I'iuviuviiuil Xi<buw*. Telegrammen van heden. Luchtvaart. Stadsni^üws. Rechtszaken. neer as hst Zuidca vta hei land e«a gebied vormt. waarheen dis tante zich bewegen. Mei algemcene temmen werden de statu te van bet Verbond goedgekeurd De Veree- niging werkt enge\eei a's de arbeidtrs-cen- Itoalca- dis Let N V.7., bet Bnreaa du R.- IC. vakorganisaties til. Tot v«wwata werd' gekozen die heer Jaa Veifteijcn te itooseodaal; tot leden v«u Let riagdijfcehi icstour de heerun R. Mignot te Eindhoven ca B. T. C. Stoaeter re Tilburg, terwijl mr. L. O. Kortenihorst te Amsterdam als directeur-secretaris van bet Verband zal blijven optreden. In de statuten is een bepaling opgenomen, dat ook niet-Katholieke werkgeversorganisa ties en groote particuliere en staatsbedrijven met een groot aantal Katholieke arbeiders zich aïs hospitantleden kunnen aansluiten bij het Verbond, ten einde hetzelfde scoöale ide aal na té streven. JUTTERS. Het grootste deel van den in' de Buitenha ven van IJmiuiden gestranden stoomdrifter Jessmar is weggeroofd. De Engelsche con sul heeft bij de autoriteiten een klacht inge diend over de weinige medewerking der po litie ter voorkoming van' deze diefstallen. DE ZWEEDSCHE SCHOENER BINNENGEBRACHT. Te IJmuidcn heeft gisteren de stoomt reiler Anna van de Algemeene Visscherij-Maat schappij den1 verlaten Zweedschen driemast- schoener Anna, thuisbehoorende te Kaahe, binnengesleept. De lading' bestaat uit duigen. De deklast schijnt geheel weggeslagen te zijn. Omtrent de opvarenden is niets bekend. De sdhoener drijft op de lading en is opgepikt bij boei' 2. STRUIKROOVERS. In vervolg op het bericht uit Strijp kan meegedeeld worden, dat het derde individu, die zich in zijn onderaardsch hol verscholen had, thans ook is gearresteerd. Thans blij ken' aangehouden te zijn, de~R., Duitsch de serteur; M.,inwoner van Strijp, en P., een Amsterdammer. Op aanwijzing werden mas sa's gestolen goederen ontdekt. Gebleken is, dat deze snuiters zich schuldig maakten aan de vele diefstallen' in de omstreken in den laatstem tijd. Vermoed wordt dat aanhangers van deze bende zich nog schuil houden, GEEN REVOLUTIE-MANNEN IN GEMEENTEDIENST In de gisteren gehouden raadszitin-g te Haarlem deelden B. en W. naar aanleiding van een vraag van den heer Dijk inzake het onderzoek naar communistische neigingen bij sollicitanten voor gemeentebetrekkingen, mede, dat hun daarvan niets bekend was. Zij verklaarden, dat bij voorgenomen, benoemin gen onderzocht wordt of de be+rokken perso nen al dan niet staatsgevaarlijke neigingen zijn toegedaan. B. en W rekenen het zich tot plicht te voorkomen, dat lieden in dienst worden genomen, die ieder wettig gezag ont kennen en die, wanneer gepoogd wordt het wettig gezag omver te werpen, aan dergelij ke pogingen zullen meedoen, althans daar voor gunstig gezind zijn. EEN VOORTVLUCHTIGE. Sedert den llden October is H. J. M. H. bijvanik, geboren te Amsterdam, 16 Febr. groot 10,737.51 voor zijn patroon, aan de Incassobahk aldaar 4e hebben geïnd, spoor loos verdwenen Hij neemt valsche namen: en titels aan en noemde zich o.a. Jhr. H. J. N. A. Bijvauk van Monelli' en ook Graaf van Bordt tot de Wolde en vertoeft vermoedelijk hier te lande In de goede hotels. Hij heeft bij zich een groote, bruine, vier kante koffer met nikkelen sluiting en bruine handvatten, alsmede een portefeuille en ciga- retten koker van bruin leerook bezit hij ver moedelijk grafelijke kroontjes in goud en to zilver en een' geheel nieuwe reisdeken. Hij is van middelmatig postuur, heeft lichtblond haar, een glad, ovaal gezicht en lichtbruine oogen. Hij was op i 1 Oct. gekleed in zwart ool- oert," grijze broek, grijs or. vti coat regen jas en groenen hoed'. Het is bekend, dat hij zich grimeert. Ieder die hem mocht ontmoeten of ontdek ken', wordt door dten Commissaris van Poli tie in de 3de Sectie te Amsterdam verzocht hiervan onverwijld de politie ter plaatse ken nis te geven. BROEDERSCHAP IN CHRISTUS. In het gebouw van den „Werkenden Stand'' te Amsterdam, hieldi de „Broederschap in Christus" Dinsdagavond een groote openba re bijeenkomst !te Bilthoven. Nadat ds. Thomson de aanwezigen opge wekt had om allen te zijn vrije menschen on der de menschen en: om zich los te werken uit den chaos van haat, die nog altijd de wereld beheersch'i), sprak de heer Kees Booke uit Bilt hoven een inleidned woord tot het onderwijs van dezen, avond:„De Christelijke Inter nationale". Daarna sprak Pasteur Huchet, de stichter van de Christelijke Vredesbeweging in Frank rijk, die in 1898 naar aanleiding van den Spaansch-Amerik'aanschen ooiiog werd ge sticht. Nu sta ik hier—aldus spreker naast den Duitschen vertegenwoordiger, dr. Rosh maar wanneer we allen minder onver schillig en meer pacifist waren geweest, had den we nooit tegenover elkander gestaan. Dr. Otto Rosh uit Dortmundi, die daarna het woord voerde, wil zijn volik, dat door te groote energie en te groot expansiviteit, 't monsterlijke verschijnsel van het militarisme voortgebracht heeft, niet aanklagen, noch verontschuldigen.. Maar na de ineenstorting van dit misdadig militarisme, moet net onze hoogste en heilige plicht zijn te geiooyeu en zalig te zijn iti Jezus Christus: „Door Gol gotha tot het Licht". Wij zijn Gods geslacht en wij moeten het toonen in onze daden. Daarna zongen de aanwezigen het lied: „Mijn oogen zien". (Fellowship Hymn Book No. 104. vertaling C. B.) Nadat Mathilda Wrede uit Finland ge sproken had, huldigde Botchtos (Engeland) het gastvrije Hdtland, dat hem in staat stelt de oprechte Christenen uit andere landen weer te 'ontmoeten. De oorlog heeft de men schen, als slaven van mdiitarisme en kapita lisme. van elkander gescheurd, omdat zij het beginsel des vredies uit hun harten hadden, gescheurd. Wanneer zondter kiasseverschil, zonder onderscheid, zonder haat en zooder steven weer mot elkaar leven, aldus spr. zul len wijl als ware Christenen een nieuw en ge lukkig leven opbouwen: Nadtfi jesw, Boéte nog Eïd gerrcgtea had, was deze bijeenkomst, dis door een tal rijk en aandachtig publiek werd bijgewoond, geëindigd1. ONWEER. ie bameveid is tijdens een hevig onweüer de ölikaem tweemaal, in aen toren geslagen, zondier brand' te veroorzaken. DE PARACHUTE. Men schrijft in de „Nieuwe Crt.": Groote gebeurtenissen, vooral die, welke een feestelijk karakter hebben, teekenen zich op merkwaardige wijze af in het kinderleven en het kinderspel. Gedurende ae vliegfeesten was er geen ge liefder speeltuig dan een vliegmachine van karton, met een schroef, die ronddraaide, als de papieren wieken van een speelgoedmolen tje. Maar nadat op Ockenburgh de waag hals, die voor een onmatigen prijs zich met een parachute naar beneden durfde wagen, uit een vliegtuig op 1000 meter hoogte èen der grootste attracties was, en meer succes had, dan alle vaardige, moedige wetenschap pelijk en technisch ouaerlegde pioniers van het luchtruim, veranderde het kinderspeel goed, en moest het kartonnen iweedekkertje plaats maken voor een parachute. Thans loopt er geen jonger! of meisje haast meer zonder zakdoek. Dit door de jeugd, tot verdriet van honderden moeders zoo weinig geapprecieerde artikel, heeft nu een zeer speciale waarde gekregen, niet als snuitapparaat, maar als vaïwerktuig. Bijna iedere kinderzakdoek is thans para chute geworden. Met vier touwtjes aan de hoeken bevestigd, is er een aardappel of steentje aan gebonden, dat fungeeren moet voor Kesner of anderen valheld. De kinderen slingeren deze apparaten de lucht in, en onder niet minder luidruchtige bijvalsbetuigingen, dan de parachutist op Ockenburgh mocht aanlTSÖren, zweeft het steentje of de aardappel langzaam en sierlijk naar omlaag. Misschien verongelukken er vrij veel para- chuten, maar of er meer verongelukken dan er in den gewonen tijd zakdoeken verloren gaan; valt te betwijfelen, daar een jongen of meisje zich om een verloren zakdoek maar heel weinig bekommert, maar graag met le vensgevaar tot over zijn middel over den wal van een gracht hangt, of tot aan zijn knieën in een sloot waadt, om zijn parachuutje te redden. De zakdoeken met vier touwtjes zijn echter apparaten, die spoedig voor verbetering ge schikt bleken. Men ziet thans, naast de véle primitieve zakdoek-parachutes valapparaten van gekleurde stof, en van veel groote r afme ting. Deze parachutes leenen zich niet tot naar boven slingeren, en daar de kartonnen vliegmachines niet in staat zijn, ze mee de lucht in te nemen, worden ze van uit dakra men en vensters van tweede en derde verdie pingen, langs de gevels aan lange touwen opgeheschen om van daar statig en sierlijk te dalen. En onder aan deze mooie, groote, gekleur de parachutes ziet men Kesner en consorten geparodieerd, door naakte baby-popjes en kleurige harlekijns. Dte spot van kinderen kan onbewust, scher per en hoouender zijn, dan van den felsten satyrist HD0T SLOT TIE DOORN. Een onbekende gever echcrnk aan „Zar- phaf', Weduwenfonds van de godadfenstoü- derwijzers der Ned. Herv. Kerk, een gift van 4000, om 40 weduwen een extra-toelage van 100 te verstrekken. UIT PURMEREND. Op de najaarspaardenmarkt werden heden aangevoerd: 417 paarden. Rijpaarden 500 a 950, Werkpaarden 180 a 400 Jonge Paarden 350 a 700, Veulens 150 a 300. Handel matig. TREEDT BAUeTaF? WEENEN, 15 Oct. Het aftreden van den staatssecretaris Otto Bauer verwekt groote bevrediging, omdat zijn tegen de En- tente gerichte jwlitiek Oostenrijk groote schade berokkent. Met Bauer gaat de grootste hindernis voor de vr iendschap met Entente heen. In een' vergadering van de district-ar beidersraden der Communisten was den 'groote meerderheid voor een coalitie. Men hoopt thans een stabiele regeering te kun nen vormen en duurzame, rustige en geor dende verhouding te scheppen. DE VERLIEZEN VAN FRANKRIJK. BAZEL, 16 Oct, In een dagorder aan de Fransche marine wordt gemeld, dat Frank rijk gedurendte dtem oorlog 27 schepen heeft verloren, w.o. 2 Fransche kruisers, 6 klei ne kruisers en 2 onderzeebooten. OOSTENRIJKSCHE COUPONS. WEENEN, 16 Oct. De regeering heeft bepaald, dat heit inlossen der coupons^ voor de Oostenrijksche Staatsschuld vanaf gis ter, weeir zal geschieden. DE OOSTENRIJKSCHE BEGROÖTING. WEENEN, 16 Oct. De aan de Nationa le Vergadering toegezonden begrooting voor 1919/1920 toont een tekort van 4987 miHioen Kronen. SCHOENER GESTRAND. MAASSLUIS^ 16 Oct. De Nederland- sche schoener „Johanna", op weg van Len den naar Delft, geladen met cem3c+, is he denmorgen1 bij Vlugtenburg gestrand. De bemanning is door een' reddingboot gered en geland. DOODGEREDEN. LEIDEN. 16 Oct. Te Hillegom kwam een zoontje van V. onder de stoomtram en werd) gedood. Ds tram ontspoorde. DIEFSTAL VAN VERVOERBEWTJZEN EN' VALSCHHEID IN 'GESCHRIFTEN. EDE 16 Oct Door de politie alhier is aangehouden een korporaal dter veldartil lerie alhier, verdacht van diefstal van eeni- gte blanco vervoerbewijzen en het valsche- lijk gebruik maken daarvan. Verdachte be kende dten vijftal blaneo-vervoerbewijzen te hebben weggenomen, deze daarna op ver schillende Itrydstippen hebben ingevuld, met deri naam van een Commandant te hebben ondterteefeendi, en telkens als plaatsbewijs naar Leiden, Bodegraven, enz. te hebben gebruikt. Hij is ter beschikking van zijn Comman dant gesteld. EEN MAAND SALARIS. DEN HAAG, 16 Oct. De uitbetaling der bijzondere uitkeering van 30 dagen loon aan het spoorwegpersoneel zal 17 de zer plaats vinden. VERM'ARMING DER WACHTKAMERS. DEN HAAG, 16 Oct. Ingevolge mach tiging van den Minister van Waterstaat, zullen de wachtkamers op de Stations voor- loopig niet wórden verwarmd, ter bespa ring van brandstoffen. Er werd besloten een groote volksbetoo- ging op touw -te zetten tijdens dewelke aan luitenant Olieslagers zijn beeld als vaandel drager van het Belgische vliegwezen zal aangeboden worden. De fanfare van de Ve- loclub Hoboken en van de Fabriek Minerva zullen tijdens het feest hunne medewerking verkenen. Deze betooging zou plaats hebben in de Beurs of in de stadsfeestzaal. Een banket zou dezen feestdag sluiten, en tevens zullen al de trofeeën door den feeste ling tijdens zijne lange sportlopbaan be haald, ten toon gesteld worden. Voor het aan te bieden kunstwerk zal een prijskamn tusschen beeldhouwers uitgeschre ven worden. Voor Vrijdag 24 dezer kunnen maquetten ingediend worden in het „Café Leopold". Mechelschesteenweg. Een jury, sa mengesteld uit de h.h. Wappers, Sabbe en Claes, zal uitspraak doen. Het uitvoerend comité, belast met de fees ten, -bestaat uit de heeren Schoeters, Cleiren, Février en Levillain. ~BËNOË"MÏX Onze vroegere stadgenoot, de eerste-1 ui te nant J. Drost, destijds command, van ééi der compagnieën van het alhier gelégerde de pót Xe infanterie-brigade, is thans benoemd tot kapitein bij het 21e reg. infanterie te den Helder. GESLAAGD. Te 's-Gravenhage slaagde voor 't examen M. O. akte K 2 (theoretische en toegepaste mechanica, kennis van werktuigen en techno logie) de heer D. W. Abelskamp, alhier. kuipbaden 88, regenbaden late klas 120, regenbaden 2de klas 164, te zamen 372 ba den. EEN SUCCES. ARRONDrSSEMENTS-REGHTBANK™ TE ALKMAAR. Zitting van Dinsdag 14 October. RIJWIELDIEFSTAL. De eerste beklaagde op deze zitting, Petrus de V., arbeider, geboren 1893 te Castricum en wonende aldaar, gedetineerd in het huis van bewaring alhier, heeft zich op 30 Au gustus te Castricum schuldig gemaakt aan rijwieldiefstal. Dit rijwiel behoorde aan den werkman J. Brakenhof, die het 's avonds voor een café had neergezet. Beklaagde bekende. Hij is reeds eenmaal veroordeeld tot 7 dagen gevangenisstraf ter zake van diefstal. Toen hij het rijwiel weg nam, verkeerde hij onder den invloed van sterken drank. Hij is er mede naar Alkmaar gereden, heeft eens flink kermis gehouden en Tater het rijwiel verkocht voor 14 Eisch van het O. M. een voorwaardelijke veroordeeling van 8 maanden gevangenis straf met 3 proefjaren, met last tot invrijheid stelling. De verdediger, Mr. Stap, refereerde zich aan dit requisitoir. VERDUISTERING VAN EEN HANDWAGEN. De eveneens gedetineerde, in 1868 geboren koopman Klaas de Gr, stond vervolgens te recht ter zake verduistering van een handwa gen, die hij te Schagen van den wagenmaker D Boertjes had gehuurd en te Heerhugo- waard aan den smid Jb. de Goede ten eigen bate heeft verkocht voor 7.50. Beklaagde bekende. Hij was zijn handels- geld kwijt geraakt en wist zich niet meer te redden. De rijksveldwachter v. d. Ploeg heeft hem op aanwijzing van de Goede, die later argwaan kreeg, gearresteerd. Het geld heeft beklaagde aan den rijksveldwachter terug gegeven. Het O. M. vorderde 1 maand gevangenis straf. Beklaagde verzocht om woorwaardelijk veroordeeld te worden. Mr. Stap noemde beklaagde geen beroeps misdadiger. Hij is in de versukkeling geraakt in Amsterdam, waar men vermoedelijk zijn geld, 47,50, heeft gerold. Pleiter verzocht eveneens een voorwaardelijke veroordeeling voor beklaagde. DIEFSTAL VAN EEN STRAND TENTJE. Vervolgens stonden terecht een drietal gede tineerde beklaagden: KI, B., L. D. v. E. en Jb. K., allen losse werklieden, zonder vaste woonplaats. De twee eerste beklaagden hebben zich op 12 September schuldig gemaakt aan diefstal van een pakje pepermunt, een flesch zuurtjes en een kussen uit een tentje, staande op het strand onder Bergen aan Zee, en behoorende aan den beeldhouwer Tj. Visser te Bergen. Den derde beklaagde wordt ten laste ge legd, dat hij aan dezen diefstal medeplichtig is geweest,"door op den uitkijk te gaan staan. Beklaagden zijn opgemerkt door den rijks veldwachter B. Strooker, die hen later heeft gearresteerd. Beklaagden bekenden hetgeen hen is ten laste gelegd. Het was oorspronkelijk hun be doeling om in dit tentje te overnachten, daar zij dak- en geldloos waren. De huisknecht M. Ravenhorst heeft de be klaagden gezien toen twee hunner in het tentje waren, terwijl d-e derde op den uitkijk stond Hij heeft daarop den in de nabijheid zich bevindende rijksveldwachter-brigadier- tifulair B. Strooker gewaarschuwd. De heer Tj. Visser, beeldhouwer te Bergen, verklaarde de gestolen voorwerpen tc hebben gemist. Er bevonden zich veel meer goederen in het tentje. Eisch releveerende, dat beklaagden meer dere malen zijn veroordeeld, vorderde tegen K. 6 maanden, tegen v. d. E. 10 maanden en tegen B. 4 maanden gevangenisstraf. Mr. de Groot zeide in zijn pleidooi zeer kort te kunnen zijn. De feiten zijn bewezen Pleiter wilde echter ookomen tegen de kras se wijze waarop het O. M. tegen deze be klaagden optreedt en motiveerde zooveel mo- gelijK zijn conclusie: de grootst mogelijke clementie voor 3en beklaagde, die vhn aea geheelen buit 2 zuurtjes heeft gekregen. DIEFSTAL VAN VEE UIT "DE WEIDE. De 24-jarige arbeider Jan C. te Kolhom moest zich verantwoorden ter zake diefstal van een koe uit de weide, gepleegd op 31 Juii te Barsingerhorn. De koe behoorde aan den veehouder P Wardenaar te Barsinger horn. Beklaagde verklaarde doof te zijn en werd Bijzonder ruim is voor een persoon als den ex-keizer van Duitsehlan-d het kasteel te Doorn niet te noemen. Deze P-roostldy telit twee verdiepingen bo ven het souaterrain. Het hoofdgedeelte der terraaverdieping wordt voor oen groot deel ingenomen door de zaal, onmiddellijlk gelegen achter de hal. Link® en rechts daarvan en in de twee vooruitspringende vleugels samen bevinden zich .vijf vertrekken, waarvan slechts een enkele al» kleine zaal kan worden aangemerkt. Dit gedeelte van het kasteel ligt ongeveer andej-halven meter boven het voorterrein. De tw-epde verdieping ia van ge- ijke ruimte. De kelderverdieping bevat, keu ken, provisiekamer, enz. Vermoedelijk da teert de inrichting en binnenbertimmering van het midden der vorige eeuw. Het gebouw zelve, in 't bijzonder het hoofdgedeelte stamt uit veel vroeger tijd. De ronde toren rechts aan den achtergevel ip waarschijnlijk nog de d'onjot? uit de eerste helft der 14e eeuw. Willem 111 van Henegouwen had zich al» graaf van Holland gemengd in do bisschops keuze van Utrecht 1322. Zijn gunsteling kon slechts twee der 44 «temmen behalen. Het kapittel wilde nu eens zich losmaken van be' moeiend» van buiten en koos Jacob van Ouds hoorn, die een jaar tevoren als deken den eersten steen had' gelegd aan den Domtoren. G'raaf Willem koelde zijn wrevel met het platbranden van dorp en slot te Doorn. Die landstreek was reeds vanaf 1100 al® bezit ting toegewezen aan den Proost van Sint- Maarten en domproost Floris van Jutphaas was Willem® grootste tegenstander geweest. Floris begon een nieuw kasteel te bouwen en zijn opvolger voltooide 'het in 1347. „Toen was 't een heerlijk en prachtig slot, welke alle de volgende proosten van St. Maarten bezeten' hebben tot den jare 1634." Toen was Proostdy onbegeven en Doorn werd gekocht 'door Reinier van G-oLstein, kannunnik ten Dom. Ook na de Unie van Utrecht waren de titels van proost en kan nunnik in stand gebleven ter wille der bij- hoorende 'bezittingen. Van geestelijke bedie ning was echter geen aprake meer. Deze Reinier ontving van de Staten der Provincie het volgend jaar de goederen in vrijen eigendom maar maakte ze weer z.g. leenplichtig aan den stadhouder Frederik Hendrik als graaf van Buren. Goltstein, Bertrand van Brocksdcrf, O'a- jutt Lauronts, graaf van Brocksdorf, proost van St. Maarten, Frederik Willem van Diest, Airent Karei baron van Hammerstein gehuwd met Johanna van Diest treffen wij achtereenvolgen® ale leenman-eigenaar a'an. In 1770 vinden wij &1« eigenaar Herman Frederik Richard Lynaiager. Het goed was in 1533 door de 'Staten als ridderhofstad ar kend. Tot zoover loojpen de geschiedkundige ge geven®, die ons ten dienst© etaan. In het kas teel zelve zal do verbouwing niet van girooten omvang zijn. 't Zal wel Februari worden voor de ex-keizer het slot kan betrekken. Mogelijk is, dat bij het bepleisterde gedeelte der bui tenmuren weer de steen wordt blootgelegd. De ingang van hot park aan den straatweg Utrecht'Arnhem thans afgesloten door een Tsaren hek, krijgt «en poortgebouw s&et wo ning mos hsd pcsïcnssl, Dissvoos en tevsse voor den dienst weidt ingericht de vroegere boerderij, aan de plaat» zelve gelegen en wel ke niet meer voor het landbouwbedrijf in ge bruik was. F en andere —ordrrc -f gelogen boerderij wonende p&dhtsr y?tv heder. 'komt otp do "hef- stede Oud-MidddLuar ir, de gemeente Stou- tenburg. VERDWIJNEND NATUURSCHOON. Het landgoed Oud-Crailoo, aan of gedeel telijk bttnnen de grenzen der gemeenten Bus- sam, Huizen, Blaricum en Haarden, met den hoofdoprijweg aan den straatweg naar La ren, ie sinds menscbemheugenis bekend als een geliefkoosde vrije wandelplaats'bij de in woners en bezoekers van het Gooi. Het maakt daarvan met het niet minder bekende Span- derswoud een der groote aantrekkelijkheden uit. Doch sedert den dood van zijn vroegeren bewoner, wijlen den bekenden kunstverzame laar den 'heer P. Langer'huizen, heeft het eeniige belangrijke bewerkingen met den bijl en de spade ondergaan. In het meer dan 100 H.A. groote boseh, met zijn talrijke rechtlij nige en kronkelende voetpaden, is de laatste maanden veel bout gehakt en. geropid, in verband met den aanleg van breede rijwegen. Mede is bereids aan de gtraatwegzijde e®n brosdo strook omgewerkt, welke sal moeten dienen om den te s mallen straatweg 30 4 24 M., breed te maken. Sedert een paar jaren reed# is ni. te Bussum een boofd-ambtenaar van den waterstaat gevestigd, die met zijn hulppersoneel plannen en teekeningen ont werpt voor de verbreeding van den rijksweg van Dietnen tot Laren. Crailo-o zal door riju nieuw aan ie leggen breede wegen in groote villa-wijken worden verdeeld en tevens voor het rij- (n.l. motor-) verkeer worden opengesteld. Het is jammer, dat om. het uitbreken van den oorlog in 1914 het grootsche plan ver ijdeld heeft, om. door samenwerking van eeni- ge kapitaal-krachtige grondbezitters en de belanghebbende maatschappijen en gemeen ten een groot deel van Oralloo en mede van het Bosch van Bredius in zijn oorspronkelij- kea toestand te behouden. Van dit plan was o.m. de pa» afgetreden burgemeester van Bussum, mr. H. Th. 's Jacob, een der voor standers. 'Zal in de naaste toekomst de lust en de ondernemingsgeest tot bouwen van villa's in het Gooi zienderwijze toenemen en een zelfde lot als Crailoo ondergaat, ook ten deel val len aan het meer in de richting der zee en Oud-Haarden gelegen landgoed „de Limi- ten", hetwelk sedert den verkoop dezen zo mer nog in handen is van een viertal grond- spacuLanten en makelaars? (K. v. d. D.) KORTE BERICHTEN. De H. V. Kui.ksche Mel'kproductenfa- briek heeft een© aanklacht wegens beleedi- ging ingesteld tegen, den heer J. Verhaar, rcfacteur van de R. K. Zuivel- en Margarine- bewerkers Orgaan van den Nederl. Bond „St. Antoni'us." De staking van de lompensorteerders te Zutphen is opgeheven; de stakers hebben rich neergelegd, bij 'bet acooord, hüu reeds bij dan aanvang d'er staking door d'e patroons aangeboden. Slechts de helft van het vroege re personeel wordt in dienst gesteld. Ten nadeele eener firma aan de St. An- toniehreestraat te Amsterdam zijn door een onbevoegde 1.0 pakken manufacturen afge haald. De gemeenteraad van Vela en stelde het veTmenigvuldigiugscijfer voor den hoof- delijken omslag vast op 2.45, evenalss verleden jaar. Ondanks het verzet van den wethouder heelt de gemeenteraad van Hilversum inge willigd het verzoek vau den bestuurdershond en den öhriatelijkan bestuurdersbond, ge steund! door da 8. D. A. P., oan personen met ëen inikomen beneden 2000 een toeslag te geven van 1 per eenheid brandstoffen. De bouwvakarbeiders, werkzaam voor do woningbouwTereen'iging „Volkshuisvesting", te Zaandam, hebbaj) het wedfe gestaakt. Zij eischen voor de vaklieden een weekloon, van 42.het bestaande loon bedraagt 87.50. De vóór 1914 gebruikelijke feesten ten Bove zullen in. het aanstaande winterseizoen niet worden hervat. LUCHTVAART INI CHINA. De „Times" meldt, dat de Ohinieesche re- geering volkomen het belaag inziet van het handelsvliegtuig voor de ontwikkeling van dun handel en het vervoer van de post. Zij is met Vinkers Ltd. in onderhandeling getreden over d'e levering van een groot aantal Vic- kers-Vimy handelsvliegtuigen van het type, gelijk aan dat, hetwelk den prijs van de „Daily Mail" heeft gewonnen. De regeerinig zal voor 1 millioen 800,000 pond schatkistbiljetten uitgeven voor het aanschaffen van vliegtuigen, vliegterreinen, herstellingsplaataen en administratiegebou wen. LOUIS BLêRIOT MOTORFABRIKANT. Louis Blériot, de bekende aviateur en bouwer van de meeste Fransche vliegmachi nes, ga-at rich, -blijkens een artikel in „L'Auto", toeleggen -op den bouw van een motorrijwiel. HULDIGING Lt. JAN OLIESLAGERS. De ook ten onzent welbekende vlieger Jan Olieslagers zal op grootsche wijze gehuldigd worden Het „Bbld. van Antwerpen" vertelt van die huldiging o.m. het volgende: EDMOND ROSTAND. Zaterdag 18 Oct. a.s. zal de heer Armand Faure uit Parijs een conférence hou-den over den sinds kort overleden Fransehen dichter Edmond Rostand en over het schoolleven in Frankrijk. (Zie advert, in dit nummer). Het Utrechtsche Prov. Sted. Dagblad schrijft naar aanleiding van een aldaar te hou» den soortgelijke lezing het volgende: „De heer Faun, Conférencier de l'Alliance Francaise" en „Officier d'Académie" is een buitengewoon redenaar en een uitstekend acclimator, die in het buitenland veel gedaan heeft om de ken» nis van de Fransche letterkunst en van het Fransche onderwijs te verbreiden. In Rus» land en in Amerika bijv. behoort hij tot de meest bewonderde conférenciers. Hij was gaarne bereid te spreken over Rostand, dien hij persoonlijk gekend heeft en wiens werk met het oratorisch talent van dezen spreker zoozeer harmonieert." „NIEUW LEVEN" MET „ORPHEUS". De zangvereenigingen „Nieuw Leven' met „Orpheus" -die ter gelegenheid' van het 15- jarig bestaan in de Harmonie een uitvoering van „Das Lied v-on der Glecke" geven, eta- leeren in deAtetefire van den heer Franken berg, Langestraat, de reeds veroverde me dailles en lauwerkransen, waaruit wel blijkt, dat de veroveringen van de vereenigingen veelvuldig zijn. MEDAILLES. In de étalage van den heer Öhr. Bakker, graveur, Langestra-at alhier, kan men thans een groot aantal medailles bewonderen, door den Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen bij hem aangekocht. BADHUIS WITTE KRUIS, lm dte week van- 6 tot 11 Gctober zijn in het badhuis vain het Witte Kruis genomen: D« hw J. Greet. Kooltuin, die ap d« Ia odbe üwtAntoonstte.'ing «xpoMnrde mat e«n door hem uitgevonden en eacisagesteMa ma- hine voor het schoonmaken van melkbussen, mng de voldoening amaken, dat zijn machine reeds in de praktijk wordt toegepast en bui tengewoon voldoet. De melkinrichting „Wilhelminn", School straat alhier, heeft rich zoo'n machina aan geschaft en de praktijk bewees, dat zo in sea behoefte voldoet. De eenige machine om- de buksen sohoon tc maken die tot nog toe 'bestond v-oldeod niet, omdat ze niet de zekerheid gaf, dat de bus sen afdoende gereinigd' werden. Een zachte borstel werd n.l. door de nau were ingang in de bus geduwd en dan machi naal rondgedraaid. De heer Giroot it van een geheel ander principe uitgegaan. Hij heeft lange borstels uitgedacht, die den vorm hebben van de bussen en deze van binnen en buiten niet alleen volk-omen reini gen, maar oolk glimfnen-d maken. Gedurende de behandeling draaien de bussen snel rond' en worden -de borstels systhematisch van heet water voorzien. (De borstel die den bovenkant van. de bus sen -bewerkt, is zoo gemaakt, dat ze versteld kan worden en daardoor voor bussen van elke afmeting gebruikt kan worden. De borstel die het inwendige bewerkt, kan alleen voor bussen van een bepaalde afme ting gebruikt worden; zo-odat- men vcor bus sen van verschillende grootte, afzonderlijke borstels no-o-dïg heeft. De uitvinding is voor zuivelfabrieken van gro-ote -beteekenis. 'Tot dusverre boende men nog steeds de bussen met de band. De ma chine, die ,niet veel plaats inneemt, maakt 't mogelijk dat men thans in een minimum van- tijd een groot -aantal bussen veel beter -kan bewerken. De verkoop is opgedragen aan de firma Bots, die de borstels voor de machine f&bri- óeert.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2