Gemengd Telegrammen ntn lioden. Provinciaal Nieuws. Stadsnieuws t> 'yrn *yc>.rT''' fat josecre.** AfwA *"P. iirrti; tor ilgexnoenc voor de neutralen niet bindend. Hij behoeft zich eer; rdllckeurig negeeren van zijn ver worven rechten niet tc Inten welgevallen. Als de Entente eischt d?,t wit zelf zullen trachten Neder lend tot ham opvatting te bek eer en dan me eten wij dit doen. Doch zoolang de Nederlanders niet van hun eigenmsrecht af stand hebben gedaan, kunnen wij niet ever hun schepen beschikken en hrt is niet anders denkbaar dan dat de Duitsche antwoordnota zich op dit duidelijke rechtsstandpunt tegen over die Entente zal plaatsen. EIGENAARDIGE DIEFSTAL. Een inwoner van' Den Haag, die per pas sagierboot van Amsterdam naar Ijmuiden reisde om familieleden, op de mailboot „Prin ses Juliana" uitgeleide te doen, miste, nadat hij zich even op dek begeven had, zijne por tefeuille met geldswaarden en documenten. Het had' de aandacht getrokken, dat te Bui tenhuizen iemand was afgestapt, die een kaartje had tet Velsen, zoodat men dadelijk op hem verdenking had en zijn signalement aan alle politiebureaux in den omtrek opgaf. Na in Beverwijk te zijn aangehouden, werd naar Ijmuiden overgebracht, waar hij be kende den diefstal gepleegd te hebben. Het DE ;eld had hij' zich toegeëigend en de porte- KO NI NG IN- MO ED E R TE HAARLEM. De Koningin-moeder kwam te kwart voor twee per Auto te om het aangekondigde bezoek te brengen aan de tentoonstelling van aesthetische gebruiks voorwerpen in het paviljoen te Haarlem. Zij' was vergezeld door jhr. Roëll, kamerheer graaf van Limburg Stirum en freule van der Plol. Bij het paviljoen werd H. M. begroet dtoor den burgemeester van Haarlem:, den heer .C Maarschalk en het bestuur en de di rectie van het Museum voor Kunstnijverheid, baron van Asbeck, mevr. de Josselin de Jongh en Qtto van Tussenbroek. Onder hun geleide werd een rondwandeling over de ten toonstelling gemaakt. Daarna werd naar het Diaconessenhuis aan de Hazenpaterslaan g reden, waar H.M. ontvangen werd door de directeur, dr. Blauw en. den voorzitter jhr. dr. mr. F. van Lennep. De zusters zongen H. M. een zegenbede toe. Na een rondwandeling door de zalen werd hot bestuur voorgesteld in de zusterszitkamer daar werd de thee ge- uruikt. Op de kindcrzaal werden de Konin gin-moeder bloemen aangeboden en zongen de -kinderen haar toe. MIDDEL TEGEN DE BLADLUIZEN- PLAAG. Door een kweeker in Duitschland is eer leerzame, proef genomen ter bestrijding van de zoo zeer gevreesde bladluis. Hij-plaatste tusschen de tuinboonen sterk riekende gewassen. Waar -tusschen de boonen dille en karwei stond, kwam geen enkele blad luis op de boonen voor; waar wortelen als tusschengewas stonden, kwam de luizenplaag minder sterk voor; in vakken zonder tus- schenzaai krioelde het van bladluis. GRONINGEN IN' HET DONKER. Door overbelasting van het net is er gister avond van 5 uur af stoornis geweest in den kabel van de eleotrische verlichting te Gro ningen. Duizenden ingezetenen en tal van be drijven hebben den geheelen avond in het duis ter gezeten. Tegen tien uur was het ongerief hersteld. DE MOORDPARTIJ TE MÜNCHEN. In het proces van de mordpartij op de Ka- rolinen-platz te Miünchen waar na den val- van de radenregeering door de rijksweertroe- peii 21 leden van een katholieke jongeling schap als vermeende spartaciden waren ge dood, is door het volksgerecht in München vonnis geveld. De beschuldigden Jacob Mid ler en Constantin Makowiski werden wegens deelneming aan doodslag tot 14 jaren tucht huis en 10 jaar verlies van eer veroordeeld. De beschuldigde Grabasch wegens doodslag tot één jaar voorwaardelijke gevangenisstraf, onder toekenning van een proeftijd tot No vember 1923. Beschuldigde Kreiner werd vrijgesproken. DE VAN DUITSCHLAND GEKOCHTE SCHEPEN. Over de nota der Entente aan Duitschland betreffende de uitlevering van de aan neu tralen verkochte schepen merkt het Berl. Ta- gebl. op: Het beroep op het vredesverdrag wordt te recht gedaan, al zijn wij ook van meening, dat dit standpunt der Entente geheel onhoud baar. willekeurig en juridisch monsterachtig is. Doch de afgedwongen onderteekening moet gestand gedaan, worden. Hetgeen echter de Ententenota van ons eischt is iets heel an ders. Zij1 eischt dat wij zonder Nederland ook maar even te vragen, zullen handelen, alsof wij het eigendomsrecht reeds terug hebben gekregen. Daartoe zijn wij niet verplicht en ook niet bevoegd. Wij kunnen de schepen hee- lemaal niet teruggeven zoolang Nederland zijnerzijds het standpunt der Entente niet heeft erkend. Tijdens den oorlog heeft Ne derland dit stand-punt niet gedeeld; anders zouden, de verkoopen in het geheel niet tot stand' zijti gekomen'. Het dictaat dat den weer- po ieuille met documenten in een sloot te Krom' menie geworpen. De portefeulle is inmiddels teruggevonden. De dader is een kermisreiziger die op een woonschuit te Amsterdam verblijf hield. VERLATEN SCHOENER. Volgens te Ijmuiden ontvangen bericht is de bemanning van den aldaar verlaten bin- nengesleepten Finschen Schoener „Anna" op op één man-na gered en te Grimsby aange- drac-ht door den Engelschen stoomtrawler Cortina". Het schip is, volgens de rapporten op een lijn gestooten en daarom verlaten. Van de ent opvarenden is bovenbedoelde zeeman bij de redding te water geraakt en verdronken. MINISTER VAN KOLONIëN. De „Stand." verneemt, dat de Minister van- Koloniën toch genoodzaakt zal wezen om zijn ontslag aan te vragen. Wel trad er merkbare beterschap in, maar niet genoegzaam', om hem nu reeds tot weeopvaüting van zijn taak in staat te stellen. De druk van het bloed blijft daartoe vooralsnog een te ernstig ka rakter dragen. ACTIE VAKSCHOOLLEERAREN. In een te Utrecht gehouden druk bezochte vergadering van den Bond van Vakschool- leeraren, waarin o. m. het woord' is gevoerd door de Kamerleden Zadelhof en Oud, is een motie aangenomen, waarin de Regeering wordt uitgenoodiga. ook aan deze leeraren de extra-maand salaris te geven, die aan de rijksambtenaren zal worden uitgekeerd, welke motie nog een aantal salariswenschen in houdt. De vergadering was bedoeld ais pro testmeeting. ZWEMMEN ALS LEERVAK. ïn „De lichamelijke opvoeding" van Sept- Oct. schrijft dr. W. F. Unia Steyn Parvé, schoolarts te Deventer over „Baden en zwem men in- verband met de school" en wijst erop, dat zelfs onder beroepsvisschers en zeelieden het grootste deel niet -kan zwemmen, waar door in ons landi ongeveer 940 menschen per jaar verdrinken. In een uitvoerig betoog over de waarde van het zwemmen dringt de schrij ver erop aan, het zwemmen als verplicht leer vak op de scholen te doen invoeren en deelt mede, dat de burgemeester van Deventer daarnaar streeft. DE HELDERSCHE SCHOOLKWESTIE. Zooals bekend is, heeft de gemeenteraad van den Helder, nadat bij- loting uitgemaakt was, dat er een school met den bijbel zal ko men, met 11 tegen 9 stemmen besloten, niet over te gaan tot den bouw van een openbare school aan de Doggers vaart, waartoe reeds 22 Februari 1916 was beslc-ten, maar aan welk besluit door 't gemeentebestuur tot nog toe geen uitvoïring gegeven was. De besturen der afdeel ingen Helder van 't N. O. G. en den' Bond van Ned. Ond. heb ben zich nu, mede met het oog op het feit, dat bij ambtelijk onderzoek is gebleken, dat ouders van 72 kinderen uit de buurt voor openbaar en die van 32 kinderen voor Chris telijk onderwijs zijn, Ged Staten van N.-Hoi- land verzocht het raadsbesluit niet goed te keuren, doch de gemeente te verplichten, als nog uitvoering te geven aan dat van 22 Febr. 1916. EEN BEDELAARS KOLONIE. De patih van Soerabaja koestert het voor nemen om aldaar een bedelaars-kolonie op te richten. Hij zal de hulp van de hoofden van gewestelijk en plaatselijk bestuur en de hoofdredacteuren van de plaatselijke bladen verzoeken, om zitting te nemen in het comité van actie. VERSPREIDING VAN OPRUIENDE GESCHRIFTEN. Het Hoog Gerechtshof bekrachtigde het vonnis van den Krijgsraad te Soerabaja, waarbij' twee personen tot vier maand, en één tot drie maanden gevangenisstraf veroor deeld werden, wegens het verspreiden van brochures van Sneevliet. De verspreiding had tien maanden geleden plaats. HOE DE IJMUIDER VISSCHERS WERDEN' GETROFFEN IN DEN OORLOG. De oorlog de mijnen op zee en de Duit sche onderzeeërsrazemijheeft de IJmui- densche visschersbevolking wèl zwaar be proefd Ziehier een lijst van de verliezen die Ijmui den in de oorlogsjaren leed, met eveneens een vergelijking van de verliezen, die de andere zeevisscherij-plaatsen te zamen (Vlaardingen, Maassluis, Scheveningen, Katwijk enz.) heb ben geleden: Omgekomen zijn op zee van in Ijmuiden thuis behoorende schepen: In 1915 23 schepelingen. 1916 117 Z 1917 91 1918 111 800 Btjderen n» 60 hyrbaboceu de puders, welke cijfers voor de 308 schepelingen uit andere havens resp, bedwgen 182» 564 en 43. Vergelijkenderwijs <s du« de Tjmuidenscbe vloot bij verre bet zwaarste getroffen door den onzaligen oorlog (Vissch. Crt.) NEUTR. BOND VAN SPOORWEG PERSONEEL. Zaterdag voor het eerst niet op Zondag hield te utrecht de Neutrale Bond van Spoorwegpersoneel een buitengewone bonds vergadering, welke zeer druk was bezocht. De seaetaris üeelde mede, dat het ledental hoo- ger is dan ooit te voren, nl. ruim 3600. Eiken dag konten er nieuwe bij. De bondsvoorzitter de heer J. Dekker, leidde het onderwerp „Loonregeling" in. Daarna hield het hoofdbestuurslid H. van Wel een inleiding over het pensioenvraag- stuk. Vervolgens sprak de bondssecretaris, P. de Haan, over de rechtspositie, waarna het hoofdbestuurslid R. Kuiper, van Nijmegen, over de dienst- en rusttijden sprak. Na elke inleiding handen uitvoerige dis cussies plaats. Ten slotte sprak de bondsvoor zitter over de tactiek in verband met een van de Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegperso neel ingekomen schrijven, waarbij werd ge vraagd of op een program van eischen, indien dat langs den vreedzamen weg niet te ver wezenlijken zou zijn, men bereid was een 24- uurs-staking te proclameeren. Spr. ging na, wat van die zijde al over de samenwerking was gezegd en geschreven en betoogde dat een protests taking van 24 uur, en nog wel zoolang te voren in uitzicht ge steld, een onding is. Men gaat prat op bijna 20.000 leden en weet nu pas van 2400 leden, dat die vóór staken zijn. In 1903 hadden zich er ook voor staken verklaard, die echter, toen het er op aankwam, bleven werken, -nog wel leiders der beweging. Als er 24 uur kan gestaakt worden, kan het ook tweemaal oi meermalen 24 uur. Zoo'n dag ongevraagd vacantie haalt niets uit dan roekeloos slachtoffers maken. Ons standpunt, zei spr., ligt opgesloten in de beginselverkla ring van het Alg. Ned. Vakverbond, waarbij onze Bond is aangesloten. Die is langs den weg van georganiseerd overleg en zonder vrees om, als diets helpt, positief daartegen stelling te nemen. Trouwens, vervolgt spr., niet wij hebben voor het spoorwegpersoneel iets te proclamee ren, maar zij, die staken moeten, hebben daar zelf hun oordeel over te zeggen. Hoofd voor hoofd moet het geheele personeel zich daar over uitspreken. Wat 2400 van de 20.000 man spoorwegpersoneel willen, is geen wet voor 37.600 anderen. Na eenige discussie, waarbij vooral zij, die de staking van 1903 hadden meegemaakt, over menig terroristisch optreden spraken, dat toen plaats heeft gehad, werd met alge- meene stemmen en onder applaus het ver trouwen in het verdere beleid van het hoofd- bestuur uitgesproken. GESCHENKEN VAN L>E KONINGIN. In den vonn van een geschenk van H. M. de Koningin hebben de familie'a wier woning het Koninklijke echtpaar bij het bezoek te Groningen bezichtigde als souvenir aan dat te zamen 342 mannen. Dezelfde jaren geven voor de schepen thuisbehoorend in de andere havens, te sa men: 10, 45, 15 en 238, zijnde te zamen 308 mannen. - Deze 342 op IJmuidensche schepen thüis- behoorende mannen lieten na 244 weduwen, bezoek ontvangen; n.l. de familie Swaak een kristallen schaal met zilveren hengsel, de fa milie Satal een grijsmarmeren pendule, de familie Kok een schilderij en de ram. Lanting voor haar dochtertje een pop. AUTO'S TE WATER Zondagmiddag is te Grave een auto ia de Maas gereden, door het weigeren van de rem. De inzittende dame kon nog worden ge red door de kap van de auto stuk te slaan. De'chauffeur kon nog bijtijds uit de auto springen. J In den "Ouden Rijn te Pannerden ts Zon dagavond door den mist, een auto van den heer I... van de pont in de.rivier gereden. De inzittenden konden zich bijtijds redden, ter wijl de auto bij den lagen waterstand nog uit het water kon worden gehaald. HONGERSTAKING Woensdagnacht trachtten uit het vreemde lingenkamp te Harderwijk drie Russen te ont vluchten. Zij hadden gepoogd de schildwach ten om te koopen, hetgeen mislukte. 1 oen de schildwachten de vluchtelingen aanriepen, zetten deze het op een loopen. Eenige kogels, die hun werden nagezonden, misten hun doel. De patrouilles, die het kamp werden in gezonden, moesten onverrichter zake terug- keeren, waarna de .barakken werden onder zocht. Een Rus werd gearresteerd, doch hij zeide niet schuldig te zijn en weigerde, mede te gaan. De man wilde zich verwijderen, doch een officier van piket schoot op hem en de kogel drong door hals en mond van den Rus. Als protest proclameerden de overige kampbewoners een hongerstaking. Van de 400 vreemdelingen weigerden er 350 te eten. Zaterdag is door de autoriteiten een onder zoek naar het voorgevallene ingesteld. Inmid dels heeft de kampcommandant, die ook te Oldenbroek reeds 't bevel over 't kamp voer de, de gepensionneerde kolonel'Van Alphen, zijn functie neergelegd. Hij is naar zijn woon plaats vertrokken. STEENKOLENTREINEN. Sedert bijna drie jaar was het station Win terswijk uitgesloten van aan- en doorvoer van steenkolen. Zaterdagmorgen werd men ver rast door de aankomst van een trein met 51 steenkolenwagens. Naar men mededeelde, zullen in het ver volg te Winterswijk dagelijks 2 treinen met steenkolenwagens aankomen. Deae treinen zijn samengesteld uit Nederlandsche goede renwagens, die door een machinist der H. IJ. S. M. naar het kolenbekken gereden worden onder leiding van een Duitschen machinist, die de lijn beter kent. Het gebrek aan Duit- sche wagons en locomotieven is oorzaak, dat van Nederlandsch materieel gebruik gemaakt moet worden. Dagelijks vertrekken zoodoende 2 treinen met ledige wagons naar het west- j.Te w;jz€ vermoord faalsche kolenbekken, welke s avonds gevuld _aarfi un c den minister van enderwijs gericht, waarin zij als hun meening te kennen geven, dat er bij de bestaande salarisregeling volgens de Wet-De Visser, zich in Den Haag zeer spoe dig een tekort aan onderwijzers zal voor doen, en waarin zij den minister verzoeken maatregelen te overwegen ten einde dit te voorkomen. Dat deze vrees niet ongegrond is, blijkt uit frappante feiten. Vele naar Den Haag sol- liciteerende onderwijzers hebben, na afkon diging er wet-De Visser hun sollicitatie te ruggenomen. Bovendien dingen tal van Haagsche onderwijzers naar het hoofdschap in kleine gemeenten. Reeds zijn onderwijze ressen gezet voor klassen waar in normale omstandigheden onderwijzers staan. En daar bij komt nog, dat waarschijnlijk tal van on derwijzers naar Indië vertrekken zullen een uittocht waarvoor de minister van kolo niën aan het gemeentebestuur nadrukkelijk medewerking heeft gevraagd. Al deze factoren samen wettigen de vrees, da Den Haag straks inderdaad voor een groot tekort aan leerkrachten zal komen te staan. En dat terwijl het zevende leerjaar staat te worden ingevoerd, waarvoor juist meerdere onderwijzers noodig zijn. Het beroep van B. en W, op den minister is dus alleszins gewettigd. Moge hij tijdig doeltreffende maatregelen voorstellen. Er staat een groot volksbelang op het spel. EEN OPEN BRIEF AAN DE AMERIKAANSCHE REGEERING. Het Nationaal Arbeidssecretariaat heeft een open brief gericht aan de regeering der Vereenigde Staten en het Internationaal Ar- beidscongres te Washington, waarin het pro testeert tegen de vervolgingen, waaraan leden van de Industrial Workers of the World zou den blootstaan. Tot staving van zijn klacht noemt het N. A. S. een. aantal gevallen van moord en mishandeling, waaraan leden van de I. W. V. hebben blootgestaan. EEN CARILLON VOOR HET ROTTERDAMSCHE STADHUIS. Zooals men weet, zegt de Maasbode, heeft een ingezetene van Rotterdam, die voorloo- pig zijn naam; wenscht geheim te houden, aan de gemeente een geschenk aangeboden voor het nieuwe raadhuis. Dit geschenk be staat uit een volledig carillon, dat in den to ren zal komen te hangen. Het wordt gele verd door de firma Addicks, stadsuurwerk- makers, te Amsterdam. Het klokkenspel omvat 49 klokken, te za- inen wegende ongeveer 0.000 K.G. en gego ten door John Taylor te Loughborough. De zwaarste klok heeft een gewicht van 4500 K O., met een middellijn van 1.95 M. Het spel, dat een der grootste van Neder land wordt, kan alleen met de hand worden bespeeld. Het stokkenklavier is van essenhout vervaardigd. Met bet oog op het rekken der draden, is een nieuwe draadreguleering aan gebracht, waardoor de carillonneur naar g zijn eventueel slap geworden ver- bindingsaraden kan spannen. Een eigenaar digheid van het spel is voorts nog, dat de klepels niet in 't midden der klok komen te hangen, waardoor het aanslaan tegen den klokrand vergemakkelijkt wordt. De klepels hangen bovendien niet aan een haak en oog. maar zitten mat een scharnier in 't bovenste der klok bevestigd. De verbinding tusschen klavier en klok is volgens broek-systeem, dit in tegenstelling met het veel zwaarder te be spelen tuimelaar-svsteem. De klokken dragen het opschrift: Voor spoed, Geluk, Vrede. Voorts de wapens der stad Rotterdam, benevens den naam van den ever. Over het ophangen der klokken zal „e carillon-commissie, bestaande uit de hee- ren Anton Verey, Wagenaar en Kool, nog be- slissen. Men' hoopt, dat de klokken dit jaar gereed zullen komen. DE SUKERMISèRE. De heer O. R. Barends, handelsagent Arnhem, heeft naar aanleiding van het uit sluiten van suikergrossiers en détailhandela- inlichtingen verzocht. In het telegram wordt op de zwarte lijst, door de Centrale Suiker maatschappij, gevestigd Prinsengracht 485, Amsterdam, ontworpen, gewezen, waardoor tal van grossiers en détailhandelaren uitge sloten zijn. De volgende vragen worden ge steld: Wat zijn de redenen, waarom deze personen worden uitgesloten? Heeft de Cen trale Suikermaatschappij, die door de regee ring het recht van monopolie van den sui kerverkoop is gegeven', het recht een zwarte lijst samen te stellen van personen, waaraan niet geleverd mag worden? Voorts wordt er in het adres op gewezen dat deze uitsluiting het gevolg is van de wei gering der betrokken personen om hun reeds aangegane contracten te annuleeren of te halveeren en wordt de ongeldigverklaring der zwarte lijst gevraagd. DUBBELE MOORD. Men seint ons uit Millingen Hedennacht werden in hét dorpje Mill'ngen bij Nijmegen de twee gezusters J. en, F. Makaay, die se dert jaren een kruidenierswinkeltje hadden, om tot nu toe onbekende redenen op afschuw- Toen hedenmorgen een .lei Verder meldt men: Vanmiddag 12 uur is een pakket uit Arn hem gekomen. Uit het voofloopig onderzoek blijkt, dat de jongste zuster, toen de andere vermoord werd, gevlucht is. Ze is later ach terhaald, en vermoord, waarna haar lijk la e engreppel geworpen is. Uit de kast is geld gestolen. DE MOORD TE St.-OEDENRODE. 'De rechtbank te 's-Jiertogenbosch heeft te gen beklaagde Luüner levenslang geëischt. KORTE BERICHTEN. Volgens de „Miinfhener Post" hebben de sociaal-democraten te München besloten, stappen te doen, opdat door de Nationale Vergadering de 9de November, de verjaardag van" de revolutie, tot een nationale feestdag verklaard worde. Bij een spoorwegongeluk te Kranowitz in Opper-Silezië vonden in het geheel 60 personen den dood en zijn er 113 gewond. De leden van het Pruisische staatsmi- nisterie hebben gisteren den eed op de rijks grondwet afgelegd. Eerst legde de minister president voor het gezamenlijk kabinet den eed af en beëedigde daarop iedcren minister afzonderlijk op handslag. De amputatie van van het gewonde been van den afgevaardigde Haase is goed afge- ocpen. Er bestaat gegronde hoop, dat hij in leven zal blijven. - In de Jonkerstraat te Amsterdam is een vrouw van de trap gevallen van de tweede verdieping. Zij was terstond dood. Te Lopik had de echtenoote van den heer K. eenzelfde ongeluk met even noodlottig gevolg. - Het Tweede Kamerlid de heer J. van der Molen Tz„ die tot burgemeester van Renkum is benoemd, zal het Kamerlidmaatschap blij ven vervullen. - Het 4-jarig dochtertje van den arbeider v. Schilt, wonende in het gehucht Klutsdcrp, gem. Steenbergen, is voorover in het vuur ge vallen en bezweken. Naar verluidt zal de heer H. Colijn, di recteur der Bataafsche Petroleum-Maatschap- jij, binnenkort den Haag verlaten en zich metterwoon te Londen vestigen. Een nieuwe polder, omvattende 80 hec taren land, zal te Twisk (bij Medemblik) worden opgericht. Met een windmolen van 100 kub. M. capiciteit per uur zal men ia drogen tijd water in de slooten brengen. De tosten per jaar worden geraamd op 5 per lectare Bij het vertrek van het circus Hagen beek uit Deventer zakte een der olifahten door de oude Havenbrug. Na veel moeite haalde men hem weer op het droge. Hij had zich blijkbaar niet bezeerd. De gemeente stelt den ïeer Hagenbeek aansprakelijk. Verschenen is het rapport der Crisis- Enquête-Commissie. te BEZOTK OP WIERINGEN. DEN HAAG, 28 Oct. August Wilhelm, een zoon van dien ex-keizer, bracht een be zoek aan zijn broeder, den gewezen kroon prins, op Wieringen. MINISTER IDENBURO. DEN HAAG, 28 Oct. De Minister van Koloniën, de heer Idenburg, is gister te den Haag uit het buitenland teruggekeerd. Zijn verlof tot herstel van gezondheid loopt no gtot 15 November. Wij vernemen intusschen, dat 's ministers gezondheids toestand nog geenszins van bevredigenden aard is en zijn wij wel ingelicht, dan schijnt er thans wel eenige reden te zijn, om de juistheid te gelooven van het Stan daard-bericht, waarin werd gemeld, dat de minister genoodzaakt zou zijn ontslag uit zijn ambt aan te vragen. NEDERLAND—BELGIë. DEN HAAG, 28 Nov. Naar wij verne men, zullen de vergaderingen te Parijs be treffende herziening van de tractater van 1839, die wegens het vertrek van de Belgi sche gedelegeerden naar Brussel werden onderbroken, in het begin der volgende week hervat worden. NEDERLANDERS IN RIGA. DEN HAAxj, 28 Nov. Van den Neder- landschen consul te Riga is bij he departe ment van buitenlandsche zaken bericht ont vangen, dat de Nederlandsche kolonie al daar ongedeerd is. VREEMDELING AANGEHOUDEN. DEN HAAG, 28 Nov. Gisteren werd onder hevig verzet door de politie een vreemdeling, afkomstig uit Oostenrijksch- Polen, gearresteerd. De man werd verdacht dat hij om politieke redenen hier te lande vertoefde. Bij fouilleering bleek, dat hij wel een aanzienlijke.som geld, maar geen papieren en geen pas in zijn bezit had. De man is in voorloopige bewaring gesteld, in afwachting dat hij geïnterneerd of over de grenzen gezet zal worden. PURM'EREND, 28 Oct. ^Aangevoerd 27 stapels, Fabrieken 685, Boeren 70. UIT OTERLEEK. In ons raadsverslag komt niet voldoende uit, dat de heer Zeeman voorstelde om het presentiegeld voor de arbeiders-raadsleden te verhoogen. Voor zich zelve en anderen wil de hij het onveranderd laten, de wet laat een dergelijke regeling evenwel niet toe faalsche kolenbekken, welke s avonds gevuld bQer paard uit de weide wilde halen, zag met steenkolen terugkeeren. Er moet zelïs Kj- een greppej de jongste der beide zus- sprake zijn, dat binnenkort nog een derde terg verrnoordi liggen. De politie werd ontnid- trein ingevoegd zal worden. Ook 't gewone goederenverkeer Duitschland heeft in de laatste weken grooten omvang aangenomen. DREIGEND TEKORT AAN LEERKRACHTEN. Burgemeester en. wethouders van s-Gra- venhage hebben onlangs een schrijven met een tot ters vermoord' liggen. De politie dellijk gewaarschuwd. Toen men het huis binnenkwam vond men de andere zuster met afgesneden hals in bed' liggen. De justitie uit Arnhem wordt ieder oogenblik verwacht. De moord heeft veel opschudding veroor zaakt in het anders zoo stille dorp, daar de beide zusters zeer in aanzien waren bij de bewoners. GESLAAGD. Bij de gisteren gehouden examens te 's-Gravenhage slaagde voor machinist bij de koopvaardij de heer J. ter Haar. vroeger al hier. HULDIGING BURGEMEESTER RIPPING. Hedenmiddag vóór den aanvang van de raadszitting had ten stadhuize in de raads zaal de huldiging van den burgemeester plaats. Achter de zetels van de raadsleden hadden de dames, die voor de huldiging hun mede werking hadden verleend, zich opgesteld. De publieke tribune was geheel met be langstellenden bezet. Even kwart vóór één kwam de commissie, die zich in de kamer van B. en W. had ver- Ircuui®, 1 ïuj alites» die bioclltcn T-vrlanssxi PBSBWÏTUIJS AFSCHEID YAH HEM TE FE2IEH, RAARTCH ES GEUGEN'- IüT!'TT riSHT TEH S'TADEUIiZE OP 20, SO EEN1 Si OCTOBER a.s,, *aü's mongen» 10 tot's nam x en v d.u 'a nam. tort» 4 uixr. Afcnaar, £0 October 1919. De Burgemeester rcomoemd', G. SIPPING. HTJURCOMMISSIEWET. De HUURCOMMISSIE te ALKMAAR brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij het noodig acht nogmaals te publiceeren, dat het niet geoorloofd is een hoogsre vergoe» ding, ^odner welken naam of in welken vorm ook, ïe bedingen voor het gebruik van eene woning, dan de huurprijs voor de woning gel» dende op, of laatstelijk vóór 1 Januari 1916 voor woningen met een weekhuur van 6. en daarbeneden en sinds 1 Januari 1918 voor alle andere woningen, zoo niet die hoogere huurprijs is goedgekeurd of vastgesteld door de Huurcommissie of, bij einduitspraak, door. den Kantonrechter. Overtreding van dit verbod wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste duizend gulden. HUUROPZEGGINGSWET. De HLJURCOMMISSIE te ALKMAAR brengt onder de aandacht van belanghebben» den, dat verzoeken tot huurverlenging van contracten, welke zonder opzegging afloopen met Mei 1920, moeten geschieden binnen één week na het verstrijken van den tijd, bij de overeenkomst voor het aangaan van een nieu» we huur bepaald. Is dus b.v. in het contract, afloopend 1 Mei 1920, overeengekomen, dat beide partijen (dus huurder en verhuurder) zich moeten verstaan omtrent voortzetting der huur vóór 1 Novem» Der 1919 of vóór 1 Februari 1920, dan moet dus indien de nieuwe huur niet tot stand komt de huurder binnen één week (van 1 tot 7 November of van 1 tot 7 Februari a.s.) zich wenden tot de Huurcommissie met ver» zoek tot huurverlenging. Inlichtingen in verband hiermede worden kosteloos verstrekt door den Secretaris der Commissie, ter gemeente»secretarie, op de uren waarop de secretarie voor het publiek is open gesteld. Alkmaar, 27 October 1919. De Huurcommissie voornoemd, O. J. VERKERK, Voorzitter. F. H. VAN DIJK, Secretaris. ICÏZSC T."C5*23C®52 S3 I! - -■ wr--,i um lui uu iwv uuvi-ivv. DE GRONDSTOF VAN HET BOTER KLEURSEL. Sinds 1828 wordt in onze Oost de Bixa Oreïltna lanfs alle wegen op Java geplant. Vroeger werd deze Bixa, do producent van Anato»zaad, ook geplant om koffietuinen In te sluiten, ter bestrijding van de koffieblad» ziekte. Later is men hiervan teruggekomen, omdat men andere parasieten erdoor aantrok. Om de kleurstof uit de zaden af te zonderen behoeft men deze slechts in water te laten weeeken. In den vorm van een pasta wordt dan de kleurstof in den handel gebracht. Indien de zaden bewaard worden moeten ze vooraf goed gedroogd zijn, daar anders schimmelvorming optreedt, waardoor tevens het gehalte aan kleurstof daalt. Dkleuring van boter en kaas heeft bijna uitsluitend met deze ongevaarlijke kleurstof plaats, die daarvoor reeds jaren in ge; bruik is. Roomsch-Katholielte Trouwen te Hee renveen hebben een kiesvoreeniging opge richt met ruim 60 leden.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2