inn m Blstrilmllii ran Lmnsmldileltiii tl ifisit L Honderd Bn en Twintlpta Jaargang. Vrijflasr 31 October. FEUILLETON. n JU nen Eo*w«I >?0fn BI vfca 3s «Wsr» Nit'irvtH. ■yvot m ik wïwtf S5T ,M* Gedurende de week van 3 NOVEMBER tot en met 9 NOVEMBER 1919 ia geldig BON No. 6 van de Rijks-Suiker kaart. MABGARINEKAARTEN. Gedurende het tijdvak van 3 NOVEMBER tot en met 10 NOVEMBER is geldig B'ON No. 10 d'er Rijks-Mar garinekaarten, De Directeur van het Distir.-Bedrijf, O. H. SCHNEIDERS. NORMAAi-MARGARINEKAARlTEN. Belanghebbenden worden er aan herinnerd, dat zij die in aanmerking wenachen te komen voor NORMAAL-MARGARINEIKAAHTEN ddt alsnog schriftelijk kunnen aanvragen aan het Distributiebedrijf, Paardenmarkt, onder vermelding van naam, woonplaats, legitima- tienummer en de grootte van het gezin, in- wonenddn mede gerekend. Deze opgave moet uiterlijk ZATERDAG 1 NOV. a*. in ons bezit zijn. De Directeur van het Distr.-Bodrijf, O. H. SCHNEIDERS. I' tMI M f'li' «1 S i «1! UIT HARENKARSPEL. De raad dezer gemeente vergaderde Woens dagmiddag voltallig. De notulen werden goedgekeurd. De voorzitter deelde mede, dat voor de school 3 kachels zijn aangekocht voor 55 per stuk, hoewel gerekend was op 70 a 75. De kachels, voldoen uitstekend. Gedurende Augustus is in de gemeente 1457 M.3 en in September 10782 M3 ga» ver bruikt. Van de vereeniging tot christelijke ver pleging van. krankzinnigen kwam bericht in lat het verplegingsgeld met 100 per patiënt verhoogd was. Voor rekening van deze ge meente worden 2 patiënten verpleegd De kosten zijn tamelijk wat hooger dan in de provinciale gestichten, doch deze meerde re kosten komen niet voor rekening van de gemeente. Ingokpmen was een ontslagaanvrage van den heer van 't Hoff, onderwijzer te Kerk buurt. Dit ontslag werd oip de meest eervolle wijze verleend met ingang van 1 Dec. Een nlieuwe oproeping is geplaatst waar op 5 sollicitanten zijn ingekomen. Eén adres was ingekomen van de afd. Heerhjigowaard van den B. van N. O. waarin verzocht ward om uitkeering van het ver hoogd salaris volgens de nieuwe regeling. B. en W. stelden voor om op dit veTzoek niet in te gaan. Voor de gemeente zou dit een tamelijk finantieele strop zijn, 'omdat de gelden zou den moeten worden opgenomen. Het bedrag zal ongeveer 3 k 4000 zijn vanaf 1 Jan. Ik heb zeide de voorzitter met de hoofden van scholen geconfereerd en als gevolg daar van is reeds eenmaal een voorschot gegeven, terwijl het d'e bedoeling is, d'it ook op het eind dezer maand weer te doen. Op deze ma aier behoeven we geen geld op te nemen. De raad ging met de medegedeelde af doening accoord en1 besloot op het adres af wijzend te beschikken. Van den Burgemeester van Oudkarspel was bericht ingekomen dat door B. en W. voor de keurmeester een verhoogd salaris is voorgesteld. De voorzitter deelde mede dat er bij de herhaalde oproeping 7 sollicitanten sijn ingekomen, dat 4 personen voor een con ferentie zijn opgeroepen waarvan er 2 zijn verschenen n.l. de heer Ven té te Muntendam m Flietink te Hoogeaand. De Bonden hebben dan ook deze personen >p de aanbeveling geplaatst. De benoeming s aan de Bonden. De voorzitter deelde mede voor rekening van de gemeente te hebben aangekocht 2 M3 min voor 5 en gordijnen voor het nieuwe ■dhooliocaal voor 40. Aan het herhalingsonderwijs voor jongens '.uilen deelnemen te Kerkbuurt 19, te Waar and 8 en te Dir'kshorn 10 leerlingen. Van den inspecteur der telefonie was een >elangrijk schrijven ingekomen waarin werd uedegedeeld dat het telefoonkantoor met al ie aankleven van dien met ingang van 1 Jan. voor het Rijk komt. Gevraagd werd om de ambtenaren met in- ;ang van dien datum eervol ontslag als ge» neente-iambtenaar te verleenen, of men ge- ioegen neemt met de kantooruren van 91 van 23 en van 67 -uur. Of de gemeente wenscht door te gaan met Ie kostelooze bestelling van telegrammen M 61) Door Charles Qhrvice. Vzij naar het Kngdsck Zeker, freule Desbrook", antwoordde hij. "Vel tachtigduizend1 als u ze noodig hadt. Vanneer wilt u ze hebben?" „Dadelijk", zei Constance doodbedaard. „De bank zal een wissel van u tot welk be- 'rag ook honoreeren, freule Desbrook", zei lij. Den volgenden' morgen zat Ralph aan zijn unch met zijn nieuwen compagnon in zijn dub. Hij had zijn; brieven opgenomen toen lij de Hall doorliep; maar hij deed ze niet >pen vóórdat ze samen naar de rookzaal wa- en gegaan. Toen keek hij plotseling op van één van zijn brieven en; riep iets. Het was slechts een- kort briefje van drie regels drie bijna aandoenlijke regels, waarin hij ge smeekt werd den ingesloten wissel aan te ne men, niet als een cadau, maar als een lee ning. Het was een wissel voor achtduizend pond. Sir Ralph zat het briefje aan te staren, met samengeknepen lippen en gefronst voor hoofd. „Excuseer mij een oogenblik", zei hij. Hij ging naar de schrijftafel, schreef een klein •«igermd briefje en sloot ar den wissel hij TSuïfen 3e Sosfeloos# Erin?]; of gSsïIi EtacSTiSf kan worden over de telefooncel. Besloten werd aan J. Smit en zijn vrouw eervod ontslag te verleenen; de vrije beschik king van de telefooncel te geven onder voor waarde dat het Rijk het onderhoud op zich neemt. Wat de kantooruren betreft waren de tnee- ningen verdeeld. Ten slotte werd besloten advies in te win nen bij den inspecteur en den kantoorhouder. Miet kostelooze bestelling van telegram men 'buiten de kostelooze kring zal wórden doorgegaan. Dit.lkost de gemeente ongeveer 3Ü0. Ged. Staten hebben vrij stelling verleend voor het houden van 96 uren herhalingson derwijs voor meisjes gedurende da school uren. Hierna kwam de 'begroeting aan de orde. De heer Francis vroeg of het niet ge- wenscht was de posten salaris burgemeester en secretaris hooger op de begrooting te brengen nu de gemeente boven de 3000 zielen gestegen is. De voorzitter achtte dit niet'zoo noodig. Het is niet zeker dat het ooik op 31 Jan. nog boven 3000 is en zoo ja is deze verhoogde uitgave evengoed wel te vinden. B. en W. stelden voor om het salaris van den opzichter der begraafplaats, te brengen van 75 op 125. De heer De Vries zag het liever op 150 bepaald. De voorzitter achtte dit niet zoo noodig omdat hij ook het snoeiho.ut van de begraaf plaats heeft en 'bovendien vrij wonen. Met het nieuwe salarisvoorstel voor den hulpkeurmeester ging de raad volkomen ac coord. De kosten voor de schoolbibliotheken werd verhoogd van 20 op 40 totaal. 'Op voorstel van B. en W. werd naar aan leiding van ingekomen adressen het salaris met 200 verhoogd &n gebracht op 725 met vrij wonen. Zij had het vorig jaar 86 verlossingen in en 16 verlossingen buiten de gemeente, waar voor ze 398 ontving. De heer Erancis was voor deze verhooging zou er zelfs voor de fiets nog 50 bij willen geven. Spreker merkte op dat het echter voor de ze gemeente een dure geschiedenis is. Wiaar de gemeente St. Maarten geen ver loskundige hqeft en zij de meeste verlossin gen buiten -de kemeente daar verricht stelde spreker voor om eens met het bestuur van die gemeente te praten om te zien of ze er niets voor voelen Harenkanspel in deze uit gaven wat tegemoet te komen. Zij zijn toch ten zeerste gebaat met d'e ver loskundige hier en ze berekend daar slechts 8 tegen hier 7.50. De voorzitter: Ook B. en W. vonden het voor de gemeente duur doch meenen toch de verhooging te moeten voorstellen. Zij vroeg meer verhooging, doch hierin gingen we niet mee. Toen ze hier 'kwam wist zé reeds dat de betrekking niet de volle persoon eischte. Wat vergoeding voor een fiets betreft voelde de voorzitter voor. Ook de veld wachter heeft dit niet. Met 4 tegen 3 stemmen werd. het voorstel van den heer Francis, vergoeding voor de fiets, verworpen en daarna het voorstel van B. en W. met algemeene stemmen aangeno men. Met het gemeentebestuur van St. Maar ten zal een bespreking worden igehouden. De verhooging gaat in 1 Jan. 1919 omdat ze voor dit jaar geen duurtetoeslag ontvan gen heeft. De subsidie voor het 'burgerlijk armbestuur werd gebracht van 3000 op 3700. 'Zoo noodig zal een kasgeldleening worden aangegaan van ten hoogste 10.000. De toeslag op 'brandstoffen voor de be deelden (ongeveer 50 pet. van de prijs) 'blijft gehandhaaft zoolang de distributie duurt. De begrooting werd hierna goedgekeurd in ontvangst en uitgaaf op 62102.34 en een post onvoorzien kroot 1447.2734, wat echter nog wel enkele guldens hooger zal worden. De begrooting voor het burgerlijk armbe stuur werd goedgekeurd met een ontvangst en uitgaaf groot 7018 en een post onvoor zien groot 28. Voor het levensmiddelenbedrijf was een mooting opgemaakt met een ontvangst en gaaf groot 3000 en een post onvoorzien groot 400. Op voorstel van B. en W. werd besloten om voor 100 aandeel te nemen in te Scha- gen te houden landbouwtentoonstelling en voor 50 in de kosten bij te dragen. Aan den heer W. Zut werd op zijn verzoek eervol ontslag verleend als 3e ambtenaar van den 'burgelijken stand. In zijn plaats werd benoemd de heer J. d'e Groot. Aan de circulaire van den 'minister van arbeid inzake arbeidsbemiddeling hebben B. in; maar hij bleef stareni naar het envelopje nadat hij er een adres op geschreven had; toen deed hij het open, verscheurde den brief en stak den wissel in zijn zak. 'Zijln vriend kwam bij hem. „Ik moet weg, Desbrook," zei hij, wij zul len dat contract morgen wel teekenen, hè?" Sir Ralph zag hem1 verbijsterd aan. „Over morgen als je het goed vindt", zei hij.' Den volgenden dag, doen Constance thuis kwam van een ritje naar de Gratige, zag ze juffrouw Waring en Hobson op de stoep staan en verlangend uitkijken in de richting van waar zij kwam. „O lieve", riep juffrouw Warimtg, terwijl Constance afsteeg, „er is iemand voor u, u moet niet schrik kin Constance werd doodsbleek. „Zeker sir Ralph", zei ze. „O, hoe kon u dat raden? Ja, hij is in de zitkamer, ik ben zoo zenuwachtig geweest ik dacht dat u nooit terugkwam- Hiji kan maar een half uur blijvend „Dat is niet heel lang", zei Constance met een droevig lachje. Zij bleef een oogenblik in de hall staan; toen. trad zij de kamer binnen. Hij kwam haar tegemoet. Hij keek ernstig; de roode streep vertoonde zich in zijn oogen, maar er kwam een zachtere uitdrukking in toen hij ze op haar liet rusten, terwijl ze daar in al haar schoonheid en jeugd en frischheid voor hem stond. Zij' gaf hem de hand, hij hield die slechts een oogenblik vast. „Ik hen hlij dat je kotrut", zei hij. „Ik wou «a W. gmxaTÉ&ttfi mat 'd* ïuïnS uwawni- ginig «la werkgevertvereening en het zieken fonds als werknemersvereeniging. Door deze vereeniging zijn een 12 tal per sonen opgegeven als commissie van advies. B. en W. zullen uit elke vereeniging 3 perso nen daarvoor aanwijzeUj met een voorzitter uit B. en W. UIT WIJDENES. Uitslag veiling ten overstaan van notaris Van Houweninge: Een huis met 1.70 H.A. bouwland, eige naar de heer C. Man te Venhuizen. Kooper de heer J. Dol te Wervershoof voor 11845 Uitslag veiling, ten overstaan van notaris Beker te Enkhuizen: Ee nhuis en erf, ter grootte van 8 aren, ei genares de wed. P. Bankert et Wijdenes. Kooper de heer K. Korver te Wijdenes voor 3050. UIT SINT PANCRAS. Door een commissie alhier worden een tweetal winterlezingen georganiseerd. Op 10 November a.s. zal Ds. Dijk van Oppenhuizen in de Ned. Hcrv. Kerk optre den met het onderwerp „De Profeet Hosea", en op 21 Januari 1920 Prof. Dr. H. Bavinek, in de Geref. Kerk, met pet onderwerp: „Van 's menschen ziel en zielelcveu". UIT OUDKARSPEL. Donderdagavond vergaderde de afd. Lan gendijk II van de S. D. A. P. ten locale van den heer Buckman. Besloten werd om als lid toe te treden tot den bond vóór plaatselijke 'keuze. Als afge vaardigde naar de vergaderingen van de afd. Langendijk van dien bond werd' gekozen de heer H. Bakker. De beschrijvingsbrief voor de prov. verg., die Zondag te Alkmaar gehouden wordt, werd' behandeld doch daarop kwamen geen bijzondere aanmerkingen. Als afgevaardigden naar die vergadering werden benoemd de heeren H. Bakker en O. Paiarlbertg. Besloten werd de propaganda voor de Vonk in den komenden winter met kraoht ter hand tS nemen. Pogingen zullen' worden in het werk ge steld om hier eeni afd. van den landarbei der, Bbond op te richten omdat dit vooral met het oog op de werkeloosheidsverzekering en het feit dat men hier met een daling der loo- nen reeds danig bezig ia, de vergadering ten zeerste gewensc-ht voorkwam. Ii'et bestuur zal zich met de landarbeidérsbond in verbinding stellen. In samenwerking met de afd. Langendijk I zal een cursusvergadering worden 'belegd alwaar de heer Westerhof zal spreken en zal eon propagandavexgadering worden belegd die met het oog op bet 25-jarig bestaan van de partij een eenigzins geestelijk karakter zal dragen. De regeling van verdere winter-propaganda werd aan het bestuur overgelaten. Medegedeeld werd dat door de beide raads leden Bakker on Paarlborg Zondag j.l. een vergadering te Amsterdam bezocht ie van den bond van arbeiderwoningbouwvereeni- gingen in Nederland1 waar besloten is om in Noordho'lland een provincieele bond te stich ten met het doel de arbeiderswoningbouw zooveel mogelijk te'bevorderen door niet al leen veel doch ook goede woningen gebouwd te 'krijgen. Medegedeeld werd dat iemand, wiens wo ning verbrand is, dakloos is nn gevraagd' werd wat hieraan te doen is. Hem word den raad gegeven zich tot B. en W. te wenden. Woensdagavond vergaderde de L. W. V. en W. V. in bet locaal van den beer Buck man. Ingekomen was een adres van de afd. Han ze waarin verzocht werd om een gecombi neerde vorgad'ering te bezoeken met het doel om te bespreken boe bet best de duurte kan worden bestreden. Het doel der vergadering is 'ook om te voorkomen dat de middenstand ten onrechte beschuldigd wordt van de oorzaak dex prijs opdrijving te zijn doch ook zoo or mochten zijn die daar etaige schuld hebben die op hunne foute,., te wijzen. Besloten weid om die 'gecombineerde ver gadering te bezoeken. Een achttal nieuwe leden werden tot dé vereeniging toegelaten Het jaarverslag werd' onder dankbetuiging door de vergadering aanvaard. De rekening van den penningmeester sloot met een ontvangst van 111.85)4, een uit- gaaf van 83.55, alzoo een saldo van 23.30. Als bestuursleden werden herkozen de ■heer P. Kramer te Noord-Sdharwoud© en de heeren M. Kool en W. de Groot te Broek op Langendijk. van de afd. plaatselijke keuze werd gekozen Als afgevaardigde naar de vergadering de heer B. Kok. Door den heer L. Timmerman werd ge« vraagd wat gedaan kan worden tegen perso- je even goeden d'ag komen zeggen en je dit terugbrengen". Hij hield haar den wissel toe. „Denk niet, dat ik ondankbaar ben, on gevoelig voor je vriendelijkheid, je goedheid. Dat is het niet. Maar het spijt me wel ja het spijit me wel, maar ik ikan het niet van je aannemen, Constance. Ik wou dat ik het kon. Maar ik heb je werkelijk al kwaad genoeg ge daan. Ik wil het niet nog meer doen". Zijn stem brak een oogenblik; hij overwon zich zelf echter en ging voort: „Zooals je zonder twijfel weet, ga ik naar Canada. Ik heb daar een prachtige kans om fortuin te maken", zei hij glimlachend. „Wat zie je er goddank goed uit Hij; keek de kamer rond, het raam uit. „Heb je het prettig gehad op reis? Je bent net in een goed' siezoen thuis gekomen. Het landgoed' ziet er op zijn best uit. Juffrouw Waring is keurig. Ik ben Clarence met zijn moeder tegen gekomen. Wat is hij een knappe jongen geworden! Heb je paard gereden?" Ze dachten natuurlijk beiden aan hun eerste ritje samen. „Heb je nog hetzelfde paard?" Constance had nog niets gezegd. Nu, met zachte stem, die ze bedaard trachtte te hou den, zei ze, met har lieve oogen raadselachtig op ae zijne gevestigd „Ja, ik heb nog hetzelfde paard. Ik heb al les teruggekregen bijna. En jij hebt alles verloren Hij keek haar aan, trok de wenkbrauwen samen en knikte. ,En ik hoop, dat je je gelukkig gevoelt, Constance", zei hij, „zoo gelukkig als je ver* de, toch kunnen klanten met bet bekende zwarte hokje in ons weekblad dreigen. Men was van oordeel dat daartegen krachtdadig dient te worden opgetreden. DE Z.-C. SNELTREIN-LOCOMOTIE VEN DER CENTRAALSPOOR. Naar aanleiding van het door ons over dit onderwerp uit „De Ingenieur" overgenome- ne, deelt de heer Braak, alhier, ons nog de volgende technische bijzonderheden mede: De vier cilinder express locomotieven der Ned. Centraal Spoorwegmaatschappij ont wikkelen ongeveer 1700 P.K. met een mini male trekkracht van 8000 K.G. en maximum snelheid van 110 K.M. pèr uur. Stoomspan- ning 12.25 atm„ diam. cilinder 400 m.MJ zuigerslag 640 m.M., drijtwiel diam. 100 m.M., loopwiel diam. 1000 m.M., verwarmd oppervlak vuurkist 16.5 M'., id. vlampijpen 157 M2., id. oververhitter 46.5 Mroosterop- pervlak 3.44 M2., leeg gewicht 64.5 ton, dienstgewicht 71.2 ton, vaste wielafstand 4.5 M., totale wielafstand 8.9 M., grootste lengte 12.45 M., grootste breedte 3.02 M., grootste hoogte 4.60 M. Van den tender: Watervoorraad 20.000 Kg„ kolenvoorraad 7000 Kg., wieldiamcter 1000 m M., vaste wielafstand 1750 m.M., totalen wielafstand 5500 m.M., grootste lengte 7970 m M., grootste breedte 3080 m.M., leeg ge wield 23 ton, dienstgewicht 50 ton. BROODKAARTEN. Men schrijft ons den Haag: Naar aanleiding van de thans herhaaldelijk vernomen vraag, waarom toch de broodkaar ten niet worden afgeschaft, hebben wij ons dezer dagen bij den Minister van Landbouw om inlichtingen vervoegd. Minister Van IJsclsieijn was zoo welwil lend ons hieromtrent het volgende mede te deel en Zooals men weet, worden op broodkaarten drie soorten brood beschikbaar gesteld: wit tebrood, bruinbrood en roggebrood. Wat nu het bruinbrood en het roggebrood betreft, de Regeering legt daar zooveel op toe, dat het verbruik daarvan moet worden gelimiteerd. Immers, werd dit brood niet op bons verkrijgbaar gesteld, dan zou dit wor den gebruikt voor doeleinden, waarvoor het niet bestemd is, met name voor beestcnvoer, aangezien dit in vele gevallen niet onbeJang- rijk goedkooper zou uitkomen dan ander voer. Maar ook afgezien daarvan, moet in 't algemeen, zoodra de Regeering op een zekere stof toelegt, het gebruik van die stof worden gelimiteerd tot de noodzakelijke behoeften (zoo bijv. ook met margarine). Roggebrood wrd geheel, bruinbrood voor een deel bereid uit inlandsche grondstoffen. Nu is er feitelijk te veel rogge in ons land. Vandaar dat van Regeeringswege rogge wordtr geveild. Dit neemt intusschcn niet weg dat de Regeering maandelijks op de rogge broodverstrekking 1.600.000 moet toeleggen en 2.600.000 op de bruinbroodverstrek- king. De prijs van grof roggebrood is thans gemiddeld 18)4 cent per K.G., maar wanneer dit roggebrood verstrekt wordt tegen den werkelijken kostprijs van de inlandsche rog ge, dan zou het niet minder dan 31 h 32 cent per K.G. kosten. Zelfs indien het roggebrood uitsluitend werd gemaakt van buitenlandsche rogge, dan zou het nog 25 a 26 cent per K.G kosten. Nu de inlandsche rogge zooveel meer aan de Regeering kost dan ae buicrdandsche, is het gevolg van de hooge grondprijzen. Maar zelfs indien deze door buitcnfendsche werd vervangen voor de bereiding van rog gebrood, dan nog zou de Regecring per K.G. 6 )4 a 7)4 cent hebben bij te passen. Rogge brood is derhalve thans belangrijk goedkoo per dan rogge en daarom kan het niet ongeli miteerd verkrijgbaar worden gesteld. Ditzelfde geldt voor hu bruinbrood. Dit kost thans 20 k 22 cem pvi KG., terwijl de prijs daarvan zou bclioorcn te zijn, als de Regeering er niet op toekgdc, 30 a 32 cent per K.G. Wordt de grondstof voor het bruinbrood uit het buitenbad aangevoerd, dan komt de prijs ongeveer even hoog. Alleen ten aanzien van het wittebrood zou het thans mogelijk zijn dit zonder bon te verstrekken. Immers, dit wordt feitelijk beschikbaar ge steld tegen den kostprijs, gebaseerd op den aanvoer van in Zuid-Amerika aangekochte tarwe, althans grootendeels. Wel wordt daarbij nog cenige rogge ge voegd, die weer duurder is, maar dit kan hierbij buiten beschouwing worden gelaten, aangezien de bevolking feitelijk in den prijs, dien zij voor het wittebrood besteedt, die duurdere rogge niet betaalt. Men kan zeggen, dat voor de aangevoerde tarwe feitelijk de kostprijs door het witte brood etende publiek vergoed wordt. Er is dan ook zeer ernstig over gedacht, dient te wezen, en dat zegt veel, dat verzeker ik je! Kom, ik moet weg!" „Blenf je niet lunchen?" „Het spijt mij; ik kan niet. Ik moet den treiyn halen; morgen moet ik het contract met mijn compagnon teekenen, want wij ver trekken twee dagen later. Het is een vaar wel, Constance." Hij trachtte te glimlachen en stak zijn hand uit. Zij nam die niet aan. Zij scheen iets te willen zeggen; haar lippen trilden, zij sloeg, de oogen nedïr. „Ik ik heb een annonce gelezen van lady Castlebridge's engagement", zei ze. Hij werd beurtelings rood en wit. „Ja", zei hij. „Het doet mij pleizier". Een oogen blik stilte. „Constance, ik wou je wat zeg gen. Op den dag toen je beloofde mijn vrouw te willen worden, ben ik naar Londen geweest om mijn connectie met haar af te bre ken. Ik had het je moeten zeggen, maar ik had er het hart. den moed niet toe. Ik scheen zulk een monster, vergeleken bij jou, zoo rein, zoo onschuldig. Ik heb gezondigd; ik ben gestraft. Ik word nog steeds gestraft en dat zal ik worden tot het uur van mijn dood toe. Dat is alles. Ik ben blij, dat ik het je ge- zedd heb. En nu vaarwel." Zij vocht met haar tranen en kon geen woord gezegd hebben, al hing haar leven er van af. Als een stom verwijt, als oen sprake- looze smeekbede, stak zij de hand uit; maar hij zag die smeekbede niet in de betraande oogen en haar hand vastgrijpende met zijn koimaaie hand, nam hij zijn hoed op en ven- af te schaffen. Maar hiertegen besiaat een overwegend bezwaar. Immer» werd de moge lijkheid geopend, dit broodi in onbeperkte hoeveelheid te koopen, dan zou het verbruik daarvan waarschijnlijk sterk toenemen en nu heelt de Regeering geen schepen om méér tarwe uit Zuid-Amerika te halen, dan thans geschiedt. In Noord-Amerika, maarhecn de vaart uit den aard der zaak korter duurt, zijn op 't oogenblik geen broodstoffe ntt krijgen. Daarbij komt, dat dan ten spoedigste de distributie van brood te kunnen opheffen, al thans de banden wat meer los te maken, waarop wellicht in Mei van het volgend jaar eenig uitzicht bestaat, een belangrijke voor raad grondstof in ons land aanwezig zal moeten' zijn. Ik ben nu bezig zeide de Mi nister met voorraad te vormen, maar deze is nog gering. Thans is er ook nog weinig binnen van aen Inlandschen tarweoogst. Om deze redenen, durf ik, nu de winter voor de deur staat, de wittebroodvoorzie ning niet los te laten, omdat het van groot belang is, dat de geringt- voorwaarden in de zen tijd van het jaar n^t worden opgeteerd. Op onze vraag waarom er naast het rogge brood op bons, vrij roggebrood verkrijgbaar is antwoordde de Minister, dat uit hetgeen hij omtrent het roggebrood had medegedeeld bleek, dat een groot deel der rogge in den vrijen handel blijft, omdat daaraan geen be hoefte is voor de verstrekking van goedkoop roggebrood. Er is dus hoegenaamd geen be zwaar 'tegen dat men daaruit vrij roggebrood vervaardigt, dat dan uit den aard der zaak den verbruiker veel duurder kmt dan het op de broodkaart verkrijgbare roggebrood. Hetzelfde geldt voor het Zeeuwsch kropbrood, krentenbrood, scheepsbeschuit, enz. IDENBURG'S TERUGTREDEN. De onderscheidene deskundigen, zoo in Rippoldsau en Weisserhirsch als te Uitrecht, hebben, zo® hrijft de „Stand.", aan minis ter Idenim,';: .ie keuze met moeilijk gemaakt. Eenparig toch hebben alle doctoren zonder onderscheid, na grondig onderzoek, de con clusie genomen, dat er kwestie van is, dat de minister tot zijn departement zou terugkec- ren, doch dat hij 't aan zichzelf verplicht is, om zijn officieele staatkundige taak niet weer op te vatten, alvorens het genezingsproces geheel is afgetoopen. „Hiervan au is op dit oogenblik nog geen sprake. Gevorderd is hij ongetwijfeld, maar nog niet ter helfte van wat t worden moet. „Oververmoeid is Idenburg. uit Weltevre den hier teruggekomen, en verreweg het bes te ware geweest, indien hij zich, met het oog hierop, niet in dit nieuwe Kabinet had laten opnemen. Zijn zittingnemen in dit Kabinet was een zeltopoffering, die hij zich met het oog op den oorlog en op het gevaar voor on ze Koloniën getroostte. Tocli was het ge waagd, en nu van achteren blijkt wel overdui delijk, dat het veel gewenschter ware geweest, zoo biji zich toen ter tijd' aan, het zitting ne men in dit Kabinet had kunnen onttrekken. O ok zal het vo or den Pr esiden t-Mi nister geen geringe moeilijkheid opleveren om hem thans voor goed te vervangen". HET RADIOSTATION BIJ APELDOORN. Dezer dagen ging het gerucht, dat met in gang van 1 November a.s, het werk aan het radio-station nabij Assel voor onbepaalden tijd zal worden stopgezet. Bij informatie te bevoegder plaatse is dit gerucht onjuist gebleken, het maakt zelfs goeden voortgang. Er zal een groote zeshoek-antenne yerrij- zen, waartoe, op onderlingen afstand van 450 M„ zes masten van 210 M. hoogte worden opgetrokken, die door draden worden ver bonden,. Om nu eventueel dit kolossale' lucht net op den begaaen grond, neer te kunnen la ten, bleek het noodig, het terrein tusschcn de masten te egaliseeren. Met dagen arbeid is zoodanige spoed betracht, dat het millioen kubike metiers grond thans verplaatst is en het oprichten der masten een aanvang kan worden gemaakt. De ingenieur, die daarme de is belast, is onlangs aldaar gearriveerd en de fumdeeringen van twee der torens wer den-bereids gelegd. De 150 Amsterdamsche werklooze grond- wrkers, die hier te werk waren gesteld, zul len morgen huiswaartskeeren. Nu heeft de heer Kolthek aan den minis ter gevraagd, of lfet niet mogelijk zoude zijn, dezen menschen bij' aanleg van wegen pro ductief werk te verschaffen. Dit schijnt echter vrijwel onmogelijk, daar bij den aanleg van den spoorweg van Kootwijk naar het radio- terrein reeds 200 arbeiders werkzaam zijn en ook bij den wegenaanleg arbeiden 100 man. Alleen wordt door „Waterstaat" nog een weg aangelegd van Buurloo naar Essen, doch daarbij zouden eventueel ten hoogste 15 a 20 man kunnen te werk worden gesteld. Ook wordt een weg van Assel naar het ter- liet schielijk de kamer. Toen hij buiten was zag hij dat hij zijn stok vergeten had. Het was een stok, dien hij gesneden had in het bosch op den dag van hun engagement, hij had hem laten opmaken en er den datum in graveeren. Hij kon dien stok niet achterlaten; maar hij kon er niet toe komen weer naar binnen te gaan, zichzelf het verdriet aandoen, haar nog eens te zien. En. hij bleef staan met zijn hand op den knop van de deur. Maar eindelijk ging hij vlug naar binnen, zeggende: „Ik heb mijn stok vergeten." Toen bleef hij verbaasd staan; want zij was op een sofa neergevallen met haar ge zicht voorover, de armen uitgestrekt en haar heel lichaam schudde van het snikken. „Constance!" riep hij met hcesche stem. Zij hief het hoofd op en zag hem, half ver blind door de tranen, verontwaardigd aan. „Waarom kom je terug?" riep zij, vechten de tegen haar snikken. „Dat is wreed Hij kwain nader en greep haar bij den arm hij zag bleek, zijn oogen gloeiden met roo- den glans. „Schrei je spijit het je, dat ik weg ga? Zeg mij de waarheid! In 'shemelsnaam, aarzel niet. Mijn leven hangt af van je woorden. Constance, Constance, kan je heb je mij nog lief?" Zij zag hem aan met een blik, welspreken der dan woorden, en het volgend oogenblik, met een verheugden kreet, lag zij aan zijn berst en zijn armen waren om haar heen ge slagen. EINDE.

Alkmaarsche Courant | 1919 | | pagina 5