Yvaarscnuwing. Stadsnieuws Telegrammen van lieden. Daar het de politie bekend is, dat er nog enkele personen riia die een VUURWAPEN voorhanden hebben /onder daarvoor een macntiging' te hebber aaiigevraagct aan het bureau van notitie, afdeeling recherche, al hier. wordt nog tot 31 October 1919 nelegen- heid gegeven een machtiging aan te wagen. Na dien zal streng moeten worden opgetre den. lingen, moeilijk teruggekomen kan worden, het ook geen reden'zou hebben, aan het tijd stip van inwerkingtreding terugwerkende kracht te verleenen, waarom door hen als da tum van inwerkingtreding van de nieuwe ver ordening de le October werd vastgesteld. Andere gemeenten oordeelen echter, dat aangezien de nieuwe onderwijzers-salarisre geling terugwerkende kracht heeft tot 1 Ja nuari 1919, zulks ook het geval moest zijn met de verordening betreffende de wijze van uitbetaling dier jaarwedden, en de besturen dezer gemeenten bepaalden den len Januari 1919 als tijdstip van inwerkingtreding. Naar later gebleken is, hebben Gedeputeerde Staten van Zeeland zich op een zelfde stand punt geplaatst. In een missive aan de ge- 1 meentebesturen in die provincie, gedateerd 26 September 1919, zegt genoemd college: „Voor zooveel noodig wijzen wij u er op, dat als datum van inwerkingtreding der" verordening 1 Januari 1919 en als uiter ste termijn van herziening 1 Januari 1929 moet worden vastgesteld '- Daar Gedeputeerde Staten van Noord- Holland een dusdanig schrijven «liet aan de gemeentebesturen in hun provincie verzon den, zal dienen te worden afgewacht, welke datumbepaling door d i t college zal worden goedgekeurd. Naar ons ter oore kwam, is ook in de Noord-Hollandsche gemeenten zoowel 1 October als 1 Januari als datum van inwer king-stelling der nieuwe verordening vastge steld (Tel.) SCHEEPVAART OP INDIë. De Amerikaansche consuls in Indië ont vingen een aanschrijving om de Amerika^i- sche regeering inlichtingen te verstrekken betreffende de scheepvaart op Indië. De con sul te. Me dan bepleitte krachtig het instellen van een geregelden scheepvaartdienst tus- schen San Francisco de Philippijnen, Singa pore, Batavia en Balawan, terug via Hong kong en Shanghai. AVIATIEK IN INDIë. D'e Motortij d" verneemt, dat de firma Wolseley Palade v.h. Tasche Co. te Soera- baja binnenkort zal overgaan tot den import van Viokers-vliegmachines. De bedoeling is dat te Soerabaja een vlieg- school zal worden gesticht met een flinke re paraties-werkplaats en constructie-atelier. Over eenigen tijd wordt de heer Hunter, een bekend Engelsch aviateur, met eenige monteurs verwacht en dan zal onverwijld worden .begonnen met de monteering van voor het leger bestemde machines. Ook In Semarang bestaan plannen voor het oprichten van een vliegterrein, en aanleg steigers voor motorbooten. AFWATERINGSKANAAL IN NOORD-HOLLAND. Dezer dagen had ten raadhuize te Den Helder eene bespreking plaats tusschen den directeur-generaal der Zuiderzeewerken, het d-agelijksch bestuur van genoemde gemeen te en eenige vooraanstaande personen aldaar 1 over de mogelijkheid om in verband met de droogmaking der Zuiderzee te graven afwa teringskanaal loopende van het Balgkanaal 'bij de Kooi, langs den Kcegraszeedijk, tot in de haven van Nieuwediep, dienstbaar te ma ken aan de scheepvaart en de visscherij. Al gemeen was men het er over eens, dat die mogelijkheid wel bestond, nu het kanaal kan worden gegraven op een afstand van pl.m. 200 M. van den zeedijk, waardoor zal wor den verkregen, dat er langs het kanaal eene ';ade kan worden gemaakt van rukn 100 M. breedte en 1200 M, lengte. Het kanaal, dat een bodembreedte van 40 M. bij een diepte van 4.50 M. zal verkrijgen, zou althans dienst kunnen doen als ligplaats van koopvaardij- en visscherschepen. Het ge meentebestuur zal na overleg met een be voegd deskundige nader zijn wenschen aan de directie der Zuiderzeewerken kenbaar ma ken. TEGEN DE VERMOGENSAANWAS- BELASTING. De R. K. Werkgeversvereeniging in het bisdom Den Bosch heeft zich in eene alge- meene vergadering tegen de vermogensaan- wasbelasting uitgesproken. Mr. B. J. M. van Spaendonck uit Tilburg leidde het onderwerp in, waarna besloten werd aan het hoofdbe stuur der Algemeene R. K. Werkgeversver eeniging als de meening der Bossche vereeni ging mede te deelen, dat zij wel wenschelijk vindt de crisisschulden voor een groot gedeel te zoo spoedig mogelijk af te lossen. Daartoe echter moeten allen medewerken, die vol doende draagkracht bezitten, ofwel door ver mogen öf door inkomen öf uit beide bron nen. Het ingediende wetsontwerp voldoet aan dezen eisch niet, oindat bet alleen diegenen treft, die sinds 1916 sterk in vermogen zijn vooruitgegaan eu vrij uit laat gaan hen, die vóór den oorlog een groot fortuin bezaten. De vereeniging kan goedkeuren de aflossing der crisisschuld gedeeltelijk door een heffing in eens voor allen, gedeeltelijk door een ver hoogde inkomstenbelasting voor de eerste 10 jaren, terwijl dan het overblijvende gevonden moet worden door een gedwongen leening. EEN ONGELDIGE EEDSAFLEGGING. Betredende de ongeldigheid van den door een Ouder-Amstclsch raadslid' afgelegden eed op den eersten Dinsdag van September, waarmj hij bij het uitsproken der eedsionmule de twee voorste vingers der Imker-hand had opgestoken (terwijl art. 1 der Eedswet voor schrijft, dat zulks met de rechter-hand be hoort te geschieden), verneemt de Tel. thans nader, dat tengevolge van die ongeldige eeds aflegging verschillende besluiten van den Raad eveneens ongeldig zijn geworden, daar in sommige gevallen vóór- en tegenstemmers scherp tegenover elkaar stonden. Zoef o.m. ten aanzien van de wethouders-benoemingen. De beide wethouders toch werden gekozen met 6 van de 11 stemmen, terwijl de overige 5 stemmen zich op één anderen eandidaat ver enigden. De stem van het „linksch zweeren- de" raadslid is dus wel degelijk van invloed geweest. Teneinde cventaeï! verdere cz geldigverkla ring van nader te nemen raadsbesluiten te voorkomen, zal in de raadszitting van a.a. Donderdag aan het begin der vergadering hoi hevrisü raadslid cpaissw „Ssgezwora Wuiuw, rraarhij nu nd au*i gegovou zal woiüen, dat de icchterhcuid „Laai plicht doet." Als etrsk punt van behandeling vermeldt de agenda dezer" raadsvergadering: „Op nieuw benoemen van wethouders." DE KERMIS IN HET DONKER. Wegens storing aan 'het net van bet pro vinciaal electriciteitsbedrijf, ging Zondag avond ongeveer half zeven te Purmerend en omstreken het electrische licht uit. Te Purmerend was kermis, zoodat dit feest danig werd gestoord. In de verschillende café's, waar men druk aan het dansen was, werden weldra gas- en petroleumlampen voor den dag gehaald. En zoo men deze niet had, werd de danszaal met kaarsen verlicht, wat een fantastisch schouwspel opleverde. Om elf uur brandde het electra weer. HET BEGIN VAN DEN SCHOOLTIJD. In „De School met den Bijbel" schrijft G. M. te Gr.: „Ik ken scholen, waar de bel precies om ne gen uur luidt. Dat is te laat. Dan gewent meu er de kinderen niet aan, flink op tijd te beginnen. Ze hebben niet voldoende gelegen heid, de aandacht van bet spel op het werk te brengen. Bovendien zijn er van die bijzon- deriieden, die se eerst even mat elkaar moe ten verhandelen. „Ze hebben hun Zondag-, sche pet op." „Ze gaan in de vacantie naar opoe. „De meester heeft zijn andere das om." „De juffrouw 'heeft alweer een nieuwe blou se." Zie, dat zijn allemaal dingen, waarop ze elkaar noodzakelijk moeten attent maken. Laat dat kunnen gebeuren, voordat ge begint, anders doen ze 't straks, al is het met een enkel gebaar, onder uw belangrijke rekenles. „Daarom bel op zijn laatst viji minuten voor negen." VEREENIGING TEGEN DE KWAKZALVERIJ. Onder voorzitterschap van mr. P. de Ko ning werd Zaterdagmiddag te Amsterdam de jaarlijksche algemeene vergadering gehou den van de Vereeniging tegen de Kwakzal verij. In zijn openingswoord wenschte de voorzitter den tegenwoordigen secretaris- penningmeester, den heer E. J. Abrahams, geluk met zijne benoeming tot wetjiouder, hem dankend voor hetgeen hij voor de ver eeniging was geweest. Uit het door den secretaris uitgebrachte jaarverslag bleek o. m., dat door de steeds onverflauwde zorgen van den redacteur, 22 nieuwe kwakzalversmiddelen weiden bespro ken en de onderzoekers uitstekend hun werk hebben verricht. De Spaansche griep gaf veel werk, want een aantal menschen maakten gebruik van de gelegenheid, om het publiek, dat beangst was geworden, waardelooze middelen te verkoopen. Verschillende omstandigheden werden opgesomd, die contributieverhoo- ging noodig maken. Deze kan alleen verme den worden, indien een paar hónderd nieu we leden toetreden. Tot bestuurslid werden herkozen de heer E. J. Abrahams, arts, mr. W. P. R. Bouman, officier van justitie te Rotterdam, dr. G. Ro- mijn, inspecteur van de Volksgezondheid te 's-Hertogenbosch, en in de plaats van wijlen den heer P. Keg werd gekozen de heer W. Binnendijk te Amsterdam, die tevens den heer Abrahams als secretaris-penningmeester der vereeniging zal opvolgen. Nadat eene commissie van voorbereiding was benoemd voor het feestelijk herdenken van het 40-jarig bestaan der vereeniging op 1 Januari 1921 bestaande uit de heercn mr. P. W. de Koning, mr. A, Lind eu dr. Abra hams welke herdenking eene propagandis tische strekking zal hebben, bracht dè heer H. van Gelder eenige woorden van weemoe dige hulde aan de nagedachtenis van hdt overleden vroegere bestuurslid, dj'. A. J. Weunee, waarna de vergadering werd geslo ten. DE DIEFSTAL VAN 26.000. De Haarlemsdie recherche heeft opge spoord de dienstbode C. B. uit Zandvoort en den chauffeur N. S. uit Haarlem, verdacht van heling van 13.000, afkomstig van 26.000 die in Maart jl. ie Amsterdam ontroof d werden van den heer M. v. d. H. De aangehoudenen zijn ter beschikking gesteld van den hoofdcommissaris van politie ie Am sterdam. VOORZITTER VAN DEN N. V. B. Medegedeeld wordt, dat Mr, de Boer een eventueele benoeming tot voorzitter van den Nederlandschen Voetbalbond niet zal aanne men, zoodat Ir. J. W. Kips voorzitter zal wonden. PROVINCIAAL BÉSTUUR CONTRA KERKERAAD. Nadat de Kerkeraad der N. H. Gem. te Doesburg gewijgerd; had aan jongelieden van vrijzinnige richting, die wenschten aan genomen te worden' te Drempt, het .daartoe vereischte bewijs van zedelijk gedrag te ver- verstrekken', heeft het Provinciaal bestuur van Gelderland, evenals het Classicaal be wijs af te geven. ZEILJACHT GEZONKEN. Het Duitsche motorzeiljacht „Kueleborn", p. Paesch, werd' Zondagavond bij Delfzijl, zinkende op de Eems aangetroffen. Het was op weg van Einden naar Delfzijl en wend in de haven- gesleept, waar het zonk. Er vielen persoonlijke ongelukken voor. -Aan 1 waren vier passagiers, waarvan twee dames. LEEUWARDEN'S FINANCIëN. De burgemeester heeft in de laatste raads vergadering gezegd: Leeuwarden gaat naar den kelder; met de geldmiddelen der gemeente loop het hopeloos spaak. Het is nu al zoover, dat ons personeel met geld, dat er niet is, wondt betaald, dat de gemeente zich daarvoor in schulden steekt. De belastingen, schrijft de „Leeuw. Ct", zullen, zegt 't zoo door, niet meer te betalen zijn binnenkort. Straks zal iemand, die het voor dezen tijd toch waarlijk nog niet over matig weelderig inkomen van 6000 heeft, daarvan alleen aan de gemeente het zesde deel af te staan hebben. En voor de hoogtre inkomens, waarvoor het jperccntage het vori ge jaar tot ruim 12 opklom, gaat dat tot 20 a 22 omboog Laten een oi twee. van osue hoogstaange slagenen ons in den «hek, dan wordt dat voor ons allen', die achterbleven, een kièp. Want - en ziedaar de bron van net kwaad - wo nebben te weinig vumogendtü bier. Dour siediLa 63 meusulen wóiui hier naar een inkomen van 15.000 en meer belasting betaaid, eu vau net vceuigiai, dat meer dan 30.000 ontvangt, zuilen er over een jaar of wat niet veel meer zijn. Want maar een tiental heeft zulk een inkomen uit kapitaal. Men ziet: een paar slechts dragen de helft van den last. Omdat de Leeuwarder, zoo dra het zicij veroorloven kan, zijn heil el ders gaat zoeken. SUIKERBIETEN. De opbrengst der bieten bedraagt op de zware gronden van 't Oldambt (Gr.) bemid deld 33.000 K.G. per H.A. terwijl het suiker gehalte loopt tot ruim 19 pet. Koopbieten zijn bijna niet verbouwd. De landbouwers contracteerden meest volgens participatie stelsel, warhij een prijs van 32 per 1000 K.G. werd- gegarandeerd'. Al is de opbrengst niet groot, de prijs maakt alles goed. DE WAGENINGSCHE GROND AANKOOP. In verband met daaromtrent in de pers verschenen berichten, had een medewerker van het Correspondentie-Bureau opnieuw een onderhoud met den minister van Land bouw. Minister Va». IJmcistein decide mede, dat, blijkens het desbetreffend dossier, minister Posthuma op 24 Mei 1918' een audiëntie heeft verleend! aan den rect-or-m agn if icus van de Landbouw-Hoogeschl, den rijksbouwmees ter en den voorzitster, om plannen voor den bouw der schoot te ontwerpen, bij welke audi ëntie ook de directeur-generaal van den Land bouw aanwezig was. In deze audiëntie ia omtrent den prijs van dfe ten behoeve van de school aan te koopen terreinen uitvoerig overleg gepleegd en werd prof. Aberson door den minister gemachtigd een bod op de gewenschte terreinen te doen. Ter audiëntie bleekt, dat op een belangrijk deel der terreinen reeds de hand was gelegd voro den prijs van 2.50 a 2.80 de M'. en de minister machtigde prof. Aberson in die richting verder te gaan en een ander terrein voor ongeveer denzelfden prijs aan te koopen. Op 9 Juli d.a.v. heeft minister Posthuma de ter audiëntie verleende mondelinge machti ging schriftelijk bevestigd en hem' uitdrukke lijk gemachtigd de noodi-ge contracten voor den aankoop der terreinen af te sluiten on der voorbehoud van de goedkeuring der Sta- i en-Generaal. Minister Van IJsselsteia heeft zich, nu prof. Aberson eenmaal gemachtigd was om deze gronden aan te koopen, daarbij nederge- legd, omdat hij' de overtuiging had, zoowel met het oog op de bekendheid van zijn ambts voorganger met de waarde van grond in het algemeen en. met de toestanden in Wagenin- gen in het bijzonder, als met 't oog op ad lig ging dezer gronden cn de prijzen voor gron den in de onmiddellijke nabijheid besteed, dat de gewaagde prijs niet te hoog was. Had hij de -transactie niet in het belang van het rijk geacht, dan zou hij ongetwijfeld, hetzij offi cieel of wel officieus, de Staten-Generaal op de wenschelijkheid- van verwerping van het ingediende wetsontwerp hebben .gewezen; maar zooals hij ook in de Eerste Kamer heeft medegedeeld, meende de minister het wetsont werp te kunnen verdedigen. De minister deed uitkomen, dat hij zich bij- die verdediging -niet achter zijn ambtsvoor ganger heeft verscholen en dat hij ook geens zins bedoeld heeft zijn ambtsvoorganger thans een verwijt te maken van dezen aan koop, welke hij zelf in ;s lands belang achtte. Hij zag zich echter verplicht zich te verdedi gen tegen -het in „Het Vaderland'" tot hem gerichte verwijt, dat hij zoo dom was geweest zich dezen zandgrond: voor exorbilantea prijs in de hand te laten stoppen. S'TAATiUUSHOUDELNDE EEN STATISTIEK. Zaterdag hield do Vereeniging voor Staai- hui-shoudkuD.de en -Statistiek te Botterdam ean -algemeene vergadering, waarin speciaal het Woning-vraagstuk .aan de orde kwam. Over dit onderwerp waren twee prasadvie- zen uitgebracht, ml. door de hoeren ir. P. Bakker Schut en prof., mr. IX vau Blom, en. wel in het bijzonder over de vragen. Welke economische 'beginselen moeten van over heidswege worden gevolgd) ten aanzien vau de volkshuisvesting Geven de huidige omstandigheden aan leiding tot maatregelen die op 'den duur niet moeten worden gehandhaafd-, doch wensche lijk zijn om in den woningnood van het ©ogenblik te voorzien? Aan het debat, dat den geheelen daig in beslag nam1, namen deel 'de heetren mr. J. A. Levy, Stuit, Hudig (Amsterdam), Kriiseman, Nieboer, prof. Van Gijn, Eaber (Den Haag), Stoffel, mr. Van Zanten, ir. A. Plate, mr. Bomijn-, prof. Sleesvijk en Kiamen. Het aantal leden der Vereeniging bedraagt thans 665, terwijl de rekening sluit met een saldo van 3.605.7414. De volgende vergadering' zal te Amsterdam gehouden worden. Tot, bestuursleden werden in de plaats van- mr. B. J. H. Patijn en mr. dr. A. P. N. K-oo ien, die niet herkiebaar waren, gekozen- de heeren prof. Holen®-, te Amsterdam, en prof. van Blom, te Leiden. ART. 38 DEB GEMEENTE-WET. Onlang» noodzaakten Ged. Staten van. Zuid-Holland -den, Gemeenteraad1 van Maas sluis, -om de verkiezing van wethouders op nieuw te doen plaats hebben, daar de inter pretatie, welke de burgemeester dier ge meente van het nieuwe art. 88 der Gemeente wet gaf (in verband met het niet-co-nvoceeren van de - wettelijke voorgeschreven vergade ring van 2 Septi. van een tevoren bij raads besluit toegelaten lid)- naar het oordeel van Ged. Staten niet de juiste was. 'Thans heeft zi-oh in Vlaardingen iets der gelijks voorgedaan. Een lid, wiens geloofs brieven waren onderzocht en tot wiens toe lating -door den Baad besloten was, werd voor de precies acht dagen later gehouden vergadering niet -geconvoceerd teneinde be- eedigd te worden, omdat naar de meening van Vlaardingon's' burgemeester de in art. 38 -der Gemeentewet genoemde termijn voor be roep nog niet verstreken was. Naar zijn op vatting kon eerst daarna de beëodiging plaats hebben en hij achtte, ra de beslissing die Gedep. Staten- in het Maaeslxrische geval na men, esm uitspraak Tan de Erooa in era cco- danig geval gewensoht. Er bestaan inderdaad plannen om esn beslissing ven d'e Kroon uit ta l'okken. NEDERLAND EN HET LUCHT VERKEER. In de Vrijdagavond gehouden vergadering van de Kamer, van Koophandel te Amster dam, heeft de heer Joh. Bol beweerd, dat er in Rotterdam en Den Haag plannen werden uitgewerkt tot het aanleggen van vliegterrei nen en dat het Amsterdamsdhe gemeentebe stuur blijk heeft gegeven niet doordrongen te zijn van het groote nadeel, hetwelk zou ontstaan, indien Rotterdam in deze voor was. De heer Bol merkte nog verder op, dat B. en W. de kwestie betreffende den aanleg van een vliegterrein wilde laten rusten, dat het colle ge van meening was, dat bet Rijk moest voor gaan, dat het trachtte de zaak van zich af te schuiven en dat Rotterdam, met uitschake ling van Amsterdam, opgenomen zou worden in de internationale lucbtvaartverbindingeii. Deze mededeelingen hebben in breeden kring ernstige ongerustheid verwekt en de Tel. heeft zich daarom tot wethouder De Vlugt gewend, om naar de juistheid van de woorden van den heer Bol te informeeren. Deze stelde het 'blad volkomen genist en het bleek, dat hetgeen de heer Bol in de Ka mer van Kophanad omtrent deze kwestie heeft opgemerkt, niet andera dan praatjes rijn. De gemeente is in deze kwestie wel dege lijk diligent geweest en na 'het groote succes van de El'ta is zij niet in gebreke gebleven om te bewerkstellingen, dat Amsterdam in het internationale luchtverkeer wordt opgenomen. De onderhandelingen met de Regeering heb ben tot dusver een zeer gunstig resultaatniet alleen zal de hoafdstad opgenomen worden in het internationaal luCbtvaartverkeer, maar de gemeente heeft thans reeds de zekerheid dat de hoofdiandingsplaats in Amsterdam komt. Het definitieve vliegterrein wordt aangelegd op Zeeburg en wel op het terrein van de voormalige baggerbergplaats. De aanleg van dit terrein, dat -aan alle moderne eischen zal voldoen, en een oppervlakte zal hebben van 100 H.A. (1000 bij 1000 M.) zal evenwel minstens drie jaren tijd vorderen en daarom zal gezorgd worden voor een reserve-terrein, voldoende om te voorzien in de -behoefte, wan neer van het Elta-terrein geen gébruik meer zal kunnen worden gemaakt. Waar dit reser ve-terrein zal worden aangelegd, is nog niet geheel zeker, op 't oogenblik wordt hierover nog met de regeering onderhandeld. Voorloo- pig heeft men nog de beschikking over het Elta-terrein en tegen den tijd, dat dit be bouwd, wordt, zal het reserve-vliegterrein ze ker gereed zijn. Het gemeentebestuur heeft dan ook alle redenen tevreden te wezen over de wijze, waarop tot dusver de kwestie betref fende een vliegterrein te Amsterdam, zich op lost. DE DREIGENDE MELEPRIJS- VERHOOG1NG. Naar wij vernemen wordt er in de kringen van d-o afdeelingen van den B-o-nd1 va-n Melk veehouder» ernstig op aangestuurd om van den minister van landbouw te verkrijgen, dat met ingang van 1 No-vember e.k. d'e 'prijs vo-or melk af •boerderij -gesteld zon worden op 18 cent per liter, hetgeen voor de giro-ote steden een consumptie-prijs van 22 23 cent per liter zou beteekenen. Binnenkort zou vanwege genoemden bon-d een -algemeene vergadering worde uitgeschreven, waar de prijs van 18 c-ont per liter al-s eisch gesteld zon worden, onder bedreiging dlat anders ver-schillende hoeren hun vee „-droog" zullen zetten. Waar ook de heer Braat zich in de Tweede Kamer als pleitbezorger voor de boeren op wierp en o. m. betoogde, dat een verheuging van den huldigen melkprijs met 2 -cent per liter beslist noodzakelijk was, daar lij'kt 'het ons gewensebt, hot antwoord mede te deelen dat een onzer medewerkers van eenige vee houder* uit -den omtrek van Amsterdam -kreeg op zijn vraag naar 'het al dian niet ge motiveerde eener melkprijHverhooging onder de huidige omstandigheden. Deze melkveehouders verklaarden, dat 16 cent per liter af boerderij ,,'n knappe prijs" was, „waarover geen ruzie behoefde gemaakt te worden." (Tel.) KORTE BERICHTEN De heer L. Onvlee, hoofd der school met den Bijbel te Baam, herdenkt op 1 No vember e.k. dat hij 50 jaar geleden zijn on derwijzersloopbaan begon. - De gehuwde G. D. is nabij Ecbt in een bosch vennoord gevonden. Het lijk had tal van messteken. In een pension aan den Schiedamsdien Singel is een met anthraciet gestookte kachel uit elkaar gesprongen. De kamer werd een ruïue. Bij het neerlaten van de ankerketting van een van stapel gelocpen schip is te Schie dam een 17-jarige jongen door de ketting meegesleurd in het water. Het lijk is nog niet gevonden. Bij het verrichten van arbeid aan een olieput van de Jurgensfabrieken te Zwijn- dreCht werden twee arbeiders door opstijgen de gassen bedwelmd, waardoor zij in de ko kende olie viélen. Een hunner is gestorven. De Nederlandsche gezant te Parijs, jhr. dr. Loudon, bevindt zich te 's-Gravenhage in verband met een sterfgeval in rijn naasten familiekring. In den nacht van 15 Oct. is vergaan de vrachtlogger Maihilde Louise, thuis behoo- rende te Rotterdam. De opvarenden zijn thans behouden te Scheveningen aangebracht. Te N'ibtoikswoud is Zondagmorgen in vlammen opgegaan de groote boerenplaats van den heer V., tegenover de R.K. kerk. Hooibroei moet de oorzaak zijn van den brand. Zekere W. N., uit Krabbendijke, die ver leden week op den rijksveldwachter van Baal, uit Rilland, schoot en door dezen werd aan geschoten, is aan de gevolgen overleden. Daar de val van den IJsel blijft aan houden, is het nachtvaartverbod uitgebreid tot 'het riviervak Zutphen—Deventer. Tus schen Westervoort en Deventer mag nu 's nachts niet meer worden gevaren. Benoemd tot onderwijzeres te Bever wijk, vacature Knipscbeer, bij het M.U.L.O. mej. van Heemskerk. Zondagavond is de passagiersboot, va rende tusschen Weesp en Nederhorat den Berjg, door den mi3t mSslrid in het riet ge'oo- bij Uitermeer. De passagiers werden met tjes afgehaald en vervolgden te voet hun ne reis. De, 76-jarige J. E., uit het St. Annagn- sticht te Nijmegen, la door een trein overre den, Het hoofd wexd vad den romp geschei den. Te Farmsum ia de arbddcr O., verdacht van brandstichting, gearresteerd. De werkstaking aan het van de woning- bouwvereeniging „De Eendracht," te Leiden is opgeheven. De arbeid is hervat. In Zutphen komen in den laatste® -tijd een groot aantal typhusgevallen voor. HET COMITé TOT HULDIGING VAN DEN SCHEIDENDEN BURGEMEESTER. Ter voorkoming van verkeerde bezorging van de voor dit comité bestemde brieven, deelen wij mede, dat het commissielid mr. J. PBosman niet bereid werd gevonden het voorzitterschap of vice-voorzitterschap te aanvaarden. De heer J. F. Moeus heeft zich bereid verklaard als voorzitter op te treden, vice-voorzi'tter is de heer mr. A. J. M. Lees berg, het secretariaat berust bij de heeren Tj. N1 Adema, L. Speet en Joh. D. Appel, terwijl het penningmeesterschap onder mr. A. P. H. de Lange ressorteert. Het sub-comité, dat met het bijeenbrengen van handteekeningen en gelden belast is, be staat uit de dames E. H. de Lange-Tigier Wy- brandi, R, Prins-Vlessing en de heeren mr. A. J. M. Leesberg, G. van Veen en J. Bruin. De heeren J. F. Moens, kapelaan B. H. C blosman en W. van Vuure hebben reeds keu nis gegeven van het aannemen hunner be noeming. Van den heer A. M. van Deventer, die als vertegenwoordiger der gemeente-ambtenaren gekozen was, is bericht ingekomen, dat hij zijn benoeming niet zal aanvaarden. RECTIFICATIE. In het stukje van de „Cinéma Americain" in de courant van gisteren staat bijna aan 't slot„De bekende Garth. Wij schreven„De bediende van Garth mag om zijn goede spel ook wel even genoemd. P. T. EN T. AMBTENAREN. Op Zondag' 19 Oct), hield de afdeeiing Alk maar van den Central en B-ond van Post-, Telegraaf- en 'Telefoonpersoneel eene alge meene vergadering, waarbij als spreker op trad- de heer Stoffels van Amsterdam, met het onderwerp: „H-et P. T. T. personeel in de keuze van zijn vakorganisatie vroeger en thansu" Na een kort, heel aardig -op rij-m -gebracht', openingswoord vgn de tijdel. voorzitster, wer den door den secretaris d-e n-otulen der vori ge vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna was 't woord aan den heer Stoffels. Spreker zette op- kernachtige en duidelijke wijze uiteen de geschiedenis der vak-organi- satiën en de noodzakelijkheid van eenheid onder het personeel. Vo-oral -de mot'ipven -al-s: „D'e categorale wangunst," Het onderling gemopper op de kantoren en bet niet bezoeken der vergade ringen", „Hoe de vergadering de grondslag is, waaruit de verbeteringen m-oeten voortko men'" werden door -hem -ontwikkeld. Vervol gens werd de brievengaarder-skwestie 'behan deld en -schetste spreker hunne misère in den 'breede Hierna nog de onderlinge verdeeld heid' bij het -personeel,, waarbij de heer Stof fels -duidelijk liet uitkomen, "dat d© Centrale o-f Neutrale Bedrij-foirganisatie -de organist tie is voor ieder, die bij- -heb bedrijf in dienst is. Na nog ©enige repliek met een aanwezig lid van den Brievengaardersbond, dat zich hierna direct als- lid -opgaf, eindigdo spreker zijne rede. E'en daverend -applaus vertolkte den dank der aanwezigen. Hierna volgde 'bestuursverkiezing. Met algemeene -stemmen werden de tijdeiijiie func tionarissen herbenoemd. Na de gebruikelijke rondvraag werd de vergadering, met een woord van dank a-an den spreker, door de Voorzitster, gesloten EEN TWEEDE CHOCOLADEFABRIEK TE ALKMAAR. De N-V- le kl. cacao- en chocoladefabriek H. Ringers te Rotterdam heeft gisteravond aangekocht grond aan de Noorderkade al hier, tot nu toe eigendom van den h-eer D Visser te Alkmaar. De bedoeling is hierop een tweede fabriek te stichten. AANBESTEDING. Bij de gisteren door burgem. en weth. van Leiden gebonden aanbesteding van: „het dempen van eene sloot, het maken van be stratings- en ri-oleeringswerken aan de Hee- r-enstraat" waren ingekomen 18 inschrijvin gen. Laagste inschrijving was van Gebrs. J. en M. Huijberts te Alkmaar met 10833. BADHUIS WITTE KRUIS. In de week va-n 13 tot 18 October zijn in bet badhuis van het Witte Kr,uis genomen: 92 kuipbaden, 117 regenbad-en le klas, 158 regenbaden 2e klas, te zamen 367 'ba-den. DE FRANSCHE GEZANT. DEN HAAG, 21 Oct. Hedenmiddag ontving de Koningin, ten haren paleize Het Loo den heer Allizé, ter overhandiging van zijn terugroepingsbrieven als gezant der Fransche republiek bij Hr. Ms. Hoï. Na afloop der ontvangst had een noen maal ten paleize plaats. H. M. heeft den heer Allizé het Groot kruis der Oranje Nassau-orde verleeud. NEDERLANDSCHE GEZANTSCHAP PEN. DEN HAAG, 21 Oct. Naar wij verne men is de Nederlandsche gezant te St. Pe tersburg, mr. A. M. D. baron Sweerts de Landas Wyborgh, die, zooals men weet, reeds geruimen tijd hier te lande vertoeft, bestemd om te worden benoemd tot Neder- landsch gezant te Stockholm, ter vervan ging van jhr. dr. van Vreedenburch, die eerlang naar zijn nieuwen post te Brussel vertrekt. Zijn wij wel ingelicht, dan bestaat bij de regeering het voornemen, eerlang een di- p'omatieken vertegenwoordiger van ons land aan te stellen bij de republiek Firn- land.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2