't KAN, 't ZAL Marktberichten. te mogen zijn. Hij is het met mij eens, dat ons huwelijk voor Karei een teleurstelling is en „Maar tante!" rpei Karei uit, berouwvol over al zijn minder mooie gedachten. „Na tuurlijk verheugt het mij, dat „Dat geloof ik graag, mijn beste jongen; ik weet het wel, maar wij beiden zien de zaak nu eenmaal zóó en daarom wilde ik je vra gen", zij stond op en nam een lange, gele enveloppe uit een' laadje van de naaitafel, „dat van mij aan te nemen en op Jantje vast te zetten. Dan kan hij mij later niet verwij ten, dat ik hem te kort heb gedaan", voegde zij er glimlachend bij. Annie, wat zwakjes nog, begon te schreien en Karei zat met neergeslagen oogen, ont roerd en verlegen; dan plotseling protesteer den zij beiden tegen tante's wondere goed heid en weigerden daar misbruik van te ma ken. Maar kleine Jantje in zijn stoel besliste het pleit door met een behendigen greep de gele enveloppe te pakken en luid kraaiend boven zijn hoofd te zwaaien. GfYtlMMI'"' VJonv» DE DURE BOTER. De vereenigingen van Groothandelaren in Boter vei'zoekt plaatsing van het volgende: Cinder het opschrift „Speculatie en boter- r ijzen" stond in heft Zondagsnummer van verschillende bladen een stukje van den Alg. Nederl. Zuivelbond, dat schijnbaar ten' doel had1 om te doen uitkomen1, dat de hoogere boterprijs en de schaarschte van het artikel in de vorige week allerminst 'te wijten zijn aan de producenten, maar dat de schuld, van het laatste althans eer gezocht moet worden bij den tusschenhandet, die de boter met spe culatief doel achterhield. Naar aanleiding hiervan zou de regeering alle partijen boter, voor zoover met het oog op wederverkoop voorhanden, in beslag heb ben genomen' en' zouden deze partijen tegf" zomerprijs worden afgerekend. Tegen deze verdachtmaking meent de Ve eenigig van Groothandelaren in Boter te moeten protestearen. Want het is beslist on waar, dat de verschillende combinaties van zuivel-producenten in de week van 1 tot 8 October meer boter zouden hebben afgeleverd dan gewoonlijk. Althans niet aan grossiers. Van alle kanten kreeg het bestuur der ver- eeniging voornoemd klachten, dat gewone wekelijiksche bestellingen niet of slechte ten deele wenden uitgevoerd. Bijna geen enkele grossier kreeg zijn gewone rantsoen. Wan neer het Zuivelkantoor velen hunner niet ge holpen had aan eenige kodhuisboter. dan zonden verschillende grossiers geheel van boter verstoken zijn geweest. Wat de Alg. Ne derl. Zuivelbond aan zijn vaste clientèle af stond' is ons natuurlijk onbekend, maar wan neer hij mocht twijfelen aan de waarheid van het bovenstaande, dan kan dit onzerzijds af- doende worden bewezen. Dat de regeering alle partijen boter, met het oog op wederver koop voorhanden, in beslag zou hebben ge nomen, is med'e in zijn algemeenheid abso luut onjuist. Zij legde alleen beslag op alle koelfauisboter, en wil nagaan, voor hoever de ze met speculatief doel is opgeslagen', hetzij door praaucemten grossiers of anderen. Hoe de regeering hiermede zal handelen is ons nog onbekend. Het laat echter den meesten vrijwel onverschillig, -omdat slechte enkele frossiens een'g kwantum van bcteekenis heb- m weggezet met speculatief doel. Meft de schaarschte in de paar laatste weken staat echter dit kleine kwantum in geen enkel ver band', wijl het, voor zoover ons bekend, werd1 weggezet in de zomermaanden. Ten slotte iets over de boterprijzen. In vergelijking met an dere landen zijn ze niet hoog, zegt de A. N. Z. Voor den verbruiker echter een schrale troost. Hij ware stellig beter tevreden gesteld, wanneer hem1 de overtuiging werd bijge bracht, dat de veehouder reeds nu, in Octo ber, de thans voor zuivel-producten geldende prijzen werkelijk moodig heeft, om een flink loonend bestaan te hebben, hetgeen hem ze ker door niemand wordt misgund. En dat die overtuiging nog biet algemeen, ingang vond bij, het publiek, weet iedereen, die erme de moeft omgaan. TOESLAGEN VOOR GEZINNEN VERZOCHT. De Nederl andsche Verceniginig van Ouders en Gezinshoofden heeft een adres- aan den minister van Binnenlandsche Zaken gericht, waarin zij verzoekt een kindertoeslag van 10 pet. van het salaris te verstrekken vanaf het eerste kind, zoolang ddft ten laste -van de ouders is en de leeftijdsgrens voor dezien toe slag te stellen op achttien jaar. Verder dringt zij aan op een jaarlijksehe huwelijkstoelagc van 15 pet. van het salaris, behalve wanneer man en vrouw beiden in dienstbetrekking zijn; ook ten opzichte van de reeds bestaande salarisregeling voor de oniderwijzers en: de thans door, de salaris- commissie voorgestelde salarisregeling voor de Posterijen en Telegrafie en die van de on derofficieren. PREDIKANTSTRACTEMENTEN. De commissie voor de predikantstractemen- ten en de pensioenen, ingesteld door de Alg. Synode heeft aan al de kerkvoogdijen opga ve gevraagd van de bezittingen en inkomsten der kerken en van de tractementen der predi kanten. INSTRUCTIEF KADER. Door den Inspecteur der Infanterie zijn aangewezen om de opleiding te volgen voor den rang van sergeant-majoor-instructeur bij de school voor verlofsofficieren te Amers oort de sergeanten H. Spronk, L. C. Beuzenberg, B. Kok, H. de Konigh'J. Dansen en H. L. Snoek, allen van de-Xe infanterie-brigade. EEN BOOMlPLANTDAG. Te Deurne, in de Peel, beraadslaagden de zer d'agen onder voorzitterschap van den bur gemeester, den heer J. C. van Beek, een aan tal ondierwijzers, raadsleden, geestelijke e.a. in het gebouw van den Boerenbond' over een, feestelijken boomplantdag met schoolkinde ren. v Na een uiteenzetlting van de heeren Dil- ling en de Koning werd: besloten omstreeks midden November 200 a 300 boomen te plan ten in het nieuwe dorp bij het station, waar toe eeni commissie van voorbereiding zal wor den benoemd. Tet herinnering aan den diag wordt op kosten van de Centrale Vereniging aan de kinderen een herinnering uitgereikt. De heer Ouwerling redacteur van,, de Zuidwillemsvaart" en groot natuurliefheb ber, is met de leiding van het feest belast. DE ACTIE VAN HET RIJKS PERSONEEL. Hot Uitvoerend Comité uit den Centralen Nederlandschen Ambtenaarsbond en den 1 Centralen Bond van Post-, Telegraaf- en Telefoon oersoneel heeft een adres aan de Twt ie Kamer gericht, waarin het de Ka mer verzoekt haar invloed te willen aanwen- ii, om in het wetsontwerp No. 233 (Uitkee- -ig extra maand salaris aan Rijkspersoneel) de volgende verbeteringen aan te brengen a. een verdubbeling der door de regeering voorgestelde uitkeering. b. aan na 1 Juli 1919 in dienst getreden vast-, tijdelijk- en hulppersoneel, voor elke maand, waarin dienst wordt verricht, 1/6 worde uitgekeerd van het bedrag, dat aan op of vóór 1 Juli 1919 in dienst getreden perso neel wordt toegekend; c. voor het intern personeel als basis voor de uitkeering genomen worde, het totaal der belooning in geld en van het inkomen verte genwoordigd door het internaat d. personeel, dat dagelijksch werkzaam is, maar dat minder dan 400 uren dienst in de afgeloopen 3 maanden heeft verricht, een uit keering ontvange naar reden van den ver richten dienst e. de uitkeering ook worde verleend aan de weduwen en weezen van in 1919 overleden personeel. PLAATSGEBREK IN DE TREINEN. De directie der Nederl. spoorwegen heeft bepaald, diat in tremen, waarin een restaura tiewagen en daaraan, verbonden doorgaande rijtuigen loop-en, d'e reizigers, die in de door- gangswagens moeten staan, de plaatsen mo gen innemen van de reigigers, die in het restauratierijtuig vertoeven. Bij- hun terugr komst moet aan laatstgenoemde reiziger hun plaats weder onmiddellijk worden afgestaan. CENTRALE SCHOENMAKERIJ. De Zaandamsche afdeeling van dten Ned. Bond van Schoenmakerspatroons heeft beslo ten tot het oprichten van een- centrale werk plaats, om door gebruikmaking van' de meest moderne middelen der techniek, te komen tot verkorting van arbeidsltijdi, bij, een redelijk loon en gereduceerde prijzen. EEN- NEDERLANDSCHE LEENING AAN OOSTENRIJK. Volgens dfe Neue Freie Presse worden in Nederland 'thans besprekingen gevoerd over een nieuwe leening, tot aankoop van levens middelen voor Oostenrijk. De heer Regen- d'anz, lid van de directie der Kreditanstalt, vertoeft reeds verscheidehe weken in Amster dam, waar de onderhandelingen plaats vin den. Het leeaingsbedrag beloopt 20 milli- oen, waardoor bet door Nederland aan Oos tenrijk verstrekte krediet tot 60 millioen zal stijgen-. Als dekking voor de nieuwe leening zouden de Weensche kunstschatten1 dienen. Ook in andere staten worden doof Oosten rijk teeningsonderhandelingen gevoerd, maar tot nu toe zonder succes, daar geen overeeur stemming om/trent het onderpand' kon wor den verkregen. GROOTE DIEFSTAL. EEN SCHEEPSRAMP. De directie van de Stoomvaartmaatschap pij „Princenhage" te Rotterdam heeft van den gezagvoerder van den motorschoener „Prin cenhage VI" bericht ontvangen, dat dit vaar tuig bij hooge zee op de klippen van Vardö gestrand is. De kapitein vreesde, dat het niet mogelijk zal zijn net schip te behouden. De uit 8 man bestaande bemanning is te Vardö geland. De „Princenhage VI", groot 221 ton, werd in 1918 gebouwd. Het schip was naar Bor deaux gegaan, had daar een lading wijn in genomen voor Vardö, weifee lading aldaar gelost is. Van Vardö zou het vaartuig naar Hammerfest vertrekken vor orders. Het is tij dens deze reis geweest, dat de stranding plaats vond. DE BESTRIJDING DER DUURTE. In een circulaire, door de Haarlemsche af deeling van den Landelijken Bond tot be strijding der duurte aan de leden rondgezon den, komt de volgende zinsnede voor „In de jongstleden Zaterdag gehouden vergadering van den Bond w.erd medege deeld, dat onder garantie van twee der groot ste bankinstellingen voorloopig een bedrag van vijftien millioen gulden in laatste instan tie beschikbaar zal worden gesteld, om on zen strijd tegen de prijsopdrijving en duurte te steunen voor het geval de handel piet be reid mocht zijn zijn medewerking te verlee- nen." STORMSCHADE <i crhriift uit Katwijk: nc N W storm van ae laatste dagen heeft ónder de visschersvloot nogal huisgehouden Terwiil de vleten in zee waren gezet, kwam -fp stomi opzetten, zoodat van binnenhalen geen sprake kon zijn. Van eenige vaartuigen zijn de vleten totaal weg. De vleten die nog aan boord gehaald konden worden, zijn erg gehavend De schade is voor de reeders vrij aanzienlijk. EEN ADRES. Door de Kamer van Koophandel te Arn hem werd besloten aan den Minister van 1 and bouw Handel en Nijverheid te verzoe- kpii het reglement op het vervoer per spoor- wen zoodanig te willen wijzigen, dat de spoorwegdirecties geheel aansprakelijk wor den gesteld voor het verloren gaan of be schadigd worden van haar ten vervoer toe vertrouwde goederen.Een vergoeding van f 0.60 per KG zooals nu bepaald is is al- 'ppo al door de stijging van de waarde van alle artikelen veel te laag. terwijl de geringe verantwoordelijkheid der spoorwegdirecties, slordigheid en onverschilligheid van het per soneel tengevolge heeft. Aan alle Kamers van Kophandel zal worden gevraagd dit adres te steunen. HAVENARBEIDERS. In de gisteravond gehouden huishoudelijke vergadering van de arbeiders, werkzaam in liet Havenbedrijf, belegd door de bootwer- kersvereeniging „Recht en Plicht", verkreeg het bestuur 'vrij mandaat om te handelen naar gelang der omstandigheden, zoodat het bestuur zoo noodig een daadwerkelijke actie kan beginnen, voordat de termijn van het collectief contract, dat op 31 December ein digt, verstreken is Dit is dus eenzelfde be sluit als o-isteren werd genomen in de te Rotterdam gehouden vergadering. MOORD. Den 18-en Augustus is de 28-jarige han delsreiziger A. C. Stadhouders, uit Souburg, de woning binnen,gedrongen van de alleen1 wonende juffrouw Van Gooi, te Breda, en heeft haar in borst en buik geschoten, ten ge volge waarvan de getroffene is overleden. Zucht naar diefstal was de aanleiding. Na de misdaad1 maakte Stadhouders zich uit d'e voeten'. Bij zijn arrestatie wilde hij zijn aanhouder melt een revolver neerschieten, doch deze wist de pols van' den moordenaar 'te grijpen, waar door de hand' zwikte en hiet schot den schul dige zelf in de rechterwang verwondde. Ter zitting van de rechtbank te Breda, werd tegen beklaagde, wiens kaakwond ver ergerde, zoodat bet spreken hem haast onmo gelijk is, vijftien jaren gevangenisstraf ge- ëisebt. Uitspraak over 14 dagen,. DIEFSTAL EN DESERTIE. Bij' vonnis van den- krijgsraad' in het eerste militaire arrondissement is J. A. B., milicien- soldaat van het 21e reg. infanterie, schuldig verklaard aan diefstal gepleegd door een ambtenaar van de gewapende macht, en de sertie en' deswege veroordeeld' tot eene gevan genisstraf van drie maanden en eene militai re detentie van twee maanden. TWEE MEINEED1GEN IN ééN ZAAK. Het vorig jaar werden te Kampen kaarsen gestolen' en de 'koopman B. werd wegens he ling gevangengenomen, omdat hij de kaarsen in ontvangst had genomen, terwijl mede aan wezig was B. V., koopman te Amsterdam, die die kaarsen gewogen had, Donderdag dtond B. te Zwolle terecht; hij zit reeds 7 maanden in voorarrest. B. V. was gedag vaard1 als getuige. Hij zat in een moeilijk parket bekendte hij, dat B. de kaarsen' ont vangen had!, dan was hij medeplichtig en zou hij na B. op het bankje kunnen plaats ne men. Hij bekende niet de feiten, hij kon zich niets herinneren. Nu vroeg de officier van justitie z'n onmiddellijke gevangenneming we gens meineed, welke eisch werd' ingewilligd. Tegen B. werd 4 jaar wegens heling ge- ëisebt. Zekere K., die te voren in deze zaak een meineed hadl afgelegd, ten voordeele van B., was door den krijgsraad' hiervoor tot 3 maanr den veroordeeld. Men verzoekt ons van de zijde der A. N. W. B. opname van bet volgende Onze werkzaamheid strekt zich over het ge- heele land uit; geen deeltje van ons lieve va derland waar de Bond niet blijk geeft van zijn zorg voor het toerisme. Wanneer in zijn vacantie de toerist uit het Westen gaat varen óp de Friesche meren of fiétsen op wandelen door de bosschen, over de heiden en heuvelen van Overijsel of Gel derland, hij vindt er den Bond', of richt hij zijn stuur naar de Zuid-Limburgsche dreven, daar waakt voor zijn veiligheid en leidt hem door ons Nederlandsche bergland, de Bond. De toeristen uit de grensprovinciën, zij vin den' op hun beurt in het vlakke land langs de zee den Bond, die hun den weg wijst door den wirwar van polderwegen langs de groo- te rivieren, de vaarten en kanalen, die hun een doolhof soms schijnen, om nimmer uit te komen. De Bond is den toerist een gids, waar hij ook moge zijn, hoe hij zich moge voortbe wegen', te land) of te water, ja, zelfs in de sa menwerking met anderen heeft doen aanbren gen. Het ndt van goede rijwielpaden', door hem' of met zijn medewerking aangelegd, de rustige wegen, waar de wielrijder buiten ge vaar en het stof der motoristen kan genieten van' de intieme schoonheid van ons land, de Bondswandelwegen, die duizenden geopen baard hebben hoe mooi ons eigen vaderland is, het zijn alle bewijzen dat er gewerkt is, steeds door gewerkt wordt voor het toerisme. Hoe menige weg is verbeterd, Jioe menige goede verbinding tot stand gekomen op ini tiatief van den Bond!, met zijn voorlichting, zijn medewerking. Dat alles nog in herinnering te brengen, heeft niet ten doel ons zelve een pluim op den' hoed' te zetten, eigen lof uit te bazuinen, ach, een bekent! Nederlandsch woord weet den lust daartoe wel te bedwingen. Neen, dat wililiem wij niet, dat behoeven wij ook niet, dat -dóen anderen voor ons wei in woord en geschrift. Over waardeering van ons werk hebben wij waarlijk niet te klagen. Ons doel is een ander. Wij1 zijn in de dagen der a'deelingsverga- deringen, de leden van ons Dagelijksch Be stuur doorkruisen het land om ruggespraak te houden met de leden in de verschillende provinciën', om te hooren, wat er aan ons werk nog ontbreekt om nieuwe denkbeelden te vernemen, om gegevens te verzamelen, waarop nieuw wenk zal kunnen opgebouwd worden. Het is wel eens teleurstellend, dat wij' groo- te reizen maken, heele dagen daarvoor uit zijn en dan te moeten ondervinden', dat er zoo weinig belangstelling is voor die verga deringen. Mag dit eenerzijds een vereerend bewijs •zijn van de tevredenhe'd onzer leden met den gang van zaken, anderzijds geeft ons die slechte opkomst een gevoel vaan onvoldaan- heidi, dat wij de leden niet voldoende overtui gen, dat niet alles van- bovenaf kan en moet geschieden. Maar daarom niet getreurd; wij doen on zen plicht, zooals het reglement het ons voor schrijft en zullen maar welgemoed doorgaan, de dingen te doen, die onze hand vindt om te doen ten bate, van het toerisme. Wij zaten op de fiets, wij wandelden, wij treinden, de boot voer ons over de Zuiderzee. Op die reizen zie je veel, hoor je veel en pie ker je veel. Je ziet massa's fietsen met gele en half roode rijwielkaarten en verwondert je, dat nog niet veel meer menschen hun rijwiel te gen, schade en vermissing verzekeren De Bondsleden kunnen dit tegen verminderde prijzen doen, op jaarpolis of per reis. Je piekert er over, waarom die half roode kaarten toch niet jifgeschaft worden, nu al de andere kaaiten al zoo prijzig geworden zijn en hoopt op betere tijden. Je piekert verder en vraagt je afhoeveel van die fietsrijders, wier belangen wij al zes en dertig lange jaren behartigen, zijn nog geen lid van den A. N. W. B. of liever, je piekert, hoe kunnen wij die menschen toch bewegen om zich bij den Bond aan te slui ten, want we weten maar al te goed, dat het meerendeel nog geen lid is. Wij zien een bondsinsigne op een pet en gevoelen neiging, om dat lid eens te vragen, hebt gij nu geen mooie gelegenheid om uw heel gezelschap lid te maken. Er worden straks geen belastingen meer geheven op rijwielen, laat men den Bond die penningeven geven, verhoogd tot de waarlijk niet hooge contributie van vier gulden. Je zag langs de wegen de nieuw geschil derde bondswegwijzers staan, de lust be kroop je om aan de noodrem te trekken om dat groepje wielrijders, dat daar juist voor bijgaat, de vraag toe te roepen: Ben jullie wgl allemaal lid van den A. N. W. B.? Wij moesten in het vriendelijke Hoom overnachten om op tijd in Friesland's hoofd stad te zijn voor de vergadering en zaten des avonds wat te lezen in de koffiekamer i kwamen een paar jonge menschen aar de groote, ronde leestafel zitten, het is er och wel aardig in de kofifekamer van zoo'n echt ouderwetsch hotel. Het waren zeilers, zoo als uit een gesprek met den gemoedelijken hotelhouder bleek; wij voelden er veel voor om een praatje te maken en hun dan eens te vragen of ze lid van den Bond waren en an ders te wijzen op hetgeen door ons voor het watertoerisme gedaan is, maar wij lieten door eeri artikel in de „1 laagsche Post" en een smakelijk Zuiderzeebotje, dat wij veror berden, de kans daartoe voorbijgaan; toen wij figuurlijk van wal wilden steken, maak ten zij aanstalten om het meer in letterlijken zin te doen: zij betaalden hun biertje en gin gen naar boord. Do it now! hdden wij te laat bedacht. Een auto tufte aan. nu dachten wijsla je je slag..helaas, de auto bleef even staan bij den bondswegwijzer, op den hoek van de straat bij het hotel, de automobilisten keken, hoe ze verder moesten rijden. Zouden zij ook lid van den Bond zijn? Wij gingen vroeg te ruste in een groot ou derwetsch bed, op een groote ouderwetsche kamer, maar toch waren er ook weer de bewij zen van den modernen tijd, electrisch licht, een zeil op den vloer, flinke waschgelegen- heid, ruime kasten; een goed bondshotel, de Doelen, met matige prijzen, een ouderwetsch ontbijt, waaraan je je wel voor den geheelen da<t kunt tegoed doen Er zijn toch nog ho telhouders, die het goed met ons meenen, dachten wij, maar toen wij die gedachte zoo stil voor ons zelve geuit hadden, verschenen voor onzen geest een heele rij hotelhouders, die bet ons toch ook heel goed hadden laten hebben tegen matige prijzen. Maar er zijn er ookbrrr.- De Bond zal zeker goed doen aan dit vraagstuk zijn volle aandacht te schenken De goeden moeten het niet voor de kwaden ontgelden; uit een gevoerde brief wisseling over een opmerking onzerzijds „nr Week ons. dat' dit gevaar telkens óch voordoet, tot schade van hen, die werke- liik billijk rekenen Wij hopen dat het mo gelijk zal zijn, dat het handboekje in het ko mende jaar daarover weer voldoende licht zal verspreiden. Het comfort in de hotels is heel wat veibe- terd bij vroeger en wat zindelijkheid betreft, daarvoor behoeven onze Hollandsche hotels de vlag voor niemand te strijken. Ook vóór die hotelverbetering heeft de Bond met succes gewerkt; het aardige boekje van de hand van onzen 2e voorzitter-hoofd- consul bevat tal van goede wenken; als onze bondsleden eens minder tevreden zijn met een hotel, laten zij dan eens gemoedelijk praten met den eigenaar en hem op dit boekje wij zen, hem aanbevelen bij den Bond zijn licht op <te steken, hoe de toeristen het eigenlijk gaarne zouden willen hebben. Niet alles be hoeft handen vol geld te kosten, menige ver betering is zonder groote kosten aan te bren gen. In den vroegen ochtend zijn wij nog even door de stad gewandeld; Hoorn is wel de mooiste der oude steden aan de Zuiderzee, zij is geen ville morte, al was haar beteeke- nis eeuwen geleden grooter dan nu. De her innering aan de dagen, dat de Bond er zijn vergadering in '16 heeft gehouden, doemde op, het bezoek, dat wij er brachten met de af gevaardigden der vreemde toerbonden kwam ons weer voor den geest. Enkele brokstuk ken, die wij geschreven hadden over Alkmaar, Hoorn, Enkhuizen en de Zuiderzee riep ons geheugen weer op en weer dachten wij: waarom zijn er niet twee-, drie-, viermaal zooveel leden, de Bond doet toch zooveel; nooit zit hij stil, altijd wordt er gewerkt en veelal hard gewerkt, in zoovele opzichten, op zoo velerlei terrein. Laten onze leden toch beseffen, dat dit werk alleen kan blijven gedaan worden, ais wij in aantal vermeerderen; al dat werk eischt groote bedragen van de kas, wij moe ten steeds sterker worden in onze middelen. En dat kan. Wij zullen voor sommige diensten op den duur niet zonder overheidssteun kunnen, trouwens wij mogen daarop een zeker recht laten gelden, maar daarnaast moeten de le den ons in staat stellen ons werk te blijven voortzetten, te verbeteren en uit te breiden. In eigen kring kan men daar 'het meest toe mee werken vraag in uw omgeving, wie nog geen lid is en gij zult zelf beschaamd zijn te er varen, dat gij zonder groote moeite nog me nigeen kunt bewerken om lid te worden. Be schaamd, omdat gij het nog niet eerder ge daan hebt, beschaamd omdat het zoo ge makkelijk gaat, want zelden zult gij hooren de Bond, dien ken ik niet, wat doet ie? En gij, die in colleges zitting hebt, over- weet eens, of het niet gerechtvaardigd is om op de begrooting een 25 of meer uit te trekken voor het buitengewoon lidmaatschap van den Bond. En ligt het ok niet op den weg van Maatschappijen en groote onderne mingen? De Bond verdient toch zeker wel aller steun. Daar moét het naar toe, wij moeten, nu alles aanmerkelijk in prijs gestegen is, on ze geldmiddelen versterken, maar ook moeten wij versterken onze zedelijke kracht, Ons le dental moet stijgen, verdubbelen, verdriedub belen tot ons moeten wij trekken allen, die voelen voor het nationale werk van den Bond, van den Bond, die officieel erkend is te zijn een instelling van algemeen nut. Het aantal moet nog vermeerderen, maar ook ons aanzien en door toetreding van vele groote lichamen en offiöeele bestuurscolle ges. Kan dat? Zal dat? 't Zal. Aan u, medeleden, het antwoord; gij moet werken, krachtig en onverdroten, onvermoeid. Wij liepen door het stille Hoom in den vroegen Zondagochtend; wij waren vervuld van die gedachten; wij velden hoop, wij voelden twijfel en Toen stonden wij plotseling voor het beeld van Jan Pietersz. Ooen, Hoorris grooten zoon. En was 't alsof ons tegenklonk zijn sterk, moedig woord: Etide deespereert niet. W. J. L. ALKMAAR, 13 October 1919. Op de weekmarkt waren aangevoerd: 21 paarden 150 tot 800, 73 koeien en ossen 350 tot 900, 26 nuchtere kalveren 30 tot 50, 166 magere schapen 30 tot 90, 57 magere varkens 70 tot 120, 132 biggen 10 weken 28 tot 52, 38 bokken en geiten 10 tot 30. ALKMAAR, 18 October. De aanvoer op de botermarkt was heden: 1026 kop. Hoogste markt 1.85, middel'/ 1.80, laagste 1.75. Kipeieren 20 a 21. Eendeieren 15 per 100. ALKMAAESGHIE! EXPORT VEILING. BEDROG DOOR BOEREN. Men schrijft aan de Res.»bode: In de Haarlemmermeer komt het voor, dat boeren 2 maal dezelfde tarwe inleveren wat hen de tweede maal nog een zoet winstje van f 6 f 7 per H.L. oplevert. En hoe leveren ze 'm dat? De boeren hebben moeten opgeven o.m. hoe» veel H.A. door hen met tarwe bezaaid is. Nu zijn er die b.v. 10 H.A. hebben opge» geven, die ook bezaaid zijn geworden en de gelegenheid kregen aan de regeering te leve» ren 500 H.L., terwijl de opbrengst gemiddeld maar 300 H.L. kon zijn en was. De 300 H.L. (werkelijke opbrengst) wordt geleverd voor 30 per mud, waarna ze te Hoofddorp worden geveild en (door een last» hebber) teruggekocht voor 23 k 24. Dan gaat volgende reis de resteerende 200 mud naar de inleveringsplaats en wordt 200 maal 6 k 7 gegrepen of zoo de regeering 12 k 1400 benadeeld. En of dat wel werkelijk gebeurt? 'k Noem je man en paard die vertelde dat hij het zelf gedaan heeft. Hij zegde er nog bij, nu ja! dan grijp je maar weer 6 pop per mud van de regeering. Ze moesten toch we» ten dat 50 mud per H.A. niet kan en de gele» genheid tot zooveel leveren niet geven. Men wist te verzekeren, dat die dubbele in» levering de regeering wel eens een paar ton kon kosten enkel alleen de Haarlemmermeer. In de maand Juni 1.1. werd te Venlo een grooten diefstal gepleegd uit de brandkast van de S. S., waarin zich. toen eene belangrijke som gelds bevond voor een extra uitkeering. Thans bevond zich wederom een aanzienlijk b.edrag in de kast voor de extra uitkeering aan het personeel, doch had men als voorzorg de? nachtwacht er bij op wacht gesteld. Don» derdagnacht heeft men wederom getracht zich van het geld meester te maken, doch, dank de activiteit van den bewaker moesten de dieven, die zich reeds toegang tot de vestibule van het station hadden verschaft het hazenpad kiezen. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek had tot resultaat, dat op een der nabijzijnde wegen een auto werd aangetroffen waarin als chauffeur zekere v. L. uit Rotterdam, een al» daar bij de politie welbekend persoon. Hij is naar het politiebureau overgebracht en voor» loopig in arrest gesteld, doch zal vermoedelijk, aangezien er geen bewezen, feiten zijn, weder» om op vrije voeten moeten worden gesteld. De personen, vermoedelijk 2 of 3, konden niet worden achterhaald, doch het onderzoek wordt voortgezet. ft ATlRIUIA A R 17 October. In de hed'en 'gehouden veilingen werd be taald voor: Bloemkool le soort (per 100 st.) 14.00 a 19.40, 2e soort 8 a 12. Roode kool 3.10 „a 4, Gele kool 3.20 k 4.20, Witte 'kool 0.50 a 1 per 100 E.G. Wbrtelen per 100 bos 1.70 a 3.90. Bieten per 100 K.G. 1.00 k 2.80, Slaboonen per 100 KG. 7 k 40. Andijvie per 100 stuks /lk/ 2.80. Koolrapen per 100 K.G. 2.00 a 3.20. Prei per 100 'bos 5.20 k 0.50. Spruiten per 100 K.G. 18 a 35. Spinazie per 100 K.G. 12.50 a 18.50. Selderie per llOO' 'bos ƒ.1 3. Appelen per K.G'. 0.05 k 0.20. Peren per K.G. 0.04 a 0.25. Druiven per K.G. 0.50 a 0.58. .AMSTERDAM, 17 October 1919. AardappelenElaikkeesche eigenheimers 5 a 5.10, Sipuische eigenheimers 6 k 5.25, Zeeuwsche blauwen 5.50 k 0.75, Zeeuwsche bonten 6250 k 7.10, Zeeuwsche eigenheimers 3.50 k 4.75, Zeeuwsche blauwe eigenheimers 4.80 k 6.10. Aan voer 6 ladingen. WAKMiENTTÜTZEN, 17 October 1919. Aardappelen: Red Star 4.70, Bravo'e 6.00 a 5.70, Blauwe aardappelen 8.50, Uien 8.90 k 9.50, Gele nep 9.40 k 10.40 Wortelen 2.20 a 2.50, Roode Ikoel 3.00 a 4.10, Gele kool 4.10 a 4.40, Witte kool 0.90 a 1.10, alles per 100 K.G. NOORPSCHARWOUDE, 17 Oct. Aardappelen: Eigenheimers 6 k 6.30, Blauwe 5.40 k 6.70, Bravo'» 5.20 k 5.70, Red Star 6 a 5.80, Roode kool 3.90 k 4.50, Kleinere 2.10 k f 2.70, Gele kool 3.90 a 4.00, Kleinere 2.10 k 2.30, Witte 0.90 a 1.20, Grove Uien 8.80 a 9.50, Drielingen' 8 a 8.20, Nep 10.70 k 11.90, Peen 1.80 a 2.50, Kroten 2.10 k 2.60, Ramana» 1.60 k 1.80,

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 7