Marktbericht on. Aiuttterdamsche Beurs Noordhollanclsch Landbouwcrediot. Openingskoertftu van heden. '5 We vierden 'n verjaardag! En een heel aangename ongetwijfeld, een baby in den aanminnigen leeftijd van één jaar was 't feestvarken. Gjevierd werd deze verjaring met een over vloed van prachtige rijke begonia's, stij f-frisch als de herfstlucht, waar ze in waren gegroeid, verder kransen en ranken van koperkleurige eikentakken en andere weelderige herfstbla den en heesters. De doorgaans zoo onaangenaam kille Uniezaal was waarlijk verwarmd en gloedvol- door den kleurenrijkdom van dezen schitte renden herfstpracht. De voorzitster, mevrouw van de Velde— Top opende om 8 uur plus 't Alkmaarsch wachtkwartiertje de bijeenkomst en na een vlot welkomswoord, waarin zij vriendelijk, doch met nadruk er op aandrong dat alle aanwezige leden toch nog eens aan alle niet-aanwezigen zouden vertellen, hoe noo dig aller belangstelling is, na deze korte toespraak gaf zij 't woord aan mevrouw Thiel—Wehrbein, Gemeenteraadslid van de hoofdstad des rijles, nadat de dames Blom en Couturier hun muzikale gaven ten beste had den gegeven in een vurig nummer van Han del en een zwaar, maar gaaf stuk van Bach. Spreekster zei hoe ze 'n oogenblik geaar zeld had, om heden op dezen avond, die dan toch een feestavond was, terug te gaan naar 't verleden, nu, in dezen tijd, dat zoo uitslui tend reikhalzend naar de toekomst wordt uit gezien, waarvan alle heil wordt verwacht, speciaal voor de vrouw. Daar echter 't „huisgezin" door de lange eeuwen heeft bestaan en een onafscheidelijk begrip is geworden met de „huisvrouw" wil spreekster aan de hand van de geschiedenis en de litteratuur de ontwikkelingsgang der huisvrouw nagaan en dan zal aan 't licht komen hoe 't geen bloot toeval is dat eerst sedert 50 jaren de beweging onder de vrou wen zich ruim baan heeft gebroken, maar hoe dit een noodzakelijk gevolg genoemd mag worden van de veranderde omstandigheden. Vroeger dacht de vrouw, in haar isolement, er eenvoudig niet aan zich met het openbare le ven bezig te houden, doch thans ligt 't tijd perk dat het werk van de huisvrouw speciaal in 't huisgezin lag, achter ons en velen vinden het een onrustbarend verschijnsel dat de vrouwen zich thans op elk sociaal gebied be wegen. En het is geen wonder dat op 't eerste gezicht er reden is voor bezorgdheid, angst voor vernietiging van elk huiselijk leven. Maar na dezen verwarrenden overgangstijd zal stellig de verkregen leuze van Ibsen „De Steunpilaren der Maatschappij moe ten zijn waarheid en vrijheid" in de eerste plaats ten goede komen aan het huisgezin zelf. Nader beschouwen we het huisgezin bij de drie volkeren, die de kern hebben gelegd voor de Westersche beschaving: bij de Joden, de Grieken en de Romeinen. Bij al deze volken blijkt hoe steeds de man optrad als hoofd van alle bezittingen, vrouwen, kinderen, slaven en vee. Eenige waarde had de vrouw alleen om de kinderen die ze krijgen kon en daarom ook werd er een soort vorm van „huwelijk" in het leven geroepen. Een eigen wil had de vrouw niet, ze viel van de voogdij van haar vader of ander manlijk bloedverwant in die haars mans, recht had ze niet, slechts gold 't „in manu maritus," in handen van den man- Ón der de heerschappij der Romeinen kwam het Christendom en alleen Christus zelf zag in die dagen in de vrouw „de mensch"? maar ongetwijfeld ook geen andere van zijn tiid- j genooten, zelfs niet zijne leerlingen. In- middels heeft de wereld 19 eeuwen noodig ge-1 had om tot deze belangwekkende conclusie te komen, fc ét na Ouistus werd er 'n congres gehouden waarop in allen ernst de vraag werd gesteld of de vrouwen een ziel hadden, zoo ja of neen. En werkelijk het antwoord luid de: „de vrouwen hébben een ziel," dat was dus nu een uitgemaakte zaak. Veel erger maakte een schrijven het in de 16e eeuw, die in een boekje de kwestie be sprak: „Zijn de vrouwen menschen?" en zie, op grond van bijbelteksten wist deze schrijver de vraag ontkennend te antwoorden. Be langwekkend o.i. zou zijn geweest nog te ver nemen onder welke diersoort de vrouw dan wel gerangschikt werd. Daar spreekster een weinig heesch was, wij bewonderden de volharding waarmee zij telkens haar stem tot meerdere inspanning dwong werd wat vroeger de pauze ge houden, dan in de bedoeling lag. Inmiddels waren wij genaderd aan het be- ngrijke tijdvak: „de Middeleeuwen." Nu zien we in hoofdzaak de kasteelen, haast ste den en dorpen gelijk, als middelpunt van het huisgezin. De vrouwen hadden hun handen vol met spinnen en weven en in de 'kloosters, waar die vrouwen waren, die niet tot een hu welijk kwamen of wilden komen, was 't al evenzoo. Buiten het huisgezin en het klooster was er voor de vrouw geen ander middel van be staan, zoodat het geen wonder is, dat vrou wen, om de een of andere reden tot broodverdienen gedwongen, tot prostituées werden. Gegevens werden hiervan immers al be werkt door een dichter der Middeleeuwen, die Beatrijs dichtte, wat bewerkt werd door Boutens en Maeterlinck. Later in de Middel eeuwen veranderde het aspert van het huis gezin niet. De vrouw bleef het hoofd van de linnenkamer, de keuken, behartigde het huis houden met de meid. Wel in de eerste plaats danken wij onzen schilders uit die dagen, die zoo getrouw deze interieurtjes weergaven en ook niet het minst heeft ons de mooie be schrijving in mevrouw Bosboom—-Toussaint's boeken dit duidelijk voor oogen gesteld. Niet 't minst teekenachtig is een scnetsje van dat le ven als wordt verhaald hoe bij het huwelijk van een der zoons de moedei- vertelt dat zij bij de geboorte van haar zoon reeds begon nen was om te weven aan het uitzet voor diens huwelijk. Met Stastok wilde spreekster haast zeg gen: „Kom daar nou ere/a om!" Ook de 18e eeuw bracht nog weinig ver andering. Dichters als Schiller en Uoethe, vooral Schiller (Lied von der ülocke) bezong het huiswerk der vrouw, en steeds komt het traditioneele spin- en weefgetouw op de prop pen, besluitend met den regel: Maar rusten doet zij nooit. Eerst in den stormachtigen tijd der Fran- sche revolutie waar les droits de 1' homme werden gepredikt, kwamen ook de rechten van de vrouw langzaam-aan ter sprake. Vooral een lersche schrijfster Mary Walstoncrof gat geschriften in het licht, die zeer gretig werden gelezen. Al droeg het eerste de keu- teekenen van de haast en de hartstocht waar uit het was samen gesteld, de latere waarin de maatschappelijke gelijkstelling van man en vrouw wordt geëischt trok zeer de aau- dacht. De groote verandering in de geheele vrouwenbeweging is echter teweeggeoracht door de ontwikkeling van de techniek. Vroe ger was ieder gezin ten economische eenheid op zichzelf, nu werd het één geheel, vooral door de uitvinding van de spinmachine en in 1806 de oprichting van de eerste ka toenspinnerij in Ensdiedé, die bijna alle huis nijverheid overbodig maakte en het spinne wiel, eeuwen en eeuwen het eenig werktuig van de vrouw, naar den zolder of den uit drager deed verhuizen. Als gevolg kwam wel de beroepsarbeid den gezinsarbeid ver vangen en ontelbare vrouwen uit de middel klasse werden gedwongen hun brood in de maatschappij te gaan verdienen. Ge ziet alles veranderde, van de huisvrouw uit Schil lers tijd bleef niets over, alleen rust ken de ze ook nu niet. En al werd bij spreekster eens door een heer geklaagd, dat waar hij zijn beenen zette, hij zijn hals brak over de vrouwen, in scholen, op kantoren en overal, veel waars is er in, al is het niet vleiend, dat de vrouw vooral ook buiten het huisgezin, haar werk zoekt. Spreekster herinnert ook nog ij even aan de rede die Selma Lagerlöff hield, die o.a. zeide: Wat hebben de vrouwen, wat de mannen door de eeuwen heen gedaan? De vrouw stichtte het gezin, de man den Staat. En nu blijkt toch, dat er nog enkele gezinnen be staan ieder kan er toch minstens eén in zijn omgeving aanwijzen, maar toon mij de Staat, waar geen kind onverzorgd, geen oude van dagen onbekommerd rondloopt en geen kwaad behoeft gestraft te worden. Waarom zouden de vrouwen de mannen dan niet helpen bij die moeilijke taak van re- geeren. Zeker is het dat het volk de regeering neeft, die het verdient, laten wij pogen, nu wij ook hierop eenigen invloed kunnen doen gel den, die invloed zoo goed mogelijk aan te wenden. Als leuze zou spreekster de vrouwen nog aan willen raden: „Vrij in de gebondenheid, gebonden in Vrijheid." En, waar de vrouwen zich deze leuze eigen hebben gemaakt, behoeven we niet beangst te zijn, dat het huisgezin ten gronde wordt gericht. Spreekster werd met hartelijk applaus voor haar pittige, krachtige rede beloond. Als de bond van Ned. Huisvrouwen in deze afdeeling er in slagen kan op dezen weg voort te gaan en spreeksters in het genre van mevrouw Thiel—Wehrbein "oor hen. bereid te vinden hun krachten op deze avonden ten beste te geven, behoeven wij niet te twijfelen aan haar succes en populairiteit. PREDIKBEURTEN. ;ehouden bij opbod, op Woensdag 22 Octo- er 1919, te Schermerhorn, ten overstaan van den notaris Mr. A. P. H. de Lange, van de Volgende perceelen, gemeente Schermer horn: Perc. 19. Weiland en bouw land aan de Voordijksloot en Te- gelsloot, samen groot 7.69.20 H.A. op 15305,— Perc. 10—20, bouwland en water, aan en nabij de Voordijk sloot, samen groot 2.26.50 H.A. op 6205, Perc. 21, 22 en 23, weiland en kadijk. aan den Binnendijk en de Ringsloot, samen groo 4.29.30 H.A. op 10615, Perc. 24, 25 en 26, weiland en Rietland, aan de Ringsloot en de GouW, samen groot 3.16.70 H.A. op 5490, Perc. 27, hooiland, aan 't Swet. groot 2.19.00 H.A. op 4500, Gem. Zuid- en Noord-Schcrmer: Perc. 28, weiland pabij Driehui zen, groot 3.49.90 H.A., op 8075, Perc. 29, weiland nabij Driehui zen, groot 3-68.40 H.A., op 8452,50 Perc. 30, weiland, nabij de Ring sloot, groot 0.51.00 H.A., op 965. Tezamen 59607,50 De afslag en combinatiën blijven bepaald op Woensdag 29 October a.s., des morgens 10 uur, in het koffiehuis van den heer Kos ter te Schermerhorn. UIT HOOGWOUD. Uitslag veiling 22 October door notaris de Boer van C. Rood en Jb. Groot Az. Bouwland aan den Gouw te Hoogwoud, groot 81 aren. Kooper G. Appelman te Hoog woud voor 1680. Bouwland aan den Gouw te Hoogwoud, groot 63.30 aren. Kooper J. Bakker Jnz. voor 1220. ƒ11.90, TfeMingen 9.40, Nep 10— 11, Peen 2.30—2.60, Kreten 1.50— 1.90. van 23 October 1919. Opgave van f* i 4Ü Ex-dividend. Mededeelingen van' Vrijdag 24 October. Oliewaarden in flauwere stemming, voor al voor Koninklijke Olie. Culturen en Scheepvaarten wat vaster. Tabakken ook in vastere stemming. Amerika stil. aotï i'sü, wars ds Jwrmwaiwg1 efld» garuimen tijd geleden tot stand gekomen. Ydor de gementeambtenaren, niet vallende onder de- re regeling, als de Burgemeester, de Secreta rie, de Ontvanger en het personeel der poli tie, zal tevens bij aanvaarding van haar voorstel behooren te worden beslist, dat ook op hen van 1 Januari 1920 af geen verhaal meer zal worden toegepast. Daartoe strekt de bepaling sub IV. Ten aanzien van het verleenen van toela gen voor het bezit van bevoegdheden is zij van oordeel, dat in het algemeen voor derge lijke vergoedingen geen plaats is. Immers wordt het bezit van de een of andero be voegdheid tot eenig atobt al» eisch gesteld, dan wordt aangenomen dat in het aan zoo danig ambt verbonden salaris met het be zit dier bevoegdheid Tekening is gehouden. Zoo zal b.v. ten opzichte van het personeel ter secretarie in de rangen van adjunct- commies en hooger, voor welke het 'bezit van het diploma der Neder!» Vereeniging voor Gemeentebelangen verplichtend wordt gesteld, voortaan voor dit diploma geene vergoeding moer genoten worden. Eveneens zal dit h»t geval zijn voor het personeel ten kantore van den gemeenteontvanger, van den ootroleuw of werkzaam aan bedrijven, indien voor dit personeel het bezit van een diploma boekhouden, van bouwkundig opzichter, van keurmeester enz. a'ls eisch van benoembaar heid is oif wordt gesteld. Alleen voor ambte naren, ten aanzien van wie deze oisoh niet is of wordt gesteld en die in het bezit zijn van eene bevoegdheid, welke voor de vervulling van het ambt van zoodanige waarde is te achten, dat daarvoor een extra belooning billijlk is te achten, wenscht zij de mogelijk heid te laten, om eene verhooging van bezol diging te ontvangen van hoogstens 100, on geacht of de betrokken titularis een dan wel meerdere bevoegdheden bezit. Omtrent het toekennen van een 'kindertoe slag bestond in den boezem der commissie Principieel verschil van gevoelen- Het werd daarom wensehelijk geacht af te waohten, welk standpunt door den Raad zal worden ingenomen bij de herziening der loonen van de werklieden. Mocht te hunnen opzichte het stelsel van kindertoeslag worden aanvaard, dan is de commissie unaniem van meening, dat het ook voor de ambtenaren zal behooren te worden toegepast. Vandaar dat sub III door haar in overwe ging wordt gegeven dit beginsel bij de vast stelling dezer salarisregoling bij voorbaat vast te leggen. Voor de betaling van overwerk, dat naar het gevoelen der commissie als regel niet be hoort voor tê komen, is gevolgd het stelsel 't welk in Delft is ingevoerd en dat ook voor onze gemente aannemelijk is te achten. Daarbij wordt mede voldaan aan het verlan gen van de verschillende am'btenaarsbonden. Voorgesteld is aan deze aalarisregeling te rugwerkende kracht te verleenen tot 1 Jan. 1918, in overeenstemming met het door den Raad op 20 Februari LI. onder No. 11 geno men 'besluit tot toekenning van een duurte- toeslag aan de ambtenaren over 1918 (bijlage No. 19), in wolk besluit onder punt 10 werd bepaald dat bedoelde toeslag in mindering zal worden gebracht op de. aan de gemeente ambtenaren over 1918 alsnog te verleenen salarisverhooging. De Commissie meent, dat verdere toelich ting tot hare voorstellen niet noodig is, om dat de voorschriften b.v. omtrent uitkeering bij ziekte, vergoeding bij waarneming enz. voor zich zelf «preken. Toch wenscht zij in het algemeen ten aanzien der voorgestelde salariagrenzen de opmerking te maken, dat daarbij rekening is gehouden met de evolu tie, welke nog steeds 'bozig is zich te voltrek ken ten aanzien van de openbare ambtenaren over de geheele linie en met hetgeen ter zake reeds elders is tot stand gebrncht. Een gemeente als deze welke 't voorrecht heeft te beschikken over een goed' korps ambtenaren, mag het zich tot plicht rekenen, door toekenning van eene behoorlijke 'bezol diging, welke er slechts toe leiden 'kan dat de opgedragen taak met Inst on ijver wordt vervuld, aan zich te binden, waarmede niet anders dan het belang der gemeente wordt gediend. Met dit beginsel Voor oogen, vleit zij zich met de hoop, dat hare voorstellen, waarvan de jaarlijksche kosten globaal berekend zul len bedragen de som van f 74000.zonder belangrijke wijzigingen zullen worden aange nomen, (Slot volgt.). BOET SKEOHTE WITTEBROOD. Gisteravond hebben de Al'kmaarsche bak kerspatroons in de Lunchroom van den heer Valk een bijeenkomst gehouden' om te spre ken over de levering van het slechte bloem en maatregelen daartegen te nemen. De her Van der Pol leidde de vergadering. De opkomst was zeer gering. Eenigen der aanwezigen meenden, dat dat kwam, doordat men te laai gewaarschuwd was. Elr waren alleen advertentie's in de bladen geplaatst en velen lazen de krant pas laat, zoodat ze niet meer naar de vergade ring konden gaan. De vergadering had uit geschreven moeten worden door de besturen der stedelijke vereenigingingen en niet door „eenige bakkers". Dan hadden convocatie biljetten gestuwd kunnen worden. Ter sprake kwam het doel der vergadering. De heer Jansen, geen bakkerspatroon, maar toch aanwezig, legde uit, dat het bloem zoo slecht was, doordat de minister een con tract met de hoeren had en dat moest nage komen worden. Bovendien, was er geen Ame- rikaansch meel meer. Do heer Van der Pol mer'kte op dat dit meel door Meurs geleverd was, terwijl het vroeger door Laan gezonden was. Eon der leden deelde mede, dat de heer Bel met den molenaar gesproken had, die ver teld had, dat de tarwe van afwijkende kwali teit was. De heer Valk was van meening, dat men het beste zou doen een monster naar Wage ningen op te zenden om te laten onderzoeken of ér vervalsohing in 't spel was. Een heftig protest was er in de vergade ring tegen het langer ontvangen van dit meel. Men wilde het den volgende maal wei geren. De heer Valk merkte op, dat dit niet gaan zou, daar het meel niet bedorven en geschikt voor voeding was. Hij herhaalde, dat het eenige wat men bon doen was een monster op te zenden. De heer Jansen 'betreurde het, dat er zoo'n geringe opkomst was. Nu kan men zoo wei nig hagranen Hij r.-mdc h.-t klaiar" -v'g an de bakkers nu niet te komen, omdat de ver gadering niet van de vereenigingeu uitging. Gevraagd werd welke actie men zou voeren. Enkele aanwezigen waren van de meening van den heer Valk. Anderen waren er voor dergelijk meel te weigeren. De heer De Jager zeide, dat 't lastig zou gaan het meel te weigeren, daar men niet op alle bakkers rekenen 'kan. Een monster naar Wageningen opzenden zou veel tijd vorderen sn ondartusschen moest men maar met het eleohte tiieel werken. De heer Van der Pol was er voor naar den heer Schneiders, directeur der distributie, te gaan en hem te verzoeken een advertentie in de plaatselijke bladen te zetten met de ver melding, dat het niet de schuld van de bak kers was, dat het brood zoo'n slechte kleur had. Algemeen was men van meening, dat men het publiek moest toonen, dat de bakkers- patroons alle moeite deden om ander meel te krijgen en zich verzotten tegen de levering van dit meel. Het publiek moest weten dat de bakkers geen schuld' hadden aan de slech te kwaliteit van 't brood. Er werd heel wat gediscuseerd en men kon maar niet eens worden wat te doen. Ten slotte kwam een der aanwezigen met het voorstel oen commissie te benoemen om naar den. heer Schneiders te gaan, deze in te lichten en hem te verzoeken maatregelen te nemen. Het voorstel werd aangenomen, Gekozen werden de heeren Van dor Pol, Jansen, Bakker en Valk. Men kwam nu tot de volgende besluiten: lo. Een proef van het meel zal opgezonden worden naar Wageningen ter keuring. 2o. D'e benoemde commissie zal naar den heer Schneiders gaan om hem in te lichten en te verzoeken maatregelen te nemen. 8o. Een telegram zal ter protest naar den minister gezonden worden. Daarop werd 't telegram opgesteld, dat als volgt luidt: Aan Zijn Excellentie Minister van Land bouw, Handel en Nijverheid, Geeft mot verschuldigde eerbied te kennen de Alhmaarsche bakker® in vergadering bij een op heden 23 Oct. 1619, dat de deze week van de firma Van Meurs ontvangen bloem van dien aard1 is, dat wij meenen de aandacht van Uwe Excellentie hierop te moeten vestigen, en wel omreden de vele klachten van het publiek. Uwe Excellentie beleefd verzoekende hier op Uwe aandacht te willen vestigen. 't Welk doende Do Bakkerspatroons voornoemd. Daarna werd de bijeenkomst gesloten. NED. VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. I Afdeeling Alkmaar. 26 October. Alkmaar. Groote kerk, 10 uur, Ds. Kloosterman (H. Avondmaal)'. Avond, 6 uur, Ds. Kloos terman (Nabetrachting.) Kapel. Evangelische Unie, avond 7 uur, D's. Oterd'oom van Warmenhuizen. Evang. Luth. kerk, 10.30 uur, Ds. Makkink. Doopsgezinde kerk, 10 uur, Ds. Westra. Remorustrantsche 'kerk, 10.30 uur, Ds. H. Ctamer, rem. prop. Gereformeerde kerk, 10 uur, Ds. Meijer. Avond, 5.30 uur, Ds. Meijer, Heid. Cat. Zondag 49. Hersteld Apostolische Gemeente, 10 uur en ar"®d 3 uur, Nnr v Dov kerdagvond, 8 uur, godsdienstoefening. UIT DE OMGEVING. AKERSLOOT, 10 uur, Ds. Verwaal uit Alkmaar. BERGEN, geen dienst. Vrijdag 81 Oct. (Hervormingsdag) av nd 7 uur, Ds. v. d. Kipboom. Kapel Elim, 10.30 uur, Ds. Hl EL Vinke van Alkmaar. BROEK OP LANGENDIJK, 8.30 en 6 uur, Dst Stehouwer. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 uur, Da. de Jong. Ohr. Geref. kerk, 9.30 en 2.30 min DSt de Bruin. Doopsgez. kerk, 9.45 uur, Ds, de Jong. 0ALLANT900G, av. 7 uur, Ds. France. DIRKSHO'RN, 10 uur, Ds. Sinnighe Dam- sté. Vrijdag, 31 Oct., avond 7 uur, Ds. Sin nighe Damstê. EE'NTGENBRUG, 9.30 uur, Ds. de Graaff. EGMONDBINNEN, 10 uur, D». Ie Gras. GRAFT, 10 uur, Ds. Boers. GROET, 10 uur, Ds. Boeke. GROO'TSÖHERMER, 9.30 uur, Ds. Oas- telein. HEERHHGOiWAARD, geen dienst we gens vacature. BDEILOO, 10 uur, Dst Eiilerts de Haan. Evangelisatielokaal, 10 uur, Ds. J. J. Ploos van Am stel van Amsterdam. HENS'BROEK, 10 uur, Ds. Bcholte. HOOGWOUD', 9.30 hur, Dr. v. Beek. KOEDIJK, 10 uur, Ds. v. Meurs. Vrijdag 31 ct., avond 7 uur, Da. v. Mours, Zangkoor, Ooll, Gustaaf Adolfvereeniging. LIMMEN, 9.30 uur, D's. Bosch. NIEUWE NIEDOÖRP, avond 7 uur, Ds. Schermerhorn. NOORDSOHARWOUDiE, 9.30 uur, Ds. Staal. O'BDAiM, 10 uur, Ds. Eru'iziruga. OOSTGRAFTDIJK, 10 uur, Da. Frandk. OTERLEEK, 10 uur, Ds. Boerendonk. OUDE NÏBDOBP, 10 uur, Ds. Barnouw. OUDKARSPEL, 9.30 uur, Ds. de Leeuw. OIIDORP, geen dienst. PETTEN, 10 uur, Ds. France. SCHERMERHORN, geen dienst ST'OMBBTOREN, 10 uur, Ds. Heep. ST. PANQRlAS, 9.30 en 3 uur, Ds. Lam- mers. URSEIM, 10 uur. Ds. Beversluis. WARMENHUIZEN, 10 uur, Ds. Oter- doom. WINKEL, 10 uur, Ds. Nijenhuia Ock- huijsen. ZUID SOUARWOUDE, 9.30 uur, Ds. Broe- 'kema van Heerhugowaardi. ZUTDSOHERMER, 10 uur, Da. Groot. UITSLAG VEILING, MSTERDAM, 23 October. Op de aardap pel markt waren de prijzen heden ak volgt: Drentache eigenheimers 4.204.25, Eriesche bergers 4.604.75, Geldersche bravo's 6.60, Spuische pooters 3.75, Zeeuwsche blauwen ƒ.6.757, Zeeuwsche bonten 77.25, Zeeuwsche Eigenheimers 4.305, Zeeuwsche blauwe Eigenheimers 55.00, Zeeuwsche Industrie's 3.40, Limboirgsche Industrie's 4. Aanvoer 6 la dingen. SCHAGEN, 23 Oct. 1919. Op de heden ge houden veemarkt waren aangevoerd: 16 stuks paarden 200850, 10 stieren 200400, 301 geldekoeien (mag.) ƒ800 725, 75. idem (vette) 500—1025, 80 kaifkoeien 500800, 195 pinken 150 375, 132 gra s kalveren 60200, 4 nuch tere kalveren 2559.50, 391 idem (vette) 6098, 144 overhouders 3548, 25 bokken en geiten 620, 22 varkens (mag.) 60—95, 106 biggen 80—45, 52 konijnen 0.502, 120 'kippen 16, 23 eenden 0.754, 79 K.G. boter 3.10— 8.40 per kilo, 1192 st. 'kipeieren 2022. BROEK OP LANGENDIJK (Langedij- ker Groenteveiling), 23 Oct. 1919. In de he den gehouden veilingen werd betaald voor: Bloemkool Ie soort (per 100 at.): 0.90— 21.10, 2e soort 3.40—6.60. Roode kool 2.904.50, 2de soort 1.60 2.10, Gele kool 3'4, Witte kool 1 tot 1.30, Wortelen 1.40—2.50, Aardap pelen: Blauwe 6.70, Eigenheimers 6.15, Red Star 5.70, Rammenas 0.801.30, Bieten 1.25—3.10, Gele Nep 9—10.60, Drielingen 7—8, Uien 10.80—12.30, 2de sooTt 25.60, alles per 100 K.G. Aanvoer: 2240 st. bloemkool, 180100 K.G. T'oode kool, 62050 K.G witte kool, 154125 K.G. gele kool, 71625 K.G. wortelen, 1875 K.G. aardappelen, 25650 K.G. uien, 250 K.G. gele nep, 18725 K.G bieten, 8300 K.G. ram menas. VATSLÈENINOEN. NEDERLAND. pCt Oblig. N.W.S. v. 1000 f Oblig. N.W.S. van 500/1000 1917 dito van f 1000 Oblig. dito dito dito eert. dito Ned. Ind. 1915 f 1000 dito 1916 1000 BUITENLAND OOSTENRIJK. Bel.vrije Kronenr. Jan.<Juli RUSLAND. Obl. 1906 frs. 2500—5000 Iwangorod Dombr. CR. 625 Nicolai Spw. 100 Geconsol. 1880 GR 625 Rothschild (consols) GR 625 Hope en Co. 1889-90 GR 625 6e Emissie, 1894. GR 625 TURKIJE. Bagdad Spw. Ie aerle 190.4 4 BRAZILIË. Funding Ln. 1898 20/100 5 Provinciale en Gemeentel. Leeningen. Amsterdam 1915 5 Rotterdam 1915 5 Bank» en Credietdnatelilngen. Amsterdamsehe Bank Nederlandsche Bank C: v. A. Rotterd. Ëankver. Aand. Spoorwegen. Holl. ÏJzer. Spoorw. Obl. Mij. t. Expl. v. Staatssp. ObL Mij. t. Expl. v. Staatssp. Obl. Premieleeningen. NEDERLAND. A'dam Stad 1874 (f 100) BELGIE. Antwerpen 1887 Prolongatie Verlge WARMENHUIZEN, 23 October 1919'. Aardappelen: Bravo's 6.10, Eigenhei mers 6, Uien 10.8011, Gele nep 8.60 9.10, Peen 2.30, Roode 'kool 3.80 4.10, Gele kool 3.30—3.70, Witte kool 0.80-1, Uitschot roode kool 1.40 2.80, Uitschot gele kool 2.30, alles per 100 KG. BOVENKARSPEL „de Tuinbouw" 23 Oct. Heden besteedde men voor: Bloemkool I 2028, H 1014.50, ni 9—3.80, Rood© kool 3.50—4.70, Gele 'kool 4—f 4.40, Witte kool 0.60 tot 0.90, Bieten 14—22, Kleine 3.50 tot 7.50, Uien 45.20, Slaboenen L50— 3.10, Aardappelen 34. WIJ DENES, 22 October. Veiling Tuin- dersbelang. Nouseau Porteau 3 la5% ct., Soldat La- boureur 34 ct., St. Germain 22s/« ct., Gratiole 2V23 ct., Giese Wildeman 2 3 ct., Presens van Engeland 2/43 ct., Sla- b'oonen 23*/» ct., Uien 2143 cent. PURMEREND, 23 Oct. 1919. Op de af- slagmar'kt werd verhandeld: Aardappelen 1.25—1.3214 p. zak 25 KG. Spruitjes 2.054.40 per zak 15 KG. Bieten 9—3r 100O stuks. Penen 416.10 pot iOO K.G. Appelen 51010.10 per 100 KG Handel stug. NOORDSCHARWOUDE, 23 Oct. Aardappelen: Eigenheimers 66.50, Blauwe 6.5Öf 8, Bravo's 5,706.20, Red Star 5.50, Roode kool 4—4.50, Kleinere 34, Uitschot 1>1.50, Gele 'kool 8.50—4.20, Kleinere 1.50—2 Uitschot 0.901, Gtov© Uien 11 tot 3K 3 2K 5 5 5 4K 4 i 4 4 5 5 2K pCt. Vorige koen 921/s 821/. 80 691/. 61 51S li 931/. 91 "/ie 10»7. 21 28?/, 317/, 23'Vw 29 261 k 23»/* 4<«fi 74 9011, 89 191»/* 197»/* 149»/* 91 90 82t/s 104?* 637/fe 5 82© 80 68»/* 60 51»/g 917/. 9»/* 29!h 201/, 30'/ik 23V* 271/* 24 23% 74% 8f 198 149l/i 89 89 82% Atchts. Terp. S. F6 0>. g. Denv Ic R. Grande Spw. G. v. Erie Spw. My. Gewone Aand. Kans. City South. Railw. Cy. g. a. dito Pref. A> Missouri Kan». Tex. 0. V* A» Mexican 2e Pref. A. Souths." f»,' 0-i A South. Krw. Vot. Tr. GTew. A. Union Pac. Raiir. Cy. CL g. Av Anaconda Copper G. v. A. Am. Car <S" Foundry Go. 9. v. A. Amér. Hidé Leather Gomp. Central Leater Unit. Stat. Steel Corp. C. g. A. Int. Mere. Marine Cy. afg. A. Int. Merc. Marine afg. pr. A. Geo. Holl. Petr. Cert. V. A. Kon. Ned. Mij. t. e. v. Petr. Br. A. Orion Petrol. Mij. afgest. A. Steaua Romaaa Petr. Mij. A. Compania Mercantil Argentina A- Cult. Mij. tier Vorstenlanden A id. id. id. Winstaand. Handelsv. Amsterdam Aand. Ned. Handel Mij. G. V. A. Id.. Resc. Nederl. Ind. Handelsbfc. Aand. Amsterd. RubBer Gult Mfj. Aand. Nederl. Rubber Holl. Amerika Efjn A. id. Gem. Eigendom A. Holl. Stoomb, Mij. Aand. Java China Japan Lijn A, Kon. Holl. Lloyd. Aand. Ken. Ned. Stoomb. My. Aand. Idem Nieuwe Aand. Kon. Paketvaart Mij. A. Ned. Scheepv. Unio Aand. Rotterd, Lloyd A. Stoom'v. Mij. Nederland Av A'dam Deli Comp. Aand. Deli Batavia Tab. Aand. Deli»Maatscbappij Aand. Medan tabak Aand. Rotterdam Deli Aand. Senembah Tabak»Mij. Aand. In8ulinde Oliefabriekcn koer, 95»/* 18% 18»/* 20 536/ib 127/, 97/e 113 267A 133 1497/, 144 147»/* 114 11618/l« 667/ia 1728/8 341 862% 91% 181% 2901/, 288% 283% 61 ls/i 2291/* 231 287 243% 117 503 483 246% 357 205»/, 271 260 258»/* 322 337% 3831/s 320% 481 510 271 3331/, 484% 248 10% 18% 20 53% 127 A 9% 267/, 133 114 114% 65 171 336% 854% 91 189 294% 292 617 230 232 287 244 118 505 484 243 358 207 273 263 323% 339 388 465* 515 488 249

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6