Bin ii on land. Rempnff-d Nieuws Provinciaal Nieuws, Telegrammen van heden. Stadsnieuws. BUX-SMÊÉSTER V WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeens ken- nift? dat heden op de uemeeate-Sccretarie ter visiv Lijn geiegd: L&gea van: a. r. C BiXARG, fabrikaat aldaar, om vcigu lining tot net oprichten van een fabriek voet sodubtrtiuing, waarin een stoomketel van hoogstens 6 atm. spanning, een electro-motor van 5 P.K., twee roerketels, twee waterpom pen, een mensrbak en een reservoir, in het perceel VOORMEER, Wijk D, No, 12; b. W OODIJN en P. MODDER, aldaar, om vergunning tot het uitbreiden van eene emailleerinrichting, door het bij plaatsen van een zandblaasmachine en exhauster, tedrijven door twee elec- tromotoren van 5. en 3 P.K., in het perceel I.AAT, Wijk D, No. 66; 2e het door Heeren Gedeputeerde Staten van Noord-Holland aan H. M. de Ko ningin gedaan verzoek met bijlagen, om vergunning tot het oprichten van een ben zinebewaarplaats op het perceel VAN DER KAAYSTRAAT, Wijk E, No. 30. Bezwaren tegen een en ander kunnen wor den ingediend ten Raadhuize dezer Gemeen te, mondeling op Maandag 3 November e.k., 's voormiddags te elf uur, en schriftelijk vóór of op dien tijd. Gedurende drie dagen vóór gemclden dag kunnen de verzoekers en zij, die bezwaren hebben ingebracht, op de Secretarie dezer Ge meente van de ter zake ingekomen schriftu ren kennis nemen. Alkmaar den 20 October 1019. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. RIPPING, Voorzitter. DONATH, Secretaris. Dc MINISTER EN „ONS BELANG." Naar aanleiding van het schrijven van den minister van Oorlog omtrent den toon op de verschillende vergaderingen van de On- derofficiersvereeniging „Ons Belang", zond het Hofdbestuur $ier vereeniging aan den minister een schrijven met verzoek te mogen vernemen in welke vergaderingen de leden zich hebben geuit als door den minister be doeld. Het hoofdbestuur vervolgt: Het zal u bekend zijn dat de ontevreden heid in het onderofficierskorps, ten gevolge van de zeer slechte levensomstandigheden, waarin de onderofficieren verkeeren, groot was en dat alleen een door de organisatie ge leide en breed opgezette actie, waarvan resul taten verwacht mochten en ook verwacht wor den, deze ontevredenheid in goede banen Icon leiden en door afdoende maatregelen van de Regeering kon worden bezworen. Dat on danks de welbewuste en krachtige leiding en kele afwijkingen voorkwamen is hoewel het hoofdbestuur dit ten zeerste betreurt en er zooveel mogelijk tegen opkwam niet te voorkomen. Wij zullen op het algemeen hierop wijzen en willen gaarne de door u bedoelde persoon of personen individueel op het verkeerde van zijne (hunne) handelingen wijzen, zooals dit enkde gevallen ook reeds gebéurd is. Wij zijn van meening dat orde en rust in het léger en vooral in het onderofficiers korps, thans meer dan ooit noodzakelijk zijn, maar ook zijn wij overtuigd, dat met beloften en gedeeltelijke voorzieningen, trots het ver trouwen dat de leden in ons sl ellen, slechts een schijn-tevredenheid zal worden verkre gen. UEd. ten slotte dankzeggend voor het in ons gestelde vertrouwen, spreken wij de hoop uit, dat door u al uw macht en invloed zal worden aangewend om de materieele en mo- reele positie van den onderofficier met den meesten spoed te verbeteren. De minister heeft hierop geantwoord Van de mededeeling dat uw hoofdbestuur in het algemeen zal wijzen op het betreurens waardige van afwijkingen van goede mili taire vormen van onderofficieren op openba re vergaderingen uwer vereeniging, nam ik goede nota: Ik meen echter niet te moeten ingaan op uw venroék om u tot dit doel bepaalde geval len en personen op te geven. Ik heb intusschen met waardeering gele zen, dat uy/ hoofdbestuur op grond van zelf verkregen gegevens, reeds een bepaalde per soon op het verkeerde van zijn handelingen heeft kunnen wijzen en vertrouw, dat het in deze richting verder ten goede zal medewer ken. AFBRAAK VAN DUITSCHE OORLOGS- SCHEPEN NAAR NEDERLAND? Dezer dagen maakten wij melding van een correspondentie in de „Petit Parisien" volgens welke de Amsferdamsche firma Wijn schenk een groot partij afbraak van Duitsche oorlogsschepen zou hebben gekocht. De Tel. deelt thans het volgende mede: De Arbeidersraad te Dantzig had besloten met alle ten dienste staande middelen te be latten, dat deze schepen ook naar Nederland zuilen gaan. De Raad is van oordeel, d'at dit afbraak- materiaal in Duitschland moet blijven, waar er dringend behoefte aan is. Uitvoer van dit materiaal, bevordert de werkeloosheid. Hierbij komt, dat de firma Wijnschenk de oude kruisers tegen belachelijk lagen prijs ge kocht heeft.. Alleen het koper is meer waard dan wat de firma voor het geheel betaalde. IN RUSLAND VERTOEVENDE NEDERLANDERS. Nadat de pogingen, ingesteld door het Ne- derlandsche gezantschap .te Stockholm, om uilt Denemarken aan de in Rusland vertoe vende Nederlanders, door middel van het Deensche Roode Kruis, levensmiddelen en artsenijen te zenden, rijn mislukt, op grond daarvan dat de Finsdi-Russische grens ge sloten is, zullen deze levensmiddelen, totaal ca. 5600 Kg., en liggende te Kopenhagen, teneinde algeheel bederf te voorkomen, bin nenkort weder van de hand worden gedaan. Of onze landgenooten ongeveer 34 families mei circa 100 personen, zich nog le Moskou bev'nden, kan niet met zekerheid worden ge zegd, omdat den laatsten lijd geen enkel be- richt daarover is ontvangen. De postverbin ding tusscben Skandiiiavië en Rusland is ge- Ihcct' ft* aan de betrekken Nederlanders'vergunning moet henbee toegezegd om het land te verla ten', is hiervan iet nu tee geen gebruik ge- maakt. Vermeed weid*, dat er geen irunapert- gdegnchdd voorhanden ia. DE VRIJE UNIVERSITEIT. Biji Kon. Besluilt is de Vrije Universiteit te Amsterdam, uitgaande van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gereformeerden Grondslag, aangewezen- als bevoegd tot het verleenen van doctorale graden in de Neder- SLECHTE WAAR VOOR GOEDKOOPE MARKEN. Wij lezen In het Handelsblad over het bo venstaande het volgende: 't Is ongelooflijk in welke hoeveelheden de marken, die tegenwoordig voor honderd gul den- de duizend stuks te koop zijn, de laatste maanden over onze Oostelijke grenzen gaan, om in Duitschland te worden Ingewisseld tegen allerhande huishoudelijke artikelen en landlbouwwerktuigeE, -terwijl ook rijwielen, maar dan liefst zonder banden Mj groote hoeveelheden worden opgedaan-. Dooi in heel veel -gevallen- hebben de koopers, die op een koopje uitgaan, aan wat ze binnenhalen een pkoopje" in de aUereleditste beteekenis van het woord. Overal waar men komt op de Lim- bnrgsche dorpen, iioort men verhalen ever keurig afgewerkte Duitsche fietsen, die ech ter haar eigenaar dadelijk Mji den- eerste» tocht al in den steek Heten, doordat hij radi caal door zijn frame heen zakte en dus in eens wist dat hij: zijn marken tegen een hoop je oud-roest had ingewisseld of minder radi caal een van zijn pedalen aftrapte en dus nog een tijdje de illusie behield, dat er aan zijn nieuwe kar maar een kleinigheid man keerde. N En dan' die landbouwwerkttdgen, die tegen woordig uit Duitschland komen! Ze zien er frisch genoeg uit, het houtwerk van de hak selmachines groen met zwarte biesjes aan den buitenkant en frisch rood aan de binnen zijde -de waaiers solied bruit? over geheel hun romp, maar o wee het ijzer dat aan alles verbruikt is. Ploegscharen van week ijzer, eg- getanden van wede ijzer, zoodat in heel- veel gevallen het resultaat van den aankoop geen ander is dan verlies van een zekere hoeveel heid marken plus een zeer groote dosis erger nis. „De Pruus" heeft, ook vóór den oorlog nooit heel hoog bij den Limburger in aan zien- gestaan, omdat hij er op handelsgebied manieren op na hield, die den trouwhartigen Limburger tegen de borst stuitten. De Lim- buxgsche zegswijze „de beste Pruus het nog 'n peerd gestj-oien" dateert uit dien- tijd'. Op 't o ogen blik heeft hij, voor den Limburger, die den laatsten Tijd 'zaken met hem gedaan heeft, -ten minste een hede stoeterij- gestolen! En dan- heet het nog dat men er in Duitsch land over denkt om de prijzen der artikelen, bestemd) voor verkoop naar ons land in zoo danige mate te verhoogen, dat bij de vaststel ling daarvan' rekening wordt gehouden met den lagen koers van de mark. La-ten de han delaren over de grens zich toch tienmaal be denken eer ze "daartoe besluiten, want dan komt -geen Hollander meer iets koopeo van al den rommel die, gemaakt van slechte grondL stoffen door onbekwame werkkrachten ei genlijk alleen maar waarde heeft voor teen koopman in oud-roest. Zooals nü de zaken staan, blijven1 althans velen zich door de foedkoppe marken -laten- verleiden om op een oopje uit -te -gaan: je kunt nooit weten, zeggen ze, er zal toch allicht wét goeds tus scben loopen maar dan blijft Duitsdiland zelf zitten met dén rommel die daar al even min bruikbaar is als hier en. de marken uit Holland blijven bovendien uit. DIERE MELK. OEN BOTER. De Federatie van Transportarbeiders hield Zaterdag een huishoudelijke bestuursverga dering, waarin werd besloten, voorloopig niet over te gaan tot daadwerkelijke actie en onder protest genoegen te nemen met het voorstel, van den Loonraad. Ook werd be sloten de werkloozenkas te aanvaarden. AMSTERDAM IN TIET DONKER. We lezen in het Maandagochtendblad: Op het meest ongelegen oogenblik, om kwart voor zeven toen Amsterdam aan ta fel was en mm aan alles dacht, behalve aan die groote inrichting, mei naar geweldige machines» op de-Hoogte Kadijk, die het elec- trische net voedt en licht en' beweegkracht geeft, begonnen alie eiectrische lampen in de stad op een suspecte manier te knipoogen. „Nou dat is een grapje," dacht iedereen en men tai'ekle verder. Maar het knipoogen begon onbehoorlijke afmetingen aan te ne men dat was geen knipoogen meer. Dat begon irriteerend te worden. En juist toen iedereen haastig begon te grabbelen naar achteloos weggestopte stukjes kaars en toen oude peitroieuihïiampön uit naar vergetelheid werden gerukt, werd het donker. Absoluut donker. De kwajongens op straat begonnen te gillen en ander -lawaai te verwekken, de trams stonden roerloos op de plaats waar ze toevallig waren op de helft van een wis sel, of tegen een brug aan, of op een paar me ter van een halte, of'voor een net café, of zóó maar ergens. Dat was geenszins een. pret je en ook heelemaal niet zoo bedoeld. Men- schen, die altijd mopperden, dat de tram zoo vervloekt langzaam reed, zaten nog even te wachten of-ie nog wat van plan was, verlie ten timide den donkeren wagen en sleepten zich huiswaarts in de duisternis. En toen begon het vriendelijke, geheimzin nige lichtspel in de stad. Bij 'je overburen, die eindelijk het mopje kaars hadden gevon den, begon een flauw lichtschijnsel d-oor de ramen te schemeren. Bij anderen duurde het weer langer. Die hadden je kon- het zoo verkneuterend narekenen aditer elkaar aan In de donkere learners loopen zoeken naar het eenige doosje lucifers en- dat was nog voch tig. Bij hoeveel gezinpen zou de Zondag ont heiligd zijn doof betreurenswaardige slechte taal, uitgesproken in duistére «ogenblikken. En overal drong het benepen licht van kaars jes en olielampen door de ruiten. Maar de straten waren duistere gaten en alleen taxi's toerden met onbehoorlijk plezier en red-en je over je beenen en bezorgden je onophoudelijk stuipen van schrik. De mannén van de elec- tridteit snorden door de straten en ploeterden bij velerlei electridtdtsinriditingen en de te lefoon jufiïOuw zei al, wanneer je de G. E. W. aanvroeg: ,.Is het voor het licht meneer? Probeert u het dan maar niet." want als er in Amsterdam storing is, leuteren de vak- menschen niet aan de telefoon, maar gaan er op uit om te kijken waar het hapert. Maar toen om twintig minuten voor acht er een zucTit van verlichting door Amsterdam ging, omdat de verlichting het weer „deed" natuurlijk kwam er nog even een knipoogje, om ons nog een laatsten kippenschrik te be zorgen konden we iets omtrent de oorzaak te weten komen. Een zware kabelstoring in de richting Sdtaellingwoüde had ons dit uur tje duisternis bezorgd. D®. NETELENBOS. Mr. VAN GROENENDAEL EN DE ANNEXIONISTEN. De Brusselsche correspondent van de Tel. schrijft Het Comité van Nationale Politiek heeft naar aanleiding van mr. van Groenendaei's verklaringen in de Tweede Kamer een schrij ven gericht tot den Belgischen minister Hy- mans, waarin (bei er bij dezen op aandringt, op grond van de verklaringen van mr. van Ciroeneri-dael, den mogendheden te vragen een volksstemming -in Nederiandsch Limburg uit te schrijven voor het nemen vars exterritoriale beslissingen. CHANTAGE OF GRAP? Onlangs werd melding gemaakt van een poging tot afdreiging van den heer S. aan den Rijksweg te Sittard. De man moest op een aangegeven plaats 50 gulden neerleg gen, anders zou tnen een geheim van hem openbaar maken. De heer S. deed dit, doch waarschuwde de marechaussee, die de 2 schrijvers inrekende, toen zij den buit dach ten binnen te halen. Aangezien hier een lief desaangelegenheid in het spel was, wilden de beide dreigbriefschrijvei's hel doen voorko men, alsof het een grap gold. Oorspronkelijk werd van rechtsvervolging afgezien. De heer S. veranderde echter later van meening en diende toch een aanklacht in. Vrijdag werd voor het kantongerecht de zaak behandeld. Beide beklaagden werden veroordeeld tot het betalen van 50 boete, te schenken aan de R.-K, Profcstantsche en Israëlietische ar men. KORTE BERICHTEN. UIT HEILOO. - In „Ons Blad" van Zaterdag 18 October komt een bericht voor over de verkooping der goederen van den heer Jb. van der Mo len Jr. Hierin wordt gezegd, dat het door den heer C. Rooderwijn gekochte bestemd zou zijn voor een N V Bouwmaatschappij te Amsterdam, die er een straat doorheen zal trekken van den Straatweg naar de Oosterzij en daarop arbeiderswoningen zal bouwen met heerenhuizen aan den Straatweg. Direct na de aanvaarding zal met den bouw wor den begonnen. Naar de heer Rooderwijn ons persoonlijk verzekerde, bestaan dergelijke plannen bij de ebwuste Bouwmaatschappij niet. Het ligt integendeel in de bedoeling, den grond voorloopig te verhuren, om deze eerst later perceelsgewijze als bouwterrein te verkoo- pen. Velschillende gezinnen in tijdelijke nood woningen zullen dus vergeefs gemeend heb ben een lichtpuntje te ontdekken. UIT BERGEN. Op heden is een detachement van het 21e reg. infanterie te den Helder ontheven van de detacheering bij het bewakingsdetachement en in het garnizoen teruggekeerd. UIT OTERLEEK. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer P. Goedt, thans chef aan den proeftuin te Bos kop is dén 14 dezer door den minister van landbouw benoemd tot tuinbaas aan de land- bouiwhoogeschooti te Wageningen met ingang van 1 November. UIT OUDORP. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente in voltallige zitting. Van de gemeente Alkmaar was een schrij ven ingekomen, waarin werd toegestaan, dkt de Molenbuurt bij het electrisch net dier ge meente wordt aangesloten. De aanlegkosten tot den molen „Het Roode Hert" zullen on geveer 300 bedragen, welke kosten door de belanghebbenden gedragen moeten worden. De heer Moejes bepleitte de wenschelijkheid om ook den Huigendijk te doen aansluiten, opdat de bewoners daar niet bij de overige ingezetenen ten achter worden -gesteld, en voorai ook met het oog op de passage over de brug. De voorzitter achtte directe aanslui ting nog niét gewensohe; de aanlegkosten zullen hoog worden, terwijl er slechts een vijftal afnemers zijn, waardoor de lichtprijs voor de andere ingezetenen aanmerkelijk zal stijgen. Op voorstel van den heer Bleeker zal er een commissie benoemd worden, welke nog- eens een onderzoek zal instellen naaf de kos ten. Hiervoor werden aangewezen de heeren Bleeker, Conijn en Moejes. Om in de O-ogen blikkelijke behoefte aan licht te voorzien, zal bij de brug een petroleumlantaam geplaatst worden. Van den R. K. Bond Van Bouwvakarbei ders was een verzoek ingekomen om voor de bouwvakarbeiders in deze gemeente toe te tre den tot de werkeloosheidsverzekering, en een eensluidend verzoek van den Nederlandsclien Bond bij de land- en tuinbouw en zuivelbe reiding. B. en W. stellen voor aan den eer sten Bond jaarlijks 10 subsidie te verlee nen en ten opzichte van de andere een af wachtende houding aan ije nemen, daar deze nog niet bij de werkeloosheid verzekering is aangesloten. Dé heer de Boer merkte op, dat 10 sub sidie niet voldoende is, daar de contributie af hankelijk is van het aantal aangesloten arbei ders. De heer Kunst vestigde er de aandacht op, dat de gemeente niet zal kunnen toetreden voor de bouwvakarbeiders alleen, maar ook voor andere categorieën van arbeiders. Op voorstel van den heer Moejes werd besloten dit punt aan te houden tot de volgende ver gadering. Hierna werd voorlezing gedaan van een uitireksél uit het testament van wijlen den heer J. Bijman, in leven wediouder dezer ge meente, waarbij deze ten bate van de alge- tneene armen gedurende tien jaar jaarlijks 100 legateert. Aan de orde kwam nu de regeling van de jaarwedden der onderwijzers. De huishuur voor het hoofd der school werd vastgesteld op f 200. Ingeval van ziekte wordt z a maan den het volle salaris uitgekeerd en daarna zes maanden het halve salaris. Bij overlijden wordt nog het salaris uitgekeerd van de maand, waarin de onderwijzer komt te over lijden. Uitbetaling per maand. De Gemeentebegrooting werd vastgesteld op een bedrag in ontvangst en uitgaaf van 45926,45. De ontvangsten en uitgaven van het electrisch bedrijf worden geraamd op 3996,1214. Bij de rondvraag wees de heer de Boer op de slechte afwatering van den onderweg. Hierin zal voorzien worden, door het graven van greppels -langs den weg. UIT EG MOND AAN ZEE. Zaterdagochtend omstreeks half twaalf vereerde een vliegenier voor de zooveelste maal ons dorp met een bezGek. Komende van den Helder streek de C 12 een paal benoorden Egmond neer op het strand. Na een oogenblik toevens verdween de machine weer in dezelfde richting, vanwaar ze kwam; nadat ze eerst nog eenige fraaie zwenkingen boven het dorp had uitgevoerd. 't Lijkt ons. dat de heeren vliegeniers nogal Ingenomen zijn met Egmond als landings plaats. Dat ze die ingenomenheid, ook in de toe komst nog vele malen loonen Zondag hadden In de schouwburgzaal van de Wed. J. Halff te Egmond aan Zee, bioscoopvoorstellingen plaats, waarvan voor al de laatste, die door bal gevolgd werd, druk bezocht was. De films vielen zeer in de smaak van het publiek en we betwijfelen niet, of Egmond's inwoners zullen in den komenden v/inter gre tig gebruik maken van de gelegenheid, die hen door eenige blijvende bioscopen zal wor den geboden. Naar aanleiding van het bovenstaande kunnen we mededeelen dat Egmond zich in den a.s. winter zal kunnen verheugen in het bezit van niet minder dan bioscopen. De eene zal gevestigd worden in het vroe gere pension „Zonnetij", de andere in de schouwburgzaal van de wed. Halff. De laatste zal zoo mogelijk J Ncvsmber a.e. in werking treden. UIT EGMOND AAN DEN HOEF. Een treurige gebeurtenis had in den nacht van Vrijdag op Zaterdag te Egmond a/d Hoef plaats. De 93-jarige inwoner -Groot, die geheel alleen een huis bewoonde stortte Vrijdagavond van den keldertrap, welke trap boven op hem viel. Zonder door iemand op gemerkt te worden lag hij daar tot den vol genden morgen, toen eenige buren hem von den. Zijn klcerea droegen duidelijk blijken van een hevige worsteling. In den loop van den Zaterdag is de heer Groot dan ook aaa de gevolgen overleden. UIT WIJDENES. Bedankt voor het beroep naar de Ned. JHerv. Gemeente alhier ds. Tinh-olt te Valk oog. De heer J. Bakker Jz. heeft bedankt als hoofdingeland van de banne Wijdenes. M T} V ft f f iv. *Ie. viiijj licxj lu^cuivuwv vcr ..„eke*. .mU isiy Iem-and die in het landbouwbedrijf thuis is, den boerenstand kent en op d'e hoogte is van het bedrijf der zuivelfabrieken, schrijft het volgende aan het Oentmnn: Het zij me vergund u omtrent de duurte en prijsopdrijving, in oas-u van melk en boter, eenige mededeelingen te d-oen, die misschien tot juist begrip van den toestand niet zonder nut zijn. De Zuivelbond! heeft dén prijs van de boter verhoogd tot 3.35 per KG. af fabriek en -ƒ 3. T0 -bij -den -winkelier. Was dat n-oodig of gewanscht? 'De heeren bei .Ter;on, dat dep© prijzen overeenkomen met den uic-Aprij® van 14.71 per 100 L., die ze aan den boer b.ta len. Stel dat dit juist berekend is, dan zou men zeggen de za-a-k is in orde. Maar zij is het niet. O-o'k als de berekening juist ia, dan is de opzet toc'h bedriegelijk. Was d'e opzei eerlijk dan moest de boer den melkprijs vast stellen. Nu is het bekend', dat de auivelfa- brieken eenvoudig den melkprijs d'ecreteeren en-den. boer zeggen: „Dat is de. prijs!" on daarmee af I De berekening is dus deze„Waj moeten 3.35 voor de boter maken,, om den boer 14.71 voor de melk te kunnen betalen en zelf nog een ruime winst over te houden." Want waarheid is, dat de boer .geen prijs vaststelt. Dié ontvangt wat men geeft. Hij ei-scht niet. Want de directeur heef zijn ver trouwen en hij weet dat hij ruiujscboots betaald wordt. Wegenis mijn ambt kom ik dikwijls met boeren in aanraking en steeds verbazen ze zich over de booge boterprijzen en erkennen, dat die prijzen ongehoord en onnoodig zijn. Ook zeggen ze zelf, dat de melkprijs veel te hoog is. Ik heb de overtuiging, dat geen boer (een enkele woekeraar uitgezonderd) zou klagen, wanneer de Minister de melkprijs b.v. tot 10 per 100 L. en d'e boter tot 2 per KLG. zou voriagen. Dan zouden ze zeg gen ,,'t Wordt wel minder, maar het kan er nog goed- uit. Men kent ondaf de boeren de verhouding niet van den Minister tot den Zuivelbond, maar volen z ijn de meening toegedaan, dat da oersto de loopjongen is van den tweede.» Nog eens: de boer bekommert zich weinig dat hij zich steeds gereedelijk zal neerleggen o-ver den prijs van melk en boter, in zoover bij de vaststelling er van aan do fabriek. Hat is dus de boer niet die de schuld draagt. Het i« 'het werk van de woekerende zuivelfabri- kanten en directeuren van coöperatieve zui- velf abrieken, de eersten om hun brandkast te spekken, de laatsten om de boeren voor zic'h in te nemen. Wat hier v-an boter gel-dt, geldt natuurlijk ook van de oonsumptiemelk, met dit verschil, dat de melkboeren, die de -consumptiemelk le veren, reed® in den woeker zijn vastgeroest. "Wanneer de minister werkelijk van plan is mn de opdrijving der pachten tegen te gaan, 5sc mvsi bij bsjTBsnn met de prijno ram melk en bod-er 89 i, 40 pot. te verlagen. Anders geeft geen enkele wettelijke maatregel iets. Want er wordt nu zooveel verdiend, dat de box nog wel tweemaal de pacht tan betalen.* 1^2 !Mh.Z2.13i}CT 222022* TT"* ftT €2HS STTcll Y2H den TYO'öüïCX '231 cl'O ïmr rij h elpen." EEN „vHEDLö-iwuUtt. EN DE ÜAÏ'HE- DKAiAL -ST. BA'ViCX Bij eenige Katholieken» in het bisdom Haarlem, is het plan opgekomen, om ter herinnering aan het heugelijke feit dat Ne derland van den oorlog bevrijd bleef, een „Vredesnaam", aan de Kathedraal ,,St. Bavo" te schenken. Een voorloopig comité daarvoor i» reed® gevormd DE ACTIE DER TRANSPORT ARBEIDERS. Ds. Netelenbos fee Middelburg gaat gere-1 geld -voort met het hon-deu van bijhelleriu- »en, waarvoor hot kerkgebouw der vrijrin- ui,<-h-ervormdon aldaar beschikbaar wordt .gesteld De bom trouw gebteven leden der Ger. kerk -wenen ddze bij bei-besprekinger. ge- rogeldl bij-. De Amsteróauisob.e wethouder -de Mi randa heeft aan den minister «clieerpsruimte .gpwra-a.fl'd. voor het. halen van 1000 ton rijst, die het gemeentebestuur in Amerika heeft geto-éht. Gaat de regeering daarop in, dan kan de rijst goedkoopar worden geleverd1 dan aanvankelijk is aangekondigd. De R. K. 'Tabaksbewerkefwboud' heeft besloten dat gehuwde vrouwen geen- lid der organisatie mogen worden. In d'e Vrijdag gehouden huishoudelijke vergadering van Nut en Genoegen werden bij aclamatie herko-zen als bestuursleden de heeren A. Luyt en J. Oud. De bibliothecaris deelde mede, dat in den vorigen winter aan 44 lezers 612 nummers waren uitgereikt. Uit de rekening van den penningmeester bleek dat d'e ontvangsten hadden bedragen 112,3714', de uifegajvon 83.44, zoodat er een batig saldo was van 29,93 J4. Hét aantal leden bedraagt thans 47. Besloten werd', evenals dén vorigen win ter, weder tweemaal een bijeenkoib&t te houden. UIT VENHUIZEN. De onlangs alhier opgerichte burgerwacht heeft dé Koninklijke goedkeuring op haar statuten verkregen. UIT AARTSWOUD. De afdeeling alhier van de Nederl. Veree niging tof Afschaffing van alcoholhoudende dranken is onbonden, wegens het overgaan der leden naar nieuwe afdedingen. UIT SPANBROEK. Alhier is opgericht een Burgerwacht. Als commandant zal optreden de heer P Laan te Opmeer. AELOOP VEILING Berkhout 17 Oct. 1-919, notaris H. J. J. Ver- hoeff te Avenhorn. Eene huismanswoning met schuur, erf, bouw- en weil-and te Berkhout, s-amen groot 18.27.20 HA., aan verschillende kooper-s toe gewezen met de overname samen Voor 69423. De verkoo-per was de heer P. Koeman Kz. INGEZONGEN MEDEDEELINOEN. wordt door 21.000 arisen erkend als het beste versterkingsmiddel voor Zenuweh en Lichaam. HOUTEN WONING-BOUW. DEN HAAG, 20 October. Naar wij ver nemen zend de regeering eenige deskundi gen naar Engeland om een onderzoek in fe stellen naar en een rapport uit te brengen over het bouwen van houten woningen. GEEN HUURVERIIOOGINGEN. DEN HAAG, 20 October. In den laat sten tijd doen ooor de pers allerlei geruch- ten de ronde over een aanstaande wijziging van de huurcommissiewet, die me een be duidende huurverhooging gepaard zou gaan. Men noemde allerlei bedragen. „Het Volk" meldde onlangs, dat de huren met 50 pet. verhoogd zouden worden. Naar ons van bevoegde plaats' medege deeld wordt, i liet bericht in „Het Volk" van alten grond ontbloot. Men wees ons er op. dat het publiek ver standig doet aan dergelijke geruchten geen geloof te hechten en betoogde, dat deze de speculatie in woningen zou bevorderen. BEHOUDEN BINNENGEBRACHT. DEN HAAG, 20 October. Hedenoch tend is door den logger Scheveningen 308 in de Scheveningsche haven binnengebracht de geheele bemanning bestaande uit 5 man van de vracht logger „Mathilda Louise", van de reederij Hendrik Jan Wichers te Rotterdam, welk vaartuig in den nacht van Woensdag op Donderdag bij stormweer in de Noordzee is vergaan. De vrachtlogger was geladen met 119 ton steenkool en bevond zich op weg van Seacham naar Caen. A T.KM AiABRIQH BIOS'O-OO-P-THéATER. x Deze week een programma dat bijzondere aandacht verdient. I-n de eerste plaats door de zeer mooie Ameiikaansche film: „Het' ■blokhuis in de bergen," Spannend van het be gin tot het eind, vol van natuurtafreelen-, die een lust zijn voor het oog en dan de aller liefste film-actrice Emmy Wehlen in de hoofdrol. Wij 'had-den deze -actrice hier nog niet eerder gezien, maar d'e kennismakiag is een zeer aangename geweest. Wij twijfelen niet of zij zal de sympathie verwerven van allen die haar in „Het blokhuis" zien spe len. In haar partner herkenden wij den be kenden kunstschilder uit: „Het mysterie der Roode Oogen" n.l. Eugènc Strong. In de film van Pierre la Rue heette hij Robert 'Olayt-on; hier is het Henry Williard, die Sylvia uit het blokhui® maar niet kan vergeten. D'e békende V-olendammers treden met zeer veel succes ter afwisseling op. Hun mooie, friasehe stemmen doen zoo echt aangenaam -a-an. „Sur les Remparts" werd door dit dus kranig -gezongen, evenals „Meilied van den mijnwerker" en „De Ned-erlandsche Leeuw" van Bart Verhallen. Een ding vonden wij jammer. De u-itspraak van 't Eraneeh en 't Hollandsch was ver-re van correct. De begeleiding geschiedt nu weer door het conservatorium-trio. Zij was meestentijds zeer muzikaal -oo-k hij 't zingen der Volen- dammers. Als de uitvoerenden wat meer aan elkander gewend zijn, zal 't ensemble zéker nog mooier word-en. CINéMA AMéRICAIN. Het bekende werk van b'lorence Barclay:

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2