DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN i ir,: r*1, 237 Tloiirlprd ppti oti taintiesta Jaareane 1919 WOENSDAG 8 OCTOBER FEUILLETON. Küclitszaken. Bil nurami it alt 2 bladen. Aan de HANDELSDAGSCHOOL en de HANDELSSCHOOL MET 2-JARIGEN CURSUS te ALKMAAR wordt gevraagd een LEERAAR IN DUITSCHE TAAL EN HANDELSCORRESPONDENTIE. Aantal lesuren 19—26 per week. Jaar wedde volgens nieuwe regeling, die echter nc:> niet is goedgekeurd, 2760,— tot 4040,— (voor onvolledig bevoegden 15 pet. minder). De betrokken leeraar zal ook 4 uur per week les moeten geven aan de Handelsavond- scl ol, tegen eene belooning van 55,— tot 70,- per lesuur (nieuwe salarisregeling is n voorbereiding). Inlichtingen verschaft de Waarnemende Di recteur, de heer J. H. VOORT. Sollicitaties tukken in te zenden aan het Gemeentebestuur vóór 23 October a.s. i i'hm Sltf M'ii V* DOODELIJK VERWOND. De ruim 70-jarige K. te Gouda, werd gis ter door een hollend paard op zoodanige wij ze aangereden, dat hij met een schedelbreuk en een gebroken been werd opgenomen en naar het ziekenhuis moest worden vervoerd. Er is weinig hoop, dat de man in leven zal blijven. DIEFSTALLEN OP STOOMBOOTEN. De politie heeft te Tiel gearresteerd een stoomboot-kapitein, v. R. genaamd uit Am- sterdam, en een drietal bootwerkers der stoombootondememing „de Hanze". Zij wor den verdacht van diefstallen van verschillen de goederen voor een vrij aanzienlijke waar de op de booten gedurende de reis Tilburg Rotterdam ontvreemd. Eenige hunner hebben reeds bekend. DE KOLENAANVOER UIT DUITSCHLAND. Omtrent den steenkoleninvoer uit Duitsch- land wordt nog vernomen, dat niet twee, doch drie treinen per dag meer zullen aan komen dan nu, zoodaf binnen enkele dagen een vijftal steenkolen treinen per werkdag Zevenaar zal passeeren. STOOMSCHEPEN OPGEHOUDEN. Volgens bijde Stoomvaartmaatschappij „Nederland" ontvangen bericht, zouden de si oomschepen „Jan Pietersz. Cocn", Vondel" en „Niaz", resp. 1 October van Java te Suez, 2 October van Amsterdam te Port- Said en 27 September van Java te Suez aan gekomen zijn, aldaar worden opgehouden door gebrek aan bunkerkolen. Tengevolge van de spoorwegstaking worden de kolm- voorraden te Port Said door de Britsche au toriteiten uitsluitend ter beschikking gesteld van troepentransportschepen in Westelijke richting gaande en stoomschepen van de Én- gelsche handelsvloot in Oostelijke richting gaande. DE EX-KROONPRINS. Maandagmiddag tusschen 3 en 4 uur heeft de ex-kroonprins een bezoek gebracht op de i'uïne van het bosch „Duurstede", vergezeld van graaf Bentinck, den burgemeester van Wieringen en nog eenige personen. Gisteren is de ex-kroonprins van zijn be zoek aan zijn ouders naar Wieringen terugr gekeerd. De secretaris-generaal in algemee- nen dienst, mr. J. B Kan, begeleidde hem Door Charles Garvice. Vrij naar het Engelsch. 44) „Je hebt mij misschien naar boven hooren gaan, maar ik was al lang thuis, voordat ik naar bed ging." Hij ging de dorpstraat in en betrapte er zich zelf op, dat hij schichtig en achterdoch tig om zich heen zag. Hij richtte zich als 't ware op en liep opgewekt voort. Juist toen hij een hoek omsloeg, liep hij haast tegen een man aan, die zijn excuus maakte en riep: „O, is u het, mijnheer Crayson! Ik wou juist naar utoe gaan om u te spreken." Het was mijnheer Strong, de architect. Lyeett deed zijn best, niet woedend te kij ken en inwendig den man verwenschendé, glimlachte hij en knikte heel vriendelijk. „Ik zal terugkeeren," zei hij. „Neen, neen, doe dat niet," zei mr. Strong. „Ik ga wel even met u mee naar het kantoor. Het is voor zaken." „Lycett's hart stond stil. Het zou heel ge makkelijk geweest zijn er op te staan, dat Strong mee terug zou gaan naar huismaar dat kon Lyeett niet doen en met een overdre ven, opgewekt gezicht liep hij met hem naar het bureau. Toen zij binnen traden, keek Strong rond. „Indien u de slechte gewoonte heeft 's nachts te werken, mijnheer Crayson," zei hij, „dan heeft u zeker de middernachtkaars gebrand." „Ja, ja," antwoordde Lyeett. „Ga zitten." HOOFDSTUK ZXIII. Lyeett voelde de hij krankzinnig zou wor den als hij nog viif minuten ia huis bleef. Nogmaals nam hij de kaars op en ging naar de kelderdeur. Er zat «c verroeste sleutel in ex-keizer schoone langoed J rekening van het kasteel te Amerongen naar Ewijck- sluis. De ex-kroonprins is een dag langer te Amerongen gebleven dan aanvankelijk het. voornemen was. HET NIEUWE VERBLIJF VAN DEN EX-KEIZER. De correspondent van het Hbl. te Doorn schrijft Het definitieve bericht, dat de van Duitschland het kleine, maar van prachtig houtgewas voorziene „Het Huis Te Doorn" voor eigen aankocht, was tot dusver nog nergens te le zen en zal ook wel nergens pertinent worden medegedeeld, om de eenvoudige redeu, dat eenig feitelijk bewijs, dat de ex-keizer kooper van het bewuste landgoed zou zijn, nergens te vinden is. Het landgoed is n.l. getranspor teerd en beschreven ten name van den make laar J. F. Baren da te Baara, van wien, naar het heet, de ex-keizer huurder is. Voor de hand ligt natuurlijk, dat het buiten reeds ver huurd was vóór het definitief werd verkocht. Het Duitsche régime heeft reeds zijn in trede binnen de grenzen van het landgoed gedaan. De tegenwoordige bewoonster is be zig om kalmpjes libar plaats voor den nieu wen bewoner in te ruimenverkoopinkjes van overcompleet tuin- cn landbouwgereedschap en eenige bloemen en planten zijn reeds ge houden, maar de planten- en vruchtenkassen, bloembakken en het z.g. ..mooie goed" zijn niet in de veiling gebracht, doch door den ex-keizer overgenomen. Het gedeelte van het landgoed, uit bouw land en weidevelden bestaande, én de boerde rij, die buiten de afrastering zijn gelegen, zullen vermoedelijk daar binnen worden ge bracht, want de beheerder van de boerderij zal deze bet volgend voorjaar moeten verla ten. De Electrische Draadverlichting en Fabriek van Ijzerwerken firma Hogenbirk en Zoon te Bloemendaal is bezig met de vervaardi ging van het hekwerk, dat rondom het gc- heele terrein zal komen. Het z.g. kerkepaadje zal er buiten blijven.; zoo ook de bekende mooie Molenweg en het Ijskelder bosch, maar de zandweg, die de verbinding tusschen den verlengden Molenweg en den Langbroe- kerweg vormt, zal hoogstwaarschijnlijk ver vallen en binnen de afrastering worden ge trokken. Ook de brug, die uit het park een open verbinding met het kasteel vormt, zal van een hekwerk worden voorzl Een der gebouwen op de plaats, die tot dusver als landbouwschuur dienst deed, wordt met bekwamen spoed ingericht tot moderne verblijfplaats van personeel, met eetzaal, badkamers, enz. Dit gebouw moet begin De cember gereed zijn, omdat wanneer zulks eenigszins mogelijk is, de ex-keizer omstreeks 16 December gaarne zijn nieuwe woning zal betrekken en zijn Weihnachtsfest dit jaar op Het Huis te Doorn zal vieren. De makelaar* B. heeft eveneens aange kocht, op bestelling van den ex-keizer, de vil la „Daisy Cottage''. Het; fro at is gelegen in het midden der Middenlaan en achter grenst de villa aan de Gezichtslaan, waarop men van'het Huis te Doorn uit over den Rijks straatweg heen het uitzicht heeft tot aan den Kampweg. Aan deze zelfde laan, maar aan den anderen kant. is ook een heel eenvoudige r.,. gerwoning aangekocht. Verdere aankoo- p*u, waarvan verondersteld kan worden, dat ze voor het gebruik van den ex-keizer of diens gevolg zouden kunnen zijn kwamen hier nog niet tot stand. Wei is er overal ge ïnformeerd, maar de enorme vraagprijzen be koelden den lust tot koopen. Er schijnen plannen in de lucht te zitten, om nu tot nieuwbouw te besluiten, althans, groudspe- culanten schijnen hierop thans hun kansen te bouwen. De prijzen van sommige bouwter reinen zijn dezer dagen maar eventjes 100 pCt. verhoogd. De terugslag van deze leven dige speculatie is ook reeds waarneembaar bij de prijzen, die voor gewone huizen in het dorp gemaakt worden; ook die worden nu plotseling met 100 pCt. winst verkocht en ge kocht het slot; hij trachtte dien om te draaien. Het duurde twee seconden voordat hem dit ge lukte, het leken hem uren toe en hij verbeeld de zich', dat zich iets of iemand in de duis1- temis beneden bewöog. Hij stak den sleutel in zijn zak en keerde terug naar het kantoor, sloot het leege blikken doosje in de safe, nam het testament in de hand en vroeg zich af wat hij daarmee doen zou. Het verstop pen? Neen, neen, hij had een bittere les ge had; het testament zou hem nooit weer een oogénblik verlaten; hij zou het overal inet zich meedragen, totdat het gunstig oogén blik gekomen was en hij het op een plaats kon neerleggen, waar het gemakkelijk gevon den kon worden wanneer het noodig was. Toen sloot hij het kantoor; hij stond noodza kelijkerwijze even in donker en huiverde, want de duisternis joeg hem vreesdij ken schrik aan, een angst, die nog toenam door het maanlicht, dat hem bescheen toen hij den tuin doorliep. Hij wierp eenschuinen blik op deen zonnewijzer en het was of hij Becky den steen zag wegnemen en Eet testa ment stelen. Met zijn huissleutel maakte hij de deur van het huisje in het worp open Al les was stil Jekyll en zijn vrouw waren naar bed Hij ging naar het buffet en schonk zich een glas cognac in; maar hij zette het weer neer en schoof het weg, want hij wist, dat dit hem krankzinnig zou makene. Hij werd bevangen door den angst niet te zullen sla pen; maar toen hij zijn kleeren uitdeed, over viel hem een gevoel van uitputting en hij waggelde naar bed en viel in.een vasten en droomloozen slaap toen hij 's morgens wak ker werd, was het ding daar en staarde hem aan en deed het bloed in zijn aderen verstij ven. Hij ging opzitten en luisterde, maar hij zelf wist niet wat; toen begonnen zijn herse nen normaal te werken en hij besefte wat hij gedaan had. Dwaas, dwaas die hij was! Hij had zich schuldig gemaakt aan een laaghartigen moord en had geen gjezond verstand genoeg gehad ar zich op de eenig mogelijke manier uit te redden. Hij had om hulp moeten roe- AKROH'DISSE'MiEINTSRECHTBAHK TE ALKMAAR. Uitspraken van 7 October. Paul Y., acrobaat, ged., dief»uil, 2 maan den gevangenisstraf. Hendrik G., los werkman, ged., poging tot diefstal, 6 maanden gev. Mies H., grondwerker, ged., diefstal, vrij gesproken'met last tot (i'nvrijheidstelnng. Mies li., grondwerker, Alkmaar, mUbaf deling, 20 boete sub». 20 dagen hechtenis. Alida Maria de L., z. b., Helder, diefs.al, 5 boete sub». 5 dagen. Petrus G., fabrieksarbeider, Hoorn, zeden misdrijf, 3 maanden voorwaardelijk met drie proefjaren. Jacobus 'C., bakker, Hooim, diefstal, a.ï. week uitspraak. Ie. Bendlrikus Franciscus van H., muziek onderwijzer, He'loo, 2e. Wilbelmina Hen- dri'kje de V., z. b., id., 3e. Gerritdina Wil- helmina D., z. b., id1., diefstal, le 10 boete subs. 10 dagen, 2e en 3e ieder 5 subs. 5 oagen. Susanna Cornelia F., dienstbode, Helder, oplichting, 3 maanden gev. voorw. met drie proefjaren. Hicolaas Willebrord'us E., banketbakker, Schoten, .diefstal, 6 maanden voorw. met 3 proefjaren. Jaeobus Oicielia 8., z. b., Akersloot, eenv. -beleediging, 10 boete subs. 10 d. heoht. Willem S., opperman, Heldler, zedenmis drijf, 3 maanden voorw. met 8 proefjaren. Franiciscus Jaeobus Fortuin1, werkman, Helder, mishandeling, 1 maand gev. Jacob W., visscher, Oudkarspel, diefstal, 15 boete susb. 15 dagen. Dirk M., arbeider, Medemblik, overtreding pl. belasting, 6 boete subs. 2 dagen. Leopold tfohannes Josephus Maria S., hoofdredacteur van „Ons Blad", Alkmaar, smaadschrift, 50 schadevergoeding aan P. Moltmaker, 100 'boete subs. 10 dagen hecht. Heelt ja B., dienstbode, Oterleek, minder jarig, diefstal, 3 maanden voorw. met dlrie proefjaren. Cornelie Mattheus v. d. J., igroentenhande- laar, Helder, minderj.» verduistering, 1 jaar tuchtschool. Ooxmelis U., boerenknecht, Alkmaar, min derjarig, diefstal, 12 maanden tuchtschool. Zitting van 7 October 1919. DIEFSTAL VAK f 106. Voor dit feit stond' terecht die gedetineerde beklaagde Jozefus Maria I., geb. 21 Deo. 1894 te Amsterdam. Het feit is gepleegd op 29 Juli onder zeer verzwarende omstandigheden. De groenteventer W. Buis van Westwoud die aan vallende ziekte lijdt, kreeg rijdende met zijn aangespannen groentenkar naar Hoogkarspel en kreeg onderweg een toeval. Beklaagde, die zich bij Buis op de kar be vond, maakte van deze tijdelijke onmacht ge bruik om diens geld, dat zich op die kar in een portefeuille bevond, pl.m. 100, zich wederrechtelijk toe te eigenen. Beklaagde had getuige gevonden aan den kant van den weg. Hij' dacht dat getuige dronken was. Hij 'heeft toen aangeboden. Buis op zijn wagen thuis te brengen. Toen ia de porte feuille uit den zak gevallen. Dat geld heeft bdkl. zich toegeeigend', benevens 6 gulden uit de portemannaie van 'getuige. Beklaagde heeft nu berouw en huilt jam merlijk. De O.fïicier beschouwt deze zaak als zeer ern»tig maar wil hopen dat het voor beklaag de voldoende is, als hij door een zware straf bedreigd wordt. ZEd. vordert alsnu 8 maan den gev. voorw. met 8 proefjaren. Mr. Leesberg ondersteunde do vordering van bet O. M. en stipt nog aan dat het oor spronkelijk de bedoeling van beklaagde was om getuige Buis behulpzaam te zijn. Hij heeft de verleiding geen weerstand kunnen bieden. D'e getuige Bui» kun over het geld dat hij heeft gemist volledig beschikken. EIJWIELDIEF8TAL. D« zeeman F. J. B., geb. 1692, thans in mi litairen dienst, staat tereoht terzake diefstal van 2 rijwielen, gepleegd in den nacht van 10 op 11 Maart te Uitgeest, zulks in vereeniging met zekeren Snijders en Schouten, die niet terecht staan. Bedoelde rijwielen die stonden in een schuurtje, behoorden respectievelijk aan de werklieden Admiraal en Pater', beiden te Uitgeest. Beklaagde die aanvankelijk voor de politie en den E. O. heeft bekend, ontkent thans het 'hem ten laste gelegde feit. Hij heeft toen maar wat gezegd. De heele we reld kon hem niet meer schelen, want hij was door zijn vadler het huis uitgestuurd. De officier zegt dat het voor hem geen re den is om met deze ontkentenis rekening te houden en vordert 8 maanden gev. De verdediger, mr. Pouwels uit A'dam, die ook 'beklaagde heeft verdedigd voor den Krijgsraad, waarvoor hij terecht stond we gens 2 misdrijven, desertie en rIjwieldiemstal. Beklaagde is door zijn vader de deux uitge stuurd, toen hij als deserteur onderdak ver langde. Hij is toen aan 't zwerven gegaan en van het eene delict tot het andere gekomen. Beklaagde is nog nimmer veroordeeld. Het spijt pleiter dat die jóngen nu opeens maan den in de gevangenis moet zitten Bovendien achtte pleiter het ten laste gelegde niet be wezen. Zijn aanvankelijke bekentenis wordt van buitenaf niet bevestigd. Pleiter oonclu- deerd'e tot vrijspraak en subsidiair, op grond dat beklaagde door den Krijgsraad reeds tot 8 maanden gev. is veroordeeld en bovendien zich reeds 6 maanden in militair voorarrest bevindt. Dit miltaire voorarrest noemt plei ter verschrikkelijk. Het 3ja hondenhokken waar de gevangenen in verblijven. Subsidiair dringt pleiter aan op clementie. De Officier repliceert nog even op eenige punten door verdediger in het debat gebracht en steert bij zijn requisitoir. Op een en andier wordt door pleiter nog tamelijk uit voerig gedupliceerd. DIEFSTAL MET BEAAK HST EEH DISTEIBUTIEPAKHDIS. Voor d'e derde maal diende thans de zaak tegen Simon Petrus v. O-, zeeman, wonende te Helder, thans gedetineerd. Aan hem was pen, hij had moeten verklaren, dat die vrouw hem geld was komen afpersen, dat zij; pogin gen gedaan had om te stellendat hij met haar geworsteld had en haar zonder opzet had gekwetst. Nu hij het geheele vreeselijke voorval indacht, voelde hij zich overtuigd, dat hij haar eigenlijk niet vermoord had dat zij door den schok was gestorven. Ja, dat was het. Zij had er uitgezien, of zij; zich op den rand van het graf bevond; er was ze ker iets niet in orde met haar, waarschijnlijk had zij een organisch gebrek, het hart mis- scheien. Het zou hem misschien eenige moei te gekost hebben een jury zijn verklaring te doen aannemen; maar in ieder geval, het feit dat hij dadelijk om hulp was gaan vragen, zou voor hem prouveeren; zijn goede naam; zijn positie, alles zou meetellen. Ja, hij had gehandeld als een dwaas, als een gemeene misdadiger uit de achterbuurt. En nu was het te laat te laat! Wat hij gedaan had1, was geschied, hij moest er zich bij neerleg gen'. In ieder geval, zoo trachtte hij zichzelf wijs te maken, het lijk zou de eerste jaren niet ontdekt worden; hij kon het huis laten be staan, hij kon er de menschen uithouden'. En wanneer het lijk dan gevonden werd, zou het moeilijk zijn, hem de schuld te geven van de misdaad. Becky had aan niemand iets van het testament verteld; men had haar het kantoor niet zien ingaan. Na eenigen tijd over al deze dingen te heb ben nagedacht, stopd hij; op, maar zijn hand beefde zóó, dat hij geen scheermes durfde ge bruiken en voor het eerst in vele jaren ging hij ongeschoren naar beneden, met bleek ge laat en kringen onder de oogen, even diep als die van Becky. Hij schoof zijn stoel zoo, dat hij met zijn rug naar het raam zat en toen Jekyll het ontbijt binnenbracht, merkte hij niet op hoe Lyeett er uit zag. Hij probeerde te eten, maar zijn mond en keel waren droog en heet en hij kon er niets anders doorkrij gen dan een kop koffietoch bleef hij aan ta fel zitten zoo lang hij maar durfde, want hij was bang in het iicht, in de open lucht te ko men. Eindelijk schelde hij en Jekyll bracht ten laste gelegd diefstal met braak in een distributiepakhui» te Helder in den naoht van 22 op 23 October 1018 in vereeniging met den inmiddels veroordeelden O. Hoogen- dijk. De agent van politie Hcutink, die de vori ge maal ongesteld was, is thans aanwezig, doodzwak en leunende op een stok. De ver dediger van v. O., mr. Sluis, is eohter niet present, zoodat deze zaak tot 2 uur werd gesehorBt. Later verschijnt echter mr. Sluis die blijkt niet door den officier te zijn opge roepen. ,1 11 I lil De zaak wordt nu na behandeling van een ander© 'kleine procedure voortgezet. Beklaag de blijft bij zijn ontkentenis. Hij is er heele- maal niet geweest. De Officier vordert 5 maanden gev. Mr. Sluis refereert zich aan het oordeal van de rechtbanik. DIEFSTAL YAH 3 BUSSEH VEBF EH EEH STOEL. De 20-jarGe sto'ker der H. H. M., Joh. B. en d'e 37-jar ,;;a werkman Gerrit B., beiden te Helder, staan terecht ter zake dat zij 'nd'e April, begin Mei hebben ontvreemd 8 bussen verf en een stoel een en ander toebehooronda aan den Staat der Hederlanden. De tweede beklaagde had verf nood'ig om zijn huisje op te schilderen. Hij zeide heele- maal geen slechte bedoelingen te hebben ge had. Hij had 3 of 3.50 aan den eersten 'beklaagde gegeven. Deze beklaagde wordt 'door den president op een repremonde onthaald. Hij is de oor zaak dat de andere beklaagde tot diefstal kwam. De le beklaagde verklaart ook dat zijn me- debeklaagdb hem herhaaldelijk heeft ge vraagd om verf. Hij heeft 3 van deze be klaagde ontvangen. Kapitein ter zee Wijt wordt gehoord als igetuige. Eisch tegen le beM. 8 en, tegen 2e bekl. 1 maand gevangenisstraf. DIEFSTAL YAH EEH KOPEREH KE TEL EH EENIG KOPERWERK. Voor dit feit gepleegd in den nacht van 3 op 4 Februari te Hoorn door een paar beken de recidivisten, Uldrik Z. en Chr. V. was air leen Uldrink Z. als beklaagde verschenen. Beklaagden hadden zich met geweld toe gang verschaft tot het pakhuis van den koopman B. S. d'e Jong te Hoorn en hadden toen bovengenoemde voorwerpen zich toege eigend. Beklaagde Uldrik Z. beweert dat hij' dén diefstal niet heeft gepleegd. Hij kreeg pa» argwaan toen V. hij den verkoop der goederen een valsohe naam opgaf. Hij is wel bij den verkoop aan B. Griuijf, opkooper te Purme- rend, tegenwoordig geweest. De Officier vordert tegen Z. 8 en tegen Y. 4 maanden gevangenisstraf. RIJWIEL- EH PAARDEHDTEFSTAL. Een hoogst werkzame rijwield'ief is do op 4 Aug. 1892 te Helder geboren Gilles K., wonende te Hoorn, thans gedetineerd' in het H. v. B. alhier. Beklaagde is reeds meerma len veroordeeld en heeft deze straffen onder- gaan. Thans staat hij terecht ter zake rijwiel diefstal te Heilo'o en te Oostwoud en dief stal van een paard te Heerhugowaaxd ge pleegd'. Elf getuigen werden in deze zaak gehoord, waarvan een, de controleur P. Koo- zijn hoed en jas, zooals gewoonlijk. Ofschoon üe oude man half blind was, merkte hij toch op hoe vroesdijk bleek zijn meester zag, hoe vreemd zijn oogen stonden. ,U ziet er vanmorgen met goed uit, mijn heer", zei hij, „u beeft alsóf u kou gevat hebt. Zou u vanmorgen niet thuis blijven, mijn heer Lyeett?" „Neen, neen", zei Lyeett; zijn stem klonk hem zelf ruw en schor in de ooren, „ik man keer niets. Ik heb gisteravond- wat lang zitten werken." „Ja, mijnheer, dat weet ik," zei de oude man. „Ik was wakker en hoorde u binnenko men." Hij schoof de gordijnen open en ging naar zijn lessenaar. Hij had zijn brieven uit de bus gehaald en begon ze open te doen en het deed hem genoegen te zien, dat zijn handen niet beefden. „Het is over het huis", zei Strong. Lijcett legde het couvert, dat .hij bezig was open te doem, neer en keek den mam strak aam. „Wat is daarmee!" vroeg hij met een schorre stem, zóó toomloos, dat Strong hem plotseling met aandacht aanzag. „Je ziet er vanmorgen wat bleek uit. Cray son", zei Strong „Zeker hard gewerkt, hè? Hoe dwaas is dat toch!" ging hij voort, toen Lyeett knikte en toestemmend zijn schouders optrok. „Als een man in een vak begint, heeft hij de grpotste moeite werk te krijgen; maar zoodra het min of meer onnoodig wordt, krijgt hij veel te veel. Dit is het, waar ik met je over wou spreken. Het besluit is bijna door de commissie genomen, dat er een nieuw ge sticht gebouwd zal worden; nu kwam het bij mij, op, of je niet genegen zou zijn, dit oude huis of liever den grond te verkoopen, darn zouden wij het wel graag willen koopen". Lyeett hield zijn adem in en zijn oogleden vielen neer. Dat de man dezen morgen au juist met zulk een voorstel aankwam was bijna om te lachen. Lyeett had grooten lust in een zemuwaditigaQ lach uit te hamten „Ik zou oen go«do torn voor je kmnwu krij gen", ging Strong voort, voorovergebogen en met zijn stok langs de figuren van het tapijt strijkende; „ik zou haast zeggen een' over dreven grootem prijs". „Dank je", zei Lyeett. „Heel vriendelijk van u, mr. Strong, maar ik ben niet van plan mijn huis te verkoopen". „Ach, maar denk ,er eens over na, mijnheer Crayson!" zei Strong overredend. „Het is een heel aardig huisje waar u nu in woont, dat is zoo, maar toch eigenlijk niet in even redigheid met uw middelen en uw positie. Voor de som die ik er voor zou krijgen, kunt u een heel geschikt terrein krijgen en zelf een nieuw huis laten zetten. Ik heb een plan in mijn» hoofd, dat u wel zou aanstaan. U zal toch wel eens trouwen, het verbaast ons allen, dat u dat nog niet gedaan hebt en dan dient u eeni mooi huis te hebben, beter gele gen dan dit". Lyeett brandde van inwendige woede, die ieder oogénblik dreigde los te barsten. Hij' haatte den man, die daar tegenover hem zat, en vriendelijk zijn plan ontvouwde, met een oogje op de opdracht, die hiji zou krijgen, in dien Lyeett toegaf. Hij zou wel willen op staan en Strong slaan, zoo hevig was de haat en de wrok, die binnen in hem woedden; maar zijn stem was kalm, ja bijna fluiste rend, toen hij; zei „Ja, ik zie dat alles best in, maar toch ben ik niet van plan dit oude pand te verkoopen. Het is zooveel jaren in mijn familie geweest, weet u, en ik heb er mij aan geheriit; mijn vader en grootvader hebben hier vóór mij ge woond' en ik zou het graag in de familie wil len houden. En wat de ligging betreft, die is bijzonder gunstig! Dicht bij het dorp en niet ver van de Haal. En het geld kan mij met zoo heel veel schelen", voegde hij er met een glimlachje bij. „O neen, zeker niet", bracht Strong in het midden, „maar toch Lyeett stond op, hij kneep de handen ach- ter op zijn rug stevig samen. Zou de man dan nooit met zijn antwoord; tevreden willen rijn en heengaan? (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5