DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het Stadsziekenhuis Bakkers koffie bovenal. Bakkers koffie overal. Bakker's koffie thee No. Honderd een en twintigste Jaargang. 1919 ZATERDAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. OCTOBER Buitenland Dit nummer bestaat uit 4 bladen. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling per 3 maanden f 2,00, franco per post f 2,50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 20 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek- en Handelsdrukkerij v/h. Herms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Administratie Nr, 3. Redactfe Nr. 33. ui. (Slot). Het stadsziekenhuis, zoo heeft Dr. Dirken, die als heelkundige aan deze inrichting ver bonden is, ons als zijn overtuiging te ken nen gegeven, voldoet aan alle door een ge meente als Alkmaar te stellen eischen. De daar verrichte operatics hadden allen een ideaal verloop, wat tevens op goede ver zorging en behandeling der patiënten wijst. liet chirurgische gedeelte voldoet' dan ook aan alle eischen en wat het verloskundi ge gedeelte betreft, kan medegedeeld worden, dat zelfs de moeilijkste gevallen op volkomen doeltreffende wijze behandeldkonden wor den. Geen patiënt, die voor opname in aanmer king kwam, is in het ziekenhuis geweigerd en aan een modern academisch ziekenhuis heeft Alkmaar, volgens dezen medicus, dan ook nog geen behoefte. Blijkt het later, na de behandeling der Ziektewet) dat de regeering voor ziekenver pleging hoogere eischen stelt, dan zal men in Alkmaar door uitbreiding van het thans bestaande daaraan nog altijd voldoen kun nen. Het bouwen van een kinderzaal, waarvan ook Dr. Dirken de wenschelijkheid inziet, kan Hi a us in den verbouw worden begrepen en waar nu reeds een geschikt zaaltje leeg staat, is liet bouwen van een zaal voor ze nuw-patiënten niet dringend noodzakelijk. De reglementen van het stadsziekenhuis zijn veranderd in het bijzonder wat de bepa lingen over het opnemen van chronische pa tiënten betreft. Eigenlijk behooren die ook in een ziekcninrichting als deze niet thuis, daar zij de verpleging der acute patiënten belem meren. In gemeenten, die het betalen kunnen, zqo- als in Amsterdam, heeft men dan ook afzon derlijke inrichtingen voor dergelijke patiën ten, voornamelijk voor tubcrculose-lijders. Desniettegenstaande zijn er in het stads ziekenhuis heel wat chronische patiënten op genomen en verpleegd. Een afscheiding van tuberculose-patiënten, met het oog op besmetting, acht Dr. Dirken niet noodzakelijk, daar in een ziekenhuis alle maatregelen tegen besmetting van nog niet aangetaste patiënten genomen kunnen worden. Zeifs al zal het Rijk later steun vcrleenen, dan zal Alkmaar toch geenszins het centrum van ziekenverpleging voor patiënten in Noord-Holland boven het IJ worden. Ook Den Helder, Enkhuizeri, Hoorn en Wormer- veer hebben ziekenhuizen, die hun patiënten zullen blijven trekken. Bouwt het Rijk op eigen kosten een nieuw ziekenhuis, dan zou de uitgave van de ge meente voor een nieuwe moderne inrichting, waarbij men ook op patiënten uit de omge ving rekende, een nuttelooze uitgave kunnen worden. In dit verband herinnert Dr. Dirken aan de teleurstellingen, die men in onze gemeente ook reeds door een te breed opgezette gasfa briek heeft ondervonden. Het aanstellen van een geneesheer-direc teur voor het stadsziekenhuis acht Dr. Dir ken onnoodig. Regenten en directrice voeren een uitstekend beheer en tusschen hen en de doktoren is steeds van aangename samenwer king sprake geweest. Het stadsziekenhuis heeft geen tekort aan personeel en de directrice is volgens Dr. Dir ken een uitstekende verpleegster en bestuur ster, wier vertrek een ramp voor het zieken huis zou beteekenen. Dr. Wicherink, als geneesheer van de inter ne afdeeling van het stadsziekenhuis, wien wij daarover een onderhoud verzocht heb ben. is daarentegen van meening. dat al het geld dat voor uitbreiding of verbetering van het thans bestaande wordt uitgegeven, weg gegooid is, daar Alkmaar in de naaste toe komst toch niet aan den bouw van een nieu we, moderne ziekeninrichting zal kunnen ontkomen. Heeft geen nieuwe bouw plaats, dan zal men toch tot stichting van onmisbare barak ken moeten overgaan. Een barakkenbouw in den tuin is verkeerd wanneer de tuin daaraan moet opgeofferd worden En gaat men thans onteigenen, waar zal men dan bij latere noodzakelijke uitbreiding blijven? Want met het nu bestaande aantal bedden zal men in de naaste toekomst niet toe kun nen. Teneerste met het oog op de spoedige ko mende Ziektewet, die niet alleen van Alk maar, maar ook van uit een uitgestrekte om geving een belangrijk aantal zieken naar het ziekenhuis zal doen komen. Ten tweede omdat veel meer dan tegen woordig het ziekenhuis zal worden openga steld voor chronische zieken en zieken die om sociale redenen opgenomen en verpleegd moeten worden. Ten derde omdat op den duur aan klasse- verpleging niet te ontkomen is. Ten vierde omdat er toch ook uitbreiding moet komen ter wille van de huisvesting van het verplegend personeel en voor de meer dere verpleegsters wanneer de 8-uren-dag zal ingevoerd zijri.' Thans bouwt men zich vast en als men ruimte noodig heeft moet de tuin er aan ge- loovcn of moet men tot onteigening over gaan. Aan het ziekenhuis te Alkmaar zit in de naaste toekomst een' reorganisatie van den geheelen inwendigen dienst vast. Meer en meer vestigen specialisten zich in het cen trum Alkmaar en meerdere (b.v. voor kinder- of huidziekten) zullen volden. Zij hebben een goed ziekenhuis met voldoende ruimte voor hun bijzondere patiënten noodig en dit houdt in, dat iedere verbouwing die men thans begint, lapwerk blijft. Het is daarom wenschelijk om zoo weinig mogelijk geld voor verbouw weg te gooien en liever nog een zeker aantal jaren met het bestaande door te werken, totdat men een ge heel nieuwe inrichting kan bouwen op een terrein waar men vrijheid van uitbreiding heeft. Wil men flinke barakken bouwen, dan moet men dit doen op het terrein dat men nu reeds voor den bouw van een nieuw zie kenhuis aanwijst. Wenscht men zich van tijdelijke barakken te bedienen, dan doet het er ten slotte weinig toe, waar men deze bouwt en in dit geval zou men de barakken ook bij het oude stads ziekenhuis kunnen bouwen, hoewel men, als deze barakken er eenmaal zijn niet veel lan ger op nicuw-bouw zal moeiten wachten. Wat de laatst ingediende verbouw-plan- ncn van regenten betreft, deze schijnen dr. Wicherink niet slecht, wanneer men siecht9 in aanmerking neemt, dat daaraan vastzit een handhaven van het oude, niet aan mo derne eischen voldoend ziekenhuis, dat dan op dezelfde plaats blijft staan. En tevens zit daaraan vast een handhaven van de verouderde, algemeene medische-, ver pleeg- en economischen dienst. Kan Alkpiaar het thans niet betalen, dan zal nieuwbouw achterwege moeten blijven, maar niet langer dan tot wanneer men de onkosten ook maar eenigszins zal kunnen dragen. I Iet tegenwoordige stadsziekenhuis vol doet aan de te stellen eischen van reinheid, voeding cn verpleging. Chronische patiënten moeten nog meer opgenomen worden en hinderlijk is het ont breken van inrichtingen voor het behandelen met hoögte-zon, luchtbehandeling, mechani sche behandeling enz., benevens het ontbre ken van een afzonderlijke inrichting voor kinderen Men krijgt te Alkmaar nu eenmaal geen af zonderlijk ziekenhuis voor tuberculose-pa tiënten en heeft voor de chronische zieken meerdere ruiipte noodig. Dr Wicherink herinnerde er aan, dat de schurft-patiënten niet in het ziekenhuis kon den opgenomen worden, zoodat Alkmaar spoedig vol scabius zat. Trouwens het gemeente-bestuur was niet verwonderd, dat hot stadsziekenhuis deze pa tiënten niet kon opnemen, zoodat ontsmet tingshulp van buiten de gemeente moest w-i'den ingeroepen. Wat de komende Ziektewet betreft, dient opgemerkt te worden, dat de regeering er voor wil zorgen dat er ziekenhuizen ko men De bestaande- kunnen onder rijkscon trole gehandhaafd blijven. Waar in het land centra van behandeling komen voornamelijk in plaatsen waar zich specialisten vestigen, wordt Alkmaar zeker als ren der centra aangewezen. Het ziekenhuis te Hoorn is kleiner dan dat te Alkmaar, dat te Enkhuizen is goed, maar heeft geen achterland en is bovendien een particuliere inrichting, die geen roeping voor bijbouw heeft. Hoorn heeft slechts één chirurg, Purmerend een gedeeltelijk specia list en Enkhuizen in het geheel geen. De specialisten trekken op Alkmaar aan en wanneer er van Rijkswege en van Provin-', ciewege subsidie komt, dan komt deze naar Alkmaar. Maar dan -maakt Rijks-contröle een goede inrichting noodzakelijk. Het tegenwoordige stadsziekenhuis heeft geen bacterioloog, geen uitgebreid laborato rium, geen eigen Röntgen-inrichting en in het algemeen geen moderne behandeling Al zou het door het Rijk worden goedgekeurd, dan zou het toch gewijzigd moeten worden Door bijbouw is niet alles te krijgen. Men behoudt een ingebouwden tuin en er moeit een afzonderlijke tuin ook voor kinderen zijn. Een nieuw stuk bijbouw aan het oude word een iappedeken en het geheel blijft on geschikt wat indeeling en ligging der zalen betreft. Het tegenwoordige stadsziekenhuis heeft bovendien hot gebrek van slechte verlich ting, van een te hooge mannenzaal, een te lage vrouwenzaal en in die zalen een verlich ting door ramen aan slechts ééne zijde. Een goede verpleging eischt lucht en licht door ramen aan beide zijden der ziekenzalen, Na ons gesprek met Dr. Wicherink hebben wij een bezoek gebracht aan Dr. Degenaar, den voorzitter van de Gezondheidscommis sie hier ter stede die tevens, als gemeente arts, vele patiënten naar het stadsziekenhuis verwijst. Dr. Degenaar acht den toestand in het ouderwetsch ingerichte ziekenhuis onvol doende. Van wie is eigenlijk het ziekenhuis, in allen gevalle heeft de stad er weinig te vertellen. Aan het hoofd staat een directrice-verpleeg ster, wat een wantoestand is en die dan ook vervangen moet worden door een verant woordelijk geneesheer-directeur. Tot vóór kort geleden bezat de directrice vrijwel onbeperkte macht. De lokaliteiten van het stadsziekenhuis zijn te klein, zij zijn slecht verlicht en hebben maar ramen aan ééne zijde. Het tocht er, er is geen kinderzaal, voor kraamvrouwen zijn er maar twee bedden en het kostte menigmaal veel moeite om een kraamvrouw in het zie kenhuis te krijgen. Zelfs al worden de voorgenomen verbete ringen aangebracht, dan is het ziekenhuis nog onvoldoende. De geheele inwendige dienst moet gereor ganiseerd worden. De zalen voor patiënten moeten boven zijn De operatiekamer is goed. maar slechts door lange gangen te bereiken. Een twee-honderdduizend gulden voor. verbouw is weggegooid geld Alkmaar met zijn specialisten en patiënten uit omliggende gemeenten zal voor een goede ziekeninrich ting wel Rijkssubsidie kunnen krijgen. Aan de verpleging in het tegenwoordige ziekenhuis word alle zorg besteed. In den tijd van de scabiüs-patiënten, toen 25 tot 30 mannen cn vrouwen per dag een snelkuur moesten ondergaan, was hulp van buiien noodig. Het stadsziekenhuis kon geen zusters afstaan en deze waren bovendien niet geschoold. Dit is geen grief tegen het stadsziekenhuis, slechts de constateering van het feit dat het op afdoende scabius-bestrijding niet inge richt is. Evenmin ia het voldoende ingericht voor eerste hulp bij ongelukken. Een rijwielbrancard van stadswege is noodzakelijk. Reglementswijziging van het tegenwoordi ge ziekenhuis is noodig. Chronische patië- ten kunnen niet in een huishouden zijn en moeten desgewenscht een onderkomen in het stadsziekenhuis kunnen vinden. Ten slotte hebben wij ons tot Dr. van der Hcijde gewend, den specialist op het gebied van oog, oor en keel, die ook in het stads ziekenhuis zijn zeer gewaardeerde diensten verleent. Dr. Van der Heijde is over deze ziekenin richting alleszins tevreden. De reinheid is er buitengewoon, de verple ging zeer goed en er is nimmer gebrek aan ruimte. Een groot ziekenhuis voor Alkmaar acht deze med'cus onnoodig en tevens onbillijk te genover de katholie'- en, die er aan mee zul len moeten betalen, terwijl zij hun eigen zie keninrichting hebben Wordt Alkmaar een centrum voor verple ging met klasse-verpleging, dan is het thans bestaande natuurlijk onvoldoende. Maar zoolang dit niet het geval is, vol doet dit ziekenhuis zeer zeker aan de be hoefte. De zalen zijn altijd frisch en het i9 er aan genaam,. het licht (een voorname factor voor een oogarts) is voldoende, en dat de zalen slechts aan één zijde ramen hebben, wordt door dezen medicus geen bezwaar geacht. Er is geen kinderzaal, maar die is er ook niet in het St Elisabcthsgesticht. Oog-patiënten vereischen een moeilijke be handeling m de groptst mogelijke zorg en het stadsziekenhuis voldoet ook daaraan in alle opzichten. Er komt waarschijnlijk een nieuw katho liek ziekenhuis. Wil men een nieuw stadsziekenhuis, dan zullen de kosten door den Staat of door par ticulieren gedragen moeten worden. In de tegenwoordige gemeentelijke inrich ting worden geen patiënten geweigerd. De directrice is alleszins bekwaam voor haar taak, zoodat aanstelling van een genees heer-directeur niet noodig is. Zoolang de gemeente het met eigen mid delen zal moeten betalen, acht Dr. Van der Heijde den bouw van een nieuw stadszieken huis niet gerechtvaardigd. Ziedaar de meeningen van de heeren doc toren die in het bijzonder met ons gemeente lijk ziekenhuis in aanraking komen. Zij gaan op sommige punten lijnrecht te gen elkaar in en het is uiterst moeilijk voor den leek in dezen strijd op besliste wijze partij te trekken. Verschil van meening over de wensche- 'ijkheid van instandhouding of verdwijning, uitbreiding of bestendiging van het tegen woordige zal wat het stadsziekenhuis be treft wel altijd bestaan blijven, zoowel in den gemeenteraad, als onder heeren docto ren en in de kringen der burgerij. Wij zouden hen, die zich nog dieper in ziekenhuisbouw en in het bijzonder in onzen gemeentelijken genees-, heel- en verloskundi gen dienst willen verdiepen, nog naar het zeer levenswaardige boekwerk van Dr. Wi cherink kunnen verwijzen. Wij bedoelen het ,.Na den oorlog", be schouwingen, wenschen en wenken op hy giënisch gebied, dat het vorige jaar bij den uitgever De Erven F. Bohn te Haarlem het licht zag. En wij zouden hen ook kunnen verwijzen naar het uitvoerige rapport over een reorga nisatie van den genees-, heel- en verloskundi gen dienst bij behoeftigen in de gemeente Alkmaar, door den heer P. H. van Eden uit gebracht, welk rapport evenwel reeds van 1910 dateert en waarvan regenten in hun antwoord destijds verschillende onjuistheden hebben aangegeven. Wij kunnen in dagblad-beschouwingen niet te diep op deze kwestie ingaan en mee- nen, na al wat wij in dit en de beide voor gaande artikelen hebben medegedeeld, het stadsziekenhuisvraagstuk voor belangstellen den van alle zijden voldoende belicht te heb ben. Onze totaal-indruk is ten slotte deze: le. dat de reglementen van het stadszie kenhuis verouderd zijn en gewijzigd moeten Worden 2e. dat ieder natuurlijk den bouw van een groot en modem ingericht stadsziekenhuis te Alkmaar van harte zou toejuichen; 3e. dat er zoolang er van krachtigen steun van Rijk of Provincie niets vaststaat en de bouwkosten die óp meer dan eeri miljoen geschat worden alleen door de gemeente gedragen moeten worden, momenteel geen sprake van onverwijlden nieuwbouw kan zijn 4e. dat dus aan het verzoek der soc.-dem. raadsfractie niet voldaan kan worden, tc meer omdat het niet juist gebleken is, dat het be staande stadsziekenhuis tot een zoo ergerlijke behandeling van patiënten aanleiding geeft, dat het hoe eer hoe liever uit den weg ge ruimd zou moeten worden; 5e. dat het stadsziekenhuis algemeen ge roemd wordt om zijn reinheid en de onder contróle der directrice staande uitstekende verzorging en verpleging der patiënten; 6e. dat op. den duur dit ziekenhuis te klein is en de inrichting te vele gebreken heeft, om aan de eischen van moderne ver pleging en behandeling van de patiënten van specialisten te kunnen voldoen; 7e. dat men in afwachting van het mogelijk nieuwe, aan het oude niet te veel kosten moet besteden en dus in den verbouw slechts dat dient op te nemen, waaraan de behoefte in de eerstvolgende jaren in het stadsziekenhuis dringend is gebleken. En daarom zullen wij het van harte toejui chen, dat naast de noodzakelijke uitbreiding voor de verpleegsters-kamertjes, in allen ge valle de onhygiënische W C. door mo closets worden vervangen, dat een nieuwe barak wordt gebouwd en dat een speciale kinderzaal niet lang meer op zich wachten laat. Zelfs al mocht men binnen afzienbaren tijd. in A lkmaar tot den bouw «van een geheel nieuw ziekenhuis besluiten, dan nog mogen in de jaren welke aan dien bouw vooraf gaan, de boven aangegeven verbeteringen alleszins noodzakelijk geoordeeld worden. Hn 1 vl ii U h pi /.ichi Uit nadere berichten blijkt, dat. de Bolsje wiki er nog niet zoo slecht voorstaan als hun vijanden wel willen doen geloovcn. Op den duur zal de Sovjetregeering waar schijnlijk wel onder den van alle zijden uit- geoefenden druk bezwijken, maar het blijkt wel. dat zij daaraan op het oogenblik nog niet toe is. Of misschien is de'kracht welke zij thans ontwikkelt, een laatste wanhopige poging, om aan het noodlot te ontkomen. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de op- marsch van het N.-W. Russische leger wordt voortgezet. Volgens de bolsjewistische bladen is Trotsky te St. Petersburg aangekomen om de leiding van de verdediging der stad op zich te nemen, De verscherpte staat van beleg is afgekondigd. Alle schouwburgen zijn geslo» tn en na 8 uur 's avonds mag zich niemand meer op straat vertooncn. De stad zal to:t het uiterste verdedigd worden. Alle mannen heb ben bevel gekregen de wapens op te nemen, zelfs de 70-jarigen. In de stad zijn op ver schillende plaatsen groote branden uitgebro ken. Volgens den correspondent van de Natio nal Tidende te Reval bevc.'gt de admirali teit het verlies van vier bolsjewistische oor logsschepen. Vier lichte kruisers van1 de Nowivloot zijn bij een uitv&l uit Kroonstad, die ten doel had de bolsjewistische troepen bij Krasnaja Gorka, die door Joedenitsj om singeld waren, te ontzetten, gezonken. Vol gens een officieel bericht zijn twee dier krui sers op mijnen geloopen. Van de bemanning van 350 koppen zijn slechts 6 man gered. De laatste berichten van het N.-W. Rus sische leger die te Londen ontvangen zijn, maken melding van de gebeurtenissen tot in den avond van 22 October. Ten zuiden van St Petersburg hadden de roepen toen met behulp van tanks bezit genomen van Paw- lofslc vijftien mijlen ten zuiden van de hoofd stad en van Sablina, 25 mijl ten oosten van Gatsjina aan den weg van St. Petersburg naar Moskou. Zij waren ook meesters van de 17 mijlen ten oosten van Loega gelegen .stati ons van Kasjits-Vedikoe en Bateskaja aan den spoorweg naar Witebsk, die zij genomen hadden met behulp van zes riviervaartuigen. De opmarsch op dit deel van het front werd op bevredigende wijze voortgezet. Wat Denikin's leger betreft wordt gemeld, dat generaal Wrangel ten N. van Tsaritsa zijn opmarsch na de nederlaag die hij den Bolsjewisten heeft toegebracht, met succes voortzet. Ten N. van de Koper zetten de kozakken hun opmarsch met succes voort en hebben zij een sovjetregiment en een brigade van een divisi® afgesneden. Naast deze succesbcrichten wordt toch ook van een gelukkig optreden van de Bolsjewiki melding gemaakt. Volgens berichten uit Helsingfors zouden de Engelsche en West-Russische troepen aan de Moermanskust een gevoelige nederlaag •hebben geleden. Terwijl de Engelschen en Russen een aan- val deden op Petrosadofsk, brachten de Bols jewiki sterke troepen van den Z. oever van 't Onegaineer naar den N. oever, waar zij met een ldeinen boog in den rug der Engelschen landden. Zij vielen daarop de Engelschen' onverwachts van achteren aan en deze moes ten Petrosadofsk in alle haast ontruimen. Van een val van St. Petersburg is nog steeds geen sprake. Generaal Joedenitsj, die zoogenaamd op het punt stond de 'stad in te trekken, heeft een flankaanval van de Bolsje wiki te doorstaan gekregen, waardoor hij van aanvaller tot verdediger gedegradeerd is. Trouwens het blijkt wel dat de Bolsjewiki ook niet van plan zijn, de hoofdstad zonder slag of stoot in zijn handen te geven. Ook generaal Denikin, die naar Moskou onderweg is, stuit op zooveel tegenstand van Bolsjewistische zijde, dat er van den op marsch naar de oude stad vooreerst wel niet veel zal komen. Toch nadert blijkbaar de weerstandskracht der Bolsjewiki haar einde. Was dit niet zoo, dan zouden mannen als de generaals Joede nitsj en Denikin met slechte troepen en slecht gevechtsmateriaal niet zoo veel succes hebben behaald als tot nu toe het geval is gebleken. Drinkt men op 't land En op de zee- VRAAGT li ZE EESS. ONVEILIGHEID IN VLAANDEREN. In Vlaanderen worden de stille dorpen nog veds onveilig gemaakt door benden gewa pende bandieten, die overal schrik versprei den, waar zij zich vertoonen. Woensdagavond zijn wederom gemaskerde individuen binnen gedrongen in het huis van den boerenarbei der Degeyter te Pitthem bij Thielt, die dien dag een varken had geslacht en het geld er voor in ontvangst had genomen. Zij doodden den man en de vrouw met revolverschoten, staken daarop het dochtertje een prop in den mond en dwongen haar de plaats aan te wij zen,. waar het dien dag ontvangen geld ge borgen was. De bandieten maakten zich meester van het geld en namen vervolgens de vlucht. Het onderzoek heeft tot nu toe geen spoor aangewezen. DE GEVECHTEN OM RIGA. De Deutsche Allgemeine Zeitung verneemt uit Helsingfors, dat de pogingen der Russi sche troepen om de Duna tusschen Frie- drichstadt en Riga over te steken, mislukt zijn. Riga heeft door de beschieting er gele den. Een Fransch militair vertegenwoordiger heeft aan den Letschen minister-president ^n som geldè overhandigd voor de Letsche troe pen. De Letsche universiteit richt een oproep aan alle universiteiten van Europa om tegen het Russische buroarisme te protesteeren. DE STAKING DER METAALBEWER KERS TE BERLIJN. De metaalbewerkers hebben naar reeds ge meld is, geweigerd de eischen van de bemid delingscommissie te aanvaarden. De staking duurf nog voort. De voorwaarden, die ver worpen werden, waren de volgende: De sta king wordt onmiddellijk geëindigd ver klaard; de bedrijven zullen doen wat moge lijk' is om het werk zoo spoedig mogelijk te hervatten; de arbeiders, die in een bedrijf werkzaam waren, worden onder deelfde voorwaarden weder ot het werk toegelaten; vóór den 15en December mogen de bedrijven geen niecwe werklieden aannemen indien er nog werklieden van bedoelde bedrijven werk loos zijndie niet staken, zullen niet worden vervolgd door de stakers, de patroons zullen geen represaillemaatregelen nemen. Deze voorwaarden zijn dus verworpen. De stakers verlangen dat het ministerie van ar beid een scheidsgerecht zal benoemen, dat een oplossing zal trachten te vinden, reke- ing houdend met het medezeggenschap der arbeiders. Geschiedt di niet. dan zal de strijd met alle mogelijke middelen worden voortge- zet FILM VERBODEN. In de gisteren gehouden zitting der Prui sische Landsvergadering werd een voorstel in behandeling genomen om de z g. „Aufkla- rungsfilm", waarin sexueele afwijkingen wor den vertoond, onmiddellijk e verbieden. De onafhankelijke socialist dr. Weil eisch- te zelfs, dat de geheele filmindustrie door den Staat zou worden overgenomen. Na langdurige besprekingen werd het voorstel met algemeene stemmen aangeno men. BUITENLANDSCHE OFFICIEREN. De Fransche bladen maken met trots mel ding van het feit, dat ongeveer 600 buiten- landsche officercn (van 26 landen) gedeta cheerd worden bij het Fransche leger (naar men weet bevinden zich daaronder ook Ne- derlandsche officieren). Blijkbaar, schrijft de „Matin", heeft de overwinning de Fransche weermacht hoog in aanzien gebracht. Onwillekeurig gaan de .gedachten bij hel lezen van dit bericht naar 'den Volkenbond en de ontwapeningsplannen HET MOORDPROCES TE MüNCHEN. In het proces betreffende den moord, na den val der radenregeering te München, door een bende dronken soldaten gepleegd op een aantal leden van een katholieke jonggezellen* ALIMAARSGIE

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1