Honderd Ebb bb Twintigste Jaargang. Dinsdag 28 October. VEllGADElüïsG van den Gemeenteraad BENOEMING VAN EEN LEERAAR AAN DE HANDELSDAG SCHOOL EN DE HOOGERE HANDELSSCHOOL. RAPPORT OVER HET KARENHUIS. Van B. en W. had spr. cn tnbrij'scn se- rregen om zijn gewaardeerd advies uit te jreagen. I Wo «54 op Dlnatlag «8 October, 's nam. 1 uur. Voorzitter de burgemeester. Alle leden zijn aanwezig. Aan de vergadering wordt medegedeeld, dat is ingekomen: a. Een schrijven dd. 24 September 1.1., Nb. 60, van de Gedeputeerde Staten, tqn geleide van een uittreksel uit het Koninklijk be sluit van 30 Augustus LL, No. 43, waarbij aan deze gemeente ontheffing wordt verleend van de verplichting tot oprichting van een Burgerdagschool, tot 1 September 1924. Voor kennisgeving aangenomen. b. Een schrijven dd. 8 October 1.1., No. 34, van hetzelfde college, ten geleide van een uittreksel' uit het Koninklijk Besluit van 13 September 1.1., No. 19, tot goedkeuring tier verordening op de heffing van begrafenis- rechten. Voor kennisgeving aangenomen. c. Een schrijven al»voren dd. 16 October No. 168, ten geleide van het goedgekeur de raadsbesluit van 2 September 1.1. No. 12, tot het verleenen van een crediet voor deg bouw van 98 werkmanswoningen op een ter rein tussohen den Tienenwal en het Oudor- per dijkje. Voor kennisgeving aangenomen d. Een schrijven als voren d'd. 15 October 1.1., No. 24, ten geleide van het goedgekeur de primitief kohier der belasting op de ge bouwde eigendommen en het 1ste suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag, beide voor den dienst 1919. Voor kennisgeving aangenomen. e. Een schrij ven dd. 21 October 1.1., van Mevr. A. E. Pronk-Haasbroek, houdende be richt, dat zij voor eene herbenoeming als lid van hot bestuur van het Burgerweeshuis niet meer in aanmerking wonscht te komen. Voor kennisgeving aangenomen. f. Een schrijven dd 19 September 1.1., van den heer C. E. Slinger, houdende het ver zoek om ontslag als werkgever-bestuurslid der gemeentelijke arbeidsbeurse Eervol verleend. g. Een adres dd. 16 October LI., van den heer J. van Woerkum, houdende het verzoek om ontslag als onderwijzer aan de Burger school, ingaande 1 Januari 1920. Eervol verleend. h. Een adres dd. 22 October L., van het bestuur der afd'. Alkmaar van den Centra Ion Ned. Ambtenaarsbondi, houdende het verzoek te willen bevorderen, dat aan den beer P. J. van Well alsnog eene aanstelling wordt uit gereikt als tijdelijk gemeente-ambtenaar. In handen gesteld van B. en W. i. Een adres dd. 18 October 1.1., van den heer A. A de Groot, houdende het verzoek aan hem in koop te willen afstaan een stuk gemeentegrond1 aan den Westerweg. In handen gesteld van B. en W. j. Een adres, ongedateerd, den 21 Octo ber ld. ontvangen, van de Vereeniging van leeraren aan het Gymnasium en de Handels scholen alhier, daarbij verzoekende aan ge noemde leeraren een maand extra salaris te verleenen. In handen gesteld van B. en W. k. Een adres dd. 14 October 1.1., van de afd. Alkmaar van het Nederl. Onderw. Ge nootschap, inzake eene .betere bezoldiging van hen, die belast zijn met het geven van onderwijs aan de cursussen voor Eransche taal. In handen gesteld van B. en W. 1. Een adres dd. 14 October 1.1., van de selfde afdeeling, inzake de te verleenen ver goeding aan onderwijzeressen in de hand werken, die buiten de gewone schooltijden onderwijs geven. In handen gesteld van B. en W. m. Een adres dd. 22 October 1.L, van een vijftal alhi'er gevestigde dran'kbestrijdersor- ganisaties, daarbij verzoekende de subsidie 'oor drankbestrijding te verhoogen van 200 t 600 per jaar. Te behandelen bij desbetreffend punt der tgenda. n. Een adres dd. 23 October 1.1., van het eestuur der afdeeling Alkmaar van de N.- ïïoil. Vereniging „Het Witte Kruis", hoo iende het verzoek om een subsidie van 2000 per jaar, ten behoeve der kraamverpleging. In handen gesteld van B. en W. o. Een adres dd. 25 October LI., van den Alkmaarschen Bestuurdersbond, daarbij ver zoekende over te gaan tot a»ukooip en tegen den kostenden prijs beschikbaar stellen van Amerikaansoh schoenwerk. In handen gesteld van B. en W. De heer Oskam doet een ernstig beroep op B. en W.'s objectiviteit bij de behandeling van dit adres. Er is een tegen-adres van schoenhandela ren ingekomen, wat nogal tendensieus lijkt. Het bestuur der Ver. van Ncd. Gemeenten reeft Amerikaansche monsters gevraagd, die ver boven het Nederlandsche fabrikaat staan. De voorzitter zegt, dat het college net deze wenk rekening zal houden. p. Een adre» dd. 16 October 1.1., van de lantaarnopstekers, daarbij verzoekende eeni- ge verbeteringen in hunne positie te willen aanbrengen. In handen gesteld van B. en W. De heer Veen zou gaarne het adres» in handen van B. en W. om prae-advies Zien. q. Een schrijven dd. 27 October 1.1., van den hèer J. R. van Arnhem, houdende dank betuiging voor zijne benoeming tot l'eeraar aan de gemeentelijke normaallessen. Voor kennisgeving aangenomen, r. Een adres dd. 27 October 1.1., van een tweetal alhier gevestigde sehoenwinkeliers- vereenigingen, inzake aankoop enz. van Ame- rikaansch schoenwerk. In handen gesteld van B. en W. s. Een adres dd. 23 October 1.1., van de afd. Uxsem der Holli Maatsch, van Land bouw, inzake den aanvang der najaarsvee markt. Voor kennisgeving aangenomen. Aan de bezwaren is reeds tegemoet geko men. "t. Adreseen van een drietal ambtenaars- vereenigingen, betreffende de «alanahexzie- ning der gemeente-ambtenaren, u. Een adres dd 27 October l.'l. van de heeren Dr. F. P. Keijser en P. J. Willekes Macdonald1, inzake hunne jaarweddein als Di recteuren van het gemeente-slachthuis en der gemeentewerken. Te behandelen met de commissie ad hoe. Het is beter deze kwestie niet in deze ver gadering te behandelen, daar de materie gtife- de voorstudie eischt. Het is een teleurstelling voor de ambtenaren dat de zaak nu niet be handeld wordt, maar men kan zoospoedig mogelijk een nieuwe vergadering uitschrij ven. Gaarne had spreker zelf deze zaak nog be handeld. De heer H. E. Bosman kou gaarne we ten wanneer deze vergadering plaats vyadt De voorzitter Uiterlijk binnen 14 dagen. De heer Verkerk zou toch graag de be handeling nu zien. Men had klaar kunnen zijn om de zaak te behandelen. Ook voorstel len van B. en W. moeten dikwijls vlug onder de oogen gezien worden. Er is nu ruim overleg gepleegd en behou dens ondergeschikte geschillen is men het eens geworden. In de commissie heerscht een stemmigheid. -Wie zich nog niet voldoende inwerkte, moet maar op 't pas van zijn colle ga's zeilen. Het zou een waardig slot van 'a burgemeester's loopbaan zijn, deze zaak nog te behandelen. De voorzitter had het gaame nog zelf behandeld, maar er zijn te groote bezwa ren, ook gelet op de talrijke ingekomen stuk ken. Het gaat slechts om een tijd van veertien dagen. Mr. Leesberg ziet in 'sheeren Ver- kerk's woorden een uitlegging: wij commis sie hebben 't gedaan en aanvaardt het nu maar. Maar er zijn nog wel raadsleden, die zich dieper in den belangrijke kwestie willen inwerken. Het geldt hier een besluit van 70.000, wat toch geen kleinigheid is. De heer Westerhof, geen commissielid zijnde, gevoelt wel voor behandeling van de zaak op dit oogenblik. Het rapport is reeds een week in handen van B. cn W., die zich toch wel hadden kunnen inwerken. Komen er veranderingen in de becijferingen, dan kun nen ambtenaren dat spoedig doen. Het moet voor den burgemeester een voldoening zijn, deze zaak nog te behandelen. Alle tsukken kunnen bij B. en W. bekend zijn. De heer Cloeck heeft zich. menigmaal beklaagd over te haastige behandeling van stukken, maar spreker denkt aan de conferen tie met de besturen der ambtenaarsbonden. Men verwonderde zich over de commissie en dacht zelf 't beste te kunnen oordeeien. Wij ambtenaren, zeiden zij, hebben de plicht te zorgen voor de gemeenschap. Die rnenschen staan op buitengewoon hoog standpunt wan neer zij het hebben over de positie en salari- eering der ambtenaren. Wij, commissielen, vragen nugaat met ons mee en geeft ons uw vertrouwen. Wie niet deuzelfden weg be wandelt als wij, mag geen oordeel uitspre ken. Beide ambtenaarsbonden hebben ge vraagd de zaak zoo aan te nemen als zij nu klaar ligt. De Centrale Bond heeft geen be denkingen en zij omvat bijna alle gemeente ambtenaren. Spreker ondersteunt het verzoek der ambtenaarsbonden. De heer Van 't Veer meent, dat het ver zet van de-feijde van B. en W. komt. Wan neer een wethouder geen tijd heeft, moet hij maar beter gesalarieerd worden. Uitstel is niet doenlijk. De heer Ringers zag ei" tegen op, dat deze zaak nu moest behandeld worden. Toen de zaak van de agenda was afgevoerd, heeft spreker deze zaak voorloopig ter zijde ge steld. Waar spreker er niet in zit, wil hij gaarne uitstel, opdat deze zaak niet te over haast behandeld wordt. De heer Sluis had gaarne de zaak nu af gehandeld, maar voelt de bezwaren, hoewel, hij als voorzitter de zaak onder de knie heeft. B. en W. hebben ook nog andere kwesties uan de salariskwestie te behandelen en zij n werkelijk wat zij kunnen. Er zijn van .erschillende leden die de materie naast zich neergelegd hebben en de zaak die niet bestu deerden, omdat zij van de agenda was ge voerd. Hen mag men wel dwingen tot een uitspraak. De voorzitter verklaart zich bereid tot een uitstel van 8 dagen. Hiermede gaan alle raadslede accoord. (De voorzitter wijst op den belangrij ken arbeid van den heer Van der Vegt, die het rapport samenstelde. (Applaus). v. Een adr<^8 dd. 27 October 1.1., yam. den heer S. Swart alhier, inzake eene plaats ge had hebbende overtreding der Distributie- wet 1916. In handen gesteld van den burgemeester ter afdoening. De heer Van 't Veer zag gaarne een prae-advies. De voorzitt er zegt dat dat zijn taak is. Desnoods kan publicatie volgen. w. Een, adres d'di. 27 October 1:1, van de afd Alkmaar van den Bond van Ned. on derwijzers, inzkke de te verleenen vergoeding aan onderwijzeressen in de 'handwerken', die buiten de gewone schooltijden onderwijs geven. In handen gesteld van B. en W. Ter benoeming, voor den cursus 1919/1920, tot leeraar in het Nederlandsch aan de Han delsdagschool (13 uur) en aan do Hoogere Handelsschool (3 uur), waarvoor zich slechts éeh sollicitant heeftaangemeld, bevelen B. en W. aan den heer H. J. van Wielink te Zaandam. Deze aanbeveling geschiedt na gepleegd overleg met den inspecteur van het Middel- haar Onderwijs, belast met het toezicht op de Handelscholen en den directeur der be treffende onderwijsinrichtingen. De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen heeft zijne goedkeuring aan deze voordracht gehecht. Benoemd werd de heer Van Wielink met algemeene stemmen. BENOEMING VAN LEERAREN AAN DE HANDELSAVONDSCHOOL. Voor de benoeming, voor den cursus 1919/ 1920, van twee leeraren in het Nederlandsch aan de Handelsavondschool in deze gemeen te bevelen B. en W. aan: a. den heer H. J. van Wielink te Zaandam, voor de vervulling van 3 uur; b. den heer P, Stadt te Alkmaar, voor de vervulling van 12 uur. Deze aanbevelingen zijn opgemaakt na ge pleegd overleg met der. inspecteur van het' Middelbaar Onderwijs, belast met het toe zicht op de handelsscholen en den directeur der betreffende inrichting van onderwijs. De minister van onderwijs, kunsten en weten schappen heeft zijne goedkeuring aan deze voordracht gehecht. Benoemd werden de voorgedragenen. BENOEMING VAN EEN ONDER WIJZERES AAN DE 6e GEMEENTE SCHOOL. Ter vervulling der vacature aan de 6de Gemeenteschool, ontstaan door het verleend eervol ontslag aan mej. J. F. J. Dubois, bie den B. en W. den Raad de volgende voor dracht aan, opgemaakt in overleg metden arrondissement-schoolopziener, na ingewon nen bericht van het hoofd der betrokken 'school 1. Mej. A. G. G. Kranenburg, tijdelijk on-( derwijzeres te Llaarlem, 2. mei. E. J. M.' Wiegersma, onderwijzeres te Driel, 3. mej. C. M. Blom, onderwijzeres te Noord-Schar- woude. B. en W. stellen voor den datum der in functietreding aan hun college over te laten. Benoemd wordt mej. Wiegersma met 9 te* gen 8 stemmen op mej. Kranenburg. BENOEMINO BEZOLDIGD ARMBEZOEKER. Bij schrijven van 30 J[uli 1.1. werd door het burgerlijk armbestuur, in verband met eene door adt bestuur wenschelijk geachte reorga nisatie, den Raad voorgesteld over te gaan tot het aanstellen van een bezoldigd armbe zoeker. Uit de sollicitanten, welke zich voor de vervulling dezer betrekking hebben aange meld, heeft het Armbestuur thans eene aanbe veling van drie personen, vergezeld van eene nadere toelichting, opgemaakt, waarop zijn* geplaatst de heeren 1. H. H. J. Leemeijer, Uitenboschstraat 21, 2. P. Pannekeet Az., Fabrieksweg 8, 3. C. Mus, Nieuwpoortalaan 15. B. en W. stellen voor, tot de benoeming over te gaan, op eene aanvangsjaarwèdde van 1600 en het bepalen van den datum der in functietreding aan hun College over te laten. Dc heer v. 't Veer had bij de stukken ge» mist de andere sollicitanten. Ook had spr. de instructie gemist en z. i. was dit bij de benoe» ming. van veel belang. Nu was het benoemen moeielijk, omdat men niet weet wat men vau ^sen armbezoeker maakt. 1Y De Voorzitter deelde dit bezwaar niet; de benoemde zal zich aan de instructies hebben te houden. Mr. Leesberg gevoelde wel voor het bezwaar van den heer v. 't Veer en bepleitte aanhouding. De heer v. 't V e e r deed uitkomen, dat hij aan een armbezoeker hooger dschen stelt dan het brengen van het geld en het bijhouden van de boeken. Mr. Leesberg meende dat er geen bezwaar was om te stemmen. Het armbestuur had reeds een instructie ontworpen, en daarin wordt er op gelet dat hij dc armen ook moet opheffen en moreel moet steunen. De heer v. 't Veer Lad thans geen verdere bezwaren. Benoemd weid de heer Leemeijer met 12 stemmen tegen 5 stammen op den heer Pun» nekeet. Wij plaatsten het uitvoerige rapport, dat geen positieve conclusies stalde, reeds in axtenso. De voorziuor las de oooclzoie van de com missie vervat in de laatste alinea luidende: „Volkshuisvesting" brengt, zooveel tegen* strijdigs, 'dat g>;.* 1 tas^ wscdan, dat daar de administratie, spr. ook de eor» respondentie versïaat,' niet in orde is. De prijsvraag vorderde 3 jaar en daarmede verliep de goede tijd om te bo-uwen. Nu zijn er tonnen gouds weg. De éénkameiwo» ningen zijn bedroevend. Het zal te bezien staan of iemand er in wil wonen. Zij missen alle gezelligheid en een deskundige noemde de gangen vergelijkenderwijze het mooist. De heer v. 't Veer had begrepen dat het een moeilijk werk was geweest en bracht daarvooT de commissie buide. Met de conclusie was spr, het niet eens. Voor spr. stond vast dat Volkshuisvesting voor eigen rekening had gebouwd. Spr. laak te bet dat Volkshuisvesting haar hoogere be grooting niet aan B. en W. bekend maakte, Z. i. deed ze dit niet, omdat ze vast hield ■aan haar oude plan. Het slordig voeren van ■de administratie oordeelde spr. niet oorbaar. Spr. wilde in de toekomst, voorzichtig zijn met het zaken doen met Volkshuisvesting. Oolk B. en W. gingen niet vrij uit. De heer Looman had1 het plan moeten na rekenen. Spr. vroeg hoe het mogelijk was, hoe aan het ondoelmatige onbewoonbare Ka renhuis een prijsvraag werd toegekend. Spr. wilde dat ex in de toekomst niet meer zoo lichtzinnig werd gehandeld. De heer Olo-eck protesteerde er tegen, dat men 't deed voorkomen of Volkshuisves ting iemand er maar liot inloopen. Spr. ver zocht don heer v. 't Veer konnis te nomen van de administratie, dan zal hij' zijn opmer king terug diepen te nemen. Volkshuisvesting durfde het Karenhuis niet te houwen vanwege de kosten. Men is niet tot klaarheid gekomen wie bouwde. Ver geten is de commissie belast met het. toe zicht en den wethouder en den heer Looman voor de oommissie te laten ver schijnen. De opmerking dat Volkshuisves ting een vereeniging is waarmede men voor zichtig moet zijn, 'kan spr. niet zonder pro test laten passeeren. De heer Wester hof oordeelde dat Alk maar door deze zaak belachelijk ia gemaakt. Men weet nu nog niet wie het Karenhuis ge bouwd 'heeft. Spr. aanvaardde het rapport als een be trouwbare leiddraad, maar dan stond vast dat er met de zaak itial was omgesprongen. Het dak noemde spr. een hopelooze jboutveskwis» ting. Het kcatte van het geheele bedrag. Een stem van afkeuring over de geheele wij» ze waarop de zaak was bedisseld, oordeelde spr. op zfjn plaats. De heer v. 't Veer betoogde, dat hij het bestuur van Volkshuisvesting niet voor ban* dieten hield. Men behoeft geen bandiet te zijn om slordig te administreeren. Het zoek raken van brieven wijst op een slordige administratie. De heer Cloeck meende, dat men dit niet kan zeggen, omdat het bestuur door de commissie niet tegenover B. en W. gelijk is gehoord en om recht te spreken, moet men beschuldiger cn beschuldigde tegenover elkan* der hooren. De heer Verkerk betoogde dat de com* missie de partijen afzonderlijk had gehoord en het niet noodig had gevonden Om ze te» genover elkander te hooren. Het rapport zou er dan niet anders hebben uitgezien. De commissie betreurde het, dat men voor dc praktische inrichting een prijsvraag had uilgeschreven. Nu was 't aesthetisehe in orde, maaT prak tisch was het niets meer dan een kazerne. Voor ouden van dagen is de inrichting een onmogelijke. Wanneer men van elders komt, dan zal men hier kunnen zien, hoe het niet moet. De heer Westerhof laakte het nog dat men om de kosten van de centrale verwar» ming had afgezien. Het rapport werd hierop voor kennisgeving aangenomen, onder dankbetuiging aan de rapporteurs voor de moeite. GELDLEENING, TEN BEHOEVE VAN DE EXPOKTVElLiNG VAN LAND EN TUINBOUWPRODUCTEN. In bijlage 159 zeggen B. en W.: In uwe vergadering van 22 Mei 1.1. (punt No. 13) werd zonder hoofdelijke stemming besloten aan de N. V. Alkmaarsche exportveiling van land- en tuinbouwproducten; als be schikking op haar adres d.d. 2 April 1.1. te berichten: dat de gemeente riet geneigd is als borg op te treden voor een bedrag van 200 000, doch zich bereid verklaart een nader te bepa len bedrag aan adressante te verstrekken on der hypothecair verband, op dezelfde voor waarden als waarop de gemeente zelve zal blijken te kunnen leenen, ook wat de aflossing» betreft, verhoogd met 1 pet. interest, ter ver goeding van de door haar te maken onkosten en eventueel te lijden verlies. Aan het Bestuur werd daarvan mededee- Lng gedaan, hetgeen aanleiding heeft gege ven tot eene samenspreking met ons college, bij welke gelegenheid het Bestuur op zich nam nader schriftelijk inlichtingen te ver strekken. Hieraan is voldaan bij schrijven dd. 20 Augustus 11. Volgt het uitvoerig schrijven. Ingevolge het bovenafgedrukte schrijven brengen wij dus aan uwe vergadering over het verzoek van de genoemde N. V. om haar in eersten termijn te verstrekken een bedrag van 40.000 a 6% pet., onder bepaling, dat de hoofdsom in 40 jaren moet worden afge lost en dat de betaling van rente en aflossing zal wordn opgeschort, totdat de financieele resultaten zulk- zullen veroorlooven, doch niet langer dan tot 5 jaar na verleenlng van het crediet. Wordt door uwe vergadering behoudens de bepaling dat niet geleend wordt tegen 6H pet., doch tegen 1 pet. boven het percentage waarvoor de gemeente zelve zal blijken te kunnen leenen op dit verzoek ingegaan dan zal dc gemeente, althans gedurende de eerste vijf jaren, uit eigen middelen voor af lossing en rente voor hei te verstrekken be drag, moeten zorgdragen. Is dit inderdaad, in de tegenwoordige be narde financieele omstandigheden, een groot bezwaar, toch gelooven wij, dal daartoe zal moeten worden besloten. Wij hebben vertoon wen in het welslagen der onderneming. Thans niet1 de behulpzame hand te bieden zou wellicht beteekenen het voortbestaan van de export-veiling in de waagschaal te stellen en daarmede zou, naar wij stellig gelooven, het gemeentehe' ng in hooge mate worden geschaad. Wij hebben dan ook de eer uwer vergade ring in overweging te geven ie besluiten A. aan de N. V. Alkmaarsche exportveiling van land- en tuinbouwproducten in eer sten termijn te verstrekken een bedrag van 40.000 ouder hypothécair ver band, op dezelfde voorwaarden als waar op de gemeente zelve zal blijken te kun nen leenen, verhoogd met 1 pet. interest, ter vergoeding van te maken onkosten, met bepaling dat dit bedrag in 40 jaren moet zijn terugbetaald, met opschorting van betaling van aflossing en rente, tot' dat de financieele resultaten der onder neming zulks veroorloven, d6ch niet lan ger dan 5 jaren na het tijdstip waarop de gelden zullen worden verstrekt. B. het sub A genoemde bedrag in de eerst volgende geldleening der gemeente op te nemen. De heer v. 't Veer begreep niet waarom de administratie over de Nationale Bankver- eeniging werd gevoerd. De voorzitter deelde mede, dat dit uit bezuiniging geschiedde. Mr. Sluis deed uitkomeru dat de admi nistratie thans daardoor goedkooper was. Mr. Leesberg meende dat men als raad daarover niets te zeggen had. Het voorstel werd z. h. a. aangenomen. HUUR BOERDERIJ „OOSTWIJK". In bijlage 160 stellen B. en W. voor te be sluiten: Burgemeester en Wethouders te machtigen telken drie jaren, voor het eerst in het jaar 1920, eene commissie van drie deskundigen aan te wijzen, welke zal hebben te advisecren omtrent de huursom welke voor de boerderij „Oostwijk" en de daarbij behoorende lande rijen gedurende de eerstvolgende drie jaren zal behooren te worden betaald, zullende de huurder van de plaats de voorkeur hebben, indien hij genegen is de dezerzijds, op ad' vies van deskundigen, vast te stellen huursom te betalen, benevens ae helft van de kosten der taxatie. De plaats met het land wordt thans ver huurd Voor 3549.47 De tegenwoordige huurder is bereid om 3900 te geven. De heer G o v e r s had met verbazing de voordracht gezien. Spr, zet sen achter het gewaardeerd, om- dar in de stukken ziia advies gemist wordt. Spr. was overtuigd, dat men met de sleur oin steeds aan dezeltde te verhuren moet breken, ii en W. willen die sleur van voorheen weer. De gemeente beschikt over verschillende lan derijen en deze zijn op dezelfde wijze ycr- xuurd. Spr. is overtuigd dat ieder gebruiker in zijn belaag ook he! laatsie jaar het land zal gebruiken zooala het behoord. Dat het slechter zal worden door verande ring van huurder acht spr. op grond van het contract niet mogelijk. Spr. gaf de raad in overweging om op het voorstel van B. en W. niet n te gaan, dan komt dan weer n den sleur van vroeger. De voorzitter kwam het voor dat het in het belang van het land en den huurder was dezelfde er op ie houden. B. en W. willen de gemeentekas niet benadeelen en stellen daarom een commissie voor om de huur te bepalen. De man onderhoudt het land goed. Wat is er tegen hem ca afloop zekerheid te geven, dat hij kan inhuren. Spr. wees er op dat de heer Govers in zijn rapport de huur op grond van den toestand te laag oordeelt, de bezwaren kan men door tie commissie voorkomen. Spr. las het schrijven van den heer Govers geheel voor waaruit bleek dat deze publieke verhuring vooistaai, omdat de pachter een zeer goede is, deden B. en W. hun voorstel. De heer Govers betoogde, dat ook de vorige huurder een goede pachter en landge- bruiker was. Hij boerde daar in 1911 en dat was juist zeer ongunstig. Spr. wil beiden niet tegenover ^elkander stellen, maar als men weer gaat verhuren aan den tegenwoordige dan staat men ook weer voor dezelfde kwestie met het andere land. In elke gemeente is het gewoonte om om de 5 jaar bij inschrijving te verhuren en spr. wil ei.to reken met deze goede gewoon te. De gecKOTd» mag niet de filantroop zijn voor een huurderde een kan er meer uitha len dan des ander. Devoorzitter had steeds gehoord, dat zeer veel landh#eren graag goede pachters houdende gemeente is in deze ook landheer. Dekker is meer boer dan Bakker. De heer Oskam meende, dat er nog een andere mogelijkheid was, n.l. dat de gemeen te de plaats zelve gaat exploiteeren. Gronin gen maakt daarmede 140 per H.A. winst. Spr. .deed het voorstel de zaak aan te hou den. Mr, Sluis meende, dat men dit niet moet doen. Groningen heeft veel groote boerde rijen, maar Alkmaar kan dit met het kleine boerderijtje niet naapen. De heer van 't Veer gevoelde veel voor een goed landverbruiker. Spr. had geen be zwaar tegen het voorstel van B. en W., omdat het voorkomt, dat een slechte landman het land uitmergelt. De heer B a k kan begrijpen, dat men rede neerde als de heer Govers, als men uit het bezit wilde halen wat men halen kan. Men krijgt dan echter roofbouw. Iemand, die niet weet of hij kan blijven, doet voor het land Seen uitgaven, die hem niet ten goede komen, iroote instellingen als het Amsterdamsche weeshuis verhuren zelfs voor het leven van den huurder en spr. meent, dat men dus geen bezwaar kan hebben tegen het voorstel van B. en W. Gaarne zag hij, dat men de opinie van deskundigen over het landgebruik van den heer Bakker polste. De heer Oskam meende, .dat Alkmaar een begin kon maken met hetgeen Groningen in het groot doet. De heer Govers betoogde, dat de hou ding van het Amsterdamsche weeshuis een unicum was. Waarom nu al, terwijl de huur eindigt in 1921, overeenkomstig het voorstel te besluiten? Spr. was het niet te doen om roofbouw te: krijgen, maar hij wilde ieder de gelegenheid geven het land in gebruik te kunnen krijgen. De voorzitter betoogde, dat het ge vraagd wordt, omdat de huurder zekerheid wil hebben het land goed te kunnen blijven bewerken. Tegen het voorstel van B. en W. stemden de heeren Govers, Cloeck, Verkerk, Oskam, H. E. Bosman en mevrouw Aukes. VERBETERING TOEGANG VISSCHERSLAAN. De bewoners van de Visscherslaan hebben zich met een adres, ged'agteekend 23 Sep tember 1.1., tot B. en W, gewend met verzoek den toegang tot de bedoelde laan te verbete ren. De ko-sten van bestrating en rioleering worden door den directeur d,er gemeente werken geraamd op 500, wel'ke kosten niet uit den betreffenden begrootingspost kun nen worden bestreden. Waar echter uitstel tot 1920 een alleszins ongewenschten toestand, juist in het natte jaargetijde, zou bestendigen, stellen B. on W. den Raad voor, hun ooilege een crediet te verleenen van 500, ter bestrijding van de kosten van bestrating en rioleering van den toegang tot de Visscherslaan in verband met do tot stand gekomen volkswoningbouw al daar. Zonder hoofdeL stemming aangenomen. JAARWEDDEN PERSONEEL GYMNA SIUM EN HANDELSSCHOLEN. B. en W. stelden voor overeenkomstig de door den minister van Onderwijs gemaakte opmerkingen eenige wijzigingen in de veror dening aan te brengen. Ook stelden zij voor oim aan dit personeel bij ziekte een jaar verlof te verleenen. Zonder hoofdei, stemming aangenomen. En hiermede dames en heeren Is de agenda 'van de openbare zitting afgehandeld, maar alvorens over te gaan in een zitting met ge» sloten deuren, wensch ik tot afscheid een cn» kei woord te spreken. De heer. Leesberg heeft het reeds gememoreerd in de bijeenkomst voor den aanvang van deze zitting. Het is voor mij een hoogst gewichtige dag waarop komt een einde aan mijn ambtelijke loopbaan, waarop ik de betrekking neerleg, die ik steeds met liefde en toewijding heb vervuld, waarop ik ga terugtreden als burger in het gewone leven. Ik heb 20 jaar geloden bij mijn instal» latie een 'beroep gedaan op den raad, een be< roep op de medewerking der raadsleden, aan den secretaris en aan allen die met mij zou» den hebben samen te werken om de belangen der gemeente te bevorderen.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 7