DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. A. Fortuin, Lfiïsig door iBt'gBtale'lawl, No. Honderd een en twintigste Jaargang. 1919 VRIJDAG Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur;:1 TJ. N. ADEMA. 31 OCTOBER. EUuitenlandsch overzicht. üujifcöiüajuuL Binnenland. Kleedermaker. Ai) 4 Dit nummer bataat uit 2 bladen. Abonnementsprijs bl] vooruitbetaling per 3 maanden f 2,00, franco per post f 2,50. Bewijsnummers 5 ct. Advertentieprijs 20 ct. per regel, grootere letters naar plaatsruimte. Brieven franco N.V. Boek' en Handelsdrukkerij v/h. He'rms. Coster Zoon, Voordam C 9, Telef. Administratie Nr, 3. Redactfe Nr. 33. De Duitsche regeering durft meer en meer haar gevoelen over een h. i. onrechtvaardige behandeling van de zijde der Entente uiten. Men weet hoe verontwaardigd zij is ge weest over de nieuwe blokkade der Oostzee havens, de strafmaatregel der Entente, omdat de Duitsche troepen uit de Ealtische provin cies niet spoedig genoeg naar het Duitsche vaderland terugkeerden. De Entente begint blijkbaar in te zien, dat zij Duitschland wel wat te hard aangepakt heeft en zij heeft dan ook de blokkade in zoo verre verzacht, dat zij de territoriale wateren er buiten gelaten heeft. Eerst op 26 October. ren thans tot de Entente gerichte Duilsuie nota, is de op 10 October opgelegde blokkade van de territori ale wateren opgeheven. Volgens de bij de Duitsche regeering ingekomen berichten be vinden zich op de reede van Reval acht Duit sche schepen, die door de Engelsche zeestrijd- krachten daar zijn binnengebracht. Andere schepen worden in Libau vastgehouden, waarbij een lichter met 1400 ton steenkolen, die naar Koningsbergen opgebracht werden. In de nabijheid van de Deensche kust werden meerdere stoomschepen aangehouden en al die schepen, hadden de vereischte vaarver- gunning en waren uitgevaren vóór de blok kade van kracht werd. Deze blokkade heeft overigens tot een zeer groote benadeeling van het Duitsche econo mische leven geleid. In de Oostzeehavens liggen tallooze Duit sche schepen stil en de onontbeerlijke grond stoffen en levensmiddelen kunnen niet aange voerd worden. De uitbreiding van de blokkade tot de vis- scherij die, beperkt tot de kustwateren, wei nig voordeel oplevert, had een zeer ernstig tekort aan levensmiddelen voor de groote ste den en een zware schade voor de visschersbe- volking tengevolge. Ook zal deze beperking den aanvoer van de noodzakelijke kolenhocveelheden ter voorko ming van een algeheele ineenstorting van het economisch leven in Oost-Pruisen wezenlijk bezwaarlijk maken. Een en ander leidde reeds tot staking van het electriciteitsbedrijf in Koningsbergen, waar ook het gas- en waterleidingbedrijf met stopzetting worden bedreigd. Vervolgens betuigt de Duitsche rcgcering nogmaals haar onschuld over het gebeurde in de Baltische provincies, voor welke ge beurtenissen de Oostzee-blokkade thans als strafmaatregel wordt toegepast. De Duitsche regeering vestigt er nog eens de aandacht op, dat de Duitsche militaire au toriteiten aan de ondernemingen tegen Riga, die als directe aanleiding tot de blokkade werden aangevoerd, niet hebben deelgeno men. Voor zoover vroegere Duitsche troepen, thans onder bevel staande van de West-Russi sche legerleiding, daaraan zouden hebben deelgenomen, kan de Duitsche rcgcering slechs herhalen, dat zij van haar leant alle pogingen in het werk gesteld heeft om dat te verhinderen. Wanneer ondanks dezen stand van zaken, tot de blokkade werd besloten en deze zelfs tijdelijk over de kustwateren 'werd uitge strekt, dan moet de Duitsche regeering tegen deze onrechtvaardige maatregelen, waardoor talloozcn, die geheel onschuldig zijn aan de m'beurtenissen bij Riga, getroffen worden, nogmaals plechtig voor de geheele wereld protest aanteekencn. Anderzijds kan de Duitsche regeering geen enkele militaire reden voor een voortduren van de drukkende beperkingen erkennen en zij verzoekt dringend deze tijdelijk door de Entente getroffen maatregelen geheel op te heffen en schikkingen te treffen, dat alle vastgehouden schepen, die bij hun aanhou ding onkundig waren van den blokkade-toe- stand, worden vrijgegeven. Met belangstelling mag afgewacht worden welke houding de Entente thans tegenover de Duitsche regering zal aannemen. De instelling van een commissie van onder zoek, die ook in Berlijn haar licht op zal ste ken, bewijst wel, dat men er van overtuigd is, dat de gebeurtenissen bij Riga niet geheel aan den onwil der Duitsche regeering zijn te wijten. En wanneer blijken mocht, dat de Duitsche regeering alles deed wdt in haar vermogen was om de troepen van de, ijzeren divisie naar Berlijn terug te doen keeren, zal de En tente de voor de Duitschers zoo lastige blok kade van de Oostzee-havens wel opheffen. Ten slotte mag toch niet alleen naar mili taire adviseurs als maarschalk Foch geluis terd worden. De oorlog is ten einde en de geheele wereld heeft er belang bij, dat zoo spoedig mogelijk met militaire dwangmaatre gelen gebroken wordt. En zeer zeker is het ook in het belang der Entente dat de Duitsche handel en industrie zoo weinig mogelijk belemmering ondervin den opdat Duitschland spoedig in staat ge steld kan worden zijn groote verplichtingen aan de Geallieerde- en Geassocieerde mo gendheden zoo volledig mogelijk na te ko men. Dat ondanks de economische blokkade de Bolsjewiki wa ruimer ademhalen is geheel aan den tegenslag der hen aanvallende troe pen te wijten. Uit Stockholm wordt nu weer bericht, dat de troepen van generaal Joedenitsj weer na bloedige aanvallen der Bolsjewiki moesten Begrijpelijkerwijze is de stand van zaken in Rusland voor de Bolsjewiki heel wat beter geworden na het terugtrekken der Britsche troepen uit Noord-Rusland. Minister Churchill heeft in het. Lagerhuis de oorzaken voor vermeerdering der legerbe- grooting uiteen gezet en daarbij over de ie- geruitgaven in Rusland gesproken. Volgens dezen minister waren de Engel sche troepen veilig en behendig uit Noord- Rusland terug getrokken zonder nadeel aan de Russen en Engelands reputatie te doen Minister Churchill noemde Denikin's posi tie zeer verbeterd. In Maart waren er op de fronten rondom Rusland 430.000 Bolsjewiki en 320.000 anti- Bolsjewiki, maar in September waren deze cijfers reeds 460.000 en 640.000, waaruit blijkt dat de toestand voortdurend verbetert. Maar waaruit dan teel ook wel blijkt, dat de Bolsjewiki hier krachtiger dan vroeger zijn geworden. terug trekken. KONING ALBERT EN HET AiVlEKiKAANSUtlE CONGRES. Koning Alüert heeit Dinsdag te Washing ton,een groote ovade genad van ue eeiue Huizen van het Congies. in eik Hms meid Juj een toespraak,, waarin tiii zija aaftKöaar- neid en bewondering wssprak voor wat Aine- rika neett gedaan in üeu oorlog. Hg legde er' tevens aeu nadruk op uoe ue ontwerpers van de Belgiscne constitutie de schuldenaren ztjii van de vereenigae ötaten en Beigie nooit zou worden verbroken. Ook sprak uij zijn dank uit jegens alle Amerikanen die' zijn volk in dezen oorlog zijn komen nelpen. Woensdagmorgen hèett het Belgische ko ningspaar een bezoek gewacht aan het hooiukwarüer van het Nationale Roode Kruis. In den namiddag huldigen Hunne Maje steiten en de hertog van Brabant Washing ton door een bezoek aan Mount Vernon te brengen. Vanavond geeft de Staatssecretaris voor Bmnenlandscae Zaken ter hunner eere een diner. TOENEMENDE WERKWILLIGHEID IN DUITSCHLAND. Ter bevestiging vaa het ieit, dat in Duitsch land de lust tot arbeiden weer toeneemt, wordt er in de Beilijuseüe bladen op gewe zen, dat talrijke arbeiders zich bereid ver klaren tot den kort geleden nog gewcigerden arbeid tegen stukloon en dat m de staatsoc- oiijven uitsluitend tegen stukloon wordt ge welkt. dok ia ue Duitsone koienprouuuie vait eeu langzame stijging te constateereu. Naar de „Oerinaniaverneemt, is de ko- leuproduetie thans voor de eerste maal sedert de revolutie tot ÏUO.UUÜ ton per dag gestegen. De heteekenis van dit cijler zal men eerst juist kunnen beoordeeien, wanneer men hedenkt, dat in den vredestijd de kolen-productie in Upper-Silezie ongeveer 14U.ÜUU ton per dag bedroeg, in den oorlog tot 13U.0UU daalde eu na de revolutie met meer dan 8085.UÜU en soms nog minder bedroeg. Ook is er een verbetering in het transport ingetreden. DE ARBEIDSONRUST IN SPANJE. iNaar uit Madrid wordt gemeld, wekt de actie van de spoorwegarbeiders nog altijd de bezorgdheid van de Spaansche regeering. Volgens de laatste berichten heelt het 'be stuur van den spoorwegarbeidersbond beslo ten de staking eenigeu tijd uit te stellen, ten einde af te wachten, of nog een minnelijke schikking kan worde ngetroifen. Zooals uien weet eischen de spoorwegarbeiders veraoo- giug van loon, benevens zekere sociale verbe teringen. Een eigenaardigheid bij deze dreigende staking is, dat de vertegenwoordigers van de spoorwegarbeiders, die tot de staking hebben besloten, wanneer de eischen binnen zekeren tijd niet zijn ingewilligd, slechts 20,000 van de 130.000 Spaanscne spoorwegarbeiders vertegenwoordigen. Daarom is het nog een vraag, of de staking, indien zij werd algekon- digd, wel algemeen zou worden, zooals het bestuur van den hond beweert, DUITSCHE KRIJGSGEVANGENEN IN ENGELAND. Een Woensdagavond uit het Engelsche krijgsgevangenkamp te Domington-Hall te ruggekeerde officier deelt aan de „Schlesische Volkszeitung" mede, dat in 'het genoemde kamp op bevel van de Engelsche regeering de commandant van de Duitsche oorlogs schepen van Scapa Flow, admiraal Reuter, een kapitein-luitenant en een eerste luitenant ter zee, drie vlieger-officieren (die boven Londen bommen hebben geworpen) een U-boot commandant en zes manschappen van de Scapa-Flow vloot ter beschikking worden gehouden. De officieren zullen voor een ge rechtshof verschijnen. Ook den ongeveer 120 overigen Scapa-rlow officieren wordt niet vergund naar het vaderland terug te keeren zij zullen tot aan den afloop van het proces in Downington Hall moeten blijven. DE DUITSCHE NATIONALE VERGADERING. In de Nationale vergadering werd gisteren de begrooting in derde lezing aangenomen. De beide rechtsche partijen en de onafhanke lijke sociaal democraten stemden tegen. De volgende zitting zal plaats vin den 20 Nov. a.s. ten drie ure n.m. EEN VERKLARING VAN ERZBERGER. In de gister gehouden zitting van de Na tionale Vergadering verklaarde bij de derde lezing van de begrooting de rijksminister van financiën Erzberger o.a., dat de begrooting voor 1918 de hoogste was die Duitschland ooit had gehad. Die voor 1919 sluit op 57,417 millioen mark. De oude belastingen zullen naar schatting 6 milliard opbrengen en de nieuwe zullen ook wel aan de verwach ting beantwoorden Vaste posten voor de uitvoering van het vredesverdrag kan men niet vaststellen. Een deel er van is begrepen in de rijksschuld. De tegenpartij moet in de gelegenheid gesteld worden de Duitsche productiviteit te toetsen. Dat is ook voor Frankrijk veel gewichtiger dan fantastische getallen. Wij zullen het ver drag loyaal uitvoeren doch wij kunnen niet meer doen dan mogelijk is. Het vredesverdrag kan niet door geld wor den nagekomen, doch door goederen en pro ductie en afstond van vorderingen. Trans portmoeilijkheden en gebrek aan grondstof fen yerhinderen ons thans reeds onze ver plichtingen na te komen. Wij kunnen slechts betalen 'van hetgeen wij meer hebben dan het minimum om van te bestaan. Daarom moet de productiviteit verhoogd worden. Wanneer onze valuta vermeerderen, kun nen wij grondstoffen invoeren. Kleine midde len helpen niet, misschien wel een groote lee ning om het in de wereld in omloop zijnde Duitsdie geld ongeveer 17 milliard Mark in zijn waarde te consolideeren. Het volk moet zichzelf ..elpen, ieder moet zijn plicht doen en arbeiden'. Dan zal Duiteduand weer crediet hebben. DE OPPERSTE RAAD. Donderdagmorgen vergaderde de Opper- see Raad onder voorzitterschap van Pichon. De beraadslagingen werden voortgezet over de maatregelen, welke genomen zouden wor den, tengevolge van het. niet uitvoeren door Duitschland van verschillende militaire, ma ritieme en finantieele bepalingen van het wa penstilstandsverdrag. De Raad hield er zich mede bezig, dat het van kracht worden van 't verdrag, den vredestoestand in de plaats stel lend voor den wapenstilstand, door Duitsch land zal worden aangegrepen in verband met de bepalingen,-welke wel in het wapenstil standsverdrag, doch niet in het vredesver drag voorkomen. Overwogen werd de op stelling van een ontwerp-protocol, waarbij de Duitschers zich moeten verbinden de be palingen na te komen van het wapenstil standsverdrag, die zij niet in acht nemen, zoodat deze bepalingen niet geriskeerd wor den, te worden geannuleerd. O OK EEN TCECOPT), Volgens een bericht uit de „Times" is het bekende successtuk „Chu Chin Chou" thans 1400 maal achtereen in His Majesty's theatre opgevoerd. Dit succes is nog nimmer ge ëvenaard, het v est erbij ikomt nog het ook ten onzent zeer bekend©: „De Tante van Charley" dat in Engeland 1440 keer achter een werd opgevoerd. De voorstellingen van Chu Chin Cbon werden bijgewoond door niet minder dan 1.765.104 personen. DE PIJJAMA ALS STRAATTOILET. liet Amrrikaansche Roode Kruis heeft 400.000 pyjama's ter beschikking gesteld van de hospitalen in den Balkan De kleerennond i's echter in deze landen zoo gestegen, dat m'en Turken en Bulgaren, Grieken en Roe- meniërs in deze „evening-dress" op straat ziet flaneeren. VERPLICHTE AANGIFTE VAN LONG- TUBERCTTLOSE. Bij de Fransehe Kamer van Afgevaardig den is een wetsontwerp ingediend, waarbij het verplichtend is ieder geval van open longtuberculose binnen de 5 dagen nadat dit door den dokter is geconstateerd aan te ge ven. Daartoe zal een speciale dienst ingericht worden, die de patiënten, indien zulks noodig is, de noodige hulp en eventueel opname in een ziekenhuis verschaft. .DE NOODLOTTIGE GRIEP. Volgens Fransehe statistieken heeft de griep in 14 maanden meer slachtoffers ge maakt dan de oorlog in 4ka jaar. Echter werd Europa niet het ergst geteisterd. Hevig woedde de Spaansche ziekte in de Vereenig- de Staten, waar 40 pet. der bevolking werd aangetast en meer dan 6 pet. stierf. Ook in Afrika en Australië heerschte de griep in sterke mate. Het ergst echter werd Azië be zocht; alleen in Britsoh-Indië' stierven 6 millioen menschen. Men schat, dat over de geheele wereld 20 millioen menschen aan de griep zijn overleden. DE TOENAME DER GEBOORTEN IN NOORD-AMERIKA. Ir» tegenstelling met het oude uitgemoor de Europa, vertoonen de Vereenigde Staten een belangrijke taoename der geboorten. In 1918 werden 2.700.000 kinderen geboren te gen 2.043.000 in 1917. De (kindersterfte be draagt te Nieuw-York 92 per 1000 (in 1917 89) en te San Francisco slechts 57. In 45 steden met meer dan 100.000 inwoners, be droeg de sterfte, niettegenstaande de 'griep epidemie 10.35 per 1000 inwoners. DE OORSPRONG VAN VEELGELIEFDE TALISMANS. Het woord' talisman is van Arabischen oorsprong, in welke taal het „tooverbeeld" beteekent. Een der meest bekende gelukstee- kena is wel het hoefijzer. Dit is nergens an ders van afkomstig dan van de wassende maan, die volgens een oer-oud volksgeloof geluk brengt. Het op de deur gespijkerde hoefijzer is dus eigenlijk een afbeelding van de maansikkel en de punten behooren dan ook naar boven te wijzen. Ook de haan wordt «1» «en geluksprofeet beschouwd, en als weersignaal doet hij no-g op vele torens dienst. Reeds in de Middeleeuwen werd bet dier beschouwd .als een verjager der duistere machten en een beschermer tegen den beo- zen blik. Dit bijgeloof houdt waarschijnlijk nauw verband met het Bijbelverhaal omtrent de verloochening door Petrus, toen de haan driemaal kraaide. Een ander gelukssymbool is de in de laatste jaren zoo geliefde svastika' het oude zinnebeeld van de kracht en den ze gen der zon. Volgens1 een Oosterseh bijgeloof vertoonde de plategrond van den legendaris- chen tempel van Salomo' dezen vorm. Gedu rende den oorlog werd veelal als oaheilwe- rend teeken de scarabaeus, de Egyptische heilige kever gebruikt. Deze kever wikkelt haar eieren in mest en maakt er pillen van (vandaar de naam pillendraaier). Door Egyptische troepen is dit embleem van de onsterfelijkheid naar het Westen gebracht, waar het groeten opgang maakte. DE DEGENERATIE VAN DEN KLEÜRENZÏN. Een Engelsch physïoloog, Mr. Foxton wijst op de groote degeneratie van den kleurenzin. Gedurende de laatste jaren waren alleen fletsche, neutrale kleuren mode: vaalbiuin, grijsblauw, oud-rose, zachtgroen. Alle sterk sprekende kleuren die het oog van een kind of ©en eenvoudig man, verrukken, werden boersch en onbeschaafd geoordeeld. Mïr. Fox- ton acht deze zoogenaamde beschaving ech ter geen teeken van vooruitgang. Het bewijst alleen, dat onze oc-gen, achteruitgegaan door 'het electrisoho licht, door roet en stof, door nervositeit, helle 'kleuren, niet sneer verdra gen kunnen. Ons gezichtsvermogen is er te nerveus en te ziekelijk-gevoelig voor ge worden. Thans schijnt het getij weer wat te kenteren, dezen winter zijn althans sprekende 'kleuren mode. EEN NIEUWE, METHODE TER L STRIJDING VAN DIPHTERITIa. Een nieuwe methode ter bestrijding der diphteritis wordt door den Nieuw-Yorkschen gezondheidsdienst bericht. Deze bestaat 'hoofdzakelijk uit een nieuw serum en een voorbehoedingsprocedé. Onder de huid' van een gezonde wordt het diphterie-gif inge spoten. .Als men niet immuun is, ontstaat er een lichte, plaatselijke ontsteking, waarna men gedurende drie jaar immuun is. Hét bleek, dat meer dan 63 pet. der geinjecteer- den volkomen immuun was, KORTE BERICHTEN. De boeren in Beieren hebben besloten geen levensmiddelen meer te leveren aan ste den, waar radicale „putsche" op touw worden gezet. Zij willen zich bij de „inwonersweezen" aansluiten om zoo noodig tegen de steden op te rukken. De Verwart» meldt uit Straatsburg, dat daar een algemeen© staking dreigt, indien Millérand met arrestaties voortgaat en met uitwijzing blijft dreigen. De kosten der veelevering door Duitsch- lan aan Frankrijk en België bedragen on geveer l1/* milliard Mark. De Duitsche Rijksregeering heeft zich in haar kabinetszitting met de Baltische kwestie bezig ©houden en geconstateerd', dat de stand der kwestie KiOg onbevredigend is. Er zullen scherpe maatregelen worden geno men. Alle manschappen, die voor 11 Nov. de Duitsche grens niet zullen hebben overschre den zullen als deserteur worden beschouwd. Volgens de Tagliche Rundschau zouden van de Duitsche troepen in het Oostzeege bied 34000 manschappen zich bij het West Russische leger hebben aangesloten. Clemenceau heeft Donderdagmorgen op het Ministerie van 'Oorlog ontvangen gene raal Gouroud, booge commissaris van de Fransehe Republiek in Syrië, opperbevelheb ber van het leger in den Levant. De bestuurders der mijnwerkersorgani- saties in Indianapolis hebben verklaard de stakingsbevelen niet te zullen intrekken, zoodat Zaterdag a.s. meer dan öOO.'OOO mijn werkers in staking zullen gaan. De vertegenwoordigers van de Ver. Staten van' kapitaal en arbeid zullen niet- officieel .aan de internationale arbeidsconfe- rentie deelnemen. Een opstand in O'ekrajina heeft zich ter weerszijden van de Dnjepr uitgebreid. De amendementen van Shield en Mo ses in den Amerikaanschen senaat zijn ver worpen. Gompers verklaarde zich voor de staal- staking. Lord Parmoor heeft het initiatief ge nomen tot besprekingen in verband met d'en hongersnood te Weenen. De president Wilson neemt voortdu rend in beterschap toe en bemoeit zich weer met staatszaken. Zijn eetlust, slaap en spijs vertering zijn goed. Elr zullen nu n'iet meer dagelijks bulletins omtrent zijn gezondsheids- t'oes'tand worden uitgegeven. EERSTE KAMER. In de zitting van gisteren kwam aan de or de de werkloosheidsverzekeringsnoodwet en opheffing van het Koninklijk Nationaal Steuncomité. De heer De Waal Ma 1 ef ij t had ern stige bezwaren tegen de voorgestelde verzeke ring. Het stelsel van bijslagen op de uitkee- ringen achtte hij strijdig met het beginsel van verzekering en door de bepaling dat de gemeenten de helft van dien door den minis ter geheel zelfstandig vast te stellen bijslag moeten betalen, wordt z.i. de autonomie der gemeenten aangetast. Telefoon 141, ALKMAAR. Minister Aalberse wees er op, dat men hier te doen heeit met een tijdelijke noodregelingals de aanleiding voor bijsla gen verdwenen is, houden deze op. Bovendien is een definitieve regeling spoedig te wach ten. Het ontwerp werd z. h. st. aangenomen. Daarna kwam in behandeling de arbeids wet. De heer Stork zou voorstemmen, niette genstaande zijn ten deele zelfs prwcipieele bezwaren niet waren verdwenen. Hij wilde evenwel de verantwoordelijkheid voor een re- geeringscrisis in de huidige omstandigheden met aanvaarden. Bovendien was hij er zeker van, dat de omstandigheden zullen noodza ken tot wijziging vaii verschillende bepalin gen. Spr. kwam op voor >hst recht der werkge vers om hun bezwaren aan te voeren. Voorts betwistte bij dat de arbeiders algemeen een achfurigea arbeidsdag zouden verlangen. Hij stelde vertrouwen in de vrijheid voor werkge vers en werknemers, om samen hunne belan gen te behartigen. oj... meende dat een verkorte arbeidstijd zou leiden tot nieuwe loonsverhoogingen en grooter duurte. De 45-urige arbeidsweek had ra ons land niet mogen worden ingevoerd, .oordat zulks ook in andere landen was ge schied. Den socialen vrede verwachtte spr. niet als gevolg van de voorgestelde maatre gelen. H- was vooral tegen een zoozeer ver korten arbeidstijd met het oog op de daarvan te verwachten vermindering der productie. De regeling van de overwerkvergunning wond hij volstrekt onvoldoende. Spr, was er van overtuigd, dat de wet zeer verwarrend zal werken op onze industrie, vooral op de kleine ondernemingen. Ook de minister van financiën zou de nadeelige ge volgen ondervinden tengevolge van den min deren bloei derodememingen. De heer Van Houten adhtte de door den minister aangegeven ratio der wet: be scherming economische zwakheid, onjuist. De georganiseerde arbeider is niet de economisch zwakkere. Iemand die in een werkplaats 8 uur en buiten een werkplaats 10 uur per dag met lust werkt, heeit genoeg gedaan om een zoo groot mogelijke productiviteit te bereiken. Spr verwachtte dat de wet een der zegenrijkste van ons land zal blijken. De heer Polak bracht hulde aan minis ter Aalberse vo^ zijn krachtige werkzaam heid en ook aai' ?u 'te door jarenlange actie de totstandkoming dezer wet •hebben voorbe reid. Op de vraag of de wet te danken is aan de November-gebeurtenissen ging spr. niet in. Hij trad in een weerlegging van de tegen het ontwerp aangevoerde bedenkingen. Ten 4 uur 45 werden de beraadslagingen verdaagd tot 's avonds half 9. Des avonds 8 uur werd de vergadering voortgezet. De heer Polak (S.D.A.P. Friesland) zette zijn afgebroken rede voort en betoogde, dat wat ons land betreft, de sombere voorstel lingen der heeren werkgevers ook nooit zijn uitgekomen. Bij de behandeling der Arbeidswet in 1889 bereikten de Kamer 44 adressen, waarin fa brikanten betoogden dat de wet voor hun in dustrie doodelijk was. De wet is aangenomen en uitgevoerd en de industrie nam steeds in bloei toe. In 1911, toen een wetsontwerp in behan deling was tot herziening der Arbeidswet, be reikten de Kamer wederom 44 adressen. De glasfabriek in Vlaardingen werd wederom doodelijk in haar bedrijf getroffen; de Til- burgsche lakenfabrikanten klaagden over de moeilijke concurrentie met het buitenland, 't was precies dezelfde toon, welken de heer Stork hier heden liet hooren. De Bond van Ned. Werkgevers verzocht der Kamer,"niet op zoo'n onberaden wijze de Ned. Industrie in haar hartader aan te tasten. Ook van deze bezwaren is in de praktijk niets gebleken en kan het nu verwondering wekken dat men thans schouder-op'halend die derde litanie van bezwaren der heeren werk gevers aanhoort? Men vreest nu de buitenlandsche concur rentie, maar de mijnwerkers en metaalbewer kers in Duitschland, Engeland en Amerika werken korter dan 48 uur per week. De diamantbewerkers hebben sedert 1911 reeds een 47-urige werkweek, zonder overwerk en heeft dit nu de diamantnijverheid belet te- concurreeren met het buitenland Geen spra ke van, zegt spr. Juist de groote vaardigheid der buitenland sche arbeiders ligt hierin, dat zij over meer rust beschikten, over betere voeding, betere woning enz. Het lot van den Engelschen ar beider was altijd veel beter dan dat van on zen arbeider en daardoor was het Engelsche geslacht vopr den arbeid veel beter geschikt dan het onzen. Juist door die betere arbeids toestanden kon de Engelsche industrie con- curreeren met onze industrie. Heeft hij geen bezwaren tegen dit ont- tv ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 1