Iicrnen^d Jueuws Telegrammen van hedem~ Stadsnieuws Ingezonden Mededeelingen. Gwdergeteekende verlangt gratis en franco toezending der proefnum mers van FRANSCH, DUITSCIi, ENQELSCH, NED. TAAL an REKENEN, BOEKHOUDEN en ALGEBRA en MnciKUNDiü REKENEN. In open A. F. G. JLeldorHz, enveloppe toezenden; gefrankeerd met een postzegel van 1 ct. aan D. H. Nchenk, Amsteldijk 47, Amsterdam. Telef. Z 4072. DE ARMOEDE VAN DEN JAVAAN. De „Locomotief" va 9 Anugustus 1.1. be vatte een zeer lezenswaardig artikel van een nieuwen medewerker, Sunitram, over de vraag, roe den Inlander welvarend te maken. Omstreeks dertig jaar geleden werd in het Westen der Preanger-Regentschappen door een comité een Inlaudsche landbouwkolonie gesticht op een gunstig gelegen erfprachts- perceel. De grond is er uitstekend, het kli maat schitterend. Malaria komt er niet voor, terwijl ook andere ziekten er bijna onbekend zijn en er overigens dagelijks gelegenheid bestaat pm in een polikliniek te worden be handeld. Met heete-n, dessadiensten, en zoo meer werden de lieden niet lastig gevallen. Dan is er een school, Er is leerplicht voor alle kin dei en van 6 tot 2 jaar, waarmee echter in drukke tijden bij het oogsten b.v. de hand gelicht wordt. Dit wat volksgezondheid e nonderwijs betreft; nu de economische zij de. leder kreeg ongeveer een bouw^ drogen grond, om er een huis op te zetten, vrucht- boomen te planten, tuingewassen te verbou wen, enzbenevens een stuk sawah van een tot twee bouw, waarvan éénmaal 'sjaars rijst kan worden geoogst. Ze krijgen ploeg- en trekvee, buffels, gratis in bruikleen. Boven' dien bestaat gelegenheid om er wat bij te verdienen door te werken voor het comité, dat op een deel van het perceel koffie en thee heeft geplant. Een Europeesch leider, die hart vot de zaak heeft en voor het welslagen alles op hare ncn snaren zet, staat aan het hoofd. Een loerah en een raad van oudsten staan hem ter zijde. Een spaar- en voorschot- tenbankje is ten dienste der opgezetenen gé- sticht Enz., enz. Het resultaat van deze met zooveel zorg en onder zoo gunstige voorwaarden genomen proef isdat het gros dier honderden nog zoo arm is als de mieren en geen enkele wel gestelde zich onder hen bevindt, enkelen slechts het „tamèlijk" goed hebben. De huizen zijn niet grooter, niet mooier, niet solider dan in de dessa. De meeste zijn met riet gedekt. Vele tuinen zijn slecht on derhouden, leveren niets op. Bij den sawah- douw moet altijd van bovenaf aangepore worden Alles gaat er nu ja, omdat de Euro- peesche leider stuwkracht geeft. Eige nener- gie heeft zich iif die kolonie nog niet ont wikkeld. De bevolking leeft er als overal van de hand in de tand. Werkt zoo weinig ze eemgszins kan en leent van de bank zooveel als mogelijk is Sparen doet ze vrijwel niet. En in velerlei opzichten is ze nog even oer conservatief al sde gewone kamponglieden. Een nieuwe practische ploeg werd hun graiis ter beschikking gesteld: „Mijnheer moest niet boos worden, maar ze durfden het ■riet aan" In eene vergadering van gezins hoofden wees de leider op een gegoeden In lander in de buurt, die een heel aardig spaar duitje wist bijeen te brengen „Of mijnheer dan niet wist dat die man een ilmoe (eigen lijk leer of wetenschap hier bedoeld als too- vermiddel) had om rijk te worden en zijn ziel aan den duivel had verkocht. Door wer ken alleen wordt niemand rijk." En ze dé- den er daarom ook maar zoo min mogelijk an, n 1. aan werken. Proeven om coöperatie ingang e doen vinden slaagden al evenmin. De menschen vertrouwden elkander niet en meenden, dat alleen de slimsten daar profijt van zouden hebben Van de jeugd viel ook al weinig goeds te vermeld Neiging om vooruit te komen door spaarzaamheid be staat er al zeer weinig. Vele gingen zelfs als koelie naar Deli en elders. Énkelen slechts werden onderwijzer, mandoer of schrijver. Naar de Nederlandsche Spoorwegen mede- deelen, geschiedt het eerste vertrek naar Lon den via Hoek van Holland Zaterdagmorgen 11 uurinschepen te Hoek van Holland Vrij dagavond. De dienst via Vlissingen is niet onderbro ken en blijft gehandhaafd volgens de dienst regelingen. EEN VERKLARING DER BELGISCHE REGEERING. Het Haagsche Correspondetie-Bureau meldt Naar wij vernemen heeft de Belgische re geering, in antwoord op een door het Neder- landsch gezantschap te Brussel in opdracht van den Minister van Buitenlandsche Zaken gedane vraag met betrekking tot het dagblad- bericht omtrent plannen voor een inval in Nederlandsch grondgebied, geantwoord, dat zij geen enkele aanwijzing had welke baar zou veroorloven aan dat bericht geloof te slaan. De daad zou vallen onder het bereik van het Strafwetboek en met alle gestreng heid der wet worden tegengegaan. NEDERLANDSCHE HEIDEMAAT SCHAPPIJ. De afdeeling Alkmaar en omstreken van de Nederlandsche Heidemaatschappij heeft het voornemen Donderdag a.s. met ledt., hunne dames en introducée's een wandel tocht naar Bergen en Schoorl te onderne men, ten einde daar een bezoek aan de duin beplanting te brengen. 's Morgens 8.57 vertrekken de deelnemers per stoomtram naar Bergen cn te Schoorl zal gelegenheid tot lunchen zijn. Het is te verwachten, dat velen zich bij deze expeditie zullen aansluiten. Een tocht naar de Schoorlsche duinen te maken is een verleidelijk aanbod' waaraan weinigen weer stand zullen kunnen bieden. TRAMPERSONEEL. Na oen conferentie tussehen het H. B. ran -den Ned. R.-K. Bond' van Spoor- en Tramwegpersoneel „St. Raphael" en het be stuur der Betuwsche Tramwegmaatschappij is 'bepaald: dat de loonen van het personeel, in afwachting van een definitieve regeling, WILD IN TWENTE. Men meldt uit Twente: De wildrijkdom der mooie Twentoche jachtvelden is dit jaar niet groot. Zoowel 't aantal hazen als patrijzen, fazanten, korhoen ders en ander wild is vrij beperkt. Toch zijn de wildprijzen niet bijzonder hoog: hazen b.v. worden verhandeld voor 3 4 gulden. Aan de overzijde der grens klagen onze naburen steen en been over te véél wild, om de groote schade, welke het overal aanricht. Er wordt daar ook nog weinig van het jacht- recht gebruik gemaakt en de tijd is er nog niet, dat Twentsche jagers op eigen of ge pachte gronden op Duitsch gebied gaan gen. VLIEGHAVEN „OCKENBURGH". Naar vernomen wordt is de aankoop van den grond te Ockenburgh door de heeren Hoek cs. een feit geworden, waardoor Den Haag haar vlieghaven Ockenburgh zal ver krijgen. Het consortium heeft nu reeds aanvragen ontvangen van nieuw opgerichte lichamen op gebied van Luchtvaart, de vlieghaven zoo spoedig mogelijk permanent in te richten, ten Vooral van Duitsche zijde zijn de aan biedingen voor de inrichting zeer tlrijk. Indien nu naar onze zegsman oordeelt Amsterdam en Rotterdam hun voorgestel de plannen voor een vlieghaven spoedig uit voeren, al is het om te beginnen op kleine schaal, is het luchtvaartverkeer Amsterdam RotterdamDen Haag in het voorjaar van 1920 verzekerd, zoodat particulieren zich nu reeds van vliegtuigen kjinnen voorzien om a.s. voorjaar per vliegtuig zich naar boven staande plaatsen te begeven. Een geregelde post- en personenvliegdienst zal door een der bovenstaande Maatschap pijen onderhouden worden. (Haagsche N. Ct.) DE LAASTGEVOERDE TYPOGR APEN-ACTIE. In het zaaltje van ,Odéon" te Amsterdam waren Dinsdagavond, op uitnoodiging van de Nederlandsche propaganda-vereen iging van Onafhankelijke typografen, een aantal belangstellenden bijeen, om den heer Post humus, voorztter van het landelijk bestuur, te hooren spreken over de laatst gevoerde ty- pografen-actie. Deze spreker besprak de nadeelen van de tariefsgemeenschap, waarbij de patroons al tijd het laatste woord hebben. De typografen zijn echter, zegt spreker, thans doordrongen, dat de tariefsgemeenschap een leugen is en zij gaven daarvan blijk, door gedeeltelijk het werk neer te leggen. De spreker critiseerde het werk van de „behoudende" bonden, die zoo klein waren geweest, zich aan de geslo ten overeenkomst te houden, terwijl spreker en de zijnen altijd zoo'n staking voor hun verantwoording zouden nemen ondanks een contract gezien den noodtoestand van de typografen Spreker hoopte, dat de in Juli toegepaste methode blijven zal, en dat de ty pografen den weg zullen blijven volgen van door overrompeling voordeeien te behalen. Spreker wekte de onafhankelijke typografen op te blijven werken voor het doel: het con tract te laf en duikelen. Trots de gegeven kleine verhoogingen, moeten de typografen oppassen, zich niet door de schoone voor spiegelingen en beloften voor het nieuwe contract te laten lijmen" Want in hoogste nstantie zullen de patroons de prijzen bepa- 'en en daarvan worden de typografen de dupe. De heer Kitsz sprak daarna nog over het stakingsrecht, dat, naar zijn meening, aan een eouden ketting" zou zijn gelegd, en de heer H Sneevliet behandelde de beginselen e ntaktiek der onafhankelijke vakbeweging. DE WONINGBOUW TE VELSEN. Men herinnert zich nog wel wat er in den raad van Velsen te doen is geweest over de kwestie van den woningbouw aldaar, voorna melijk over de woningen van de Woning^ stichting Patrimonium te IJmuiden. Vernomen wordt thans, dat bij de Gezond heidscommissie aldaar een ernstige klacht was ingekomen over stank in enkele dezer nieuwgebouwde woningen. De commissie heeft deze klacht volkomen gegrond gevonden, de ook door haar waar genomen stank bleek afkomstig te zijn van een verzameling" van stinkend rioolvocht on der den vloer der woningen. De commissie heeft gegronde reden tot de onderstelling, dat deze voor de gezondheid hoogst schadelijke toestand het gevolg is van een fundamenteele fout in de constructie der rioleering van dit woningcomplex en derhal ve ook aanwezig zal zijn in een veel grooter aantal Patrimonium-woningen, dan zij thans in de gelegenheid was te onderzoeken. Zij besloot reeds nu de aandacht van het gemeentebestuur op dit voor de gezondheid zoö gevaarlijk gebrek te vestigen en inmil- dels haar onderzoek uit te strekken tot alle woningen van deze groep. HOOG BEZOEK. Gisteren werd de fabriek der Maatschappij „Nutricia" te Zoetermeer bezocht door Z. K. H den Kroonsprins van Djokjakarta en ge volg. Met groote belangstelling nar Z. K. H. de bereiding der verschillende zuivelproducten op het gebied van zuigelingenvoeding cn die voor lijders aan suikerziekte benevens de bo- terbereiding in oogenschouw, en gaf zijn speciale aandacht aan de bereiding der ver schillende melkpraeparaten bestemd voor Indië. Z. K. H. toonde vooral voor zuivel veel belangstelling en zegde bovendien toe de Nu- tricia-boeve, gelegen in de nabijheid van de fabriek, binnenkort met een bezoek te ver eeren. DE TNDTSÜTTE TTURKAF' .'RATJ F Er is geen land met een meer bureaucra tisch karakter dan Insulinde. lier bleven zitten, is hem dat ïn kleine cteri- cale krantjes zeer kwalijk genomen. Men ver gat dat die Raad is veranderd in. samenstel ling. Meer wil hij er niet van zeggen. voor de geloovigen is het beter dat het ge- j bed wordt afgeschaft. Na uitvoerige discussiën in hoofdzaak tus sehen d'e leden der A.-R.-nartij en de S. D. werd! tot stemming overgegaan met den uit slag dat het voorstel met 21 tegen 15 stem men' werd aagnenomen. EEN DRAMA. Aan „Ons Vaderland" wordt geschreven: Ik ben milicien van de klas van 1909 en va der van 2 kinderen. Na 4 jaar lijden en strij den in de bloedgrachten van den Ijzer, zoo doordrongen van Vlaamsch jong bloed, kunt ge wel denken, dat ik tevreden was, toen ik vernam, dat wij, nu omtrent een jaar geleden, den bevrijdingstocht zouden beginnen, in de vurigste hoop, weldra thuis te zijn bij vrouw en kinderen. Maar alle gevaar was niet voor bij, want wie herinnert zich nog niet, de bloedige gevechten' rond Eekloo, waar er nog honderden en honderden sneuvelden, 't Was daar, toen ik al mijn kameraden rond mij zag neertuimelen, toen de dood me boven het hoofd hing, toen het granaten en obussen en gasbommen rond me regende, toen de gelief de beelden van vrouw en kinderen mij voor de oogen zweefden, toen was het, dat ik die hel van schieten en roepen, en kermen en lij den ontvluchtte. Toen ben ik ziek geweest en heb gedoold al hier en al daar, tot ik einde lijk te voet van Brugge naar Antwerpen trok, waar ik woonde. Doch ik werd uitgehaald, voor den krijgs raad gebracht. Ik kreeg 6 maand gevang, waar men de soldaten uithongert en hen des middags een telloor cimentsoep te eten geeft, en vervolgens werd ik naar een boetcompanie gezonden. Wat ik sedert dien al stoffelijk en zedelijk geleden heb is onzeggelijk. En ter wijl ik gestraft ben geweest, trok mijn vrouw en twee schaapjes van kinderen, geen halven centiem, terwijl dat zij 35 fr. huishuur moest betalen bij 22 fr. voor den oorlog. Zoo was zij toch gedwongen, zij de vrouw van een sol daat met 4 jaar frontdienst bij hét armbu- reel te gaan aankloppen, om het gebedelde brood te eten. Ik durf stellig verhopen, alwijze heeren uit het Sanhedrin, en van U, wijze krijgsgod, dat er een einde zal gesteld worden aan het lij den van soldaten, die reeds meer dan 5 jaar van alles wat zij lief hebben verwijderd blij ven, omdat zij in een oogenblik van vertwijfe ling den moed verloren, omdat hun gelukki ge thuiskomst, him'zoo verrukkelijk voor de oogen glom. Tot daar de 'brief. Hij behoeft geen kommentaar, zegt het blad; hij is welsprekend genoeg. ïntusschen loopen de woekeraars vrij. GOUVERNEUR VAN SURINAME. Bij kon. besluit is aan den heer G. J. Staal, gouverneur van Suriname, met ingang van den dag in de maand December, waarop hij de kolonie zal verlaten, een eervol ontslag verleend. BUITENLANDSCH VERLOF. Bij beschikking van' dén Minister van Oor log is aan den dienstplichtige C. Hartog van de lichting 1918 uit de gemeente Bar- singerhorn, behoorende tot het 21e reg. in fanterie, toestemming verleend om zich op te houden in Noord-Amerika tot 1 Januari 1921. VEROORDEELD. Bij door het Hoog Militair Gerechtshof in appèl gewezen sententie is J. B., milicien-sol daat der infanterie, thans met onbepaald ver lof, schuldig verklaard aan verduistering en te dier zake veroordeeld tot eene voorwaarde lijke gevangenisstraf van 4 maanden met een proeftijd van 2 jaren. BEëEDIGING OFFICIEREN. Bij ministeriëele beschikking is bepaald, I dat verlofsmilitairen, met groot- of onbe paald verlof die bij hunne benoeming tot of ficier uitsluitend onder de wapenen komen om te worden beëedigd, van en met den dag, dat zij zich daartoe op reis moeten begeven, tot en met dien van vertrek met groot- of onbe paald verlof, aanspraak kunnen maken op jaarwedde en eventueel daarmedie verband houdende vergoedingen. Voorheen werden deze reizen niet als /dienstreizen'" beschouwd. Deze beschikking wordt geacht te zijn in werking getreden op 1 Januari 1919. VERHOOGING SPOORTARIEVEN. De verhooging der spoortarieven met 25 pQt. zal ingaan 1 November a.s. GEBED IN DEN AMSTERDAMSCHEN RAAD. In den Amsted'amschen Gemeenteraad was o.a. het voorstel aan de orde van de raadsle den Wijnkoop, Lisser, Van Zelm-Van den Berg, Roodvelt, Wesselingh, Colly en Posthu mus, d.d. 3 September 1919; om art. 6 van het Reglement van orde te doen vervallen. De heer W ij n k o o p zegt, dat over dit voorstel weinig behoeft te worden gesproken, het spreekt voor zichzelf. Toen hij en zijn politieke' vrienden hier voor het eerst kwamen HERDENKING REMBRANDT'S STERFDAG. De Vereeniging Oud-Leiden heeft Zater dagavond den 250sten sterfdag van Rem brandt herdacht, met een bijeenkomst in het Nutsgebouw, waar prof. dr. W. Martin, di recteur van het Mauritshuis in Den Haag, een herdenkingsrede heeft gehouden. Na een korte inleiding van den voorzitter van Oud-Leiden gaf hij het woord aan prof. Martin die in zijn rede een indruk gaf van het werk en het leven van den groeten mees ter. Het gesprokene werd met lichtbeelden verduidelijkt. In de Lakenhal is een tentoonstelling ge opend van- 66 fotogravures van werken van Rèmbrandt welken in 1899 te Londen en in 1898 te Amsterdam zijn tentoongesteld ge weest. In een plechtige bijeenkomst in het Rem- brandthuis aan de Jodenbreestraat te Am sterdam is de 250-jarige gedenkdag van het overlijden van Rembrandt van Rhijn her dacht. Wij zagen daar tegenwoordig ver schillende liefhebbers der kunst waaronder prof. dr. Jan Six, tevens aanwezig in zijn kwaliteit van rector-magnificus der Amster- damsche Hooge-school, prof. d-r. Jan Veth, prof. dr. A. J. der Kinderen, directeur van de Rijksacademie van' Beeldende Kunsten, prof. dr. V. Ph. Boissevain voorzitter van de afd. voor de taal-, letter-, geschiedkundige en wijsgeerige wetenschappen de Kon. Acade mie van Wetenschappen, dr. A. Bredius, De Bazel, freule Hartsen, C. G. Vattier Kraane, Goudstikker enz. Als autoriteiten1 woonden burgemeester Tellegeni en mr. Duparc, deze laatste als Ver tegenwoordiger van den minster van Onder wijs en Schoone Kunsten, dè plechtigheid bij. Het eerst werd het woord gevoerd door mr. Chr. P. van Eeghen, voorzitter van de en bij het uitspreken van het gebedsformu-1 stichting het Rembrandt-Huis. KORTE BERICHTEN. Door de duisternis misleid, is gister avond1 J. v. H. te Rotterdam, in een 8 meter diep ruim gevallen aan boord van het Ja- pansche stoomschip „Uden .Miaru", waarop hij werkzaam was. Per politieboot is de man in hoogst ernstigen toestand naar het zieken huis vervoerd1. brand! Ïf£i35 Woonplaats i zulen warden verhoogd, ingaande 1 Juli 1919, met 4 per week. Het tegoed zal aan hot personeel ineens worden uitgekeerd'. HERVATTING DIENST OP ENGELAND. ja- Nederlfl ndsch-Indië ie „le paradijs des fanctiounaire»", zooale ean« een Eransdhroau geestig npmerk+e; en de mwj hceff w ^.tach tig gelijk. Eer Indisch ar>M. rich fcovwu het puWiok ver he "cc. Hij sneert, dat hij cr is bij de „gratia Gods", imtede van bij de gra tie van het volk. Daardoor vergeet hij, dat het volk de ambtenaars-regeering moe kan worden en dat hij 'bij monde van de verte genwoordiging van dat volk tot aftreden ge dwongen kan worden. Wel is waar is er door dë instelling van den volksraad hier en daar verbetering te be speuren, dooh in het algemeen is de toestand zoo; dat een ambtenaar meent dat hij met het volk niets te maken heeft en boven de wet staat. Maakt hij fouten, en beklaagt men zich ten rechte daarover, dan zal hij zijn fout nooit erkennen, maar zich verdedigen tegen den „toon" van de klacht. Word't het een of ander in dë pers gehe keld, de ambtenaar zal naar een •onjuistheid daarin zoeken en die opblazen tot een opzet telijke onwaarheid of leugen; den schrijver een leugenaar of lasteraar noemen en zich van de „zaak" afmaken met woorden: „waar dergelijke tastbare leugen® zijn gedebiteerd, acht ik het niet mondig verder op dit ge schrijf in te gaan"en de hooge chefs zijn blij, dat zo van het zaakje af zijn. Met het vooruitzicht op hun pensioen, deponee- ren zij den bundel en denken terecht: „Och, dat kranten-artikel ie in dien tijd weer ver geten." De betrokken ambtenaar maakt heel dik wijls promotie, buitengewone promotie zelfs... en ziet later met nog meer minachting neer op Jan Publiek! Zoo zijn hunne manieren! Verder lijdt het gros der Indische ambtena ren aan de „lijntrekkersziekte". Zij zijn er op uit om in een 'maximum tijd zoo min mo gelijk arbeid te presteeren voor een zoo hoog mogelijk inkomen. Het woord „loon" is dik wijls niet op z'n plaats, want dat moet „ver diend" worden! Op de buitenstaanders trachten zij in-' druk te maken van harde werkers, door met veel poeha met reusachtige bundels (retro- acta 1 naar huis te gaan, meestal bege leid door een „oppas"en dan slaan ze er tehuis natuurlijk geen oog inl M'ultatuli heeft reeds over dat ambtena rendom geschreven, maar in den loop der tijd'en is er de enkele goeden niet te na gesproken nog bitter weinig veranderd. Men bleef voor den Max-Havëlaar Oost-In disch doof1 Indië is een typisch bureaucratisch land waar de „ambtenaar" in absoluten zin de la kens uitdeelt. „Tel," EEN RELLETJE TE MAASTRICHT. De „Nation Beige" meldt bijzonderheden over da opwmding, dia in Limburg zou heer- schen en Zondag tot een relletje tussehen Limburgers en Hollandsche soldaten in de zaal van de „Maastreechter Staar" zou heb ben geleid. De soldaten sloegen met hunne sa'bels, waarop de menigte Lonisch zou ge roepen hebben: „Limburg bij Nederland 1" De correspondent van de „Telegraaf" te Maastricht, die op den bewusten avond de uitvoering van de Maastriohtsche Tooneel- vereeniging in de zaal der „Maastreechter Staar" bijwoonde, deelt omtrent het voorval het volgende mede: Wegens den langen duur d!er voorstelling kon een aangekondigd bal niet doorgaan, waarover eenige jongelui achter in de zaal tegen de omstanders hun misnoegen uitten. Wachtmeesters der marechaussee, die zich ter plaatse bevonden, bemoeiden zich onge vraagd met het geval, en één hunner beant woordde het aanbodl van den méchanicien K„ om een zijner meest luidruchtige vrienden naaT hui» te geleiden; met sabelhouwen, ten gevolge waarvan K. bloedende wonden aan hoofd en rug bekwam. Zeer gehavend, werd hij naar het politiebureau geleid; waar hij door pijn en bloedverlies bewusteloos neer viel. Hij werd naar het gesticht Oalvaziën- berg gebracht, en daar verbonden. Zijn toe stand was Maandagmorgen niet zonder zorg. ïntusschen trokken de beide militaire po litieagenten met de sabel omhoog de zaal in en wilden die ontruimen. Telkens vielen hier en d'aar nog 'klapperu Er ontstond een pa niek, het volk drong naar de uitgangen, da mes vielen flauw, kinderen huilden. Toen een van de commissieleden de menigte tot kalmte aanmaande, keerde eindelijk de rust eenigszins terug, doch van af het tooneél werd1 toen de zaal ontruimd door de rnaTe- echaussees. Een hunner schreeuwde voortdu rend: 'd'r uit, of geweld zal worden gebruikt 1 De beide hulpagenten zeiden, dat de commis saris van politie hun had gelast de zaal leeg tè slaan, De commissaris van politie vertelde onsdat hij 't zoo niet had gezegd; wel had1 hij order gegeven de zaal te doen ontruimen, omdat van een ordelijke voortzetting der soirée toch geen sprake was. Met een weinig meer tact en menschenkennis en vooral kalmte had het incident voorkomen kunnen worden. Het ontactisch en ruw optreden der beide hulpmarechaussees werd d'oor alle oog getuigen gelaakt. Er is niet geroepen: „Limburg bij Neder land". Van andere dan door het bruusk op treden der marechaussee gewekte opwinding of van anexioniatische uitingen was geen sprake. De correspondent voegt aan deze afdoen de tegenspraak de mededeeling toe, dat te gen de heethoofdige wachtmeesters, die den indruk maakten niet nuchter te zijn, meer dan één aanklacht 'bij de justitie is inge diend1. HELMOND, 9 Oct. In den vroegen mor gen is err brand uitgebroken in een com plex gebouwen waarin gevestigd zijn de pa pierfabriek van de firma Henny, de man- demakery van den heer Peeters en de sboomho-oiperserij van de firma H. v. Dam. De gebouwen stonden spoedig in lichte laaie en zullen vermoedelijk uitbranden. De stoomspuit tracht het vuur meester te worden. De fabrikon van de firma Henny en van Van Dam zijn uitgebrand. De m-and'ema- kerij heeft groote waterschade bekomen. De gebouwen zijn laag verzekerd. GEZONKEN. DELFZIJL, 9 Oct. Hedennacht is he-fc Duitscho motorschip Adler, gesleept door het motorschip Vogelaar, gezagvoerder kapitein Smit, op weg van Hamburg, Em- den, Delfzijl naar Rotterdam, tijdens een storm in het Oosit-Eriesehgaatje, gezonden. De bemanning is gere'd. DIEFSTAL VAN TAFELZILVER. In het kamp Kranenburg te Harderwijk heeft men een partij tafelzilver ontvreemd. JAARBEURS' VOOR KUNSTNIJVER HEID. AMSTERDAM, 9 Oct. Voor de in No- ivember a.s. te ho-uden Jaarbeurs voor Kunstnijverheid ingericht door da Maat schappij voor Beeldende Kunsten, zul Jen Hare M'ajesteit de Koningin-Moeder als 'beschermvrouwe en Z. K. H. Prins Hen drik der Nederlanden als' beschermheer optreden. DE BERLIJNSCHE METAAL ARBEIDERS. BERLIJN, 9 Oct. In de metaaiarbei- ders'staking is gedeeltelijk overeenstem ming 'bereikt. 40 Berlijnscbe firma's heb ben de nieuwe looneisehen ingewilligd, waarophet Verbond van Metaalarbeider:! de staking bij deze firma's ophief. DE ONTRUIMING VAN BALTISGHE LANDEN. _BERLIJN, 9 Oct. De bewerking der Pa- rijsche „Temps", dafde Raad van Vijf de Duitsche ontruimingsnota 'betreffende de Paltische landen, onvoldoende verklaart, •en tot de stopzetting van den levensmid delen- en 'grondstoffentoevoer besloten zou hebben, wordt in Berl'ijn betwijfeld. De Duitsche regeering heeft nog geen bericht ontvangen, dat in Versailles reeds -over de beantwoording van de Duitsche ontrui mingsnota een beslissing in ongunstigen zin zon zijn gevallen. DE GEVOLGEN DER BLOKKADE. HAMBURG; 9 Oct. De thans vastgestel de offi'cieele medische statistiek van 1917 voor Hamburg meld;t een toename van het aantal d-o-oden -gevallen met 50 pet. en een buitengewoon bo-og ziektecijfer ten gevolge van het door de bl'okkade -ontstane gebrek aan levensmiddelen. ELZAS-LOTHARINGEN. BERLIJN, 9 Oct. Uit Elzas-Lothflrin- gen opnieuw massa-uitwijzingen gemeld. De laatste dagen werden alleen reeds in Baden 10.000 uitgewezen personen ver wacht. Het onder dak brengen veroorzaakt groote moeilijkbeden. HET BEZETTE DUITSCHE GEBIED. BERLIJN, 9 Oct. Voor.de bezette gebie den in het westen van Duitsohland stelt (le Rij-ksregeering een zelfstandig bestuur in, welke zijn zetel te Oo'blenz zal hebben. DE DUITSÖHE DEMOCRATEN. BERLIJN, 9 Oct. De democratische fractie der Nationale Vergadering koos in de plaats van Schiffer, -den vr-oegeTen vice- kanselier von Payer tot voorzitter. EEN NIEUWE AANKLACHT. BERLIJN, 9 October. Erzberger koes tert het voornemen een nieuwe aanklacht tegen Helferich In te dienen. DE OPLOSSING VAN HEIT FTUME- VRAAGSTUK. LUGANO, 9 Oct. Volgen® een bericht van de Stampa zijn onderhandelingen begon nen tussehen de Italiaanscbe regeering en d'Annunzioi. Het blad verzekert dat Titto- ni hard wer'kt aan dë oplossing van bet Adriatisehe conflict. Men veronderstelt, dat de -oplossing van het Fiume-vraagstuk klaar is voor het begin van de Italiaansche verkiezingen. PERSDELICT. HAARLEM', 9 Oct. De Haarlemsehe rechtbank deed uitspraak inzake de onder wijzer J. P. K., te Haarlemmermeer, tevens redacteur aan de Volksmeerbode, door den R.-K. pastoor aldaar aangeklaagd, wegens beleediging in een artikel door den redac teur -opgenomen, waarin beschuldigingen geuit werden, welke voor den pastoor min der aangenaam waren, veroordeeld tot 30 'boete of 15 dagen hechtenis. De eisch was 50 dagen hechtenis subs. 30 -dagen hechtenis. GESTOKEN. TIEL, 9 Oct. Onder Kesteren is gister middag dë knecht Eksberg van den tarwe- handelaar van Ecwijn uit Sielen d'oor N. V. S. levensgevaarlijk gewond door mos steken in den borst. DOODSLAG. TIEL, 9 Oct. De rechtbank veroordeelde heden S. L., wegens doodslag op den bur gemeester van Beets tot 15 jaren gevange nisstraf, en P. K., Wegens medepli-chtig- heid_ en poging tot diefstal met braak, tot 2x/2 jaar gevangenisstraf, beiden met aftrek van preventief. Tegen beiden was 20 en 12 jaar geëi&cht. D'E 8-OCTOBERVIER1NG. DE MARMERGEO'EPEN EN MUZIEK UITVOERING OP HET WAAGPLEIN. Een avond^drukte in de stad, z-ooals Alk maar die slechts een paar maal in 't jaar kent. Eën menigte menschen schoof tegen half negen vo-ort door de Lamgestraat en Houttil naar het Waagplein, alwaar men zich om het houten hek schaarde of een dub-

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2