Honderd Een en Twintigste Jaerpiïg. Zaterdag li October. Woningtelling. De wraakneming van den slangenbezweerder Gemend Nieuws. OTAMium mamromm. Koclitszakon. Marktberichten. (Een circusverhaal). Vrij naar het Engelsch van ALEXANDER FECLY. door T. de R (Nadruk verboden). Doo." wfltan mn hrt barutMe stelwl <5w V. 1. 6. „Vooral de pokken eischen ontzettend veel De politie te Strijp heeft een persoon aam» GEVAARLIJKE CIJFERS. In de Nederlandsche pers heeft dit voor jaar de mededeel in g de ronde gedaan, dait de bevolking in Nederland&ch Indië zoo belang rijk is toegenomen'. Velen vinden- dit een ver heugend feit en zij meenen gerechtigd te zijn er de conclusie uit te mogen trekken, dat bet een gevolg is van maatregelen door het Ne derlandsche bestuur getroffen. Inderdaad zou men, indien de cijfers juist waren, reden tot verheugenis mogen hebben, al zou men z'n vreugde wat moeten temperen, want ener gieke menschen heeft men niet doen opgroei en! Maar alles kan niet in eens tot stand worden' gebracht'en men zou al heel dank baar mogen zijn als het inderdaad gelukt was dé levensvoorwaarden der talrijke volks stammen in dat geweldige groote gebied te verbeteren, zóódanig, dat er thans minder menschen en vooral kinderen, sterven en er meer kinderen geboren worden dan in vroe ger jaren. De laatste jaren heb ik me bezig gehouden met het verzamelen van feitenmateriaal op hygiënisch gebied. Ik heb natuurlijk ook ge snuffeld naar statistieke gegeven en getracht uit itie vorsrhen hoe men die verkreeg. De oogst' is klein, zooals te verwachten was van landed waarvan, men nog „zooveel niet weet!" Maar ze is toch wel zoo groot dat Ik voldoende redenen heb om te mogen zeggen, dat het trekken van conclussies uit de cijfers van vroeger ed nu 'ronduit gezegd gevaarlijk is! Ik zeg met onzet gevaarlijk, omdat dat cijfermateriaal misleidend is. Het maken van de gevolgtrekking uit die cijfers, dat ons be stuur over die vele landen zoo goed is, is niet geoorloofd! Ik wil nog even opmerken, dat mijn schrijven niiet gericht ia tegen de zeer velen,, die hun heele werkkracht gaven aam Indië, die zoo talloos vaak hun gezond heid, hun leven in de waagschaal hebben ge steld tem bate der Infandsche bevolking. Dit om niet verkeerd te worden begrepen. En nu ter zake! Ik zal kort zijn, hier en daar een greep te doem, want hier alles te vermelden zou te ver voeren. In: het „Tijdschr. v h. Koninklijk Aardr. Genootschap van 1892 vind ik een verslag vam een- wetenschappelijk onderzoek in 1889 op de Keyeilandcn door de hoeren Planten en Wertheim. fte heeren maken een opmer king over de posthouders" (dat zijn de be stuursambtenaren op die eilanden). Ze zeg gen: o.m.: „Het is dus niet te verwonderen dat den meesten alle lust en energie ontbreekt om zich op de hoogte te stellen van den toe stand der bevolking en middelen te zoeken om deze tot welvaart ite brengen of er de aan d'acht op te vestigen. Hunne werkzaamheden bepalen zich bijna uitsluitend' tot het beant woorden van residentsmissieven voor zoover d'at gaat, het verstrekken van de doorsdc re geering verlangde gegevens, die misschien tot vulling der archieven kunnen dienen, maar op weinige uitzonderingen na geen we zenlijke waarde hoegenaamd hebben". I,n hetzelfde tijdschrift van 't jaar 1887 trof ik im een verslag vam Westenberg over de Bataklanden aan „op de bevoüingscijfers der (hoela's) dorpen is slechts zeer weinig peil te trekken, daar de meeste Bataks nogal eens verhuizen". Even verder las ik in hetzelf de artikel: „De bevolkingsstatistieken van Brenner (eem buitenlamdsch reiziger T.) zijn waardeloos." In het nummer van 1904 lees ik in een ver slag van v. Dissel over een, reis in West Nieuw GuineaIn het landschap Kapau- er, dat vergelijkenderwijze dichter is be volkt dan de andere landschappen, kan men bij een kustlengte van meer dan. 30 K. M. geen driehonderd strijdbare Papoea's bijeen brengen, .terwijl in de onmiddellijke nabij heid van Fak-Fak geen tachtig man te vin den zijn, die de wapens kunnen voeren. An dere groote cijfers, die wel eens officieel zijn opgegeven, lijken mij schromelijk overdre ven-". Hetzelfde tijdschrift 1902 vermeldt in het artikl: ,Vam Berouw naar Boeloengan" door A. H. èpaam„De segai's (een Daiakstam) wonend' aan den linkeroever der Mahakam, sterven uit. althans die van Berouw. Hun hu welijken blijven kinderloos". Ik zal niet ver der op deze twee onderwerpenuitsterven en kinderloosheid Ingaan hoewel ze uiterst be langrijk zijn en ik er herhaaldelijk gewag van vind gemaakt. Ook zal !k zwijgen over de ravages aangericht door malaria, pokken em cholera, die om dé zooveel jaar periodiek terugkomen in vele streken en daar vreese lijk huishouden. Dezé mededeelimgcn bewaar ik voor later., 'k Wil,hier maar één feit ver melden-: Globus 1873: „De pokken woedden lievig in de Molukken. Op Lctti zijn er in April meer dan 1200 menschen aam gestor ven, meest kimderen. Op Moa zijn van 500 menschen in eem kampong maar 8 overge bleven', terwijl er op het heele eiland reeds 1700 gestorven1 waren. In het hierboven herhaaldelijk genoemde tijdschrift vind ik in jg. 1914, F. Schuiers, Landschap Lawoei in Z.-O. Celebes, „om trent de sterfte aan vrouwen en kinderen kan ik geen betrouwbare cijfers geven. Ik heb op mijn reizen steeds den indruk gekregen, dat beider aantal zeer gering is. Dezelfde schrijver deelt nog niede, dat beide syphilis en de malaria zijn, die de oorzaak zijn van de sterfte der bevolking en vooral ook de jaar lij ksche hongersnood. De schrijver somt nog meer oorzaken op, maar ik kan daar hier niet verder op ingaan. Geneesk. Tijdschrift v. N. I 1904. In dit tijdschrift worden de statistieken opgenomen door de regeering verzameld. In lees over de residentie Samarang: „Door moeraskoort sen werden ruim 180.000 personen aangetast, waarvan er 19562 overleden. Het groote per centage aan dooden doet mij aan het opgege ven aantal der aangetasten twijfelen. Als men nu weet, dat er praktisch gesproken in die heele groote residentie geen medische hulp voor de Javaansche bevolking bestaat, vraagt meft zich afwaarom verzamelde een regeering, die toch wist, dat die cijfers maar luk-raak op het geduldige papier werden ge worpen, die gegevens tochHeel begrijpelijk is dan ook de motie der geneesheeren ter, Su matra's Oostkust van 1906, om de regcering te verzoeken het verzamelen dier gegevens af te schaffen. De bekende arts dr. Bleeker vertelt in zijn Molukschë reis 1856, van verschillende ei landen, waarvan de bevolking stationnair blijft of achteruit gaat veroorzaakt door ziek ten en grooten stoffelijken achteruitgang, te slachtoffers, zelfs op Ambon, niettegenstaan- gehouden, die zich o.m. nad schuldig ge- de daar de vaccinafie is ingevoerd." Ook aan gebrek aan voedsel, d.w.z. hongersnood, denkt hij, terwijl hij er aan twijfelt of de op gaven van het aantal gevaccinecrden daar wel juist is. Bleeker zegt van de bevolkingsstatstieken, dat ze minimum aangeven. De juiste cijfers willen de radja's of hoofden niet opgeven,- omdat ze vreezen voor belastingverhooging, meer heerendiensten, meerdere en zwaardere lasten. Tot slot wil ik nog even vermelden, dat de Javaansche bevolking van Batavia niet 106000 bedroeg, zooals men dit op 31 Dec. 1916 nog meende, maar ruim 181.000. (Zie M. L. v. Breemen, Geneesk. Tijdschr. voor Nederl. Indië 1918). Waar men zich vaak on der de oogen der regecring zoo „vergist" heeft, kan men 't nagaan hoe het met die cij fers elders is gesteld. Bleeker beweci de reeds, dat dc cijfers langzamerhand minder onbe trouwbaar worden. Dat is nu nog zoo. Het gaat dus niet aan om uit de vergelijking der cijfers van thans en voorheen de conclusie te trekken, dat de bevolking is toegenomen. Ik heb lal van feiten'verzameld, waaruit blijkt, dat op verschillende eilanden de bevolking stationair blijft of uitsterft dank zij ziekten als pokken, malaria, cholera, syphilis, tuber culose, een ontzettende kindersterfte, honger snood enz. Ik hoop dit alles binnenkort te kunnen publlcceren. Met het bovenstaande heb ik alleen bedoeld te wijzen op het gevaar, gelegen in het treffen van de conclusies uit de vergelijkende uitkomsten der verschillende „bevolkingstelllngcn", dat de bevolking van Nederlandsch-Inclië zoo snel toeneemt. H. F. TELLEMA. SPOOR. EN TRAMWEGPERSONEEL. Do Nederlandsche Vereonlgins? van Spoor, en Tramwegpersoneel heeft zich tot de Spoor. wegdirectlcB gowend met het verzoek aan het personeel hetwelke nog steeds niet in het ge. not is gesteld van een rustdag per week, een schadeloosstelling te geven van een dagloon voor eiken vrijen dag welke het dientengevol. ge sindB 1 Januari 1919 heeft gemist. De toe» zegging van de iMrcctles dat do wekolijksche rustdag zal worden Ingevoerd, dateert rceus van 20 November 1918. Vermoed wordt, dat men hier dien man te pakken heeft die voor eenigen tijd uit den trein naar Boxtel wist te ontvluchten. Daar men meent, dal het onderaardsche hol nog een derden bandiet herbergt, werd de plaats door een aantal marechaussees en politie agenten afgezet. DREIGEND CONFLICT IN DE TABAKSINDUSTRIE. De pogingen om met de vereeuiging van Tabaksfabrikanten te Eindhoven een collec tief- arbeidscontract voor de tabakskervers te sluiten, zijn mislukt. Verschillende fabrikanten zijn uit de ver- eeniging getreden om zich vrijheid van han delen te verzekeren. Men vreest voor een con flict. OP DIEFSTAL AFGERICHT. In Alen laatsten tijd werd te Zwolle her haaldelijk waschgoed van verschillende bleek velden vermist. De politie heeft een meisje aangehouden op het oogenblik, dat zij waschgoed vervoer de. Het schijnt, dat het kind door de moeder op dezen diefstal was afgericht. EED MET ONGEDEKTEN HOOFDE. Het gerechtshof te Arnhem deed gisteren uitspraak in de zaak tegen den Israëliet J. Z. uit Sclieveningen, die een eed had afgelegd met ongedekten hoofde, terwijl een dergelijke eed voor hem als Israëliet geen geldigheid bezat. Toen hij wegens meineed voor de rechtbank te Almelo terecht stond, voerde hij dit aan als bewijs, dat schending van zulk een ongeldigcn eed geen meineed kon zijn. De Almclosche rechtbank ontsloeg hem van alle rechtsvervolging en liet Hof bevestigde dit. SMAAD. De Haarlemsche Rechtbank deed uitspraak in dé zaak van J .P. Kruyt, onderwijzer te Haarlemmermeer en redacteur van de Volks- meerbode, die verleden week terecht stond we gens een door hem in genoemd blad opgeno men, voor den pastoor van Hoofddorp bclee- digend: artikel. De Rechtbank veroordeelde K. 'tot 30 boe te of 15 dagen ncclitenis. De eisch was 50 boete of 30' diagen hechtenis. 421ste STAATSLOTERIJ Trekking van Vrijdag 10 October 5e klasse, 16e lijst. Prijzen van 70,- 3773 579 1252 3065 3244 3766 4322 637 3 7741 8016 8161 8783 10419 11290 11483 15378 15495 15978 17823 19056 19229 20866 21470 Nieten. 366 585 1785 2062 2352 2355 2419 2617 2651 2728 2776 2899 3070 3270 3320 3343 3449 4104 4357 4383 4738 4765 5098 5160 6181 6213 6558 6569 6979 7198 7357 7533 7866 7879 8141 8155 8541 9168 9269 10929 11094 11423 11563 11583 11728 11859 12425 12448 12550 12799 12811 13256 13593 13976 14080 14312 14592 15572 15884 15993 16149 16388 16625 17317 17917 18027 18191 18298 18485 19010 19198 19324 19763 20910 21064 5e klasse, 15e lijst: 213 moet zijn 210. Op eenige lijsten staat 1660 niet vermeld. «40. sss====^—____.t BURGEMEESTER en Wethouders van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat op last van Z.Ex. den Minister van Ar beid in deze gemeente eene woningtelling zal worden gehouden in het tijdvak van 18 tot 27 OCTOBER a.s. D< woningtellers, die deze werkzaamheden zullen verrichten1, zijn voorzien van een door ons college gewaarmerkt berwijs. Op don tel'brief moeten do volgende vra gen worden beantwoord: lo, Plaats van hot perceel. 2o. Aard van hot perceel. 3o. Aantal woningen in het porcool. 4o. Is het pen eel eigendom van den werk gever dos hoofdbewoners of van eene instelling van liefdadigheid, 6o. Waar is de woning in hot perceel ge legen. Co. Hoeveel gezinnen wonen er la de wo ning. 7o. Hoeveel bedraagt de huur der woning per week, per maand of per jaar. go, Wordt in de woning een nering of be drijf uitgeoefend. 9o. Is de woning een eigen-, vrije- of dienstwoning. 10a. Do naam van den hoofdbewoner, hot aantal leden van het gezin en het aantal inwonende kamerbewoners of kostgangers. Een gedeelte van bovenstaande vragen kan slechts beantwoord worden door inlichtingen, die van de bewoncs zullen gevraagd worden, waartoe beleefde medewerking van het pu bliek wordt gevraagd. Alkmaar, den ll October 1919. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. PONATH, Secretaris. Het is gebeurd in Kaapstad, toen mijn broer Daniël en ik mot den beroemden troep van Baxnum mee waren als leeuwentemmers. Er was een aardig Hindoemeisje bij, een tijgertemster, die 'bijgenaamd werd „Iljger Betsy". Ze was vooral bevriend met mijn broer en mijzelf en alles was goed en geluk kig tussclien ons totdat een Indisch slangen bezweerder, Benjamin Loo, bij onzen troep kwam. Hij gaf een prachtige voor telling met zijn slangen, maar niemand van ons gaf veel om den man zelf. Hij was geen prettig mensch onbetrouwbaar en grillig. Na een poosje merkten we op, dat Benja min Loo verliefd was geworden op „Tijger Beüsy", hetgeen haar zeer irriteerde en ver veelde, want niet alleen, dat ze niets om hem gaf, maar integendeel hield ze veel van mijn broer, al deod natuurlijk iedereen, of hij niets daarvan merkte. Om des lieven vredes wille was Betsy vriendelijk togen den Hindoe en ik geloof niet, dat mijn broer opmerkte, hoe flink de Hindoe het te pakken had', maar i'k merkte het wel. Dikwijls, wanneer hij naar haar keek, zag ik hoe zijn donkere oogen flikkerden en soms, als hij meende, dat nie mand op hem lette zag ik hoe hij zuchtte en zenuwachtig zijn handen zat te wrijven, alsof hij haar zóó zou hebben willen oppakken en met haar weg'loopen. En soms zag ik ook, hoe hij met jaioersche blikken naar mijn broer keek. 0'p zulke oogenblikken gaf hij mij al tijd den indruk een soort van menschelijke slang te zijn en ik nam mij voor op hem te blijven letten. Soms sprak ik er over met Betsy, maar zij had geen vrees, „'t Zal wél overgaan", zei ze, „als hij ziet dat i'k me niets aan hem laat gelegen liggen." Nu was er op zekerefc. dag een groot bal in Kaapstad, waarheen velen van onzen troep gingen. Betsy, Daniël' en i'k gingen ook. Ben jamin Loo kwam iet» later ook, toen hij hoor de, waarheen wij waxen. Hij was lichtelijk aangeschoten, kwam dicht bij ons zitten en keek met strakke oogen naar Daniël. Als blikken konden hebben gedood, zou Daniël op dd plaats dood neergevallen zijn. De Hin doe leek wel over te koken van jaloezie. Da delijk toen de dans was afgeloopen, kwam hij naar Betsy toe en vroeg haar om een volgen den. De gelukkige glimlach verdiween van .haar gezichtje, toen ze vriendelijk antwoord-, de: „Het spijt me, Benjamin, maar ik heb dezen dans niet meer vrij. Hij schokte door elkaar; een oogenblik dacht ik, dat hij haar aan zou vliegen, maar met een soort van snauw draaide hij zich om en ging weg en liep de deur uit. Betsy kwam bij me met een heel verschrikt gezicht. Ze was bang, dat Benjamin en Daniël samen zouden gaan vechten. „Ze magen elkaar niet ontmoeten," zei ze angstig. „Wil je me een dienst bewijzen Alich? Volg Benjamin Loo en l'et op hem. Als hij weer nuchter is, kan 't geen kwaad. Maar nu heb ik angst." Ik beloofde haar mijn best te zullen doen en ging uit om den slangenbezweerder te zoeken, dien i'k al heel gauw vond', zooals ik had verwacht, in een herberg -dichtbij met een groote kruik bier vóór zich. „Ik ben maar hierheen gegaan," bromde hij. „Alleen leeuwen- en tijger temmers zijn daar welkom. Slangenbezweerders zijn niet nood'iig." Een kwaadaardige blik Tag op zijn gezicht, toen hij er zachter aan toevoegde: „Maar ze zullen nog wel eens bemerken, dat een slang kan bijten. Menige trotsche tijger heeft het afgelegd tegen den beet van een verachtelijke slang." Ik trachtte hem nog tot bedaren te bren gen, doch. het lukte niet en eindelijk zei hij „Jouw broer en Bexsy zijn veel te dikke vrienden naar mijn zin. Waarom mag hij al leen met haar dansen en ik niet? Ik ben toch net zoo goed aJk zij Maar ik zal haar wal vernederen of mijn, naam ie «een Benjamin „Jouw Broer denkt Sat Betsy en dp samen zullen trouwen, maar dan heeft hij het toch mis. Alles is geoorloofd in oorlog en liefde en hij zal haar nooit'krijgen." Wij zagen Benjamin niet meer in de eerste drie dagen, en we hoorden dat hij weer aan het dirmken was geweest. Eëniige dagen latex hadden we 's avonds een bijzonder groote voorstelling en het heele circus was stampvol. Alles ging goed tot acht uur, toen een man en vrouw oen voorstelling gaven van handig met meBsen te gooien „Tij- ger-Betsy" zat in schitterend kostuum in haar loge te kijken, toen een van de knechts haastig kwaim aanloopen en haar toeriep: „Bruce is los". Bruce was de groote tijger, pas uit de wildernis en dien we nog maar pas hadden getemd. Het was een bizonder wild en verraderlijk beest en wij waren alle maal altijd maar weer blij als Betsy's voor stelling in zijn kooi voorbij was. Betsy sprong verschrikt op Brirce los het circus stampvol menschen en mijn broer en ik, die ze om hulp had kunnen vragen, nergens te vinden I Er was geen oogenblik to vorliezcn. Haar gedachten moeten met een volmaakte zelf'bekeersching hebben gewerkt en door haar tegenwoordigheid van geest voorkwam zij een paniek. Een teoken gevend aan 't or kest om op te houden met spelen, zoi ze met rustige, klare stem togen 't publiek: „Dames en Heeren, mrs. Car dom., die het volgend nummer zou geven, is ziek geworden, zoodat ik daarvoor in de plaats mijn voor stelling- met den wilden tijger Mlruce zal go- van. Hij is losgelaten en zal zoo dadelijk hier binnen komen en i'k zal u iets laten zien, wat nooit eerder door een anderen temmer is vertoond. Er is hoegenaamd geen gevaar aan verbonden. Blijft' u dus rustig op uwe plaatsen zitten: Want wat u zien zult, is geen werkelijkheid1, maar alleen een ge deelte van de voorstelling." Haar woprdeu werden met luid applaus begroet. De lied'ienden, die van dit alles niets begrepen, koken wol wat verbouwereerd', maar vóór ze iets konden zeggen, rende Bruce den circus binnen en toon zijn oogen op „T'ijger-Betsy" vielen brulde hij vreeselijk. I)e hoofdbediende, die genoeg tegenwoordig heid van geest bezat, wierp haar haar zweep en revolver toe en gaf aan het orkest liet sein verder te spelen, opdat vooral het pu bliek zou denken', d'at dit alles bij de voorstel ling hoorde. Bruce kwam steeds meer vooruit met zwaaiende staart, aldoor zucht grom mend, zijn oogen glooiden als- vuurballen. Het moedige meisje stond in het midden van het circus. Ze keek den tijger recht en rustig aan. Ze 'kan ma,ar heel weinig hoop hebben gehad het wilde en verraderlijke monster baas te kunnen worden, maar er was geen enkele uitdrukking van vrees op haar wit gezichtje. Toen Bruce dichterbij kwam, sloeg ze op haar gewone manier met haar zweep en riep hem bij zich, maar hij luisterde niet en brulde alleen tot antwoord. Hij kromde zioh voor oen sprong. Zij zag het aankomen en schoot een kogel pal voor zijn voorhoofd. Het verschrikte hum even ou hij viel naar één kant, beduusd. Maar onmid dellijk daarna stond hij weer op. Betsy had hoop hem door de gordijnen terug te kunnen roepen, de richting van zijn kooi uit. Maar hij was niet in de stemming om te gehoorza- men het wilde Meed n hem had de over hand Met één spreng en een afschuwelijk gebrul «pronk hij recht op het moedge meis je af, en gooide haar op den grond'. Eén 'klauw was diep in haar Mesch binnenge drongen. Toen pakte hij naar 'bij do schou ders met zijn wreeden bek en verdween met haar door de gordijnen. Alles was in een oogen'MIk gebeurd hot heel eeircus daverde van applaus; iodtereen meende een gedeelte van de vertooningen te hebben gezien. En terwijl dit gebeurde, waren mijn broer en i'k in een café in de buurt, omdat onze beurt pas veel later kwam. Toevallig zag ik in den spiegel tegenover mij "Benjamin Loo binnen komen1. Zijn slecht gezicht stond vreemd vertrokken, zijn oogen waren bloed- beloopen. Hij was blijkbaar dronken en' scheen ons niet te zien. En toen de kellner hem vroeg, wat hij mankeerde, omdat hij er uitzag alsof hij geen minuut langer had te leven, antwoordde hij hakkelend: „Ik zal nog lang genoeg leven maar daar is iemand in 't circus, d'ie wel- gauw dood' zal zijn." Daniël keek mij veelbeteekenend aan. „Aliok," fluisterde hij, „d'aaT is iets aan 't handje. Gauw, ga mee." En we kwamen binnen juist op het oogen'blik dat die tijger zijn slachtoffer naar binnen droeg. Hij kroop met haar slappe lichaam tusschen zijn klauwen onder een grooten wagen. Er stond een groot kolenvuur met ijzeren staven erin voor het geval -de wild© beesten mochten ontsnappen. Ein op bevel' van Daniël wierpen we die nu naar 't beest, in de hoop het van zijn slachtoffer af te trekken. De reuk van geschroeid haar kwam tot ons maar het monster liet zijn prooi niet los. Toen kreunde Betsy zachtjes en de tijger sloeg haar nog maals met zijn sterken 'klauw. Daniël en i'k werden wanhopig we kon den niets doen. We kropen eindelijk ook on der den wagen en duwden met onze gloeien de ijzeren staven den tijger letterlijk van het bewuste meisje af. Terwijl de andere menschen met hem bezig waren, droegen wij haar naar buiten, maar dé dokter kon niet anders doen dan zijn ho'ofdl schudden. Er was geen hoop meer. „Tijger-Betsy" was vreeselijk verwond haar schedel gebroken, haar schouder ge kneusd en inwendig nog verschillende kneu zingen. Zeven dagen later stierf ze een genadige verlossing uit een vreeselijk lijden. Daniël en ik waren steeds bij haar en eens op een dag opende ze haar mooie oogen en riep ons bij zich. ,,'t Is uit, Dan," zei ze zachtjes. „Bruce heeft een eind aan me gemaakt. I'k heb dien avond een paniek voorkomen, maar ik wist wel, dat het mijn leven zou kosten. Ik weet dat het Benjamin Loo is geweest, die Bruce heeft loisgelaten. Tot hij in ons leven kwam waren we zo-o gelukkig met zijn' drieën. Pas op voor hem, Dan. hij is zelf een tijger. Ik heb altijd zooveel van je gehouden. Jullie bent beiden zoo goede vrienden voor me ge weest." Haar adem kwam heel moeilijk nu ze trok eerst Daniël en toen mij naar zich toe en kuste ons. Toen sprak ze niet meer en boo iitiarf z» »»n tui dl» diwtril» •vrou wen, di* ik gak end hab. 7 A 7 rv „v.rtrtl.A Ann Ko nnivenWi orh.ftonflfi .an Ia. Het Hoofdbestuur der Nederlandscbe Ver. eeniging van Spoor, en Tramwegpersoneel heeft stappen gedaan bij de Directie der Ne. dcrlandschc Spoorwegen Inzake de uitvoering der Invaliditeitswet met betrekking tot hot losse personeel. EEN SCHIP GESTOLEN. De politie te Ouderkerk heeft den 25-jari- gen A uit Amsterdam, aangehouden op het oogenblik, dat hij ver beneden den prijs aan een schipper een vaartuig verkocht. A. werd gearresteerd, terwijl uit een ingesteld onder zoek bleek, dat liet vaartuig te Amsterdam gestolen was. Het schip is door den eige naar herkend. De dader heeft bekend en is ter beschikking der justitie gesteld. DE KOEIENDIEF AANGEHOUDEN. De politie te Haarlemmermeer heeft in zijn woning te Nieuwer-Amstel zekeren B. HL, oud 18 jaren, aangehouden, die Dinsdag nacht van de wed. de R. te Haarlemmermeer een koe uit de weide had gestolen. De man is overgebracht naar het arrestantenlokaal te Hoofddorp; bij heeft bekend. De politie zoekt nu nog naar een medeplichtige. De koe Was inmiddels te Purmerend in 'beslag geno men en aan de eigenares teruggeven. FANTASIE. Een te Bnrncveld gearresteerde jongen, had zijn meesteres te Schaarsbergen het ver haal opgedischt, te Schagen door een zeven tal zigeuners van zijn portefeuille met 2000 te zijn beroofd. Aan de politie verklaarde hij echter de hem door de dame, in wiev dienst hij was, medegegeven 2000, benevens,een aan hem zelf toebehoorend bedrag van 700, tc heb ben verloren. Voorts heeft hij zich vermoedelijk meester gemaakt van een boekje, waarin de eigenares der bankbiljetten de nommers hiervan had opgeschreven. SALARISACTIE RIJKSPERSONEEL. Het uitvoerend Comité uit den Centralen Nedèdandschen Ambtenaarsbond en den Centred en Bond- van Post-, Telegraaf- en Te lefoonpersoneel heeft' besloten in de week van 13—19 Ootober in 's-Gravenhage een open bare d'ebatvergadering te beleggen waarin de houding- van bovengenoemde bonden zal worden uiteengezet en tevens besproken, die welke door dé rechtsche partijen in deze is aangenomen. Aan mr Bomans te Haarlem, R-K. lid der Tweede Kamer, is verzocht als debatier voor de rechtsche partijen op te treden. Voor het uitvoerend comité zal als spre ker optreden de heer F. S. Noordhoff, voor zitter van dén Centralen Ncderlandschen Ambtenaarsbond, terwijl de leiding van de vergaderiinig in handen is van den heer Freen, voorzitter van den Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel. EEN MOOIE LANDING OP DE STADIONTERREINEN. Gistermorgen half elf werden de Stadion bewoners verrast mei een eerste bezoek uit de lucht. De heer Ir. G. A. Ostermann, be drijfsleider der Nederlandsche Luchtvaart- Maatschappij, was vergezeld van een macani- cien en een passagier, om ongeveer 10 uur te Ede opgestegen met de N. L. M. tweedek ker, vporzien van een 220 Pk. Benz-motor. De heer Ostermann kwam een conferentie bijwonen met de te Amsterdam gevestigde di rectie der Maatschappij De landing op de mooie gelijke Stadion sportvelden geschiedde zeer vlot Het lag in de bedoeling gistermiddag 2 uur naar Ede te rug te vliegen. UITKEERING AAN VTSSCHERS- WEDUWEN. Het 'bestuur van het comité ter huldiging' van de nagedachtenis-der verongelukte Sche- veningsche visscbers heeft ongeveer 11000 uitgekeerd aan de weduwen en weezen van zeelieden die in den oorlog op zee zijn omge komen. Iedere weduwe 'kreeg voor haar deel 36 beneven» 9 voor ieder kind beneden' dten 14-jariigen 'leeftijd'. De geldmiddelen van het comité zijni nu bijkans uitgeput, omdat een deel gereserveerd moet worden voor de stichting van een een voudig «»dM>JabMka&. Maar lull# draupaoti maadi«. maakt aan den belangrijken schoenen -en le- dierdiefstal bij de fa. van Sambcek te Veld hoven, De aangehoudene vertelde, dat op den Silfferid) te Sitxijp (eon zanderig gedeelte) zich nog een man ophidd. Deze laatste ver zette zich echter hevig tegen zijn arrestatie, waarbij bleek, diaill hij zich netjes in den grond had ingegraven. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 10 October. In de heden ge houden veilingen werd betaald' voor: Bloemkool Ie soort (per 100 si.) 12.20 k 18.60, 2e soort 0 h 10. Roode 'kool 2.10 h f 3.20, Gele kool 8.00 4.20, per 100 KG. Wortelen per 100 bos 2.00 il 3.80. Bieten per 100 K.'G. 2>.10 it 2.80. Uien per 100 K.G. 1.50 it 6.80. Slaboonen per 100 KG. 10.60 1 25.20. Andijvie per 10O stuks 1.60 it 2.00. Koolrapen per 100 K.G. 2.60 k 3,30. Kropsla per 100 stuks l.SÜ k 2.00. Pieterselie per 100 bos 2.20 k 3.IQ. Postelein per ben 0.58 k 0.75. Snijboon'en per 100 K.G. 16.70 k 39.90. Spruiten per 100 K.G. 19 a 25. Selderie per 100 'bos 2.80 a 4. Appelen per K.G. 0.04 a 0.20. Peren per K.G. 0.05 a 0.26.' Druiven per K.G. 044 a 0.60. ALKMAAR, 11 October 1919. Op de hedten igdhoudten weekmarkt waren aangevoerd 15 Paarden 150 a 800, 62» koeien en ossen 110 a 800, 30 nuchtere kalveren per «tuk 20 k 45, 225 magere schapen 30 a 76, 40 magere varkens 85 a 103, 82 biggen, 10 w. 32 a 52, 32 bokken' en geiten 6 k 20. B OVENKARSPEL „de Tuinbouw" 10 O'ctober. Heden besteedde men voor Bloemkool I 17 k 23.50, II 7 k 9.25, III 2 a 3, Roode kool 2.80 k 3.20, Witte 'kool 0.60 k 1.10, Gele kool 4 k 4.50, Bieten 12 k 19.50, Kleine 4 k 6.50, Uien 2 k 3.75, Slaboonen 1.50 k 2.60, Aardappelen 2 k 3.90. VENHUIZEN, 10 Oct. Veiling de Zui derkogge. Roode kool 2.50 k 2.80 per 100 K.G. Slaboonen 1.50 k 2.15 per 15 K.G. SOITAGEN, 9 October 1919. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd: 4 Paarden 400 k 650, 10 stieren 250 k 500, 118 geldekoeien (mag.) 300 k 675, 114 idem (vette) 450 k 935, 50 kalfkoeien 450 k 750, 78 pinken 200 k 350, 51 graskalveren 70 a 150, 12 nuch tere 'kalveren 20 a 40, 349 idem (vette) 65 a 81, 359 overhouders 30' a 48, 8 bokken en geiten 6 a 20, 15 varkens (mag.) 53 k 77, 13 idem (vetite) p. K.G. 1.50 k 1.80, 60 biggen 25 k 44, 68 konijnen 0.50 k 1.25, 280 kippen 1 a 8, 93 K.G. boter 2.80 a 3 per kilo, 2185 stiuks kipeiers» 14 l 14 41A *uk» »endi»uw« i 13.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 9