öemeugd Miauw». •ier i?.4,c.£Ti'S is. t'XVïin. do i»<sta^'««.v3 feij HarAca?» jckktwfexiassa <Sw baïtuwi»- artillerie in de legenpi&atis bij Cld«absme& en elders; oefening®:. vuu 'asi korps ponten' uiers, ran de ïnianterie-b-iigaJci ex. yeh de cavalerie, kudereexen—.gin op hte tors-'.u en op de kaart, en oeiéïumgc^ van allerlei aard. Sr wordSu. echte? geene groote ma noeuvres gehouden. v MET GBOOT ViEBLOT. De dienstplichtigen der lichting 1918, die in het tijdvak van 1 tot 5 Otetober van het vorige paar zijn ingelijfd bij den motor drenst, worden op 31 October a.s. in het -genot van groot verlof gesteld. VERWERKING VAN AFVAL PRODUCTEN TOT VEEVOEDER. Ingediend zijn wetsontwerpen tot aanvul ling en verhooging van het tiende hoofdstuk der Staatsbegrooting voor de dienstjaren 1917, 1918, 1919. Kosten Proefinstallatie tot verwerking van afvalproducten tot veevoeder'. In le Memorie van Toelichting verwijst de minister van landbouw naar de vroeger gege ven uiteenzetting van de resultaten, waartoe de bemoeiingen van de regeering met Je fa bricage van veevoeder uit afvalproducten hebben geleid. Del minister voegt hieraan nog eenige me- dedetHngen toe, waarbij hij er aan herinnert, dat de proefinstallatie voor een groot deel afbrandde. De door den brand veroorzaakte schade kan worden gesteld op circa 133,000. Uit 'it overzicht, door den ministler gegeven van de kosten der proefinstallatie, blijkt, dat de uitgaevn 1917, 1918, 1919 in totaal heb ben bedragen resp. 123,658.44)4, 658,463.88 en 103.,104.86. Op grond van deze cijfers wordt voorge steld, het bereids voor het dienstjaar 1917 toegestaan bedrag van 60.000 te verhoo- gen met 64.000, en voor de dienstjaren 1918 en 1919, onder nieuw ontworpen be- brootings-artlkelen, beschikbaar te stellen be dragen van onderscheidenlijk 686.000 en 104.000. VERHOOG ING' DER LOODST ARIEVEN. Ingediend is een wetsontwerp tot nadere wijziging der wet van 20 Augustus 1859 (Staatsblad No. 3) houdende bepalingen op den loodsdienst voor zeeschepen, zooals deze is gewijzigd bij de wet van 5 April 18q5 (Staatsblad Ne. 62). Het ontwerp beoogt verhooging van. de loodstarieven. Dar de loodstarieven, behoorende bij het Schelde-reglement, niet dan met medewer king en overeenstemming met België kunnen worden gewijzigd, vallen deze buiten de voor gestelde regeling. NEDERL. BINNENSCHEEPVAART CONGRES. Gisteren is in het „American-Hotel" te ^Amsterdam aangevangen het tweede Ne- derl andsche Binnenscheepvaartcongres. Tegenwoordig waren o.m. mevrouw mr. Schönfeld—Polano (namens den minister van justitie); majoor Van Heusden comman dant corps pontonniers, namens den minis ter van oorlog; kapt.-ter-zee Dominicus voor den minister van handel)de heer Alphen de Veer (voor den minister van onderwijs)den heer Zijlstra, namens den minister van land bouw en de heeren 'sjacob, directeur der Han- delsinrichtingen, voor het Anxsterdamsche Gemeentebestuur en den heer Van Willinge, namens het Rotterdamsche Gemeentebestuur. Voorzitter was de heer J. J. van Capelle, die de officieele vertegenwoordigers welkom iicctlc. Daarop herdacht hij in zeer waardeerende woorden den heer Sehoehuizen, in leven bur gemeester van Hardingsveld en voorzitter van de Schippersvereemging „Schuttevaer", al daar. Spr. herinnerde verder aan de moeilijke tijden, die ook voor de schippers golden en aan het crisisbureau, dat ten doel had een re geling bij de bevrachting in de binnenvaart te scheppen en de bestaansvoorwaarden der schippers te verbeteren. In verband hiermede sprak hij ook over de gespannen verhouding tusschen regeering en schippers, welke aan leiding gaf de algemeene opinie tegenover on ze binnenschippers minder gunstig te stem men. Doch bij hen, zei spr., die onze binnen scheepvaart meer van nabij kennen en met onze schippers zelve hebben meegeleefd, is dit niet het geval, en wel omdat zij weten, dat het overgrootste deel van onzen economischen vooruitgang in ons vaderland aan onze bin nenvaart te danken is. Aan hen, die jaren lang de gang van het binnenschippersbedrijf hebben gevolgd, is 'het bekend hoe in het verleden de binnenschippe- rij een moeizaam bestaan voerde, waarvan de te lage vrachtprijzen de oorzaak was. Daar in dezen toestand geen verbetering was te zien, besloot in het jaar 1906 de toen malige minister De Mares Oyens een staats commissie in te stellen, die tot opdracht had, de toestanden in de binnenvaart te onder zoeken en hun oordeel daarna te openbaren. Bij dat onderzoek mocht deze commissie erva ren, dat zij onder de vele vragen, vooral op deii Vraag aan de schippers, welke oorzaken de welvaart der binnenschipperij in den weg stonden, steeds tot antwoord verkreeg, de lage vrachtprijzen, misbruiken der scheepsbevrach ters, concurrentie van spoor en tram, slechte vaarwaters, hooge knecliteloonen, ongevallen verzekering, enz. Doch ofschoon de toestand der binnenschipperij niet verbeterde, werden de belastingen aan sluizen, haven- en brug gelden gestadig verhoogd, zoodat reeds in het jaar 1910 de gezamenlijke opbrengst plm. 1.900.000 bedroeg en door aeu meerderen aanbouw van schepen mag veilig worden aangenomen, dat dit bedrag in het jaar 1914 tot 2.000.000 was gestegen en tot heden is deze voor de schippers drukkende belasting niet verminderd. Toen ten slotte bij de algemeene prijsstij ging het scheepsmateriaal tot woekerwinst werd opgevoerd, kon het niet qnders of een verhooging der vrachtprijzen moest daarvan het gevolg worden, docïi deze verhooging werkte ontstemmend bij de verladers, en toch mag bij de aigemeeue prijsstijging een ver- hobging der vrachtprijzen moest daarvan het gei olg worden, doch deze verhooging werkte ontstemmend bij de verladers, en toch mag bij de algemeene prijsstijging een verhooging van 2.50 tot 3 per last van 2000 kilo on der de omstandigheden, waar bovendien het aantsd i v*. vra g verc ever bof, zcodst ?'echtg *er enkde maal een vracht afgesleten Dm werden, ala zeer aan nemelijk beschouwd worden en zullen die prij zen cüsstta# moeke worden gehandhaafd wil d; Einaenschifper tea zntirig loocend be- Ij.iet, en 't scheepvaartbedrijf blijven bestaan. Onze binnenschipper, die voorheen minder tot samenwerking genegen was, heeft zeer tot zijn voordeel geleerd, dat gemeenschappe lijk optreden hun toekomstig belang is. Na de openingsrede was het woord aan den heer dr. C. te Lintum te Scheveningen, prae-adviseur over: Nederlandsche kanalen en internationaal verkeer. Na een historisch overzicht gegeven te hebben, behandelde dr. te Lintum de wen- schen voor de toekomst. De eerste wensch is, dat de geheele Maas behoorlijk bevaarbaar wordt gemaakt. Als tweeden wensch sprak hij, in verband met den eersten, het verlangen uit, dat het Antwerpen-Rijn-kanaal, liefst over Venlo tot stand komen. In de derde plaats: een kanaal Antwerpen-Moerdijkdan een kanaal Sluis-Breskens en zoo mogelijk een West-Oost-kanaal Sluis-Walsoorden, een kanaal Tilburg-Tumhout, benevens een ka naal Den Bosch-Eiudhoven-Neerpelt en (mis schien) een kanaal van Breda naar de streek van Turnhout. Wat de oostelijke verbinding betreft, achtte de prae-adviseur gewenscht: verbetering van het kanaal Almelo-Nordhorn als verbindingsschakel tusschen de oude en nieuwe Twentsche kanalen en het Duitsche Mitelandkanal (benevens het Dortmund- Eemskanaal). Verschillende keeren namen aan de gedach- tenwisseling over deze inleiding deel. De heer Van Dam, eere-voorzitter van de Rijnschippersbond zeide o.m., in het prae-ad- vies geuit te hebben een kanaal Groningen de Lemmer, wat hij van groot belang acht voor de internationale verbindingen. Nadat de Voorzitter den spreker dank had gezegd voor zijne gegevens, stelde hij nog in het licht dat de binnenschipperij in zooveel moeilijker omstandigheden verkeert dan de spoorwegondernemingen, welke steeds in de gelegenheid worden gesteld hun lijnen langs den koristen weg aan te leggen, terwijl de binnenscheepvaart tegen stroomen met al lerlei kronkelende binnenwateren heeft te kampen. De voorzitter deelde mede, dat het ge meentebestuur morgen om 5 uur de congres sisten ten stadhuize zal ontvangen. De namiddagvergadering werd ook bijge woond door den heer Muller, hoofdinspecteur voor de scheepvaart. Overheidsbemoeiing. De heer G. de Groot, voorzitter der afdee- ling Amsterdam van den Algemeenen Schip- persbond, bracht praeadvies uit, betreffende: „Overheidsbemoeiing inzake bevrachting en tarieven," waarin hij o.m. zeide, bij het be spreken der jongste schippersactie, dat hij het optreden van de overheid tegenover de schippers een schande voor ons land vond. Na enkele besprekingen werden de vol gende moties aangenomen: a. In zijn vergadering van 29 October 1919, na de behandeling van het praeadvies van dr. C. te Lintum: „Kanalen in Neder land van internationaal standpunt uit be zien," spreekt het Tweede Binnenscheepvaart congres uit. dat in de volgende orde de bouw of verbetering van den toestand der navol gende, voor het verkeer dringend noodige ka nalen wenschelijk is: 1. Maaskanalisatie (tevens Maas en Waalkanaal en Kanaal door de Geldersdie Vallei 2. GroningenLemmer 3. Almelo—Nordhorn (in aansluiting met de ontworpen Twentsche Kanalen en het Middenland-kanaal), dat het congres wijders, hoewel overtuigd van het belang dat de bouw van ieder nieuw kanaal voor de binnenscheepvaart mede brengt, niettemin niet de noodzaak kan uit spreken vau den bouw der navolgende kana len a. SluisBreskens en SluisWalsoorden; b. AntwerpenMoerdijk; c. TilburgTurnhout; d. Eindhoven—Bergen-op-Zoom; dat het congres aangaande het kanaal Ant werpen—Moerdijk er de aandacht op ves tigt, dat voor de Nederlandsche Binnensehip- perij de weg over-de Schelde aan alle eischen volkomen voldoet. b. Het Binnen-Scheepv. Congres spreekt als zijn oordeel ui, dat de statistische gegevens, het binnenlandsch vervoer betreffende, op zoodanige wijze moet worden verzameld en verwerkt dat de bmnenscheepvaartstatistiek betrouwbare en goed bruikbare gegevens ver schaft. Twee prae-adviezen, opgesteld1 door de heeren J. H. Bergmann en mr. G. H. A. Gros heide Jr., gave naanleiding ot een juridisch debflt. Hierna werd het congres verdaagd tot Donderdagmorgen 10 uur. ALGEMEIEINE VERGADERING PROTEST1 ANTEiNBOND. Nadat den avond te voren in de hervormde kerk te West-Zaandam een godsdienstoefe ning was gehouden, waarftij prof. dr. G. J. Heering, hoogleeraar te Leiden voorging, werd Dinsdagmorgen de 49ste algemeene vergadering van den Ned. Protestantenbond in het gebouw van de doopsgezinde gemeente in de Westzijde te Zaandam geopend met een rede van den voorzitter, den heer ds. A O. Schade van Westrum van Groningen. Deze wees er op, dat wij in vele opzichten, ook ten aanzien van het godsdienstig leven, staan aan het begin van een nieuwen tijd. Spreker herinnerde aan de 300-jarige her denking der Dordtsche Synode, aan de stich ting dter Remonstrants'che Broederschap en de totstandkoming van de federatie van vrij zinnige groepen en organisaties. Ook in de ker'ken begint zich de nieuwe tijd af te teekenen. Spr. wees op hetgeen voorvalt in de Ger. Ker'ken, op de kwestie Netelenbos en de beweging der jong-gerefor meerden. Laten de leden van den Ned'. Pro testantenbond den nieuwen tijd verstaan on bereid zijn zich voor de overtuiging en de werkwijze klaar te bezinnen in de overtui ging dat men dezerzijds een roeping heeft te vervullen. Hierna werd het woord" gevoerd d'aor Prof. dr. G. Au tol' uit Hongarije, oud-lid van het Hongaarsche parlement, die een 9n ander mededeelde omtrent de p rotes tan tsche zerk in dat land. doe* de Ooomist'e voot de geschrif ten verslag was uitgebracht, omtrent haar arbeid werd door den heer J. H, Kengen uit Utrecht een referaat gahohden over „de Theosofische waardeering van het christen dom", waarop senige gedachten wisseling volgde. Daarna kwam de begrooting aan de ord'e. Prof. Eerdmana wees op het belangrijke tekort, dat geraamd is op 8000. Nu wil men ter bezuiniging besnoeien op de subsi dies van de afdeelingen en voor andere doel einden, dodh hij zou liever zien, dat al thans voorloopig de uitgave van het or gaan „de, Hervorming" dat jaarlijks een te kort van*3500 oplevert, werd gestaakt. Spr. oordeelde dit een luxe, die men zich onder deze omstandigheden niet mag veroorloven. De voorzitter wees er op, dat, als niet be zuinigd zou worden, men het quotum van de afdeelingen zo,u moeten verhoogen, wat on gunstig zou kunnen werken. Verscheidene andere afgevaardigden voerden hierover het woord. De beslissing werd1 echter uitgesteld tot Woensdagmorgen, Dinsdagavond had nog een samenkomst piaats in de hervormde kerk, Westzijde, waar ds. A. E.. de Jong uit Bussum een rede hield. De vergadering is Woensdag voortgezet met een inleiding van ds. W. Mackenzie van Utrecht, die sprak over: De tegenwoordige kritiek op de kerk. Hij begon met te zeggen, dat 'kritiek eigen lijk een slap woord is. Van een aanval is beter te spreken. Er is een revolutionnaire geest te constateeren, niet 't minst in ver scheidene predikanten. Nil stelde spr. de vraag wat. wordt de kerk verweten? De geheele kerk in haar tegen- woordligen vorm wordt vermolmd genoemd. Zij is van 't centrum naar de periferie van 't tijdsbewustzijn verhuisd. Maar in welken vorm moet de kerk blijven bestaan In dit verband behandelde spT. de idee der federatie, de .gedachte van een toekomstkerk. Maar hij wees er op, dat oen nieuwe 'kerk moet groeien en niet gemaakt kan worden. Zij moet op den grondslag van het heden staan en op den «bodem der werkelijkheid. Op dit referaat van ds. Mackenzie volgde een debat,\dat geopend werd door dr. Proost (Zwo-lle.) 1 De inleider beantwoordde de verschillende sprekers, waarna de voorzitter een woord van dank sprak voor het referaat en het daarop gevolgde debat. Mr. Gratama (Hoofdbestuur) diende naar aanleiding van de woorden van prof. Van Antal een motie in, dat de vergadering zich eensgezind verklare met de drie resoluties van ds conferentie te Wassenaar, en dat aan het H. B- wordt opgedragen om te onderzoeken 'aan welk adres dit besluit het best kan worden kenbaar gemaakt. Bij de vaststelling van de plaats waar de volgende vergadering zal worden gehouden, betwistten Rotterdam, Bussum en Utrecht elkander de eer. De vergadering koos daar» uit Utrecht. DERDE R.K MIDDENSTANDS CONGRES. Prof. mr. J. A. Veraart behandelde Woens dagmorgen het praeadvies „De Middenstand en de economische bedrijfsorganisatie", waar bij spr. toelichtte, dat het bestaan van den middenstander ernstig wordt bedreigd door het stuwen van onder' op, door de arbeiders. Dezen eischen, en terecht, een menschwaar- dig bestaan uit de opbrengst der bedrijven, waarbij dan ook nog de concurrentie het be staan voor den middenstander bemoeilijkt. De Standsorganisatie steunt den midden stander wel zooveel mogelijk, maar deze kan niet alles doen. De algemeene bedrijfsvoor- waarden moeten worden verbeterd. Als eerste debater trad op dr. J. van Beur den, geestelijk-adviseur uit Heeswijk. Na zijne oprechte bewondering uitgespro ken te hebben over de bewoordingen van den prae-adviseur, verklaarde spr. zich tegen diens principieele stelling, dat de middeustauds- coöperaiie zou wezen een wapen van den klassenstrijd, volgens zijn oordeel, dient al leen gewaakt tegen uitwassen. De derde, vier de, vijf der angs grossiers wenscht dr. v. Beur den uitgeschakeld te zien. Prof. Veraart repliceerde zijne debaters en zeide, dat juist de eerste economist uit Neder land, prof. van Blom, uit Leiden, hem ge- zona-realistisch noemde. De gesproken woor den maakten op hem den indruk van verheer lijking van de vrije concurrentie-periode. Naarmate de middenstand tracht de gros siers uiit te schakelen zal de klassenstrijd fel ler worden. Even vaak als spreker in middenstandskria- gen gehoord heeft, dat de grossiersstand op geheven moet worden, hoorde hij bij de lei ders van boeren- en arbeiders-organisaties den wensch tot opheffing an den midden stand. De klassenstrijd woedt reeds. Door het Congres werd adhaesie betuigd aangaande het zenden van het adres door den Bond van Middenstanders, gezonden aan de Regeering, inzake het intrekken van de vermogensaanwas-belasting. Het lid der Gedeputeerde Staten, de heer Frencken, uit Oosterhout, vroeg krachtigeu steun voor het verkrijgen van goede leer krachten voor de jongeren uit den midden stand, wijl hem gebleken is, dat nog zoovelen een grondige commerrieele opleiding behoe- ven. De collecte voor het S.A.N.T.O.S.-fonds tij dens het Congres bracht ruim J 370 op. Na deze mededeeling bracht de voorzitter hulde en dank aan allen, die hunne krachten voor het welslagen van dit Congres gaven, en ook aan de neutrale pers, die door het plaatsen van het behandelde het gesprokene m ruimer kring deed bekend worden. Na een plechtigen kerkdienst in de Kathe draal, gecelebreerd door mgr. Hopmans, Bis schop van Breda, werd het Congers gesloten. HET HEELE PERSONEEL IN TRANEN. De reddingsbrigade van de Rotterdamsche branwdeer moest Maandag gewapend met rookmaskers, optreden in een niet alle- daagsch geval, dat met het eigenlijk werk der brandweer dan ook weinig te maken heeft. In het magazijn van de firma Van Oppen aan de Zalmhaven was een vat mosterdolie stuk gevallen met het gevolg', dat zich door het gebouw zoodanig tranenverwekkende gassen verspreidden, dat eerst het magazijn- personeel en vervolgens de eveneens spoedig in tranen uitbarstende kantoorbedienden enz. de vlucht namen. Uitgerust als soidaten hij een gasaanval, konden ten slotte de brandweermannen nader bij komen en hetv at naai' buiten brengen, waarna het in de Zalmhaven werd geworpen. HOE DE BOTER DUUR WORDT. lEen der Rotterdamsche berichtgevers van heli H'bldi. meldt In het begin van deze maand nam de cen trale distributiedienst der Rotterdamsche re cherche in een veem 5000 vaten boter in be slag, elk van 50 K.G. Van een deel dezer par tij heeft men de herkomst kunnen nagaan. Ge bleken is dat 395 vaten eigendom waren van den directeur eener coöperatieve zuivelfabriek te Hoogeveen, die ze daar voor eigen reke ning had opgeslagen. Bovendien had dezelf de directeur 500 vaten verkocht aan een han delsreiziger, die nooit iets met den boterhan- del uitstaande had gehad. Ook deze 500 va ten hadden in het veem een onderdak gevon den. Maar twee dagen voor de inbezitneming plaats had, kocht de directeur derHoogeveen- sche fabriek het partijtje van den reiziger te rug met 30 cent winst per K.G. Het' ligt voor de hand dat de directeur op een of andere wij ze de lucht had gekregen van de aanstaande prijsstijging. En d'e consument betaalt, terwijl de zuivel- fabrikanten en grossiers elkaar over en weer beapliuldigen van niet afleveren en vasthou den van de boter. DE MOORD OP KORPORAAL VOS. In verband met «de vermissing van korpo raal Vos uit Deventer, is onder Apeldoorn een tweede persoon gearresteerd1, die zegt Van Ka te beeten. De eerstaangehoudene, die zich Bosch noemt, heet' vermoedelijk Springhof; althans men vond op zijn linkerarm' de let ters A. S. getatoueerd, terwijl volgens zijn eigen verklaring de holbewoner, dien hij, naar hij zeide slechts af en toe kwam bezoe ken, Springhof genaamd is. De commissaris van politie uit Deventer, de vader en een broer van korporaal Vos, militaire en andere politie ook uit Apeldoorn, dë burgemeester van Ede, en- de inspecteur van, politie stelden in 't bosch een onderzoek in,raat door den zwaren nevel zeer werd be moeilijkt. Een boter- en jampot werden door d familie herkend als de voorwerpen, welke op den 31en Augustus aan korporaal Vos waren medegegeven. Ook herkende de fami- liehet rijwiel en een gevonden portetnonnaie als de zijne. Deze voorwerpen werden in en bij het) hol gevonden. GOED AFGELOOPEN. De Zwi'tsersche militaire vlieger Progin heeft den 22en October het Zwitsersche hoog te-record verbeterd pa gebracht op 8200 Meter. De aviateur maakte gebruik van een De Havi Hand-toestel voorzien van een 200 paardsmotor. Toen hij een hoogte van 8200 Meter bereikt had, was de voorraad zuurstof uitgeput en de vlieger verloor het bewustzijn, waardoor hij niet) meer in staat was zijn toe stel te besturen. De machine kwam in een vrille naar beneden, totdat op een hoogte van ongeveer 7Ü0Q Meter de bestuurder het be wustzijn' herkreeg, de besturing'van. het «toe stel weer 'ter hand kon nemen en daarna een goede landing w'isit te bewerkstelligen. Progin is sinds 12 September houder van het Zwitsersche hoogterecord meteen passa gier met) wien hij een hoogte van 7250 Meter bereikte. EEN MiELKSTRIJD. De Stoomzuivelfabnck „WeddehQen" te Goor, heeft met ingang van 19 dezer den melkprijs vastgesteld op 18 ct.. terwijl de ove rige melkslijters den prijs op 16 ct. handha ven. Het comité tegen opdrijving der prijzen van levensmiddelen heeft den .minister tele grafisch verzocht den, melkprijs voor Goor vast te stellen op 16 ct. en Z. Exc. heeft mede werking in dezen toegezegd. In een gehouden vergadering is de boyoot over de Stoomzuivelfabriek „Weddehoen" uitgebroken. x GEMEENTELIJK^ DUURTE-COM- MISSIES. B. en W. van Zaandam hebben bij den ge meenteraad een voorstel ingediend om een duurte-commissie in het leven te roepen, waarin vertegenwoordigers van de vakbewe ging van consumenten-organisaties, handel- drijvenden en fabrikanten, onder leiding van een lid van het college; van B. en \V. zullen trachten, zoowel door zelfstandig op te tre den als aanvullende het werk der Rijks-duur- te-commissie, alles te doen, wat mogelijk en gewenscht is, om een einde te maken aan woeker, waar deze zich in den handel voor doet, als om door middel van organisatie de prijzen te doen dalen. Op een vraag van een der raadsleden van Arnhem of B. en W. voornemens zijn een commissie te benoemen, die een onderzoek zou moeten instellen naar de duurte, heeft dat college geantwoord, dat zij in beginsel daar toe wel bereid zijn, doch nu een rijksregeling in uitzicht is gesteld, zouden ze willen af wachten wat voor het geheele land wordt bepaald, opdat de gemeente zich met een plaatselijke commissie daaraan zal kunnen aanpassen. Inmiddels hebben zij de Levens middelen-commissie reeds een onderzoek op gedragen naar hetgeen in andere grootc plaatsen geschiedt ten aanzien van het prijs- regelend optreden. DRAADLOOZE TELEFOON. In. het gebouw van, het Provinciaal Electri- citeitsbedrijf te Hilversum worden dezer da gen demonstraties met draadlooze telefonie gehouden. In werking wordt getoond een zender voor draadlooze telefonie die werkte met een dergelijken zender opgesteld aan de Marconifabriek te Chelmsford (Engeland). De draadlooze telefonie berust op hetzelide beginsel als de draadlooze telegrafie. Het medium, waardoor het gesproken woord overgebracht moet worden van het zendstation naar het ontvangstation, zijn de electrische trillingen in de antennen. Bij het Marconitoestel, dat getoond werd^ waren zend- en ontvangtoestel gecombineerd'. Er zal naar gestreefd moeten worden het ontvangen en tegelijkertijd spreken gelijk te stellen. Over het algemeen kon het in Cnelmstord gespro kene vrij duidelijk worden verstaan. De bij geluiden .waren van tijd tot tijd echter nog hinderlijk. Volgens de mededeelingen uit Chelmsford, dat op pl.m. 400 K.M. afstand ligt, waren de Nederlandsche Volksliederen, die in Hilver sum door een bij het toestel geplaatsten grar mafoon, waren ten gebcore gebracht, ook vrij goed gehoord. Verder wordt' nog getoond een kleine tele- foniezender, die op een auto geplaatst, een reikwijdte heeft van minstens 50 f(.M. en ge schikt wordt genoemd voor Provinciale Elee- triciteitsbedrijven, politie, brandweer enz. VOEDSELNOOD IN INDIë. In December zal een vergadering van alio residenten op Java en Madoera worden ge» houden onder presidium van den landvoogd ter bespreking van de voedselkwestie. DIERENBESCHERMING EN VE EVE RVO ER. In een te Uitrecht gehouden vergadering ter bespreking van klachten over het veevervoer werden als "Shiddelen tot verbetering aange geven: a. Sneller vervoer o.a. door veewagens aan te haken, aan personentreinen b. een voorschrift omtrent een minimum ruimte per dier (de dieren naar soort en grootte in een tabel gerangschikt c. betere regeling van den dienst der vee- treinen d. verplichting om wagons met levende dieren bij ontlading te laten gaan vöör goe deren wagons (thans gaan groenteladingen voor veeladingen) e. het aanwezig zijn: van goede en doelma tige loopbruggen aan de stations van lading en lossing j f. het rijkelijk met zand bestrooien en van stroo voorzien van de bodems - der veewa gons; g. naleving van de zijde der spoorwegamb tenaren van het voorschrift, dat veewagens uiterlijk 3 uur na aankomst ter plaatse der lossing moetrn zijn; h. gelegenheid1 tot lossen van het vee tot b v. des avonds 12 uur (nu moeten de dieren die 's avonds aankomen den nacht over in de wagens blijven zonder eten en drinken en voor zoover het melkvee betrat zonder gemo! ken, te worden) i. vervanging van den geleidedwang door een door den veehandel georganiseerde en onder toezicht van Dierenbescherming staan de organisatie van controleurs, die in liet ge heele landi toezicht op de lading, en lossing uitoefenen. DIEFSTALLEN BIJ DE SPOORWEGEN. Door de Directie der Nederlandsche Spoor wegen is aan haar personeel hot volgende be kend gemaakt: Voor het ontdekken van diefstallen', van eigendommen der Maatschappij of van goe deren aan de zorgen der Maatschappij toe vertrouwd1, of voor het ontdekken van opzet telijke beschadiging of ontvreemding van voorwerpen, in de rijtuigen, voorhanden of van materieel dier Maatschappijen1, wordt een premie tooegekend tot een maximum van 25, afhankelijk van de belangrijkheid der ontvreemding of beschadiging, mits de Ja- der of daders aan de politie worden, oveyge leverd en er genoegzame bewijzen voorhan den- zijn, waardoor een gerechtelijk vervol ging mogelijk wordt. Ingeval die -ontdekking of aanhouding plaats heeft door meer dan één persoon wordt de premie onder hen verdeeld. SLECHTE ZALMVANGST. Gaven voorheen de trajecten van de Bene den-Waal en Boven-Merwede voor de zalm- visschers een ruim bestaan, in den laatsten tijd is het bij de visscherij-en te Gorinchem, Woudochem, Hardingsveld, Brakel, Zalt- bommel en Herwijen treurig gesteld. Er gaan weken voorbij, ook verleden week, datl geen enkele zalm gevangen wordt. Het geheele jaar was de zalmvangst bij ge noemde visscherijen onbeduidend;, vandaar, dat vele visschers landwerk gaan verrichten. Te Woudrichem, waar vroeger het grootste gedeelte der bevolking uit visschers bestond, "vertrekken zeer vel-en- naar elders om een an der middel var. bestaan te zoeken. Er is in dit stadje ook volstrekt geen woningnood. Men schrijft de oorzaak van de slechte zalmvangst toe, aan de ankerkuilen- (ook moordkuilen genaamd), waarmede men in de laatste jaren de jonge zaimtn opvischte, éven- als de elft die vroeger met duizendtallen ge vangen werd, terwijl nu slechts enkele meer worden bemachtigd. ONGEVAL MET KOKEND WATER. Te Strijp zaten een drietal kleine kindertjes om een z.g. potkachel, waarop water stond- te koken. Een hunner trok aan een poot van de «kachel, zoodat -deze omviel. De kleintjes kre gen het kokend water en het vuur d-er kachel over het lijf en twee van hen bekwamen zoo danige ernstige brandwonden, dat onmiddel lijke overbrenging naar het gasthuis te Eind hoven door den ontboden geneesheer werd ge- last. De toestand der kinderen is zorgwekkend. BEZOEK AAN HET KEIZERLIJK ECHTPAAR. Gisteren arriveerde te Amerongen Prins Oscar. Pins August keert heden van zijn be zoek aan Wieringen naar Amerongen terug, om Zaterdag weer naar Duitschland te ver trekken. KORTE BERICHTEN. De te Den Haag gearresteerde vreem deling is gisteren bij Zevenaar over de grens gezet. Veediefstallen uit de weide zijn tege.: woordig in de buurt van Zevenaar aan de or de van den dag. Er zijn nu reeds een zeven-ta. runderen gesteolen. Hoewel ook in Gouda groote woning- nood- heerscht, heeft de raad dier gemeerde besloten eenige percyelen grond, bestemd voor woningbouw, niet te verkoopen, zoodat door dit besluit de particuliere woningbouw wordt belet. Een vader te Winterswijk gaf deze week een kind aan bij den burgerlijken stand met niet minder dan tien namen. De Coöp. Verbruiksvereeniging te Bor ne maakte dezer dagen bekend, de schccnrc paratie ter hand te willen nemen. De schoen makerspatroons hebben nu de prijzen met 20 pCt. verlaagd. De Nederlandsche Bond van Schoenma kerspatroons en Schoenwinkeliers, zal 6 Nov. a.s. in het gebouw voor Kunsten en Weten schappen te Utrecht, een protestvergadcrir.g beleggen om den toestand der schoenmakers aan het publiek duidelijk te maken. Het vervoer uit Engeland 'van groote transporten Duitsche krijgsgevangenen over de Rotterdamsche haven zal omstreeks half November afgeloopeu zijn.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 2