Honderd een en twintigste Jaargang. Zaterdag 25 October. Berlyiische brieven. Provinciaal Nieuws. Stadsnieuws No. atsa. (Van onzen Bcrlijnschen Correspondent.) Nadruk verboden. De Frankforter „Einfuhrmesse". BERLIJN, 11 October, Ik ben gedurende een kleine week op de Frankforter Messe geweest. Al weer een nieu we Jaarbeurs, die voor Nederland een groote rol 'kanspelen. Nauwelijks is de Leipziger Herbstmesse" ten einde of Frankfort zet met volle kracht in. Men kan het den Frank- forters niet kwalijk nemen, dat ze hun oude stad tot een n,og krachtiger handelscentrum maken willen, dan het reeds altijd geweest is. Dat men in allerijl erin slaagde een model- beurs op touw te zetten, die in de toekomst Leipzig een gewcldadige concurrentie zal aandoen, is op zichzelf een schitterend suc ces. Wat wij, Nederlanders en speciaal de Ne derlandsche kooplui, als een ergerlijke ge schiedenis voelen, is het feit, dat we die Jaar beurs oorspronkelijk gehouden hebben voor wat ze zich uitgaf en wat ze heelemaal niet is, n.l. een Jaarbeurs voor den invoer. Wan neer ons verteld wordt (er wordt ons op het oogenblik in Duitschland zoo héél veel ver ts ld), dat de tentoonstelling te Frankfort oor spronkelijk voor den invoer van buitenland- sche fabrikaten, halffabrikaten en grondstof fen zou dienen, dan klinkt dat wonderlijk. Duitschland kan zich immers niet veroor loven fabrikanten in te voeren. Levensmidde len komen voor den vrijen handel niet in aan merking, daar ze gecentraliseerd zijn en halffabrikaten en grondstoffen zijn toch wer kelijk niet voldoende om er een Jaarbeurs voor op te zetten. Het is dus uit den aard der zaak geen invoertnesse geworden1 doch een uitvoer dito. Niettemin mag de handelswe-' reld het de stad Frankfort niet kwalijk ne men, dat de koek een beetje anders was, dan de naam. luidde. Ten slotte heeft ze toch goed gesmaakt. Frankfort heeft zijn ouden naam hoog gehouden. De Frankforter landmark ten, waarop de stamvader van het bekende geslacht der Rothschilds, Mayer Amsehei, zijn eerste kapitaaltje bemachtigd heeft, kan met trots deze moderne Jaarbeurs als een waardige nakomelinge beschouwen. Het was voor den buitenlander, voor zoo ver hij hier kwam om te koopen en te kijken, ontegenzeggelijk een belangwekkende ten toonstelling. Frankfort was overvol. In de trams, die naar het hoofdgebouw van de tentoonstelling leiden, stond men op alkanders teenen. Het ging niettemin alles veel beminnelijker toe dan in Berlijn. Men voelde zich- in Zuid-Duitschland. Het is over het algemeen reeds een prettig gevoel uit Berlijn weg te zijn, te bemerken, dat Berlijn eigenlijk geen Duitschland is. Berlijn is een geïsoleerd radicaal eiland in het Duitsche land waarvan allerlei ongunstigs en niet veel goeds uitgaat. Berlijn is de zetel van een slappe regeering en een verblinde arbeiders- schap, een combinatie van alle mogelijke uiterste elementen. Berlijn is het hoofd van Duitschland dat de kluts kwijt is, zich laat drijzen en dat een totaal gemis heeft aan dui delijke, grootscheepsche, logische gedachten. En dat is ook in de eerste plaats het geval op het gebied van de Duitsche handelspolitiek. Wanneer men nu als vreemdeling op de Frankforter Messe komt, dan staat men wer kelijk een oogenblik paf. Het is alsof men na •en langen booz-en droom plotseling de oogen opent. Drommen van duizenden menschen pantoffelen door reusachtige hallen, waarin Nonderden uitstaltafels en afdeelingen zijn, waar waren tentoongesteld zijn. Waren! Ik bedoel natuurlijk geen „Kriegsschund". Het is of de heele Duitsche surrogaatwereld een duw gekregen heeft, zoodat ze omgevallen is en nu nog slechts beschaamd in een hoekje verder kwijnt. En de vreugde over het ver dwijnen der minderwaardige surrogaten is bij verkooper en kooper even groot. Er moest een einde aan die verschrikkelijke papieren en bordpapieren wereld komen. En net einde is er. Wat nog verder leeft heeft ontegenzeg gelijk nog eenig recht van bestaan. Het eer ste, wat men op de Frankforter Messe waar neemt, is dit. Duitschland wil wat en Duitsch land kan wat. Daarnaast zou men echter da delijk kunnen zeggen, dat het kan. Ook in zijn handelspolitiek hangt alles voor een groot deel van de entente, van een verbete ring der valuta, van credieten in het buiten land1 en van rust In het binnenland ai De Frankforter monsterbeurs geeft in haar groot-en opzet waarin ongeveer driedui zend firma's hebben deelgenomen, terwijl ei ongeveer veertienhonderd teruggewezen zijn, een grandioos en niet geflatteerd idee van wat Duitschland zal kunnen prestoeren, wanneer het getij maar eenigszins gunstig is. Zeker, zeker, de veis tentoongestelde machines voor eiectriciteit, de gewone machines, de werktui gen en de instrumenten-industrie bieden di rect de kostelijkste paradestukken, waaraan koper en messing blinkt, alsof Duitschland er overvloed van heeft. Wie de kostbare kwa liteiten wil en dat geldt natuurlijk op ieder gebied, die zal er voor moeten bloeden. Poch wat bèteekent geld voor den buitenlander Hij khn bij deze valuta werkelijk betalen. Hij hoeft zich niet te ergeren over den verlang den toeslag, wanneer hij de mark zoo goed koop krijgt en het buitenland tevens zooveel honger naar waren heeft. In de metaalindu strie kan het buitenland te kust cn te keur gaan, vooral ook de aluminiumproducien zijn weer talrijk. Op textielgebied is het aanbod niet zoo bijzonder, vooral niet op het gebied van gebruikskleeding. Alles wat eenigszins goedkoop is, is vau gemengde kwaliteit en in den regel al opgekocht voor Duitschland zelf. Doch de gebieden, waarop veel te halen is, zijn talloos. Naast het reusachtige gebouw der „Festhalle" bevinden zich'reeds aange bouwde houten barakken, die ook een reus achtig oppervlak beslaan. Het was alles nog niet voldoende. Er worden in verschillende deelen der stad nog een aantal groote ge bouwen als Jaarbeurshuizen ingericht. I iet Goethe-Messhaus b.v. bood aile mogelijke producten van kunstnijverheid: „Kussens, stoffen, lampen, glazen meubels." Het ni veau waarop deze producten staan, is lang niet altijd bijzonder hoog. liet zou échter zeer onbillijk zijn hier zoo zonder meer den Dultschcn smaak naar te beoordeclen. Wel heeft men als Nederlander b.v. héél sterk het gevoel, dat de smaak, dien Duitschland op het gebied van zilverwaren ontwikkelt, niet te vergelijken is met den Nederlandscheu ar beid. Over het algemeen is de geheele bran che voor juweelen, halfedelsteenen, goud- en zilverwerk, die zich in de verschillende ge bouwen bevinden, niet de grootste attractie voor de buitenlandsche koopera Wat het buitenland zoekt, zijn fietsen, schrijfmachi nes, automobielen, kachels enz. Daarnaast natuurlijk porcelein, aardewerk, keukenge reedschappen en verder speelgoed. Galante riewaren en optische instrumenten, vliegen weg. Op speelgoedgebied waren er alleraar digste nieuwigneidjes. De schitterendste pop pen, uit stoffen gemaakt, zoo verfijnd, zoo sprekend als tot nu toe nog onbekend was Ook is er een nieuw systeem van bouwdoo- zen, die tegelijk modelletjes zijn van werke lijke huizen en waarin alle meubels aanwezig zijn en die nu, door de kinderen, ten opzich te van de vensters behoorlijk geplaatst moe ten worden. Voor grootere kinderen is dit systeem zoo ver doorgevoerd, dat het kind geheel als ontwerper varj een huis kan optre den en het geheel meubileeren kan. Terwijl dus voor heel Duitschland go-ede woningen luchtkastelen zijn, heeft de jeugd ten- minste het volmaakte op dat gebied als speelgoed. Ook op het gebied vau lederwaren levert Duitschland weer de prachtigste producten, terwijl het ook werkelijk regelmatig produ ceert. Bij schrijfmachines duurt de leverantie bij de meeste fabrieken zeer lang, bij andere eenige weken. Het gevolg hiervan is, dat er ook ongeduldige koopers zijn, die rabiaat worden. Een dergelijk scènetje maakte ik mee. Bij' de Erika-schrijfmachines probeerde een jongmensch een reis-schrijfniachine-modcl. Het beviel hem. Hij sloot liet kQfïertje nam het spelenderwijze in de hand. „Heel licht, heel goed", zeide hij tot den mets vermoe denden tentoonstellen Toen plotseling, met .een ruk, wierp hij het geld op tafel en zette het op een loopen. Een algemeen tumult, daar de verder afstaande menschen meen den, dat het een diefstal betrof. Tientallen van handen grepen naar den vluchtende, die een paar tafels verder tot staan gebracht werd met kapotgerukte jas, zonder boord en weldra ook zonder schrijfmachine. Zoo groot is de warenhonger, dat er diefstallen voor in scène gezet' worden. Daar de misdadiger een aardige jonge vent was en bij ook -prompt den prijs betaald had, alvorens den grooten grt.p te doen, kalmeerde het publiek zich. Hij kréég zijn geld terug en gaf toen ook het nandvat terug dat in den strijd van het kof fertje afgerukt was. Ik had het gevalletje al weer vergeten', toen ik den jongen man stra lende met een schrijfmachine in de hand te gen kwam. Ik kon niet nalaten - te vragen: „Waar hij dien vandaan had". Van een op- kooper, die dezelfde machines verkocht, al leen 500 mark duurder. „Aber", zoo merkte de jonge man op, das Geld spielt gar keine Rolle, Hauptsache ist dass man was kriegt". En dit gezegde is werkelijk juist. Wie in Duitschland bestelt wat nog niet klaar is, die moet het niet al te stipt met den tijd, ook niet met -den steeds hooger wordenden prijs ne men. Alleen de stijgende goede wil verzekert hem, dat geleverd wördt zoo snel als moge lijk ijblkt. De inkoop in Duitschland blijft altijd nog veel gemakkelijker, dan de verkoop. Dat zullen de dertig Nederlandsche verkoo- pers bemerkt hebben1, die oneindig veel moei lijkheden met invoervergunnigen hebben, welke tenslotte toch slechts in bperkte mate worden toegestaan. De Messe staat een invoer toe van 6 milli- oen francs, waarvan er 5 millioen op textiel vallen. De rest wordt dan gerantsoeneerd voor de verschillende landen, I Iet niet neu trale buitenland was zeer slecht vertegen woordigd, zoodat ten minste voor de dertig Nederlandsche 'kooplui, die ter „Messe" ge komen zijn om te verkoopen, nog een klein beetje verkocht kan worden. Een Invoerbeurs is het dus niet geweest, doch een voor de Ne derlandsche kooplieden zeer belangwekkende modellententoonstelling, die het volgende jaar nog oneindig veel grooier zal zijn en voor Nederland van het grootste belang zal worden. UIT St. PANCRAS. De heer J. F. Dekker heeft als gemeente veldwachter en jbode tegen 1 Januari a.s. ont slag gevraagd wegens hoogerr ouderdom. Dé afdeeling St. Pancras van den Bond voor Staatspensioen vergaderde Donderdag j.l. met 22 leden. Na openfcy en ïsdng &r cxd de penningmeester verslag van zijn beheer. Bij een uitgaaf van 106.86 bleek een sal do te zijn van 2% cent. In plaats van den heer P Hart, niet her kiesbaar, werd gekozen de heer R. Zeegers, die zich de benoeming liet welgevallen. Waar 't noodzakelijk bleek de kas te ver sterken, werd algemeen goedgevonden de contributie te verhoogen, met dien verstande, dat de leden óf dezelfde bijdrage öf 50 pCt. meer èf de door hen zelf, doch dan een ver hoogde, contributie zouden betalen. Op voorstel van "t bestuur besloot men op 3 December a.s. een bijeenkomst te organ isce- ren en daarop alle oudjes, die 't pensioen zul len verkrijgen, uit te noodigen; met eigen krachten zal dan gewerkt worden. Hierna sluiting met dank aan 't aftredend lid van 't bestuur. UIT HEER-HUOOWAARD. De heer C. N. Schaar, hoofd der school rio. 3 alhier, is als zoodanig benoemd aan de R.-K. school te Uitgeest. De voordracht voor onderwijzer met verplichte hoofdacte bestond uit de heeren C. Stuffers te Zaandam, M. de Vries te HoornM. Ringers te Amsterdam. UIT OTF.RLEEK. De raad vergaderde gisteren volta!lig. Ingekomen bericiit vati aanneming benoe ming leden electriateitsbedrfji door de heeren P. Groot en J. de Wit. Van den lieer Duin was als veldwachter het verzoek ingekomen zijn salaris zoodanig tt wijzigen dat hij met zijn gezin kon bestaan. Ook verzocht hij periodieke Verhoogingen. B. en W. stellen vooi liet salaris te bren gen op 1200. niet ingang van 1920 en een nadere regeling te treffen voor de pe riodieke regeling, daarenboven geniet hij vrije woning met 100 voor kleeding. De heer Zeeman vroeg of het de bedoeling was, dat de betrekking beslag legt op den geheelen persoon. De heer Spaan zeide van wel omdat bij de begrooting de neveiiposten zijn geschrapt. De lieer Zeeman wilde slechts weten of de heer Duin geen gelegenheid heeft om er wait bij te verdienen. Vroeger was dit zoo. I)e lieer Dekker zeide, flat nu liet werk den geheelen persoon wel eisclit. De lieer Bontea meende ook dat de veran derde tijden zooveel werk brengen, dat de persoon zich geheel moet geven. De lieer Dekker meende niet, dat het niet de bedoeling mag zijn, dat hij geen nevenbe trekkingen mag waar nemen. De heer Zeeman meende, dat als de ge meente de geliet-le persoon eischt, men ook de plicht heeft hem zoo té salarieeren, dat hij behoorlijk kan bestaan. De heeren Dekker en Spaan verklaarden dat men zoover niet moet gaan. Hij moet vrij blijven in Jiet waarnemen vafl nevenbetrek kingen. De heer Dekker oordeelde, dat B. en W. hem ?oo willen salarieeren, dat hij wanneer hij geen nevenbetrekkingen heeft kan be staan. Zooveel is er echter niet te doen dat hij daar en boven wel een betrekking kon waar nemen. De heer Witte veen oordeelde het ruimer óm goed te salarieeren, maar de persoon dan ook geheel voor de gemeente te behouden. De heer Couwenhoven ooi deelde, dat men geen beslag mag leggen op zijn vrijen tijd. De heer Spaan wilde de regeling laten aan 8. en W. De Voorzitter oordeelde dit ongewcnscht. De heer Witteveen was er niet tegen, aan B. en W. de bevoegdheid te geven het waar nemen van nevenbetrekkingen al of niet mocht waarnemen. Het voorstel van B. en W. werd hierop aangenomen. Het bestuur van Gezinsverpleging classis Alkmaar verzocht de subsidie met 25 te verhoogen, B. enW. stelden voor de subsidie met 50 te verhoogen om dan te bereiken dat de zuster in de gemeente geplaatst wordt, de subsidie wordt dan j 75.—. Komt de zuster niet in de gemeente dan blijft de subsidie 25. De lieer Couwenhoven wees er nog opf dat op het oogenblik "er geen zusters te krijgen zijn. De heer Zeeniaij, kon er niet voldoende over oordeelen maar oordeelde als de zuster in de gemeente kwam 75 te weinig. Spr. wilde de zaak aanhouden om beter op de hoogte te komen De heer Couwenhoven wees er op dat de particuliere bijdragen in de gemeente niet on beduidend zijn. Besloten werd om de beschikking aan te houden. Nog was ingekomen een verzoek van de schoonmaakster van het raadhuis om haar salaris te verhoogen. B. en W. Stelden voor het bedrag met 1 Jan. van 25 op 50 te brengen. Hiertoe werd besloten. Besloten werd ook aan de kleedingscom- missie een bedrag van 13 <toe te staan. Goedgevonden werd licht en brandstof en de schoollokalen beschikbaar te stellen voor het herhalingsonderwijs. Het behardein van de steiger mét p uin, 'kostte 40.Werd goedgevonden. Als het seizoen is afgeloopen dan willen B. en W. de steiger ook onderhanden ne men. B. enW. stellen ook voor om in principe te besluiten tot het oprichten van een 2-jarige. cursus tot aansluiting van het M. O. B. en W. hadden gedacht een 7e leerjaar in ta voeren. De schoolopziener oordeelde dit moeilijk. Hij was voor de invoering van een 2-jarige cursus. De kinderen zijn vrij dat on derwijs al of niet te volgen. De raad vereenigde zich hiermede. Ingekomen was ook een schrijven van den commissaris der Koningin houdende bericht, dat den burgemeester verlof was verleend om buiten de gemeente te wonen. Op voorstel van B. en W. werd besloten 7/12 afschrijving H. O. toe te staan aan den heer Klaas Klomp. B. cn W. stelden voor om op het verzoek van den heer Jonker om hem in de onderwijs kosten van zijn dochtertje tegemoet te komen afwijzend te 'beschikken, omdat liet kind vol gens het hoofd niet zoodanig uitblonk, dat net voor het ontvangen van onderwijs in Alk maar in aanmerking kwam. De heer Witteveen sprak zijn verwondering crpt jdSJte iciusrfeig acs ouders het vorig jaar gedaan. Hij wilde het kind toen les geven en zeide er dan van te kunnen maken wat men wilde. Spr. had inlichtingen ingewonnen en las een schrijven voor van de onderwijzeres mej. Schild, waarin verklaard werd, dat het kind een zeer helder hoofd had deze zou het zeer jammer vinden wanneer het kind niet in de gelegenheid gesteld werd wat meer te lee- ren. Spr. was van oordeel dat dc onderwijze res beter over liet kind kon oordeelen, dan het hoofd, daar zij het kind jaren had les gege ven. De heer Dekker merkte op dat het schrijven van het hoofd alleen inhield dat het kind niet zoodanig uitblinkt. De heer Zeeman meende ook, dat het schrij ven van het hoofd alleen concludeerde, dat het kind niet naar Alkmaar op school behoef de te gaan. De heer Dekker meende, dat het instellen van de 2-jarige cursus al aari de wenschen van de ouders tegemoet komt. De heer Witteveen was het hiermede eens, maar dit wist men het vorig jaar niet. Voor de arbeider is het een groot bezwaar als het kind een jaar langer op school moet zijn dan noodig is. De heer Spaan verklaarde, dat een kind wdlineer het van de H, B. S. komt zijn kost schuldig is, Spr, oordeelde het niet gewensebt dat de kinderen daar voor hun 13e jaar na toegaan. Zij kunnen dan op hun 18e jaar toch klaar zijn. De lieer Witteveen betwistte dit niet. Voor de arbeiders wordt ieder jaar dat liet langer over dit schrijven van het hoofd uit. Dit was duurt zeer kostbaar. Met de in te voeren cur sus kunnen de kinderen wel toelating beko men op een 1 Tandelsschool, H. B. S. of Gym nasium, maar met het tot nog toe gegeven la ger onderwijs niet. Dc heer Spaan was het hiermede eens. De heer Bonten zeide nog dat het plan van de cursus er al voor het adres van den heer Jonker was. De heer Couwenhoven stelde voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De heer Spaan wilde dat ook, spreker liet buiten beschouwing liet schrijven van mej. Schold en den lieer Zwiep De Voorzitter meende, dat men ook kan afwachten hoe h«t met den cursu9 ging. Dc heer Dekker was voor stemming. Het voorstel van B. cn W. werd. hierop aangenomen, legen stemden de heeren Bontes en Witte veen. B. en W. boden hierop de begrooting van het burgerlijk armbestuur aanwijzende een bedrag van 1930.63 in ontvangsten en uit gaven aan. De heer Bontes zeide, dat de subsidie ver hoogd was om de uitkeering van 1 per week aan 3 personen, verhoogd zou worden. De lieer Zeeman had dezelfde bemerking. Dit had ook hem getroffen, dat liet bedrag voor hen in 1920 even hoog was. De heer Spaan deelde mede, dat B. en W. er ook hadden over gesproken. Spr. had vernomen dat de menschen een toelage hadden gekregen. Spr. had in overweging gegeven om die dan voortaan 4 maal per jaar te doen in die mate dat het bedrag van de uitkeering daar door verdubbel', werd. Spr. had daarvan de toezegging ontvangen. De neer Zeeman vroeg of daarvoor een be drag op'de begroeting voorkwam. Dit kon men niet gual nagaan. De .heer Zeeman w ilde weten waarom het armbestuur de uitkeering van 1.per week bad gehandhaafd. De Voorzitter veronderstelde dat dit uit de macht der gewoonte was geschied. De Raad oordeelde algemeen dat het beter geweest was, wanneer lel armbestuur 20 jaar geleden de wenk vv.Du raad ter harte had genomen. De begrooting werd goedgekeurd. B. en W. stelden voor om het bedrag van aftrek voor liet noodzakelijk levensonderhoud te brengen op 60Ü tot nog toe was het 500. B. en W. zijn er echter niet tegen het bedrag hooger te stellen. De heer Witteveen stélde voor om het op 750 te brengen. Algemeen vereenigde men zich daar mede. B. en. W. stelden hierop voof het tarief H. O. te wijzigen. De verordening blijft onge wijzigd alleen de progessie wordt gewijzigd. In de le klas 25 tot 75.— belast inko men is men 1.2 pCt. verschuldigd. Het lieffingsperceutage eindigt met 3.6 pCt. dat begint met 10350.inkomen. Tot de 16e klasse geeft iedere 50 een hoogere klas. Van de 16e tot de 29ste met 100.—, na de 30e klas met 200. Deze regeling is gelijk aan die van West stellingwerf. Algemeen vereenigde men zich met deze progressieregeling. Op voorstel van den heer Dekker werd be sloten de verordening nog zoodanig te wijzi gen, dat voortaan voor elke belastingplichti ge voor noodzakelijk levensonderhoud 750 wordt afgetrokken. Hierop werd de verordening inzake het electriciteitsbedriji vastgesteld overeenkomstig het ontwerp. Ook het reglement van de levering in de gemeente werd overeenkomstig dit ontwerp vastgesteld. Het tarief is thans zodanig vast gesteld, dat men onafhankelijk van de te ver bruiken stroom voor een leklas aansluiting per jaar een vast bedrag van 12 verschul digd is. Voor een 2e. klasse 18.3e klas se 36.— 4e klusse 50. -; 4e klasse tot 75 cn klasse 5 zal men 90 per jaar ver schuldigd zijn. De stroomprijs wordt bepaald op 15 et. per Kilowattuur. Voor openbare gebouwen zal 75 ct. per Kilowattuur berekend worden. De heer Zeeman oordeelde het geweuscht de aangeslotenen nu een ander formulier te laten teekeneu. De commissie zal dit in overweging nemen. De instructies voor den administrateur van het electrici'teisbedrijf werd mede vastgesteld Ook de instructies voor den lijnwerker werden vastgesteld. Daarop werd de vergadering geschorscht tot half 2. Van half twee tot twee uur werd geheime zitting gehouden. Toen de vergadering weer openbaar was, was aan de orde de vaststelling van de jaar wedde voor een administrateur bij de electri- De lichtcommlssie stelde voor'500, B- en W. ƒ2.40. Met algemeene stemmen werd het voorstel van B. en W. aangenomen. De jaarwedde van den 'lijnwerker werd vastgesteld op 300. Daarop moest een administrateur benoemd worden. De alp'habetisdhe voordracht luidde: Deun; Plugboev; Verweel. Gekozen werd Plu-gboer met 4 stemmen. Als lijnwerker werd O. Schoen aangeno men. Ingekomen was een schrijven van de pro vinciale bedrijven dat overgenomen kan wor den een laagspanningsnet voor 7500 en de straatverlichting voor 500. De Voorzitter deelde mede, dat de lichtcom- missie voorstelde een uitbreiding van de straatverlichting. Aan de Molenvaart moesten 1 of 2 licht punten geplaatst worden. B. en W. had op net voorstel .niét in kunnen gaan, daar zij de noodzakelijkheid niet inzagen. De heer Couwenhoven vond tenminste één lichtpunt geen weelde. De klucht was erg ge vaarlijk in 't donker. Besloten werd aan de Molen vaart een licht punt neer te zetten. De Voorzitter deelde mede dat het net uit- Sebreid zal worden. Voor het nuis van den okter zal een licht komen, dat den heelen nacht doorbrandt. Dit werd goedgevonden. B cn W. vroeg machtiging van een geld- leening voor het electrisch bedrijf. De leening zal bedragen 20.000. B. en W. had eerst gedacht, dat de leening 18.500 zou bedragen, maar voor de uitbrei ding kwam er 23.80. De leening van 20.000 tegen 5/ pi t. zal afgelost worden in 30 jaar. De machtiging werd gegeven. Daarop was de gemeentebegrooting voor 1920 aan de orde. Deze we' voorgelezen en besproken. De heer man vond de post van 100 voor de w uders te laag. De vergoeding was te weinig in verhouding met de werk zaamheden. Hij stelde voor de post te verhoo gen tot 300 en dus 150 voor lederen wet houder. Na stemming verviel liet voorstel. De lieer Zeeman vond liet presentiegeld voor de leden van 1 per vergadering te laag voor 2 leden, die ver buiten het dorp wonen. I lij vroeg of 't mogelijk zou zijn, dat voor hen het presentiegeld verhoogd werd. De Voorzitter deelde mede, dat dit fliet ging- De heer Witteveen stelde voor het presen tiegeld voor alle leden dan te verhoogen en op 2 te brengen. Met algemeene stemmen aangenomen. De heer Witteveen vond, dat de veldwach ter behalve 150 voor 'kleeding ook nog een tegemoetkoming moest hebben voor onder houd van rijwiel. Na eenige discussie werd besloten 25 voor onderhoud van het rijwiel van den veld wachter op de 'begrooting te plaatsen. Dé begrooting werd vastgesteld op 2800,92/,. Onvoarziene uitgaven 1412.40. Daarop werd overgegaan tot de benoeming van een wethouder. Aftreden zou de heer Bontep. Bij stemming werd gekozen de heer Dek ker (4 st.) Hij nam de benoeming echter niet Daarop werd opnieuw gestemd, dodh de stemming staakte. Bij herstemming werd de lieer De Koning gekozen met 2 stemmen. De heer De Koning nam ook de benoeming niet aan. Daarop gind de zitting over in geheime vemadenng. Daarna deelde de voorzitter mede, dat de wethoudersbcnoeniing uitgesteld zou worden tot dc volgende vergadering. Dc rondvraag leverde niets belangrijks op. Hierna werd de openbare vergadering ge sloten en ging de raad over in geheim comité. UIT SOHAGEN. OPRICHTING VAN EEN BOT E RCO NT R6 L E ST AT IO N IN NOORD-HOLLAND. In de bovenzaal van het café „Central" werd gistermiddag een vergadering gehouden van de aangeslotenen bij het Botercontróle- Station Zuid-Holland uit de Provincie Noord- Holland om te komen tot de oprichting van ecu Botercontróle-station in Noord-Holland. De vergadering was uitgeschreven door dc commissie van voorbereiding bestaande uit de heeren IT. K. Koster en G Nobel. De voorzitter de har H. K. Koster zette uiteen, dat de aanleiding van de vergadering was geweest de vraag van enkele fabrieken, tot de voorloopige commissie van voorberei ding voor liet Kaascontröle-station, om zich ook te belasten met de oprichting van een bo- tercontröle-station. Men meende, dat het gewenscht was dat voor Noord-Holland de contróle voor beiden in één hand kwam. De voorbereidende besprekingen met hét Bötercontróle-staition Zuid-Holland brachten naar voren, dat dit er welwillend tegenover staat. Thans was men zoover, dat de statuten aan de vergadering konden worden voorge- 191®. Insein tail De BURGEMEESTER van ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met ingang van 1 NOVEMBER a.s. de gele* genheid gesloten is tot het indienen van be* zwaarschriften over beslissingen, welke zijn genomen ten aanzien van de tegemoetkomin* gen, vastgesteld bij de steunregeling van 21 MAART 1919, afd. dienstplicht, No, 184 L, nopens militairen, wier verblijf onder do wa* penen is geëindigd in het tijdvak 1 APRIL 31 JULI 1919. Indien zoodanige bezwaarschriften toch nog na 31 October 1919 mochten worden inge» diend bij de „Beroepscommissie Oonderstcu* ning Gedemobiliseerden," zal deze commis» sie die bezwaarschriften BUITEN BEHAN. DELING laten. Alkmaar, 23 October 1919. De Burgemester voornoemd, G. RIPPING, GEVONDEN VOORWERPEN. Uitsluitend te bevragen aan het Bureau van Politie aan de Langcstraat, alhier, alleen op werkdagen van 9 tot 1 uur. (Te vervoegen bij den WACHTCOMMANDANT). Een damesringetje, 1 vulpenhouder, 1 rozen* krans in etui, 1 bontje, 1 broche, ,1 R. K. ge» bedenboekje, 1 hond, 1 armband, 2 portemon» naics met en zonder inhoud, 1 kindertaschjc, 1 pijprooder, eenige zegeltjes, 1 doosje met sokkenhouders, 1 vulpotlood, 1 schooltasch met boeken, 1 dop van een vulpen, 1 pak, in* houdende een kleedingstuk, 1 pakje, l kat, 1 muts, 1 etui met geld, 1 rolletje koperdraad en 1 huissleutel. Alkmaar, 23 October 1919. De Commissaris van Politie. W. Th. VAN GRIETHUYSEN. ffl t aan. De heer P Sta-mimes alhier werd1 verkozen tot kerkvoogd met het lot, tegdn den heer P. J.' Cats. De vestigilug van het Provinciaal Electriaoh bedrijf alhier, wordt langzamerhand voor deze plaats eene gebeurtenis van beteekenis. Er werken than-s ongeveer 100 personen aan deze provinciale ta'k van dienst. Aan den Groote M'olenweg, nabij de historisch beken de „Witte Paa'l" verrijst -suc-cessievelijik een complex van gebouwen, bestaande uit woon huizen,- werkplaatsen en magazijnen. Uit goede bron vernamen wij, dat hier tevens een Heerenlhuis vo-or den ingenieur, belast met de uitvoering der werken, zal worden ge bouwd. Dit gebouw zal tevens eenige lokalen v-oor teekenen en administratieven arbeid bevatten. De voorbereidende maatregelen tot verderen -aanbouw van het net naar Wie- ringerwaard, Wieringen, Anna Paulo-wna en Helder, vorderen goed, zoodat met de werk zaamheden weldra een aanvang gemaakt kan worden.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 11