PrtTïUfiaal Kiaftw* RochtszakGB. Luchtvaart. Ingezonden Stukken. Harkt!» «richten la&rrm boa, TisiM i gTOIld op. Dat de hotitbo-uw in Engeland opeen* boo na,an voren is gekomen schreef de heer Kep- pler toe aan die oprichting van het Ministerie van Volksgezondheid, dat zich verplicht ge voelt op groote schaal en dadelijk resultaat van zijn werk te geven. Maar naar hij ver moedt is de 'houtbouw daar te lande een noodbouw, die zoo spoedig mogelijk door de finitieven houw in steem 'moet worden ver vangen. ïntussehen wil hij hiermede niet beweren dat wij ni deze ntijd niet andere bouwwijzen moeten toepassen. Hij denkt 'bijv. aan de toe passing van ijzeren ramen, waarvan de een heid! is genormaliseerd, en ook aan het groote belang dat men zoogenaamden repetitie-bouw toepast. Dat is dus, dat men een plan met éénmaal' maar eenige malen laat uitvoeren. Alle moeilijkheden van voorbereiding worden dan zooveel minder. De Tel. vernam uit de beste bron, dat er bij B. en W. van Amsterdam, niet aan gedacht wordit om houten woningen te gaan bouwen van gemeentewege. DE GEHUWDE ONDERWIJZERES. Heit raadslid mevr. S. C. C. Bronsveld-Vi- tringa te Hoont heeft het volgende voorstel ingediend: - De Raad, overwegende, dat, zoowel de be langen van het onderwijs als die van het huisgezin worden geschaad wannéér de on derwijzeres, ook als gehuwde vrouw hare functie blijft waarnemen. Besluit: De onderwijzeres, een dag na het sluiten van haar huwelijk eervol ontslag te geven, met behoud' van drie maanden salaris, en draagt burgemeester en wethouders op, ter voldoe ning van artikel 30b van de wet op het lager onderwijs, bij voorkomende gelegenheden de betrokken onderwijzeres voor eervol ontslag voor te dragen. B. en W. deelen naar aanleiding van dit voorstel mede Ten aanzien van: het verleenen van ontsiag aan onderwijzers en onderwijzeressen aan ge meentescholen verbonden, bepaalt artikel 30 der wet tot regeling vaif het lager onderwijs, dat het ontslag door den gemeenteraad wordt verleend' a. rechtstreeks overeenkomstig eigen ver zoek, met ingang van den dag door den ge meenteraad te bepalen b. op voordracht van burgemeester en wet houders of van den districts-schoolopziener, indien het een onderwijzer betreft, aan het hoofd eener school geplaatst; c. op vöordradht van burgemeester en wet houders of van den arrondissements-school- opziener, indien het een onderwijzer be tric, die niet aan het hoofd eener school is ge- PlVolgens artikel 19 van bovenaangehaalde wet wordt een raadsbesluit tot het verleenen van ontslag aan onderwijzers in de gevallen hiervoor bedoeld onder b en c, aan dé goed keuring van Gedeputeerde Staten onderwor- Zools uit he.t vorenstaande blijkt, regelt de wet volledig de wijze, waarop aan onderwij zers ontslag zal worden verleend en laat zij voor den gemeenteraad geen ruimte om ten deze regelen te kunnen optreden. ,De blijkbare bedoeling van artikel 30, eerste lid, lift. b en c der lageronderwijswet is dat de gronden waarop een ontslag wordt gegeven, voor elk bijzonder geval op zichzell worden beoordeeld en niet aan algetneene re gelen mogen worden gebonden." Bij een ontslag eener onderwijzeres wegens huwelijk moet mitsdien in ieder bijzonder ge val positief worden bewezen, dat het huwe lijk aan het onderwijs inderdaad schade toe brengt", aldus overwogen Gedeputeerde Staten, van Noord-Holland in een te zake door hen genomen beslissin, Ontslag anders dan overeenkomstig eigen verzoek wordt door den gemeenteraad ver leend op voordracht van burgemeester cn wethouders of van den districts- of arrondis- sements-schoolopziener. Deze bepaling blijft naaf onze meening niet onaangetast wanneer door den, gemeenteraad in het algemeen wordt bepaald, dat aan de onderwijzeres een dag na het sluiten van haar huwelijk eervol ontslag wordt gegeven. De gemeenteraad zou zich eene bevoegdheid toeëigenen, welke hem niet toekomt. De wetgever heeft het initiatief jin deze gelegd in handen van burgemeester en wethouders en van den schoolopziener. De verdere formuleering van het ontwerp besluit, volgens welke aan burgemeester en wethouders zou worden opgedragen bij voor komend gelegenheden de betrokken onderwij zeres voor eervol ontslag voor te dragen, ver staat zich met bovenvermelde opvatting aller minst. Bij: Koninklijk Besluit van 5 Juni 1915 (Staatsblad no. 233) werd' ongegrond ver klaard het door burgemeester en, wethouders van Haarlem ingesteld beroep tegen het be sluit van Gedeputeerde Staten van Noord- Holland van 11 November 1914, no. 51, waarbij goedkeuring is onthouden aan t be sluit van den Raad' dier gemeente tot het ver leenen van eervol ontslag aan een huwelijk welke ongegronde verklaring was gebaseerd op de overweging, dat de wet tot rege ling van het lager onderwijs zonder eenig voorbehoud onderwijzeressen,gehuwd "of niet tot het geven van onderwijs in de lagere scho len toelaat en diensvolgens het enkele feit van het aangaan van een huwelijk voor den gemeenteraadi geen voldoende aanleiding mag zijn om eene onderwijzeres ongevraagd te ontslaan. Tenslotte wenschen wij hier nog te memo- reeren het Koninklijk Besluit van 23 Februa ri 1916 (Staatsblad no. 80), waarin wordt overwogen, dat de wet tot regeling van het lager onderwijs, die op een raadsbesluit tot ongevraagd ontslag van een onderwijzer de foedkeuring van Gedeputeerde Staten eischt, un daardoor den plicht oplegt, om In elk bijzonder geval te beoordeelen, of de belan gen van 't onderwijs het ontslag vorderen en het stellen van een algemeenen regel voor het verleenen van ongevraagd ontslag in strijd is met art. 30, lid f der Lageronderwijswet. Op grond van het vorenstaande hebben wi. de eer te adviseeren het voorstel van Me vrouw Bronsveld-Vitringa te verwerpen. ZIJN KINDEREN INTELLIGENTER DAN VOLWASSENEN? Do conclusie, dat kinderen intelligenter zijn dan groote menschen, zou men kunnen trek. ken uit de methode van intelllgentie.onder. soek van Mikulaki. Desa methode ia all •?©3g7? Ts&Kflwiiaa worden la een boven, en benedenhelft ge< knipt en het kind moet au de bijbehoorende stukken bij elkaar zoeken, Doet men dit ver. keerd, dan krijgt men abnormale voorstelen, gen, bijv. het bovenstuk van een ooievaar op de pooten van een hertl Bij 105 kinderen van 612 jaar werden deze plaatjes, moeielijker bij hoogeren leeftijd, gebruikt en 75 pet. van de 12.jarigen wisten de vrij moeilijke opgaven op te lossen, terwijl verscheidene volwassen proefpersonen er moeite mee hadden] Onder deze proefpersonen waren zelfs academisch gcvormdenl Men schijnt er dus met het klim. men der jaren niet slimmer op te worden. Er bleek verder -uit het onderzoek, dat de kinderen die op school het best Waren, ook deze proeven er het beste afbrachten. Invloed van het maatschappelijk milieu kon niet vast' gesteld worden. PADDESTOELEN. Als October in 't land is, komt de kou en de storm, en de bloemen zijn weg, en de bladeren vallen af, en de boschgrond wordt bedekt met een dileke laag blad, dor en ritse lend bij droog weer. nat en rottend bij regen. En tusschen dat blad staan de paddestoelen, het laatste in de lange rij van al wat er groeide en bloeide van de lente tot het na jaar En zij sluiten die rij af met een arbeid zóó belangrijk, zóó onontbeerlijk, dat zij daarvoor wat meer waardeering verdienen, dan een schop met den voet. Maar iedere af geschopte paddestoel is een aanklacht tegen de domheid en de onnadenkendheid van den doorsnee-wandelaar. Want de paddestoelen (ook zwammen gehceten) evenals de schim mels, groeien in t algemeen op of in gestor ven of stervende planten, in lijken van dieren, van welke zij de oorzaak zijn der verrotting of die zij sneller doen plaats hebben. Sedert de onderzoekingen van Pasteur is namelijk gebleken, dat de scheikundige ontleding van alle organische stoffen door gisting, verrot ting of verwering zonder de medewerking van bepaalde zwammen niet kan tot stand ko men. Zwammen spelen dus een zeer belan-g- lijke rol in de huishouding der natuur en zijn ook van groote beteekenis uit een sanitair oogpunt, daar zonder haar de overblijfselen van planten en dieren zich in zulk een mas sa zouden ophoopen, dat het onmogelijk zou wezen te blijven bestaan voor levende we zens, ook voor de menschen. Tegenover deze a f v a 1-zwammen staan echter de woeker- zwammen, die ziekte veroorzaken: bij den mensch: mazelen, roodvonk, diphterie, cho lera, pokken; bij de huisdieren: miltvuur, kwade droes; bij de planten: meeldauw, moe- derkoorn. aardappelziekte, om van alle maar enkele te noemen. En zoo trok gistermiddag de afdeeliug Alkmaar van de Nederlandsche Natuurhisto rische Vereeniging naar 't onovertroffen Ber gen, om daar in een klein bestek. Eeeuwige Laan, Sparrenlaan, Hof, een groot aantal zwammen te vinden, ruim 25 soorten, waar van de opsomming niet in dit verslag thuis behoort. Alleen voor de ingewijden zij ge noemdporseleinzwam, kopergroenzwam, biefstukzwamdan een pracht van een aard ster, met een diameter van 9 c.M.; een ver schijning op den boschgrond, zoó verras send, zóó bijzonder, in zijn gave zuiverheid, dat de wandelaars er minutenlang rond stonden. Het bijzondere werd ontzien, maar van het gewone werd meegenomen, en ligt nu op een groote ronde schotel. Om den rand varens, en geel beukenloof en roode ei- kcbladen, en in den schoei stukken mos, hel der groen en sappig en daartusschen de pad destoelen, in een mengeling van kleuren van wit over geel en bruin naar dofzwart, en rood en grijs, en kopergroen, en donker vio let en zacht paars. Een broze vergankelijke weelde, de laatste roerlooze luister van de stervende natuur. korte BERICHTEN. Te Gestel (N.-B.) wilde een juffrouw nog over d en spoorweg toen de afsluitboom reed-s naar 'beneden ging. Zij kreeg dien toen op het hoofd- en werd ernstig gewond opge nomen. Vrijdagavond ie te Assen een dubbele behuizing afgebrand. De vier koeien werden gered; een groote hoeveelheid -hooi is ver brand. Tè Hocnabroek joeg iemand de paarden weg van kermisreizigers, weft'ke dieren onge vraagd op zijn land graasden. De eigenaars der dieren hebben den man daarop zoodanig mishandeld, dat men voor zijn leven vreest. RIQKSWATERSTAAT. De minister van waterstaat heeft benoemd tot buitengewoon opzichter de heeren C. Groenenberg te Zwolle, bij de Rijkswegen in de provincie Noord-Holland; J. Lanser te Haarlem, bij de werken van het Noordzeeka naal; C. P. Poel te Den Helder, bij het aan brengen en inwalsen van eene deklaag van steenslag op den Rijksweg AlkmaaarNieu- wediep; D. J. Timmerman te Wieringen, bij de werken tot verhooging van een gedeelte van den Omrin-gdijk op het eiland Marken; J. Vriesman Jbz. te Groote Keeten, bij het onderhoud van de duinen en zanddijken on der Callantsoog en Petten. SCHATTERS. Benoemd is tot schatter in het schattings district 5 van Noord-Holland de heer M Couwenhoven te Oterleek, in plaats van den heer D. de Boer Dz te Stompetoren. HERFSTKEUR1NG, gehouden op Vrijdag 24 October 1919, door de Rundveefokvereenigiug „W ijdenes-Oosterleek" Stierkalveren. Ie prijs Jan,e ig. H Mus; 2e nr. Max, dg. J. Pereboom Jz. Kuikalveren. Ie pr. de Vries IV, eig. J. Pe- reboom Kz; 2e pr. Langereis III, eig. J. Pere boom Kz.; 3e pr. Prinses VII, eig. R. ter Hof- stede Hokkelingen le pr. Prinses VI, eig. R. ter Hofstede; Vaarzen 2e pr. Grietje eig. H. Mus. Twenters. le pr. Juliane, eig R. Laan; 2e pr. Koster III, eig. P. Koelemeij; 3e pr Kaij II, eig. V. Kaij. Aandere koeien, le pr. Trijntje VI, eig, Palestijn; 2e pr. Zilver, eig. R. Laan; 3e de Vries II, eig. J. Pereboom Kz. Moeder met minstens 2 afstammelingen le pr. Prinses V, Prinses VI, Prinses Vil, eig R. ter Hofstede. telingen le pr. Prinses VI, eig. R. ter le; 2e pr. Zweetje III, eig. V. Kaij. -zen. le pr. Bregje IV, eig. R. t Laan; Grietje II, eig. R. Laan; 3e pr. Diew, W pr Vee' ter op!utsir"Hg. Oudere koeiess. le pr. V. Kaij; 2e pr. J. Pereboom Kz.; 3e pr. J. Bennemeer. Hokkelingen. le pr. W. Palcnstijn; 2e pr. W. Palenstijn; 3e pr. J. Pereboom Jr. Kuikalveren. le pr. J. Pereboom Jr.; 2e pr. H Mus; 3e pr. H. Mus. Prijzen voor alle rubrieken: 2.50, 1 50 en l,-~. Te Schellinkhout is een zangvereeni- voor gemengd koor opgericht. Directeur is de heer J. Keessemaker te Wijdenes. UIT AVENHORN. De perceelen, eigendom van den lieer K. Konijn te Goom, zijn in veiling gehouden op 24 October 1919 door notaris H. J. J. Verhoeff, alhier, toegewezen als volgt: Het huis, erf, schuren en bouwland, groot ongeveer 37.67 aren, aan den heer Joh. van Baar te Berkhout, voor 6630. Het bouwland, gro otongeveer 74.03 aren, aan den heer P. Dew ink te Medemblik voor 3310. UIT OTERLEEK. In het raadsverslag komen eenige onjuist heden voor, die wij hieronder rectificeeren-. le. Aan den burgemeester is van 4 No vember tot en met 4 December a.s verlof verleend om zich buiten de gemeente op te houden 2e. de verordening Hoofdclijken Omslag werd nog gewijzigd in dier voege, dat voor kinderen beneden 14 jaar wordt afgetrokken 75; 3e. er is besloten bij de Kluft te Oterleek nog één lantaarn te plaatsen (dus niet aan de Molenvaart) 4e. de begrooting is vastgesteld op 28000.9214Onvoor. uitgaven 1214.40. UIT ZUID-SCHARWOUDE. Ds. J. D. van Veen te Jisp heeft bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente te Zuid-Scharwoude. (Vad.) UIT OUDKARSPEL. Ds. de Leeuw alhier is ebroepen tot pre dikant bij de herv. gemeente te Abbenbroek. UIT SINT PANCRAS. Met ingang van 1 Januari 1920 worden de tclcfoonhouders rijksambtenaren. Zij worden dan betiteld met „kantoorhouders bij den Eost- en telegraafdienst", waardoor 't ver- and met de gemeenten geheel ophoudt. UIT AKERSLOOT. Vrijdagmorgen vergaderde de raad dezer gemeente in voltallige zitting. De Notulen der vorige vergadering werden na voorlezing onveranderd goedgekeurd. De huurwaarde der onderwijzerswoningen werd ini verband met de nieuwe wet op het Lager onderwijs bepaald op 200 per jaar. Het hoofd de school, den heer de Boer, ver zoekt aan den raad om gezondheidsredenen niet in aanmerking te komen voor het geven van Herhalinigsonderwijs. Daaf de leden het geven van Herhalingsonderwijs zeer nuttig achten, werd op voorstel van den heer Meijne besloten dat door het Hoofd der school een geneeskundige verklaring moet worden over gelegd waaruit zijn gezondheidstoestand blijkt. Anders wordt de heer Smit voor dat onderwijs aangewezen. De gemeenterekening 1918 werd' zonder loofd .-stemming goedgekeurd met een nadee- ig saldo van 4545.23%. De begrooting armbestuur werd in ont vangst en uitgaaf goedgekeurd tot een be drag van 6258.22. De subsidie van gemeentewege bedragende 2500 werd met 5 tegen 2 stemmen ver leend. De heer Groot wees in verband met iet verleenen van deze subsidie en met ten onrechte op de alimentatie plicht, dat wel wat meer inaclit genomen moest worden. De hee ren Helder en Koppes zeggen dat de bedee- lin-g tegenwoordig veel zal kosten. Je gemeentebegrooting komt in behande ling. Bij de post Belasting op- de honden stelt de heer Koppes voordeze te verhoogen voor de laagste klasse van 1 op 2 gulden. Dit voorstel vondt geeen ondersteuning en werd met 4 tegen 3 stemmen verworpen. Breedvoe rig werd besproken dat er streng de hand aan gehouden moet worden dat losloopende honden niet als zoodanig aangegeven, 4 gul den moeten betal -enen anders zal pr.-verbaal volgen. Na een duidelijke uiteenzetting van het Nut van het Witte Kruis voor de ingezetenen door den heer Koppes, werd op diens voorstel daar de kas van het Witte Kruis aanvulling be hoeft door de gemeente 200 subsidie ver leend met 4 tegen 3 stemmen. Bij den post jaarwedde veldwachter, werd een. verzoek van den; veldwachter in behande ling genomen om herziening zijner jaarwed de. eDheer Berkhout stelde voor van 1200 per jaar. De heer Koppes stelde voor 1200 en 100 verhoogimg voor dienstjaren. Het voorstel van B. en W. was 1000 per jaar. Het voorstel Koppes, 't verst strekkende, in stemming gebracht werd verworpen met 5 tegen 2 stemmen, 't voorstel Berkhout met 5 tegen 2 stemmen aangenomen, zoodat het sa laris van 800 op 1200 is gebracht. Bij den post pensioenbijdrage van gemeen teambtenaren hadden B. en W. een voorstel om de helft voor rekening der gemeente te nemen. Nu dat het salaris van den gemeente veldwachter flink is verhoogd, motiveerde wethouder Groot zijn stem, hij zou nu tegen stemmen. Betrekkelijk worden hierdoor de andere ambtenaren de dupe. De heer Koppes zei. dat het op den weg der gemeente ligt om de pensioenbijdrage te betalen. De werk gevers zullen eerstdaags ook de kosten van verzekering voor de arbeiders moeten beta len. De heer Helder zei, dat de van dien aard zijn van de gem.-ambtenaren dat ze zelf de pensioenbijdrage wel kunnen voldoen. In stemming gebracht, werd met 4 tegen 3 stemmen besloten de pensioenbijdra ge niet voor rekening der gemeente te nemen. De Hoofdelijke omslag dienst 1920 zal verhoogd moeten worden met ongeveer 4500 en in totaal bedragen 24500. De begrooting Gem. Electr. bedrijf werd goedgekeurd tot een bedrag in ontvangst en uitgaaf op 9985.43 K De jaarwedde van den Administrateur die verzocht zijn salaris van 300 op 600 te brengen werd be paald op 400 per jaar. Besloten werd de meterhuur van hét electr. bedrijf in de hui- IngekemeiB e® ï&gtmWng om ïostm van het Ekctrisch Nét voor Beekèl en Hóoge Geest, de kosten van aanleg zijn mjinder dan voorheen. Daar in de begrooting onjuisthe den voorkomen, zal een onderzoek worden ingesteld wie aansluit of niet. Breedvoerig werd besproken het slechte verkeer met Alkmaar. De burgemeester deel de mede dat hij bericht had gehad van een auto-onderneming uit Alkmaar om een auto- dienst in te voeren met gemeentelijke subsidie. Ten slotte werd: besloten' dat de burgemeester in Alkmaar een- onderzoek zal doen bij on dernemers van vervoermiddelen om te zien wat in deze kan worden gedaan. De rondvraag leverde geen stof tot bespre king. VEROORDEELD. Bij vonnis van d-en krijgsraad in het eerste militaire arrondissement is S. Wl, mil.-sol- daat bij ihet 21e reg.-infanterie, schuldig verklaard aan het als soldaat met woorden d'reigen van zijn -meerdere in ranig en deswe ge veroordeeld tot eene militaire detentie van drie weiken. J •O. v. Dl, mil,-® I-damt bij hetzelfde reg. werkzaam, schuldig verklaard aan eerste de sertie, -opgevolgd do-or arrestatie en deswege veroordeeld t-ot eene militaire detentie van twee maanden.. ZIJN VRIEND' GEDOOD. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht deed in hooger beroep uitspraak in de zaak tegen M. P. de K., -oud 210 jaren, geb. te Wil lemstad, mil.-so'ldaat 'bij het 6e Reg. Inf., die door den krijgsraad te Arnhem was ver oordeeld tot vier jaren gevangenisstraf, met vervallenverklaring van den militairen stand-, ter zake dat 'hij op 1 Juli 1918 in de nabijheid van Harderwijk, zijn vriend W. Kruidenier met een knuppel op het hoofd heeft geslagen ten gevolge waarvan deze is overleden, waarna hij hem heeft beroofd van ongeveer 90. Het Hof verklaarde beklaagde schuldig aan zware mishandeling, den dood tengevolge hebbende en diefstal, beide -feiten één voort gezette handeling uitmakende en ver-oordeel de hem deswege tot vier jaren gevangenis straf, met aftrek van het sedert 5 Juli 1918 ondergaan voorarrest en. met vervallenver klaring van den militairen stand. LUCHTVAART. PARIJS— AUS'l KALIë. De Fransche aviateur Etienne Poulet kan zich niet verheugen in de medewerkuig van het weer. hij' ia-node 22 dezer te Valona (Al banië), waar hij ontvangen werd door ltaii- aanscUe aviateurs. hij. wacht daar op gun stiger weersotnstandigüeden om zijn tocht voort te zetten. EEN NIEUW SNELHEIDSRECORD. Uit Parijs wordt gemeld: De vlieger Romanch bracht het snelheidsrecord op 285 K.M. per uur. PER VLIEGTUIG NAAR DE POOL. De aviateur John L. Cope is van plan met een vliegtuig een bezoek te brengen aan de Zuidpool. Wij hebben reeds eenigen tijd geleden bij zonderheden van deze stoutmoedige ond<- innig medegedeeld. John L. Cope is van plan de geheeie arctische zóne per vliegtuig' te doorkruisen, gedurende de zes of zeven jaar van den toent die hij in deze streken gaat on dernemen. het toestel zal speciaal worden geconstru eerd en wordt voorzien van schaatsen in plaats van wielen. De bekende poolreiziger Shackleton ver klaarde in een intervieuw dat hij het volste vertrouwen stelde in deze methode, die, vol gens hem, tijd bespaarde en in staat stelde om'de misdeelde Eskimo-bevolking een wei nig beschaving te brengen, hij juichte dit ini tiatief van harte toe. Een geheel tegengestelde meening houdt de andere pionier van de poolstreken, de be roemde reiziger, Kolonel Koald Amundsen er op na. Toen dezen gevraagd, werd of hij vertrouwen had in het welslagen van de on derneming van John Cope, antwoordde hij „Geloot mij, er is momenteel nog niets be ters dan een goed schip, goede honden en goede sleden. De aviatiek heeft nog niet de noodige ontwikkeling bereikt om dergelijke tochten te volbrengen." PARIJS—AUSTRALIA Etienne Poulet is Donderdagmiddag van Valona naar Saloniki vertrokken. LONDEN—AUSTRALIë. Te Londen is bericht ontvangen, dat de Sopwith machine „Wallaby", in welke Capt. Matthews de vlucht onderneemt naar Austra lië, Woensdagmiddag te Keulen is gearri veerd. Dit is het eerste nieuws van Matthews, sinds hij Dinsdagmorgen het kamp te Houns- low verliet. BIJ DE VLIEGMACHINE-INDUSTRIE. VERGIFTIGINGSVERSCHIJNSELEN Iedereen die den afgeloop-en zomer de Elta 'bezocht heeft, zal gemerkt hebben dat d'e vleugels -of dekken der vliegmachines ge maakt zijn van een stevig -soort linnen, dat verhard en duurzaam gemaakt is door een of ander soort lakvernis. Bij de bereiding dezer ver nissoor ten ontstaan -stoffen, die inge ademd!, zeer schadelijk voor de gezondheid zijn. Niet alleen door inademing ook door het binnendringen in de huid worden deze scha delijke stoffen in 't lichaam -opgenomen. Eën der meest gebruikte -oplossingsmiddelen bij de bereiding van de genoemde vernissoorten tractementen i-9 tetra chlorat'han. Deze stof oefent een ■sterk schadelijke werking uit op de stof wis» soling. De nog jonge vliegtechniek is, da-ar nog geen -bruikbaar „E'rsatz" voor tetrachlo- rathan gevonden is, op deze stof aangewezen, Het eenige wat voorshands voor don arbeider die deze stof verwere'kn moet, gedaan kan worden, is, dat wettelijk een zeer korte ar beidstijd vastgesteld .">rdt. in üw couront van Vrijdag? En moeM het gesticht in gebreke blijven, ligt het dan niet op den weg der pers of van de overheid zich met het geval te .bemoeien Wanneer men er toe overgaat zijn- zieken in een gesticht ter verpleging te geven^ is dat uit overweging, dat zij daar betere verzor ging en betere toewijding vinden dan men ze thuis kan geven. En hoewel dit geval nooit goed te praten is, denk ik, dat velen, hun zieken geruster aan het gestieht zullen toe vertrouwen, indien zij mochten vernemen-, dat, in 't vervolg althans, de bewaking zóó is ingericht, dat dergelijke dingen tot de on mogelijkheid behooren. Dat een patiënte kan ontsnappen, tot de Emmabrug kan gaan en naar 't gesticht terugkeeren, zonder dat zij gemist wordt, grenst aan het ongelooflijkeI U dankend voor de plaatsing, A. BOSCH—v. WERKUM [Wij wendden ons om inlichtingen tot de directrice van het St. Elisabethsgesticht, die ons mededeelde, dat de ontvluchte een ze nuwpatiënte met nijging tot ontvluchten is. Zij Is in een onbewaakt oogenblik de straat op gesneld, maar haar ontvluchting was spoedig bemerkt, waarna men op onderzoek uittoog. Dat de zuster, die bij haar terugkomst de deur opende, verbaasd was, moet gezocht worden in het feit, dat deze zuster van de ontvluchting en opsporingspogingen geen mededeeling was gedaan. Red. Alkm. Crt.] Alkmaar, 24 October 1919. Mijnheer de Redacteur. Ondergeteekende verzoekt beleefd een plaatsje m uw blad voor het volgende. Bij voorbaat mijn dank. Woningbouw enz. De volgende vraag zou ik gaarne beant woord willen zien: „Staan ambtenaren van Rijk en Gemeente in dienst van de gemeenr schap of de gemeenschap in hun dienst? Aan den woningbouw Westterweg komen binnen enkele weken een 12-tal woningen ge reed voor hen, die het meest een woning noodig hebben, zouden wij denkenVerkeerd gedacht, burgers! Ondergcteekende is inwo nend, geen gelegenheid om een kachel te plaatsen, de vrouw eerstdaags kraamvrouw. Zou de/,*' -luw aanmerking komen voor een woning? Neen Heeren ambtena ren vóór alles. Zij worden b.v. overgeplaatst uit een goede woning naar woningen Wester- weg. Zoo gaat het met burgers ook. Welke zijn de gevolgen? Woningzwendel; 60 voor den sleutel, 100 biedt men en nog meer. .De aldus vrij konituae huizen Z/ja meestentijds niet te huren, ,,'t Spijt me wel, maar't wordt verkocht", en voor niet te kort. En zoo trekken alle eigenaars aan 't verkoopen. Voorbeeld alhier: Een huisje, ge kost hebbende (nieuw) circa 1000, wordt verkocht voor 1600, matige winst. De be woonster (weduwe) heeft het huis reeds 22 jaar in huur voor 1,85. per week. Den laat- sten tijd 40 cents per week opgeslagen, om dat het zoo duur is alles. Zij heeft haar huisje met de huur al 114 maal betaald. En nu? De deurwaarder: Binnen zes weken er uit, moedertje! De vrouw stond huilende op straat met haar gezegeld bevel. R. FOLMER. lste Kanaalstraat F 11. (Van Redactiewege bekort. Red. Alkm. Ct.) zen vast te stellen op 0.30 per maand en den prijs van de K-'W .U. van 35 op 40 cent te brengen. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie De opname in deze rubriek bewijst geenszins, dat de Redaetie er mede instemt.) Geachte Heer Redacteur. Zou het niet te wenschen zijn, dat het St. Elisabethsgesticht in het openbaar ophel dering gaf over het verschrikkelijk berichtje ALKMAAR, 27 October 1919. Op. de weekmarkt waren aangevoerd: 11 koeien en o-s-sen 500800, v vette kalve ren ƒ80120, per ned'. pond 1.502.30, 10 nuchtere 'kalveren p. sta 3055, 62 vette schapen 5088, 60 vette varkens ned. pond 1.802.04. AMSTERDAM, 25 Oct. 1919. De aardap pelprijzen waren heden: Fla'k'keesche eigenheimers 5125, Spuische eigenheimers 4.2®4.50, Spuische poo- ters 44.25, Z-eeuwaohe Mauwen 6.50 6.90, Zeeuwwehe bonten 77.25, Zeeuws-Mie eigenheimers 4.255, Zeeuw- s-che blauwe eigenheimers 5.30, Zeeuwsche industrie 3.25, Anna Pu-lowna zndaardap- pelen 4.406.40. Aanvoer 8 ladingen. B O VEN'K ARSPEL „de Tuinbouw'» 25 Oct. Heden besteedde men voor: Roode kool 3.40, Witte kool 0.500.80, Gele kool 3.90, Bieten 1322, Kleine 7:509.50, Uien 5.25, Slaboonen 3.15, Aardappelen 4.504.75. WARIMENHUTZEN, 25 October 1919. Uien 10.5011, Driel. Uien 7.80, Gele nep 8.708.80, Wortelen 2-f 2.10 Ro-ode k< :l j 4.20, Gele -kool 2.90 3.50, Witte kool 0.50—0.80, alles per 100 KG. BROEK OP LANGENDÏJK (Langedij- -ker Groenteveiling)!, 25 O-ct. 1919. In de be den gehouden veilingen werd betaald voor: Blomkool le soort (per 100 st.) 9.50- 16.50, 2e so-ort 2.40—6.40, Ro-ode kool 2.804.20, 2de soort 1.10—2.10, Gele 'kool 2.603.60, Witte -kool 0.80f 1.50 per 100 KG. Witte kool per wagon lJO.OOO KG. 80 tot 84. Wortelen 0.8(0—2.10, Rammenas 0.70, Bieten 7.802.90, Gele Nep 7.9010, Drielingen 7-507.80,9 Uien 9.60— 11.50, 2de soort 1.203.50, rapen 2.10 tot 2.20 per 100 K.G. Aanvoer: 1600 st. bloemkool, 69150 K.G. roode kool, 83250 KG. witte kool, 49000 K.G. gele kool, 42000 KG. wortelen, 20760 K.G. uien, 890 KG. gele nep, 7900 K.G. bieten, 1550 KG. rammenas, 1800 K.G. rapen. PURMEREND, 24 Oct. 1919. Op de af- slagmarkt werd- verhandeld Aardappelen 1.251.67% p. zak 25 K.G. Spruitjes 3.905.10 per zak 15 KG. Bieten 1119 per 1000 stuks. Peren f 3.60—f 20.40 per* 100 K.G. Appelen 4.20—19.70 per 100 KG. Handel vlug. NOO'EDSOHARIWOUDE; 24 Oct. Aardappelen: Eigenheimers 66.30, .Blauwe 5.507.80, Brave's 6.20—6.20, Red Star 5.106.10, Roode kool 5.40 7, Kleinere 1.50—2, Uitschot 1 tot 1.20, Gele kool 3f 3.50, Kleinere 1 tot 2, Uitschot 0.70—1, Grove Uien 11 tot 12.20, Drielingen 8-9, Nep 10 10.70, Peèn 1.80—2.40, Koten 2— 2.20, Ramanas 1.60', per 100 KG. Bloemkool 13-17 per 100 stuks. Wortelen 2.10 per 100 bos.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 6