Rookt dan CS-. CS-3S2 XT 2S&!Reclame-Talbals *T jpox* pond. tweede Meisje ol Noodhulp. dagmeisje. Etn Ut JONGEN WILLEM ANSINK. Laat 71. I. i-en winteraardappels. TURF. ME* Jlf. P. IE WIJS, Dtdiidiuus Outungtatsl Lunclieon-Beaf Corned-Beaf mm- Vvut V zioh wn ötóia DIRECTE WI3V»Ol« ver-zekeren? Zuivere kwaliteit tabak, zonder bgvoeging van surrogaten, by ft pd. franco thuisgezonden. WINKELIERS KORTIS -> gdalenen «tarfA t 14. uoekaaiikondiging. Kunsten en Wetenschappon» Rechtszaken. 1 H v Spruitkool 3 Bu rue rwoon huizen VOER BI ET RN,, TE KOOP" 20000 K.G. puik beste W interaardappelen 7 a 80000 K G. Voerbieten Adveri rntiëii. Ingezonden Stukken. zoekt samenleving Gevraagd een net MEISJE Gevraagd /V llimaar. Telef 430. stuoo S. KOK, Alkmaar, m. ZEEGe RS, Sint Pmcras, lieden ontvangen a la Jardinière te loopt, of de veiligheid niet voldoende is waarborgen. Na zeer uitvoerige besprekingen wordt het voorstel der C. v. d. F. aangenomen met 10 tegen 2 st, die der wethouders. "gij het voorstel tot vaststelling eener "er- ordening tot regeling van de wijze van uitbe taling der jaarwedden Van het Onderwijzend personeel aan de O L. Scholen en tot i cge* ling van de inhouding dier jaarwedden bij verlof tot afwezigheid, stellen B eu W. voor aan de gehuwde onderwijzeres, die haar be valling tegemoet ziet, een verlof te verkenen, ingaande drie maanden voor het tijdstip, waarop de bevalling kan verwacht worden en eindigende twee maanden na haar beval- ling. Gedurende den tijd van dit verlof wordt hetgeen ten behoeve der plaatsvervanging van de Onderwijzeres als salaris door de ge meente moet worden uitbetaald, van haar jaarwedde ingehouden. Mevrouw Bronsveld (R. IC) had hierop een amendement ingediend, om een onderwij zeres een dag na het sluiten van een huwe lijk eervol ontslag te verleenen met behoud van 3 maanden! salaris. De Commissie voor de Financiën wil bepa len, dat een onderwijzeres, die in het huwelijk treedt, met ingang van een door B. en W. vast' te stellen datum, eervol ontslag zal wor den verleend. Hoewel deze amendementen eerst een dag te voren waren ingediend, is er toch nog eeni- ge actie tegen ontwikkeld. Het bestuur der afdeeling Hoorn O. van den B. v. N. O. had een bespreking met B. èn W., terwijl de afdeeling Hoorn van de Ver- eeniging van Nederiandsche Staatsburgeres-^ sen in eeni adres wees op het verkeerde, dat deze ingrijpende voorstellen onmiddellijk en zonder voorbereiding werden behandeld. Waar pas aan de vrouw het stemrecht is ge geven, daar verwonderen adressanten er zich over, dat thans voorstellen zijn gedaan, die een adnranding zijn op de rechten der vrouw en die de vrouw opnieuw verre ten achter zul len stellen bij den man. Na eenige bespreking trekt de C. v. d. F. haar amendement in ten behoeve van het voorstel van mevr. Bronsveld. De heer Pasman (.S D. A. P.) wijst op de goede gronden van het ades der vereen, van Ned-. Staatsburgeressen en dat het werkelijk niet aangaat, een zoo ingrijpend voorstel da delijk in behandeling te nemen. Spr. geeft in overweging het amendement voor de volgen de vergadering in te dienen als voorstel. De voorzitter wijst er op, dat het bedoelde amendement niet in de verordening behoort. Mevr. Bronsveld is bereid het amendement in de volgende vergadering als voorstel in te dienen. Zij stelt voor om in te trekken de bepaling, dat aan de onderwijzeres bij bevalling het salaris zal worden ingehouden. Dit voorstel wordt aangenomen met 10 tegen 2 st. die der heeren Pijper en Spaander, beide U. L. Besloten werd B. en W. te machtigen, aan H. M. de Koningin het verzoek te richten, om bij Kon. besl. itie bepalen, dat de jaarwedden der onderwijzeressen, die belast zijn of wor den met het geven van onderwijs in de school in de nuttige handwerken voor meisjes, zoo mede de jaarwedde van de onderwijzer aan de Chr. School alhier, voor het geven van onderwijs in de school in de Fransche taal, huiten aen gewonen schooltijd, worden ver hoogd met een gelijk bedrag als ingevolge art. 27 der L, O.-wet zal worden uitgekeerd aan de onderwijzers belast met het geven van herhalingsonderwijs. Besloten werd het salaris van de directrice en van de le verpleegster van het Stadszie kenhuis te bepalen op resp. 1000, (thans 650) en 600 (thans 500) elk met 3 tweejaarlijkache verhoogingen van 100. Tot dekking van het nadeelig saldo der re kening over 1918 werd aan het college van regenten van het Stadsziekenhuis een extra subsidie verleend van 5133.1634. plannen en begrooting te doen ontwerpen, om daarmede later bij den Raad terug te ko- Aan de muziekvereenigingen „Harmonie", „Apollo" en „Kunst na Amid" werd een vergoeding verleend van 20 per concert, tot een maximum van 6 concerten voor ieder. Besloten werd aan B. en W. een crediet te verleenen van 6000 tot aankoop van 6 a 8 wagons Friesche kleiaardappelen, teneinde prijsregelend en bij schaarschte te kunnen optreden. UIT WINKEL. Dinsdag vergaderde de raad. In verband met een in de vorige vergade ring gestelde vraag betreffende het instellen van een wegencommissie, wordt medegedeeld dat het instellen van zodanig® commissie van bijstand slechts kan geschieden op voordracht van Burgemeester eu Wethouders en waar dit College het zonder wegencommissie wenscht te probeeren, is een zoodanige voordracht niet te verwachten. De heer Breebaart vraagt wat gedaan'kan worden als Burgemeester en Weth. dit naar het oordeel van den Raad niet voldoende be hartigen, waarop door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat het recht om opmerkingen te maken, blijft bestaan. Ingekomen was o.a. een verdaging der goedkeuring van het 'besluit tot verhooging van deil gasprijs. Een verzoek van K. Bakker om de door hem gebouwde veldwachterswoning t egen brandschade te mo^en assureereii, wordt in handen gesteld van Burg. en Weth. Door 32 ingezetenen van Lutjewinkel en de Weere is verzocht de school te Lutjewinkel met 1 lokaal te vergrooten en in verband daarmede een 3de leerkracht aan te stellen. Burg. en Weth. hebben overwogen dat voor het stichten van schoollokalen het rijk 25 pCt. vergoed; dat voorts voor scholen met meer dan 24, en minder dan 310 leerlingen het Rij de jaarwedde betaald van 1 onderwijzer boven het verplichte getalzoodat voor reke ning der gemeente blijft 75 pCt. der stich- tingskosten, benevens inrichting en meubilee ring van het lokaal. Burg. en Weth. 3tellen voor aan het ver zoek j/evolg te geven en hen op te dragen men. Wordt hiertoe besloten, dan vragen Burg. en Weth. machtiging om het plan tot ge deeltelijke verbouwing aan de school te Lutje- winkel, (voor zoover betreft het aanbrengen van privaten) op te schorten en het geheele werk in 1920 te doen uitvoeren. Overeenkomstig "het voorstel van Burg en Weth. wordt besloten. Door de Bouwcommissie te Winkel wordt tot dekking der voorloopige uitgaven een voorschót gevraagd van 200. Burg. en Weth. stellen voor een bedrag te verleenen van 200,— ter nadere afrekening, terwijl, mochten de plannen niet .slagen, het verbruikte deel van liet voorschot wel terug gegeven zal moeten worden. Overeenkomstig het voorstel van Burg. en Weth. wordt besloten. Door den heer A. Keus wordt met ingang van 10 October a.s. ontslag gevraagd uit zijn betrekking van gemeentegeneesheer, terwijl door den heer F. L. Oudendal, arts te 's-Gra- venhage, verzocht wordl, met ingang van den zelfden'datum tot gemeentegeneesheer te worden benoemd. Burg. en Weth. zijn van oordeel, dat waar omtrent den heer Oudendal zeer goede in lichtingen -zijn ingekomen, er geen bezwaar bestaat, af te wijken van de instructie, waar in bepaald wordt dat het ontslag 2 maanden van te voren moet worden aangevraagd. Wel echter stellen Burg. en Weth. voor de benoe ming voor een jaar te doen plaats hebben. De heer Breebaart wenscht vastgelegd te zien dat hij geen voorstander is van deze wij ze van benoemen waarbij de invloed' van den Raad al zeer weinig beteekent, en de moge lijkheid niet is uitgesloten, dat bij een zooda nige opvolging een voor de gemeente minder gewenschte candidaat werd benoemd. Waar spreker dit thans echter niet veron derstelde, zal hij zich tegen deze benoeming niet verzetten. Sprekende over de instructie, wordt de vraag gesteld of de te benoemen geneeskun dige van de 'instructie heeft kennis genomen. De heer van Leersum zegt redenen te heb ben om te veronderstellen van wel. Op voorstel van mevr. Houtkooper— Bol wordt verplichting daarin opgenomen, om uur per week kosteloos zitting te moeten hou den voor het houden van inconsulatiebureau ter verstrekking van adviezen voor zwange- ren en voor zuigelingen. Op voorstel van den heer Kamp wordt in de instructie opgenomen de verplichting om eens j>er maand de scholen te bezoeken. Daarna wordt besloten den heer A. Keus eervol ontslag te verleenen en den heer F. L. Oudendal te benoemen tot gemeentegenees heer, aanvankelijk voor den tijd van 1 jaar. De door Burg. en Weth. voorgestelde ver ordening, regelende de uitbetaling der onder- wijzersjaaredden, wordt vastgesteld nadat op voorstel van den heer Kriek de bepaling dat bij overlijden de jaarwedde nog 6 weken zal worden uitbetaald, ia veranderd in drie maanden. Waar in de verordening de bepaling is opgenomen dat het aan Burg. en Wetn.te beoordeelen is of ingeval van zwangerschap eener ongehuwde onderwijzeres, salaris zal worden uitbetaald en verder Burg. en Weth. het recht zullen hebben ingeval van militai ren dienst als kostwinner te beschouwen hem, die aannemelijk maakt in het onderhoud van anderen te voorzien, meent de heer Breebaart dat daarmede een groóte macht is gegeven aan Burg. en Wetn. en twijfelt of daarvoor wel goedkeuring zal zijn te krijgen. De huurwaarde der woningen van de Hoofden der Scholen wordt gesteld op 200, Aanbieding Gemeentebegrooting, tot een eindbedrag van 39832.45. Een post voor onvoorziene uitgaven van 3809.2514 bij een Hoofd. Omslag van 30.000. Ter voorziening in de benoeming tengevol ge van het ontslag nemen van het College van Zetten, moet worden voorzien in 3 vaca- ture's. De volgende dubbeltallen worden daar voor opgemaakt. 1. D. Kaaij Kz. en L. van Wijk. 2. G. Kamp en Jn. Velhman. 3. S. Kriek en K. Zeeman. Tot lid der commissie van toezicht op het handwerk-onderwijs te Winkel wordt be noemd mevr. HoutkooperBol. ding niet meer is gesteld dan dat verschillen de onderdeden van net aldaar genoemde werk voor de eerbaarheid aanstootelijke be schrijvingen bevatten en-dat bekl. alleen van die onderdeden den inhoud kende; overwegende dat waar nu wel de geïncri mineerde gedeelten op zichzelf kunnen geacht worden, beschrijvingen te bevatten, die voor de eerbaarheid aanstootelijk zijn, doch de in- joud van het geheele werk in zijn onderling verband en strekking beschouwd, allerminst dat karakter vertoont, terwijl bovendien is ge bleken. dat bekl. slechts met den inhoud van geïncrimineerde gedeelten bekend was en dus, met het oog op het zooeven omtrent het karakter van het werk overwogene, niet kan geacht worden met den inhoud van het ge- leel te zijn bekend geweest, het feit, zooals het den bekl. bij dagvaarding is ten laste ge- egd, niet valt onder art. 240 Sr., terwijl net ook niet valt onder eenige andere strafbepa- iug, zoodat bekl. terzake moet worden ont slagen van rechtsvervolging. KEDERLANDSCH FABRIKAAT. In de aflevering van 5 Octobxe treffen wij o.a. aan: Een bijdrage van dien heer J. O. W. Dun- cker„De vooruitgang dér Nederiandsche Nijverheid in de laatste 30 jaren", waarbij verschillende afbeeldingen zijn opgenomen en waarin de schrijver uitvoerige belang wekkende mededeelingen doet omtrent dezen belangrijken tak van de nationale industrie, en omtrent de reusachtige uitbreiding welke deze nijverheid in een betrekkelijk kort tijds verloop heeft verkregen. De schrijver besluit zijn artikel met erop te wijzen dat gunstige vooruitzichten aan den Nederlandschen scheepsbouw zijn geopend, in verband met den achteruitgang der wereldtonnenmaat. De heer J. A. van der Star bespreekt die vraag, hoe men het iedereen mogelijk kan maken artikelen van Nederlandseh fabrikaat te bekomen en stelt voor, dat die winkelza ken, welke hiertoe in de gelegenheid zijn, een harer lokalen afstaan voor het inrichten van een Nederlandshce monsterkamer, be diend door het eigen personeel. ïn het artikel „De Zijde- en Kunstzijdefa- brikage" worden deze twee takken der tex tielnijverheid besproken. De schrijver is van de overtuiging dat de zijdeindustrie in ons land zeer zeker kans op. bestaan heeft. Wat de vervaardiging van kunstzijde be treft, wordt er op gewezen, d at deze indus trie Teeds hier te lande wordt beoefend. I>e vraag naar dit product is zoodanig,^dat^ voor meerdere flanke industrieel® inrichtingen ruimte is. „De electro-technische nijverheid in JNe- derland" bevat het eerste gedeelte van een bijdrage over deze industrie. In dit gedeelte wordt besproken de vervaardiging van: ap- par a ion, mo toren en dynamo's, draad en Jcabel, meetinstrumenten en electrische gloeilampen. om het verslag op dit punt te verbeteren. Ik heb gezegd, dat, indien er gesteund moet worden, in de eerste plaats de particuliere liefdadigheid komt, daarna de Kerk (Diaco nie) en vervolgeus het Armbestuur. Het Arm bestuur komt dus in de allerlaatste plaats. Met dank voor de opname, verblijf ik, Hoogachtend, Uw dw., a sluis. Mijnheer de Redacteur. In uw verslag over de vergadering van de Alkmaarsche Vereeniging voor den Handel- drijvenden en Industrieelen Middenstand is een fout geslopen, waardoor eenige door mij gesproken woorden een verkeerde meening zouden doen ontstaan. Naar aanleiding van een voorstel van een der leden om de fabrikanten die aan Consu- menten-Vereenigingen leverden, te boycotten, heb.ik gezegd, daartegen te zijn, omdat ik de vrijë concurrentie in net winkelbedrijf wil behouden en overtuigd ben dat geen veree niging van consumenten bij het even mini- tueus voldoen aan alle eischen der verbrui kers goedkooper kan leveren dan de concur- reerende winkelier. U, Mijnheer de Redacteur, dank zeggend voor de verleende plaatsruimte, Hoogachtend, HERMS. DE RAAT. Mijnheer de Redacteur. Naar aanleiding van het ingezonden stukje van een winkelier mag ik zeker wel even me- dedeelen, dat ik alleen van plan ben op met vollen naam onderteekende stukken te ant woorden. Dankend voor de plaatsruimte. H. VAN DRUNEN. Alkmaar, 8 October 1919. E1SCH TEGEN EEN LID DER PROV. STATEN. Voor de Haarlemsche rechtbank is giste ren 25 boete of 25 dagen hechtenis geëischt tegen het communistische lid van de Provin ciale Staten van Noord-Holland J. B., te Uit geest, wegfens beleediging van den inspecteur van politie Van Zwicht te Zaandam. DE INBESLAGNEMING VAN „DE HEL." Gistermorgen gaf de Rechtbank vonnis in de zaak tegen den boekhandelaar L. C. v. S., te Schevemngen, beklaagd van het versprei den en in vooraad hebben van een geschrift, waarvan hij den inhoud kent, i.e. net boék „De Hel", van Henri Barbusse. Het O. M. had schuldigverklaring gevor derd en veroordeeling tot 30 boete, subs. 20 dagen hechtenis. De rechtbank overwoog in haar vonnis, dat het ten laste gelegde wettig en overtuigend is bewezen, doch niet strafbaar is. Overwegende, zegt het vonnis, dat art. 240 dr. o.m. strafbaar stelt hem, die een ge schrift waarvan de inhoud aanstootelijk is voor de eerbaarheid en waarvan hij den in houd kent, ter verspreiding in voorrad heeft; overwegende dat de woorden van dit tarti- kel geen andere uitlegging todaten dan dat de inhoud van het geschrift in zijn geheel voor de eerbaarheid aanstootelijk moet zijn en dat de dader dien inhoud moet kennen; overwegende, dat echter bij de dagvaar- „MOOIE JUULTJE." Morgenavond zal het Nieuwe^ Tooneel- ensemble van Amsterdam onder directie van den heer Gosschalk, in d'e Harmonie een op voering geven van „Mooie Juultje van Vo- lendam" een echt volksspel in 5 bedrijven van Joh. Lemaire. *t Stuk speelt deels in Volcndam, deels m Ainöteidam. Nad'at JiQt stuk 76 malen in Aixl- sterdam was opgevoerd is men er de provin cie moe ingegaan en overal behaalde hot groot succes. De hoofdrol zal worden^ ver vuld door Mej. Mien Gosschalk, terwijl do voornaams to heerenxollon worden gespeeld door Ko Springhuijzen, Joh. Lemaire, Oor Her mus en Karei Baars. Wij gelooven wel dat dit volksstuk in t genre „Rooie Sien" ook hier belangstelling zal vinden. DE UITTOCHT BIJ HET NEDERL. TOONEEL. De uittocht bij, „het Nederlandseh" duurt voort Naar wij vernemen hebben ook Ko Ar- noldi en Hem. van Kuyk hun contracten niet hernieuwd. Zij zijn voor het volgend seizoen aan „de Tooneelvereeniging" verbonden. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. 8 October. Medegedeeld door het Kon Nederlandseh Meteorologisch Instituut te De Bildt. Geldig tot d!en avond van 9 October. hoogste stand van den barometer 774.9 Valencia. De laagste stand van den barometer 750.3 Haparanda. VERWACHTING. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen, weinig of geen regen, iets we TE KOOP voor veevoer, bij M. STOLP, Westdijk,' Alkmaar. Nolide Geldbelegging. TK ÜOOI>: Brieven onder T 961, bureau van dit blad. TB KOOP, niet 3 telefoona, Mpiiunlugbutterij, Uuuptletec- tor eu neen., gemonteerd In prachtige eikenhouten kl-t. Te bevragen bureau van' dit LUd. H.H Veehouders! TE KOOP: ongeveer 40.000 K.G. te leveren aan groot vaarwater. Te bevragen bij VERDONK, Graft. ONGEVEER (bravo's) van de klei. Te bevragen bij P. M O O IJ, Friescheweg 9, Oudorp. tan hetzelfde uitren ONGE VEER TE KOOP. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redactie er mede instemt.) Mijnheer de Redacteur! Volgens het in uw blad voorkomend ver slag der j 1. Dnsdag gehouden Raadszitting heb ik bij de behandeling van het punt „op heffing Stadsapotheek" onder meer gezegd: Ook de Directrice is vóór opheffing In dien ik inderdaad mijne woorden zoo heb ge formuleerd, dan heb ik iets gezegd, dat wel niet onjuist is, maar toch een minder juisten indruk zou kunnen geven. Ik had moeten zeggen„Ook de Directrice vindt het voort bestaan van de apotheek met het oog op het gering aantal recepten, dat er tegenwoordig wordt gereed gemaakt, niet meer gemotiveerd en is daarom niet langer tegen opheffing' Deze formuleering geeft juister weer noe de Directrice tegenover deze aangelegenheid staat. Bij de eerste formuleering zou het den schijn, kunnen hebben alsof zij zich van den aanvang af had geschaard onder hen, die vóór opheffing waren, hetgeen ik consta teer het hier nadrukkelijk niet het geval is. Nu ik toch aan 't schrijven ben, nog iets anders, wat mij zelf betreft. Uw verslaggever laat mij bij het punt reductie op den prijs van brandstof deze woorden zeggen: „Moet er gesteund worden, dan dient eerst het Armbestuur en daarna de Kerk dit te doen". Uw verslaggever heeft een uiterst zware taak en ik acht het daarom uit den booze om; wanneer men een slakje zi$t. direct naar den zoutpot te grijpen. Nu hij mij echter woor den in den mond legt, die voor iemand van mijne richting eene ketterij zijn, haast ik mij Getrouwd: G. J. SPIEKERMANN en A. C. BLEEKER, diemede namens wederzljdsche familie, hartelijk dank zeggen voor de vele blijken van belangstelling, bij hun huwelijk ondervonden. Alkmaar, 8 Oct. 1919. Geboren: dochter van JOH. BAKEN Oz. en M. C. BAKEN—Duin. Callantsoog, 7 0«t. '19. Eenige kennisgeving. Flink persoon, Wedn., P G., zonder kinderen, niet onbemiddeld, 50 jaar oud, met Wed. of anderzinds in dezelfde condities verkeerende; als tuin- of landbouwbedrijfsleider of als kost ganger. Brieven onder lett. D, of informaties in PAARLBERG's Boek handel, Oudkarspel. Br biedt zich aau tegen 1 NOV. een net Br onder letter L 976, bur. v d. blad. Mevrouw BOSSERT, Laat 161, vraagt een net voor BCFFKTWEKKZtAH- HF.DEM, P.G. en v.g.g.v. Brieven onder letter J 974, bu reau v. d. blad. bij A. BURGER, Banketbakker/Uat voor de Stoffeerderij. Groote aanvoer van tegenconcurreerende prijzen. Uit voorraad leverbaar Lel op gewicht en kwaliteit en bevelen zich beleefd a»u voOr het levereu vmu puike Voor duurzaamheid wordt Ingestaan. Monsters verkrijgbaar bij S. KOK, Forestusstraat 5. Goed warmtegevende, vlug brandende le kwaliteit steek- turf 1 5.25 en f 5.50 per duizend stuks, LICHTBAL. JLKW 1 5.Alles afgehaald aan de veenderij te MONNI KENDAM. Franco gestuwd in het schip f 0.25 per dui zend meer. Adres: J. VAN DER SLUIS, opzichter veen derij Bloemendaal, MONNI KENDAM. Voor groote, par tijen „Directie Veenderij Mon nikendam" te Bennekom Old. por ons 20 cent. per ons 35 cent. per ons 35 cent. alleen voor VKIJDAG8 MEIJER'b Vlschhandel. Houttll 19, Telef 174. TKIJrtVUK JiSMK, - s -

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 3