ill rant F fel I t L LM F 0 3. Honaerd ëbo eo twintigste Jaargang. ULaamintf 27 October. m £83 It O melig tl I k N BESCHUITBEREIDINO. De Minister van Landbouw, Nijverheid en t laudel maakt bekend I. dat de Regeeringsbloem, bestemd voor de beschuitbereiding zal worden geleverd voor 36.85 per 100 K.G. af fabriek. II. dat de periode voor de distributie van Regeei mgsbloem voor de beschuitbereidiug zal aanvangen op 20 October 1919. De aandacht wordt er op gevestigd, dat geen Amerikaansche tarwebloem meer zal worden verstrekt. DE BOYCOT IN INDIë. Uit Makasser wordt aan het „Nws." ge meld: Talrijke Qhineezen ontvingen per post een circulaire van een geheime vereeniging, waar in tien met name genoemde Chineezen, we gens het, na herhaalde waarschuwing, nog steeds handel drijven in Japansche goéderen, ter dood worden veroordeeld. Voor iederen moord wordt een bedrag van 7000 uitgeloofd en voor een enkele verwon ding 200. Met Bestuur spoort de heikomst, der circu laire na. SPOORWEGONGELUK IN INDIë. De sneltrein van Semarang naar Djokja is doordat zich een karbouw op de rails be vond gederailleerd. De locomotief en twee rij tuigen zijn gekanteld. De conducteur Gijsen en twee inlanders zijn gedood j 2 stokers ge wond. GROOTE DROOOTE IN DE OOST. De suikerstreken klagen over groote droog te. De Padi is ten gevolge daarvan in 't Ma- dioensche mislukt. De suikerplant stagneert. TEGEN DE DUURTE. De door don gemeenteraad te Warmer veer ingestelde commissie inzake de duurte heeft haar rapport ingediend. Het resultaat is, dat deze oommissie zich met de inmiddels op- •rericlite cons urnen ten vereeniging, zoo moge lijk ook mot die uit do omliggende gemeen ten zal samenvoegen in een Naamlooze Ven nootschap tot aan- en Vrkoop van al'le le vensbehoeften. De gemeenteraad voteoerde een bedrag van 0000 als standkapitaal. GEMOEDSBEZWAREN TEGEN DE INVALIDITEITSWET. Men schrijft uit Barneveld aan thet N. v. d. D.Niet alleen tegen de invaliditeitswet, d oh ook tegen de ouderdomsrente bestaat vooral bij do leden der Gereformeerde Ge meente te Barneveld groot bezwaar. Meerde ren toch, die voor deze rente in de termen vallen, weigoren haar in ontvangst te nemen. Zelfs heeft de burgemeester getracht de leden van den kerkeraad dier Gemeonte tot andere gedachten te brengen, doch ook deze mannen waren van oordeel, dat genoemde wetten in strijd met den bijbel zijn en dus door hen niet kunnen worden nageleefd. WERKLOOSHEIDSFONDSEN. In de vergadering van de Vereeniging van Gemeentelijke Werkloosheidsfondsen, te Utrecht gehouden, heeft de heer H. de Bor des, burgemeester van Bussum, een inleiding gehouden over de maatregelen inzake de li quidatie van het Kon. Nat. SteunComité, in verband met de werkloosheidsverzekering. Spreker zette het groote verschil tussu.en werkloosheidsverzekering en armenzorg uit een. Bij werkloosheid gaat men van de stel ing uit, dat zij ontstaat door maatschappe- ijke oorzaken, zoodat velen er de dupe van worden zonder hun schuld. Men wil passend werk voor die werkloozen vinden, maar zoo- .ang men geen arbeid voor hen heeft, wil nen hen financieel steunen. De groote verdienste tegen de werkloosheid igt in de sociale taak der vakorganisatie met tun ruime kassen, waartoe de werkloosheids verzekering zeer medewerkt. Het aantal ver zekerden tegen werkloosheid in ons land be- Iraagt reeds een kwart millioen. De regee- ing trachit nu dit instituut krachtig te ont wikkelen mede door financieele hulp. In een wet heeft de minister nu voorgesteld, lat de financieele steun voortaan in hoofd tak zal komen van rijk en gemeente, bijge- Door Charles Garvice Vrij naar het Êngelsch 59) Weldra verscheen juffrouw Waring op de plaats van het onneil. Zoodra zij van de ramp gehoord had, was zij met eenige be dienden uit de Hall vertrokken en was zoo zorgzaam geweest wijn en andere opwekken de dingen mee te brengen. Het werk werd uren achtereen voortgezet. Eindelijk uitte Clarence, die dakpannen en een deksteen had weggeruimd, een kreet en hij deinsde achteruit; had had de hand van ren mensch ontdekt. Onmiddellijk werd hij .van alle kanten omringd; alle pogingen wer den nu op dit eene punt geconcentreerd en iet duurde geen vijf minuten of een troep stilzwijgende mannen stond rondom de ver pletterde overblijfselen van 1 ycett Crayson's lichaam. De dokter knielde neder en deed een nauwkeurig onderzoek, hoewel hij bij den eersten oogopslag overtuigd was, dat geen onderzoek noodig was. Hij keek sir Ralph aan en schudde het hoofd. „Hij is al eenigen tijd dood," zei hij. Zij legden het lijk op een der omgevallen deuren, bedekten het eerbiedig en brachten het naar het woonhuis. Jekyll, die had meege werkt met de kracht der wanhoop, volgde met gebogen hoofd, terwijl de tranen hem over de wangen rolden. Sir Ralph en Clarence stonden naast el kaar en wischten het zweet van hun voor hoofd, terwijl zij vermeden elkaar aan te zien. Strong kwam naar hen toe. „Anne Grayson!" zei hij. „Wat een ver af aan door de kassen dar organ 'aaffea. Bij de vrijwillige toetreding in 1917 door de gemeenten, was het resultaat bevredigend ruim 7<XJ gemeenten' werkten mede. De nieu we wet geeft thans aan, dat de toetreding voor de gemeenten een voordeel kan zijn. De bezwaren, verbonden aan de wet van 1917, zijn ondervangen in dit wetsontwerp. Na 1 November, wanneer het Kon. Nat. Steuncomité zal zijn opgeheven, zal de duur en het bedrag van den te verieenen steun aan zienlijk worden verhoogd. Doch daarvoor zal een geleidelijke overgang van het oude naar het nieuwe stelsel noodig zijn. De twee groote middelen dus om de gevol gen van werkloosheid te voorkomen, zullen werkloozenverzekering en armenzorg zijn. In de grensplaats zullen de gemeenten boven dien een toeslag moeten geven op de marken, daar door den lagen koers, de werknemers en hunne gezinnen zonder dien toeslag niet in hun onderhoud zullen kunnen voorzien. Hoewel dit ontwerp een goed middel zal blij ken te zijn tegen armoede en werkloosheid, zullen er toch nog wel fouten aankleven, doch het zal een beteren toestand scheppen dan de oude. BU1TENLANDSCHE PASPOORTEN. De kosten voor aanvragen van buiteniand- sche paspoorten, ad 6.10 zullen van af 27 Oct. bij des aanvang moeten worden voldaan, Tevens moet medegebracht worden een be wijs van inschrijving uit het Bevolkingsregis ter, twee portretten en, in geval van dienst plichtigheid, een bewijs van toestemming van den Commissaris der Koningin of Comman dant om zich buitenlands te begeven. AARDAPPELEN. De-kleine aardappelverbouwers op de Frie- sche klei zijn ontstemd over het plan der re- gcering om de aardappelen eerst in het a,s. voorjaar te ontvangen tegen 5.25 per H.L. Dat duurt hun te lang en ze gaan nu de aardappelen aan vcreenigingen en particu lieren verknopen tegen 4 gld. per H.L. ONDEUGD EL IJ KE M ESTSTO i'FE N. Op initiatief van het bestuur van den Bond Westland is eene commissie benoemd, welke met alle haar ten dienste staande-mid delen de knoeierij bij den handel in meststof fen moeten tegengaan. Deze producten zijn gedurende de oorlogsjaren en worden ook thans nog zoodanig met turfmolm, sloot- vuil, water e.d. nietswaardige producten ver- valscht, dat de mest voor den plantengroei absoluut waardeloos is, terwijl fabelachtig hooge prijzen werden bedongen. De rijkstuinbouw-leeraar voor Zuid-Hol land1 is in deze commissie toegetreden en on der diens leiding zijn de voorbereidende ton- tróle-werkzaamheden reeds aangevangen De provinciale organisatie uit de veilipgsvereeni- gingen in Zuid-Holland besloot in hare op '21 dezer gehouden vergadering aan de com missie volkdigen steun te verieenen, Den veehouders, mesthandelaren en schip pers zal worden verzocht het steken van mon sters op hun erf en schuiten toe te staan. Zij, die hiertoe bereid zijn, zullen op een z.g. wit te lijst worden geplaatst, welke aan alle vei- iingsvereenigingen in Zuid-Holland zal wor den toegezonden. Hierbij zal dan tevens een opwekking uitgaan om uitsluitend met de op die lijst genoemde personen zaken te doen. DE MOTIE TEGEN DEN BUROEMEES- TER VAN DEI.FT. Door het gebeurde op j.l. Woensdag was er Vrijdag voor de raadsvergadering groote belangstelling. De publieke tribune was stampvol. Allereerst was aan de orde de mo tie van afkeuring, die, geteekend door de ver tegenwoordigers oer partijen, aan den bur gemeester was toegezonden. De voorzitter begreep niets van deze motie. Hij zette zijn standpunt uiteen. Er waren klachten ingekomen over den langen duur der vergaderingen. Als men langer wil ver gaderen dan moet dit maar in het reglement van orde worden vastgelegd. De wethouders Chardon en v. Langen be streden den burgemeester. Zij hadden zich verklaard tegen een bijzonder langen duur der vergaderingen. De heer v. Dijk (S D A, P.) constateerde, dat de verklaring van den voorz. niets aan het gebeurde veranderde. Als een troep kwa jongens waren de leden naar huis gestuurd. Dat er zoolang vergaderd wordt, daarvan w-'is de voorzitter zelf heel vaak de oorzaak, ■mJat uit de leiding dikwijls blijkt, dat hij in Je verschillende stukken niet. is ingewerkt. Uit eerbied voor den leeftijd des voorzitters schikt de raad zich, maar hij is niet meer te vreden met de leiding. schrikkelijke dood! Denkt u, dat er nog iemand in huis was?" Sir Ralph schudde het hoofd. „Ik weet het niet. Ik zou het niet denken. Maar het mag niet aan het toeval overgela ten worden. Er kan een knecht of iemand an ders in huis zijn geweest. Neen, wij mogen het er niet bij laten." Zij zeiten zich allen weer aan het werk en kwamen bij den benedenvloer en de opening, die naar den kelder leidde. „Het is niet noodig verder te gaan," zei Strong. „Het is niet waarschijnlijk, dat er iemand in den kelder was." Sir Ralph keek door de opening naar be neden, half versperd door het puin. Hij was zich bewust geen plekje van het huis ondoor- zocht te mogen laten; toen hij Clarence aan-, keek, zag hij wel hoeveel tegenzin deze had om voort te gaan. „Wij moeten het nu maar afmaken," zei sir Ralph zacht. De andere mannen waren bereid: en on der commando van Strong maakten zij den ingang vrij en gingen de kelder in. Het licht stroomde er binnen door de opening van bo ven en iedere hoek van de gewoonijlke donke re ruimte was nu duidelijk zichtbaar. Sir Ralph, Clarence en Strong, stonden het vuil van hun gezicht te vegen en rond te kijken. Strong bukte en keek naar den grond. Het dak of plafond bestond uit zwaar metselwerk en was niet ingestort, en de grond zag er nog precies eender uit als Lycett Crayson hem achtergelaten had bij zijn laatste akeli ge bezoek aan den kelder. Strong schopte peinzend tegen de losse aar de en zei met vragende nblik „Vreemd! er is niet lang geleden in deze aarde gewerkt. Kijk maar. Hief is een vier kante plek die opgegraven is. Het is hier een klein beetje hooger dan de.rest van den bo dem." Hij keek rond en zag een spade staan, De Keer Spanjaard (ïl) woa iiTlJ, dat er door het incident uiting is gekomen aan het misnoegen, dat er bij den raad en een groot deel der bevolking-over het beleid van den burgemeester bestaat. Spr. wilde den minis ter van binn. zaken met het verkeerde beleid van den voorz. op de hoogte stellen. De Voorzitter antwoordde hierop dat, wan neer de raadsleden bij hem kwamen kijken, ze zouden begrijpen, dat het hem onmogelijk was alle stukken in te zien. Dat de burgerij een hekel aau hem heeft, daarvan had hij nooit iets gemerkt. Het zou hem veel genoe gen doen, ais de motie aan de regeering werd opgezonden. De heer Van Dijk constateerde nog, dat te gen zijn crltiek op het gebied van den burge meester niets si ingebracht en de voorz. Was niet op de hoogte met de meening van het pu bliek over zijn beleid. De motie werd met op één na algemeene stemmen aangenomen. De communist Der- sjant hoewel mede-onderteekenaar der motie, stemde tegen. DE PREMIELEEN1NO DER DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP. Het „Weekblad voor de Vrijzinnige Her vormden" bespreekt de kwestie der premie- leening, in de Doopsgezinde Broederschap in Noord-Holland ter verbetering van de- predikants-tractementen en de daartegen ge rezen bezwaren. Het blijkt dat genoemd1 weekblad niet veel voelt voor de prerniekeuing. Het blad accen tueert deu nood-toestand en laat volgen Wij houden de behoefte aan godsdienst voor onuitroeibaar, en adbten kerkelijke ge meenschap ter voldoening daarvan onmis baar. Wij vertrouwen daaroul, dat na kortér of langer tijd het godsdienstig gemeenschaps leven de geestelijke en stoffelijke bezwaren, waarmee Het thans heeft te kampen, wel te boven zal komen, eu dat dan weer een tjjd- Eerk van meer rust en bevrediging zail aan reken. Daar is het echter nog lang niet aan toe, en voorloopig vragen de moeilijkheden nog alle aandacht. Dat „premieleening" het wachtwoord be hoort te zijn, waaronder dc stoffelijke bezwa ren moeten worden bestreden, geiooven wij niet. Ons schijnt de meest afdoende, de meent gezonde en de meest geWensöhte maatregel, aat allen, die zich bij een kerkelijke gemeen schap aansluiten, daarvoor jaarlijks hun con tributie betalen, gelijk zij Immers ook doen voor elke andere vereeniging, waartoe zij weuschen te behooren. HET DURE GAREN. Volgens mededei lingon van de N.V J. A. Carp's Garenfabrieken bedroeg de winst bij een Kapitaal van 550.000 in 1917 278.000 1918. 1.298.000 (hiervan gaat nog de oorlogswinstbelasting af) Deze maatschappij is in de afgeloopen ja ren vrijwel de eenige groot-producent van naai-, haak- en boiduurgarens in ons land geweest. EEN NIEUW HOTEL TE AMSTERDAM. Naar „De (Chr.) Amsterdammer" ver neemt bestaan er ernstige plannen tot op richting van behalve Atlanta een nieuw groot hotel op een der mooiste punten van de stad. Het moet in de bedoeling liggen, een hotel van ingeveer 150 kamers te bouwen, en daaraan ie verbinden een café-restaurant, American-bar, enz. Het hotel zal zoo worden, dat het niet de beste in het buitenland kan concurreeren. DE ZAAK-VAN.GROENENDAF.L. De heer Hubert van Groenendael. broeder van het Kamerlid, geei't in een ingezonden stuk in de „Limburger Koerier" ó.m. de vol gende opmerkingen ten beste naar aanleiding van het verslag, dat over de bekende te Sit- tard gehouden vergadering van den Lim- burgschen Kiezersbond in dat blad werd opgenomen Ik houd pertinent vol en lean het bewijzen: Mijn broeder Henri kwam op den bewes ten dag te Brussel nergens anders dan waar hij om zakelijke reden komen moest. Tiet is •daarmede niet in strijd, dat hij ge heel ongezocht een hooggeplaatst persoon ontmoette, die uit belangstelling voor Neder land en zijn bevolking hem eenige inlichtin- fen vroeg. Omdat iedereen toen over de Lim- urgsche kwestie sprak, zou dat wel te ver wonderen zijn geweest als dat daar niet het nam hem in de hand en bekeek het ijzer van de schop. „En hier is de spade waarmee ge graven is." Sir Ralph wendde zich tot Clarence. „Ga naar boven en laat de mannen bier drinken," zei hij fluisterend. „Het is beter ze te verwijderen. Neem den agent maar mee." Clarence zag hem aan en gehoorzaamde zonder een woord. Sir Ralph nam de spade uit Strongs hand. „Wat gaat u doen sir Ralph?" vroeg Strong. „Ik ga graven," antwoordde Ralph barsch. Strong keek toemaar sir Ralph was geen man die door andere mannen ondervraagd kon worden. „Ik zal nog een spade halen sir Ralph en u helpen." Ralph knikte. „En brengt wat cognac mee, mijnheer Strong." Sir Ralph stak zijn spade in de losse aar de ;tocn wachtte hij een dogeriblik tot Strong terugkwam. Want een vaag voorgeviel, een vreeselijk voorgevoel maakte zich van hem meester. Strong kwam spoedig terug en zonj der een woord te spreken begonnen zij te graven. Nu en dan zag Strong sir Ralph aan; de vrees, op Ralph's gezicht uitge drukt, begon zich ook van Strong meester te maken. Plotseling kwam zijn spade in aan raking met iets zachts. Hij haalde de aarde er af en zag een gedeeldte van een vrouwen gewaad. Beide mannen hielden op, keken toe, dan een anderen kant uit; dan zagen ze el kaar aan. En toen voltooiden zij zorgvuldig en langzaam hun vreeselijk werk; en plotse ling sprongen beiden achteruit en een kreet van afschuw ontsnapte aan Strongs lippen; want hij was niet door ecnig voorgevoel voor bereid, zoo als sir Ralph „Wij wij hebben een graf opgegraven, Het was een gesprek niet door hem uitge lokt en met een persoon van wien hij onmoge lijk kan verwachten, dat bij daarvan aan an deren, mededeeling heeft gedaan. Hij kan dus ook niet aannemen, dat de beschuldiging van propaganda maken voor een volksstemming, met dien hoogstaaaden persoon in verband kan staan, en weigerde daarom diens naam in de kwestie te brengen." ,,Mgr. Nolens, die te Roermond verklaar de in navolging van den minister van Buiten- landsche Zaken, sparend over dien persoon te zullen spreken, achtte het niettemin noodig om de meest grievende beschuldiging en ver oordeeling uit te spreken. Plaats en uur waar het schelmstuk werd bedreven kon worden op gegeven, het was dus zeker, Alles wat later werd geschreven en gesproken komt daaruit voort. „Zonder vrees voor tegenspraak kan ik be weren, dat de beschuldigde niet in eenige bui- tenlandsche courant schreef en dat die ook tl iet over hem schreven, voordat de Neder- landsche pers er aanleiding toe gaf. Wie draagt dan de schuld van leugenberichten in Belgische bladen." DE DURE KLEEDING. Uit een mededeeling omtrent een concen tratie der bedrijven van de N.V. Magazijnen Nieuw-Engeland (w.o. begrepen is „Broek- mans") ea de firma H. Hollenkamp Co.. blijkt, dat door deze zaken te zamen is ver diend (bankrente inedegerekcnd) in: 1915 154.000. 1916 222.000 1917 390.000 1918 324.000 9 maand. 1919 468.000 te zamen 1.558.000 In de jaren 1915 T918 werd bovendien 400.000 afgeschreven! Dan zijn liet toch niet alleen de Iconen cn de grondstoffen die de duurte verwekken. HET VERHOOGDE POSTTARIEF. Met 1 November treedt, zooals wij reeds eerder herinnerden het nieuwe posttarief in werking. Wij geven hieronder nogmaals de belangrijkste wijzigingen weer. Het tarief wordt hooger A. voor binnenlandse!)-, grensverkeer, en verkeer met Ned-Indië zoowel voor brieven als voor drukwerken, b. voor postwissels, postbewijzen, postkwi- tauties en formulieren. Ia 't bijzonder lette men op de verhocglng van het gewone port van brieven,tot 7Y* ct., van stadbrieveu tot 5 ets. Stadsbriefkaarten worden opgeheven. Het dubbele van het ontbrekende portbe- drag wordt als strafport geheven Postwissels worden tot een bedrag van 50 vijf cent per 12.50; daarna verandert de schaal. Een nieuwe bepaling is voorts, dat men voor niet binnen 4 dagen uitgereikte postpa- ketten 5 cent bewaarloón per dag zal hebben te betalen. Een verdere verhooging ia, naar men weet, in voorbereiding, terwijl volgens vrij betrouw bare geruchten, binnenkort ook het minimum? telegraaf tarief met 10 cents zal worden verhoogd. Brieven (binnenland en naar O.- en W.-lndlë per Zeepost) tot eu met 20 .gram 7 cent. boven 20 tot eu met 100 gr. 10 100 200 15 200 1000 20 1000 ,2000,, 25 Stadspost voor brieven van niet meer dan 20 gr. 5 Voor brieven van zwaarder gewicht geldt hef gewone tarief. Briefkaarten: Binnenland 5 cent. Met antwoord betaald 10 Stadsbriefkaartc j «heven. O c d ru k t e s t u k k e n tot en met 50 gram 1 Vt cent. van 50 tot en met 100 gram 3 1 OU 4 150 6 en zoo verder 1J4 cent per 50 gram. Boven 1000 tot en met 2000 gram 25 ct. Nieuwsbladen: per 50. gram D cent. bij abonnementsfrank ."eringper 55 gr. van 55 tot en met 150 gram 1 cent en ver- cent; der voor elke 50 gram Yi cent. Monsters: per 50 gram 2 H cent. sir Ralph!" zei hij met heiyche stem. „Deze vrouw dit arme schepseltje groote He mel ze is vermoordKijk hier de plekken rondom haar halsWie wie heeft dat ge daan? Wig is het?" Clarence en de sergeant van politie, kwa men de trap af. Er was een oogenblik stilte; aller oogen wérden op het lijk gevestigd, dat gevonden werd ten gevolge van Lycett Cray- sons eigen dood. Toen kreeg de politieman zijn zelfbeheersching terug en zei „Als u zoo goed wilt zijn, mijnheer Strong, een paar van mijn manschappen te laten ha len. Zij zullen nog niet ver af zijnze zullen wel komen als ze dit fluitje hooren. Ik mag dit niet verlaten." Zeer vlug en eerbiedig legden zij de arme, vermoorde Becky op een der andere neerge vallen deuren en brachten haar naar het lij kenhuis. Op weg daarheen paseerden zij het huis, waar de man, die haar dood had ver oorzaakt, zelf lag uitgestrekt in de klauwen des doods, die alle geschillen vereffende tus- schen hem en de vrouw die hij had kwaad ge daan. Sir Ralph en Clarence keerden naar de Hall terug. Zij waren beiden uitgeput door dén zwaren arbeid en de verschrikkelijke ont dekking; nadat zij een bad hadden genomen en wat gegeten, gingen zij naar de bibliotheek om te beraadslagen wat er gedaan moest worden, Eenigen tijd zaten zij stilzwijgend bij het vuurtoen zei sir Ralph zacht „Clarence, ik heb die arme vrouw gekend, ik heb haar ten minste eens gezien en gespro ken." Hij gaf Clarence een beschrijving van dien avond in Londen toen hij Becky te 'hulp was gekomen. „Ik denk, dat ze mii gekend heeft of mijn naam vroeger gehoord," zei hij, „want ik herinner mij nog hoe verbaasd zij keek toen ik haar vertelde wie ik was." „Er is niets zoo vreemd of zoo gewoon als zulk een aamenloop van omstandigheden," 7 W cenf. 5 6 tot en met 20 gram elke volgende 20 gram Grensverkeer brieven Belgii en Duitschland: v tot en met 20 gram elke volgende 10 grata Strafport: wordt 'thans tweemaal het bedrag van het ontbrekende portbedrag. Het bedraagt ten minste 2Ys cent. Aan teekenen: zonder vaarde-aangifte, boven het gewone port, 10 cent; met aangegeven geldswaarde tot een waarde van 500 12 k cent, en 2V, cent voor elk bedrag van 100 boven 500. Expresse be steil Ingf boven het gewone port 15 cent extra, Postwissels: 5 cent voor elke 12.50 tot 50 en ver der 5 cent voor elke 25 tot 500. Boven 500 voor elke 100 of gedeelte daarvan 10 cent. Postbewijzen: 3 cent als recht voor elk formulier en 1 cent voor fonrnulierkovsten. Postq uitan ties: 6 cent voor een bedrag ten hoogste van 1.— 10 cent voor een bedrag hooger dan 1 Bovendien bij de afrekening van het ge- inde 5 cent voor elke 12.50 hoven 50 ech ter 5 cent voor el'ke 25, boven 500 einde lijk 10 cent voor elke 100. Postpakketten: 20 cent t/m 1 K.O., boven 1 K.O. t/m 3 K.G. 25 cent, boven 3 K.O. t/m 5 K.G. 30 cent. MET WONINGVRAAGSTUK. Houten huizon. Do Aniiterdamioho correspondent van do N. II. Ot. heeft een onderhoud gehadi met don heer Koppler, directeur van den gemoen- tolijko WonioRdienrt .aldaar, over de houten hulzen. De heer Y'eppler nu hoeft in België een der congres.*;» voor het herstel van het land' bijgewoond, en hij heeft er, zoo verzekerde hij mij, met klom en kracht gewaarschuwd togen dien bouw van houten noodwoningen. Dit op grond van de ervaringen, die hij hier mede, als directeur van den Woningdienst te Amsterdam, heeft opgedaan. Ten oongreise wlld'e men van zijn waarschuwing niet hoo ren, imaar na floop van het congres stelden verschillende bezoekers zich tot hem In ver binding en toonden, dat zijne waarschuwing toen wel eenigen indruk had 'gemaakt. Het historische, qouwon-oude bezwaar te gen houten huizen is natuurlijk hunne brand gevaarlijkheid'. Miuar de heer Koppler verze kerde ons dad'lijk, dat hij deze 'bedenking niet al te zwaar wilde wegen. Door een goeden bewakingsdienst is hieraan wel tegemoet te komen. Maar erger is, dat die houten huizen gemukkelijk -met wandgedierte worden be smet, en dat zij, door hunne 'licht constructie niel. potdicht zijn. In den winter zijn ze heel koud eu in den zomer smoorheet. Ook finan cieel zijn deze houten woningen, volgens den lieer Keppler, niet goed te verdedigen. Zij zijn natuurlijk sneller in elkaar te zetten dan steenen huizen, maar gaan niet zoo lang mee, En zoo zijn ze ten «lotte duur, ok door het onderhoud, dat zij vereischen. Vooral het ongedierte schijnt een groot en algemeen verspreid euvel van houten wonin gen van lichte constructie te zijn. Voor hoUten huizen van betere, meer soli de constructie geldt dit bezwaar van onge dierte minder of niet, maar de andere gebre ken, die de heer Keppler noemde, blijven ook voor deze bestaan. Ein nu de kosten 1 Een gewichtig, men mag wel zeggen; het, argument voor den bouw van houten huizen, is dat zij zooveel minder kostbaar zijn bij opbouw. De heer Keppler meende deze stelling echter te kunnen en te moeten bestrijden. Een goed houten huis is niet of weinig goedkooper dan een steenen. Ten bewijze beriep hij zich op de cijferB. voorkomend in een der afleveringen van het Engebsche tijdschrift Mlunicipal Journal. Daaruit blijkt dat een dfinitief steenen ar- beiderseensgezinsihuis kost 700 900 pond sterling of 8400 h 10.800. Eén zeer goed koop houten huis kost 30O pond sterling of 8000, en een goed niet minder dan 700 pond sterling of evenveel als een goedkoop steenen hui®. E:en ander bezwaar tegen den bouw van houten huizen ontleende de heer Keppler aan de kwestie van den grond. Als i'k, zoo zeid» 'hij, vooral houten óónsgezinswoningen ga zei Clarence ernstig met een tikje van zijn kernachtige manier van ouds. „Het is al heel buitengewoon, dat jij haar juist ontmoet hebt; en toch zulke ontmoetingen hebben iederen dag plaats. Maar Ralph, ik kan geen verkla ring geven van haar dood <ik meen ik zie niet in waarom," hij aarzelde even „waarom Lycett Crayson haar gedood zou hebben." „Maar hij had die vrouw immers kunnen afkoopen. Neen, ik begrijp het niet." „Constance mag het niet weten," zei Ralph na een pauze. Clarence was het met hem eens. *„Daar zal mijn moeder wel voor zorgen," zei hij. „Ze zal niet mogen hooren, voordat zij sterk genoeg is om het te dragen." Eindelijk keerde Clarence naar de Grange terug en sir Ralph was alleen om na te den ken over de tragische gebeurtenissen van den dag. I Iet onderzoek omtrent de arme Becky^noest zakelijkerwijze dadelijk geschieden: twee da gen daarna zat de officier van justitie in het „Wapen van Desbrook." Sir Ralph en Cla rence werden opgeroepen als getuigen. De kamer was propvol, maar de menschen gin gen dadelijk op zij voor de twee heeren, wier stoel reeds bij de tafel klaar stond. Een groote menigte had zich buiten de deur van ae herberg verzameld, men hoorde onduide lijk hun stemmenhet geheele dorp trilde van opgewondenheid, vol afschuw en nieuwsgie righeid. Dat er een moord was gepleegd wist iedereen; het waa-.de eerste keer, dat zulk een vreeselijke misdaad had plaats gehad in dit rustige, afgelegen district. Het onderzoek werd voortgezet; zoodra de politiebeambte en de dokter verklaring hadden afgelegd, werd sir Ralph's naam afgeroepen. CWozdt vecrelti/)'

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5