limit toil Honderd een en twintigste Jaargang. Maandag 20 October. BuitënlancL F K UI L LET O N. HET N EGEKV KAAGSTUK IN AMERIKA. De correspondent vau de „limes" te Wash ui ton schrijft: Een der ernstigste problemen voor Amen- ka. net neger-vraagstuk, is in den laatsten tijd Launder urgent gebleken, en men is nog steeds ver verwijderd van een afdoende op- tossing. Ua inwoners van Amerika van vreemde na tionaliteit brengen het land dikwijls in groo- ie moeilijkheden.; zoo zou b.v,de staalbewer- scrsstakiag met zijn uitgebroken, indien het nent ontvlambare karakter der vreemdelin gen m ue staanubriekeü' hel conflict niet had veiscuerpt. IVien nacht hierm veine tering te oi eng en, door deze vreemdelingen ui aJle opzicnten tot Amerikanen te manen. Voor de neger-kwestie heelt men een-do getij* atdoend middel echter nog niet gevon- f - De alstauunelnigeu der vroegere slaven en dei negers uit het eerste tijdperk der uuaf- naukelijkueid zijn reeds zoo Amei ikaaiisch ais in iiuu, natuurlijk eenigszms beperkt ver mogen ligt. Uit den toesuuid, zooals deze op net oogeuültk is, blijkt duidelijk, dat hun on tevredenheid en vooroordeel tegen de blau* i.en to neemt, naarmate zij ztch opwerken in ue maatschappij. Et zijn meer dan 1Q.OOO.OÜO negers en mu latten in Amerika, waarvan vroeger het mee- miüeel m de zuidelijke staten woonde. De negers wonen, vogens hun eigenaardig gebruik, in schei p afgebakende stadsgedeel- eifs te Wasiiingtott vindt uien geheelc iraten ui het mooiste gedeelte der stad, uit- lUitend bewoond door kleurliugen. Wanneer echter de negerbevolking te groot wordt, dan zijn zij verplicht, zich in de aangrenzende straten te vestigen. JDaar is men niet gesteld op haar tegenwoordigheid, en zoo ontstaat ecu slechtt verstandhouding. Deze wordt dikwijls nog verscherpt door -den naijver, die de b-.aake v. -uiman koestert jïgcus zijn zwarten concurrent. Een aanslag op een blanke vrc w, of iets dergelijks, is dan vol- uueude, om de poppen aan het dansen te orengen. De oorlog heeft er toe medegewerkt, de wanverhouding tusschen negers en blanken ie accentueeren In grooten getale werden de negers naar hranknjk gezonden; daar werd geen scherpe afscheiding gemaakt tusschen manken en gekleurden; daar weiden zij ont vangen ais bondgenootcn, cn niet als rninde- reu. Zij keerden dan ook slechts met tegen- /.in terug naar liet vaderland, waarvoor zij in Ueu oorlog waren gegaan, waar 'de „Jim Urow"-weten der zuidelijke staten afzonder lijke spoorwegcoupé's voor hun aanwezen, en waar vele andere wetten en voorstellen hen beroofden of trachten te berooven van de rechten, die hun krachtens de grondwet toekwamen. In het volle bewustzijn van liet voor hen nieuwe begrip van discipline, leen den zij een gewillig oor aan, de propaganda, die er op gericht w^s, een einde aan de ach terstelling door het blanke ras te maken, daar dit ras hen toch goed genoeg achtte om in tijd van nood voor het vaderland te helpen strijden. 1 Sedert vele jaren zijn er twee theorieën in omloop met betrekking tot de opvoeding der Amerikaansche negers. Volgens de eene moet men zich op hun technische opvoeding con- eentreeren, hun een handwerk leeren, en hen ui staat stellen, kleine boerderijen te behee- ren. Doch de volgens andere theorie moet men hen dpvoeden als een blanke, en dus een hoogere opvoeding doen gemeen. Laatstge noemde methode heeft in vele gevallen groot succes gehad. Verscheidene negers hebben aanzienlijke posten in 's lands dienst bekleed; en zijn goede neger-dokters en rechtsgeleer den; en naar alle waarschijnlijkheid zijn er duizenden negers die rijk genoeg zijn, om er b.v. een eigen automobiel op na te houden. Te New-York bestaat een in hoge mate bloei ende zwarte kolonie, met mooie straten en huizen, eigen theaters, enz. Maar de medaille neeft een keerzijde. De inrtellectueele neger schijnt een neiging te voelen voor socialisme en georganiseerde actie. Zoo vormden zich, behalve de „Natio- ïale Bond voor den vooruitgang van het Ge kleurde Ras" waarvan vele blanken lid zijn een aanzienlijk aantal uitsluitend zwarte" organisaties; men heeft bv. de Dow Gharles Sarvice. Vraj naar het Engelse®. 54) „Weet je het dan?" riep- hij opgewonden, „verdenk je hem ook, evenals ik?" „Ik verdenk niet; ik weet het zeker. Hij heeft een brief gestolen van van een an dere vrouw „Een brief? Waar praat ie over?" „Waar praat jij over? Weet jij dan ook «ets tegen dien vent?" „Ik weet het niet; ik ben er niet zeker van. Luister, ik zal je alles vertellen. Je moet het weten. Heb je een sigaret voor mij Ik ben wat overspannen, Ralph." Ralph wierp hem een sigarettenkokertje toe en stak zelf een zware sigaar op, die hij snel begon op te rooken. De tabak kalmeerde de beide mannen een weinig. „Nu vooruit", verzocht, sir Ralph. Clarence vertelde het verhaal, dat hij aan Constance had medegedeeld en voegde er het gieval met den handschoen bij, dien hij uit zijn zak haal de. Sir. Ralph keek naar het ding en toen naar Clarence. „Ik geloof, dat die vent een schavuit is. Hier mag geen kwaad achter zitten. En toch, een man, die een brief stelt, en een glui- i erd en- een lummel zooals hiji, is tot alles m staat." „Je moet naar Constance gaan", zei Cla- „League for Democrasy", mi bom van zwarte soldaten, welke grieven koesteren te- Pen de blanke officieren, onder wie zij in rankrijk gediend hebben; de „Universal Ne gro Improvement Association"'* die het natio nale bewustzijn der Amerikaansche en Afrt- kaansche negers wil ontwikkelen en alle ge kleurde rassen der wereld wil vernietigen; en verscheidene andere bonden van gelijke strekking. Deze Donden zijn bijna zonder uitzonde ring exeremistisch; zij worden veelal geleid door jonge neger-socialisten, dikwijls terzijde gestaan door blanke extremisten van het gen re dat zooveel heeft bijgedragen tot 'den slechten geest onder het vreemdelingen-pro- letariaat. Zij geven opruiënde kranten uit, zooals de „Messenger" en de „Crisis" te New-York, en de „Boston Guardian". De hoofdredacteur van laatstgenoemd blad, een zekere Trotter, heeft vroeger gestudeerd aan de Harvard Universiteit. Hij bracht een vruchteloos bezoek*aan de vredesconferentie, en deelde de commissie uit den Senaat voor buitenlandsche aangelegenheden onlangs me de, dat binnenkort een groote rasscnopstaiid te verwachten zou zijn, wanneer re blanken geen wijziging brachten in huri houding. In verband met een en ander heeft de Ameri kaansche arbeidsfederatie, zeer tegen den zin der Zuidelijken, dit jaar besloten, negerbon den te erkennen. De eenige maatregel, die de blanken in vele gevallen tegenover deze agitatie weten aan Fe wenden, is het geweld der menigte I let blad van een oud-senator der Vereenigde Staten gaat zelfs zóó ver, te zeggen: „De bescherming door de menigte is de eenige bescherming van het huis van den blanke". Uit het bovenstaande blijkt, dat brutaliteit en somtijds misdadig wangedrag aan de eene zijde, en grove onverdraagzaamheid aan de andere, het toch "reeds zoo moeilijke pro bleem op de spits hebben g.edreven. Het is waarschijnlijk, dat het gezond verstand der natie beletten zal, dat de zaken een tragischen keer nemen, zooals door velen wordt voor speld. Het vraagstuk draagt er echter in hooge mate toe bij, den toch reeds gespannen toestand nog te compliceercn. MEN GAAT DE TURF ONTDEKKEN. De hoeveelheid energie, welke thans nog In do veenen in Dultsehiand als turf gebonden ligt, is in staat in de tegenwoordige kracht' werken 1790 milliard K. W. uur clectriciteit op te wekken. Het maken van luchtdroge turf is moeilijk en vordert vele wckkrnchtcn, daar» bij komt nog, dat turf in natten toestand door vriezen brokkelig wordt, zoodat het vervaar» digen van turf slechts gedurende 100 of 120 dagen per jaar kan geschieden. Men heeft thans machines, welke de turf baggeren, haar verkleinen en in vormen persen. Het opstape» len en verzetten voor het drogen moet echter nog uit de hand geschieden. Tegenwoordig wordt de turf ontgast (gasmachine centrale) waarna er een turfkool overblijft, welke zeer veel overeenkomst met houtskool heeft, waar» voor het een uitstekend vervangmiddcl is. De hoogveenturf geeft in groote hoeveelheid am» moniak, teer en gas. De grootste moeilijkheid bij een turfkrachtwerk echter blijft zooals ge» zegd de groote hoeveelheid benoodigde arbei» ders. Bij de ontginning van de Duitsche hoog» vcenvlakten zouden eventueel millioen menschen werk kunnen vinden. UITVOER VAN AMSTERDAM NAAR DE VEREENIGDE STATEN. Aan eene medededing van den heer F. W. Mahin, consul der Ver. Staten te Amsterdam, opgenomen in de Commerce reports zijner regeering, is ontleend, dat de gedeclareerde waarde van den uitvoer uit Amsterdam naar de Ver. Staten gedurende liet tweede kwar taal van 1919 19.780.906 bedroeg; hier van voor 17.311.017 aan diamanten, en 1.931.727 aan huiden en vellen. Deze twee artikelen vormen dus ruim 95 pCt. van dezen uitvoer; bovendien werden nog uit Amster dam naar de Vèr. Staten uitgevoerd: zaden voor 126.395 en verfwaren voor 105.089. In hetzelfde kwartaal van 1918 was de waarde van den totalen uitvoer van Amster dam naar det Ver. Staten slechts 1.629.303, hoofdzakelijk -diamanten a 1.419.800 en za den 139.289. Voor het eerste halfjaar 1919 was de gede- veerde waarde van den Amsterdamschen ivoer naar de Ver. Staten 30.079.381, waarvan voor 27.013.560 diamanten. De totale waarde van dezen Amsterdamschen uitvoer gedurende deze 6 maanden was groo- ter dan ooit met uitzondering van 1916, ter wijl de waarde van den uitvoer van diaman ten grooter was dan die van eenig vol jaar te voren; hetgeen èn door de groote vraag naar diamanten een door de hooge prijzen werd veroorzaakt. Het is moeilijk om aan de rence, „je moet het huwelijk verhinderen; in ieder geval zoo lang, totdat deze zaak opge helderd is." „Ze zal mij niet willen ontvangen" zei sir Ralph gemelijk. „Ik zal naar dien man toe gaan het met hem uitmaken." Dit zeggende, wierp hij, zijn sigaar in het vuur; toen nam hij met bevende hand een tweede uit den koker en stak hem op, de luci fers gooide hij met een zenuwachtige bewe ging weg. „Je spreekt van een huwelijk alsof ze dadelijk willen gaan trouwen." Somber schudde Clarence het hoofd. „Je kunt niet zeggen, waartoe zulk een man in staat is", zei hij. „Hij kan haar best overhalen tot een geheim huwelijk Sir Ralph uitte een scherp geluid' of hij een steek kreeg. „Dat kan ik niet denken. Dat is iets onge looflijks. Constan-ce neerdalen tot zulk een man! Hij moet duivelskunstgrepen gebruikt hebben! Constance! Mijn rein, mooi meis je!" Ralph keerde zich om, zoodat Clarence zijn gezicht niet kon zien, want het sprak van den ziele-angst van een man. Clarence stond op en keek naar de boeken in de kast. Plotse ling zei hij, snuivende: „Er brand iets, Ralph," Sir Ralph sloeg geen acht op de opmer king, „Wat moet er aan gedaan worden?" vroeg hij. „Jij moet naar haar toe gaan, Clarence. Zeg haar uit mijn naam Clarence schudde het hoofd. „Dat zou niets helpen, beste Ralph. Ik je weet het, Constance heet niet veel ventrou- vraag te voldoen. Arneriteaiische koopera zeggen, dat het vroeger, gemakkelijk was om alles te verkrijgen, wat zij noodig hadden, maar dat dit tegenwoordig niet ging. LACE PREDIKANTSTRACTEMEN- TEN. Hel classicaal bestuur van Hoorn heeft een bespreking gehouden met enkele kerkvoog dijen in zijn classis om pogingen te overwe gen de meest noodlijdende gemeenten te hulp Fe komen. Er is, staande de vergadering, een commissie uit de aanwezige kerkvoogden ge vormd, die zich eerst op de hoogte zullen stellen van het benoodigde bedrag voor de noodlijdende predikanten en dan zullen trach ten het kapitaal bijeen te brengen. Staande de vergadering werd reeds een aanzienlijk be drag toegezegd. OELRT8T. OPWiEDTNG^mSTTTUITT VOOR, BLXMDE KINDEREN, Dnnderdniff opendo do vereeniodag „Barti- mcuia" -op het Zusterplein 4 te Zeist een in stituut voor onderwij» en opvoed'imr vam blinde k,In-deren. Op de jaiarverffaderinK der vareenteinar, dio geopend werd1 d-o-or ds. Fijkos te Dordrecht, gaf de secretaris een verslag, ■waarin hij met voldoening wees op d'en steun, dien men van ver-s-chillende zijden ontvan;ia*n hadl Prof. L. Lindeboom, van- Kampen; hield een openingsrede. Hij herinnerde er aan, d-at het geheele pro-gramma van -urn Ocntr. Past. Conferentie van 14 Sopt. '8:!, verwezenlijkt was. De vereonighur heeft nu haar afdoolln- gen van krankzinnigen, zenuwlijder», T'. B. O.ipat'iënten, idioten en ziekenverpleging. Hierbij 'komt de nieuw geupende inrichting voor bllnd'en. N-adat nog gesproken was door ds. Beider en ds. Ttoichel, -overhandigde mevr. Diepen borat do Graay Fortman, vergezeld van een viertal mei-sjé», de opbrengst van de ooilente, die gehouden wa» door sa hooi kinderen -over het geheele land], ten bodrago van ÜSMS.CO, Bij de openingsplechtigheid-, die in de kerk dor Broedergemeente plaats von-d, was de minister v-an Onderwijs vertegenwoordigd door -den inspecteur van het M. den heer Co ops. GEMEENTELIJKE LOONPOLITIEK. In zijn Jongsten Staatkundigen Brief richt mr. Van Houten zich tegen de loonpolitiek, die in verscheidene gemeenten allengs wordt gevolgd, en waarbij de gemeente optroedt nis gangmaakster voor de loonen in het particu» liero bedrijf. Hij schrijft: „Ik acht het niet ongepast, de aandacht vnn de belastingbetalers, groot en klein, er op te vestigen, hoe zij reeds door de vermenigvuldi» ging der baantjes en het afdwingen cencrzijds en toestaan anderzijds van loonen en toesla» gen boven hetgeen voor gelljkwaardlgen ar» beid in de vrije maatschappij betaald wordt, benadeeld worden, en in hoe sterke'mate ver» dere benadeeling hen dreigt, daar natuurlijk elk succes bron van nleinve eischon wordt, als men weet, dat do autoriteit, die te beslis» sen heeft, partijdig samengesteld is." De Nieuwe Rott. Crt. citeert dio woorden met voldoening, omdat te Rotterdam, naar men weet, juist aan de door den hoer Van Houten geschetste bezwaren, principieel is ■ontkomen. In het program, dat naar do verklaring der sociaabdemoeraten de eischen van het socia» lisllsche program in hoofdzaak verwezenlijkt, en welks aanneming door de groote Rands» meerderheid dan ook aan do hoeren Heykoop en De Zeuw de aanvaarding van hun wethou» derszetel heeft mogelijk gemaakt lezen wij immers: „In de wedde» en loonsbepaling aan» vaarde de gemeente als algemeenen grondslag de goede regelingen bij particuliere werkgc» vers" Dit is juist het omgekeerde van een motie van Mei, ter gelegenheid van do tramstaking aanvaard. Met dit feit voor oogen zal men misschien mogen verwachten, dat de sociaaldemocraten ook practisch ztch zullen ontworstelen aan hun tot dusver gcvolgdo loonthorie, waarbij een gemeente wordt beschouwd als het beken» de Ezeltje uit de kinderfabel. DE ZILKENFQNDSKWESTIE TE DEVENTER. De bekende Ziekenf-ondsstrijd -te Deventer schijnt thans een einde te zullen nemen. Naar wij; vernemen is een overeenstemming els re,- su#aat van lang gevoerde onderhandelingen aanstaande. Aan 't Ziekenfonds voor den Ar beidenden Stand zal, ter voorziening in de vacature van huisarts, ontstaan door 't ver leend' eervol ontslag aan dr. J. C. W. Kern, een medicus wonden benoemd, verbonden aan 't Dokter-fonds hier ter stede, lid' van de Maatschappij -tot Bevordering van de Ge neeskunst. GOEDKOOPE SCHOENEN. Door bemiddeling van den wethouder van wen in mij." Hij kleurde en beet op zijn lip. Toen keek hij onderzoekend rond. „Er brandt werkelijk iets, ik weet het zeker, Ralph, kijk naar dien stoel. Je heb hem in brand gesto ken; je hebt er zeker een lucifer op gegooid of iets anders Sir Ralph greep den stoel en stampte op de smeulende plek op de zitting; maar de lu cifer had het opvulsel aangetast en het smeul de en rookte nog Het een gebaar van onge duld haalde sir Ralph er het brandende paar- dehaar uit en voelde over het trijp of er nog meer brandde. Dit doende kWain zijn hand in aanraking met de punt van een toegevou wen papier. Hij haaide het er uit en wierp het optafel. „Luister eens" zei hij, „wc zullen samen naar Londden gaan; misschien luistert zij naar ons. Maar ze is zoo trotsch zoo eigenzinnig „Heel goed, dan gaan wij morgen. Wij ne men haar mee naar mijn familie." Ralph zag hem aan met iets van dankbaar heid. „Clarence", zei hij zacht, „j'e handelt als als een man. Ik verdien het niet." Clarence bloosde. „Ik denk eigenlijk niet zoo zeer aan jou", stamelde hij, „maar aan Constance. Ik weet, dat er voor mij geen kans meer is. nu nu ik weet. dat jij nog van haar houdt. Ik denk eigenlijk aan geen van ons beiden, maar aan haar." Ralph knikte alsof hij hem begreep; toen, zonder er bij te denken, nam hij het toege vouwen papier, dat op de tafel lag op en we der zonder er bij te denken, deed hij het open en las het. Clarence was*zijn hoed en hand- SocDle W'rTeii A: MaastrtiSr zïja aaa 6aï distributiebureau aldaar een 3000 paar Duitsche schoenen gearriveerd, van uitsteken de kwaliteit, van de meest eenvoudige werk manschoenen af tot het fijnste dameslaarsje toe. De prijzen zijn zóó laag, dat de fijnste heerenschoenen niet meer dan 16 kosten. EEN ONDEMOCRATISCH PLAN. De onder-officieren-tooneclvereeniglng te Vlissingcn had onlangs aangekondigd, dat militairen beneden rang van onderofficier geen toegang hebben tot hare uitvoering. Als gevolg van de daartegen gevoerde actie heeft de vereeniging thans verklaard, dat be doelde bepaling bij vergissing in de aankon diging Is gekomen en dat zij thans is verval len. EERSTE NEDERLANDSCHE WEGENCONGRES. In September 1920 zal te 's-Gravenhage het „F.erste Nederlandsche Wegencongres" worden gehouden en* wel op Initiatief van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs en van de Wegen-Commissie van den Algemeenen Nederlandschrn Wielrijdersbond Toeristen- bond voor Nederland, Een eere-lomité zal worden gevormd, waarin als eere-voorzitter zitting zal nemen Dr. A. A, H. W König, Minister van Water staat. Een uitvoerend comité is reeds ge vormd cn gevestigd Parkstraat 16, den Haag. Tel Haag 4880, Als voorzitters van dit co mité hebben zitting: Edo Bergsma. voorzitter van den A. N. W, B. Toeristenbond' voor Nederland en de president van het Kon. In stituut van Ingenieurs. Reeds thans is een programma van vraag punten samengesteld. SCHOO-LCONFLTCT TE HAARLEM. Zes leden van de plaatselijke commissie van toezicht op het M. O, te Haarlem heb ben hun ontslag gevraagd, omdat bij de be- noeming van een directeur der 2de H. B. S., dr. A D. Donk, half Auguslus J.L, van de voordracht der commissie was afgeweken. Op die voordracht der commissie kwam de benoemde niet voor. Wel stond hij nummer één op de voordracht van B en W. Dr. Donk werd benoemd met 15 tegen 11 stem men op dr. N. Bakker te Goes. MUNITIE IN DE SCHELDE. De minister vau buitenlandsche zaken heefit aan het gezantschap te Londen- opge dragen, de aandacht der Britsche regeering te vestigen op het feit, dat oen sleepboot en een lichter, die .blijkbaar behoorden lot d# Biitsche marine-reserve, zonder de daartoe verdsch-le vergunning der Nederlandsche re geering te hebben, het Nederlandsche gedeel te van de Schelde hebben bevaren, en in Ne- drrlundsche wateren munitie over boord' heb ben gezet. Dr. KUYPER F.N HET HUIDIGE MINISTERIE. Dr. Hoffman laat in „De Maasbode" een protest hooren tegen ^lc critiok telkens door Dr Kuyper geuit aan het adres van het hui dig kabinet, -dat naar dr. K.'s meening zijn christelijk Karakter niet voldoende belijdt. Dr. FToffman schrijft: I Ongetwijfcldl zou een Kuyp-er-bewind thans een and-er christelijk -type vertegenwoordigen dan onze huidige christelijke regeering er zoo fier een cigendormmelijik vertoont Maar dat mag in dezen hoogst ernstigen tijd n.o.b.m. geen reden voor een tacticus als een Kuyper zijn om- door te veel en herhaal de criti-efc de positie onzer regeering te midi- -d-en der partij-en -te schaden. Want d'e over- gi'oo-te massa zijner partij volgt den grijzen- leidei-, die zoo lange jaren zooveel duldde ei; leed vu streed voor zijn „kleyne luydcn". In hoofdzaak volgt een. deel der antirevolution- naire inteilectueelen, eigenaardig juist voor een groot deel geschoold: in Kuyper's Vrije Universiteit cn daar te midden der stormen tot mannen-loodsen gevormd, al sinds gerui- men tijd niet in alle opzi< fttefl- de wenken van hun geestelijken vader De invloed' dezer man nen, en hiermee moet gerekend, op de kleine luiden is evenwel in 't niet verzinkend tegen over dien- van den leider, die de geringen uit het.„diensthuis heeft uitgeleid", liet gaat in zeker opzicht hier als met Troelstra tegen over Schapers en Gorters. WAARDIGE LEIDERS. 'De correspondent van het „Soer. Hbld." te Bondowosb schrijft: De heer Almesen-tono, voorzitter van den- S. I. te Djember kreeg eenige maanden ge vangenisstraf zooals de blaoen eenige weken geleden reeds meldden. Het gelukte-mij te we ien te komen, waaraan Almosen-tono zijn -straf te danikcn had. Zooals men weet weixi waar mogelijk woeste grond aan de bevolking ter ontgin ning gegeven- in het belang eener grootere voedselproductte. Almosentono nu had- er de lucht van gekregen, dat dit eveneens zou ge- schoenen gaan halen, maar hij kwam dadelijk terug, want Ralph deed een luiden uitroep hooren. „Wat is er nü?" vroeg hij met een schrik, want zijn lang niet sterke zenuwen konden niet veel uitstaan. Sir Ralph keek beurtelings naar het papier en naar hem. „Dit dit ding?" zei hij met heersche stem. „Dit papier vond ik zooeven in dezen stoel, wat denk je er van?" Clarence keek hem aan. „Wat is dat? Ik zag je er een papier uit halen is het dat In 's hemels naam, wat is het, Ralph Je ziet er uit alsof je een spook gezien hebt." ?,Het is het is het verloren testament", zei sir Ralph. „Het testament van sir John." Clarence keek hem ?an met open mond. „Het het testament !"'.riep hij. „Ja, het is het testament. En aan wie denk je dat het geld vermaakt is?" En toen Cla rence hem nog steeds bleef aanstaren zonder te sprekea, voegde hij er bij „Aan Con stance Clarence kon geen adem halen. Er heersCh- te diepte stilte, gedurende welke sir Ralph ernstig nadacht. Toen lachte hij. „Het loopt mij niet mee!" zei hij bitter. „Goddank, dat ik het testament gevonden heb! Het geld is voor haar. Maar je moet alleen naar haar toe gaan, Clarence. Ik kan nu niet gaan. Dit ding maakt mij arm er ger dan arm. Ik zit tot over mijn ooren in de schuld bij Lycett Crayson. Ik ben erger dan een arme Ik kan onmogelijk zelf gaan." „Alsof haar dat iets schelen kan! Alsof Constance daar nu iets om gaf!" zei Claren- scmedfen -v.-.g* >>1 Ace» boeloesche. Een en ander gaf hem aanleiding zijne volgelingen tot een vergadering bijeen te roepen, op welike bijeenkomst hij het voorne men te kennen gal op audiëntie te willea gaan, teneinde van den O. G. gedaan te krij gen, dat eenige complexen woeste gronden aan de bevolking toegewezen werden. Daar voor echter was geld1 noodig en wie hem nu aait de noodige contanten hielp, -kon er ver zekerd van zijn-, dat hij een stuk grond kreeg ook. Hoe meer men afschoof, hoe grooter het stuk grond Natuurlijk, dat velen zich liéten misleiden; ruim honderd .„kwitanties" tot verschillende bedragen zijn achterhaald ge worden, op- welke kwitanties behalve liet ge storte bedrag ook nog het stempel van den voorzitter Almosentono was afgedrükt. Een telegram; van veel lateren datum aan hetzelfde blad meldt uit Djember, dat dé lei der der plaatselijke S. I. aldaar, Almosento no, -op last van den raad van justitie gear resteerd is, verdacht van opruiing. DE BEWEGING DER S. I. IN INDIë. De Java-bode schrijft: In de „Oetotsan Hindia" van 20 dezer le zen wij1, dat de pati-h van Ngandj-oek orders heeft gegeven- aan d-e dessa schrijvers in zijn district om- de namen te notecren van de S. I.- leden en bestuur, mei verklaring, wanneer zij zijn toegetreden tot de vereeniging en wat hun bedrijf in het dagelijksch ifeven Is." De redactie teekenf hierbij aan dat deze gestie van den patih wellicht in ecnlg ver band staat met de door de Justitie cn den Proc. Generaal uitgevaardigde bevelen om de S. I.-vereenlgi,ng over heel Java na te gaan of ze met de in de Preanger ontdekte afd. B. in oonnectie staan." ZILVEREN JUBILEUM. STICHTING HÖOGELAND". In de Stichting „Het Hoogeland" te Beek bergen heeft de Clir. Vereeniging tot sticht- tlng en instandhouding van Arbeidskoloniën, Sevestigd te Arnhem, een bijeenkomst gehou- eu ter herrimking van het 25-jarig bestaan van de geriemde stichting der vereeniging» De bijeenSSKiiit werd bijgewoond door den Beschermheer der Vereeniging, den Prins der Nederlanden, die veivezelu was door zijn adjudant jhr. Von Mtihlen, door deü vertegenwoordiger van den Minister van Binnenlandsche Zaken, den referendaris van diens departement, den heer M. A. M. Har ders, den vertegenwoordiger van den Minis ter van Justitie, den hoofdcommies jhr. M. F. G W. Backer, door den burgemeester van Apeldoorn, den heer mr. W. Roos-male Ncp- vgu en den gemeente-secretaris den heer G. J 1 lardick, door den adjunct-directeur van het centraal-bureau voor reclesseerings-instel- lingen den heer P. J Knoop, den directeur dei- stichting „Hoenderloo", den heer M. van Wiihc Ezn, en jhr, L. T. Teixeire de Mattos Brieven waren ingekomen van den Com missaris der Koningin in de provincie Gel derland jhr Van Citters, die door familie omstandigheden was verhinderd, van den in specteur van den reclesseeringsarbeid, den heer Feenstra, van den heer A. Fentener van Vlissingen, voorzitter der Vereeniging tot Zedelijke Verbetering van Gevangenen cn van de Vereeniging van Reclasseeringsinstellin- gen, van oud-bestuursleden der Vereeniging. e. a. De voorzitter der vereeniging, ds. J. D. van Arkel, sprak een gedachtenisrede uit naar aanleiding van 1 Sanïuel 23 28, de laatste woorden. Voorts gedacht spr. de stichters der ver eeniging, de heeren Joh. van 't Lindcnhout, de graven C. P. S. en J. P. A. van Limburg Styrum, H. J. Kooper, Ds. E. A. C. van Hoo- genhuijze, jhr. dr. de Geer en Lernbruggen, van wie alleen de laatste nog in leven is. De secretaris der vereeniging, de heer A. Bouwmeester, gaf een overzicht van den 25- jarigen arbeid der stichting en der vereeni ging, die zich beweegt ook op liet gebied der reclasseering en de drankbestrijding en des wege door de regcering wordt gesubsidieerd. Namens de ministers van binnenlandsche zaken en justitie wenschte jhr. Backer be stuur en directeur geluk met den gedenkdag en verzekerde, dat de ministers met belang stelling dezen arbeid volgen en gaarne dezen zullen blijven steunen. Ook de directeur van de stichting, de heer L. van Dijk, voerde no-g het woord. 's Avonds was er een feestelijke bijeen komst met de verpleegden. STAKING TE LEIDEN. Te Leiden is -op het bouwwerk der woning- bouw-vereeniging „De Een-dracht", omvatten de 124 arbeiderswoningen, een werkstaking uitgebroken, waardoor liet geheele werk stil ligt. De timmerlieden wenschten een uniform- loon van 37.50 in daggeld en 40 in aan genomen werk voor alle gezellen. De aannemers wilden loon- geven naar ge- ce half dol van opgewondenheid. Zij houdt veel van je, zij heeft met je wenschen te trou wen toen je rijk was en zij arm; denk je, dat dit dan verandert, omdat de rollen omge keerd zijn? Je kent haar te goed om dat van haar te denken!" Weder stilte' toen plotseling, zoo plotse ling dat sir Ralph, in diep gepeins verzonken, opschrikte, riep Clarence uit: „Ralp'h, wie zou dat daarin gestoken heb ben? Hoe kan je weten, dat het voor den eersten keer gevonden wordt? Hoe weet je dat niemand er van afw eet, behalve wij Hoe weet je dat Lycett Crayson Hij snakte naar adem en keek Ralph aan, overstelpt door zijn eigen slimheid. Hij had eenigen tijd geleden voor amateur-detectief gespeeld en zijn succes verbaasde en verbijs terde hem zelf. Sir Ralph keek hem somber aan. „Beste Ralph" gilde Clarence bijna, „begrijp je het dan niet? Crayson wist van dat testament ten minste ik denk, dat hij er van wist en hij wil met Constance trou wen omdat zij het geld gekregen heeft. Hij zou dat testament zoogenaamd „gevonden" hebben op het oogenblik, dat het in zijn kraam te pas kwam Sir Ralph ontwaak te eindelijk. „Bij alle goden I Je kon wel gelijk heb ben Hij schelde woedend hard. „Breng mij mijn hoed", zei hij1 tot den knecht. „Kom, Clarence!" „Waar waar gaan wij naar toe?" sta- melde Clarence. „Naar Crayson!" antwoordde sir Ralph norsch. «47. V 101». II V* i f\Tnr»U I

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5