. Op de beide diners waren ongeveer 250 gas ten aanwezig. Over het geheel genomen mag erkend wor den. dat het comité voor de Nederlandsche week eer heeft van zijn abeid. DE KWATTA-KWESTIE. Naar aanleiding van het bericht in diverse bladen, overgenomen dat de Kwattafabriek in België Vlaamsche brieven in het Fransch be aat" oordt, dat deze fabriek op de Belgische markt brengt' een merk Chocolat Limbourg in Waalsche kleuren en met afbeeldingen van gebouwen uit Maastricht, waaraan" een an- nexionistische propaganda wordt toegeschre ven, bericht de fabriek Kwatta uit Breda ons: 1. Dat in België zooveel mogelijk Vlaam sche brieven in het Vlaainsch beantwoord worden. Dat het door ontstentenis van den Vlaamschen Correspondent mogelijk is ge weest, dat in het Fransch geantwoord is, het geen toch moeilijk tot misdaad kan worden opgeblazen. 2. De fabriek Kwatta te Breda voert de zelfde verpakking Chocolat Limbourg reeds meer dan 20 jaren in dezelfde kleuren, de Belgische fabriek sedert haar bestaan 1913 Derhalve vóór iemand van annexatie droom de. Nooit is een speciale reclame voor Choco lat Limbourg gemaakt. Het is dus belachelijk thans aan die verpakking een annexionisti- sche propaganda te willen toeschrijven. De Directie dér fabrieken Kwatta is te loyaal Nederlandsch gezind om een dergelijke aati- vaderlandsche propaganda te voeren. Om voortaan elk misverstand aan alle zij den weg te nemen, wordt de verpakking ge wijzigd. HUWELIJKEN VAN OORLOGS WEDUWEN. Men meldt, dat vaq, wege de Ned. Herv. Gemeente te Scheveningen tot den minister van Justitie het verzoek zal worden gericht, om door wetswijziging mogelijk te maken, dat de vele vrouwen, wier mannen geduren de de oorlogsjaren op zee zijn omgekomen opnieuw een huwelijk aangaan, zonder den langen termijn te behoeven af te wachten wel ke de tegenwoordige bepalingen van het Bur gerlijk Wetboek te dezer zake eischt. UITZONDER1NGSPRIJZEN VOOR NEDERLANDERS IN DUITSCHLAND? Vele Hóllanders beklagen er zich over, dbt in Duitschland uitzonderingsprijzen bij hei inkoopen voor hen worden toegepast. Behal ve met de gewone prijsstijging, schijnen de Duitsche zakenlieden rekening te houden met den markenkoers, om onze landgenooten mécr te laten betalen, dan de Duitsche koo- pers. DE DOODSLAG TE HILVARENBEEK. Als vervolg op het bericht over den dood slag te Hilvarenbeek wordt nog het volgende gemeld: De verslagene L Vermeer genaamd, 27 jaar oud is, geboren te Weelde in België. Hij woonde reeds eenige jaren te Hilvarenbeek als kostganger bij zekere v.d. Poel, met wiens dochter hij in. liefdesbetrekking stond'. Zendagavond bevond verslagene zich in ader was doorgesneden. Als vermoedelijke daders werden gearres teerd zekere Spierings en Vos. Spierings heeft aan de marechaususee de revolver van den verslagene afgegeven, zeggende deze van V te hebben afgenomen. De gearresteerden blijven ontkennen. lieden was de justitie uit 's-Hertogenbosch te Hilvarenbeek, om onderzoek te doen. DE RUS ZOTOF. Na lange voorbereiding is de zaak tegen den Rus Zotof verwezen naar de openbare te rechtzitting. Als zijn verdediger zal optreden mr. Stenfert Kroese te Zwolle. DE STAKING TN> AMEBIC,AN HOTEL. Het stakend 'k»uk®Hp«jj»oneei in, American- Hotel is ook gisteren niet aan den arbeid ge gaan, zoodat het ontslagen is. Er is een zoodanige regeling getroffen, dat het bedtrijf geen stagnatie ondervindt. Zooais men weet, heeft do Bond van hotel personeel deze staking als ongemotiveerd af gekeurd'. DE JOURNALISTEN EN DE ARBEIDSWET. De Ned. Journalisten-Kring heeft zich met een adres tot minister Aalberse gewend, waar in de wenschen van de journalisten ten aan zien van de regeling van den arbeidsduur en de rusttijden worden kenbaar gemaakt, overeenkomstig hetgeen daaromtrent op een algemeene ledenvergadering 21 September 1.1. gehouden, werd vastgesteld. Aangedrongen wordt op invoering van den 8-uren-dag als regel. Erkend wordt de noodzakelijkheid van een langeren arbeids dag als uitzondering toe te staan, m. n. voor verslaggevers. Gevraagd wordt een bepaling, waardoor bij 'bovenbedoelde uitzonderingen de rusttijd moet worden verlengd. Verder worden in het aares de volgende desiderata geuit: Een korteren arbeidsdag voor hen, die nachtarbeid verichten. Geen permanente nachtdienst. Geen verbod van Zondagsar- beid. Zaterdagnachts om 12 uur eindigen. Een vrijen Zaterdagmiddag, waarbij echter uitzonderingen noodzakelijk zijn, m. n. voor verslaggevers, die dan echter een vrije ande re middag dienen te verkrijgen. Regeling van de rusttijden is noodzakelijk: een wekelijksche rustdag dient gewaarborgd te zijn. Wanneer journalisten een langeren arbeidsdag hebben gehad dan den wettelijken normalen, dient daarmee bij de regeling van den rusttijd rekening te worden gehouden. Ernstig wordt aangedrongen op regeling der vacantie, welke op 4 achtereenvolgende weken gesteld zou dienen te worden. GOED AFGELOOFEN. Gisterenmiddag omstreeks 0 uur zajn op den Hilversumschen weg tusschen Hilversum en Laren twee trams met elkaar in botsing gekomen, doordat een der trams door den wissel heenliep. De beide machinisten, die de aanrijding niet meer konden verhinderen, remden uit alle macht, waardoor een groot ongeluk werd voorkomen. De locomotief en eenige wagens zijn beschadigd. De inzittenden kwamen met den schrik en eenige schrammen vrij. :e u: VEROORDEELTNG DEB BETEBSCHE COMMUNÏSTENLEIDERI5. WEENEN, 8 Oct. De Munchener Spar- tacistenlcider Max Lewins is gearresteerd. Da Ecierschc icgcscing had esn bclooning van SO.OOC Mark rear ®gn aawct&tt geloofd. DE IE:\^r£CMIDDZDEN£:CHAAB IN OOSTENRIJK. WE ENEN, 8 Oct. Do „Neue Pxcsac" meldt, dat de hier verblijvende directeur Sonloder, van de Pennsylvania Exportcor- poration als zaakgelastigd© van Qosten- rajksche bankiers in de Vereenigde Staten, een voorschot van 200 millioen dollars aan de stad! Weenen heeft verstrekt, waarvoor levensmiddelen gekocht zullen worden. PRESIDENT- WILSON. WASHINGTON, 8 Oct. President Wil son heeft een zeer goeden nacht doorge bracht. LEVIN GEARRESTEERD. MüNGHEN, 8 Oct. Dr. Levin, een der leider der Munchener Radenregeering, 'is gister in de Nuszdlorffstrasse te Ween'en gearresteerd. De politie die hem reeds ©enigen tijd op het spoor was, heeft hem volgens het van hem uitgegeven signale ment aangehouden. Levin ontkende eerst de gezochte te zijn, doch hij zijn verhoor op hot politiebureau, gaf bij zijn. identiteit toe. KONING CONSTANTIJN VAN GRIEKENLAND. ZURICH, 8 Oct. De „Neue Zuricher Ztg." meldt dat Koning öoustantijn van Griekenland aan een vertegenwoordiger van de „Epoea" verklaard heeft, dat hij geen afstand van den troon heeft gedaan, doch slechts Griekenland heeft verlaten om de oplossing der politieke moeilijkhe den te vergemakkelijken. Aan het slot van het onderhoud .ver klaarde de koning dat hij nooit voor een aansluiting bij de Centrale mogendheden heeft (geijverd, doch steeds een strikte neu traliteit op het oog had'. DE FIL M K-KWESTIE. LTJGANO, 8 Oct. De „Corriera d'Italia" meldt, dat de Fiume-'kwsetie een snelle op lossing tegemoet gaat, welke niet te veel in tegenspraak is met de hoop en de- gevoe lens van Italië. VERKOOPEN JAVA-STICKER. Bet. Persbureau M. S. Vaz Dia« verneemt dat blijkens mededeeling uit Soerabaja, van de twee en een half millioen picol suiker, omtrent den verkoop waarvan onderhandeld wordt, thans 340.000 picol is verkocht op den grondslag van de door de Vereeniging van Indische suikerproducenten vastgestelde mi nima van o.a. 32 voor superieur. MILITAIRE SCHRIJVERS ENZ. Voor de schrijvers bij de korpsen der Landmacht, het personeel der militaire ver- plegingsinrichtingen en de conducteurs der artillerie zijn dezelfde bezoldigingsschalen voorgesteld als voor het instructief en ad ministratief kader (beroepspersoneel) bij de korpsen. KORTE BERICHTEN. De heer A. G. Verschuren, rozenkwee- ker te Haps, is te Oeffeit met zijn motorfiets gevallen. Zonder bij kennis te zijn gekomen is hij gisternacht overleden. - De slagers te Tiel hebben de prijzen van het spek en vleesch met 30 cento per pond verlaagd. Aan het postkantoor te Anna-Paulowna is tot kantoorbediende 2e klasse benoemd mej. G. Noot, aldaar. - Het aantal adhaesiebetuigingen aan het denkbeeld van een bezoek d'er Knoigin aan Indië heeft het half millioen overschreden. De weduwe Sp. te Aalsmeer die Vrijdagavond door een wielrijder werd aan gereden, is Zondagmorgen aan de gevolgen overleden. Uit een weiland in de omgeving van Zevenaar zijn in den afgeloopen nacht twee vette koeien gstolen. Verleden week is daar in de buurt ook een koe ontvreemd, die later op de Doesburgsche veemarkt door de politie in beslag genomen werd van den kooper. Dee verkooper is onbekend'. Naar vernomen wordt zullen dit jaar do treinen van 15 October a..s. af verwarmd worden. Naar vernomen wordt zal binnenkort weder een exprestrein van Vlissingen naar Zuid-Europa worden ingelegd. DE KOLENNOOD IN OPPER- OOSTENRIJK. WEENEN, 8 Oct. Tengevolge van de on veranderde troostelooze kolenvoorziening, heeft de regeering zich genoodzaakt ge zien, opnieuw schorpe maatregelen te ne men ton aanzien van de industrie. DE REDUCTIE OP DEN PRIJS DER BRANDSTOFFEN. Zooals gister uit ons raadsverslag bleek, nam de Raad overeenkomstig het verzoek van den R.^K Volksboncj, het besluit om aan niet-aangeslagenen en aan aangeslageuen tot en met de 5e klasse in den H. O., op de brandstoffen een reductie van 75 oen: per eenheid en aan aangeslagencn van de 5e tot en met de 10e klasse van den EL O. een re ductie van 50 cent per eenheid te geven. In ons verslag stond niet, dat ook me vrouw Aukes onder de vóórstemmersbe hoorde. Dit bleek trouwens wel uit de moti veering van haar stem tegen de reductie op den gasprijs. DE 8-OCTOBER-VIERING. De Reveille. Een ongewone di ukte heerschte reeds vroeg vanmorgen in de stad, die een vroolijk aan zien had, doordat van vele huizen de drie kleur wapperde. De menschen groepten zich op de trottoirs in de Langestraat en school den samen op de Steenenbrug, waar een honderdtal jongens en meisjes stonden te wachten tot het oogenblik van vertrek gege ven zou worden. De heeren van de feestcom missie en 't bestuur der Ontzetvereeniging liepen bedrijvig heen en weer, terwijl het mu ziekcorps nu en dan voor een vroolijk stukje muziek zorgde. Eindelijk zette de stoet zich in beweging, op de maat der muziek stapten vroolijk de kinderen en klepperden de Alkmaarders wakker, die zich mogelijk nog in rust bevon den. Zoo ging de stoet door Alkmaar's stra ten voorafgegaan door hosschende en zingen de jongens en meisjes. Bij het huis van den burgemeester werd halt gehouden. De heer en mevrouw Ripping traden naar buiten en na de reveille en klep- permarseh moest mevrouw Ripping een bloemstuk in ontvangst nemen. Daarop zong een ikoor van meisjes onder leiding van den heer Ohlen het volgende' lied, opgedragen aan den burgemeester, en gemaakt door den heer G. Wolzak Gz. Weer klinkt de zang van Alkmaar's glorie Uit kindermond U tegemoet, Weer rees de dag van haar victorie, Die sneller jagen doet ons bloed. Nog eenmaal mogen voor Uw woning Wij, 't kroost van Alkmaar's Burg'ren staan Nog eenmaal word' als trouwbetooning Ons feestgezang door U verstaan. Waar Gij, o Ach tb're Burgervader, Ons spoedig nu verlaten gaat, Gevoelen wij zoo al te gader, Wat leêge plaats Gij achterlaat. Vaarwel, o Vriencj van Alkmaar's kind'ren, Gij', met Uw lieve, trouwe Ga; Moog' rust Uw krankheid doen vermind'ren, En krachten schenken voor en na Wij blijven gaarne U gedenken, Ook op het 8-October-feest, Met dankbaarheid voor Uw geschenken, Uw beider liefde allermeest Na afloop werd mevrouw Ripping nog een fraai bloemstuk aangeboden, waarna een foto genomen werd. De heeren van het bestuur der Ontzetver eeniging gingen daarop naar binnen, waar ze hun handteekeningen zetten in een boek van mevrouw Ripping, Daarna werden de kinderen onthaald op chocolade, waarna de stoet de terugtocht aanvaardde. Om half twaalf trokken een 500 kinderen van de gemeentescholen vanaf de 6e gemeen teschool langs verschillende straten naar het Victoriabeeld, waar het eerelid, de 90-jarige heer Bruinvis in zijn wagentje nog aanwezig was. Aanwezig waren voorts de burgemeester en zijn echtgenoote, wethouder Mr. Sluis, de secretaris, de commissaris van politie, de commandant van de Cadettenschool, majoor Pokholt, de cadetten en tal van anderen. Onder leiding van den heer Ohlen zongen de kinderen eenige liederen, die het, dank zi het bijzonder schoone weer, bijzonder goec deden. Een vliegmachine, die plotseling aan de horizon verscheen en door de kinderen were toegejuicht, was een oogeablik aanleiding dat de kinderen bun dirigent vergaten. De heer Ringera sprak de volgende rede uit: Wij hebben een vaderland en dat vader land hebben wij lief. Dat vaderland komt iel- kens tot ons met dé stem opdat wij herinnerc worden aan hetgeen in vroeger dagen to ge schied. De laatste jaren waren bange jaren, ook voor ons vaderland. Rondom ons den wereldkrijg Bijna gansch Europa stond in vlam en toch, ondanks dat alles, mogen wij ons verblijden, dat het vaderland is ge spaard gebleven. Dat was de rede waarom de Ontzetvereeniging, ondanks hetgeen ge schied is, besloot om dezen dag luisterrijk te vieren. Niet in uitbundig feestgeschal, doch op waardige wijze willen wij herden ken, dat Alkmaars's burgerij nog zooveel is geschonken. Wij zijn bij elkander om hulde te brengen aan die mannen, die ons die vrijheid hebben bezorgd, die wij nu kunnen genieten en daarom nooaig ik hen uit om een krans aan het beeld te hechten. Deze plechtigheid had plaats, waarop hoe ra's en fanfares volgden. Wij hebben, zoo ging spr. voort, deze krans aan het gedenkteeken gehecht, als sym bool van hulde en dankbaarheid aan 't voor geslacht. Wij hebben gezien, dat de laatste jaren een groot deel van de natie klaar stond om ons vaderland te verdedigen. Hol land streefde niet naar gebiedsuitbreiding, maar zou den verdedigingsoorlog aanvaard hebben. Eere onze jongens voor hun paraatheid aan de grenzen. Spr. deed uitkomen, hoe ook het Holland- sche volk door den wereldoorlog had gele den. Ook het aan banden leggen van onze scheepvaart relefeerde spr. Dat alles is verbe terd en spr. vertrouwde er op, dat Holland een goede toekomst tegemoet gaat. Het was een droeve tijd, toen in November van het vorig jaar er een oogenblik was, dat een klein deel van de natie de hand uitstak naar onze regeering en den regeeringsvoim wilde veranderen en ons tot knechten te ma ken van de revolutie. Gelukkig schaarde het grootste deel der natie zich om de regeering en de Koningin heeft mogen, ondervinden met welk een liefde zij door het gansche vader land wordt vereerd. Met Nederlandsche volk- kan dankbaar zijn voor het werk der Oran jes. In October 1572 kwam Prins Willem van Oranje, de redder des vaderlands, bin nen de veste om de burgerij te raden hoe zij wallen eu bolwerken moesten verbeteren. Zij volgde dien raad op en hielden daardoor den vijand buiten de wallen. In 1873 legde Wil lem III den eersten steen voor dit gedenktee ken, daarmede zijn beroemden voorzaat hul digend en Alkmaar die eer gevende de over winning te hebben bevochten voor gansch het vaderlaild. Met verlangen zag spreker naar het oogenblik uit waarop H. M. de Ko ningin eenmaal haar belofte naar Alkmaar ie komen, zou vervullen en "spreker hoopte Haar op deze historische plek te mogen aan treffen. Spreker bracht woorden van dank aan het dagelijksch bestuur van de stad, dat het zijné had gedaan om het fe^st te doen slagen en richtte tot burgemeester Ripping een bijzon der woord van dank. Wij hebben, aldus spreker, mogen onder vinden gedurende de jaren, dat gij in ons midden waart, dat gij de Ontzetvereeniging een goed hart toedraagt. Gij toonde dat ook door het aanvaarden van het eerelidmaat schap. Steeds toonde gij te willen volbrengen hetgeen gij op u nam. Het was in* 1573 dat in het oude stadhuis burgemeester Floris van Teylingen zijn kloek woord sprak :„ik wil met den Prins en de burgerij leven en sterven" Dat was het woord dat den doorslag heeft gegeven voor alles wat geschiedde en hij hield dat woord tot het laatste oogenblik to.. Toen gij hier kwaamt, burgemeester, legdei gij den eed trouw af voor het gezag onzer Koningin en wij kunnen het uitspreken, dat gij de jaren die gij hier woont, trouw aajj deze eed "hebt voldaan. Ook voor de burgerij hebt gij ge daan hetgeen noodig was. De jaren achter ons hebben veel van u gevergd. Ik, die veel met u samenwerkte, kan het uitspreken, dat gij steeds trachtte in het belang der burgerij het goede te doen. Ik spreek zeker niet namens de Ontzetvereeniging alleen, maar zeker ook voor een'groot deel van de burgerij, wanneer ik u van deze plaats dank breng voor al het geen gij voor onze vaderstad hebt willen doen. Daarbij denk ik ook aan .Mevrouw, uwe echtgenoote. Zij leefde mee, zij was een -moeder voor de kinderen en ik sluit mij aan bij de hulde haar vanmorgen door de kinde ren gebracht. Het moge u welgaan. God geve u dagen van rust en kalmte. Wij vragen u, dat gij Alkmaar, niet zult vergeten, dat gij de Ontzetvereeniging zult herdenken én boven alles de Alkmaarsche burgerij. (Fanfares en bijvalsbetuigingen). Spreker richtte hierop woorden van dank aan al degenen, die opgekomen waren en ge rekend mochten worden te sympathiseeren met de groote daden die werden herdacht. In het bijzonder wenschte spreker dengene te danken, die zich zoo'n groote moeite had ge troost, en een der oprichters, die voor méér dan een halve eeuw geleden de Vereeniging mede oprichtte. Mijnheer Bruinvis, aldus spreker, het is mij hoogst aangenaam, dat gij op uw hoo- gen leeftijd naar hier zijt gekomen om de re sultaten van uw werk te zien. Dat het u goed ga. (Bijvalsbetuigingen). De kinderen zongen hierna, onder begelei ding van de muziek, het Wilhelmus, dat op verzoek van den heer Ohlen, die de leiding had door het publiek werd medegezongen. Hierna was de plechtigheid geëindigd en begaven de kinderen zich in optocht naar het Dodenveld. Op den Dijk stoof een gedeelte angstig uit een, omdat een losgebroken koe langs hen heen de Voordam op rende, gevolgd door een groot aantal nieuwsgierigen en de poli lie. DE WINKELS. Verschillende winkeliers hadden ter gele genheid van het 8-Octoberfeest speciale eta lages gemaakt Die van den heer Franken berg was bijzonder mooi. De slagerij van den heer Van der Oord verwekte aller bewondering, de winkel hing ditmaal vol prachtig vleesch en de Worsteta lage was bijzonder keurig en vormdien wei een tegenstelling van het vorig jaar op 8 October, toen er m den winkel geen half pond vleesch aanwezig was. Dit wijst wel op veranderde toestanden. Ook de etalage van den heer Zwakman, keek- en banketbak ker, Spoorstraat getuigde daarvan We! heeft het banketbakkersbedrijf gedurende de oor logsjaren nimmer stop gestaan, doch toch was het zoodanig aan banden gelegd, dat het onmogelijk was zoo voor den dag te komen als thans de heer Zwakman doet. De heer Kokkes,banketbakker Langestraat, had ook zijn beste beentje voorgezet. De etalage's van den beer Lienesch en die van de firma Lutterot, Langestraat, waren voor het 8-Octoberfeest ook speciaal in orde gebracht en dit op geslaagde wijze. Met verscheidene winkels was dit tiouwens het geval en wij kregen wel den indruk dat de Alkmaarsche middenstand bij, het organispe- ren van een winkelweek geen gek figuur zal slaan. Voor Duinker's Royal Koffie werd op een bijzonder aardige wijze reclame gemaakt. DE OPTOCHT. f Aan belangstelling' heeft het den optocht niet ontbroken, in een veel dubbele rij ston den de toeschouwers aan den 'kant van den weg geschaard. De stoet was aardig in elkaar gezet en maakte in zijn geheel een vroolijken indruk, van veel' bloemen en andere versieringen. ■Een tweetal agenten te paard' gingen den optocht vooraf, opa te zorgen dat de weg niet versperd werd door de opdringende menigte. De versierde wagens vooral oogstten luide ■bijval. We zagen „Rüijghaven in Oen Raad van Alkmaar", Trijn Remme en Al'kma^rs Victorie, heel aardig uitgevoerd. Op een andere wagen aanschouwden we Doornroosje in slaap verzonken, omgeven door slötknechten. De wagen „Arbeid' toonde een keurig beeld en die met zigeuners wekten, veier lachlust op om de (grappige uitvoering. Verder zagen we veel versierde rijwiel'en in één en al bloemenpracht. De groep bloemenmeisjes was een vroolijk, friseh gezicht eveneens het tiental meisjes ■met versierde hoepels en het jonge bruids paar. Een versierd'e autcxmoheil en dito vliegma chine wekten veler bewondering. De muziekcorpsen van Alkmaar en Bergen zorgden voor opwekkende marochmuziek. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. Ns. 4901, 11741, 12682 1000. Ns. 3537, 10754 400. Ns. 13303, 17677, 19003, 20096;, 2360 200. Ns. 2433', 4508> 5234, 7405, 14753, 17662, 18182, 18223, 19872, 20738 100. BURGERLIJKE STAND. GETROUWD: 8 Oct. Gijsbeftus Johannes Spiekermann en Anna Catharina Bleeker. Gijs- bertus Bontan en Catharina Haan stra. GEBOREN: 4 Oct. Alex Jacob, z. v. Dirk Jan Hendrik Meulink en Aaltje Porck. Oct. Leonardus, z. v. Leendert Verhagen en Maria Cornelia Portegies. OVERLEDEN: 8 Oct. Jan Kessler, 79 jaar. AMS TERDAMBCHE VEEMARKT. AMSTERDAM, 8 October. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 88 vette kalveren Ie kw. 3, 2e Ikw. 2.40, 3e kw. 1.80, 30 niuchtree kalveren 30 tot 50, 439 vetie varkens le kw. 2.15, 2e on 3e kw. 2 it 2.05 p. K.G. schoon gewicht. AMSTERDAM, 8 October1 1919. De aard appelprijzen waren "heden Friesche borgers ƒ4 ii 4.25, Geld. bravo's 5 a 5.25, Zeeuw, blauwen 5.75 a ƒ0.25, Zeeuw, bonten 6.25 a 6.75, Zeeuw, eigen heimers 3.75 a 4.40, Zeeuw, blauwe eigenheimers 4 h 5.50, Anna Paul. zand- aardappelen 6.40, Lim. industxie's 4. Aanvoer 7 ladingen. UIT SC11AGEN. De Schager Handelswintexschool, eene instelling van de afd. Schagen van den Han- deldrijvenden en Industrieelen Middenstand, werd gisteren met 40 leerlingen geopend', af- Ikamstig uit de gemeenten: Schagen 21, Zijpe St. Maarten 5, Win'kel 3, Barsingerhorn 2, Warmenh'uizen 1, Anna Paulowna 1 en Noordscharwoude 1. UIT HOORN. De kapitein P. J. Gaillard, van het 21e reg. infanterie te Hoorn, is om gezondheidsrede nen ontheven van zijne detacheeriug bij de militaire gymnastiekschool te Utrecht. In de heden gehouden, raadsvergadering werd besloten tot toelating van het nieuw be noemde raadslid Ji. J. Bekaar (S. D. A. P.) Deze zal den zetel innemen van den heer C. Uitermark, die heeft bedankt. Besloten werd tot het aangaan van een geld leening ter voorziening in de behoefte aan kasmiddelen tot" een bedrag van hoog stens 400.000. B'. en W. stelden voor het politiekorps, dat thans bestaat uit 3 hoofdagenten en 9 agen ten uit te breiden tot 3 hoofdagenten en 21 agenten, om daardoor te kunnen komen tot Invoering van de 48-urige werkweek. De meerdere kosten bedragen per jaar 16.790. Iedere ploeg bestaat dan uit 7 man. De commissie voor de financiën telt voor het aantal gewone agenten uit te breiden met 6, waardoor een besparing wordt ver kregen van 8400. v Iedere ploeg bestaat dan uit 5 man B. en W. verzetten zich met het oog op de veiligheid tegen diit voorstel. Mocht ue raad, uitsluitend' op grond van financiëele over wegingen de dor B. en W. voorgestelde for matie van elke ploeg willen verminderen met één man, dan zou de burgemeester daartegen zich voorshands niet verzetten. Htj is dan be leid een proef te nemen met ploegen van 6 man, doch wil hieraan nadrukkelijk toevoe gen, dat hij zich het recht voorbehoudt, op zijn oorspronkelijk voorstel terug te komen, indien d!an mocht blijken, dat de dienst vast- j._1 i 1 I auroc rlAnrrroonPrlAti

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2