Fit i« mkïrig Bi oodkaat ten Bi mi on land. Provinciaal Mouw». Telegrammen van heden. nirfl Nïeixw- Tot in ontv-tagB-taaime der bovengenoemde kaarten worden de houders van legittimatie- nuinmors verzoent zich UAAN2AJG 13 OC TCZCPv van HALF TUF TOT 'ZKVFN TTUS en DINSDAG 14 OCTOBER KALF TUF TOT ZETEN TUEte ver- wespen een onaeittnandsj echoden en wel 1500 Maandag, 50110Ö0 Dinsdag, aan de Keetkolk, hoofd der school de heer J. Franssen. 10011500 Maandag, 15012000 Dinsdag aan de Brillensteeg, hoofd der school d'e heer F. Aukes. 2001—2500 Maandag, 2501—3000 Dinsdag, aan de Nieuwesloot, hoofd der schdol de heer J. Zwarte veen. 30013500 Maandag, 3501'4000 Dinsdag aan de Meuwesloot, 'hoofd der school de heer A. Wijn. 40014500 Maandag, 45015000 Dinsdag aan de Snaarmanslaan, hoofd der school 'de heer .X. E'ita. 50015800 Maandag, 5801 en daarboven Dinsdag aan den Koningsweg, hoofd der school de heer P. Schipper. Het publiek wordt er beleefd op attent ge maakt), op de aangewezen datum en uren bo vengenoemde kaarten af te h'ailen of te doen afhalen en bij ontvangst goed na te zien, of de juiste hoeveelheid waarop zij recht hebben is ontvangen, aangezien abuizen voor rekening der ontvangers zijn en later niet meer kun nen worden hersteld. De Directeur van liet Diste.-Bodlrijf, O. TL SCHNEIDERS. NA 5 JAAR. Het „Hbld van Antw." herdenkt den uit tocht van België naar Holland, nu 5 jaar ge leden, na den val van Antwerpen, op 9 Octo- oer. Het slot van het artikel laten we hier vol gen: „Brave zielen van Holland", velen onder u hebben wij zien snikken bij ons leed. Hebt dank voor uw goedheid. Gij hebt het onmo gelijke gedaan om het leed der „Arme Bel- sen", zooals gij ons genoemd hebt, te helpen dragen. Eeuwig zijn wij er u dankbaar voor en nog bidden wij den hemel, dat God hen loone die hun huis en hun hart voor ons ge opend hebben. Beigen, gedenkt steeds het toegebrachte, geieden en geheelde leed, en weest steeds uw leed zijn roem en u zeiven waardig!" VEEPLICHT® INENTING- TEGEN DE INFLUENZA. Giry pleit in de Lancet op grond van zijn uitgebreide zeer gunstige ervaringen voor het verplicht stellen der voorbehoedend© in enting telgen de Spaansdhe griep in epidemie- tijdl De voorbehoedende inenting moet zoo lang de epidemie duurt elke maand of zes we'keD herhaald worden wil zij het individu in kwestie blijven beschermen. Het 'aantal ziektegevallen daalt dan sterk, de voorkomen de gevallen zijn bijna uitfluitend van goed- °ardigen aard, het sterftecijfer i» in verhand daarmede zeer laag. Als scheepsarts was Grey in staat een uitgebreide ervaring op te doen. Zijn ingeente bemanning werd zelfs in de ernstig besmette havens niet ziek, zodanig de inenting geregeld herhaald1 werd. Eenigen tijd nadat hij met inenting had opgehouden kwam er een lichte epidemie onder de be- mannjng voor. Dezelfde ervaring deed Grey op met een andere groep matrozen. EEet vaücine van Grey 'bevat per eenheid 125 milldoen micrococcus catarrhalis en 50 milüoen pneumo-istreptodiploooccen. Toe voeging van Pfeiffer's bacil bleek van geen waade te zijn. Dte 'onvatbaarheid treedt eerst op. ongeveer vijf weken na de eerste inspui ting. De reactie die zich bij de inspuiting voordoet is over het algemeen buitengewoon licht. Girey ent liever de jonge kinderen in, daar zij veel minder vatbaar zijn voor de ziek te dan de oudere kinderen, en volwassenen. Hoewel het op grond van theoretische over wegingen volgens Grey beter is vooraf een kleine dosis van het vaccine in te spuiten, geeft hij meestal in eens' de volle dosis, om dat er steeds na de eerste inspuiting zooveel menseben wegblijven. DE BALTI9CHE KWESTIE. Naar aanleiding van het bericht uit Parijs, dat Maarschalk roch het niet als een ver ontschuldiging aanneemt, dat de -troepen in de Baltische provincies gehoorzaamheid heb ben geweigerd schrijft de „Vorwarts": „Men gelooft ook iin de landen' der Entente met den overmoed! van een overwinnaar nog steeds alles met bedreiging en dwang maatregelen -tie bereiken. Het is te wenschen, dat de be gonnen terugkeer van de troepen van gene raal Von der Golitz spoedig in omvang zal toenemen, opdat de te verwachten repressail- les aan welker ernst men na de gedane erva ringen niet behoeft te twijfelen, niet van kracht behoeven te worden. De geweldenaars van die Entente zijn onverbiddelijk. Zij offe ren zonder een spier te vertrekken duizenden Duitsche vrouwen, kinderen en grijsaards op het schavot der blokkade teneinde hun over win-ningsvreugde ten volle te vieren en Duitschland opnieuw te vernederen". DLENSTBODENNOOD TE PARILS. Volgens de jG'aulois" heeft zich daar in een verhuurkantoor het vo-lgende afgespeeld. Een mevrouw had een keukenmeid gehuurd'; men was het eens geworden. Ik moet zoc&eel loon hebben. Dat kunt u krijgen. Plus zooveel frank voor wijn. Afgesproken. Plus zooveel frank waschgeld. Ook goed. Maar een ding vergat ik mevrouw toch nog te zeggen: ik wil geen vaten, wasschen en geen groente schoon maken er. geplunderd hebben. Fr 's ™>or een w?*r- de van '12 milüoen roebel gestolen. De Daily Express bericht uit Madrid, dat dp nieuwe revolutiepoging in Portugal is mislukt -tengevolge van de waakzaamheid der regeer j n g f»rj de d<~>or haar getroffen krachti ge ma?'regelen. De regeermg heeft vele ner- sonen doen arrestecren. gevangenissen zijn overvol Stockholm zat heden een vrijhaven worden Dit feit zal feestelijk worden her dacht Het eerste schip is reeds binnenge- loopen en heeft zijn lading gelost De politie te Neurenberg heeft verschei dene leiders van de communistische partij gearresteerd. Zeer waarschijnlijk is dit het gevolg van een door de regeering ontdekt communistisch plan, dat de communisten tot uitvoering wilden brengen. Er is geconsta teerd dat de communisten 6000 geweren hadden opgeslagen welke zij niet wilden af leveren. Volgens een bericht uit Odessa is een algemeen offensief tegen de bolsjewisten te verwachten. In Odessa zijn groote hoeveel heden munitie opgestpeld, evenals in Nicola- jeff en Charzon. Deze muniticvoorraden zou den bestemd zijn voor de legers van Denikin en Peltjurs, aan wie de Entente beloofd heb ben vliegtuigen te zenden. Men is van mea ning, dat een samengaan van Denikin en Peltjura den ondergang van de bolsjewisten nog in dezen herfst beteekent. De arbcidjers te Berlijn zullen het feest m-n: dte Dui-tsche revolutie op 9 November eesteüjk herdenken, door 's morgens politie- co vergaderingen' te houden en 's avonds cunsi'voorstel 1 ingen te geven. Naar het Associated PreSs uit Tokio verneemt is er in- Japan veel te doen over het dreigement van de V. St. dat zij hun troepen uit Siberië zullen1 terugtreken". De Onafhankelijke afgevaardigde Haq- se heeft Vrijdagmorgen een operatie onder gaan. De doktoren vreezen1 geen complicaties. De algemeene toestand in den Kauka- sus wordt steeds ernstiger. Er komen, meer bewijzen voorhanden, dat er geagiteerd wordt door Turkschie bolsjewisten, en Duitsche agenten. Ook in Afghanistan, bevinden, zich Duitlsche agenten. MAXIMUM-BOTEKPRIJS. In de Staatscourant zijn opgenomen de maximum-prijzen voor boter in den groot-, tusschen- en kleinhandel. Met ingang van 11 October is de maximum-kleinhandelprijs be paald op 3.70 per K.G., verhoogd met 10 cent voor boter, bereid onder rabbinaal toe zicht. 1 GEEN NATIONALISATIE DER MIJNEN. In zijn antwood aan een delegatie van weklieden herhaalde de premier, dat de re geering d'e nationalisatie der mijnen niet kan overwegen. In de kringen der werklieden be schouwt men dit antwoord als onbevangen. KORTE BERICHTEN. De Engelsche admiraliteit heeft de naar Italië onderweg zijnde, met kolen geladen schepen bevolen hun lading in Gibraltar te lossen. Het ministerie van buitenlandsche za ken deelt mede, dat de bolsjewisten het Zweedsdie consulaat in Moskou overvallen DE SUIKERREGELING. Gister heeft het d'agelijksch bestuur van den Nederland'schen Kruideniersband in het departement van landbouw geconfereerd met den heer Bückman, chef van de afd. Volks voeding aan dat departement. De besprekin gen liepen hoofdzakelijk over de nieuwe sui kerregeling. Als de meest ernstige grief van, de winke liers werd! genoemd- het voorschieten aan het rijk van dien, toeslag op de distributiesuiker. Op iedere baal toch komt de winkelier in voorschot en bedrag van 30 plus de winst ad 4.75. De,vertegenwoordigers van de N. K. B. voerden als voorbeeld aan een winke lier met een wekelijkschen suikeromzet van 10 balen. De nieuwe regeling vraagt betaling voor uit en dus zal de winkelier een bedrag van 900 moeten deponeeren voor de 10 balen suiker. Na verkoop van dat kwantum, dus na een week, heeft de winkelier ontvangen aan con tanten 600 en aan bounenvoorraad voor een bedrag van 300. De winkelier kan nu slechte 6 2/3 haal koopen en heeft daaraan voldoende voor nog geen 5 dagen. Na d'ie vijf dagen heft hij weder ontvangen 400 aan contanten en is zijn boinnen voor raad meerderd met een bedrag van 200. Na 7 +5 dagen kan de winkelier koopen 4 2/3 baal, waaraan hii voldoende heeft voor ruim 3 dagen1. Na 7 5 3 of 15 dagen heeft hij ontvangen 280 aan contanten en 1,40 aan bannen. Hij kan dan. slechte 3 balen inkoopen en heeft daarvan een voorraad voor 2 dagen. Na 20 dagen ongeveer heeft de winkelier aan het Rijk voorgeschoten een bedrag var 900 plus zijn winst op de 10 balen.' Het Dage- lijksch bestuur van den N. K. B. meende gezien het feit dat het suikerbureau nu nog vrachten mioet verrekenen van de maand Ju li d'at wiel als een hoogst ernstige grief te gen de nieuwe regeling te mogen inbrengen. Vooral de kleinere winkelier zal van die re geling dte dupe worden. De heer Bückmam gaf onmiddellijk de ge grondheid van het toegelichte bezwaar toe. Hij deed, de toezegging, d'at de bonnen steeds als betaalmiddel aan tusschen personen of producenten zullen kunnen worden afgege ven. Wanneer een winkelier vandaag bonnen ontvangt, moet hij die reeds den volgenden dag in betaling kunnen geven. Daartoe zal het Departement medewerken. De plaatselijke Distributiebureaux kunnen de bonnen niet in ontvangst nemen, omdat in de meeste gemeenten diie kantoren reeds zijn opgeheven. Het door den Kuideniersbond in dien geest gedane voostel moest daardoor on uitvoerbaar worden verklaard. Het vervalschen van de bonnen- was naar het oordeel van den heer Bückman bijna on mogelijk door de zorg, waarmede de kaarten zijn bewerkt. Het door het bestuur van den Bond1 gegeven advies om geen losse bonnen aan ie nemen, juichte 's ministers vertegen woordiger toe. Waar het den winkeliers thans vrij staat de suiker rechtstreeks van de producenten te betrekken tegen grossiersprijs en bovendien nog geen maximumprijs is vastgesteld' voor de vrije suiker, kon het departement geen ter men vinden in dte winstmarge verandering aan te brengen, De heer Bückman gevoelde de onbillijkheid van het laten betalen der suikerbalen tegen 1 terwijl den winkelier dat bedrag door de suikerprod'ucenten niet wordt vergoed door terugname der ledige balen tegen den kos- tenden prijs. Het departement was hierover met de producenten reeds in correspondentie getreden. De heer Bückman twijfelde niet aan een voor de winkeliers gunstige oplos sing. DE NIEUWE FRANSCHE GEZANT. De correspondent van het „Hbld." seint: Marcel Hhitiin verankert in de „Echo de RaTie*dat to t gezant in Den Haag: benoemd zal worden Ohanles Benoiet, Kamerlidl, die zich dan niet meer zou candiidaat stellen. Benoiet, sinds 1902 afgevaardigden is voor al bekend a -s «penaals tleit voor politieke en inter nationale k westl es. UI i r nrefespcr1 aan de jL-cole libre des Sciences politique©»", die bier de voorbereiding vormt voor d-e diplo matieke carrière, en politiek redacteur van de „Revue des Deux M'ondcs"; voort® is hij schrijver van vele verhandte-lin'g over histo rische en politieke onderwerpen. Benoist is bijna zestig jaar. In de politiek behoort hij tot de gematigde republikeinen. Hij is een aangenaam imenscb en geestig causeur. Een gelukkige keus 1 SCHRIFTELIJK BEANTWOORDE VRAGEN. De minister van onderwijs, kunsten en we tenschappen heeft op de vragen van den heer Van Embden, inzake de openstelling van de faculteit van rechtsgeleerdheid voor de bezit ters van een B-diploma, geantwoord: Nu op grond van het nieuwe leerplan voor de gymnasia, vastgesteld bij kon besluit van 7 Juni 1919 (Staatsblad No. 313), voor de B.-leerlingen van het gymnasium, die met gunstig gevolg eindexamen afleggen, de gele genheid wordt geopend tot het afleggen van examens in de faculteit der rechtsgeleerdheid, is er, ook naar de meening van den onderge- teekende, geen redelijke grond om deze toela ting te beperken tot degenen, die overeen komstig het nieuwe leerplan, dus na het ein de van den cursus 1922—1923, het diploma B. zullen verkrijgen. Thans reeds over te gaan tot de vastetel- ing van liet nieuwe eiridexamenreglement is niet gewenscht, omdat bij die vaststelling re- cening moet worden gehouden met de aan vankelijke resultaten van het onderwijs vol gens het nieuwe leerplan. Ten einde echter hun, die reeds thans m het bezit van het einddiploma B. van het gymnasium zijn of dit vóór het jaar 1923 verwerven, den toegang tot de faculteit der rechtsgeleerdheid te openen, is de ondergetee- kende voornemens eerlang een aanvulling uit te lokken van de kon. besluiten van 21 Juni 1S87 (Staatsbladen Nos. 105 en 106). d'.gd. Tegen den onvoorzich+igen bestuurd1» Vrijdagavond vergaderde de Tuinbouwver, uit Naaiden is proces-verbaal opgemaakt eeniging „de West" in het lokaal van den heer Jb. Groot, onder leiding van den heer Jb. Zwetsman. Medegedeeld werd dat huis en boet, dat voor betaalkantoor is aangekocht, voor afbraak is verkocht maar nog niet is ont» ruimd. De uitbreiding van de laadplaats te Broek op Langendijk kan wegens bezwaren nog geen voortgang hebben. Ook werd mede» gedeeld dat nog toeslag wordt uitbetaald voor aardappelen a 70.000 per waggon. Door 14 personen is rattenserum gebruikt. In behandeling werd gebracht het voorstel tot het treffen van een regeling voor de le» vering der bewaarkool. Door den voorzitter werden de voorwaarden der regeling mede» gedeeld zooals die in een vergadering van be» sturen zijn vastgesteld. Na breedvoerige be» sprekingen werd overgegaan tot punt voor punt bespreking van de vastgestelde conclusie en tot een schriftelijke stemming. Voor een regeling werden uitgebracht 41 te» gen 43 stemmen, 1 van onwaarde, 5 blanco. Door den heer P. Geus werd hierna in be» spreking gebracht de duurte der vertering aan den Langendijk. ,De voorzitter zal het in de centrale bespre» ken. Door P. Stam werd medegedeeld, dat drie dagen per week hulpmest kan worden afge» haald aan het pakhuis. Hierna sluiting. UIT BERGEN. De nieuw benoemde veldwachter J. Tam- minga ia op 6 dezer alhier in functie getre den. Tot makelaar in roerende goederen is door Burgemeester en Wethouders benoemd de heer H. W. Duik,, wonende Breelaan al hier. Aan het strand onder deze gemeente zijn een drietal mijnen aangespoeld. Hoe lang nog zal het duren voor en alhier wij voor goed er van bevrijd zullen zijn. DORPSGEBRUIKEN. Mien schrijft uit Helvoirt aan de „Prov N.-Br. en Bossche Crt." over een Amster dammer, die tijdens dte mobilisatie te Helvoirt is ingekwartierd geweest en er nu als kost ganger verblijf hield. Er waren zekere be trekkingen ontstaan met de kostvrouw, met het gevolg dat de man j.l. Maandag met zijn boeltje op straat werd gezet. Eenige jon gelui uit de buurt met medewerking van nog een 25-ital kameraden zouden het zaakje wel opknappen. Dinsdagavond om 7 uur kwam men bijeen voor het huis waar de Amster dammer woonde. Hij: had lont geroken en was d'oor een kelderraampje ontvlucht, maar na korten tijd had] men hem „krijgsgevangen" gemaakt. Onder hevig verzet en kabaal werd den man een lang stevig touw om het middel gebonden en zoo weid hij, omringd door een groote menigte nieuwsgierigen, onder zingen en jouwen door het dorp rondgeleid! Onderweg moest hij ook zijn geoefendheid als militair toonen door op commando van den aanvoerder flink te exerceeren en nu en dan een dansje te maken. Als hij weigerde werd hn er toe gedrongen. Omstreeks 10 uur bij het huis teruggekeerd zijnde werd1 hem gelast nog'een afscheidslied te zingen, waar na hij een eind in de richting Tilburg werd Esporteend na de belofte te hebben af- nooit meer in Helvoirt to zullen terug- UIT OTEKLEElK. Herv. kerk, 's av. 7 uur, Ds. Fran'k vi Graftdij'k. UIT HEER-HUGOWAARD. Het perceel en het daarbij behoorend land van den heer P. Zijp Pz. alhier, is bij onder- handsche verkoop in eigendom overgegaan aan den heer D. Rijkes te Bergen, voor de som van 16.000. UIT OUDKARSPEL. De twee-jarigen Tuinbouwcursus onder lei ding van den heer C. de Wit hofd der school alhier, is wederom aangevangen met 15 leerlingen. UIT OUDE NIEDORP. Door de Protestantsche Armvogdij alhier, is bij inschrijving voor den tijd van 4 jaar verhuurd de bergplaats staande aan het pad te N.-Niedorp, groot 9.17.90 H.A., en ge gund aan den hoogsten inschrijver, de heer Jb. Zuurbier Cz., te M. H. Waard, voor de som van 2550 per jaar. UIT SCHOORL. Hedenavond werd alhier in de dorpskerk, daartoe welwillend door de kerkvoogdij der Hervormde gemeente beschikbaar gesteld, de 3e Algemeene Religieuse Conferentie ge opend. Het woord werd gevoerd door den predikant ter plaatse Ds. A. J. P. Boeke en den heer G. Nobel, voorzitter van het Land- bouwhuishoudonderwijs in deze provincie. Sterk werd de nadruk gelegd op de betceke- nis van dat eerste samenzijn voor de geiiee- le conferentie, waarbij het niet te doen is om meer of minder interessante verhandelingen en debatten maar enkel om 't beter verstaan van elkander en daardoor verdieping van 't eigen innerlijk leven. Met het zingen van eenige liederen werd het samenzijn gesloten. Morgenochtend spreekt mr. Clara Vvich- mann uit den Haag. Morgenmiddag om. 3 uur: mr. van Woudenberg Hamstra uit Am sterdam. Zondagmiddag en -avond wordt van ge dachten gewisseld over Revolutie, Bolsjewis me, Burgerwacht en Vrijwillige Landstorm, waarbij Prof. Dr. H. R. Kmyt uit Utaecht de inleiding zal geven. Beukers en Margaretha Chirstina Dekker. Aris, zoon van Jacob de Wit en Grietje van der Oord. Petrus Adrianus, zoon van Pe trus Antonius Messelaar en Catharina Johan na Wage maker. Jan Cornells, zoon van Cornelis de Reus en Guurtje Hoogland. Cornells Johannes, zoon van Cornells Johan nes van der Beek en Wilhelmina Hageman. Gehuwd: Arnoldus Hermanus van Beusekom te Alkmaar en Alida Verweij. UIT SCHAGEN. Bij kon. besluit van 7 dezer is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen eerepenning voor menschlieveud hulpbetoon en een loffelijk getuigschrift o. a toegekend aan den heer L. Smid, gemeene- en onbezol digd rijksveldwachter alhier, wegens onttrek ken van een kind aan overrijding door een stoomtram. De vereeniging tot het houden van jaar- lijksche Paaschtentoonstellingen alhier, hield Donderdag onder leiding van den heer R. Kaan, Wieringerwaard eene buitengewone vergadering te Schagen, waarin besloten wedr, de jaarlijksche contributie van 1.00 op 1.50 te brengen en het aantal loten van de verlating, aan de tentoonstelling verbon den, van 25000 tot 30.000 te verhoogen. Wegens bedanken van den heer A. C. Rog geveen werd tot secretaris gekozen de heer H. Ham, eerste ambtenaar ter secretarie. Alhier komen opnieuw gevallen van Roodvonk voor. De invoer der Lincolnrammen uit En geland door de firma Visser te Berkhout en Zuurbier en Zn. te Alkmaar, is een' groot succes geweest. Van de 21 gekochte beesten was Donderdag j.l. nog slechts één over. Naar Friesland gingen er 8 in Noord-Hol land bleven er 12, die verkocht werden te Hoorn, Alkmaar, Purmerend en Schagen te gen prijzen van 300 tot 465. AANBESTEDING. De bouw van 185 huizen in de stad Utrecht voor een bedrag van 1100.000 is gegund aan eene combinatie van aannemers bestaande uit de firma Overtoom en Zn. te Schagen, P. Tuin te Het Zand, (gem. Zijpe), C. Rutsen, Nieuwe Niedorp en W. Geel, Am sterdam. BRAND. DELFZIJL, 11 October. Te Weiwerd zijn hedennacht 3 hooibergen van P. S doijr brand vernield. Een varken kwam in de vlammen om. Dit is binnen 14 dagen reeds het derde geval van brand in deze streek. DE NIEUW-YORIKSOHE- HATEN IN HANDEN1 DER BOLSJEWISTEN? NIEUW-YORK, 11 October. Do chef van het syndicaat der havenarbeiders ver- 'klaartl, dat de haven van Nieuw-York zich in handen der Bolsjewisten bevindt'. Geen enkel .schip wordt geladen of 'gelost. D'e koopwaren liggen op -de 'kaden opgesta peld. Beperkend© bepalingen zijn gemaakt vooral wat betreft liet vervoer van koop waren naar dte kaden. De staking omvat thans 76.090 man. MIJNWERKE'RSSTAKING IN DEN ELZAS. BERLIJN, 11 Oct. De Gloria meldt uit Bazel, dat dte bemiddel ings pogingen der Fransche regeering tot regeling der loon- kweslie van de mijnwerkers in Elzas-Lotha ringen zijn mislukt. De mijnwerkers heb ben verklaard, dat zij an. Maandag de staking zullen proclameeren indien de looneischen niet worden ingewilligd. D'ANNUNZIO TREKT ZICH TERUG. BAZEL, II Oct. De commandant van Fkxran-ee is plotseling naar Fiume vertrok ken om op verzoek van d'Annunzio hei op perbevel over de troepen -rt Fiume over te nemen. Men neemt aan, dat dit de eerste voorbereiding is voor de overgave der stad aian jde geregelde Italiaansche troepen. JAPAN RATIFICEERT HET VREDESVERDRAG. BAZEL, 11 Oct. De „Daily M-ail" meldt uit Tokio, dat de Vredescommissie ui-t he tjapansche parlement het vredesver drag van Versailles heeft geratificeerd. DIENSTREGELING SPOORWEGEN. De Nederlandische spoorwegen kondigen in dit nominer wijzigingen in de dienstregeling aan. In afwachting van een nieuwe uitgaaf van de Officieele Reisgids zijn biljetten met de wijziigingenikosten verkrijgbaar. NEDERLANDSCH PERSONEEL ONTSLAGEN. Naar de „Nieuwe Zeeuwsche Courant" meldt, zijn een groot aantal personen te Hansweert, bemanning van Belgische sleep- booten, Maandag zonder werk gekomen, daar de Belgische maatschappijen al het Neder- landsche personeel ontslagen hebben. KAAS NAAR BELGIë. Aan de „Maasbode" wordt uit Brussel ge seind: „In verband met de tegenspraak van het Zuivelkantoor te Den Haag van ons bericht, dat de Belgische regeering 700.000 K.G. kaas en boter in Nederland heeft aangekocht, heb ben wij ons tot het Ministerie van Bevoorra ding gewend. Uit de, beste bron vernamen wij, dat dit Ministerie op het oogcnblik in Nederland heeft aangekocht 700.000 K G. bo ter en een millioen K.G. Goudsche kaas. Van de tegenspraak, waarvan wij de reden niet begrijpen, blijft dus niemendal over." ROEKELOOZE AUTOMOBILISTEN. Hoe roekeloos autobestuurders soms -te werk gaan, bleek Woensdagmorgen op den Naarderstraa-tweg bij Muiden. Twee uit tegengestelde richting komende auto's wilden elkander passeeren, zonder hun vaart te verminderen en zonder acht te slaan op een wielrijder die zich op het fietspad be vond', Deze werd van achtren gegrepen en op den weg geslingerd. Het was de burgemees ter van Muiden. Aan zijn rechterhand werd 1 hij gkneusd, terwijl de mouw van zijn overjas en andere kleedingstukken werden' bescha- NOODLANDING. Op een weiland aan de Kleverlaan te Haarlem is gistermiddag omstreeks halfvijf de Spijker -tweedekker nummer 65 door een defect aan de motorklep, waarschijnlijk door de regen ontstaan, moeten landen. Het vlieg- toig was bemand met don korporaal-vlieger w nlem Barnaar en den sergeant-waarnemer Cornells Suurbeek. Het kwam van Soester berg en wilde daarnaar weer terug gaan, toen het landen moest. Toen het daalde kwa men duizenden belangstellenden er op af. De Haarlemsche politie bijgestaan door die uit omliggende gemeenten, zette het terrein af. De vlieger was van plan hedenmorgen half- negen weer op te stijgen om na,ar Soe&ter- berg terug te keeren, RECLAME-PRIJSVRAAG DER ROTTERDAMSCHE ACADEMIE. Het bestuur der Academie van Beeldende Kunsten en Technische Wetenschappen te Rotterdam, heeft zich, tengevolge van een daartoe door de firma Molyn en Co. tot haar gericht verzoek, belast met het uitschrijven van een prijsvraag, uitsluitend voor Neder- landsche Kunstenaars, voor het ontwerp van een reclamestaat voor moline en vernissen, welke als tekst moet bevattenMoline en ver nissen, sociëteit ter vervaardiging van ver nissen, verfwaren, enz. Opgericht 1828. Mo lyn en Co., Rotterdam. De inzendingen moe ten geschieden vrachtvrij vóór of op 31 De cember 1919 aan het Gebouw der Academie, Ooolvest 84 te Rotterdam. Drie prijzen, resp. van 500, 250 en 150 zijn uitgeloofd, De jury bestaat uit de heeren: prof. Henri Evers, W. F. Gouwe, Jac. Jongert, Huib Luns, J. C. Meischke, S. Moulijn en J. G. H. Vürtheim. Inlichtingen betreffende de prijsvraag wor den tot 15 November 1919 na schriftelijke aanvrage verstrekt door de jury. Bedoelde aanvragen te richten tot den heer Jac. Jon gert, Coolvest 84, Rotterdam. VROUWELIJK SCHOOLHOOFD. Naar de Telegr. verneemt, zal binnenkort aan een gemengde openbare lagere school te Amsterdam een vrouwelijk schoolhoofd wor den benoemd. i GESCHORST. De kerkeraad van Middelburg heeft, naar de „Ned." meldt, in zijn vergadering van 8 dezer ds. Netelenbos geschorst, op grond van de afwijking van artt. 4 en 5 der Ned. Ge loofsbelijdenis volgens artt. 79 en 80 D.K.O. HET INTERNATIONAAL TREIN VERKEER. Vanaf heden October zal, naar wordt ver nomen, een doorgaand rijtuig le en 2e klas se loopen van Amsterdam naar Milaan over den Haag, Rotterdam, Rosendaal, Antwer pen, Brussel, Jemelle, Luxemburg, Straats burg, Basel, Luzern, Gothard. HET VERKEER HOEK VAN HOLLAND—HARWICH. Gister is het verkeer tusschen Hoek van Holland—Harwich hervat. De eerste boot, die heden te Hoek van Holland aankwam, ver- trekt Zaterdag weder, gisteren ging de boot trein voor het eerst van Hoek van Holland. Vervolgens zullen boottreinen loopen van Hoek van Holland: Zaterdags, Zondags, Dinsdags en Donderdagsnaar den Hoek 's Zaterdags, 's Maandags, 's Woensdags en Vrijdags. VREEMDELINGEN. Blijkens de in de laatste aflevering van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers is er sedert 20 Juni 1919 (datum waarop voor het eerst deze cijfers weden gepubliceerd) een voort durende stijging van het aantal in ons land vertoevende vreemdelingen te constateeren. Bedroeg dit op 20 Juni 1919: 117887 (61292 mannen en 56595 vrouwen), op 20 Augustus was het gestegen tot 126794, terwijl het op 20 September 132536 (70254 mannen c'u 62282 vrouwen) bedroeg. Het grootste aantal vormen de Belgen, n.l. 48124 (22586 mannen en 25538 vrouwen), vervolgens de Duitsehers, n.l. 45795 (23448 mannen en 22347 vrouwen), daarna de Fran- scljen met 9111 (3927 mannen en 5184 vrou wen) en de F.ngelschen met 3198 (1970 man nen en 1228 vrouwen). Sedert de vorge opgave (20.Aug.) is hA aantal der hier te lande vertoevende Belgen gestegen met: 1133 (620 mannen cn 513 vrouwen), dat der Duitsehers met 2779 (1774 mannen en 1005 vrouwen), dat der Fran- schen met 330 (122 mannen en 208 vrouwen) en dat der Engclschcn met 457 (308 mannen en 149 vrouwen). LUCIFERSBELASTING. Naar »de „Standaard" van welingelichte zijde verneemt, moet het plan eener regeling der lucifersbelasting op den basis van een Sem ï-Staatsbedrijf zijn opgegeven. De belasting zal nu den vorm van accijns dragen „volgens het banderolstelsel". DE EERSTE.. .Naar „d'e Tijd'" vermeldt heeft de heer A. E Albers Pistorius,, burgemeester vam Aar- le-Rixtel ea lid der Provinciale Staten van

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2