DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ALKMAARSCHE V R IJ D A G 3$ o 251 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Honderd een en'|twintigste Jaargang. Butenlandsch overzicht. Gemengd Nieuws. handhaaft haar atouden roem. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2,00. franco per post f 2,50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 20 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek* en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Administratie Nr, 3. Redactfe Nr. 33. In het verhoor van Bernstorff is een rust periode ingetreden tot 31 October a.s. Dan zal ook de beurt komen aan den heer Von Bethmann Hollweg en deze diplomaat zal voor ons onthullen voor zoover hij dat wil en er misschien door het kruisverhoor toe gedwongen wordt het „hoe en waarom" van den grooten, achter ons liggenden oor log. Soms voelen wij de vraag in ons opko men bij het lezen van de gewichtigheid, waarmee dit alles wordt behandeld en het breed uitspinnen van kleinigheden, of deze muggenzifterij nu heusch niet achterwege had kunnen blijven en of het misschien niet het beste was geweest alles met den mantel der vergetelheid te dekken. Wat gebeurd is, is ge beurd; richte hu zich ieder land toch slechts op de toekomst en gaf ieder slechts voor op bouwing en herleving zijn beste krachten, wellicht werden dan betere dagen geboren, voor het Duitsche volk in 't bijzonder. Wat verder betreft, sommige Duitsche bla den geven in scherpe bewoordingen hunne verontwaardiging over de nieuwe blokkade c kennen, waarbij de kans bestaat dat meer dan 800.000 menschen als slachtoffers zullen vallen. De grond voor deze blokkade is het feit, dat de troepen in het Oostzee-gebied ge weigerd hebben terug te keeren doch door dat de Entente Duitschland elk wapen uit de hand geslagen heeft, kan de Duitsche regee ring onmogelijk ernstig ingrijpen en moet thans lijdelijk toezien, zoowel dat de Duit sche troepen gehoorzaamheid weigeren als dat de Entente thans een nieuwe blokkade be gint. Reeds op het oogenblik begint zich de druk van deze blokkade te doen gevoelen. Bij de vischvangst werden 1000 centenaars visch weggeworpen. In Oost-Pruisen bestaat groot gevaar, dat men den geheelcn winter geen kolen zal hebben. De verzending van aardappelen naar Midden-Duitschland is on mogelijk. Erwten voor de industrie zijn niet meer aan te voeren. De scheepvaart in het kanaal van Kiel ligt reeds stil. De „Vor- warts" eindigt met den dringenden oproep aan de Entente om toch eindelijk den werke- lijken vrede aan het Duitsche volk te brengen. Moge spoedig aan dezen oproep gehoor gegeven worden in den meest absoluten zin van het woord. Zoowel in Nederland als elders vormen zich thans vele comité's tot steun van de Weensche slachtoffers^ Daar althans schijnt de noodkreet nu zóó krachtig geklonken te hebben, dat de dringende noodzaak overal werd ingezien. Als laatste nieuws betreffende Oostenrijk zij nog vermeld, dat de Nationale Vergade ring van Oostenrijk de wet, waarbij van aan sluiting bij Duitschland wordt afgezien, heeft aangenomen. In Rusland woedt nog de strijd om Petro grad. De geallieerde eskaders hebben Kroon stad gebombardeerd. De strijd om Krasnaja Oorka duurt voort De bolsjewiki hebben Maandag, nadat 1500 mariniers uit Petrograd waren aangekomen, een uitval uit Krasnaja Gorka beproefd; zij werden echter terugge slagen. Inmiddels rukt het leger vaa Joedenitsj verder voorwaarts, ofschoon langzamer Volgens een bericht uit Reval zijn Katlina, 't station Gorelwo (bij Poelkowo) en het ver der Oostwaarts gelegen station Strelinsky op de bolsjewisten veroverd. De regeering van Noord-West Rusland maakt voorbereidselen voor de overneming van het bestuur van Petrograd, waarvoor le vensmiddelen worden opgeslagen. Volgens ingekomen berichten zijn de soci- aal-revolutionnairen te Petrograd een op stand begonnen. In de straten wordt gevoch ten. Naar verluidt verzamelt de Sovjet-regeering alle krachten voor een verbitterden eindstrijd. In ieder geval is Petersburg nog steeds niet in handen van generaal Joedenitsj en het blijkt, dat de forten om de stad een harde noot hebben te kraken. De bolsjewiki voeren steeds nog meer versterkingen aan en zijn in geen geval een te minachten partuur. In Nieuw-York blijven de havenarbeiders de staking voortzetten, ondanks het besluit van hervatting van den arbeid. De radicale elementen verwierpen de bemiddeling van burgemeester Hylans. De bond van handelaars heeft het verzoek gedaan, dat militairen zullen worden aange wezen om de brievenzakken te lossen. Ten gevolge van de staking worden 40 000 passagiers vastgehouden. Een later bericht meldt, dat de staking toch wel schijnt te verloopen. Biiitfliilnrx?. schieden als Nederland de uitlevering van den ex-keizer weigerde. Bonar Law antwoordde: Het is tijd ge noeg om dat te overwegen als het zoover is. KORTE BERICHTEN. Reuter seint uit Londen In het Lagerhuis dat gisteren zijn zittin gen hervatte, heeft Bonar Law in antwoord op de vraag of er maatregelen waren geno men voor het proces tegen den ex-keizer, ver klaard: Art. 227 van de vredesvoorwaarden bepaalt dat de geallieerde en geassocieerde mogendhede naan de Nederlandsche regee- ging het verzoek zullen richten den ex-keizer uit te leveren opdat hij zal kunnen terecht staan. Dit verzoek kan niet worden gedaan eer het vredesverdrag formeel is bekrachtigd. Intusschen zijn de noodige voorbereidingen getroffen voor het proces. PembertoQ Billing vroeg wat er zou ge- Bi n li I'll i ;i li (I. DE TWEEDE KAMER. Zitting van 23 October. Na een Comité generaal ter bespreking van het personeel der Kamer, werd gisteren te 1 uur 50 de openbare vergadering geopend. De voorzitter deelde mededat de spreektijd bij de algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting is gerantsoeneerd als volgt: R.-K. 5 uur, S. D. A. P. 4 uur, A.-R. 3 uur, C.-H. 1 3/4 uur, Neutralen, U. L., V. D., V. L., Revolutionnairen D/z uur, Chr.-Socialen, Chr.-Dem. cn Plattelandspar tij 3/4 uur; replieken de helft van den spreek tijd in eersten termijn. De heer Van R a v e s t e ij n protes teerde tegen de rantsoeneering en tegen de vaststelling ervan in comité generaal. Inzake de intrekking der Oorlogswinstbe lasting achtte de heer De Geer het wen- schelijk het ontwerp aan te houden tot de be handeling der vermogens aanwas-bclasting en de heffing ineens, waarmede het z. i. ver band houdt. Minister De Vries bleef intrek king der belasting gewenscht achten, nu de grondslag ervoor door het ophouden van den oorlogstoestand is vervallen. Handhaving zou neerkomen op de invoering eener hooge be drijfsbelasting. De heeren Kooien, Marchant en J. Ter Laan waren voor uitstel van be handeling. De heer Van Vuuren achtte uitstel niet noodig. De heer De Geer deed het voorstel de behandeling uit te stellen totdat de Vermo- gensaanwasbelasting aan de orde komt. Dit voorstel werd aangenomen met 53 tegen 13 stemmen. Daarna kwam aan de orde het wetsont werp tot1 het geven van rentedragende voor schotten tot een bedrag van 25 millioen aan Frankrijk. De heer Duys bestreed het ontwerp. Het doel schijnt sympathiek, doch het eigen- pverle "pr. begreep om alleen Noord-Frankrijk wordt geholpen. lijke doel is hulpverleening aan de Neder- ïng a landsche fabrikanten. Spr. begreep niet waar De lieer Schokking hoopte dat ook andere landen zullen worden geholpen. Minister Van Karnebeek ver klaarde dat in het ontwerp niets onwaars en niets onoprechts is, het is voortgekomen uit het verlangen om hulp te vericenen aan Noord-Frankrijk, dat zoo ontzettend veel heeft geleden, Met de kwestie der neutraliteit heeft deze zaak niets te maken. Minister De Vries deelde mede dat nog slechts ruim 1 millioen is uitgegeven. Formeel is dat niet juist, doch de regeering twijfelde er geen minuut aan of zij handelde in den geest van het volk en de Staten-Gene- raal. De heer T e e n s t r a diende een motie in, waarin wordt uitgesproken, dat het moge lijk geweest ware de Kamer tijdig te kennen voor het crediet en dat de afwijking door de regeering van een door ons staatsrecht gewe zen, weg wordt betreurd. Het voorstel van den voorzitter, om de mo tie op een nader te bepalen dag te behande len1, werd aangenomen met 44 tegen 12 stemmen. Het ontwerp zelf werd aangenomen met 53 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren van Ravesteijn, A, P. Staalman en Kruyt. De vergadering werd verdaagd tot heden 1 uunl? SAMENWERKING MILITAIRE EN BURGERLIJKE AUTORITEITEN. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeit aan de gemeentebesturen bericht, dat ter verkrijging van meer eenheid in de lei ding ter beteugeling van eventueele revoluti- onnaire woelingen het wcnschelijk is geble ken, dat de betrokken burgerlijke en militaire autoriteiten, ressorteereud onderscheidenlijk onder de departementen van Binnenlandsche Zaken Justitie en Oorlog meer voeling met elkander houden dan tot nu toe. In verband hiermede heeft de waarnemend opperbevel hebber van land- en zeemacht aan de mili taire autoriteiten, die zijn aangewezen voor de uitoefening van het militair gezag in ver schillende deelen des lands bij eventueele on lusten, instructies gegeven tot het houden van dusdanig overleg. De burgerwacht-comman danten moeten zich met die militaire autori teiten in verbinding stellen tot het houden van dit overleg. Ten slotte wordt nog opge merkt, dat bovenbedoelde instructies geen wij ziging brengen in de aanwijzing van de autoriteiten, die zijn beiast met hulpverlee- ning aan burgerwachten. CONTRöLE OORLOGSWINST- EN RIJKSINKOMSTEN'BELASI ING IN HET BUITENLAND. Naar verluidt is de minister van financiën voornemens om, ter controleering van de juistheid der aangifte voor de oorlógswinst belasting en Je inkomstenbelasting van be lastingplichtigen die filialen of dochteron dernemingen in het buitenland hebben, eeni- ge RijksaCcoutantcnts uit te zenden, wier taak zal zijn de boeken van een aantal dier filialen en dochterondernemingen te onder zoeken. VRAGEN AAN MINISTERS. '5. Hij protesteerde er tegen dat de 25 millioen reeds zijn uitgegeven. De heer T e e n s t r a sloot zich aan bij het protest van den heer Duys, wat betreft gebrek aan deferentie jegens de Kamer. Hij achtte het voorstel strijdig met onze neutrali teit. De heer Deckers betoogde dat het ontwerp ligt in de lijn van onze traditie. Het is een daad van goede nabuurschap, van on- ling hulpbetoon. De heer Van Rijckevorsel be schouwde het voorstel als een daad van in ternationale beleefdheid. De heer Van R a v e s t e ij n was er te gen. Mien heeft hier te doen met hulpverlee ning, doch met een handelstransactie. Onze regeering die tijdens den oorlog de toen over winnende mogendheid naliep, heeft thans de nu overwinnende mogendheid een vriendelijk heid wille» bewijzen. GENORMALISEERDE WONING BOUW. Men schrijft ons: Het vraagstuk woningen te bouwen1 welke bereikbaar zijn voor gezin nen met middelmatige inkomens, is zoo moeilijk geworden, dat op het oogenblik vrij wel deze woningen niet meer tot stand komen. Door een op groote schaal zeer economisch werkende organisatie en door bijzondere maatregelen kan 't slechts mogelijk zijn den bouw van deze woningen voort te zetten. Niet alleen, dat grootte en indeeling der woningen met veel meer zorg dan tot heden moet wor den bepaald, door een sterke organisatie van aankoop der materialen en uitvoering der bouwwerken zal veel kunnen worden bezui nigd, bovendien zal op wetenschappelijke wij ze moeten worden bepaald, welke constructies en welke materialen zonder schade met suc ces kunnen worden toegepast. Het Technisch Bureau Ties Kruize té Apel doorn1, hetwelk op ruimen schaal reeds den bouw van landhuizen ondernam heeft thans uitgebreide maatregelen getroffen om het ge brek aan woonhuizen te helpen verminderen. Door een sterk doorgevoerde normalisatie in plannen, zoowel als in onderdeden heeft het een belangrijke besparing weten te verkrij gen en het heeft voor de uitvoering belang rijke contracten afgesloten met een der groot ste maatschappijen tot aanneming van wer ken. Aan de architectonische vormgeving, j bij normalisatie zoo belangrijk, stelt net bu reau zich voor de meest mogelijke zorg te be steden. De thans gereed zijnde genormaliseer de plannen zijn ontworpen door den beken den architect A. H. Wegerif Ozn. te Apel doorn, overeenkomstig de denkbeelden door hem ontwikkeld in het pas verschenen werk Bouw van Middenstanüswoningen. Voor de wetenschappelijke bedrijfsleiding en voor het kiezen der te gebruiken bouwma terialen en constructies, heeft het bureau zich de medewerking verzekerd van den bekenden Delftschen hoogleeraar in onderzoek van Bouwstoffen Prof. Ir. Chr. K. Visser, die zich tevens met het nemen van proeven en het on derzoek en keuren der te gebruiken materia len zal belasten. Deze medewerking zal der halve waarborg geven, dat bij de toepassing van goedkoope toch voor het doel alleszins geschikte materialen worden gebruikt. Het Bureau meent, dat men te lang in gebreke is beleven den bouw op volkomen wetenschap pelijke wijze uit te voeren, bij een ver ^om gevoerd samengaan van praktijk en weten schap ontslaat een werkelijk beduidende be sparing. Het Technisch Bureau heelt uitge breide maatregelen getroffen om den bouw dezer huizen in zeer korten tijd mogelijk te maken, door groote voorraden,, door het ge reed zijn van plannen enz., kan binnen enkele dagen na het geven van opdracht den bouw een aanvang nemen en krachtig worden voortgezet. In den bouw van houten, tijdelijke of semi-pemianente woningen, ziet het Bu reau niet de voor een gezonde ontwikkeling van de huisvesting wijze gewenschte oplos sing. Het wenscht hoofdzakelijk bekende con- structiewijzen wetenschappelijk toe te passen en noemt nog voortdurend andere middelen tot normalisatie in studie. Tot het vervaardi gen van belangrijke, voor den bouw benoo- digde onderdeelen en materialen, tot hiertoe niet gebruikt, zijn reeds opdrachten verstrekt. Behalve dat verbetering der bestaande bouw wijze is bereikt, zijn bovendien de ontstane besparingen van dien aard dat voor aanmer kelijk lagere dan in den laatsten tijd bekende prijzen de bouw van woonhuizen is mogelijk geworden. SLECHTE BRANDBLUSCH- APP ARATEN. De Nederlandsche brandweervereeniging waarschuwt in haar orgaan Vuur en Water het publiek ernstig tegen het gebruik van z.g. droogpoederbluschtoestellen, en wel op grond van tal van ia binnen- en buitenland geno men proeven. De brandweervereeniging komt tot de vol gende conclusies: lo. De droogpoeder-blusschers zijn van geen waarde voor het meerendeel der geval len, waarvoor ze gekocht worden en geven aan den kooper een ongemotiveerd en mislei dend gevoel van zekerheid 2o. In de enkele gevallen, waarin een re sultaat bereikt werd, kon dit goedkooper en even snel verkregen worden met andere mid delen, zand, zaagsel enz.; 3 o. Door een eenvoudig scheikundig on derzoek is vastgesteld, dat het publiek deze toestellen zeer duur betaalt; 4o. Er zijn betere toestellen verkrijgbaar, met name die, welke in hoofdzaak berusten op het beginsel van het leveren van een wa terstraal onder druk. Voorlichting door des kundigen bij den aankoop blijft echter ge- wensent. Deze verklaringen worden door het be stuur gehandhaafd, niettegenstaande de at testen, waarvan de verkoopers der droogpoe- derbluschtoeslellen zich weten te voorzien. VERMOGENSAANWASBELASTING. De Middenstandsraad heeft de eer ter ken- trekking tot het wetsontwerp-betreffende een belasting op den vermogensaanwas; met het volgende request tot den Minister van Land bouw, Nijverheid en Handel gewend: De Middenstandsraad heert de eer ter ken nis van Uwe Excellentie te brengen, dat hij in zijne vergadering van 16 Oct. 1919, eene bespreking heeft gehouden over het wetsont werp betreffende de belasting op den vermo' gensaanwas. De Middenstandsraad heeft te gen bedoeld wetsontwerp zeer ernstige bezwa ren en kan zich te dien aanzien geheel ver eenigen met de reeds door den Nijverheids- raad tegen het ontwerp kenbaar gemaakte be zwaren. Op den voorgrond werd bij de besprekin gen in den Middenstandsraad gesteld, dat men niet overtuigd was van de noodzakelijk heid van een vermogensheffing in welken vorm dan ook, welke slechts ten doel heeft om de crisis-leen ingen sneller te kunnen af lossen. De Middenstandsraad is van mee ning, dat in den dienst dier leeningen door het Leeningsfonds en met een afloopingster- mijn van 40 jaar op zeer behoorlijke wijze is voorzien en er geen aanelidmg bestaat dien termijn op 24 jaar terug te brengen, in dit verband werd er nog op gewezen, dat Enge land, welks voortvarendheid bij het aflossen van schulden algemeen erkend wordt, den af- iossmstermijn der crisis- en oorlogslasten op niet mmüer üan 72 jaar heeit gesteld. Mocht intussctien de noodzakelijkheia kunnen wor den aangetoond den termijn van beëindiging üer cnsislasten ten onzent vroeger te siellen üan aanvankelijk m het voornemen heelt ge- legen, zoo meent de Middenstandsraad, nat ooit in üit geval een belasting op den vermo gensaanwas gedurende een aeei der oorlogs jaren, als is voorgenomen, ten eenenmale verwerpelijk is, doch als dan nader overwo gen benoort te worden, ol en op welke wijze een kapitaalshefiing ineens zou kunnen plaatsb ebben. DE ZAAK-VAN GROENENDAEL. EEN PETITIONNEMENT TOT KAMER ONTBINDING? De „Bredagehe Crt." bevat een artikel uit Weert, waarin verteld wordt van de veront waardiging der kiezers, die van Groenendael bij .1 jongste verkiezingen als no. 3 op de Ltmburgscne lijst bracüten. Die kieZers zul len van Groenendael dringend verzoeken te bedanken als bij blijft weigeren zich te rechc- t-ardigen. En zou hij ook hieraan geen gevolg geven, dan zijn de kiezers vast besloten, zich in ple- no en in massa, met een reuzenpetitie te wen den tot Regeering en Kamer met verzoek den heer v. Groenendael van 't lidmaatschap ver vallen te doen verklaren. Niet onmogelijk is het, dat zich hierbij ook de niet-roomscüe kie zers zullen aansluiten en het een reuzen- request zal worden van 70 a 80.000 men schen. Zulk een actie zou Regeering en Ka mer te denken geven en zoodoende is de mo gelijkheid geenszins uitgesloten, dat het voor stel tot Kamerontbinding tijden de v. Groe- nendael-debatten door een der Kamerleden gedaan, in vervulling gaan zou. EEN INCIDENT IN DEN DELFTSCHEN RAAD. Vóór Dinsdagmiddag begonnen werd met de te behandelen punten, die op de agenda voor de raadsvergadering vermeld standen, werden er drie interpellaties aangevraagd. Nadat verlof gegeven was, om deze aan het einde der vergadering te houden, werd de lange agenda betrekkelijk vlug afgewerkt. Even vier uur was men gereed en schorste burgem,. ter Van der Berg, tot aller verbazing, de vergadering tot a.s Vrijdag 2 uur. Van alle kanten kwamen er protesten! De heer v. Dijk wilde, gezien het vroege uur, doorgaan. Weth. Van de Seyp deed even eens het verzoek de zaken af te handelen. Een ander lid van den Raad wilde eveneens, door gaan, omdat het voor een arbeidersafgevaar digde niet altijd mogelijk was, om zijn werk te verzuimen. De burgemeester wilde evnwel niet op zijn besluit terugkomen. Er moest ook nog een geheime vergadering worden gehouden Art. zooveel van de Gemeentewet gaf hem het récht aldus te handelen. Nu werden de protesten nog luider en was het in de raadszaal één groote verwarring. De heer v. Dijk riep den voorz. toe, dat bet op die manier niet langer ging, ont behoorlijk samen te werken. De heer v. Til meende, dat nu de tijd gekomen was, om obstructie te vGe- ren en weer een ander riep, dat men a.s Vrij dag demonstratief zou wegblijven. Temidden van al die drukte pakte de burgemeester zijn paperassen bijeen, stond op enverliet de zaal. „Kan de vice-voorz. nu niet de leiding van de vergadering overnemen werd er nog ge vraagd. MOORD EN ZELFMOORD. Omtrent den dubbelen moord aan den Zo- merweg te Hardegrijp (Fr.) wordt nog ge meld: Venema en zijn vrouw waren beiden voor de tweede maal getrouwd. Hun huwelijk was niet gelukkig. De man woonde veelal bij zijn kinderen in. Zoo nu en dan bezocht hij zijn vrouw weer. Hij bleef er echter nooit lang. Nadat hij dezen morgen nog op het land had gewerkt, kwam hij thuis koffiedrinken. Er moet toen zeker weer oneenigheid zijn ont staan met het gevolg, dat Venema met een mes zijn vrouw een zoodanige wonde aan den hals heeft toegebracht, dat zij aan bloedver lies is gestorven. Daarna heeft Venema zichzelf met een scheermes een diepe halssnede toegebracht, die ook zijn dood ten gevolge had. BEPERKT TREINVERKEER MET' DUITSCHLAND. 1 ALKMAARSCIE HoofdredacteurTJ. N, ADEMA. Q C T O C E E. Directeur: O. H KRAK. De Duitsch-Oostenrijksche vakvereeni- gingen znden geen vertegenwoordigers naar Washington. i Kolonel Bermondt doet p maarschalk Foch en Frankrijk een, beroep. Hulp der Entente voor Oostenrijk. De opmerkingen der Bulgaarsehe Vre- desdelegatie op de vredesvoorwaarden worden heden bekend gemaakt. Het werk in de Nieuw-Yorksche haven ia nog niet hervat. De Senaatscommissie voor buitenland se he aangelegenheden vanx de Vereenigde Staten heeft een vijftal beperkende bepalin gen op het vredesverdrag aangenomen. Finland wenscht niet deel te nemen aan de vredesonderhandelingen met Sovjet Rusland. Staking der schuitenvoerders te Ant werpen. Te Weenen heeft zich op initiatief van den Ned'. gezant een commissie gevormd om de uit Nederland ontvangen levensmiddelen te distribueeren. Generaal Gouraud de hooge Frainsche commissaris zal den 30en October Syrië ver laten. Markies Pacolucu gezant van Italië te Bern is benoemd tot gezant te Tdkio. Arxiri Materie de gezant te Stockholm zal benoemd worden tot gezant te Bern. De koning van Spanje bezocht gisteren het slagveld van Verdun. Maasrchalk Petain strekte hem tot geleide. De koning is naar Engeland afgereisd. Er gaan geruchten over een samenzwe ring der Jong-Turken om den sultan van Tur kije af te zetten. President Wilson heeft van zijn ziek bed een brief geschreven aan Lane, voorzit ter der nijverheidsconferentie. Te Parijs 'bespreken Clemenceau en emir FeisaI de Syrische kwestie. De Nieuw-York Times verneemt uit T kio, dat veldmaarschalk graaf Seiki Te- rautsji ex-premier van Japan, overleden is. De pogingen van secretaris. Wilson om de mijnwerkets van staking te weerhouden zijn vruchteloos. DE UITLEVERING VAN DEN EX-KEIZER. Staten Generaal. De heer Van de Bild heeft, den minister van landbouw gevraagd naar de juistheid van het tekort aan spoorwagens in de tuin bouwstreken van N.-Holland, zoodat de aan de veilingen verkochte producten eerst 4 a 5 dagen later verladen kunnen worden, zeer tot schade der tuinbouwers, en zoo dit juist is, op verbetering aangedrongen. De heer Helsdingen heeft denzelfden mi nister gevra'agd of de kolen, gestookt in de dezer dagen te Rotterdam uitelkaar gspron- gen kachels, afkomstig waren uit de Lim- burgsche mijnen, en zoo ja, of d'e minister dan geen voorschriften kan geven, waardoor het bij de aflevering van kolen onmogelijk zal worden, dai zich daarin springstof kan bevinden. De heer v. d. Tempel heeft den minister van waterstaat gevraagd of het juist is, dat erge verzanding van de haven van IJmuid'en is ontstaan tengevolg staking van het perso neel der met het oderhoud belaste firma, en zoo ja, of de minister dan niet zal trachten het conflict op te lossen. HET NEDEIRLANDSOH GEZANTSCHAP TE BRUSSEL. Het vertrek van onzen minister-resident jhr. van Vollenhoven uit Brussel is, t'hans vastgesteld op 1 November aanstaande. De nieuwe Nederlandsche gezant jhr. van Vre- denburgh za'l kort daarna zij post aanvaarden. J. LKEÜSSi Met ingang van Zondag 26 Oct. wordt het reizigersverkeer met Duitschland op Zon- en feestdagen over Oldenzaal stopgezet, wegens opheffing van den treindienst in Duitsch land op Zondag. De opheffing op Zon- en feestdagen van het reizigersverkeer met Duitschland langs andere routes wordt verwacht.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1