Teloefratiimon yan heden. witte ft fcstssHi ccffiTG® te dtktta. Deze talpcter wnreaSt? te lande van Gil-1 li aangevoerd legden een vracht variserend tusschcc 55 er' 75 per ten, terwijl de optzxrfctvraïiii &&iw ïcdracgï 250 dh. per j openx t3E. CJii.1T FJENl POmTLrOSTHUIS oiWTVLuaffia frailt JLJ. ver afn de middagvergadering rsee dr. J. Tb- de Visser in zijn openingswoord er ep, dat thans dt tijdecmzivjEdighedeïi het wederom tcdicter. ten de jaarvergadering ts houden. Tijdeneden oorlog wae óz machtswaan van de' grcot-machten op den voorgrond getre den, thans trachtte de mach+swaan van de klein-machten veld te winnen. tWt v VOrsvsa» I dseete gwveotea sijic de trsürteoKatea «sa? merkelijk verhoogd. Sommige met 500, 800, 1000 ja 1200; terwijl ook voor de peneioes.cn wordt gezorgd. Tevens werden geldelijk meer bevoorrechte kerkvoogdijen ge vraagd jaarlijks een toeleg-? ts willen schen ken aan een k?.e door het classicaal bestuur beheerd, waaruit d'an de ijjraktemenisc dor fi nancieel zwakke gemeenten der classis kun nen worden verhoogd. Ook hierbij' werden De ware gelukstempel dor mensch'hdd," goede resultaten verkregen in toezegging o. ze'de spreker, „berust op de zuil van barm- mi. van 200 jaarlijks. hartigheid en liefde, ea deze zal door alle tij- SitKSMSS den, al zijn zij nog zoo slecht, blijven be staan en haar zegeningen voortbrengen." Spr. wekte op het werk der liefde en barm hartigheid voort te blijven zetten. Daarna hield de inspecteur, mr. A. de Graaf, een bespreking over: „Het vraagstuk van de salarisregeling en de rechtspositie van het hulppersoneel in Ghristelijk-Philantropi- sche Inrichtingen." Verscheidene directeuren van inrichtingen aangesloten bij den bond woonden deze voor dracht bij. Na zijne uiteenzetting kwam spr. tot de volgende conclusie: dat de historische ontwik keling van de christelijke philantropie zich in dezen tijd beweegt in de richting van meer zelfstandigheid van het personeel, welke er kenning zal meebrengen een andere beschou wing van het loon, los gemaakt van den al- lereersten steeds op 'den voorgrond biijven- den eisch van volkomen toewijding; en ver der de instelling van een vertegenwoordigend orgaan, waarin het personeel stelselmatig voeling houdt met bestuur en directie. INBRAAK. In den nacht van Maandag op Dinsdag is ingebroken bij de tinna Martin üitsels, agen tuur en commissiehandel aan den Houttuin te Rotterdam. Het geheele kantoor is over hoop gehaald. De brandkast werd openge hakt en een bedrag van 5000 werd er uit ontvreemd. Uit lessenaars, die verbroken wer den, hebben de dieven nog voor 100 aan postzegels meegenomen. TEGEN DE DUURTE. Nu men te Steenwijk van gemeentewege met den melkverkoop is begonnen tegen 17 cent den liter, zijn de slijters gezwicht. Een enkele uitgezonderd, bieden zij de melk in plaats van voor 20 cent den liter voor 18 cent (den door den burgemeester vastgestel- den maximumprijs) aan de huizen te koop aan MILITAIRE BALDADIGHEID. ten en de pensioenen, ingesteld door de alg synode, heeft aan al de kerkvoogdijen opgave gevraagd van de bezittingen en inkomsten der kerken en van de traktementen der pre dikanten. DE ZIEKENFONDSKWESTIE TE DEVENTER. Ten vervolge op het bericht over dé toena dering tussclien het ziekenfonds voor den ar beidenden stand en het fonds der Maatschap pij ter bevordering der Geneeskunst alhier, wordt thans gemeld dat voor de vervulling der vacature- Kern aan eerstgenoemd fonds is aangewezen dr. Leignes Bakhoven, genees heer van het „doktersfonds''. De onderhande lingen tot definitieve beëindiging van den zie- kenfondssirijd worden voortgezet. BELANGRIJKE DIEFSTAL Terwijl de bewoners naar een bioscoop waren is in een huia aan de Kaldenkerkker- weg te Venlo ingebroken en 80 h. 83000 mark gestolen en totaal plm. 600 gulden in Ned. geld. Politiehonden volgden een spoor naar de Duitsche grens. DUIZEND GULDEN VERMIST. De heer C. te Maastricht heeft aangifte ge daan, dat uit een aangeteekènden brief met 1100.—, niet met aangegeven waarde, bij aankomst in Vlaardkigen duizend gulden werd vernist De gelden waren afkomstig van de op brengst van een bloemendag en bestemd ten bate van een herstellingsoord voor Handels reizigers. POGING TOT TREINONTSPORING? Door de politie te Gouda is gearresteerd en naar Rotterdam overgebracht de 18-jarige K. v. W. te Gouda, die nabij het station over de lijn Gouda—Rotterdam een zwaren steen op de rails had gelegd. Gelukkig werd de steen door len baansclnüver yan de locomo tief verbrijzeld en van de rails geschoven, zoodat geen ongelukken plaats hadden DE MOORD TE ECHT. De marechaussee heeft den dader van den moord op G. D. te Echt aangehouden en naar de stragevangenis te Roermond overgebracht. Het is zekere W., 30 jaar oud en gehuwd. Na Zondagavond met den verslageue twist gehad te hebben, heeft hij hem met messteken gedood. Het mes had hij weggeworpen en zijne Heeren, die vol bloed zaten, bij zijne woning begraven. Door de politie uit bed ge licht en door verschillende personen als de da der aangewezen, heeft hij eindelijk bekend den moord te hebben begaan. VERHOOGING DER POST- EN TELEGRAAF-TARIEVEN. Naar de Tel. verneemt, zijn plannen in be werking tot algemeene herziening en ïferhoo- ging van de tarieven in het post- en tele- het bedrijf geheel DE BOEREN IN DE HAARLEMMER DROOGDOK AANGEKOMEN. Gisteren is te IJmuiden het eerste Duitsche droogdok dat na der. oorlog naar Nederland verkocht werd, in 'de liavea aangekomen. Het droogdok, dat ongeveer 75 meter lang is, werd' voorloopig in de Haringhaven ver ankerd om later in de Visschershaven een plaatsje te krijgen naast het daar reeds lig gend droogdok. De Staatsvisschershaven heeft dan de be schikking over twee droogdokken, welke aan vier schepen tegelijk plaats kunnen verleenen. NEDERLAND—BELGIë. In de afdeelingen der Tweede Kamer is ingenomenheid betuigd met het beleid van den minister van buitenlandsche zaken, voor al in de Belgische kwestie. Daaromtrent wenspht men meer mededeelzaamheid van de regeering. Een militair verbond wordt alge meen ongewenscht geacht. KORTEBERICHTEN. Onder grooten toeloop van punluek (heeft de avdateur Stinhaus schitterend geslaagde vliegdemonstraties gehouden te Tilburg. Aan de passagiersvluchten namen velen deel. Door middel van een te Bussem geves- tigden importeur hebben B. en W. dier ge meente beslag gelegd op een partij Ameri- kaansch schoenwerk. Beste faeeren rijgbotti- nes zullen bij de schoenwinkeliers alleen aan ingezetenen verkocht worden tegen 15 per paar. Dr. ten Bokkel-Huinink te Lochem heeft 't geld hem bij zijn 25-jarige ambtsvervulling aangeboden, bestemd voor een fonds tot steun van on?- en minvermogende zieken al daar. Het fonds draagt den naam van den stichter. De raadsleden Prinsen en Lohuis te .„„elo stellen den raad voor, den minister verzoeken den1 melkprijs op 18 cent te be palen. Een' zware vrachtauto, gevolgd door toegeschoten hulp werd alles weer op het dro ge gehaald. Ons werd meegedeeld dat de auto zoo weinig uithaalde, dat het den berij der niet mogelijk waa paard en wagen op den weg te houden. De auto waarvan de inzittenden bekend zijn, reed door alsof er niets gebeurd was. UIT SCHAGEN. De 'Sehager Rundveefokvereeniging hield Dinsdag aldaar eene keuring, met de volgen de resultaten. A. Stierkalveren met ingeschreven moe- derdieren. 1 K. Blaauboer, Schagen, met Max 20; 2 C. v. d. Oord, Barsingerhom, met Johan; 3 X. Blaauboer a. b., met Max 19. Deelnemers 11. B. Kuikalveren verder a.b. 1 P. v. d. Oord, Barsingerhom met Jantje 2 K. Blaauboer a.b. met Marie 5; 3 P. v. d Oord a.b. met Brugman 3. Deelnemers 18- C. Hokkelingen, van ingeschreven moeder- dieren. 1 G. Plevier, Schagen, met Alida 22 H. C. Kooij, Harencarspel, met Anna 173 K. Blaauboer a.b. met Gretha 24. Deelnemers 17. D. Vaarzen verder als bij C. 1 H. C. Kooij a.b. met Tesselaar 9; 2 P. Groötes, Barsingerhom met Brakje 2. Deelnemers. 5. E. Twinters. 1 C. v. d. Oord a, b. met Guurtje 2; 2 K. Blaauboer a.b. met Klaasje 9. F. Oudere koeien. 1 C. v. d. Oord, met Maartje 3; 2 H. C. Kooij', Harencarspel met Bliem 23 C. v. d. Oord a.b. met Emma. Ingeschreven 20: G. Stierkalveren, waarvan de moederdie- ren in onderzoek zijn. 2 C. v d Oord a.b. met Jan. Ingeschreven 1. H. Kuikalveren en verder als O. 1 A. Francis Schagen, met Juweeltje 6; 2 Erven Schenk Schagen met Zwartje 6. Ingeschreven 5. 4 Keurmeesters waren de heeren F. A. F. Groneman, P. Schenk en N. Kaan, allen Wieringerwaard en D. Timmerman, Scha gen. Naar aatieliding van sidentiebode omtrent het tweemaal aan .p. r. I twee aanhangwagens, heeft tengevolge van het bericht In. De Ke- I weigeren der rem een zijwand van station 1 Huis ter Heide ingereden. Persoonlijke onge ring steun. uitgesproken voor de medewerking en die aen. Bond ondervonden van de re geering. Bij de uitvoering der kinderwetten is de Bond niet zonder succes werkzaam ge weest, evenals op het gebied van het bioscoop vraagstuk. Bij den Bond zijn thans 55 vereenigmgen aangesloten. Uit het financieel verslag bleek, dat de inkomsten bedroegen over- 1917 2466, over 1918 1716 en de uitgaven 2664, zoodat er een tekort is van 1049, terwijl de rekening December 1916 slechts met een tekort sloot van 114. Wegens periodieke aftreding in 1918 van twee leden van het bestuur werden herko zen de r.eejren Ds. J. Groeneweg en J. Henri Ledebocr, tot lid van de commissie van de advies werd herkozen J. Lammerts van Buu- ren; voorts werden nog herkozen in het be stuur de heeren Prof. Dr. H. Bavinck, Dr. I. Heldring en Ds. A. Voorhoeve. Tot pwiningmeeateresse werd benoemd regeering inleveren' van tarwe door boeren in de Haarlemmermeer, wat hun een zoet winst je op zou leveren'van 6 h 7 per H A-, schrijft men thans uit Haarlem, dat dit vol- van de PREDIK ANTSTRAKTEMENTEN Volgens Het Webl. der Ned. Herv. Kerk heeft een actie tot verbetering van de trakte- men ten en tot een betere regeling van. de pen- sioenen van de predikanten en ook van de we duwen-pensioenen, uitgegaan van het classi caal bestuur van Sneek waarbij 2 commissies, elk uit twee leden bestaande, namens dit be stuur, de geheele classis bewerkten en samen met de kerkeraden, kerkvoogden en notabelen der verschillende gemeenten hebben verga derd, gunstige resultaten opgeleverd. In de komen onjuist is. -In Hoofddorp is nl geen enkel mud' tarwe geveild en de boeren Hebben niet het minste belang hun tarwe aan de re geering te leveren, want ia den vrijen handel krijgen ze meer dan den regeer in gspr ijs. GOEDKOOPE REBOSSC.HING. In de oorlogsjaren heeft de „Scheepvaart- onderneming" bij wijze van werkverschaffing in het Gooi uitgestrekte heidevelden met long- hout laten beplauten. Deze bebossching heeft aan de Scheepvaartvereeniging ruim een mil Hoen gulden gekost. Thans zal, naar wij vernemen, de werkverschaffing der Scheep vaartvereeniging de bebosente terreinen voor 20.000 aan Stad en Lande van Gooiland over doen. BURGEMEESTER EN VELDWACHTER Men herinnert zich dat een der Kamerle den een schriftelijke vraag tot de Regeering heeft gericht óver de verhouding van den burgemeester van Woubrugge tot den ge meenteveldwachter aldaar. Thans meldt men, dat de commissaris van de Koningin in Zuid-Holland de gemeente heeft bezocht en na verhoor en wederhoor, op toenadering en verzoening heeft aange drongen en bewerkt, dat de burgemeester en de veldwachter elkaar weder de hand hebben gereikt. DURE BELGISCHE KOLEN. Blijkens mededeelingen van den minister van landbouw in de gisteren gehouden Ka merzitting heeft de regeering de levering van Belgische kolen geweigerd vanwege de hoo ge prijs 50 per ton) welke van Belgische zijde gevraagd weid. Invoer door particulieren is mogelijk, in dien dezen zich doen inschrijven en per ton egn bedrag van 5 afdragen aan het Kolen- bureau. EEN SnrUDENTENDORP. Onlangs hield de heer J. J- van der Leeuw, jur. doctorandus, in de Leidsche universiteit een lezing, waarin hij plannen ontvouwde met betrekking tot het bouwen vlaik bij Lei- den van een studenteüdorp. Naar thans gemeld wordt, zal in Novem ber de stichting worden tot stand gebracht, die ten doel zal hebben, de belangen van alle Leidsche studenten te behartigen en vóór al les over wil gaan tot den bouw van een stu- dentendorp. De zaak wordt evenwel nog ver traagd, doordat in dezen samenwerking wordt gezocht met het Leidsch Studenten corps, dat wegens den kamemood studenten woningen wil bouwen. De stichting zal ook ten doel hebben de studie tot een meer levende werkelijkheid in het studentenleven te maken dan zij nu ishet contact van professoren en studenten bevor deren, enz- liet weigeren der rem een Huis ter Heide ingereden lukken kwamen niet voor. Het gebouw is ern stig beschadigd. T_ Bij K. B. is. met intrekking van het K. B. van 10 Sept. j.l., tijdelijk wedere opgehe ven het verbod van uitvoer van alle verdere gedistilleerd'. Bij K. B. is tijdelijk opgeheven het ver' bod' van uitvoer van ruwe kapok. Binnenkort zal de aanvoer naar ons land van steenkolen uit Duitschland wederom met een paar treinen per dag worden uitgebreid. B en W. van Amsterdam stellen den Raad voor het gemeentebestuur van Rotter dam een kunstwerk aan te bieden voor het nieuwe Raadhuis. Men deelt mede, dat binnenkort een wetsontwerp zal verschijnen tot het verleenen van 70 pet. Rijksbijdrage in vrouwen-arbeids- scholen. De Vereeniging voor Inwendige Zen ding in Noord-Holland houdt haar najaars vergadering op Maandag 29 dezer a.s. yjn. 11 uur in het American-Hotel te Amsterdam. Het lid' van het hoofdbestuur, ds. H. J. Heynes te Landsmeer, zal een inleiding hou den over De Wereldschgezindheid van Noord-Holland De Gemeenteraad' van Sneek besloot tot den bouw van 10 middenstandswoningen in eigen beheer. Previnoiaal Nieuws UIT OUDKARSPEL. De heer M. Kroon Cz., te Oudkarspel, heeft onder talrijke bewijzen van belangstel ling zijn gouden jubileum gevierd als secre- taris van den Polder Geestmeer Ambacht Bij de Maandag gehouden vergadering van den polder Geestmer Ambacht (Oosterdijk en Molengeersen) werden door het dagelijksch bestuur en hoofd ingelanden herbenoemd tot hoofd-ingeland en voor de banne Koeduk de heerett J. Lammerschaag en G. Slotemaker. In de plaats van den overleden heer J. Bijman is voor de banne Óudorp benoemd tot hoofd ingeland de heer J. Blom Pz., Herbenoemd werd tot secretaris de heer M. Kroon Cz. en tot penningmeester de heer C. Brinkman. Door de zangvereeniging „Crescendo" werd j.l. Zondag een concert gegeven in de Ned. Herv. Kerk alhier. B. Het en Medewerking werd verleend door me; Speets (viool) ea de heer K. Stam (orgel Dit concert is uitstekend geslaagd I groote kerkgebouw was bijna geheel bezet de aanwezigen hebben zoowel van zang als muziek ten volle genoten. Zondagmiddag had een ongeval plaats dat nogal goed is afgeloopen.. Een paard gespannen voor een jachtwa gen schrok zoodanig van een passeerende auto, dat paard en wagen in het water te recht kwamen. Met vereende krachten van DE KEIZER DIENT EEN AANKLACHT IN. BERLIJN, 22 Oct. Ex-keizer Wilhelm heeft zijn Berlijnschen advocaat Karl Sie- bert opdracht gegeven tegen Bonn, die de Keizers-film heeft gepubliceerd een actie wegens beleediging in te stellen. Het is thans bekend, dat deze film, die scherp te gen den ex-keizer ageert, haar weg naar het buitenland heeft gevonden. KOLENNOOD. WEENEN, 22 Oct. De kolennood is zoo groot, dat de Weensché scholen vanaf 15 November voor 3 maanden gesloten moe ten, worden. STAKINGEN. KREFELDL, 22 Oct. Gistermiddag zijn alle arbeiders in staking gegaan. Des na middags 4 uur staakten ook de werklieden aan de tram den arbeid. Het geheele ver keer in het Neder-Rijnland staat stil. Van af 2 uur rijden- de treinen van den staats spoorweg niet meer Een openluchtdemon- stratie waajraan 15000 personen, deelna men nam een motie aan, waarin heftig ge protesteerd wordt tegen het gedrag van de el'gische bezettingstroepen. UIT DE NATIONALE VERGADERING. BERLIJN, 22 Oct. In de zitting van Dinsdag heeft de Rijksminister van Finan ciën uitvoerige mededeelingen gedaan over de groote lasten; die op het Rijk drukken en die voortvloeien uit de bezetting van West-Duitschland door de Entente. De kos ten bedragen nu reeds minstens 2% milli ard' Mark. Onder het onderhoud verstaat Duitschland slechts de huisvesting en de verpleging der bezettingstroepen, terwijl de Entente daarentegen elke uitgave der be zettingstroepen ten koste van Duitschland pleegt te rekenen. De requisities worden voor dq eerste negen maanden op ongeveer 200 millioen Mark geschat. De Minister ontvouwde plannen tot het heffen van nieu we en zware belastingen1 echter 'onder con trole der Entente-commissie, daar deze dan in staat zal zijn een onbevooroordeelde kijk op de groote uitgaven van Duitsch land te krijgen. Voor ieder, al is het ook slechts oppervlakkig kenner der Duitsche Staathuishoudkunde is het duidelijk, dat deze toestand niet langer kan duren, in- dien men er prijs op blijft stellen, dat Duitschland' aan zijn verplichtingen tegen over de Entente voldoet. TRAM ONTSPOORD. DOETINCHEM 22 Oct. Doordat twee koeien, die naar de veemarkt te Doesburg werden geleid, plotseling voor den tram sprongen, is heden op den Dierenschen Dijk nabij de Ellekomsche Draai de stoom tram ontspoord. De machine sloeg onder ste boven en ook de bagagewagen ont spoorde. Van de beide machinisten werd de 28-jarige Addink te Doetinchem terstond gedood, terwijl zijn collega ongedeerd bleef. De overledene laat een weduwe met vier kinderen na. MISDAAD? BRUUKHUIZEN (L.), 23 Oct. In den afgeloopen nacht vond men een jonge man op den weg liggen, met een gapende won de aan het jiootd. Hij gaf eenig tceken van leven en stierf kort daarna. De justitie zal moeten onderzoeken of men hier met een ongeluk of een misdaad te doen heeft. HET INTERNATIONAAL BUREAU IN HOLLAND. AMSTERDAM, 23 Oct. De Internatio nale Conferentie van overheidspersoneel heeft een voorstel goedgekeurd om den ze tel van het Internationaal Bureau in Hol land te vestigen. Het voorloopig bestuur zal worden ge vormd door de Nederiandsche organisaties tot de 2e conferentie bijeen komt. StadMii» uws. HET AFSCHEID VAN DEN BURGEMEESTER. Hedenmorgen is het sub-comité met het omvangrijke werk van het verzamelen van Gistermorgen om zeven uur 'bemerkte een der agenten van net posthui# Halvemaan steeg te Amsterdam, dat uit een der kwali teiten ontvlucht wak de 25-jarige Petronella de Zee. Zij zou heden voor den Officier van Justitie geleid worden, terzake van een be- rooving voor 'n paar honderd gulden, ge pleegd in het beruchte perceel_ Grimbungwal 2. Het meisje was opgeslotenin een kamer tje, bestemd voor vreemdelingen, dat uitziet óp de straat. Vermoedelijk heeft de ontvluch ting plaats gehad am kwart over een in den nacht, toen een groot gedeelte der bezetting van het posthuis naar den brand in de Scha- pensteeg was uitgerukt. NWily de Zee heeft, naar vermoedt wordt, een barer kennissen op straat aangeroepen, die het posthuis is binnengeloopen en de knip van de deur t— het slot was defoot heeft afgeschoven. EEN UITBREKER. Te Hans weert is een nieuw arrestaotonlo- kaal gebouwd'. Toen daar Vrijdag mn per soon, die nog langen tijd moest „uitritten", tijdelijk was ondorgobracht ©n men hem Za terdag ging halten, bleek de vogel gevlogen. Hij had bij zijn ontvluchting in het locaal veel vernield. BEPERKING NOODIG. Ouder dit opschrift schreef mr. Mlaxchant in de Vxijz. Democraat, over de onlangs uit gegeven leeningen der gemeenten Rotterdam en 's-Gravenhage, die beide mislukten. Wel is de plaatsing door de 'bankiers gegaran deerd, maar dezen zitten met een strop; lee ningen van deze g-roote gemeenten waren met 5% pet. rente tegen een koers van 98 pet. niet te plaatsen. Een volgenden keer zullen de bankiers geen animo meer gevoelen om hun hoofd in den strop te steken. Het gemeentebestuur van Zaandam zal niet zonder leedvermaak van het bericht 'heb ben kennis genomen; dat deze gemeente met hare leening niet slafigde, word immers toe geschreven aan het wanbeheer der bestuur ders. Doch overigens zal wel niemand zich erin verheugen. Voor de gemeenteraden is dit een verma ning, die niet moet worden misverstaan. Be perking van niet door stijgende inkomsten gedekte uitgaven> is voorwaarde voor zelf behoud. Hen hoort ruu reeds zeggen, dat het Rijk dan maar het gemeentekrediet voor zijn reke ning moet nemen. Dit zal niet mogelijk zijn, zonder de gemeentelijke autonomie om hals te krengen. Ons staatsrecht is gegrond op eigen beheer van de gemeente. Móet de staat voor de schulden opdraaien, dan is dit na tuurlijk niet te handhaven. De toestand wordt d aar om zoo bedenkelijk, omdat een gezonde financieele positie van bet Rijk niet zal zijn te handhaven, wanneer de gemeenten verkeeren in staat van faillissement. De gemeenteraden zullen moeten gaan be grijpen, dat beperking van uitgaven, een al gemeen volksbelang i®, .proletarisch, kapita listisch', of hoe men het moge noemen. Uit breiding van het belastinggebied alleen zal 'bij de tegenwoordige overbelasting de red ding niet kunnen brengen. Beperking is mogelijk, ook zonder den so cialen arbeid van de gemeente lam teleg gen. Indien de raden maar de gedachten los laten, die hen somtijds schijnt te bezielen: wij zijn toch failliet, wat komt het erop aanl TEGEN DE MELKPRIJSREGELING. De Bond van Melkveehouders heeft gister in zijn algemeene vergadering te Rotterdam de volgende resolutie aangenomen De Bond enz. met groote ontstemming kennis genomen hebbend van de miuisterieele wintermelk-regeling, waarin voor de produ centen prijzen worden aangegeven, die bene den de productiekosten blijven; van meening, dat een streven om de Ne- derlandscbe bevolking dragelijke levensom standigheden te bezorgen moet worden ge waardeerd, doch dat een druk op den melk prijs geen bescherming van economisch zwakkeren mag heeten gezien het geringe melkverbruik in die kringen, ook reeds in normale tijden; verontwoordigd van een zoodanig streven, hoegenaamd niet billijk ten opzichte van ree- ders, groothandelaren en industrie; overwegend, dat een algeheele staking van productie in dezen tijd van schaarschte onver antwoordelijk moet worden geacht; spreekt als zijn oordeel uit, dat de melk veehouders voor prijzen door de regeering toegedacht, niet zullen besluiten tot normale productie efl acht zich niet verantwoordelijk voor het zeker komend feit, dat de bevolking in hooge mate gedupeerd zal worden, door dat zij zich voor.een groot deel zal moeten be helpen met melk, die voor de consumptie-doel einden minderwaardig is. CHRISTELIJK-PHILANTROPISCHE INRICHTINGEN. In „Parkzicht" te Amsterdam is de jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden van den Centralen Bond van Christelijk-Phi- lantropische Inrichtingen in Nederland, on der voorzitterschap van dr. J. lh. de Vis ser. In het jaarverslag van den secretaris, den heer A* J. da Costa, werd groote waardee- I 1MT ..O A-an tvi-rvi 4 KAO Onder bovenstaand opschrift schrijft „De Bouwwereld." „Wij' denken hier niet aan de velling van prachtige boomen, nooh aan de slooping van de Amsterdamsche poort te Haarden, die misschien gerechtvaardigd kunnen worden door militaire overwegingen. „Van verschillende kanten komt men ech ter berichten over de baldadige wijze waarop militairen hebben huisgehouden in gebou wen welke hen in den mobilisatietijd tot huisvesting dienden. In een 'klein gebouw als de Alkmaarsche Industrie- en Huishoud school is voor bijkans 19000 schade aange richt. Uit dit bedrag kan man afleiden hoe hier geleefd werd. „Ongelooflijke «taaltjes Zijn on« ter o ore gekoanen van baldadigheid' en vervuiling, zelf® in de officieren-kamer. „In het kasteel Westhove bij. Domburg moet de aangerichte schade op 15.000 be groot zijn en in het kasteel Duinbeke in Zeeland is het volgons onzen ber'ohtgever niet beter gesteld. Zware koperen raam?!ui tingen zijn om slechts een voorbeeld te noemen vernield of verdwenen, zoodat de met een steen Het nieuwe Volksaanatorium voor tu berculoselijders in Friesland zal te Appelscha gesticht worden in de nabijheid van dennen- ■bosschen en zandduinen. De regeerinig zal een deskundige naar Engeland zenden, om een onderzoek in te stellen naar en een rapport uit te brengen over de bauw van houten woningen. 'De nieuwbenoemde Nederiandsche ge zant te B'russel, jhr. dr. van Vreden'buren, laatstelijk Nedorlandsch gezant hij de Scandi navische rijken, i® than® te V Gr a ven ha go. D'e uitvoer van stroohul zen en paar denhaar en daarvan of daarmee vervaardigde artikelen is van morgen af toegelaten. Te Doetinchem is een 64-jarig man in zijne woning van een trap gevallen en aan de gevolgenoverleden. Eenzelfde ongeluk had te Qeidjqp een 80-jarige weduwe. De Amsterdamsche wethouder Wibaut 'keerde gisteren met de mailboot „Prins Hen drik" van de Maatschappij „Zeeland" in Ne derland terug. Den 18en October is te 's-Gravenhage opgericht de Vereeniging Nederlandsch Cen traal Filmachief. Bij een brand te Dedemsvaart, waarbij een paar varkens, de heele hooioogst en an dere voorraden verbrandden', is een der toe schouwer® plotseling ineen gezakt en gestor ven. t De vierde zoon van den ex-keizer is te Amerongen aangekomen. Met ingang van 1 Januari 1920 zullen alle militaire hulpkommiezen van hun post worden ontheven. Zoo noodig zal men in de grensplaatsen gebruik maken van hulpkom miezen op daggeld openslaande deuren maar werden dichtgehouden. „Ook op Loevestein, dat kort voor de mo bilisatie onder de hoede van binnenlandseho zaken was gesteld als rij ka monument, is schandelijk huisgehouden tijdens de in ge bruikneming door d'e militairen. „Een en ander beantwoordt volkomen aan de vernieling bijv. mn wegen in Brabant door militair verkeer dat er niet op thuis behoorde en waarvoor „Oorlog" terugbe taalde. „Dergelijke schadeposten werden door hot departement van oorlog vergoed, doch dit is slechts een andere naam voor de zak dor Ne deriandsche belastingbetalers. Particulier noch rijkseigendom is ontzien. „Merkwaardig vooral is dat zelfs rijks monumenten van geschiedenis en^ kunst blijkbaar niet veilig zijn, wanneer militairen er mede te doen krijgen. Aan toezicht, dat zich van zijne verantwoordelijkheid bewust was, heeft het blijkbaar ten eenemale ont broken. Trouwens als men een smerig, ver vallen en sl'echt onderhouden gebouw ziet, ia de kans groot dat he.t voor militair ge bruik diende. Zie om een enkel voorbeeld te noemen het smerigste .perceel van 't Lange Delft te Middelburg en bijv. ;t arsenaal te Aim ster dam. Dit fraaie gebouw, hetwelk door Oorlog bijna voor afbraak verkocht zou zijn, zonder de krachtigste oppositie die er in en buiten de Kamer tegen ontstond, wordt nu kennelijk verwaarloosd. Dat zuinigheids- overwegingen daarbij een rol zouden spelen, is moeilijk denkbaar." GEDEELTELIJKE STAKING DER ROT- terdamsghe melkveehouders. De bond van melkveehouders in Zuid- Holland vergaderde gistermorgen, ter bespre- king van den winterprojs der melk en het.| door de boeren in to nemen standpunt. De, heer Braat ontkende dat de prijs de melk te hoog zou worden, als men eischen der boeren inwilligde. Men moet de voedingswaarde in oogen- echouw nemen, zei de voorz. Hij kwam tot de conclusie dat 1 Liter goede melk 25 ct. waard is. Het is dus een zeer denkbeeldig voordeel ate men goedkoopore melk ont vangt. ej. 1).

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2