Buitenland "Üemengcl Nienws. Stadsnieuws Proviüciiiii! Nieuws. "Telegrammen ran ïtaden. lis <k2t? iet ï^«0£iór:Tïr"s«r «p d« sjre-.w^fc'da wöiïH «tepgesvt, 3> Ctaaiiia ?*»ifi« Occatm ral de ve'Ï£?,Hs «mand *v«n dt'ZTt "pcneu ■ïurr^hcT; U&Swcijpsr.. Se®!èM«E»ota: sn Montr eel. Oaillaun ywAlaart ii. een brief, welke toj richtte - Let repVolïkeitische com.tó ran Let Departement ^!l rtho dat d"; Justitie zijn invrijheidstelling Leeft geweïS'erd. Binnen kort zullen de verkiezingen plaat® Lebben, waarbij 'Lij candidaat is gesteld. De nieuwe gezant van Italië te Washing ton Baron Avezzna heeft Zondagmorgen Rome verlaten voor Parijs, waar hij, gister avond een conferentie had met Tittoni en Polk. Hij zal naar Washington vertrekken. Lord Buchanan, de nieuwe Etagelsche gezant ia te Home aangekomen, waar hij door de autoriteiten, de leden van het ge zantschap en de ELgelsche kolonie werd ont vangen. EEN PRIKKEL VOOR WETEN SCHAPPELIJK ONDERZOEK. De geneeskundige faculteit van Montpel- lier heeft met voordeel gehad het geheele vermogen van bijna een millioen francs te er ven van den heer Jean Louis Galvet, i onder voorwaarde, dat de rente ieder jaar als prijs tal dienen voor dengene, die het beste werk levert over de genezing van kanker.. Dit is voorwaar een prikkel voor wetenschappelijl .„„terT-npIrprs om zich toe te legeren op h< ke et kanker-probleem. De wetenschap ên de menschheid zullen er wel bij varen. HET PERSONEEL DER BRAND STOFFEN-COMMISSIES. Op de vragen van, het Kartiierlid Ketelaar betreffende het personeel der brandstoffen- commissies, deelt de minister van Landbouw In zijn antwoord mede, dat z.i. de brandstof fen-commissies geen onderdeel vormen van 's Rijks, noch van de gemeenteadministratie; zij zijn door de burgemeesters benoemde com missies, die, volgens door den directeur van de Rijks-Kolendistributie aangegeven rege len, de plaatselijke kolendistributie bewerk stelligen. Voor zoover de commissies personeel in dienst hebben, kan dit derhalve niet worden aangemerkt in rijks- of gemeentedienst te zijn. VRAGEN AAN MINISTERS. Het Kamerlid Bomans heeft den minister gevraagd of handelsreizigers ook worden gerekend als in loondienst te zijn met het oog op de uitvoering der Invaliditeitswet, of wel dat de interpretatie van artt. 4, 11 en 31 dier wet zich teken hunne opname in' die wet ver zet. KAAS EN MELK. De Directeur van het Rijkskantoor voor Kaas heeft het volgende bericht aan de Pro ducenten gezonden: Met verwijzing naar de proclamatie van den Minister van Landbouw, heb ik de eer u te berichten dat alleen in uitzonderingsge vallen, waarbij verzending der melk van de boerderijen naar de steden practisch onuiit- voerbaar is, ontheffing zal worden verleend van het kaasmaakverbod. Waar na 2 Novem ber geen ontheffing meer verleend kan wor den door burgemeesters, en deze aan het Rij'ksltantoor voor kaas, hetzij rechtstreeks hetzij door ituschenkomst uwer organisatie, moet worden aangevraagd, geef ik u in over weging ten einde teleurstelling te voorkomen, alleen ontheffing te vragen wanneer inder daad de levering van melk naar de steden practisch onuitvoerbaar is. Ik vestig er uw aandacht op, dat na 1 November door u geen kaas mag worden gemaakt, tenzij u door het Rijkskantoor voor kaas ontheffing van het kaasmaakverbod is verleend. het buitïnfand met hd van de ver gadering in kennis is geateté, ten einde asn cie metis zooveel nccdig es. mogelijk bekend heid te DE ZAAK-VAN BESf. blijkens door het Einan. Dagbl. bij den Eereraad ingewonnen inlichtingen, wordt het onderzoek in de zaak-Van Best voortgezet, zoodat van het publiceeren van den voorloo- pigen uitslag der gehouden onderzoekinen geen sprake meer behoeft te zijn. De publica tie van het resultaat van het definitieve onder zoek zal evenwel nog wel eenigen tijd op zich laten wachten, daar de termijn, binnen welken de heer Van Best getuigen kan doen verschijnen voor de commissie, met eenige weken is verlengd. NEDERLANDSCH VERBOND VAN VAKVEREENIGINGEN. In de bestuursvacatures, ontstaan door de benoeming van de heeren J. Oudegeest en E. Fimmen, resp voorzitter en secretaris van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen, tot secretarissen van het Internationaal Vakver bond, is voorzien door de benoeming van den heer R: Stenhuis, voorzitter van den Fa- brieksarbeidersbonci tot president, en Joh. Brautigam, voorzitter van den Centralen Transportarbeidersbond, tot secretaris. BESTAAT DIT KWAAD ALLEEN BIJ SCHAATSENRIJDERS? Nu het ijsseizoen weer nadert, zijn, de Friesche ijsclubs uitgenoodigd. in Leeuwar den te komen vergaderen, ter bespreking van het riemen van afdoende maatregelen tegen een kwaad, dat aan onze wedstrijden van be roepsrijders knaagt; n.l. het deelen der geld prijzen door de beroepsrijders en beroeps rijdsters op de korte baan. Vaak is vóór het begin van de rijderij al bepaald, wie den prijs zal winnen. Het gevolg is, dat de rijders tegen elkaar niet hun best doen, geen spannende ritten meer laten zien en dat de belangstelling van het publiek daardoor afneemt. GEEN 8-URENDAG GEWENSCHTr. Het bestuur van den R.-K. Metaalbewer- kersbond te Budel, had er bij de directie der zinkfabrieken op aangedrongen om den 8-url gen arbeidsdag voor haar arbeiders in te voe- ren. Toen dit was toegestaan, verzochten de arbeiders zelf om evenals vroeger weer 10 urén per dag te mogen werken. Naar ver luidt neemt de directs thans het standpunt T)u HM»"?*» J/vrAbcctw Lerifc «w® suppletoir® landbouwheeroot-'ng voor 1919 ingediend waarbij verfcMUende posten wor den verhoogd, tot een toter! bedrag met &9.m venter en 'Zotjdien, rel, MnoeflVvrfc in. veiling Het I-erwfeoed H Hftssink, tuesoben De- bomen. Men vreest dat de 350 HA. natuur- achoon zal verdwijnen. Het tarief dier pakketten met aangege ven waarde te verzenden over Engeland, wordt met ingang van 1 November a.a. met 2 Y% cent per 300 franken verhoogd. Een boer te Eestrum (Er.) heeft een koe, die melk geeft met 6 pet. vetgehalte. Do zuivelfbariek betaalt hem voor die melk 33)4 cent per liter uit.- Het trac temen t van den l'eeraar der doopsgezinde gemeente te Purmerend wordt met Januari gebracht van 2500 op 3000 met pastorie), dat te Utrecht van J 45O0 op 5500. De minister van landbouw heeft met in gang van 23 October j.-L de Eiervereeniging ontbonden. De vereenigingen van postbeambten te Amersfoort hebben zich verklaard tegen na jaar «- en nieuwjaarsgiften. De koningin-moeder zal heden een be zoek brengen aan de tentoonstelling van uit gevoerde gebruikvoorwerpen in het Museum VB.CI Kunstnij verheid te Haarlem. Daarna zal l.L M. een, bezoek brengen aan het Haarlemseha Ddaconcssenhui». Uit "VlLissiagen wordt gemeld dat een Belgisdhe jongen zoodanig door 2 Holland- eche militairen is geslagen, dat men voor zijn leven vreest. De militairen zijn gearresteerd. De Belg had reeds eerder met hen ruzie ge had. Wegens staking op het station Cieve mogen zendingen naar Duitechland via Gr o es beek niet worden aangenomen. Ook goederen die via Granenburg of Straden moe ten verzonden worden, worden ten vervoer geweigerd. Door een medescholier te Uithoorn werd een jongen onder het stoeien van het aciiter'balkon van den lo'kaaltrein geworpen Gelukkig -bekwam de knaap slechts lichte verwondingen aan hoofd en handen. Voor 13 jaar huurde iemand zonder kapitaal een boerderij in de gemeente Rau- werderhem. Nu ia hij gaan rentenieren, men schat zijn vermogen op 100.000. De heer A. Bourna heeft ten gemeente huize van Idaarderadecl zijn 900ste huwelijk TRANSPORTCRISIS, WEENEN, 27 Oct. Tengevolge van de verscherpte kolencrisis ligt het geheele transportvenkeer stil. Uit Frankrijk zijn 100 locomotieven aangekomen. GIFTEN VOOR WEENEN. WEENEN, 27 Oct. In Weenen worden op het «ogenblik van verschillende kanten giften ontvangen, o.a. heeft ook onze land genoot Johan Dicke te Amsterdam de som van 10.000 Kronen beschikbaar gesteld ter leeniging in den nood. in dat georganiseerde arbeiders niet meer bij voltrokken, hij vereerde aan dit jpaar een ca- jf- 1 deau. Van die 900 ging maar éen paar later scheiden. De gemeenteraad van Delft heeft beslo ten de onderwijzers-organisaties te kennen bij de vaststelling van een nieuwe verordening voor onderwijzers. liet aanhangige ontwerp is dan dok slechts voorloopig door den Raad goedgekeurd, om te voorkomen dat de onder wijzers zonder verordening zouden zijn. Uit een barakkenkamp te Ede zijn weer vele dekens gastolen. Drie pakken dekens werden teruggevonden nadat een schildwacht alarm had geblazen, toen hij de dieven op- meukte. Dezen herfst zal te Enschede van ge meentewege een boomenplantdag worden ge houden, waarop de leerlingen der hoogste klasse van alle lagere scholen, zoowel jon gens als meisjes onder toezicht zelf de hoo rnen zullen planten. Heden viert Nederlands groote dich teres Hélène Swarth haar zestigsten verjaardag. Het goederenverkeer tusschen Duitsch- land en Nederland neemt nu zoo toe, dat ge regeld extra goederentreinen worden inge last. HET SLECHTE BROOD. De Friesdie Bakkersbond heeft moties toe gezonden aan den minister en Tweede Ka mer, waarin wordt geprotesteerd tegen de woorden, door den minister in de Staten-Ge- neraal gesproken, waarin de slechte kwali teit van het brood wordt toegeschreven aan de minder goede behandeling door de bak kers Dit is niet het geval, het meel was van zeer slechte kwaliteit, vaak beestenvoeder ge lijk. ONTBINDING DER URGENTIE-RADEN Onder presidium van mej. Ch. van Ma nen, hield de Vereeniging van Nederlandsche Urgentieraden Zaterdagnamiddag in hotel De Witte Brug te den Haag haar laatste ver gadering, waartoe ook verschillende dames die zich jegens de vereeniging verdienstelijk hadden gemaakt, waren uitgenoqdigd. Alle Urgentieraden waren of aanwezig of vertegenwoordigd. Aan de orde kwam het voorstel tot ontbin ding der vereeniging op 28 Juni 1920, dat is een jaar na het teekenen van den vrede van Versailles. De Voorzitter deed uitkomen, dat de loo- pende zaken zullen worden afgehandeld, doch geen nieuwe worden aangenomen. Slechts zeer bijzondere omstandigheden zou den het hoofdbestuur uit zijn latente houding halen. Voorgesteld en aanvaard wordt om de liquidatie aan het dagelijksch bestuur over te laten. Het archief zal worden overgedragen aan het Economisch Historisch Archief en 40.000 vluchtelingenkaarten aan het departement van Oorlog. De ziekenkeuken in Utrecht, door den Ur- gentieraad-opgericht, zal wel van blij venden aard zijn. De presidente bracht hulde aan al dege nen die de Urgentieraden steundenaan plaatselijke vereenigingen en dergelijke is daartoe een dankbetuiging gezonden. Mej. Van Gefien bood de presidente een souvenir aan TEGEN DE ANNEXATIE. Na de betooging die op 13 September te Den Haag gehouden is legen de Belgische annexatie-agitatie, richtte het dagelijksch be stuur van liet betoogingscomité het verzoek tot den tijdelijken Voorzitter van den Minis terraad om te willen medewerken om m het buitenland meer bekendheid te geven aan de aangenomen motie. Het Dagelijksch Bestuur mocht van den tijdelijken voorzitter van den Ministerraad bericht ontvangen, dat een aantal diploma- haar mogen werkzaam zijn. EEN' FUSIE. De Doopsgez. gemeente te Medemblik en te Twis'k hebben tot combinatie besloten. Medembiik is vacant door vertrek van ds. J. M. Er kelensTwisk zal weldra ds. A. Keuter van O.- en West-Graftdijk zien over komen. Beide gemeenten zulten alsdan voor gezamenlijke kosten in de kerkediensten voorzien. PERSONEEL VOOR DE TUCHT- KLASSE. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat alleen in alle opzichten geschikt perso nen. met bestemming voor liet bewakingsde tachement, op de Tuchtklasse der Landmacht mag worden» gedirigeerd. Aan dit personeel wordt eene toelage verstrekt. DE KKAOHT DEK GEMEENSCHAP 'Dt. Eyrij, benoemd tot hoofdleeraar in de NederL taal en letterkunde aan de Lon- densche Universiteit, zeide dezer dagen in zijn openingsrede deze merkwaardige woor den: - Nederland is een klein land, doch 'bescha vingen worden niet gemeten volgens het aan tal mensehen waar zij op berusten. Het is vreemd om te bedenken, dat de bevolking van dit groote Londen alleen die van heel Nederland overtreft. En toeh vormen de ze ven millioen Londenaars niets dan een groo te menigte, die weinig kan doen om haar eigen leven te hernieuw an, maar die een on evenredig groot gedeelte van de ievonde krachten der Bribsche bevolking opslorpt, terwijl de Nederlanders, met hun ze3 millioqn zielen, een volledige natie vormen, met een sterk en volkomen eigen karakter, met een geschiedenis, met eigen religieuse -organisa ties, met een letterkunde en een kunst, met söhoone en krachtige tradities van geleerd heid, kortom, met alle d-isfinbtieve eigen schappen die ee n nationaliteit uitmaken, en met al de verscheidenheid die een sterk en gezond nationaal bestaan medebrengt. EEN HULDEBLIJK AAN DEN BURGEMEESTER. Morgen, vóór den aanvang der raadszit ting, zal het Comité uit de Alkmaarsche bur gerij tot huldiging van den scheidenden bur gemeester, in de raadszaal een deel van het voorgenomen, huldeblijk aanbieden. Van de Alkm. Gymn. Ver. „Turnlust" is nog een betuiging van adhaesie met de voorgenomen plannen ingekomen. COLLECTE. Op 28, 29 en 30 October zal hier ter stede een collecte gehouden worden ten bate van weduwen en weezen van Nederlandscb-In- dische militairen. AMERIKAANSCHE SCHOENEN Aan den Raad dezer gemeente hebben het bestuur der R. K. Schoenwinkeliers-Vereeni- ging „St. Crispinus", afd. avn „de Hanze", en het bestuur der Alkmaarsche Schoenwinke- lierspatroonsvereeniging, beide alhier, in een adres te kennen gegeven, dat zij uit de bladen kennis hebben geno men van het verzoek van den Alkmaarschen Bestuurdersbond, uw college adviseerend tot aankoop van goedkoope Amerikaansche schoenen; dat van goedkoope schoenen geen sprake in het algemeen kan zijn, omdat ook daar voor goed gemodelleerde prima schoenen even hooge prijzen worden betaald, als hier te lande; dat het hier dan ook waarschijnlijk gaat om de ook door' andere gemeenten, b.v. Amsterdam, te importeeren Amerikaansche legerschoenen; dat deze schoenen door den handel vrij wel unaniem zijn geweigerd, omdat zij niet beantwoorden aan onze Hollandsche snit en pasvorm en den smaak van liet publiek; dat zij bij deze gelegenheid willen wijzen op de slechte afname van de gerepareerde en nieuwe Hollandsche legerschoenen, die ook door deze gemeente nog niet alle zijn ver kocht; dat zij zeer goed gevoelen, dat voor de minder goed gesitueerden de prijzen van het schoenwerk te hoog zijn, ofschoon zij niet kunnen ontkennen, dat het publiek niet op de allereerste plaats vraagt naar eenvoudige, solide, dus aan billijker prijs te leveren kaliteit verklankt. Na beëindiging van de sol. Hoogmis klonk iet welbekende voorspel (den organist P. A -ange ons compliment over zijn meeater schap op het orgel) van den altijd indruk ma- tende „Te Deum" van Joh. J. H. Verhulst, door het fraaie tempelgebouw. Magnifiek werd deze monumentale compositie door het zangkoor vertolkt. De solisten, de heeren Riin Moeskops, tenor, en Bern. Landman, ba- diton, waren uitstekend gedisponeerd en ook de kwartetten en koren klonken frisch en har monieus. Zoowel aan koor als aan directeur en solisten onze hulde. We hebben genoten en durven veronderstellen, dat ook den luis terenden jubilaris het hart is opengegaan bij deze hem zoo welbekende klanken uit het kerkelijk muzikaal verleden- Na afloop van deze hulde aan den jubilee renden medekorist gebracht, begaf de heer Verhoeve zich naar de pastorie, waar hij hartelijk door den pastoor der Parochie, den zeereerw. p. fr. J. A. F. Heijs, werd toege sproken. De pastoor wenschte hem geluk met zijn zeldzaam feest, herdacht zijn vele verdiensten als korist en deed den jubilaris tevens de heugelijke mededeeling, dat het Z. H. den Paus had behaagd, hem te begiftigen met het eerekruis Pro ecclecia et Pontifice. waarvan de zeereerw. heer pastoor hem de oorkonde ter hand stelde. De ordeteekenen van deze on derscheiding zuilen later volgen. De met eerbewijzen overstelpte jubilaris dankte met een eenvoudig woord, waarop de plechtigheid aan de pastorie was beëin digd en hij wederom per rijtuig naar zijn woning werd gebracht. Daar had de drukbezochte receptie plaats. De uiterst sombere achterkamer van het ou- derwetsche winkelhuis was verlevendigd door een bloemenhulde, waaronder een prachtig bloemstuk, den jubilaris aangebo den door het kerkbestuur der parochie van St. Dominicus. Woensdag zullen de zangers hun vriend en collega befuiven. Wat er verder zal gebeu ren, daarover willen we bescheidenlijk het stilzwijgen bewaren. Dat moet een verras sing blijven voor den jubilaris. H. B. S.-VEREENIGING. De vereeniging, die naast het oude „Vok- zos" onder de H. B. S.-leerlingen is ontstaan, wilde niet achterblijven en had Zaterdag avond een propaganda-avond georganiseerd in de met vlaggedoek versierde zaal van t Gulden Vlies". Naast wat muziek en een aardige zang voordracht, van twee oudjes die zich op hun gouden bruiloft verlustigen in de herinnerin gen, een voordracht waarin de twee jonge da mes heel lief zongen, kwam als voornaamste nummer op het programma voor de opvoe ring van een tooneelstukje. De jeugdige uit voerenden hadden het zich niet gemakkelijk gemaakt. „Het daghet in het Westen" van Nico van Suchtelen is een moeilijke twee-ac- ter. Maar vooral de eerste acte liep goed van prijs schoenen, en zij dus de gemeente willen be- j stapel 2e bedrijf en in 't 'bijzonderst slot stel- hoeden voor een belangrijk geldelijk nadeel, den te h e ejschen. Jaap bleef wel goed in dat volgen moet op het impo-rteeren van niet zi]n rol en om nuchtere opmerkingen'van eransbare modellen; n^lf werd -door de ieuedice toeschouwers gangbare muuvu^u. dat zij in dit verband de vrijheid nemen te v/ijzen op het antwoord van. minister Van Eij- selsteiu, naar aanleiding van de interpellatie- Sannes, waarin Z.Exc. na relcveering van de lijdensgeschiedenis der militaire schoenen van 8,— (Amsterdam zond van de 43000 paar 17000 paar als onverkoopbaar terug) en van de Standaard-schoenen, hopende dat Am Dolf werd door de jeugdige hartelijk kelachen. Tante speelde met veel ambitie. Enkelen b. V. Tilde, spraken wel goed. Anderen dienen echter aan 't spreken wat meer zorg te besteden. Een groote steun had men bij 't instudeeren gehad aan den heer Elte. i Nu wij en Vokzos en H. B. S.-Vereemging gezien hebben, gelooven wij dat er heel wat sterdam, nu deze een groote partij schoenen „oeds zou j-e bereiken zijn als beide clubjes heeft laten komen, geen disillusies daarvan e^aar kwamen en wij hier kregen één ver- zal hebben, maar dat de regeenng, na ae op- gedane ervaring, geen schoenen zal laten ko- da't door 't importeeren van buitenlandsch men STAKING VAN ELECTRICIENS. In de heden gehouden huishoudelijke ver gadering hebben de electriciens besloten morgen tot staking over te gaan. De staking omvat ongeveer 800 a 1000 man. TEGEN HET CORDON DES DOODS. Onder den oproep „Tegen het Cordon des Doods" was door de Communistische Partij te Amsterdam Zondagmiddag een optocht uitgeschreven. Slechts een klein aantal men- schen had hieraan gevolg gegeven. Na een wandeling door de stad van ongeveer twee uur werd om half twee de optocht, die een rustig verloop had, ontbonden op het Mu seumplein. BIJ DEN EX-KEIZER. Prins August vertrekt morgen weer uit Amerongen. Heden, komt nog een andcie zoon zijn ouders bezoeken. KORTE BERICHTEN. De Raad der gemeente Holten besloot met 6 tegen 5 stemmen tot het uitvaardigen van een vloekverbod. Te Texel is op 81-jarigen leeftijd' over leden de heer P. K. B'remer, zeer -bekend in landbo'uwersikrinigen. De overledene was eere- lid der a,fd, Texel van de Ho-11. Maatschappij van landbouw, van welke afdieeling hij 25 jaar secretaris was. Qp de scholen en het Gymnasium te Deventer wordt een herfstvacantie inge voerd. Toen de heer en mevr. G. uit Leende met een rijtuigje uit Heeze huiswaarts gin gen, schrok het -paard voor een motorfiets, waardoor de wagen tegen een boom sloeg. Mevr. G. is aan de bekomen verwondingen overleden. Te Z-andVoort is aangespoeld het lijk van den matroos H Boo mort uit Vlaardin- gen, die van den logger V L 53 overbo-ord1 ge slagen en verdronken was. UIT HOOGWOUD. Bij kon. besluit is benoemd ot Heemraad van het Ambacht van West-Friesland, ge naamd „de Vier Noorder-Koggen vanwege de Hoogwouder Kogge-, de heer S. Glas al- hier Met ingang vail 1 Januari 1920 zal den hulp telegraaf- en telefoondienst alhier door hst Rijk van de gemeente worden overgeno men en tegen genoemde dtum zal aan den kantoorhouder, de heer W. Koeman, als zoo danig eervol onslag wórden verleend. DE TOESTAND VAN HAASE. BERLIJN, 27 Oct. Den 2ósten October werd de Onafhankelijk Afgevaardigde H'aase voor den vierden maal geopeieerd, doch thans verkreeg de ziekte een ongunsti ge wending, zoodat waarschijnlijk zal be sloten worden om het rechterbeen te am- puteeren, teneinde den ziek te redden. SAMENZWERING? BERLIJN, 27 Oct. Uit Gent wordt aan het Berliner Tageblatt gemeld: De sche regeering heeit den zaakgelastigde Lersner om opheldering verzocht over een samenzwering in den F.lzas. Er zou vaststelling zijn, dat de in genieur Kössler voortdurend met den be ambte Grunel aan het departement van Buitenlandsche Zaken in telegrafische ver binding zou hebben gestaan. Maarschalk Foch heeft reeds eenige da gen geleden een nota aan de Duitsche re geering gezonden. ARBEIDERSCONFERENTIE TE WASHINGTON. NIEUW-YARK, 27 Oct. Gister heeft Gompers medegedeeld, dat de Uitvoerende Raad van de Amerikaansche arbeidersbon den binnenkort een conferentie van alle ge organiseerde arbeiders te Washington bij- een roepen zal, ten einde de maatregelen te overwegen, die met het oog op den gescna- peu toestand dienen genomen te worden. Men beschouwt deze conferentie a lge- meen als van zer hoog gewicht en acht den toestand ernstig. - De leider van den groep „publiek heeft op de noodzakelijkheid gewezen, dat kapi taal en arbeid verplicht zijn zooveel moge- ip< schoeisel de werkloosheid wordt in de hand gewerkt; dat zij daarom voorstellen de benoeming van een gemengde commissie om over deze kwestie rapport aan u uit te brengen; en dat zij reeds bij voorbaat protesteeren tegen elke gemeentelijke poging om- de schoenwinkeliers ter plaatse uit te schakelen, zoolang niet bewezen is, dat zij te hooge winsten nemen, terwijl al hun leden bereid zijn ten allen tijde hun prijzen, tegenover een daartoe in te stellen commissie, wat de rede lijkheid van hun winst betreft, waar te ma ken. He'welk doende, enz (Volgen de onderteekeningen:). GOUDEN KOORZANGERSFEEST VAN DEN HEER' J. H. VERHOEVE. Op bladzijde 26.310 van het levensboek van den heer J. H. Verhoeve kan met het vol ste recht worden toegepast de aanhef van het graduale van den eersten Kerstdag: Haec dies quam fecit Dominus dit is de dag die de Heer heeft gemaakt want waarlijk, onze voorspelling, dat de 26ste October 1919 jlebben; den heer Verhoeve tot een waren zangers- Dat adressanten met waardeenng van het eeredag zou gemaakt worden, is in den vol- ontwerp kennis hebben genomen en zieh dan sten zin des woords vervuld geworden. oök met den inhoud kunnen vereenigen, Het was een dag van zonneschijn, daar bui- hou-dens eenige opmerkingen, welke zjj eeniging van uitsluitend H. B. S.'ersl Dan kon ook alles met uitsluitend eigen krachten voor elkaar worden gezet. ZAAK OVERGENOMEN. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede gedeeld is de brandstoffenzaak en groot handel van onzen stadgenoot den heer D. Visser, overgenomen door den heer Lakeman van het Amsterdam-Filiaal der Steeukplen- handelsvereeniging te Utrecht. EEN ADRES. Aan den Raad der gemeente Aikm-aar. Geven, met gepasten eerbied te kennen: H. van Drunen en S. S'wart-, respectievelijk voorzitter en -secretaris van de afdeeling Alk maar van den 'Centr. Nederl. Ambtenaars- bond; Dat zij met leedwezen hebben kennis geno men, dat 'bijlage no. 162 betreffende de sala risherziening der gemeente-ambtenaren a.s. Dinsdag niet in behandeling zal komen; Dat zij, gezien -den noodtoestand onder do gemeente-ainbtenaTen, Uwen Raad beleefd doch dringend verzoeken, de behandeling van bedoelde bijlage niet uit te stellen tot ®en volgende vergadering, doch alsnog op L we bijeenkomst van a.s. Dinsdag te doen plaats ten, in huis en in hart. Vóór den aanvang van de plechtige Hoog mis ten half elf ure voormiddags, werd de ju bilaris door den secretaris van het zangkoor als gedelegeerde van zijn woning aan het Ritsevoort 20 afgehaald per rijtuig en naai de St. Dominicuskerk gevoerd, waar hij in de kerkmeestersbauk plaats nam. He altaar prijkte in hoogtij-dos en net zangkoor was op feestelijke wijze versierd met gekleurde pampas-pluimen en draperieen door den heer P. van Kessel. Na de kerkwijding, verricht door den ce- lebbrant, den weleerw. p. fr. A. P. J. v. d. Sanden zong het zangkoor, onder leiding van den heer J. H. Oushoorn, geestdrif tig het feestelijke en stemmige Veni Creator van Jos. Beitjes, waarin de solopartijen wer den vervuld door den heer G. Veel, bas, J. F. M. Endel, 1ste, en Jac. P. v. d. Aakster, 2de tenor. Na deze schitterende inleiding ving de solemneele hoogmis aan, opgedragen door paer v. d. Sanden O. P. als celebrant, geassis teerd door p. fr. W. B. Kolenberg O P., dia- UUU cu cuuc.u ,urken en p.fr. Aug. Orie O. P. als sub-diaken, dienst der gemeentewerken -bestaat, m twijfél lijk te produceeren tegen den laagst moge- j ter 'intentie van den jubilaris, waaronder het verkeeren of <te titularis 'be- z-oo vrij zijn aan Uwen Raad voor te legigen en die zij gaarne in het ontwerp zagen, opgeno men -o'f gewijzigd: le. dat het adressanten bevreemdt dat de functie van opzichter bij de gemeente-reini ging o-ndergebraoht is in groep III, niette genstaande de commissie betreffende deze betrekking in haar voorwoord opmerkt, dat het haar niet mogelijk was die in te deelen in een groep, gelijkstaande met die van de opzichters van Gemeentewerken, enz. Alhoe wel zij het standpunt betreffende gelijkstel ling met die titularissen kannen 'begrijpen, verwondert het hun toch, dat de opzichters v. d. gem.-reiniging thans 2 groepen lager worden gesteld dan -de opzichters- van ge meentewerken enz. Zij meenen daarom Uwen Raad tc mogen adviseeren, bedoelde functie niet in groep III doch in groep IV te w-illen onderbrengen, iiï welke groep-adressanten meenen dat deze ti tularissen, gezien hunne werkzaamheden, thuis behooren; 2e. dat zij ten opzichte van de functie boekhouder-teekenaar, wel'ke thans bij den lijken prijs, BELGISCHE KOLEN VOOR RUMEENSCH GRAAN. PARIJS, 27 Oct. België heeft op zich ren omen, <?m aan Rumenië 50.000 ton ko- 'en te leveren. Rumenië zal dientengevolge raan zenden tegen 25 pet. la- aan Belgjië geren' prijs andere afnemers. zangkoor een hoogst melodieuze mis van een bekenden Hollandschen kerkcomponist uit voerde. De solo's werden ten gehoore ge bracht door de heeren Jan Moeskops, tenor, en G. B. Smit, bariton. Vooral de bariton had hier veel en gaf goed werk. I er vulling werd ook nog het 4-stemmige „O Je- su Amor" van A. Giesen met groote muzi- nieuwe ontwerp ondergebracht in groep IV of V. Gezien de werkzaamheden door -den b-oekhouder-teekenaar te verrieh ten, zouden zij Uw College beleefd' in over weging willen geven, dezen rang onder te brengen in groep V 3e. dat zij met eenige teleurstelling hebben keimie genomen, dat in het ontwerp zijn op-

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2