DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ma UIGESTUAT EMU p PI QQIW A 7N. RITSEVOORT N o 288 DM nummer bestaat uit 2 bladen, Honderd 6611 611 twintigste Jaargang Deze Courant wordt eiken avond, behalve op Zon- en ^Ubtreu, uitgegeven. AbomiemeiitRprJjHhJj vooruitbetaling pet '6 üüunden voor Alkmaar 2. franco door het ge- iieele ftyk f 2 50. Afzonderlijke en bewijsnummers 5 Cents. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone Advertentiën - Per regel f O 20. groote contracten rabat. Wronte letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v h. HERMs. COSTER ZOON, Voordam C 9. DONDERDAG 9 OCTOBER Buitenlandsch overzicht. Buitenland. Heden ontvingen wij een groote partij Wij kunnen nu aan elke aanvraag voldoen!! TELEFOON 559 1 I. IJ LH HU II U L TELEFOON II Binnenland. Het Oekrainsch persbureau meldt, dat de Oekraine aan generaal Denikin den oorlog verklaard heeft. Een mededeeling, die na het optreden van den generaal en diens troepen geen verwon dering behoeft te baren. Nog erger dan de Bolsjewiki, die toch ei genlijk Denikin's vijanden zijn, hebben de Oelcrainers van de willekeur van des gene raals officieren en soldaten te lijden gehad. Denikin strijdt nu eenmaal voor een herstel van het oude Rusland en daarom is een zelf standige Oekraine hem een doorn in het oog. Maar hij bedenkt daarbij niet, dat hij den steun van Engeland geniet, welke mogend- heid hem in den strijd tegen de sovjetregee- ring wapens en ammunitie doet toekomen. En Engeland is nu juist niet de mogend heid' d'ie naar een gebruik van deze wapens tegen den Oekrainschen staat verlangt De Oekrainsche regeering heeft haar best gedaan een conflict met Denikin te vermijden, maar dit is haar niet 'gelukt. Toen haar troe pen door die van Der ikin overvallen wer den, heeft zij den generaal noodgedwongen, den oorlog verklaard en het voortdringen van Denekin's troepen naar het westen ge stuit. De oorlogsverklaring is door het Oekrainsche volk, dat begrijpt, dat het nu om haar natio nale en sociale bevrijding gaat, met geestdrift begroet en er wordt reeds mededeeling van hevige gevechten bij Holtropel eni Krijgsty- nofska gedaan. Zoo vindt de oorlogsvlam in het Oosten van Eurppa nog voldoende voedsel om van tijd tot tijd hoog op te laaien cn de wereld er aan te herinneren, dat de tijd van broeder schap der volkeren nog niet is aangebroken. Engeland haalt weer ruimer adem, nu de spoorwegstaking achter den rug is. Alle spoorwegarbeiders zijn weer als van ouds aau het werk getrokken. Zij zijn begonnen met het opruimen van de ophooping van goederen en verkeersmidde len, door de staking veroorzaakt. Het spoorwegverkeer is weer als van ouds, de nachtpost- is weer uit Londen vertrokken en uit de Amerikaansche havens zijn weer schepen naar de Britsche havens gegaan. Een staking als deze heeft ook zijn nuttige zijde. Zij heeft de aandacht gevestigd op het ver voer langs wegen en kanalen, van welk ver voer nu waarschijnlijk meer dan vroeger ge bruik zal worden gemaakt. En tevens heeft zij bewezen, dat met de moderne vervoermiddelen het treinverkeer desnoods zonder dat stagnatie in de levens middelenvoorziening plaats heeft, voor eeni- gen tijd kan worden uitgeschakeld. Dat er in de Oostzee-provincies nog Duit- sche troepen zijn, die weigeren terug te kee- ren, is hoofdzakelijk te wijten aan de actie van een zekeren majoor Bischof, die zelfs een inlichtingskantoor opgericht heeft ten be hoeve van de propaganda om niet naar huis terug te keeren en vanuit welk kantoor de Duitsche buitenlandsche bladen van berich ten voorzien worden. Toch schijnt het bericht waarheid te bevat ten, dat het grootste deel van de troepen in de Oostzee-provincies reeds onder bevel van generaal Eberhardt den terugtocht aanvaard heeft. Minister Noske heeft in de Nationale Ver gadering medegedeeld, dat er door den krijgsraad een onderzoek naar de handelin gen van majoor Bischof zal ingesteld wor den. moeten dragen, dat het niet geratificeerd wordt. In den Senaat heeft Mc. Cumber het amendement van Johnson bestreden. Hij ziet er geen voordeel in voor de Vereenigde Stalen, en houdt het er voor, dat het kwaad bloed zal zetten. Senator Johnson zelf is nog stads op tournee, ter bestrijding van de zoo plotseling afgebroken propagandareis van president Wilson. Senator Lodge koestert het plan om we derom een rede te houden tegen het ver drag. Senator Mc. Cormick heeft een resolutie in gediend waarin hij er bij het dept. van staat op aandringt, mede te deelen, of er van den kant der Amerikaansche regeering vertoogen waren gericht tot Engeland wegens het iriisch-Perziscfae verdrag. EEN DUITSCH PROTEST. De vertegenwoordiger van de Deutsche ju- geering bij de wapeaslilstandscommjssle te Tusseldorn keeit dm voorzitter van de Bel gische wapenstdstand^oaimKfflifi esm nota overhandigd, waarin onder meer kit meen de voorkomt; In den laatstm tijd is het herhaaldelijk voorgekomen, dat onderdanen van het Duit- sche rijk op den rechteroever van den Rijn door de Belgische overheid gevangen worden genomen, naar den linkeroever worden ge bracht en daar worden veroordeeld door de Belgische krijgsraden. (Er volgen eenige voorbeelden). Tegen deze inbreuk van, de Duitsche soevereiniteit op den rechteroever van den Rijn moet ik ten scherpste protetee- ren. Als die lieden overtredingen hebben be gaan, dan ligt het op den weg van de Duit sche overheid; hen ie?, verantwoording te roepen, omdat zij in onbezet wonen. ik verzoek u, mijnheer de voomtóer, stap pen te doen. waardoor zulke gebeurtesassen voortaan zullen worden voorkomen. WILSON'S ZIEKTE. Mm seint uit Wa»Mngtons dat de laatste meedeel,'ig van de geneeaheeren bericht, dat de betere-. hap in den gezondheidstoestand van den president aanhoudt De dochter® van den president, .mevrouw Mc. Adoo en mevrouw Sayre die wegens da ziekte van hun vader naar Washington waren gekomen, zijn naar huis teruggekeerd. HOUTEN HUIZEN IN ENGELAND De minister van gezondheid heeft nu voor goed besloten, de plaatselijke verordeningen die het bouwen van houten huizen onmogelijk maken, buiten werking te stellen. Men neemt aan. om zulke huizen in vier tot vijf weken op te richten, wat zeer tot verlichting van de te genwoordige moeielijkheden met de huisves ting zal bijdragen. De minister zal alleen als eisch stellen, dat alle materialen waterdicht de daken bestand tegen vuur en de vloeren vochtvrij moeten zijn. ITALIë RATIFICEERT HET VREDES VERDRAG. De Koning heeft de besluiten ondertee kend, welke de verdragen van Versailles m St. Germain bekrachtigen. De besluiten zul len aan het parlement worden voorgelegd om in een wet te worden omgezet. Een derde be sluit zal den dag bepalen, waarop de oor logstoestand als geëindigd beschouwd zal worden. DE SENAAT EN HET VREDES VERDRAG. Hitchcock, de leider der Democraten in den Senaat, beschikt nu over de toezegging van 40 senatoren, dat zij zich zullen verzetten te gen het „vermoorden" van het vredesverdrag Hitchcock verklaarde er vertrouwen in Te hebben, dat ook de verdere amendementen op het vredesverdrag zullen worden verworpen Hij ontkende de bewering der Republikeinen dat zij een meerderheid van één stem zullen hebben vóór het amendement van Johnson, 't welk de strelddng heeft, het aantal Ameri kaansche stemmen in de Volkenbondsvergade ring even talrijk te maken als de Britsche. Nadat hij een bezoek had gebracht op hei Witte Huis. kondigde Hitchcock aan, dat er geen twijfel aan bestond of de Democraten zijn in staat om het vredesverdrag te ver werpen, voor het geval de Republikeinen daar amendementen op laten aannemen, die het verdrag „vermoorden". Mochten dus de Re publikeinen amendementen aangenomen krij gen hetgeen Hitchcock niet verwacht die het verdrag bederven, dan wordt het ver drag, ditmaal door het tegenstemmen van de Democraten, niet geratificeerd. Daarvoor vonden 33 stemmen inoodig zijn, en daarover kan hij, Hitchcock, gemakkelijk beschikken. De Republikeinen zullen dus het verdrag of moeten aannemen ongeveer zooals het is, of anders de verantwoordelijkheid er voor DE IN KAMERVERKIEZING FRANKRIJK. De ministerraad heeft bepaald, dat de ver kiezing voor de Kamer op 16 November zal plaats hebben. Den 7en December zal de be voegdheid van de huidige Kamer eindigen. FINLAND, DE OOSTZEESTATEN EN RUSLAND. Een officieel bericht uit Helsingfors zegt, dat de Finsche Landdag, die tegen den 15en dezer is bijeengeroepen, een besluit zal ne men over al of niet deelneming aan de voor- loopige vredesonderhandelingen der Oost- zeestaten met de Russische Sovjetrepubliek. De Finsche vertegenwoordigers hebben te Dorpat te kennen gegeven dat de vredeson derhandelingen op een breeden grondslag dienen te staan en dat de deelneming van Po len en vón de groote Entente-mogendheden onontbeerlijk is. De houding van deze laat- sten is van beslissend belang voor het vredes vraagstuk in het Oosten. DE „DROOGLEGGING" VAN NOORWEGEN. De bladen te Kopenhagen vernemen uit Kristiania, dat de volksstemming een aanzien lijke meerderheid voor dé invoering van het alcoholverbod in Noorwegen opgeleverd heeft. Tot gisternacht 1 uur waren 424.000 stemmen vóór en 278.000 tegen het verbod gesteld. Het aantal stemgerechtigden is een miljoen. Men rekent op een meerderheid van 150.000 voor het verbod. DE IERSCHE KWESTIE Spoedig nadat het parlement weer bijeen zal zijn gekomen, wat over veertien dagen het geval zal zijn, zal Lloyd George een nieuwe Home Rule-wet voor Ierland indienen, die door een commissie uit het kabinet wordt ontworpen. EEN AANSLAG OP HAASE. De aanslag op Haase, het onafhankelijk sociaal-democratische lid van de nationale vergadering, waarvan hierboven in het ver slag van de nationale vergadering sprake is, had gisterenmiddag om één uur plaats. Haa se, die van de trein kwam, wilde juist het ge bouw van den Rijksdag binnengaan toen er eenige revolverschoten op hem werden ge lost. Hij werd naar het ziekenhuis gébracht, waar het onderzoek der geneesheer en uit maakte, dat hij door twee schoten getroffen was, een in de dij en één in de kuit. De toe stand van den gekwetste is naar omstandig heden zeer goed. De dader liet zich zonder tegenstand te bieden grijpen. Het is een le dermaker uit Wetnen, Johann Viss genaamd, 51 jaar oud Bij zijn verhoor, waarbij hij niet het minst berouw toonde, verklaarde hij, dat hi? Haase een lesje had willen geven, om dat diezij hero had la ten vervolgen wegens af- peranff. Nadat in de nationale vergadering Fehren bach de aop had uitgesproken, dat Haase geen ernstige gevolgen van den aanslag zou oudervindenp verklaarde Stresemann, de eerste spreker van den middag, dat allen zo - der onderscheid van part:; een dergelijke daad ten strengste afkeuren. Ook de regeerings- bladen drukken hum afschuw voor den' aan slag uit en vragen zich af of men te doen heeft met de behandeling van een politieken geestdrijver of met ds daad van een krank zinnige. EEH BELANGRIJKE VERKLARING. In dm loop van de debatten in den Krijgs raad te Partes, waar de ingenieur Unae werd vrijgesproken, die beschuldigd was van het verstrekken van gratificaties aan vliegeniers, verklaarde laatst, dat hij einde Juli 1914 naar Beieren ging, waar de Fransche vlieger La Porte, diê' een raid beproefde van Parijs naar Konsianimund een panne had. De Duitschers verboden aan La Porte te ver trekken, maar kwamen den leien Augustus op hun beslissing terug en bevalen hen over Neurenberg heen te vliegen. De vlieger ge hoorzaamde Joch werd boven de stad echter beschoten. De Duitschers namen dit als voor wendsel aan, «ij hun uorlogsverlkaring, doch vertelden er niet bij, dat de Fransche vlieger op hun eige n order boven Neurenberg vloog. BELGIë EN NEDERLAND, Men seint uit Brussel: De Soir maakt het volgende openbaar: Het gerucht loopt, en wij meenen, dat het ge grond is, dat een breuk in de onderhandelin gen ophanden is. Daar de heexen Nederlan ders sich onverzettelijk betoenen1, zullen de Belgische gedelegeerden een procesverbaal laten opmaken, dat vaststelt, dat de zaak niet opgelost wordt (pxocea-ve -bal de earsa.- ce, zegs het bericht, zoodat de kwestie ge heel blijft zooal® zo is. DE ANTI-JAPANSCHE BOYCOT. De van uit China geleide boycot van den Jnpanschen. handel wint meer en meer in kracat Van alle zijden van den archipel ko men berichten, dat de Chineezen, voorname lijk op de kustplaatsen, zich bij die beweging aansloten. Door een en ander wordt de Japansche export naar deze gewesten ten zeerste belem merd en bedreigd. Immers om de goederen onder de bevolking aan den man te brengen, is de Chinees als tusschenhandelaar onont beerlijk. Hij is in Indië ingeburgerd en kent de taal en de gewoonten van land en volk. De Japanners, die Oost-Azië overstoomen mei hunne producten, missen die taak en gewoon- teokennis en zijn ook lang niet zoo handig in den omgang met den kleinen man ala hunne Chieesche collega's. Zoo werd vernomen dat in September alle Chineesche kassiers van Japansche banken aangespoord zijn om ontslag te nemen, aan welke aansporing de meesten wel gevolg zul len moeten geven en waardoor die banken leelijk gedupeerd zijn. Zooals men weet zijn de Chineezen in Indië vrijwel de beste kas siers. Ook alle Europeesche banken werken met Mongoolsche kassiers. Het zal te bezien staan of bij volhouding van deze zich steeds uitbreidende boycotbe weging er geen kwesties komen met de Ja pansche diplomatie. De Amerikaansche import vaart intusschen wel bij de dooddrukking van deze ernstige concurrenten. Met een dergelijke inrichting van de boy cot door de Chineezen tegen de Japanners, is ook te Makasser een begin gemaakt. De „Djawah tengah ontving telegrafisch bericht, dat de woning van Kwe Bo Kay te Solo met teer en vuilnis besmeerd werd, om dat genoemde Chinees een Japansch genatu raliseerde is. Een Chineesche hotelhouder ontving een dreigbrief om geen Japanners te logeeren Eenige onbekende Chineesche patriotten te Palembang besmeerden de toko's van den luitenant-Chinees Oei Teng Kian en van de firma's Ek Tjang en Gie Tjiang met vuil en teer, omdat deze 3 handelaren, ondanks de waarschuwing, waren voortgegaan met den verkoop van Japansche waren. DE OUDSTE WIJN DER WERELD. Te Spiers ia den, Rijnpalz bevindt zich een wijmnuseum, dat onlangs een belangrij ke toevoeging ootvfesg. K xt vscar den troon afstand van" Koning Lodew«.k vaa Beieren gaf deze het museum ten geschenke eenige less dien wija uit 1550—1633 es* 1728. Dit is echter niet de on.lste wijn, welke het muse um bezx Daar is aanwezig een ftesch wijn uit een- Romeinsch graf, dia ala de oudste van dis wereld wordt beschouwd. OOK' EEN KONING. Men schrijft uit Parijs aan het Vad. Het is bekend, dat Nikita thans pogingen doet, om weer koning van Montenegro te worden. Bij de entente stond hij eenigszins verdacht aangeschreven, als iemand^ die meer geld won, dan veldslagen. Thans heeft Servische pers een deel van zijn brieven aan zijia dochter onthuld. Hierin uit Nikita zich ala een egoM, en gierig mensch, een echte boer. Hij heeft ten eerste bij zijn vlucht al zijn kapitaal gered en te Ncuilly gedepo neerd. Dan smeekt hij om geld aan zijn zoon, die met een Duitsche prinses is getrouwd: „Vergeef mij niet, Dane, en houdt een vakje open voor je ouwen papa, vijf, zes, zeven of achthonderdduizend franken. Hij wil ook jeid hebben van zijn schoondochter die rijk s. Hoor maar: „Gezondheid en geluk met je kleine dikkerdje die ik zacht influister: Klei ne Boche, kleine „Kultur", klein „kolossal" Undje, maar heel zacht opdat zij mij niet vergeet, die zoo arm en behoeftig ben. Als zakenman trekt Nikita groot profijt uit den verkoop van zijn bosschen aan Oos ten-:'jk en uit den handel in levensmiddelen en kleedingstukken, door het Roode Kruis ver schaft, maar zijn 'koningskroon is zijn voor naamste geldbron. Hij smeekt Wilson, wiens iedalen hij vleit als „godsdienst van den grootsten man der eer Maar als het niet ïelpt en hij toch moet afstand doen, wil hij den Servischen koning en het geslacht Kara- georgewits in zijn val meesleepen en als over tuigd voorstander de Republiek uitroepen. KORTE BERICHTEN. De Oostenrijksche regeering is voorne mens eerlang af te treden. Of zij: dat vóór of na de ratificatie van het vredesverdrag zal doen, staat nog niet vast Staatskanselier Renner zal vermoedelijk me... de vorming van een nieuw ministerie worden belast. De Duitsche vertegenwoordiger te Ver sailles heeft aan de Entente een nota over handigd over de volksstemming, welke in Eupen en Malmedy heeft plaats gehad. De Bisschop van Jeruzalem verklaapde heden, dat, indien de Mogendheden van plan waren wederom een Sultan neer te zetten en Turkije lieten handelen als Vroeger, zij eens verbaasd zouden staan, welke kracht de open bare meening tegen hen zou ontwikkelen. De Bulgaarscne delegatie te Neuilly heeft een nota gericht aan den president van de Vredesconferentie, waarin gevraagd wordt om een aanvullend uitstel, wegens de ministe- rieele crisis te Sofia. Het Uitstel, dat aanvan kelijk bepaald was op 25 dagen loopt den 14en October af. De Times verneemt uit Washington, dat er reden is om aan te nemen, dat er spoedig een bevredigende schikking zal tot stand ko men tusschen de Vereenigde Staten en Groot- Britannië betreffende, de kwestie aan wie de Duitsche oorlogsschepen zullen worden toe gekend. Men hoopt, dat de Imperator spoedig in Engelsche handen zal ziin. De andere schepen worden ter beschikking van de ge allieerden gesteld. Amerika eis- schepen op. Uit Newport wordt gemeld, dat Mrs. Reginald Vanderbilt echtscheiding heeft ver kregen op grond van verlating gedurende 5 jaren. De voogdij over haar dochter is haar verleend. Ondanks de verhooging der loonen zijn 20.000 geëmployeerden aan de dokken en ka den te New-York in staking gegaan. Het vertrek der Atlantische stoomers is voor on bepaalden tijd uitgesteld. Het Bulgaarsche kabinet is afgetreden, doordat de Kamer de verklaring van Teodo rof aangaande de vredesonderhandelingen te Parijs slecht heeft ontvangen. Het kabinet Stambulinski zou hiervoor in de plaats zijn gekomen. Stambulinski werd in 1915 gevan gen gezet wegens zijn oppositie tegen den oorlog. Poincaré zal zich den twaalfden.Octo ber naar Nancy begeven, om de stad het le gioen van eer ie overhandigen Anaiole France zal Socialistisch candi- daat zijn voor de parlementaire verkiezingen te Parijs. De socialisten kozen eveneens kappan Sadoul, voormalig attache bij de Fransche missie te Petrograd, die medewer ker werd van de Sovjets. De directeur-generaal was de spoor wegen te Washington zegt in en verklaring, dat de tarieven gedurende de regeeringscon- trole, niet zullen worden verhoogd Volgens officieele berichten der bolsje wisten heeft Denikin de belangrijke stad Woronets, 365 mijlen ten zuiden van Mos kou, bezet. De staking der transport- en havenar beiders te Kiel is geëindigd. Men is het eens geworden over de nieuwe Loonregeling. De New York Times pleit voor wetge ving om ongewenschte immigranten uit het land te houden. Het blad wijst er op, dat de Bolsjewiki in vele landen thans rachten pas-" oorten te verwerven om naar de Vereenigde 'taten te komen. TWEEDE KAMER. POSTCHèQUE EN GIRODIENST. Een wetsontwerp is ingediend om den post- chèque- en girodienst onder beheer van het Departement van Financiën in te richten tot Staatsbedrijf, benevens een wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van inkom sten en uitgave^ -n het Zuiderzeefonds voor iet dienstjaar 1920. DE VERGOEDING VOOR KAMER LEDEN. Volgen® -de Tel. zal in de Tweede Kamer een voorstel naar voren worden gebracht, om de bij de wet vastgestelde vergoeding van 3000 per jaar, welke de leden thans ontvan gen, te verhooigen met een z.g. vergoeding voor „administratiekosten" ten. bedrage van 2000. Het voorstel is naar voren gebracht door den heer Nolenis. DE NEDERLANDSCHE DELEGATIE NAAR WASHINGTON. Bij: Koninklijk besluit van 8 October 1919 is bepaald, dat eene afvaardiging van Ne derland zal worden uitgezonden, ten eide deel te nemen aan de internationale arbeids- conferentie, welke op 29 October 1919 te Washington is bijeengeroepen. In die afvaardiging zijn benoemd1: a. Tot afgevaardigde der Nederlandsche regeering tevens voorzitter der afvaardiging, dr. W. H. Nolens, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal hoogleeraar in de ar beidswetgeving aan de gemeentelijke univer siteit te Amsterdam. b. Tot afgevaardigde der Nederlandsche regeering, tevens secretaris der afvaardiging, G. J. v. Thicnen, hoofdinspecteur van den ar beid, te Arnhem. c. Tot afgevaardigde, vertegenwoordigen de de Nederlandsche werkgevers, J. A. E. Verkade, industrieel te Zaandam, lid van den Nijverheidsraadi. d. Tot afgevaardigde, vertegenwoordigen de de Nederlandsche arbeiders, J. Oudegeest, voorzitter van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen, te Amsterdam, lid1 van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. e. Tos technische raadsleden van den af gevaardigde onder c: S. ten Bokkel Huinink, aannemer van havenwerken, wethouder der gemeente Ubbergen, Jan ter Haar Jr., lid van den Gemeenteraad van Amsterdam, H. M. J. Blomjous, industrieel te Tilburg, lid van den Nijverheidsraad. f. Tot technische raadsleden van den af- gevaadigde onder d: P. J. S. Serrarens, be stuurder van^ het bureau voor de Roomsch- Katholieke vakorganisaties te Utrecht, G. Baas Kzn., secretaris van den Amsterdam- schen Christelijken Besturenbond' te Amster dam, B. Holtrop, voorzitter van het Alge meen Nederlandsch Vakverbond, te 's-Gra- vanhage. ALI1AAKSCII COURANT EIUrBP Imm JIB

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1